Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt Roman, deci mi-e rusine...

+57
Angelica18
arielas
diada
diana-s
bela gio
dorina64
StMihaela
came_lia
Roxy
elenaxx
gabriela1967
kamelyaa
aurishta
Andata
kla78
Cristache
roxana camelia dumitrescu
Gianina4ever
ismi3ismi
ionela stefan
socela
margelutamea
lotus nufar
stoy
bluetteblue
Uca
ioana soare
Day
melus
datsun
ema
mikybt
CCristinaC
valentinadof
Giobsy
Nicoleta Irimescu
Floren
Pui_dEuropolis
Clio_Ela
Ana Maria
amnro
koechlin
feliciagl
kitty_1973
geany
clodi
SilviaDumitrescu
letho
cata13lina
MihaelaT
Serban Valentina
adelina24
Alina.C
Danny24
veniciuc nicoleta
MagdaMarin
Admina
61 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Dum 26 Dec 2010, 9:33 pm

Asa este toate sunt roz si bune nu are sens sa vorbim ,emigrantii sunt toti ,gunoieri ,prostitute si tigani ,pleava societatii de care v-ati scapat si au lasat loc celor ce cu curaj au infruntata epoca de aur a lui Adrian N.
Romania nu are probleme si ce se intampla in februarie la Bruxelles este vina emigrantilor spalatori de wc.


iar astia sunt viitorii spalatori de wc


""Aproape 60% din medicii români vor să emigreze!
Aproape 60% din medicii români vor să emigreze, iar 8.331 au plecat deja în ultimii ani să lucreze în spitalele din Europa, a anunțat Vlad Tica, vicepreședintele Colegiului Medicilor din România, relevă ziare.com.

Dintre cei aproape 9.000 de medici care au emigrat, 1.000 au plecat în perioada ianuarie – iunie 2010. Numărul medicilor din România este mult sub media europeană, iar cel al asistentelor – și mai scăzut.

În România, există 1,95 medici la mia de locuitori, față de media de 3,18 în UE.

În ceea ce privește numărul asistentelor, avem 3,72 la mia de locuitori, față de media de 7 în UE.""

si bine ati venit important este sa mai gasiti wc lasilor.


""Dar situatia este mai grava si mai incurcata decat pare. Romania a contractat un credit de 19 miliarde de euro de la FMI pentru a acoperi deficitul bugetar si a relansa creditarea. O mare parte din acesti bani s-au dus in rezervele BNR, care a deblocat fondurile de garantare depuse de bancile straine care opereaza pe teritoriul Romaniei. Cu alte cuvinte noi, romanii de rand, platim o datorie externa imensa pentru ca bancile sa poata sa transfere sute de milioane de euro in afara tarii si sa lanseze creditarea. Creditare care acum aproape ca nu mai exista!""


Pacat ca despre dezastrul de acasa noi nu vorbim ne minunam ,iar printre un wc sau altu ne ramane timp si de a citi cate ceva asa ca nu santem chiar toti analfabeti!


""2. - Încurajarea românilor din diasporă să rămână acolo unde sunt, cu condiţia să continue să trimită banii cu care guvernul marionetă s-a obişnuit, pentru a mai balanţa cât-de-cât, deficitul de cont al ţării. De parcă oamenii s-ar întoarce înapoi ca să cerşească – ce rusine!""

mai dam un pic de oxigen celor de acasa , noi spalatorii de wc ,noua nu ne este rurine sa-l spalam mai rusine este sa furi si sa nu ai curajul de a vedea adevarul din jurul tau.
- pentru o documentare puteti citi Secretele lui Mugur Isarescu si el este un roman mandru ca este roman,dar pregateste " o serbare romaneasca pe cinste"
affraid


Mana remiterilor băneşti

Din 2001, trimiterile anuale de bani în ţară ale românilor emigraţi au depăşit miliardul de euro, crescând rapid până la maximul de peste 6 miliarde de euro atins în 2008. Afirmaţii de genul „emigraţia este principalul investitor în România" - deşi improprii, căci banii trimişi de emigranţi doar rareori reprezintă „investiţii" - exprimă plastic rolul major al acestei contribuţii la îmbunătăţirea nivelului de trai al familiilor migranţilor şi an-samblului populaţiei.

-prostilor prea putin wc ati spalat sa contribuiti la dezvoltarea Romaniei se poate si mai bine ...

ura bravilor spalatori de wc ce au refuzat sa se complaca au vrut mai mult si si-au creat cu propriul sacrificiu,mai mult nu au creat doar pentru ei ci si pentru cei fara curajul de a infrunta o astfel de viata.Nimeni pe nimeni nu trimite in strada si nu condamna ,ca nu santem romani contra romani !!!! santem cetateni a celeasi tari cu aceleasi drepturi . iar a spune ca aceste aspecte nu sant bune inseamna ca este o opinie , dar , santem prea multumiti de situatie si totul este roz si bine atunci ce sens mai au opiniile ,??? este o intrebare retorica unde trebuie doar sa aplaudam???
Asa este fetelor aveti dreptate!!!! ura ura ura


La cetatenie poti sa renunti la nationalitate nu ,cu ea te nasti cu ea mori pentru ca orice cetatenie noua primesti scrie "" cetatean Burkina Fazo de nationalitate romana"" pentru ca apartenenta la acea natiune este de sange si de legatura cu pamntul respectiv iar cetatenia este apartenenta la un stat alt tau ca origine sau divers de origine dar fata de care ai obligatii si drepturi legale!

Iar eu sant gata sa sterg lacrimele bunicutei dar daca nu i pot cumpara medicamente si purta la toti medici posibili si imposibili va trebuii sa sterg un vagon de lacrimi.

Doamnelor chiar nu intelegeti ca atunci cand spun ca gandesc si vorbesc romaneste consider ca sunt roman si orgolioasa ca sunt roman!!! chiar nu se intelege ca nu sant intr-un razboi romani contra romani.Este o opinie asa vad lucrurile si vad ca sunt si opinii ca ale mele in Romania iar daca surse oficiale critica starea Romniei probabil este cu adevarat preocupant atat pentru cei de acasa cat si pentru cei dedeparte!
Nu santem romani contra romani ,santem romani pentru Romania ,iar locul unde am ales sa traim nu are nici o legatura cu orgoliul national .
Noi emigrantii din diaspora santem orgoliosi ca santem romani si fiecare gest al nostru este sa imbunatatim imaginea de tigani si prostitute !!! iar munca inobileaza conditia de om nu este munca umila ,eventual comportament meschin si inuman atunci cand furi sau faci alte nelegiuiri, ca munca ta este spalatul wc-ului important este sa traiesti din munca ta si nu din hotii si inselaciune sau munca mai nou este o rusine . nu fura nu omara si nu preacurvi sau cum nici Biblia nu ne mai invata cum sa ne comportam!?

Aici nu este o competitie romani contra romani ,sant opinii chiar daca nu plac la toti!!! sant opinii


Ultima editare efectuata de catre lotus nufar in Dum 26 Dec 2010, 10:16 pm, editata de 1 ori
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 26 Dec 2010, 10:00 pm

CCristina ai mare dreptate,si eu zic la fel,sa fii civilizat,sa fii demn, sa-ti cresti copii in respectul de sine cit si pentru cei din jur,in Romania este de apreciat..
Macar in zile de Sarbatoare,a doua zi de Craciun,nu s-a putut liniste,armonie...
De ce?
Pentru ca doua Doamne,suparate rau de tot pe viata,n-au vrut sa sarbatoreasca cu noi aceste clipe de magie...
Hai fetelor sa ne veselim ...Suparat sunt Doamne,suparat...
Acelui om caruia ii pute tot ,nu se va integra nici in Romania si nici in alta parte a lumii...
AAA,era sa uit ,sa va spun .Tarile in care ati emigrat ,au fost la rindul lor prin anii 50-60,la fel adica plecau f.f.cetateni din tara ,adica din Grecia,din Spania,din Italia,in tari din America Latina,in America etc...au format adevarate comunitati acolo,altii s-au intors si Slava Domnului aceste natiuni n-au diaparut.
Ba dimpotriva...
Vizionati filme italiene,grecesti din acei ani si veti vedea in ce saracie traiau.Apropo filmul Zorba Grecul este unul din ele...De aceea ne-au si primit la inceput cu bratele deschise ,fiind natiuni ce au cunoscut saracia lucie...In numele respectarii drepturilor cetatenesti,le-au dat nas si tiganilor din Europa de est,si acum nu stiu cum sa scape de ei...
Pe fond de saracie in Sicilia s-au nascut acele bande mafiote,Cosa Nostra.. etc..




Ultima editare efectuata de catre Serban Valentina in Dum 26 Dec 2010, 10:28 pm, editata de 1 ori
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 26 Dec 2010, 10:20 pm

Bre doamna Lotus, io zisei mai sus ca persoanele de fatza se exclud si ca nu trebuie sa o luati personal. Eu vorbesc de persoanele apropiate mie si care sint plecate in afara. Te asigur ca in majoritate sint sclavi pe plantatie sau spalatori de wc. Din cite am verificat nici unul nu s-a facut medic in ultima vreme. Smile
Tu vii cu date si statistici care pentru tine au o insemnatate. Sint de acord cu tine ca sint ingrijoratoare. Insa, crede-ma ca pentru majoritatea astora din tara e mai important daca si cu ce isi mai trimit copii la scoala. Crezi ca daca acum ne vom duce cu totii sa dam jos Guvernul actual va fii mai bine? Nu dati doamnelor cu pietre ca eu sint total apolitica. Nu tin cu nici un partid, pentru ca nu cred ca este unul care sa aiba in grija interesele norodului. Si sa nu uitam ceea ce spuneau bunicii nostri:"Dupa un rege rau, vine unul si mai rau".
Asadar si prin urmare, pentru ca nu vreau ca acest subiect sa se transforme in unul politic, cer scuze fetelor care s-au simtit jignite, cu mentiunea ca "nu imi este rusine ca sint roman, dar imi este rusine ca sint contemporana cu cei care ne conduc si cu vecinii mei needucati, care nu stiu sa traiasca intr-o comunitate".
A si imi mai este rusine cu persoanele apropiate mie, plecate din tzara, care au uitat ca grebla se cheama grebla, dar asta e deja un alt subiect.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Dum 26 Dec 2010, 10:38 pm

sa aplaudam ura
important este Nu fura nu omaora nu preacurvi,si esti om ! ( adica in putine cuvinte cea ce azi este imaginea noastra in occident)
Da atunci ce trebuie sa faci !? sa cresti copii cinstit in Romania !? coruptie spaga inselaciune si prostitutie !? Mai fetelor oricat ati incerca sa spune-ti ca totul este bine sunt argumente ca este dezastruos si acest dezastru o sa sufoce multi binevoitori din tara !!!
sau chiar credeti ca a avea o opinie diversa esti anti-roman!?
A avea o opinie diversa ,nu depinde de sant suparat pe viata ca Multumesc lui Dumnezeu nu am motive din contra ...
Eu vreau sa intreb mama la care i-a murit copilul in accident de masina din cauza gropilor din strada daca mai gandeste asa roz !?? sau soarta este de vina ca s-a nascut roman !?

cine are curajul sa priveasca mama aia in ochi sa-i spuna ca in Romania totul este bine chiar si strea proasta a strazilor?!
Paharul vostru este mereu in jumatatea de sus ,dar sant sute ce abia au o picatura pe fund ,priviti si din optica lor!!!

Sarbatori fericite !!! fara opinii

Nu te preocupa Cristina mie nu mie rusine nici ca sunt roman si nici ca spal wc mi-e mila de sutele conationali ce nu pot nici macar atat sa faca si sunt haituiti din toate partile , eu sant mai.. indiferenta la acest aspect... nu am luat-o in nume personal ,dar crede-ma in ziua de Craciun cu familia la restaurant , ospatara era o dooamna deosebita din Craiova fericita ca poate munci sa-si tina copii la facultati i!! iar eu m-am simtit o privilegiata de Dumnezeu asta este viata este asa.nu am luat-o in nume personal ci in numele miilor de emigranti ce muncesc din greu.din greu si fac sacrificii la sange sa stranga un banut pentru cei de acasa!!!
Eu nu fac politica tin la opinia mea si nu pot trece indiferenta pe langa realitati urlatoare la cer . azi am timp de ele si azi am gasit subiectul din intamplare , nu sant suparata pe nimeni si nu acuz romanii de acasa dar a avea o opinie este admis inca nu este dictatura ,iar opinia mea este asta , greu sa ma convinga cineva ca este bine , nu este nici pentru voi cei de acasa nici pentru noi cei plecati. santem toti romani ,important este sa ne putem respecta si tolera unul pe alltul ca fiecare in parte are nevoie de celalat ,iar o ruptura intre ce doi romani nu foloseste nimanui, iar respectul reciproc este o conditie si o masura a civilizatiei. eu nu ma supar pe nimeni si nu iau in nume personal.

peace kiss kiss kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Vizitato Mar 15 Feb 2011, 11:37 am

Romania meaAndreea Sminchise
reporter - reportaj
13 iunie 1982
Campulung, judetzul Arges

Romania mea are copii cu ochi mari, cu zambete inocente si cu parul plin de paduchi.

Romania mea are vanzatoare de magazin carora le ceri o apa minerala si-tzi raspund cu "Nem tudom".

Romania mea vorbeste romaneste, rromani, ungureste si romgleza.

România mea e minunată primăvară. Are iarba de un verde crud şi mi¬roa¬se a lemn ars, a ploaie, a flori de măr, de păr sau de cireş, a oi, şi vaci, şi capre, a pământ reavăn, proaspăt întors, şi a fum de eşapament.

România mea are oameni în putere, sănătoşi tun, care n-au bani de rate şi oameni bătrâni şi bolnavi, care n-au bani de medicamente.

România mea are cartiere rezidenţiale cu nume din filme. Cu case colorate, alei noroioase şi fără canalizare.

România mea are gospodării mari şi curate, în care femeile muncesc de dimineaţa până seara.

România mea are birturi şi cârciumi în care pe bărbaţi îi uită Dumnezeu de dimineaţa până seara.

România mea are copii care n-au fost în viaţa lor la şcoală. Are copii care se trezesc la 4:00 dimineaţa pentru că vor să ajungă la şcoala care-i peste trei sate şi două dealuri. Are copii care colecţionează premii, diplome şi medalii la concursuri internaţionale. Şi are copii care se căsătoresc la 10, 12, 14 ani.

România mea are Bugatti, Porsche, Maseratti, Ferrari şi căruţe.

România mea miroase a Chanel de Dorobanţi, a Lancomê de Bamboo, a rachiu ieftin de Ferentari şi-a trasnpiraţie de 282.

România mea are nişte uliţe bombardate, denumite pompos "autostradă", "drum european", "drum naţional".

România mea are cuminţenia şi calmul ardelenilor, mândria bănăţenilor, vorba repezită şi grea a oltenilor, dulcele grai moldovenesc şi cocalarismul de Bucureşti.

România mea are preoţi dăruiţi, duhovnici înţelepţi şi popi care fac vrăji şi "deschid cartea".

România mea e un melanj... Din care aş pleca dintr-o sută de motive. Şi în care aş rămâne tot din atâtea.


Cred ca la urma urmei te simti "acasa" unde gasesti intelegere, respect, iubire, prieteni... indiferent cum se numeste acel petic de pamant.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren Mar 15 Feb 2011, 12:28 pm

Cat de actual,de adevarat si dureros!!!! zid
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 24 Mar 2011, 7:27 am

Adrian Severin, prins in flagrant de Sunday Times

Europarlamentarul PSD Adrian Severin, care a cazut in plasa ziaristilor de la Sunday Times, deghizati in lobbysti, aratandu-se dispus sa isi vanda serviciile, nu este constient de greseala pe care a facut-o, spune unul dintre jurnalistii care a condus ancheta.

Totodata, reporterul Jonathan Calvertcare, cel care a coordonat investigatia Sunday Times referitoare la europarlamentarii dispusi sa primeasca bani pentru introducerea unor amendamente, spune intr-un interviu pentru Romania Curata ca efortul a meritat din plin.

"Vara trecuta doua surse diferite ne-au spus ca exista lobisti suspectati ca platesc eurodeputati pentru a ajuta la modificarea legilor din Parlament. Lucrul asta nu era clar din registrul de interese financiare al Parlamentului, registru pe care multi eurodeputati il trateaza cu dispret. Asa ca am ales acei oameni care aveau legaturi comerciale", a povestit jurnalistul.

Adrian Severin, anchetat pentru coruptie la Bruxelles

De asemenea, Calvertcare spune ca Adrian Severin nu a demisionat din Parlamentul European probabil "pentru ca nu a inteles cat de grav e sa schimbi legi pentru clienti platitori

Stire preluata de pe ziare.com

Adrian Severin, prins cu „mita” de 100000 de euro la Bruxelles


Trei europarlamentari au acceptat plăți secrete pentru a face modificări unor legi UE în detrimentul a milioane de cetățeni UE," a scris astăzi cotidianul britanic The Sunday Times. Unul dintre cei trei este chiar social-democratul român Adrian Severin.
Un număr de lobby-iști sau membrii ai unor grupuri de interese - care, în realitate, erau reporteri de investigație ai publicației The Sunday Times au cerut celor trei europarlamentari să devină membrii ai unei companii de consultanță care le-a cerut să modifice anumite părți din legislația europeană, în schimbul a unor sume de ordinul miilor de euro. Amendamentele au fost făcute, acestea apar acum în legislația europeană exact așa cum au fost scrise de către acești lobby-iști.

Salariul anual la care au convenit europarlamentarii cu această firmă-fantomă de consultanță? 100,000 de euro pe an. Această sumă de bani este suplimentară celei de 190,000 de euro pe care fiecare europarlamentar o primește pe an.

Adrian Severin a trimis reporterilor un e-mail spunând: "Vă anunţ că modificarea dorită de către dumneavoastră a fost făcută. Vă trimit deci o factură de 12.000 de euro pentru "servicii de consultanţă în ceea ce priveşte modificarea codului din Directiva 94/19/CE, Directiva 2009/14/CE", afirmă publicația britanică The Sunday Times.

Reuniunile celor trei europarlamentari, printre care și Severin, cu așa-zișii lobby-iști au fost filmate în secret şi au avut loc în baruri, restaurante şi parlamentului două clădiri în Bruxelles şi Strasbourg.

"Această descoperire ar putea să creeze unul dintre cele mai mari scandaluri din istoria Parlamentului European," mai scrie The Sunday Times. Conform regulilor PE, europarlamentarii trebuie să se abțină de la a accepta orice fel de cadou sau beneficiu care ar afecta felul în care aceştia își exercită responsabilitățile.

Stire preluata de peclick.ro




Un euro parlamentar castiga cam asa:

In primul rand, salariul este de 6.200 de euro lunar. Europarlamentarul mai primeste inca 20.000 de euro pe luna pentru angajatii biroului sau. Si pentru o coala, o agrafa, un pix, mai primeste inca 4.300 de euro, tot pe luna. Deasemenea, pentru fiecare zi pe care o petreci acolo se ofera diurna 304 euro pe zi.

Daca tragem o linie, ajungem la 36.500 de euro pe luna.

La toate aceastea mai adunam si deconturile. Calatoriile oficiale, calatoriile neoficiale, serviciile medicale, sedintele de hidromasaj sau de acupunctura, cursurile de limbi straine, totul se deconteaza.

Odata mandatul incheiat, europarlamentarul primeste un bonus care poate ajunge pana la 45.000 de euro. Si, pentru o batranete linistita, exista pensia viagera. Pentru europarlamentarii cu experienta, precum Adrian Severin, aceasta poate urca la 6.000 de euro pe luna.

Sursa:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

La cati bani incaseaza ca europarlamentar tot ce pot zice e RUSINE

Europarlamentarul austriac care a fost si el implicat in acest scandal a demisionat deja,de RUSINE
Embarassed


_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 24 Mar 2011, 8:58 am

Astia sunt ,toti,pusi pe capatuiala,nu au nicio treaba cu conducerea spre bunastare a tarii,toti o apa si-un pamant....Iata un articol similar ,cu deputati si senatori de la noi,momiti de un ziarist cu afaceri profitabile si cazuti in capcana....ASA CONDUCATORI...HALAL...La noi,insa,nu se sesizeaza nimeni,nu se strabate nimeni,autoritatile noastre sunt amortite,,,mai nasol e ca ne-am obisnuit cu ei asa si ii platim in continuare ,de pomana... : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 24 Mar 2011, 9:07 am

Dar Severin ce-o fi crezut ca merge ca in Romania,sa fure el pe unde apuca....
Doamne,cum o fi putand astia sa doarma cand ei fura in halul asta,nu stiu...lor nu le ajung banii pentru mofturi si altii n-au nici de paine.
Abia astept sa vina vremurile alea cand li se va pune capac la toti.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty sunt roman si nu ma rusinez.

Mesaj Scris de roxana camelia dumitrescu Joi 24 Mar 2011, 1:33 pm

buna fetelor!urmaresc de mai bine de un an de parerile,sfaturile.retetele voastre.niciodata nu m-am incumetatsa-mi spun punctul de vedere dar cred ca este timpul.am 37 de anii sunt din ploiesti si traiesc de 5 anii in madrid.m-au intristat foarte mult parerile voastre despre tara noastra.eu sunt foarte mindra ca sunt romanca.nu ma rusinez ca vin dintr-o tara cu politicienii corupti,cu un sistem sanitar care nu merge bine si cu strazi care se inunda de fiecare data cind ploua.va spun eu ca astea se intimpla in toata lumea.cum se spune" toti au falitii lor".nu am plecat de acasa ca sa fac avere,nu am milioane prin bancii,nici 3-4 proprietatii.pentru mine acasa v-a fii intotdeauna acolo unde am sufletul:romania.incercati macar sa gasiti un lucru pentru care sa va simtiti mindri ca sunteti romanii.o sa va dati seama ca ignorati o multime
roxana camelia dumitrescu
roxana camelia dumitrescu
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : madrid
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 24 Mar 2011, 1:43 pm

si,totusi,ai plecat...nimeni nu pleaca de la bine,nu?apropo,stiti ce nu mi se pare mie corect?ca romanii care traiesc in alta parte decat in Romania,sa voteze la alegerile electorale romanesti...oare de ce?sunt unii plecati de zeci de ani,nu mai au nicio treaba cu tara asta,si,totusi,voteaza in continuare,de iese ce se vede...Nu e vorba despre rusinea noastra ,aici,e vorba despre rusinea celor pe care ii alegem sa ne conduca si care-si bat joc de tara asta,de-am ajuns de caruta...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Joi 24 Mar 2011, 2:11 pm, editata de 5 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 24 Mar 2011, 1:46 pm

Atentie,eu am scris aici,dar n-am zis ca mi-e rusine ca sunt roman,din contra...n-as fi vrut sa fiu altceva...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Cristache Joi 24 Mar 2011, 3:28 pm

mie nu mi-e rusine ca eu sunt roman, ci ca Severin si altii ca el sunt romani.
viata e frumoasa si ar trebui sa traim fiecare zi ca si cum am trai in Rai.... chiar si romani fiind...
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty pentru ismi3ismi

Mesaj Scris de roxana camelia dumitrescu Lun 28 Mar 2011, 11:52 pm

mie una comentariile tale mi se par demagogie ieftina si total nepotrivita.votez pentru ca am familie in tara de care imi pasa si votez pentru viitorul meu si al urmasilor in romania.corect nu mi se pare sa trec pe linga loturi de teren nelucrate si pe linga birturi pline.mi-ar place sa fii in pielea miilor de romanii intr-o zi de craciun sau paste.
roxana camelia dumitrescu
roxana camelia dumitrescu
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : madrid
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de kla78 Mar 29 Mar 2011, 12:33 am

Votam pentru ca este dreptul nostru!Votam pentru ca poate unii dintre noi speram ca ceva se schimba in bine si ne putem intoarce ACASA!sa stergem lacrimile batranilor dar sa-i si intretinem si cumpara tratamentele!si chiar daca suntem plecati de multi ani nu inseamna ca nu avem nimic cu Romania!din contra eu fiind de 11 ani plecata abia de ceva timp incoace simt ca sunt tot mai mult legata de tara mea!

mie nu-mi e rusine ca sunt romanca,dar mi-e rusine cand vad/aud cate prostii fac romanii si nu vorbesc doar de romanii plecati ci inclusiv de cei din tara,care-si omoara parintii,isi violeaza copii etc
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Andata Mar 29 Mar 2011, 8:08 am

ismi3ismi a scris:si,totusi,ai plecat...nimeni nu pleaca de la bine,nu?apropo,stiti ce nu mi se pare mie corect?ca romanii care traiesc in alta parte decat in Romania,sa voteze la alegerile electorale romanesti...oare de ce?sunt unii plecati de zeci de ani,nu mai au nicio treaba cu tara asta,si,totusi,voteaza in continuare,de iese ce se vede...Nu e vorba despre rusinea noastra ,aici,e vorba despre rusinea celor pe care ii alegem sa ne conduca si care-si bat joc de tara asta,de-am ajuns de caruta...

Mie mi se pare corect ca romanii plecati din tara sa voteze. Radacinile lor sunt aici, parintii, rudele, tot aici. Raman romani oriunde in lume ar lupta sa isi faca o viata mai buna.
Problema nu e ca voteaza ei. Problema consta in coruptia paturii politice, indiferent carei partid apartine.
Nu cred ca daca ar fi iesit Geoana presedinte am fi dus-o mai bine, chiar daca ii injur si eu pe cei doi B pe oriunde apuc. Sunt atatia corupti si antiromani si in PSD (Severin de exemplu!) si in celelalte partide ca nici nu stii cu cine sa votezi. Se pare ca oamenii intradevar integri si destepti nu se amesteca in politica.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty bine spus kla78.

Mesaj Scris de roxana camelia dumitrescu Mar 29 Mar 2011, 6:44 pm

ma bucur ca sunt si alte persoane care simt si gindesc la fel ca mine.cum sa ne accepte lumea intreaga daca romanii nostri chestioneaza dreptul nostru la vot?
roxana camelia dumitrescu
roxana camelia dumitrescu
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : madrid
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 29 Mar 2011, 6:59 pm

nu uitati,ca la votarea trecuta,in tara iesise geoana,iar votul romanilor din afara a schimbat alegerea...cu geoana ,poate ca nu era mai bine,,,e si greu sa fi fost mai bine,dar,oricum ,o schimbare se impunea...ar fi fost,oricum, altceva,era nevoie de alta directie,am mai pierdut 4 ani,noi pe aici si voi pe acolo...va cred ca vreti sa va intoarceti,cand va fi mai bine,dar,vedeti,alte conditii de trai,distorsioneaza votul...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Mar 29 Mar 2011, 9:43 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de aurishta Mar 29 Mar 2011, 7:32 pm

Pai, Ismi, eu cred ca nu pe cei din diaspora trebuie sa-i invinovatesti pentru asta, ci , in principal , pe cei din tara, ca au fost mai multi! rock
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 29 Mar 2011, 9:11 pm

aura,in tara sunt multi fomisti,pt un pui sau o galeata au votat cu cine le-a dat de pomana...banuiesc,ca in afara,nu s-o fi votat tot in baza asta...sau da?...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de kamelyaa Mar 29 Mar 2011, 9:13 pm

fetelor eu cred ca indiferent cine ar iesi la vot tara noastra tot asa merge....pentru ca toti care ajung isi fac pentru ei si-i doare-n cot de noi....ceilalti
kamelyaa
kamelyaa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 39
Varsta : 36
Localizare : alba
Data de inscriere : 23/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 29 Mar 2011, 9:20 pm

eu am votat cu antonescu,si cred ca asta era sansa noastra,in primul rand pt ca prim ministru ar fi fost un neamt;eu sunt convinsa ca am fi avut,in sfarsit, un drum mult mai bun ,noi toti
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de gabriela1967 Mar 29 Mar 2011, 9:58 pm

Buna fetelor,cand discuta fetele se incing spiritele! Normal ca ne doare ca suntem romani, cand iesi din tara ,fie ca mergi in concediu,la studii sau in interes de serviciu ,strainii stramba din nas cand aud ca esti roman.Nu mai conteaza nimic,Roman e suficient sa te priveasca altfel. Problema pleaca de la noi toti ,fie ca sunt in tara ,fie ca sunt afara.Mentalitatea in primul rand,apoi ,educatia copiilor,adica cei 7 ani de acasa,pe care multi nu mai pun accent.Si eu cred ca am fi avut o sansa cu Antonescu si echipa lui.
gabriela1967
gabriela1967
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : craiova
Data de inscriere : 09/02/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de geany Mar 29 Mar 2011, 10:25 pm

Eu NU particip la voturile pentru Romania atata vreme cat nu sunt in Romania. Poate suna tampit din partea mea, insa eu asa cred ca este mai bine. Oricat am studia noi de aici politica din Romania, nu stam toata ziulica ca citim care pe care trage in piept. Mie nu mi se pare corect sa se voteze de cei care traiesc in afara tarii. Insa la fel nu mi se pare corect sa se voteze pentru o geaca, o gaina sau ce mai spuneti voi ca se dau in campaniile electorale. Da, ai primit geaca, foarte bine, poart-o sanatos, dar votul tau da-l celui care consideri ca merita, si nu-i plati cu un vot produsul acela primit cadou, ca te poate costa de nu poti plati...

Si dreptate are cine spune ca fiind roman, esti privit intr-un ochi pana ajungi sa dovedesti ca a fi roman, nu inseamna neaparat a fi o fiara...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 29 Mar 2011, 10:31 pm

ptiuuu ati dat-o in politica

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 6 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB