Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 11:09 am Scris de ancaanca

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

S.O.S. - Stilul personal-1

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce tip corporal, esti?

10% 10% 
[ 14 ]
6% 6% 
[ 8 ]
38% 38% 
[ 52 ]
14% 14% 
[ 20 ]
30% 30% 
[ 41 ]
2% 2% 
[ 3 ]

Total voturi : 138

Re: S.O.S. - Stilul personal-1

Mesaj Scris de gloriamix la data de Dum 02 Iun 2013, 5:59 pm

Pai eu stiu? Question Dar cu siguranta, o discutie in contradictoriu nu aduce nimic bun decat daca unul cedeaza...asa ca ma retrasesi...si revenisi si iar ma retrag, nu ma mai zgandari sa raspund rade kiss
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 02 Iun 2013, 6:06 pm

gloriamix a scris:...nu ma mai zgandari sa raspund rade kiss
rade rade pupi Bine, bine! pupi Trebuie sa aiba si grasii, si varicosii,, chiar si cheliosii pe cineva sa ii apere! rade rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de gloriamix la data de Dum 02 Iun 2013, 6:12 pm

Da da, avocatul poporul si mama tuturor ranitilor scrie pe mine rade Pai ce sa fac, nu-mi place sa pedepsesc natura umana si schimbarile facute de trecerea timpului inocent
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 02 Iun 2013, 6:25 pm

Inseamna ca si eu ups am un aparator in tine! bucurie
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 02 Iun 2013, 6:45 pm

Stai asa, nu pleca! Ne lasi asa, neterminate? rade pupi
Doar discutam, nu trebuie sa ne enervam. Sau daca ne enervam in scris e mai bine, pentru ca ne trec nervii si in realitate suntem mai calme. wink
Gusturile personale se mai si educa, parerea mea. Daca la 15-16 ani purtam orice, la 30+ nu mai merge chiar asa. Nu de gura lumii, ci pentru ca traim intr-o sociatate, suntem animalute sociale, cu ierarhie, cu norme, cu traditii, etc.
Apropo de 15-16 ani, purtam pantaloni scurti pana deasupra genunchiului si ca mine purtau si colegele mele, cu care mergeam pe munte sau prin tabere. Am poze de atunci si toate eram in tricou larg si pantaloni scurti, cum am descris. Acum... chiar si fetele cuminti poarta pantaloni scurti, pana sub fund, ca asa e moda. Am fost la Barcelona cu socrii si cumnatica mea de vreo 17 ani si ceva, impreuna cu prietena ei asiatica. Nu au fost primite sa vada Sagrada Familia, din cauza pantalonilor prea scurti. Eu nu zic, au timp sa mai ajunga in Spania, desi pentru ele e drum lung, dar mi se pare aiurea, din cauza unor pantaloni prea scurti sa nu vezi ceva deosebit.
Si eu nu inteleg cum va place sa stati cu pulpele goale. Ori sunt eu defecta. Sa ma lipsesc pe scaune in metrou, autobuz, pe banca in parc de plasticul ala, de transpiratia si mizeria lasata de alti oameni, sa transpir si sa las locul ud, in urma mea... brrr... horror. Eu asa sunt, mai transpiracioasa si sunz zile toride cand imi picura apa pe picior in jos, transpir la imbinarea de sub genunchi. Embarassed Cum mi-ar sade sa las dara dupa mine? Asa, port fuste lungi si ma simt de parca as fi in chiloti... sau fara. rade Ventilatie mai buna decat in fusta lunga nu poti avea in pantaloni scurti, de blug, deci sa fim seriosi, duduile plinute nu au scuze de genul asta.
Si care e treaba cu colantii, la dudui care au 100kg? Am mai purtat si eu, dar pana sa vad ca nu ma avantajeaza deloc, fiind scunda si tip corporal para. Imi scot defectele in evidenta, desi nu am decat in jur de 50-55kg. In plus sunt facuti pentru sala de sport, maxim in parc daca mergi la alergare, pe role sau pe bicicleta. Ce cauta in oras, pe strada? Sunt comozi? Ok, si o pereche de pantaloni de stofa subtire, gabradina, vascoza, in, pot fi comozi si racorosi. Si o fusta maxi sau una midi poate sa fie la fel si chiar sa avantajeze silueta. De ce trebuie sa te inghesui in jeans cu 2 numere mai mici, nu sunt nici comozi si nici racorosi. Daca se vede silueta partii intime, chiar exista o sintagma, se denumeste camel toe, deci deget de camila... E dizgratios... zid
Gloria, apara si tu altceva, lasa oamenii fara simt estetic in pace. wink Se imbraca asa din din ignoranta (desi au acces la net, se gasesc reviste de stil, pot afla de la prieteni ca nu e ok), nu pentru comoditate. Una e sa fie comod si alta e sa fie dizgratios.
Si cineva cu un handicap fizic, da, il poate masca. Am o vecina care a ramas cu un picior mai scurt, in urma unui accident auto. Poarta fuste lungi, asimetrii, jachete tot lungi. Defectul nu se vede daca sta pe loc si cand merge e mult mai putin vizibil. Asa te poti concentra la zambetul ei, la personalitatea ei, decat sa o arate copii cu degetul, mirati.
Nu e vorba de extravaganta, daca te imbraci decent (in mare), cu un stil care sa te flateze (sa-ti ascunda defectele, optic; nu vad nimic rau in asta, toti vrem sa aratam bine, nu e vanitate, e normalitate). Si ca fapt divers, ca tot a plecat discutia de la fusta scurta/ mini si multata. Nu cred ca sunt doar eu, dar e cam specifica unei anumite profesii. Da, scurt sau mini si evazat, in forma de A, e sexy, e feminin, chiar sau daca e rochie mulata si lunga, cu un slit pe parte, e foarte elegant si sexy. Combinatia dintre ele doua, atrage atentia si e NO-NO, in anumite situatii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 02 Iun 2013, 8:20 pm

Mai fetelor,bunica mea are o vorba:ce porti lele chelbea-n cap(nu stiu ce-i aia dar e ceva de rau Smile ?daca-i moda ce sa fac?.
Ma bag si eu intre voi.
Cu ce ma deranjeaza pe mine cum e imbracata cutare sau cutare daca pe ea n-o deranjeaza?Daca vad ceva ce-mi place admir, daca nu,imi mut privirea.Pentru ca:nu rezolvi nimic daca etichetezi in gand persoana,nu poti schimba mentalitatea,n-o poti certa,nu-i poti demonstra ca nu arata bine!Si-apoi de unde stiu eu ca asa cum cred eu ca-i bine chiar este bine?Nu ma pricep la moda dar daca vad la o colega ceva ce-mi place ii zic:vai, ce bine-ti sta,te-avantajeaza,sa mai porti culoarea asta,etc.Daca nu-mi place nu zic nimic.Pai de ce sa-i stric eu ziua?Mai bine ma uit in alta parte!La ochii ei,poate are un machiaj trasnet,poate are un ruj ce-mi place.
Subliniez, lumea n-o poti schimba dar daca trebuie ceva schimbat sa-ncepem cu noi insine!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Dum 02 Iun 2013, 9:16 pm

Eu ador stilul conservator, imi place echilibrul intre culori si intre piesele vestimentare..
Apreciez si alte stiluri si mi se intampla des sa ma uit dupa cineva, gandind ca il prinde excelent tinuta purtata, chiar daca eu nu m-as imbraca asa in veci..
Numai ca al meu sot are o problema cu stilul meu, mi-a spus ca imbrac ca o baba si eu sunt inca foarte tanara..
Daca as fi avut mai multe poze "spuneau" mai mult despre cum ma imbrac..
Alaltaieri am fost la cumparaturi cu sotul meu si i-am facut pe plac cumparandu-mi un tricou negru cu imprimeu (nu ma dau in vant nici dupa negru nici dupa imprimeuri, dar croiala mi-a placut) si o pereche de jeansi care mi-au placut foarte mult; albiciosi, indoiti la baza, un pic elastici; desi initial ma uitasem la pantaloni mai office si la o camasa. Odata ajunsa acasa le-am probat din nou, am apreciat ca nu-mi vin rau de loc, numai ca mi se pare putin aiurea... L-am intrebat pe fiu-meu daca nu ma ia cu el la liceu rade
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 43
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 02 Iun 2013, 11:01 pm

Cory, "ca o baba" zici?!? affraid
Eu zic ca esti sexy mamacita, vorba cuiva. wink Te imbraci modern, casual, in culori neutre si feminine. Mi se par haine foarte potrivite la plimbare, la cumparaturi, iesiri la terasa, ziua.
Sotul tau (nu-l cunosc, nu stiu), dar banuiesc ca e influentat de curentul stilistic pitiponcistic, de pe strada. Cu bombeul la vedere si pepenasii pe tava.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Lun 03 Iun 2013, 1:17 pm

Admina a scris:Sotul tau (nu-l cunosc, nu stiu), dar banuiesc ca e influentat de curentul stilistic pitiponcistic, de pe strada. Cu bombeul la vedere si pepenasii pe tava.
Nicidecum, dimpotriva... el e un rocker mai trecut rade, chiar daca n-are pleata si e aproape de 45 ani..Imi arata mereu prin magazine camasi/veste de blug, de gura lui mi-am luat o camasa neagra de la Levi's si zace in sifonier( am purtat-o de vreo 2 ori). Ba mi-a marturisit ca ar fi curios cum mi-ar sta cu rochie neagra si unghii negre rade , dar i-am zis "pas"
Asta e tinuta pe care mi-am cumparat-o zilele trecute, doar ca dupa al meu sot mergeau niste tenesi/adidasi
camasa de blug "cumparata tot pentru el" rade
Am piese vestimentare si de 5 ani, din an in an pastrez ceea ce-mi place mult si combin cu cele noi... Si acum cum imi place mie... wink
Pantalonii acestia I-am cumparat cu vreo 2 ani in urma, la reduceri cu 30 si ceva de lei, am incercat sa-i port cu cizma si nu mi-au placut. Acum I-am scos cu gandul sa-i dau unei prietene si intamplarea a facut sa am pe mine chiar bluza aceasta; am probat si mi-a placut la nebunie cum vin impreuna si nu I-am mai dat:)
Fusta aceasta o am, cred, de vreo 6 ani...si tot imi place
Acum , Admina, daca ai putea sa-mi spui ce forma are corpul meu:lol:, eu zic; atletica, tu ce zici?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Lun 03 Iun 2013, 1:57 pm

Cory, mie imi place cum te imbraci si ai un corp de invidiat. Uitandu-ma la poze cred ca ar merge ceva accesorii care sa creeze un pic de contrast.
La tinuta cu tricoul cu imprimeu eu ii dau dreptate sotului tau ca ar fi mers mai bine niste tenesi - o tinuta comoda de parc, picnic .. asa imi imaginez eu.
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Lun 03 Iun 2013, 2:45 pm

Clodi, multumesc[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
In ce priveste accesoriile ma straduiesc... mai pun eu cate ceva, dar am uitat la pozat!
Tenesi am o pereche alba, care s-a cam uratit, iar pentru alta sa vedem cand m-oi indura sa dau bani[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cat despre corp, se pare ca ma pricep sa-l fac sa para asa.. Nu stiu ce m-as face fara push-up, fara sa-mi maschez bratele groase, Iar "sortul" de deasupra celor 2 cezariene se vede doar la plaja:oops:
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 03 Iun 2013, 5:14 pm

Ca sa fi dreptunghi (atletic) trebuie sa ai talia cam la acelasi diametru cu soldurile si bustul. Mie imi pari clepsidra (banuiesc ca ai fundul bombat wink ) sau daca zici ca nu ai sanii cat soldul, poate tot para (desi nu pari o para clasica, cu tot cu push up). In general esti para daca ai sanii mai mici (diametrul) decat soldul, mar sau triunghi inversat daca ai sanii mai mari decat soldul (de obicei fundul plat si umerii mai lati), tipul atletic cred ca e mai mult la persoane inalte (minim 1.7m) care au torsoul scurt, adica oasele bazinului incep de sus si distanta intre coaste si aceste oase e foarte mica, privind corpul in ansamblu.
Si mie imi place cum te imbraci. Ai picioarele frumoase si chiar e bine sa le pui in evidenta. Se poarta pantalonii suflecati, cum ai facut in poze, deci e perfect, mai ales ca ai picioarele lungi (proportional cu restul corpului). Eu zic ca e prea neutru totul. As introduce niste pete de culoare, din cand in cand. Un albastru electric, un rosu aprins, portocaliu, mustar, culori vi, in general.
Sotul meu e tot rocker si am incercat cativa ani sa-i fac pe plac, mult negru, culori neutre, cernite. Acum m-au apucat piticii si mi-am colorat sifonierul cu culori nebune. Am cateva piese corai aprins, ciclam, verde brotacel, asa pentru ca pot. wink Stiul tau personal trebuie sa fie al tau, nu al lui si normal ca prima tinuta iti vine bine, dar daca nu te reprezinta, nu trebuie sa te fortezi. O rochie neagra trebuie sa fie in orice dulap, dar poti pune unghiile rosu aprins si un pantof mai rock cu tinte sau sandale gladiator, tot asa cu multe catarame si tinte. Sau accesorii rosii, aurii, argintii, daca vrei sa fi mai eleganta. Nu e un stil urat glam-rock, dar daca nu e felul tau si in rest arati pacifista, nu te va prinde.
Sortul de la burtica il poti masca la plaja cu un costum intreg, care sa-ti alungeasca si mai mult picioarele si sa aiba detalii la bust. Sa vezi daca mai vede cineva ceva, la talie. wink
In loc de tenesi oare merg balerini? Sau pantofi cu toc, negri?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Lun 03 Iun 2013, 6:23 pm

Discutiile de aici m-au determinat sa caut pe net informatii despre forma corpului. Partea din spate ai nimerit-o [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dar am mai multa incredere in ce spui tu, pentru ca pari o persoana bine informata, ba mai mult as zice ca esti o adevarata enciclopedie Smile.
Citesc cu interes tot ce scrii tu, na ca ti-am facut si declaratii Embarassed!
-Pantalonii mi-I suflec pentru ca-mi place cum se vede, habar n-aveam ca se poarta.
-La culori aprinse m-am gandit si eu de multe ori dar la magazine ori nu le vad eu ori nu sunt pe unde merg eu...
-Costum intreg la plaja, exclus; n-au push-up:), si fara ma simt aiurea ca mi se vede "handicapu'"

Ultima editare efectuata de catre cory74 in Lun 03 Iun 2013, 6:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare litere)
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 03 Iun 2013, 8:02 pm

Embarassed M-ai innebunit. Sunt toba de carte (da de unde), pentru altii, ca stilul meu e ca vai de el. rade Stii ca e mai usor sa-i critici (constructiv normal) sfatuiesti pe altii, decat pe tine.
Exista costume de baie intregi, cu cupe. Chiar arata demential, multe dintre ele.

Sau din doua piese, cu tankini (maieu):

Eu am primit de la soacra-mea unul cu tankini si de atunci m-am invatat la costume intregi. Pentru ca nu-l mai gasesc pe acela (imi venea foarte bine), mi-am mai luat unul negru cu trandafiri roze, model cam ca in anii '50, doar ca are chilot normal. Ambele au push up. wink

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Mar 04 Iun 2013, 8:27 am

Sunt bestiale costumele, pe care mi le recomanzi, Admina. Dar ar trebui, oricum, sa trec pe la o sala de fitness inainte rade
Pentru anul acesta mi-am epuizat "gloantele" pentru costum de baie... Am reusit sa-mi gasesc unu care chiar m-a multumit, macar in partea superioara; arat si eu normal si chiar natural.. rade

Apropo, la cele cu cupele mari, mie mi se pare ca au totusi ceva de bagat inauntru wink , iar cele la care vad micute, macar sunt f slabe si nu da rau. Cand aveam 50 kg, nu ma deranjau lipsurile...
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 04 Iun 2013, 10:14 am

Wow, ce de discutii!!!
Corina, daca vrei un ochi critic, ca sa fiu si eu Gica contra, cred ca iti lipseste definirea corpului, bluzele sunt prea largi, ai ce arata asa ca o bluza mai conturata pe corp fara sa fie multat ti-ar sta mai bine, banuiesc ca tot pe acolo bate si sotul tau. Si mie imi place cum te imbraci si cum combini culorile. Tricoul negru iti vine super, sotul tau a avut gust!!! Si cred ca merge cu balerini.
Si mie imi place cum sfatuie Admina, si mai tot timpul caut sa o provoc Embarassed Embarassed
Sotul meu este contrariul la sotul Corinei. Lui NU ii place sa ma vada eleganta. Ori spune ca sunt vulgara ori ca ma imbrac ca o tzatza. Dar face asta intentionat pentru ca nu suporta sa auda complimente la adresa mea. El vrea ca totul sa vine spre el. De cand a crescut fii-mea , ea este cea care ma sfatuie si imi da un suport in ce priveste imbracatul. Eu sunt foarte emotiva si orice jignire ma afecteaza. Ma rog ma afecta, am devenit atat de rea ca sa pot recupera confidenta care mi-o pierdusem. O sa caut poze cum aratam inainte, sa vedeti diferenta.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Mar 04 Iun 2013, 10:32 am

Danniela am si bluze mai mulate, cumparate vara trecuta. Dar au inceput sa-mi placa mai mult astea mai largute, mi-a intrat in cap ca ofera un echilibru mai bun, tinutei in ansamblu...
Ori spune ca sunt vulgara ori ca ma imbrac ca o tzatza.
Sotul meu a zis ca ma imbrac ca o baba rade , ca sa ma provoace la imbracaminte mai sport...
Si apoi stai linistita ca si sotul meu ma necajeste, ba mai mult; de la o vreme si-a gasit mareata replica, ca sa ma enerveze mai tare dupa ce ma sicaneaza sau imi da una peste dos (stiind ca nu suport); "Hai fa o criza de nervi, hai nu faci?!".
Altfel, simt ca e mandru de mine cand mergem de mana pe strada sau in magazine si oricum ma priveste cu admiratie, chiar daca se mai poarta el copilareste love
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 04 Iun 2013, 11:02 am

Uuuuf! Ca sa fiu cat de cat in "spiritul" subiectului, eu sunt tipul corporal otova-ditamai si revarsat. In concluzie - NO style. Stilul personal a disparut de parca nici n-ar fi existat vreodata. Si ce e si mai nasol, nu-mi (mai) pasa. Nici macar nu ma mai uit in oglinda de ceva vreme, evit sa ies din casa, habar n-am cu ce sa ma imbrac... Nu va grabiti sa-mi sugerati "modele pentru plinute". Unu: eu nu sunt "plinuta" sunt grasa; doi: am vazut destule poze de "moda pentru plinute" - niste grase care se straduiesc sa arate cat de cat acceptabil.
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin la data de Mar 04 Iun 2013, 11:22 am

Buburuza, eu nu vreau sa iti arat modele pentru plinute.Din contra, sunt sigura ca esti frumoasa si o persoana placuta oricum ai alege sa te imbraci. Nu mai zi ca eviti sa iesi din casa. Sad Se merita sa faci tot posibilul sa fii tu sanatoasa, restul conteaza mai putin decat pare. Eu zic ca e supraestimat stilul perfectionist.

Stiu ca sunt patetica dar chiar trebuie sa inteleaga fiecare femeie ca e frumoasa. Nici cele perfecte nu se vad asa. E o problema cu lumea asta! Smile Cautam cel mai absolut si perfect model pentru stilul personal si uitam ca suntem inainte de a ne imbraca niste oameni. Avem(!) voie sa fim si imperfecti si sa ne simtim si bine in privinta asta. cyclops

barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 32
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 04 Iun 2013, 11:29 am

Daniela tu te imbraci foarte feminin, stil office pe alocuri, cu bun gust si in accesorii. Nu lasa consortul din dotare sa-ti strice zen-ul stilistic. wink
Cory, ce inseamna "mai sport"? Pe la noi, si nu numai (vezi USA), se poarta "stilul" sport pe strada. De genul:
Trening si colanti nu-si au locul decat daca mergi la sala, cu masina, cum face duduia Britney sau daca mergi sa alergi in parc (si ai parcul aproape). Daca trebuie sa mergi cu autobuzul, metroul la sala, trebuie sa-ti iei treningul sau colantii in geanta, parerea mea.
Idee e de comod si multi nu fac diferenta intre sport si casual. Cred ca sunt casual (de zi), daca se imbraca sport. Spre exemplu sotul din dotare, trebuie sa vi-l parasc. Are si haine casual chiar dragute: pantaloni, camasi, pantofi (nu de costum) si prefera adidasi (mai nou l-am corupt la Shape-ups si nu mai iese din iei, chiar daca mergem la un concert in aer liber seara sau la restaurant) si jeans, tricouri. I-am explicat, ca arata ca un pustan, tot timpul in tricou sport si blug, dar nu ma inteleg cu el. Ideea de comoditate, de multe ori merge prea departe. Si e o imagine discrepanta, eu sa ma imbrac cu o rochie de zi, cu sandale cu putin toc, coc in par si el in adidasi. Am fost la un spectacol de stand-up comedy la Sala Palatului si el tot in tricou negru si jeans. Eu eram usor eleganta, fiind seara si intr-o sala cu scaune, care impune, cat de cat.
Si cred ca si pantalonii jeans trebuie purtati cu masura (eu nu stiu ce am facut, dar nu mai gasesc prin dulap jeans sa-mi vina [ba stiu, m-am ingrasat rade zid ], am doar unii ceva mai finuti, dar alte culori: grena, maro roscat), si cand ii purtam sa fie cu pantofi cu toc, camasa, sa iasa o combinatie mai casual. Jeans si tricou, tenesi sau adidasi sunt ok la picknic, in curte. Eu mai merg prin parc cu adidasi shape-ups si colanti, seara cand mergem in pas vioi, la plimbare. Nu am niste pantaloni de trening drepti, sa-mi vina bine, ca daca as avea, as purta asa.

Si am nitica limbarita, ca tot zicea Gloria (vad ca nu mai scrie la subiect, am suparat-o Sad ) ca e superficiala judecarea cuiva dupa hainele lui. Nu sunt genul si nici macar nu tind spre asta. Si cred ca niciuna dintre noi nu e asa. Dar vorbim de adevaruri universal valabile: in tari civilizate cat de cat, in orase, in diverse situatii, ce ar fi potrivit sa se poarte. Ca sa avem de invatat, nu ca sa barfim. Poate cineva care citeste nu stie ca scurt si mulat poate trensmite alt semnal decat si-ar dori sau ca poate sa fie comod si in pantaloni de stofa si o bluza feminina, nu doar in pantaloni de trening/ jeans. Nu prea mai imi trece nimic prin minte, cand vad pe cineva pe strada, inclusiv kg in plus in haine prea stramte sau piele prea multa la vedere. Nu vad rostul, nu cred ca o parere pe care mi-o fac eu personal, va schimba stilul cuiva. Nici nu cred ca am criticat pe cineva stilistic, in fata. Decat poate pe sotul meu (privind hainele sport) si maxim pe mama mea, critica ce s-ar fi vrut constructiva, desi se imbraca foarte potrivit pentru varsta ei.
Uite alt exemplu, de la sat. Se poarta niste halate pufoase, dintr-un fel de prosop, colorate si lungi, pe strada principala sau orice ulita a satului. Deci, probabil casnica fiind, stai in pijamale toata ziua si halatul este un gen de trench, il pui pe tine cand iesi pe strada, mergi la magazinul satesc. Nu critic, doar zic asa... ce ar fi daca ar avea un trening, un pantalon jeans si un tricou, un colant si un tricou peste popou, pe ele? Deci depinde, de la caz la caz, in situatii diferite, te poti imbraca diferit.
Buburuza, eu nu te tin minte asa. wink Nici revarsata si nici fara stil, deci nu te cred. Tin minte rochia lunga alba, pictata manual, atat de feminina si romantica... love Rochia lunga neagra, cu manunsi incluse si o idee geniala, din catifea, pantaloni drepti, purtati ziua. Nu sunt ideile cuiva caruia nu-i pasa si ale cuiva lipsit de imaginatie.
Stiu ce-ati scris voi, la subiectul dedicat varstei si inteleg, desi nu am ajuns la prefixul respectiv. Oricum, viata are alte prioritati, alte puncte culminante, decat sa ne putuluim in oglinda, de dimineata pana seara. Nici nu e cazul, cred ca niciuna nu suntem narcisiste, pisi si nici nu traim din asta. Doar asa... o idee, numai cu atat, dar stii cat conteaza, stii tu. wink Uite eu nu-ti recomand nimic, pentru ca stiu ca stii. Iti recomand sa-ti tragi in oglinda doua palme morale si sa te trezesti din starea asta. Nu ca sa slabesti sau ca sa iti pese, ci ca sa vezi frumusetea varstei tale (gandeste-te, poti sa fi la jumatatea vietii) si sa o arati. Nu pentru altii, nu pentru sot, nu pentru fiu, nu pentru posteritate (sa pui poze aici, la subiect) ci pentru tine. Pentru ca meriti! (ce slogan siropos, dar cat de frumos suna wink ) Fa un concediu in Germania si admira doamne de 60-70 care merg la sala si se imbraca in culori pastel, indiferent de kg sau de ani. Nu-ti pasa, nu vrei sa iesi in lume, treaba ta (si eu simt asta uneori si e ok, putina solitudine, nu stica), dar ai grija de psihic, in primul rand, restul vine de la sine. Un psihic sanatos ne fereste nu doar de depresii, ci si de boli fizice, ne ridica respectul de sine, se vede pe piele, in ochi. Totul e cum percepem lumea, prin cate filtre, prin cate dioptrii.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 04 Iun 2013, 2:15 pm

De acord cu tine Admina!
Eu ma imbrac office pentru ca merg doar la office. Cand sunt libera ma imbrac casual, cu tocuri mici sau wadges. La cumparaturi de multe ori merg dupa serviciu, direct, nu am timp sa ma schimb, nu vreti sa stiti cat urasc sa fac cumparaturi pe tocuri. Si da, primesc complimete si la magazine ca sunt eleganta sau altele.
Buburuza, eu nu te cunosc personal, dar pot sa iti spun despre nasa mea , D-zeu sa o ierte. Era o femeie grasa. Grasa si frumoasa spun pentru ca era nasa mea si pentru ca stia sa se faca frumoasa. Sincer. Era grasa de sus pana jos, adica uniform si probabil asta o avantaja. Purta fuste drepte, lungi sau medii, bluze nu mulate dar nici foarte largi. Culori calde. Rochii lejere de vara.
Sora mea de numai 27 de ani. Mica si grasa. Grasa de comoda. Poarta bluze mulate de i se numara colaceii. Si isi mai pune si poze pe facebook sa i le numere toata lumea nu??? Am luat-o la ture pentru ca nu ii sta bine. Si eu am fost grasa si imi ieseau toate cele prin bluze si tricouri si ma simteam ca naiba. I-am sugerat sa poarte bluze gen dolly care o avantajeaza foarte bine. S-a suparat pe mine la inceput dar acum se uita cum se imbraca si e mai placuta.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de gloriamix la data de Mar 04 Iun 2013, 2:57 pm

barbin a scris:Stiu ca sunt patetica dar chiar trebuie sa inteleaga fiecare femeie ca e frumoasa. Nici cele perfecte nu se vad asa. E o problema cu lumea asta! Smile Cautam cel mai absolut si perfect model pentru stilul personal si uitam ca suntem inainte de a ne imbraca niste oameni. Avem(!) voie sa fim si imperfecti si sa ne simtim si bine in privinta asta. cyclops

Barbin, bine zis, ai mare dreptate!!

Hehe Admina, deja ti-e dor de mine? Smile love Nu ma supar asa usor, nici nu ma enervez si nici nu am intentia de a supara pe cineva, mai ales pe chestii de principiu si alea virtuale, ma retrag dintr-o discutie nu de pe forum, pur si simplu nu am timp sa intru zilnic.

Cory, la tinuta 1, daca nu-ti plac papucii sport, merg si ankle boots iar oja poate fi si gri deschis love
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cory74 la data de Mar 04 Iun 2013, 3:03 pm

Admina, mai sport inseamna incaltaminte comoda, fusta/pantalon de blug, tricou ( nu bluze de-ale mele), nicidecum ca in imaginea aceea... Daca vede pe vreuna pe strada cam cum e tipa din imagine ma intreaba daca nu are oglinda acasa.
Are, oricum, incredere in gusturile mele, ma intreaba mereu daca i se potrivesc camasa cu pantalonii sau cureaua...

Admina, ai spus foarte bine, despre Buburuza, ceea ce ai spus... Si eu tot la rochia neagra m-am dus cu gandul Smile ...
Buburuza poate ai doar o pasa mai proasta, se mai intampla. Eu ma straduiesc din greu sa am grija de mine (unghi, par, epilat, tinuta; ca ma schimb si de 3 ori inainte sa plec+ lupta cu kg care trebuie tinute sub control cu efort...), dar, asa as vrea uneori sa ma abandonez si sa ies din casa cum o fi, sa nu-mi mai pese de parerea nimanui...
Sa va mai spun ca sora mea are 130 kg?! Si nu pare sa-i pese prea mult; mi-a zis ca nu e ea singura grasa ca mai sunt si altele... si vad ca se plimba se duce la petreceri, nu se ascunde in casa... Are vesnic argumente "solide" contra oricarei motivatii i-as aduce-o eu ca sa manance mai putin boo

Gloria, am cautat repede pe google sa vad ce-s alea ca habar n-aveam. rade
Merci de sugestie, dar nu sunt pentru mine, nu ma vad cu ele si nici in fata sotului nu ma vad cu ele rade

Ultima editare efectuata de catre cory74 in Mar 04 Iun 2013, 3:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : raspuns pentru ultima postare)
cory74
Expert
Expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 04 Iun 2013, 6:39 pm

Dragelor dragi,

Va multumesc tuturor si va imbratisez pe fiecare. Zau ca nu mint! Chiar nu mai am niciun stil. Da' niciunul! Pantaloni de trening, un tricou, hanorac si Shape-ups. Totul negru sau gris. Eventual o bandana. Si atat.
Poate ca nu are legatura neaparat cu cele j'de kilograme in plus si sigur nu legatura cu varsta pentru ca sunt absolut ok. cu varsta mea. Poate e doar o pasa proasta. Sau poate ca nu. Dar un prim pas tot am facut - m-am saturat de stilul-no-style si ma gandesc sa incerc sa schimb cate ceva.
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 04 Iun 2013, 6:51 pm

Buburuza a scris: Dar un prim pas tot am facut - m-am saturat de stilul-no-style si ma gandesc sa incerc sa schimb cate ceva.
Sunt cu ochii in patru! Smile taie boo
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat