Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 08 Apr 2010, 1:24 pm

Silvia, cu tot respectul, nu despre asta era vorba! Smile

Am fost acuzata ca arunc cu pietre in tara in care m-am nascut, si m-am simtit datoare cu o explicatie, sau o completare mai bine zis.... stati linistite (cele care nu sunteti), ca nu improsc cu noroi si mai tare, nu vorbesc urat despre Romania in fata strainilor, etc etc....
DAR ce simt eu in sufletul meu, e altceva. Si nu imi poate spune nimeni ce si cum sa simt, sau sa gandesc, cum nimanui nu putem spune. Asa e si firesc sa fie.
Si faptul ca poate am fost mai indignata decat alte fete ... cred ca e ca si cu muntele, sau padurea, care se vad mult mai bine de la distanta, decat din mijlocul lor, poate ca la fel si realitatea romaneasca, o percep mult mai bine de cand nu sunt in tara. Din pacate.
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 38
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Joi 08 Apr 2010, 1:31 pm

Doamnelor,
Imi pare rau dar pe mine nu ma convingeti. Si spun asta pentru ca:
- Nu romanii au inventat coruptia si nepotismul
- Nu romanii au inventat emisiuni TV de genul "The Jerry Springer Show", la care ma uitam prin 1997 pe Prima TV, sau “Cribs” la care ma uit in continuare la MTV sau VH1
- Personaje precum Snoop Doggy Dog (care a devenit star mai ales după ce a fost arestat sub acuzarea că ar fi complice la o crimă), sau sean paul sau shakira (care nu sunt departe de manelistii nostrii) au facut vanzari de zeci de milioane de dolari si in mod cert nu sunt romani
- Versuri precum cele ale Rihannei (Come here, rude boy boy/ Can you get it up?/ Come here, rude boy boy/ Is you big enough?/ .../ Do you like it boy?/ I wa-wa-want/ What you wa-wa-want/ Give it to me, baby/ Like boom boom boom/ .../I like the way you touch me there/ I like the way you pull my hair) in mod sigur nu au fost scrise de un roman.

si exemplele (sau contraexemplele) pot continua.

Din pacate, cam ce ne caracterizeaza pe noi este atitudinea de genul “oau, i-a uite ce se intampla acolo, cineva sa faca ceva”, dar exista explicatii pertinente si pentru asta.

Si e adevarat ca noi nu am reconstruit bucurestiul precum nemtii berlinul (poate o vom face peste vreo suta de ani de democratie asa cum aveau ei la momentul respectiv) dar poate reusim sa construim macar un zid prin mijlocul lui (peace scuze dar n-am putut sa ma abtin Merci).

Cu acestea eu ma retrag din aceasta dezbatere care nu mi se pare nici pe departe o initiativa civica sau o luare de atitudine. Dar daca vreti cu adevarat sa faceti ceva, daca aveti nevoie de ajutor/informatii/resurse despre sectorul neguvernamental din Romania va stau la dispozitie. Exista multi oameni care fac multe lucruri laudabile, voluntar sau nu.

PS: ca sa va faceti o idee foooooarte vaga despre cat de mult ma deranjeaza titlul si comentariile ulterioare care il sustin, va mai spun ca nick-ul meu e alcatuit din initialele mele din tinerete plus ro de la ROMANIA

edit: si pentru ca tot nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea "daca nu roman atunci ce?" va recomand [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] scrisa de doi nemti, poate va ajuta sa luati o decizie mai usor. ([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre amnro in Joi 08 Apr 2010, 6:27 pm, editata de 4 ori (Motiv : am adaugat ultimul paragraf)
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Vin 09 Apr 2010, 10:35 am

Am avut impresia ca este un subiect in care fiecare poate sa isi spuna parerea, nu sa ne dam cu bata peste dinti, unii altora.
De ce trebuie 100 de ani de democratie? Democratia este ca vinul? Nu cred. Democratia este un drept - as spune fundamental, care trebuie folosit cu bun simt, cu respect, cu responsabilitate. Este puterea poporului, iar poporul suntem fiecare din noi. Noi cei prezenti, noi cei care au fost si noi cei care vor veni.
"Doamne fereste de mai rau!" este vorba pe care o spunea uneori mama. Era singurul lucru care ma scotea din sarite in ceea ce o priveste.
Dar, spre disperarea mea, am ajuns sa spun si eu acelasi lucru.
Si pentru mine asta este semnul clar al lipsei oricarei sperante.
Si uite asa devenim docili si usor manevrabili.
O zi mai buna sa avem!

L.E.: ...daca nu roman, atunci OM. Acesta este raspunsul meu.

Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Vin 09 Apr 2010, 10:36 am, editata de 1 ori (Motiv : Lamuriri suplimentare)
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Vin 09 Apr 2010, 11:32 am

Si eu tot ceva similar am scris inca de pe la inceput:
"....cred ca fiecare dintre noi, in parte, ar trebui sa fim raspunzatori de propriile fapte, nu numai sa vorbim de ale altora, si prin propria atitudine si exemplu sa putem spune: sunt mandru ca sunt OM. Ca e mai important decat a fi sau nu roman."
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 09 Apr 2010, 12:18 pm

Amnro, e o chestiune de gust... Eu nu i-as baga pe Sean Paul, Shakira si nici chiar pe Rihanna in oala cu "borfasii" din muzica. Putina lascivitate in muzica e de mult timp, explicita sau nu. In anii '80 era plin de melodii cu incarcatura sexuala si video sexi. Doar au mai evoluat. A se alege dintre ai nostri si ai lor:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Question

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Question
Nepotism, coruptie, muzica de negrii si pitipoancele lor... nu le-au inventat romanii, ci americanii. Eu cred ca ei isi permit, chiar si in plina criza economica, asa "luxuri". Sunt varza ca natie, dar daca nu traiesti in cartiere de minoritati (afro-americani, mexicani) nu simti aspectul asta al vietii. La ei exista zone rezidentiale, unde sunt numai case/ blocuri, nu varza de la noi, birouri, mall-uri, locuinte, toate la gramada, in acelasi km patrat... Coruptia si hotia de la ei, nu se simte la nivelul cetateanului de rand, au produse mai ieftine, case mai ieftine, civilizatie si bun simt cam peste tot (nu te calca pe trecere, 2 din 3 masini affraid opresc cu 20m inaintea stopului). Nu compara America cu Romania ca nu ne comparam, din pacate. Le au si ei pe ale lor, ca orice natie de pe pamant. Nu era vorba de asta aici, ne uitam la noi si barna din ochiul nostru; poate au si americancele pe forumuri, dezbateri de acelasi gen.
Alina, multumesc pentru ultimul video. Miscator si adevarat, lista e mult mai lunga, cred ca nu ajungeau 30 de minute de prezentare de acest gen.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Vin 09 Apr 2010, 3:42 pm

orice padure isi are vreascurile ei,daca ne-am vedea fiecare de patratica lui,daca nu ne-ar durea ca a vecinului capra este altfel si daca am face un pic de risipa de bun simt,eu zic ca n-ar strica nimanui,dar tot inceputul are un inceput,poate s-or mai schimba mentalitatile... wink
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 18 Iul 2010, 12:23 pm

He-he si Admina se intoarce, in forta... rade
Sunt roman, deci mi-e rusine... Mi-e rusine sa merg pe litoralul romanesc si sa imi dau seama cat de romani suntem si in vacanta. Mi-e rusine sa merg la munte, sa trec pe langa locurile de gratare/ campare preferate de omul de rand si sa ma ia durerea de cap.
Revin la mare, ca e mai proaspata amintirea:
-cioburi in nisip, pe toata latimea plajei, si unde este ud nisipul si vrei sa intrii in apa si unde se sta la soare si unde se joaca fotbal si...
-gunoaie in nisip, trebuie sa acopar servetelele, mucurile de tigara, cotoarele de porumb si resturile de mancare; sa le ingrop mai adanc ca doar sunt biodegradabile...
- romanul e roman oriunde s-ar duce: bagami-as p...a, f...i p...a masii, ce p..a mea... aud spundu-se tare, in stanga si-n dreapta, de la oameni normali, nu de la rromanes...
- fum de tigara la greu, pe plaja, la restaurant, pe strada... in tarile civilizate fie sunt legi aspre care interzic fumatul in public, insotite de amenzi usturatoare; sau oameni au mai mult bun simt si rar intalnesti un nesimtit care te afuma, in locurile pe care le imparte cu alti concetateni.
Si asta intr-un oras-statiune, mai linistit. Nu pot spune ca am auzit manele, ca ne-au fost calcate saltelele in picioare, ca ne-au fost "violate" alte drepturi cetatenesti, de bun simt. Auzisem de la niste prieteni ca s-au cocalarit si terasele din Vama, ca se asculta manele si e plin de taranei nesimtiti si acolo. zid E asa cum am zis, fenomenul "e multi, da' prosti" cucereste Romania.... E trist, pentru ca la noi se adauga nesimtirea, mitocania, proasta crestere a adultilor care isi educa odraslele si mai prost, o inganfare si un snobism dus la extrem si peste toate un egoism debordant, ca sa situeze acel "roman" in buricul universului: altii moare, s'asa n-are; cel mai tare din parcare; valuarea mea, nu o are nimenea...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Dum 18 Iul 2010, 1:15 pm

Recunosc ca atunci cind s-a deschis acest subiect, am sarit ca arsa. Adica cum sa-mi fie rusine ca sint roman? Urla patriotismul de soim al patriei si pionier in mine. Le-am dat dreptate celor care spuneau "NU" si am fost tare ofuscata.
Doar ca in timp, am reusit sa vad esenta expresiei. Recunosc ca am fost mai atenta la "mediul inconjurator" (a nu se citi natura) si m-am cutremurat. Semenii mei nu sint semenii mei. Taranoii, snobii, ingimfatii de care vorbeste Admina nu sint semenii mei. M-am nascut intr-o epoca gresita.
Sa incerc sa-i educ pe oamenii de linga mine????? Slabe sperante. Nu tine totul de cei sapte ani de acasa. Tine de autoeducatia din viata sau de lipsa ei. Sintem in an de criza si romanii inca se mai uita sa-si cumpere nu stiu ce masini de fitze sau ce si-o mai fi luat X sau Z. Iresponsabili si inconstieniti cheltuie tot tot doar sa vada vecinii ca ei o duc bine.
Legat de asta, zilele trecute am intilnit o cunostinta care mi-a aratat ca isi schimbase nu stiu ce inel de aur si isi luase unul "mai mare si mai frumos". Nu mai stiam ce sa cred. Barbatul fara serviciu, ea in somaj, doi copii la scoala si ea isi schimba aurul..."sa vada lumea ca ea o duce bine"(expresia ei).
Alt exemplu: trebuie zugravita scara blocului unde stau. Am venit cu ideea sa iesim toti vecinii si sa curatam noi huma si varul existent iar mai apoi, ca nu e foarte greu, sa tragem glet la fel, cu totii. Vai mie! Parca le-am dat foc nu altceva! Parca cerusem asta palatului regal de la Londra. Le cazuse rangul.
In sfirstit ca sa nu scriu prea mult (ca exemple sint multe) cita vreme autoritatile au acelasi tip de educatie nesimtita, nu vor fi in stare sa dea amenzi pentru toate mitocaniile din jur (principal problema gunoiului)
Nu mai aduc in discutie cum se comporta "organele abilitate" cu cetatenii platitori de taxe si impozite.
Deci: nu mi-e rusine ca sint roman, mi-e rusine cu lipsa de educatie a concetatenilor mei si mi-e rusine ca nu am curajul sa las tot si sa o iau de la capat in alta parte. zid
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mikybt la data de Mar 10 Aug 2010, 11:22 pm

vreau sa va impartasesc niste fapte reale simtite pe pielea mea. sotul este sofer pe tir si plecam impreuna prin toata europa. va spun cu durere in suflet ca au fost momente cand am crezut ca pica cerul pe mine de rusine. de ex: cand am parcat masina (trebuia sa facem pauza) ne-am intalnit cu alti romani in acea parcare si au inceput - au dat drumul tare la muzica cand ceilalti soferi dormeau , ca de si-au luat parcare, au scos butelie de voiaj, sunca sticle de in ,tuica si ce dumnezeu mai aveau pe acolo. dupa terminarea ospatului nu s-au sinchisit sa adune un servetel macar din mizeria care au facut-o si pe deasupra de ce sa dea 50 de centi sa se pise la toaleta cand se poate pisa la roata si cand treci printre masini te trazneste in cap mirosul.
alta faza care m-a marcat a fost intrarea in tara la punctul de vama, vorbind prin statie unul din soferi zice " ce bine ca am intrat in tara" , altul intreaba "de ce" , "vezi acum" ii raspunde, si deschide geamul si arunca ditamai punga de gunoi pe camp. in alte tari ar fi luat amenda pentru asa ceva dar in romania se poate ca doar de dam o spaga si gata.
vreau sa zic ca nu am dat in viata mea spaga si nici nu o sa dau vreodata inganfat . nu mie rusine ca sunt roman, dar imi este rusine cu concetatenii mei caci din cauza lor suferim si cei care mai au bun simt. vreau sa zic ,cand intram in parcare cu masina si ceilalti vad numar de romania nu stiu cum sa plece de langa noi parca am fi cu ciuma, din cauza furtului de motorina, manele la maxim si mizerie.
am multe de spus , de fapt am indurat multe pe unde am fost, si nu mi-se pare normal din cauza ca sunt roman sa fiu controlat si in c......... , sa imi umble in geamantan la chiloti , pe cand alta natie trece linistit vama si asta tot din cauza altora.
cand ii vad ca zic " ce nenorociti, nu au vrut spaga, mi-au dat amenda" imi vine sa vomit
si ma deranjeaza cei care iau ajutor social de la stat si ei au o casa zici ca e bloc cu 3 etaje, nu mi-se pare corect. tata are 38 de ani in cadrul munci ,ce pensie i-au dat? 570 de lei, iar aia cu turnulete beneficiaza de niste bani nemunciti si neimpozabili.
si ce ma deranjeaza si mai mult mainile care se spala unele pe altele , manjeala asta :favoruri mizerabile'
nu mai scriu ca deja m-am enervat
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 36
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mier 11 Aug 2010, 12:14 am

domne, iar ne luam de par? lol!
va dau o zi sa va linistiti. Twisted Evil
amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 11 Aug 2010, 12:27 am

Hamnro, eu cu tine si tu cu mine? Sau amandoua ne paruim cu Mikybt? rade Da fata, cosita-ti balana, sa ti-o fac sarma sau linsa, cum preferi.
Pai asa e, de ce sa se ia cineva de par cu altcineva? Cred ca tu stai numai in Primaverii sau prin vreun complex fitzos de Pipera (desi parca eram vecine), de nu-ti vezi compatriHotii.Suspect Ce e mai nasol e ca si piperistii si mertzanistii si manelistii si grataristii, sunt otova. Se strica si strainii din cauza noastra, lasa spaga si vorbesc tare, devin romani, in timp.
Hai ca nu incep, ca ajung sa ma parui singura, sigur ati zbughit-o la soamne...

Ultima editare efectuata de catre Admina in Mier 11 Aug 2010, 12:46 am, editata de 1 ori

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mier 11 Aug 2010, 12:29 am

sa crezi tu am zbughit-o. asteptam sa-mi zici ceva. rade

dar...sa vezi maine bataie ce-ncingem aici. cine se baga? rade rade
amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 11 Aug 2010, 12:49 am

rade Mai bine, pun cainele meu balaoachesh pe pisica ta manelista... sa vezi atunci ce scantei sar. box
Si hai somn usor, ca maine avem meci.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 11 Aug 2010, 1:46 am

Din pacate, aici in Occident cei mai multi ne pun eticheta "rom=roman" Tocmai acum se fac repatrieri iar ziarele si canalele tv nu vorbesc decit despre asta si se insista "romii din Romania" desi sunt repatriati si romii din Bulgaria, etc
Nu imi este rusine ca sun romanca dar m-am saturat sa "incasez" castane de genul asta Nu inteleg de ce nu se insista niciodata asupra originii celor de aici care fac prostii dar se insista cind e vorba de romani
Nimeni nu spune cite tone de jeg scot femeile noastre din casele italiencelor de exemplu si cite umilinte suporta
Nu va spun citi mirlani vad zilnic in Franta, Barbati care imping o femeie in usa unui magazin pentru a trece inaintea ei
Nu pot sa spun decit ca e mai mult decit suparator cind ministerul de externe roman nu ia nici o masura cind suntem subiect de batjocura in ziarele si la televiziunile de aici
Ce fel de respect vrem cind cei care ne reprezinta la nivel inalt ne lasa sa fim batjocura strainilor?
Si apoi ce fel de natie suntem cind in exterior suntem atit de egoisti si nu ne ajutam niciodata unii pe altii?
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2295
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de datsun la data de Mier 11 Aug 2010, 9:52 am

draga ema, din natie de producatori am ajuns doar consumatori si datori-vanduti pe deasupra ca vorba Cristinei "tre' sa se vada c-o ducem bine" si asta cu cheltuiala se tine... si cum ai vrea tu sa ia autoritatile noastre masuri in exteriorul tarii cand avem conducatori care au furat tot ce au putut si acum ne-au amanetat cu totul? daca vor lua masuri si ne vor apara (desi lor nu le iese nimic din asta), cine o sa ne mai imprumute banuti (din care tot ei sa poata fura)?? nu inteleg cum poti sa dormi linistita noaptea cand stii ca biata Udrea (si e doar un exemplu) are atat de multe credite pe care saraca nu are de unde sa le plateasca - au fost si emisiuni intregi pe tema asta. Si sa nu indraznesti sa te gandesti la pensionarii care o duc cu greu de pe o zi pe alta, la profesorii care-s platiti in bataie de joc si nici la aia care au ramas fara case de la inundatii pentru ca "daca nu aveau bani, nu trebuiau sa imprumute", "daca asa-i invatamantul in Romania, sa nu deschida gura in fata lui" si "daca si-au facut case acolo de ce se mira ca le-au luat apele?" - citat din filozofia de viata a intaiului om al tarii...
datsun
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : home, sweet home
Data de inscriere : 07/08/2009

http://www.margelecrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 11 Aug 2010, 10:37 am

Pai toate astea ca sa nu mai vorbim de cei care ne conduc in parlamentul european
Cind o aud pe prima domnisoara a tarii cum vorbeste ma apuca raul
Si totusi de ce chiar si tarile bananiere se bucura de mai multa consideratie decit noi?
De ce cind suntem in strainatate suntem atit de rai cu conationalii nostri si nu ne ajutam intre noi asa cum fac alte comunitati? Oare asa am fost mereu? zid
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Mier 11 Aug 2010, 10:51 am

Cand foamea e asa de mare, instinctul animal pune stapanire si lumea se transforma intr-o jungla. Insa fiecare cu foamea lui. A mea e de respect.
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mier 11 Aug 2010, 11:06 am

Bine ar fi sa aiba toti foamea ta
Pentru tine Flowers
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Mier 11 Aug 2010, 11:26 am

Multumesc!
Am trait in Spania 3 ani si acolo am invatat ca, atata timp cat nu face rau altuia, orice om, indiferent de culoare, sex, varsta, bani, capacitate mentala sau motorie, se naste si traieste cu dreptul de a fi respectat.Asta da nastere, printre altele,si la spiritul umanitar, care, daca ar avea mai multi posesori, ar face lumea mai buna.
Stiu ca in ziua de azi este apreciata indrazneala, dar de cele mai multe ori aceasta depaseste limita si ajunge in teritoriul tupeului.
Eu incerc sa fiu exemplu pentru copiii mei, pe care mi-i doresc cu initiativa pozitiva.Ei sunt principalele noastre sanse de a face lumea mai buna. DUMNEZEU SA LE DEA SANATATE SI MULTA MINTE!
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Day la data de Mier 13 Oct 2010, 7:24 pm

Ia sa vedeti voi de ce mi-e mie!Chiar pana acolo sa se ajunga?Strig de durere....
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 21 Oct 2010, 12:02 pm

Ieri dupa-amiaza eram in masina si stateam la coada la semafor. Dupa un timp vad ca taximetristul din fata se da jos din masina si se duce undeva. In momentul ala mi-am zis "ia uite-l si pe asta, o sa stau sa astept din cauza ca l-a apucat cheful de cumparat tigari". Si pe urma ma uit mai bine si vad ca avea un pet in mana si se ducea sa il arunce la tomberonul de reciclare pentru plastic. Imi venea sa ma dau jos din masina sa-l pup si sa-l aplaud la scena deschisa. Nu ma suparam nici daca trebuia sa astept inca 5 minute la semafor pentru ca s-a dus sa arunce petul unde trebuie.

S-ar putea sa mai fie ceva speranta si pentru noi romanii....

...am zis sa mai fie si ceva exemple pozitive pe aici:))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 21 Oct 2010, 12:09 pm

Da din fericire printre noi mai sunt si Oameni. Felicitari lui oricine a fost.

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 21 Oct 2010, 1:54 pm

Oau, Ioana, povestea ta chiar imi da speranta ca mai sunt si oameni printre noi.
Pe mine m-au impresionat cateva sate vecine unde majoritatea locuitorilor sunt tigani.
Mergeam spre Sf. Gheorghe (Covasna) dar nu pe european ci pe la Araci, Valcele ( un drum mai scurt) si am trecut prin aceste sate unde era atat de curat, strazi ingrijite, iarba taiata...chiar am ramas impresionata, erau multe tomberoane pentru gunoi selectiv si chiar am vazut o masina care ridica deseurile, despre care am aflat ca este cumparata de primarie si gunoiul va fi depozitat la groapa de gunoi, iar curatenia se mentine cu oamenii care iau acel ajutor de la Primarie, au program stabilit pe fiecare luna.
Iar la mine in sat mergeau majoritatea locuitorilor pe un camp in apropierea Oltului unde isi depozitau gunoaiele efectiv pe camp, si ce sa vezi, aveau biletel parafat de Primarie ca li se da voie da depoziteze acolo (nefiind groapa de gunoi) zid zid zid .
Am facut si poze, am facut rost si de un biletel pe care l-am scanat iar acum Mediul a amendat primaria, sa speram ca vor gandi altfel, macar constransi daca nu din constiinta.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Joi 21 Oct 2010, 3:18 pm

eu cred ca ar trebui sa facem un topic separat pentru exemplele pozitive, si pe topicul asta sa-l lasam deoparte sau sa-i schimbam numele (nu are nicio legatura titlul cu ce se scrie aici Twisted Evil )
amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Joi 21 Oct 2010, 3:48 pm

Mie nu mi-e rusine ca sunt romanca Am mai scris pe tema asta
M-am lamurit eu bine si cu cei de pe alte meleaguri(Cel putin cei care au singe latin)
Peste tot sunt si oameni buni si rai Peste tot sunt si civilizati si cu respect pentru ceilalti dupa cum sunt si contrariul
Oricum nivelul de trai isi spune cuvintul in nivelul de educatie
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat