Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

+76
valentinadof
ancaiuliana
milexina
stoy
Anuk
almma_almma2000
firicel
adar
mira24
ana_dark84
samo99ro
adelina24
scami
MARI_H
lennny
claras
nicos
angells
cory74
adelykitt
vasilica
Serban Valentina
silvisor
aba
valih
solmizel
tzushky
rosita
iuli.b
melus
Giobsy
Pika
Uca
MarianaSoare
lucky
ramona75
Marry
CCristinaC
canadianca50
cosmi
Dodo-pui
Noemi
carmenush
AlinaJ.Bijoux
mihaelavama
Ana Maria
margot
irish05
bursuk
danadea
violetas
aisha
Daniela_Gina
diada
ribana
rucsy
Admina
Medi
emi
angel1208
ligia27
kitty_1973
Onna
bubu85
marlen372001
cretu_veronica22
DANIELA.I
Eva
dorinamisov
dicioanacris
dienutzababy
teisoara
anda81
Dionisia
ioana soare
MihaelaT
80 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de mihaelavama Lun 09 Aug 2010, 8:49 pm

multumesc tuturor! kiss asa-i ca si marimea xxl poate fi frumoasa!? rade
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 58
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de rosita Sam 14 Aug 2010, 4:55 pm

Am terminat si eu saptamana asta o jacheta la care lucrez cam de multa vreme. Progresul a fost lent in parte din cauza caldurii care nu prea m-a inspirat la tricotat, in parte din cauza ca firul a fost foarte subtire (laceweight, dupa standardele din vest). Manecile sunt raglan, iar partea care margineste fetzele si gatul este punct de elastic 1X1. Am lucrat-o cu andrele 3.75 mm, si cantareste 80 de grame. Teoretic este o jacheta de purtat in diminetile /serile de vara, dar judecand dupa caldurile de acum, cred ca o sa mai treaca ceva timp pana ii vine timpul la purtat.
Iata si niste poze:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de ioana soare Dum 15 Aug 2010, 6:00 pm

Rosita e foarte frumoasa jacheta si iti vine foarte bine! Culoarea imi place mult! love
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de irish05 Lun 16 Aug 2010, 7:24 pm

vaaaaaaaaaaaaai rosita!!!!! ce finete, ce minunatie! asa as fi vrut sa vad poza mai mare, dar nu se poate. e superba. Felicitari pt rabdare.

irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 16 Aug 2010, 10:40 pm

Rosita, e foarte frumoasa si finuta jacheta ta. Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de anda81 Sam 21 Aug 2010, 10:06 pm

Rosita felicitari pt jacheta e tare finuta si in trend.La cat mai multe de acum inainte. hug
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de rosita Sam 21 Aug 2010, 10:11 pm

Va multumesc tuturor pentru felicitari! Abia astept sa se racoreasca afara sa o port!
kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de mihaelavama Dum 29 Aug 2010, 6:51 pm

dintr-un fir de mohair negru cu lurex am mai tricotat o bluza-bolero cu maneca raglan. atat cat mi-a ajuns firul am crosetat in partea de jos. a iesit ceva practic si elegant
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 58
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de violetas Dum 29 Aug 2010, 7:14 pm

Mihaela, e foarte frumoasa bluzita ta, mi-ai dat o idee cu partea crosetata jos. Eu am inceput o jacheta in primavara cu maneca raglan si stau cu ea neterminata deoarece nu as fi vrut sa-i fac elastic jos, dar cred ca-i voi croseta si eu ceva.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de tzushky Joi 02 Sept 2010, 4:25 pm

violetas a scris:Eu am inceput o jacheta in primavara cu maneca raglan si stau cu ea neterminata

Ma bucur ca nu sunt singura care sta cu lucrurile neterminate, parca nu ma mai simt asa "neispravita", vorba bunica-mii. Acum, ca a dat frigul, trebuie sa ma apuc sa fac manecile pentru pulovarul asta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

care sade inghesuit in fundul unui dulap. Ma gandesc ca daca-l afisez aici o sa-mi fie rusine sa nu-l termin, mai ales ca voi sunteti asa de harnice bee

Amanuntele tehnice: fir Coats Red Heart Super Soft (acril), culoarea 00004, modelul disponibil aici
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de irish05 Vin 03 Sept 2010, 8:01 pm

dadadda, nu te critica nimeni ca n-ai terminat. muncim si asa destul. eu n-am timp nici sa respir. am sa va arat intr-o buna zi esarfa terminata. in ceea ce te priveste, e absolut superb si lucrul si culoarea. ai o schema pt model? Shocked
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de tzushky Sam 04 Sept 2010, 12:28 am

Schema n-am, dar poti sa descarci modelul cu toata povestea si ilustratii din postingul anterior. Nu stiu cum se numeste in romaneste tehnica asta, ideea e ca in randul 1 faci un jeteu si peste x randuri "scapi" ochiul suplimentar si ramai cu ochiurile care incadrau jeteul. Desiri frumos fostul jeteu pana la randul 1 si ai o textura foarte elastica, e un model bun pentru ingrasat/slabit :D
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de solmizel Mier 08 Sept 2010, 2:44 pm

Dupa o vara cu nunti si examene revin si eu pe aici si va invit sa analizati noua mea vesta Smile Am vrut sa-i mai pun un snur in talie, dar nu mi s-a parut ca sta cum trebuie si l-am scos. Voi ce ziceti? [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

solmizel
solmizel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 249
Localizare : Sper ca pe Pamant
Data de inscriere : 26/01/2010

http://solmizel.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 08 Sept 2010, 5:06 pm

solmizel , mie imi place asa fara snur , s-o porti sanatoasa
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de solmizel Joi 09 Sept 2010, 12:34 pm

Multumesc frumos. Smile
solmizel
solmizel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 249
Localizare : Sper ca pe Pamant
Data de inscriere : 26/01/2010

http://solmizel.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de valih Mar 14 Sept 2010, 9:43 pm

Fetelor va rog sa-mi dati un model simplu de pardesiu tricotat..multam fain
valih
valih
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 201
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de ioana soare Mier 15 Sept 2010, 10:18 am

Asa ceva? link
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de aba Vin 17 Sept 2010, 2:10 pm

Mi-am tricotat si eu ceva. As fi vrut putin mai larga dar asta e acum, n-o refac. Scuze de poze, m-am filmat singura si nu sunt prea clare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de solmizel Vin 17 Sept 2010, 2:23 pm

aba sa-l porti cu placere. Mie imi place hug


Ultima editare efectuata de catre solmizel in Vin 17 Sept 2010, 6:27 pm, editata de 1 ori
solmizel
solmizel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 249
Localizare : Sper ca pe Pamant
Data de inscriere : 26/01/2010

http://solmizel.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Giobsy Vin 17 Sept 2010, 2:24 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Aba! da' ai muncit, nu gluma! Foarte frumos si corect lucrat, iar modelul mi se pare destul de complex.
Felicitari, sa-l porti sanatoasa!
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de aba Vin 17 Sept 2010, 2:29 pm

Multumesc fetelor. Nu e greu de lucrat, de fapt mie imi plac torsadele. Spatele l-am lucrat mai greu ca e simplu si ma plictisesc daca nu zapacesc ordinea firelor. Dar mi s-a parut ca ar fi prea incarcat sa pun model si la spate.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de silvisor Vin 17 Sept 2010, 7:55 pm

Aba, este foarte frumos si foarte corect lucrat!
Sa-l porti sanatoasa! Smile
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de anda81 Dum 19 Sept 2010, 2:11 pm

Aba este superb pulovarul tau.Imi place! Si mie imi plac torsadele....te rog da-ne si noua schema modelului de la coloanele acelea de pe lateral. Mi se pare a fi un fel de panza de paianjen,foarte interesant.... Flowers felicitari...
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de aba Dum 19 Sept 2010, 5:20 pm

Modelul e multiplu de 4 plus 1. In fata e din 13 ochiuri pe mana din 9 ochiuri. Nu am schema dar o sa incerc sa explic. Primul rand se lucreaza pe fata, exxplic imediat cum, al doilea rand si toate randurile pare se lucreaza pe dos.
Rand1:1 ochi pe fata, 1 jeteu, strangi 3 ochiuri sa iasa 1 ochi, 1 jeteu, 1 ochi fata, 1 jeteu, strangi 3, 1 jeteu, 1 ochi fata, 1 jeteu, strangi 3, 1 jeteu, 1 fata.
Rand2: toate pe dos.
Rand3:3 ochi fata, 1 jeteu,strangi 3,1 jeteu,1 fata,1 jeteu, strangi3, 1 jeteu, 3 ochiuri fata.
Rand 4: pe dos.
Rand5: la fel ca randul 1.
Rand 6: pe dos.
Rand 7:ca randul 3. Si tot asa.

Asta e modelul. La fiecare rand pe fata unde scazi 3 ai grija sa iei pe andrea un fir ca sa ramana acelasi nr de ochiuri. La al doilea rand de model, faci la fel doar ca e putin decalat, astfel incat ochiul care l-ai facut pe fata sa fie mijlocul celor 3 pe care le strangi. Ai inteles ceva? Nu stiu sa explic si nici cu terminologia in tricotaje nu ma descurc.


Ultima editare efectuata de catre aba in Dum 19 Sept 2010, 7:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de anda81 Dum 19 Sept 2010, 8:02 pm

mersi de explicatii.Am sa il incerc,sa vedem ce iese...Si nu iti face probleme pt explicatii,e ok,ma descurc.... Merci
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB