Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Quilling-arta de a rula hartia(1)

+60
Giobsy
sk8ritza
lya06k
diana-s
andacoman
mickyta
anutza88
luminita_khader
maria_covacef
Lucia.BlueFlower
zaharel
Ela
anc@
mihatm80
lav
iuliana72
mama4you
LYNDA
denygina
anastasia2010
clodi
hooinar
Karina33
Aditza
oana_h
anca1820
olympia
chocolate
Clio_Ela
Cristale
02gaviota
Ana Maria
Gabyx
Ramonica
Fleur de Lys
RoxanaL
AlinaJ.Bijoux
cami26
firimitura
SilviaDumitrescu
jluciana
aidaalex
angi10
Ginga
ghindutza
kittygreeneyed
ioana soare
geany
Fleur
adrina
julix_2007
MihaelaT
Bianca
diada
Admina
arime
Ramurica
Camy
duchess
Ania
64 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 10 Dec 2009, 9:40 pm

Roxana tu spune ce trebuie si cum se face ca nu se stie pe cine mai loveste si arta asta Smile . e bine sa fie aici pentru cine mai doreste cine mai pofteste wink . Asta daca nu cer prea mult.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de RoxanaL Joi 10 Dec 2009, 10:54 pm

Ok,asa voi face! Deci, ca sa incepi sa lucrezi, nu ai nevoie de foarte multe lucruri. Cum am mai spus,puteti achizitiona un set care contine ustensila de rulat hartie, sablon cu cercuri de diferite diametre, placa de pluta, 6 ace cu gamalie, 140 fasii de hartie de 4 milimetri, 140 fasii de 8 milimetri (Atentie!!! Sunt cate 10 fasii pt fiecare culoare, 14 culori), si o prezentare ,foarte, dar foarte scurta despre ceea ce sa faci, de pe site`ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Pachetul costa 45 lei, insa comanda minima este de 50 de ron, iar transportul in provincie, 30 ron, cele care sun din Bucuresti, pot ridica pachetul de la sediul firmei. Am vazut ca o mica introducere este chiar la inceputul acestui topic, pe prima pagina, dar puteti gasi si pe youtube cateva prezentari. Multe modele, si ustensile mult mai performante gasiti pe site`ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sincer, eu am invatzat uitandu`ma pe net, o prietena mi`a spus sa dau search cuvantului quilling....iar restul, e istorie Smile
Ah, era sa uit...cel mai bine, d.p.d.v. financiar, si al timpului, cumparati hartia de la orice papetarie, si incercati sa gasiti o firma care are ghilotina pt hartie, gen cele care fac carti de vizita (in Constanta am gasit la Trodat, Arexim), acolo v`o pot taia la ce dimensiune vreti, de la 1mm, la cativa cm.
Ca sa va puneti in valoare lucrarile, puteti face din carton rame de tablou (e si mult mai ieftin decat inramatul in lemn), iar aici va arata cum sa faceti acest lucru - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Celor care vor sa se apuce de lucru, spor la treaba!
Pt. alte intrebari sau nelamuriri, just ask!
wink
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de firimitura Mar 15 Dec 2009, 5:30 pm

dupa cum am promis, imediat ce fac poze la primele tentative de quilling va pun sa vedeti ce mi-a iesit. Iata : [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Astept pareri, critici, dar nu dati cu oua, cum zice cineva de aici de pe forum. kiss

Roxana pls invata-ne si pe noi cum sa facem asa minunatii ca imi palce foarte mult ce faci si vreau si eu sa invat kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramonica Mar 15 Dec 2009, 5:54 pm

Firimitura eu zic ca arata foarte bine, mai ales ca e prima data cand faci asa ceva. Felicitari si tine-o tot asa, cu timpul o sa iti iasa din ce in ce mai bine.
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mier 16 Dec 2009, 10:23 am

A iesit destul de bine pentru prima lucrare. In timp, ai sa te obisnuiesti, ai sa vezi ca nu chiar toata hartia care exista la noi pe piata se preteaza la asa ceva. Ea trebuie sa aiba o anumita densitate si grad de elasticitate ca spirala sa iasa perfect si sa stea sa 10 -15 secunde pana apuci sa-i dai o forma. Oricum, felicitari si ma bucur ca-ti place si esti interesata de acest hobby!
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de firimitura Mier 16 Dec 2009, 12:53 pm

fasiile pe care le-am folosit le-am luat de la Casa Retro si zic ei ca sunt pt Quilling.sunt usor cartonate si stau destul de bine. sper sa capat mai mult antrenament si sa gasesc mai multe modele de inspiratie. si timp mai mult sa ma ocup de asa ceva. kiss
multumesc de aprecieri.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de RoxanaL Joi 17 Dec 2009, 2:32 pm

Va promit ca o sa fac un tutorial cu poze, dar asta dupa Craciun...sper sa nu va suparati. Hartia de la casaretro.ro e buna, dar cam putina, eu am cumparat carton A4 de la librarie, e cam la fel ca cea de pe site. Promit ca revin cu amanunte, acum sunt in locul mamei mele la munca, ea a ramas inzapezita prin tara Smile) si nu prea am timp, iar maine plec si eu la munte, sper numa` sa nu raman amanet prin tren :D
Firimitura, este foarte reusita creatia ta, se vede ca dai atentie detaliilor, si ca ai rabdare.
Va pupi cu drag pe toate, si va urez "Sarbatori Fericite!" alaturi de cei dragi!
Sa ne auzim cu bine!!!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de firimitura Joi 17 Dec 2009, 3:32 pm

Iti multumesc Roxana. Da intr-adevar e cam putina hartia de la casaretro, dar cu rabdarea la taiat fasii stau mai prost.si asa stau si lucrez ore bune la cate ceva sa imi iasa bine, daca mai stau sa tai si fasii de cartn ... cred ca ma sui pe pereti.Astept cu mare interes tutorialul tau.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mier 23 Dec 2009, 9:24 am

Am mai facut o lucrare in quilling. Sper sa va placa.
Va doresc tuturor Craciun fericit si un An Nou mai bun!


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 23 Dec 2009, 11:25 am

Ramurica a scris:Am mai facut o lucrare in quilling. Sper sa va placa.
Va doresc tuturor Craciun fericit si un An Nou mai bun!


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Wouuuuu! Este super, super! Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Dec 2009, 12:05 pm

Superb Ramurica! Eu am crezut ca e pictata! Lucrezi minunat! Flowers
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de olympia Mier 23 Dec 2009, 12:13 pm

Doamne, Ramurica, cata migala si grija pentru detalii! Felicitari!
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mier 23 Dec 2009, 12:25 pm

Va multumesc foarte mult pentru aprecieri! dar trebuie sa va spun ca aceasta grija pentru detalii este data de mine printr-o o mica smecherie: desenul este decupat in carton iar pe o coala de hartie separata am refacut desenul pe care am aplicat fasiile de hartie rulate. Apoi am pus cartonul deasupra si am lipit. In acest fel marginile oricarui desen ies perfect. Daca va uitati in urma la mesajele mele, veti mai gasi si alte lucrari facute in acest fel.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de anca1820 Mier 23 Dec 2009, 3:42 pm

Buna.Intamplator,am gasit acest forum...recent am descoperit si eu quilling-ul...
Am facut si o rama ,ca si cea din examplul dat de voi anterior,dar as avea nevoie da o rama din carton,care la final sa fie cam cat un A4...aveti careva un link sau un fisier pe care pot sa il listez si eu?
Eu am luat din comert,foi A4,colorate,din pacate nu gasesc culori ca:maro,negru,gri inchis...
Ceva f. important:ce fel de lipici folositi?
Multumesc.
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de 02gaviota Joi 24 Dec 2009, 9:52 pm

Felicitari!!! kiss
avatar
02gaviota
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 204
Varsta : 57
Localizare : Busteni
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de oana_h Lun 28 Dec 2009, 9:38 pm

Ma numesc Oana si ma bucur ca am gasit acest forum, tot ce faceti aici e minunat, am facut si eu cateva felicitari, sper sa va placa.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
oana_h
oana_h
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : suceava
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramonica Lun 28 Dec 2009, 9:49 pm

Sunt foarte frumoase felicitarile Oana, mie imi plac mult.
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de oana_h Lun 28 Dec 2009, 9:52 pm

Multumesc hug
oana_h
oana_h
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : suceava
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 28 Dec 2009, 9:57 pm

Dragute felicitari Oana. Am incercat si eu una de Craciun dar, mi s-a cam ondulat cartonul pe care am lipit figurinele din hrtie. Oare am folosit prea mult lipici? Sad Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de oana_h Lun 28 Dec 2009, 10:01 pm

Am patit si eu acelasi lucru si cred ca e din cauza cartonului prea gros, acum am lipit figurinele pe hartie cartonata, nu e asa groasa wink
Bafta mai departe, cu siguranta o sa reusesti
oana_h
oana_h
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : suceava
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mar 29 Dec 2009, 9:26 am

Oana, mi-au placut foarte mult felicitarile tale! Sunt simple, originale si ...simpatice.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 29 Dec 2009, 8:49 pm

M-am hotarat sa va arat si voua primele doua tablouri facute in tehnica asta. Sper sa va placa!!! Cel cu floricele e facut pt. mama mea de ziua ei!!! Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre AlinaJ.Bijoux in Mier 30 Dec 2009, 7:11 pm, editata de 1 ori
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de RoxanaL Mier 30 Dec 2009, 8:54 am

foarte frumoase, Alina! Super ideea cu materialul acela pe fundal!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de firimitura Mier 30 Dec 2009, 9:23 am

foarte frumoase lucrarile voastre fetelor. poate faceti si voi cateva tutoriale asa mai pt noi astea mai incepatoare. sa mai prindem si noi curaj Smile kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Aditza Mier 30 Dec 2009, 10:09 am

Foarte frumoase! Dar pisicul ... superbissimo!!! love
Aditza
Aditza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 485
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/07/2009

http://povesticuzorzoane.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 5 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB