Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

S.O.S. - Stilul personal-1

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce tip corporal, esti?

10% 10% 
[ 14 ]
6% 6% 
[ 8 ]
38% 38% 
[ 52 ]
14% 14% 
[ 20 ]
30% 30% 
[ 41 ]
2% 2% 
[ 3 ]

Total voturi : 138

Re: S.O.S. - Stilul personal-1

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 06 Iun 2013, 7:28 pm

Buburuza a scris:In sociologie (cred ca si in psihologie, dar nu sunt sigura) exista un termen : Dezirabilitate sociala - suna destul de complicat (si chiar este) - adica nevoia fiecarui individ de a fi acceptat / integrat / valorizat / apreciat / admirat / iubit in societate si modul in care individul se raporteaza la sine si la societate plus actiunile etc, etc... Ma rog, chestii complicate. Tine si de autocunoastere, si de atitudine, de perceptie si de multe alte chestii. Ideea e ca stilul vestimentar este o componenta a acestei complicaciuni. Exista studii stiintifice serioase pe tema asta care zic cam asa:
Stilul te integreaza in multime, stilul personal te scoate din multime. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asta imi aminteste de o imprejurare in care eram cu fiica mea pe strada si vorbeam despre acest subiect. Am trecut pe langa un liceu si un grup mare de fete iesea de la ore. Le-am privit impreuna , analizandu-le aparitia! Toate formau o masa informa, blugi (parca ar fi fost uniforma), tricou, la par se mai deosebeau dupa culori...in rest nu erau frumoase, nu erau urate, erau doar o masa! Nici macar una nu se remarca in mod placut! Sunt convinsa ca printre ele erau multe fete frumoase, dar, adoptand aceasta maniera comuna, impersonala de a se imbraca, nu reuseau sa isi puna in valoare calitatile fizice, ci doar sa se uniformizeze.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Joi 06 Iun 2013, 10:21 pm

aurishta a scris:Asta imi aminteste de o imprejurare in care eram cu fiica mea pe strada si vorbeam despre acest subiect. Am trecut pe langa un liceu si un grup mare de fete iesea de la ore. Le-am privit impreuna , analizandu-le aparitia! Toate formau o masa informa, blugi (parca ar fi fost uniforma), tricou, la par se mai deosebeau dupa culori...in rest nu erau frumoase, nu erau urate, erau doar o masa! Nici macar una nu se remarca in mod placut! Sunt convinsa ca printre ele erau multe fete frumoase, dar, adoptand aceasta maniera comuna, impersonala de a se imbraca, nu reuseau sa isi puna in valoare calitatile fizice, ci doar sa se uniformizeze.
Pai e absolut normal sa fie asa! La adolescenti apartenenta la grup este cea mai importanta nevoie sociala. Ceva de genul NOI si restul lumii. Cat despre identitate... pai exact asta e o problema adolescentei - descoperirea identitatii. Dar ia sa le fi vazut pe aceleasi adolescente in alt context, acolo unde sunt puse in situatia de a se remarca in interiorul propriului grup - la balul bobocilor sau la banchetul de absolvire, de exemplu. Lucrurile se schimba dramatic. Acolo e vorba de EU versus NOI.
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 50
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 07 Iun 2013, 12:00 pm

Am trecut şi eu prin faza asta cu fiica mea.
Mă întreba mirată dacă la liceu uniforma este reprezentată de blugi!!! Prea erau la fel.
La şcoala ei au ţinută obligatorie:
partea de sus să fie albă, jos bleumarin sau negru; nu contează modelul, materialul.
Pe vremea noastră era obligatorie uniforma la şcoală, ce comod era, acum se obligă ele să se îmbrace la fel!!!
Azi dimineaţă mă uitam şi eu pe stradă, peste tot colanţi, cu nişte desene imense în multe culori!!!!
Acum arată multe şunci lucioase, colorate.
Mie nu-mi place; am şi eu din bumbac, dar sunt pantaloni de casă, nici la chioşc nu ies în ei, dar la ţară în grădină, da, sunt practici.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1841
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 07 Iun 2013, 12:31 pm

Ba merg cu o rochita foarte scurta daca te fac sa arati mai tanara si strengara, zic eu, sau un top lung pana sub fund, sa nu se vada partile crete de la spate prin colanti, dar nu oriunde.....
Bine ca la noi e cald si s-ar opari lumea in ei rade rade
Buburuza, bine zis !! love
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 07 Iun 2013, 12:35 pm

Asta este problema tuturor adultilor seriosi si responsabili de cel putin o suta de ani incoace (pe putin!): "Tineretul din ziua de azi se imbraca ingrozitor, fara niciun gust, si asculta o muzica oribila! "
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 50
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 07 Iun 2013, 12:40 pm

Dar pe ei nu se vad, as zice eu!!!! pe ei adultii....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 07 Iun 2013, 1:33 pm

Fetiscanele si pustii din ziua de azi... multe de zis. Personal nu am probleme cu "uniforma", daca-si tin intimitatile ascunse. Adica fetele nu au decolteu pana la buric si pantaloni scurti pana la popou si baietii boxerii pe afara. Da, se poarta pantaloni slim, multati si la fete si la baieti si colorati: rosii, verde fistic, corai. Nu e bai, treaba lor, daca asa le place. Si multe culori neon, culori tari. Multe fete nu arata stralucit, ori mi se pare mie, ori mai au de crescut, dar parca generatiile noi au picioare scurte. Fie au inceput activitatea sexuala devreme si au luat anticonceptionale, fie mai cresc pana la 20-23 de ani, dar pantalonii astia le dezavantajeaza. Si tricourile mulate si scurte. Dar iar vin si zic, e treaba lor.
Fi-mea la 7 ani, ca Diana Mihaelei, n-ar mai iesi din colanti, fuste, rochii. E innebunita dupa stilul fetitelor, nu ii plac deloc blugii sau pantalonii. Deocamdata, sper, e decenta, desi uneori o trimite mama mea in fuste sau tunici prea scurte. Chiar si noi am iesit cu ea in parc cu o pereche de colanti de lycra mai plin si o tunica pana sub fund; daca se apleca (era pe role), i se vedeau chiloteii prin colanti. Dar initial ea nu a vrut sa iasa asa, chiar vroia o fusta peste, pentru ca i se vede fundul.
Azi am avut o tentativa de colanteala, dar m-am lasat pagubasa. Sunt comozi, nimic de zis, dar nu-mi vin bine si pace. Am pulpe de broasca, ce sa mai. Exemplu de asa nu:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tunica de mai sus am purtat-o si cu pantalonii astia slim, care stiu ca nu-mi fac mare bine, dar cum am mai zis, nu prea mai am pantaloni si a fost cam racoare. Asa am mers la un concert jazz in aer liber, la MTR, intr-o seara.

Si asa merg la munca, nu lucrez la birou, dar imi par comozi pantalonii astia cu o croiala de pantaloni de stofa, drepti si dintr-un fel de gabardina (pacat ca aduna orice scama). Am unii exact la fel dar bej, insa imi vin intr-un mare fel pe popou.

Ieri am mers in niste raiati crem, o bluza marinar cu dungi orizonatale bleumarin si o camasa stil babydoll, bleu; balerini cu dungi albastre. Cromatic imi pare ca mergeau, dar per total cred ca aratam "ca o baba", vorba sotului lui Cory. Eu chiar am acest talent, sa ma simt bine in haine "de baba". Am fost masurata din cap pana in picioare de o domisoara, cunostinta de-a mea (e cam de-o varsta cu mine, insa ea se imbraca modern, e tot timpul machiata, trage de fiare, e blonda wink ). Asta e dezavantajul unui stil sau unei lipse de stil. Privirile lungi. De aia si ziceam, ca dezavantajeaza mult sa iasa defectele in evidenta sau sa fi imbracat aiurea (gen duduia cu rochie galbena, la care se poate holba lumea si ea poate sa creada ca oamenii o judeca pentru ca e grasa, cand colo ei se uita socati de rochia mulata, galbena).

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 07 Iun 2013, 2:11 pm

Admina pozele 1+2:
vederea ei a declanşat în urechile mele, celebra melodie din 9 săptămâni jumate când dansează eroina principală în cadrul uşii!!!!
Emani mută sexualitate, parcă te aşteaptă dincolo Domnul .... pregătit.
Poza 3 forţă
Poza 4 blazare.

Prima impresie.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 07 Iun 2013, 2:23 pm

Astiia is colantii???
Am iesit fix de doua ori cu ei, o data cu fetele seara la Artcaffe si o data la un restaurant-terasa cu copilul mic si ta-su.
Si asa merg la serviciu
Cu echipamentul din prima poza nu mi se pare corect sa merg la munca indiferent ce munca as presta.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 07 Iun 2013, 3:42 pm

danniela a scris:Ba merg cu .... un top lung pana sub fund, sa nu se vada partile crete de la spate prin colanti, dar nu oriunde.....
Eu port colanţi în casă şi este o ţinută ok de mers pe role. wink
Cum ziceam...îmi plac colanţi, sunt comozi şi practici, dar nu purtaţi oricum şi oriunde. Pt fii-mea sunt cei mai practici în parc şi la joacă sau la şcoală sub uniformă, dar din aceia de bumbac.Nu-şi arată chiloţeii când urcă pe tobogan, nici când sare coarda...DAR îi poartă cu tricouri mai lunguţe care-i acoperă funduleţul chiar dacă are 8 ani jumate. La şcoală are uniformă şi asta-i perfect. Ea e mai feminină de felul ei şi iarna vrea colanţi groşi sub uniformă că nu-i plac pantalonii lărguţi, zice că arată groaznic(adevăr grăieşte) sau când e prea rece i-am dat pantaloni de fâş până la şcoală şi acolo i-am dat jos rămânând în colanţi sau blugi, raiaţi slim. La anul cred că vor trece la cămaşă şi probabil fusta/pantalon, dar ţinuta va fi ca pentru şcoală, nu ca pentru disco.
Copilul este un educabil căruia-i poţi forma deprinderile şi chiar atitudinile. wink

Colanţii ăştia chinezeşti ce-au apărut acu' pe la magazinele astea 12 lei sunt odioşi (am văzut doar unii cu buline albe pe fond bleumarin care mi s-au părut cei mai ok) şi au umplut oraşul, cel puţin la noi. zid Sunt din lycra, pictaţi cu linii, flori, curcubeu, alţii zici că-s decoloraţi...şi-s purtaţi cu ce nu trebuie. E ok, sunt pentru tineret, doar că sunt purtaţi oriunde şi oricum. Dimineaţa văd o mulţime de puştoaice îmbrăcate cu aşa ceva, gecuţe până în talie şi platforme. zid Să mai zic că de la tocurile alea imense unele par prea crăcănate. Problema este că merg la şcoală şi eu spun că la şcoală trebuie să fii îmbrăcată decent. Mai ţine şi de liceul la care sunt şi cât li se permite.
La noi, de exemplu, n-au ce căuta cu unghii false, pictate, fardate până-n dinţi, cu zeci de cercei în sprâncene...că avem Regulament de ordine interioară care interzice multe, dar nu au ţinută obligatorie şi li se face observaţie şi chiar se discută serios dacă vin prea dezbrăcate. La şcoala de lângă blocul meu multe arată ca şi când ar ieşi pe traseu, nu ar merge la şcoală deşi au până-n 15 ani pAcolo ori nu au cuprins în Regulament, ori nu se respectă.
Admina, ai cu capul rade , nu pulpe de broască. Mie îmi place mult ce vîd. Poate de nu aveai tocuri picioarele păreau mai groase, dar aşa arată foarte bine. Offf, ce n-as da eu să am picioare nu gambe de viespe... Eu am observat că, dacă am fusta până la jumătatea genunchiului arăt ca o sclepţi şi-mi văd gambele alea slabe şi urâte. Dacă e fusta cu o palmă sau mai puţin deasupra genunchiului începe să-mi placă ce văd, nu mai par slepţi. Plus că arată urât când mă caţăr pe tocuri zici că trece trenul Embarassed . Aşa că pe tocuri sunt în nădragi sau fustă lungă, cu fuste mai scurtuţe sunt cu balerini şi eventual un toc micuţ care să nu-mi ţină musculatura încordată sau cizme (iarna-mi place să mă îmbrac cu fuste că iau cizme şi arată super).
Eu nu-s o tipă elegantă, nu port sacouri, am o bubă pe creier ce să fac love , sunt un amestec de elegant şi cashual ş zice şi mai e şi vremea. Azi, de exemplu, m-am dus în blugi, bluză tricotată, geacă şi am nişte pantofi comozi care merg perfect la blugi. Era prea frig de fustă, eram şi de serviciu pe hol...şi nici n-am avut chef de înţolire.
Daniela, îmi place cum te îmbraci la serviciu. wink

Eu chiar am avut nişte discuţii serioase cu mama care o creşte pe nepoţica mea...am povestit că maică-sa a plecat cu altul, în fine. Ei, şi mama îi tot dădea şosetuţe din astea sintetice, de lycra că deh, e în pantofi. zid Dar obiceiul asta a devenit unul zilnic şi-n parc copila avea lycra în balerini şi alerga, transpira şi avea picioarele fierte. Ea transpiră mai mult şi normal că m-am luat de mama şi i-am spus să-i dea şosete de bumbac, cel puţin din cele cu 85% bumbac că-i va împuţi copilei picioare şi se va trezi peste ani cu probleme. Normal că a bombănit, dar cel puţin am văzut că a rărit-o cu şosetele lycra. Cică îi dădea astfel de şosete că-s culoarea piciorului şi ...Am întrebat-o câte perechi de lycra sau nylon am avut eu când am fost copil? Ea mai tinde spre sintetice, dar o mai trag de mânecă. Nepoata când aude de fiecare dată face cum zic/sugerez eu. Are o încredere în mine şi tot ce-i spun bagă la cap.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 09 Iun 2013, 9:09 am

Daniela, la munca, e o eleganta ca de obicei. Lungimea perfecta de fusta, partea de sus drapata si interesanta, fara decolteu. Profesionaltate maxima, parerea mea. Accesorii stim ca are si niste pantofi, sa mori dupa ei. wink

Colanţii ăştia chinezeşti ce-au apărut acu' pe la magazinele astea 12 lei sunt odioşi (am văzut doar unii cu buline albe pe fond bleumarin care mi s-au părut cei mai ok) şi au umplut oraşul, cel puţin la noi. zid Sunt din lycra, pictaţi cu linii, flori, curcubeu, alţii zici că-s decoloraţi...şi-s purtaţi cu ce nu trebuie. E ok, sunt pentru tineret, doar că sunt purtaţi oriunde şi oricum.
Nu vi se pare ca seamana cu moda anilor '90? Si colantii colorari si pantalonii colorati in culori tari? Anii trecuti s-a purtat stilul anilor '80 la tineret si acum cel al anilor '90, de la noi. Eu stiu sigur ca am avut colanti (iegari rade ) colorati prin '90+.

Modele horror:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cat de bine vin, daca nu ai picioare suple si ti se vede dorsalul:

Din tendintele actuale imi plac mult bluzele lungi la spate, dar nu prea stiu cu ce as putea sa le port (in afara de colanti si pantaloni slim). Am gasit si tipar [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin la data de Dum 09 Iun 2013, 9:27 am

Imi plac si mie foarte mult. Dar observ ca sta foarte bine tipelor medii sau mici de statura si care nu sunt subtirele tare.
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 32
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 09 Iun 2013, 10:54 am

Da, Admina, şi-n '90 au apărut blugii elastici şi colanţii. Ţin minte că blugii erau şi coloraţi şi creponaţi că am avut două perechi roz şi turcoaz deschis, dar ştiu că-i purtam cu oaresce peste fund, eram slabă şi tânără Smile Mama i-a dat comandă unei colege să-mi facă bluză de mohair alb-bleu că erau la mare căutare bluzele tricotate din mohair pufos. Aaaa, şi în picioare aveam adidaşi Trainin, au fost primi mei adidaşi scumpi, pe care mama a dat toată plata ei, înainte aveam doar Pionier albi cu trei dungi negre şi după Training mi-a luat vestitele ghete Puma.
Colanţii erau din spandex, erau lucioşi, dar nu în zeci de culori, ci erau uni. Am căutat cu prietena mea tricouri, cămăşi şi bluze lungi cu care să ne acoperim popoul.
Şi îmi aduc şi mai bine aminte că majoritatea eram slăbuţe, ne-am dezvoltat puţin colo în liceu şi de câte ori văd poze nu văd vulgaritate.
Da, e ok la tineret şi cu fundul la vedere în colanţi dacă ai un corp frumos, dar într-o siingură culoare şi nu la şcoală. La mine asta-i problema cea mare...şcoala nu-i discotecă şi trebuie să mergi îmbrăcată decent.
De exemplu, în prima imagine dacă aveau colanţi într-o singură culoare era perfect, aşa sunt brrr.
Cea care aleargă...wou, din punctul meu de vedere e mai horror ca primele, deşi ea e mândră tare. Asta este, ce să le facem, se văd perfecte.
"Galaxya gri" clar nu-s pentru ea. zid
Îmi plac şi mie bluzele lungi în spate şi este tot o tendinţă '90 că tot mi-ai amintit de perioada adolescenţei. Am avut pe vremea aceia o cămaşă albastru electric cu bulinuţe negre (o iubeam) care era mai lungă în spate, am avut tricouri tot aşa şi le purtam cu colanţi pentru că în faţi îmi acoperea oareşce.
Deci, mie-mi plac colanţii, dar să fie purtaţi cum şi unde trebuie, dar şi cui i se potrivesc. Aaaa, ăştia pictaţi tot nu-mi plac.
Mie-mi plac culorile foarte mult, nu-s adepta nonculorilor sau a maroului. Port negru doar dacă are şi altă culoare. Am doar o fustă neagră care o port cu cea vesel şi mai am o cămaşă şi un pulover, în caz de deces. Nu pot purta, mă deprimă o ţinută complet neagră. Este elegant, nimic de zis, dar nu-i de mine. În loc de rochie negră care nu trebuie să lipsească din dulapul unei femei (la mine lipseşte Rolling Eyes ) am gri închis şi de regulă combin cu roşu.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 09 Iun 2013, 11:12 am

Multumesc doamnelor Embarassed
Mihaela daca mai vorbesti mult de colanti or sa te faca fetele baba rade rade glumesc!!!
Asa e si noi purtam colanti, dar...dar, probabil si atunci se mai exagera de catre una mai cu tupeu, dar nu prea mult!!!
Admina, tipa care alearga are picioare de broasca nu tu!!
Bluzele lungi la spate erau taiate rotund si nu era foarte foarte lungi, acum mie mi se par prea exagerat de lungi, alea taiate patrat nu sta bine la toata lumea, eu am una taiata in colturi in parti, nici in fata, nici in spate, si la fel, exagerat de lunga in raport cu spatele si fata.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 09 Iun 2013, 11:42 am

Daniela, n-au decât că tot nu mă simt chiar dacă mă îndrept spre bătrâneţe. Sufletul mi-e tot tânăr şi cred că şi atitudinea, doar că-s mai coaptă. rade
Da, aşa este, erau taiate pe rotund la spate şi-ţi acopereau bine popoul sau poate că erau ale mele mai mari. rade Cea roz pal, postată de Admina îmi place şi-mi place toată ţinuta doar că nu mă văd în ea rade pentru că-s tocurile prea înalte şi nădragii prea strâmţi şi aş părea mult prea crăcănată, iar fără tocuri nu dă bine, aş fi îmbrăcată de căpătat.
Eteee, ca să nu mai par babă sau poate că par. rade
Acum doi ani mi-am făcut pentru revelion rochia asta din jerse.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] A fost ok, la munte, cizme lungi...dar crezi că am mai îmbrăcat-o de atunci? Nici pe departe că nu aveam unde. Să merg la şcoală cu ea...wouuu, ar fi fost prea mult, aşa că am transformat-o în bluză. wink
Sau ziceam de lungimea fustei pentru mine...Aici arăt urât pentru că am tocuri, iar lungimea sarafanului lasă la vedere nişte picioare urâte, prea slabe.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Normal că am mai îmbrăcat sarafanul, dar cu balerini roşii şi arătam chiar bine.
Altă ţinută scurtă chiar de-s babă rade dar am colanţi wink fără cusături laterale şi cizme, deci nu las mult picior la vedere. wink
Stai că am găsit şi minunata mea fustă neagră. rade Acum am trecut la săpături pe blog rade dar totodată se vede şi stilul personal, cam cum mă îmbrac în general.
Altă fustă scurtă, dar tot cu cizme rade
sau...asta după ce modificasem vesta la sfatul fetelor de pe forum.
Tot scurt, rade dar tot cu cizme este purtat fiind gros
Acelaşi model, altă lungime, alt material...
Alta
şi mă opresc aici că prea vin cu toate naftalinele şi mă face lumea nu doar babă ci şi demodată, dar tot scriam pe pagina anterioară de lungimea fustelor şi picioarele mele urâte. Eeee, fuste lungi care port în veselie nu mi-am făcut, am doar cumpărate şi de sub ele nu se mai vede nicio strâmbătură... mi-am amintit că am o poză pe blog. rade [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cam asta-i stilul meu, la care se mai adaugă jeans, diferite bluze...
De regulă, cu cizme port fuste scurte, primăvara sau toamna port mult pantaloni şi vara fuste lungi. În parc eu prefer trening sau ceva comod de vară, pantaloni de in, pantaloni 3/4, fuste creponate...
No, aştept critici şi roşii-n cap.

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 09 Iun 2013, 11:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : adăugat litere mâncate prin netastare corectă :))

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin la data de Dum 09 Iun 2013, 12:42 pm

Mihaela, cele trei rochite cu acelasi model sunt facute de tine? Sunt frumoase. Imi place cea cu floricele. E foooaarte romantica. In ultima poza parca nu esti tu. De obicei ai poze vesele. Rochita din a treia poza imi mai place, la fel si combinatia camasuta galbena cu fustita aia. Si prima.. dar nu se pune pentru ca oricum ai stricat rochita.

Ps. Esti dragutica tare printre copii.esti invatatoare, ramai mereu tanara. flower (Si asta da bine la stilul personal wink )
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 32
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 09 Iun 2013, 1:00 pm

Si mie imi place cum te imbraci!
Adevarul ca si meseria nu prea iti da voie sa folosesti tinute ''pitzi'', scuzati expresia dar tot pe aici am auzit-o. Cum ar da sa iti auzi la urechi ''am vazut-o pe doamna azi imbracata...''

Eu sunt o clasica de felul meu, insa pe undeva cred ca am tendinta de a ma duce spre culori tiganesti, foarte aprinse si sclipicioase, lasa ca imi cumpar eu un sari de vreo 5 kile de paiete , macar asa imi fac pofta rade rade rade
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 09 Iun 2013, 1:06 pm

Mihaela,pai de ce sa dam cu rosii,tu respiri bun gust,eleganta si decenta!M-a induiosat tare povestea cu nepotica ta,parasita de mama!Cu siguranta ca vede in tine un model de mama ideala!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 09 Iun 2013, 3:07 pm

Barbin, în poza aia eram obosită că nu dormisem noaptea, a trebuit să termin geanta pentru concurs wink şi mi-am pus vecina să mă bliţuiască de la distanţă să nu se vadă, dar apoi eu am decupat poza... rade
Îţi dai seama că în prima rochie mergeam doar cu şefu lângă mine Smile dacă n-o modificam.
Da, rochiile-s făcute de mine, au acelaşi model pentru că-mi place cum îmi stă. Am lucrat una şi din voal pentru prietena mea, pentru banchet şi ea e micuţă (1,48) şi mai plinuţă şi a arătat grozav. Are un decolteu decent şi mascheză burtica.
Cea gri e dintr-un fel de jerseu lânos, gros, cel roşu e dintr-o stofă grozavă, medie şi nu se şifonează, iar cea cu flori e din lycra luat de mult de pe Merceria.
E drept că meseria pe care o am nu-mi permite să mă îmbrac oricum, dar nici nu am un stil prea grozav. Ce-mi place...când merg la şcoală îmbrăcată frumos, feminin, mereu adud dimineaţa cînd intru în clasă: Doamna, ce frumos v-aţi îmbrăcat azi!" Ei asta mă face să merg şi a doua zi la fel de feminin îmbrăcată, dar apar şi zile cum a fost vineri de exemplu când am tras pe mine jeans şi pulover. Îmi amintesc că înainte de grad, două săptămâni am mers aproape zilnic în trening pentru că aveam de susţinut lecţie şi la ed. fizică şi-n 5 minute nu aveam timp să ajung cu copiii la sală care-i în altă clădire şi să mă schimb... După grad am revenit la stilul meu şi-mi zice prietena mea: O, Doamne, a dat Domnu' să gaţi, să te îmbraci şi tu ca oamenii!" rade plus că eram eu sătulă de trening şi bluză alba. Poate vă întrebaţi de ce...era musai să am o ţinută exemplu ca elevii mei s-o copieze şi să vină cu bluză albă şi trening. Acum, mereu, îi laudă profesorul de sport zicând că-i singura clasă unde de la primul până la ultimul au la ora lui bluză albă şi trening, iar iarna în sală şosete flauşate albe cum este cerinţa.
Valentina, ai dreptate, Bia m-a luat pe mine de model şi pentru ea tot ce fac eu e foarte bine. Dacă a întrebat-o pe mama la ce vârstă m-am măritat că aşa vrea şi ea că eu ştiu ce trebuie să fac şi am noroc. Sad Tot ce spun eu, pentru ea e literă de lege şi asta şi de când e şcolăriţă, mă vede şi ca pe doamna, nu doar ca pe Miha, naşa ei şi mama spirituală cum zice ea când vorbeşte de mine.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 09 Iun 2013, 3:36 pm

Si mie imi place cum te imbraci. Stiam cam toate tinutele, fiind facute de tine, majoritatea.
O parere ar fi sa incerci ceva mai multe detalii la bust, ca sa echilibrezi tinuta. Spre exemplu 1, 2, 4, 7 ai detalii la bust. Imi place mult rochia cu imprimeu si cea care are taieturile asimetrice, in doua culori. Si-mi mai place ca iti plac culorile, te prinde foarte bine ciclam. love Pantru profesia ta, imi place fusta neagra si camasa galbena si de timp liber ultima, cu rochie lunga. Prima tinuta merge fara probleme la o petrecere, club, o iesire cu prietenii de familie, dar cum spui si tu, in alte situatii mai rar. Deci ai facut bine ca ai taiat-o.
Si baba nu esti nici tu, mai ai de invatat de la batrana (de mine). rade Ai un stil tineresc si vesel, parerea mea. Tineresc in sensul clasic, nu tineresc in stilul colantilor colorati. wink

p.s. uite ca am aflat si eu care e treba cu tricourile albe, obligatorii la sport. chiar eram suparata pe d-na de sport ca le cere tricouri albe, simple, la sport si trening, nu colanti sau jeans.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Lun 10 Iun 2013, 9:54 pm

Eu as fi aruncat cu niste rosii Smile ca ai stricat prima rochie,mergea cu sacou negru peste...zic si eu,nah.
In ce priveste colantii,pufoseniile mele nu mi-au permis sa port asa ceva,si chiar in week-end mamica mea imi daruise o perche,inflorati,pe care i-am cedat sorei mele ca ea e mai slaba ca mine,iar ea mi-a dat altii ce mi se potrivesc.
In rest prefer,fustele lungi,sau pana la genunchi ca mai scurte nu pot purta,si pantaloni din cand in cand...in afara de costumatia sport cand plec pe munte,evident.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Lun 10 Iun 2013, 9:58 pm

Admina a scris: Ieri am mers in niste raiati crem, o bluza marinar cu dungi orizonatale bleumarin si o camasa stil babydoll, bleu; balerini cu dungi albastre. Cromatic imi pare ca mergeau, dar per total cred ca aratam "ca o baba", vorba sotului lui Cory. Eu chiar am acest talent, sa ma simt bine in haine "de baba". Am fost masurata din cap pana in picioare de o domisoara, cunostinta de-a mea (e cam de-o varsta cu mine, insa ea se imbraca modern, e tot timpul machiata, trage de fiare, e blonda wink ).
Bluza marinar si balerini tot "marinar", nu?! Nu prea se leaga la mine... daca am inteles bine.. La bluza marinar, daca pui un pantalon bleumarin sau blug albastru inchis si ceva rosu; sa zicem balerini si o funda/floare rosie, aratai mai bine decat blonda ta. wink
Stiu ca in emisiunea "What not to wear" intai se ocupa de vestimentatie si apoi de frizura si machiaj, dar eu iti recomand sa faci invers. Adica eu asa am procedat Smile Intai am lasat parul liber (caci si eu il tineam tot in coada prins, vesnic). Am inceput sa folosesc peria si feonul, fixativ, spuma de par... si putin machiaj: nu zic ruj dar macar un luciu de buze dat peste un contur facut de creion, astfel incat acesta din urma sa se piarda, rimel-musai (face minuni) si daca ai tenul mai palid ca mine un blush de o nuanta cat mai naturala.
Si abia apoi sa mergi la cumparaturi, ai sa te vezi altfel in oglinda. Inca ceva, pentru inceput nu-ti cumpara doar o piesa de imbracaminte cand mergi la cumparaturi, cu gandul ca ai tu nu stiu ce acasa cu care o sa dea bine, ca tot n-o sa fii multumita.. Ci cumpara o tinuta intreaga; acum vara e mai simplu: o bluza si o fusta; o camasa si un pantalon scurt sau trei sferturi... Fa exercitiul asta de cateva ori si abia apoi cumpara piese separat... Ajuta la crearea unui stil nou si alegerea hainelor din aceleasi magazine mereu, caci acestea promoveaza fiecare propriul stil.. Asa cred eu... Mie-mi plac hainele facute de spanioli: Zara, Mango... De cate ori merg la Bucuresti trec pe la Fashion House (outlet) banuiesc ca-l sti, pentru Mango si Benvenuti eu (caci altele sunt prea scumpe oricum sau nu-mi plac) si sotul pentru Levi's
Practic eu am relatat tot ce am facut eu Smile , dar poate te ajuta si pe tine daca esti dispusa sa incerci
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 43
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 11 Iun 2013, 12:41 am

Da, e un mare puzzle pentru mine, cum sa ma imbrac zi de zi. Pentru ca nu merg la munca intr-un mediu care sa ma provoace. De obicei, daca e o iesire, o vizita, depun mai mult efort. Pentru munca si parc rar ma strofoc, de aia ajung imbracata ca o babuta blazata. Stiu ca pot mai bine, chiar am in dulap cateva fuste drepte frumoase, bluze la fel, dar stiu ca nu merita sa ma chinui pe tocuri sus-jos pe scari, toata ziua. De aia ajung in pantaloni drepti si balerini, destul de des.
Azi am avut o rochie de vascoza 3/4 si culori colorate, am sa pun poza alta data. Desi astept vara si caldura, deja ma omoara zapuseala; alta dilema, cu ce ma imbrac, daca e prea cald?
De cumparaturi nu mai e cazul, am dulapul plin. Trebuie doar cateva piese uni, simple. Am destule cu imprimeuri si nu le pot combina intre ele. De la Fashion house mi-am luat si eu cateva, de la Mango. Au intr-adevar, preturi foarte bune si sunt de calitate.
Parul e un mare chin, nu am gasit un loc unde sa ma tund bine si ultima oara nu mi-a iesit o tunsoare de soi. Astept sa ma tund iar, saptamanile urmatoare, sa vedem ce iese. Am o perie rotativa si o pun in functiune, dar mai nou nici produsele de coafare nu ma ajuta. E super electrizat, frizzy (zburlit, ca nici nu stiu cum sa-i zic) si degeaba il aranjez cu peria. Ma tine fix o ora si apoi se onduleaza, cum vrea el. Deci tot legat ajunge. Am inceput sa mai fac niste cocuri mai altfel, sa renunt la elastic si clama.
In alta ordine de idei, totusi se poate mai rau... rade [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 11 Iun 2013, 10:58 am

Păi ce să fie, e costumaţie de camuflaj.
Mihaela, probleme cu picioarele am avut şi eu mi se păreau mereu strâmbe, subţiri şi am adoptat stilul "troală", toate până-n pământ.
Acum s-au mai îngroşat dar am pe piciorul drept varice, aşa că păstrez lungimea fustelor.
Îmi plac mult pantalonii dar cei cu o croială mai elegantă, drepţi, şi mai ales cu talie înaltă.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 11 Iun 2013, 11:39 am

Pana mai ieri imi placea de ea, chiar stie sa se imbrace, dar....

Azi asa mi-s imbracata, ca in poza!
Poza e facuta in alta zi!

Editez:
Rochia asta e office sau nu???

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 11 Iun 2013, 7:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12