Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Furnizori de materiale si materie prima- goblen

+37
carmenco
cretuelisa
MagdaMarin
emmancita
getasart
claudia1004
gobelin
oana87
mariana7
monaoprescu
delfin
viorica
FILIPCAROL
rucsy
tvc
piacel
Adorama
scami
ileana cosanzeana
georgi
mariliv
Amicuta
monicastoica
bolohanmariana
Dodo-pui
cherie
dandana
clano
diada
cris69
broderie
anca_22
mares gabriela
julix_2007
dandor
LIVIA
Admina
41 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de monicastoica Mier 03 Mar 2010, 7:02 pm

mionela a scris:cei de la goblenart sunt mult mai dotati in materie de ate dmc.
plus ca acum au niste oferte de discounturi.merita sa vizitati site-ul


Buna,

am intrat de curiozitate pe Goblenart si...fata de acum aproximativ o luna Domniile lor au scumpit pretul la mouline de la 2.2 la 2.5...asa ca...promotia e atragatoare, dar te costa mai mult.
monicastoica
monicastoica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 44
Localizare : iasi
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 03 Mar 2010, 10:36 pm

monicastoica a scris:Buna,

am intrat de curiozitate pe Goblenart si...fata de acum aproximativ o luna Domniile lor au scumpit pretul la mouline de la 2.2 la 2.5...asa ca...promotia e atragatoare, dar te costa mai mult.

E pret de criza, nu? rade
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de scami Joi 04 Mar 2010, 10:57 am

Tare frumoasa broderia cu margele. aplauze
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Adorama Sam 24 Apr 2010, 10:14 am

as dori si eu sa stiu un producator de panza de goblen, dar nu cei care vand la metru, ci din aceia care produc panzeturi, fabrica de panzeturi. Mi-a spus o dna de la un magazin de stofe ca ar fi la Timisoara asa ceva, dar nu am gasit pe google.
Adorama
Adorama
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : prin zona
Data de inscriere : 05/04/2010

http://www.pulbere-de-stele.com

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de piacel Sam 24 Apr 2010, 10:41 am

Bun venit printre noi Adorama !
Nu cunosc un producator de panza de goblen. Poate colegele mele de site te vor ajuta cu o informatie utila. Daca iti e de folos te informez ca eu mi-am procurat zilele acestea panza pt. goblen de la "Goblen partner",nemteasca cu 60 RON/m2 si romaneasca 15 RON/m liniar(latime 75 cm), ultima fiind in lichidare de stoc.
Spor la goblenit !
piacel
piacel
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 73
Localizare : galati
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Adorama Sam 24 Apr 2010, 12:29 pm

Multumesc mult de tot si bun gasit!
Ma interesa en gros, nu la metru, cum spuneam Smile de aceea intreb. Pentru un viitor magazin.
Adorama
Adorama
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : prin zona
Data de inscriere : 05/04/2010

http://www.pulbere-de-stele.com

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de tvc Mar 27 Apr 2010, 8:30 pm

Adorama a scris:Multumesc mult de tot si bun gasit!
Ma interesa en gros, nu la metru, cum spuneam Smile de aceea intreb. Pentru un viitor magazin.

puteti solicita oferta la ....ro


---------------
L.E.Giobsy: Incercam sa facem afaceri din primul mesaj? Nu e bine!


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mar 12 Apr 2011, 2:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters adresa e-mail reclama)
tvc
tvc
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : radauti
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de rucsy Vin 11 Iun 2010, 8:20 pm

Am un goblen de la Talmaciu - Sibiu, "Baiatul in albastru", 23/33 cm, 40 culori. L-am primit, dar nu am rabdarea necesara sa cos asa ceva. Eu sunt cu croseta si andrelele, goblenul mi se pare prea migalos.
Il donez primei fete care mi-l va solicita. Preferabil din Bucuresti ca sa evitam Posta.
Mentionez ca am cusut la el cateva "impunsaturi", care se pot desface daca sunt gresite.
Astept cereri, prima va avea prioritate.

__________________________________________________________________________

Goblenul a fost cerul de Viorica .
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de FILIPCAROL Mar 29 Iun 2010, 3:58 pm

scami a scris:draga gabriela
Pentru etamina iti sugerez sa mergi la o mercerie pentru ca etamina se gaseste, si astfel cumperi exact cat iti trebuie, la un pret convenabil şi nu trebuie sa mai platesti si taxa de livrare ca atunci cand comanzi online.
Mult succes

Stie cineva unde pot sa gasesc etamina frumoasa in Buc? (aida) Eu cumparam de la merceria Felix dar am fost azi pe Lipscani si nu mai e. Andreaua e in renovare....ca sa comad la golblenart imi iau 15 lei numai pe transport cand de fapt la posta ar trebui sa fie 5 ron. Please help ca eu lucrez in cruce...
FILIPCAROL
FILIPCAROL
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de viorica Mar 29 Iun 2010, 10:25 pm

La bucur obor gasesti etamina de care vrei.Se afla la magazinul acela mare de linga piata. Nu stiu sa dau relatii prea multe ca nu sint din Bucuresti. cos
viorica
viorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de FILIPCAROL Sam 03 Iul 2010, 6:08 pm

viorica a scris:La bucur obor gasesti etamina de care vrei.Se afla la magazinul acela mare de linga piata. Nu stiu sa dau relatii prea multe ca nu sint din Bucuresti. cos

Merci..pana la urma mi-am luat de la goblenart..m-am combinat cu mama si a iesit mai ieftin..dar o sa caut si la obor.
FILIPCAROL
FILIPCAROL
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de delfin Mar 24 Aug 2010, 6:41 pm

Buna fetelor, va urmaresc de mult insa nu scriu , doar citesc, observ ca cineva a ofert un goblen pentru ca nu-l lucra, am si eu unul, dar este pictat , nu am lucrat deloc la el si nu o voi face vreodata, pentru ca am impresia ca este mai greu, eu am lucrat pe diagrama, asadar il ofer cuiva , revin cu detalii, cum se numeste si de la ce firma este, nu vreau nimic in schimb, daca este vreo doritoare di C ernavoda sau Constanta , cu atat mai bine . Pa!
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de monaoprescu Mar 12 Apr 2011, 1:17 pm

Fetelor dornice de ate!
Va dau un link-100 de jurubite cu 25 de lei...e cam scump transportul dar oricum merita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si va mai vind un pont....eu lucrez goblen de ani de zile...si de foarte multe ori apelez la ata de papiota pusa in 3.Daca nuanta este buna merge.Si astfel puteti lucra toate frumusetile de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

---------------
Mona, conform Regulamentului acestui forum aici nu se accepta adrese si linkuri spre site-uri comerciale, daca "reclama" nu este reciproc avantajoasa.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mar 12 Apr 2011, 2:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters link spre site comercial)
monaoprescu
monaoprescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 54
Localizare : botosani
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Ata si accesorii la comanda

Mesaj Scris de mariana7 Lun 18 Apr 2011, 12:06 pm

Pentru a comanda ata si diferite accesorii pentru cusut, puteti sa incercati si
~~~~~~~~~, pe facebook -
~~~~~~~~~~~~~~~~~


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Joi 26 Mai 2011, 4:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters link reclama)
mariana7
mariana7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : suceava
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de mariana7 Mier 27 Apr 2011, 10:19 am

sunt si modele de covorase mici, frumoase si practice dar tot mai mult pentru camere de copii sau ceva de genul
asta e si profilul de facebook:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]....com

-----------------------

LE Giobsy: Conform regulamentului acestui forum, trebuie respectate anumite conditii pentru a populariza un site.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mier 27 Apr 2011, 1:32 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters link)
mariana7
mariana7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : suceava
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de oana87 Mier 25 Mai 2011, 12:29 pm

Buna. Am vazut zilele astea pe internet cateva goblene de la o firma ... din Timisoara si voiam sa intreb daca stie cineva, mai exista firma? Si daca da unde pot da si eu comnada? Va multumesc
oana87
oana87
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de gobelin Mier 25 Mai 2011, 2:24 pm

Da, firma exista.
Uite aici catalogul pe care mi l-au trimis mie. Ai un numar de telefon pe el. Trebuie sa suni si comanzi prin telefon.
Catalogul este incomplet (așa mi l-au trimis):

Însă pentru modelele imprimate, ti-as recomanda .... (Pânza de la ... este extrem de moale, si atele destul de subtiri. Aceasta e parerea mea dupa ce-am cumparat vreo 4 goblenuri de la ei.)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Vin 27 Mai 2011, 1:58 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters reclama!)
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de oana87 Mier 25 Mai 2011, 2:47 pm

Multumesc. Mai ales pentru sfaturi
oana87
oana87
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de claudia1004 Joi 26 Mai 2011, 1:16 pm

Buna.Ma numesc Claudia.De ceva timp a si aceasta pasiune a lucrului de mana,mai exact goblenitul.Pana acum am lucrat doar modele luate de la firmele care comercializeaza asa ceva.Dar de cateva luni am inceput sa-mi strang diferite diagrame si am zis sa cumpar eu panza si ata si sa incep sa le fac(atat cat pot).Am si eu o intrebare.Pe multe din aceste diagrame apare ca se foloseste ata DMC si imi spun si codurile pentru aceasta.Ce vroiam sa va intreb este daca aceste coduri sunt universale in toata lumea sau o sa ma trezesc ca vreau sa cumpar rosu si iau albastru.
Sunt si eu mai la inceput si nu ma pricep chiar la tot.Va multumesc. Laughing
claudia1004
claudia1004
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Gorj
Data de inscriere : 26/05/2011

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de mariana7 Joi 26 Mai 2011, 2:41 pm

DMC e o firma din Franta care are pentru fiecare culoare de ata cate un cod unic, deci daca ai codurile nuantelor care apar in diagrama dupa care vrei sa cosi, poti comanda de oriunde de pe internet exact nuantele care iti trebuie. Toate codurile sunt diferite intre ele deci doua culori nu se pot confunda, de exemplu rosu cu albastru. Se spune ca ata DMC e una dintre cele mai de calitate, rezistenta la spalat, calcat...
De exemplu poti comanda ata DMC sau alte accesorii de pe site-ul asta:
~~~~~~~~~~~~~~~~


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Joi 26 Mai 2011, 4:04 pm, editata de 2 ori (Motiv : Stres link reclama)
mariana7
mariana7
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : suceava
Data de inscriere : 18/04/2011

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de gobelin Joi 26 Mai 2011, 4:34 pm

Claudia, eu te sfătuiesc să comanzi ațele pentru un goblen toate deodată. Prin acest lucru vei evita să ai surprize de genul acelora că același cod are două nuanțe apropiate. E adevărat, acest lucru se întâmplă. La același cod, am văzut o nuanță care bătea spre gri, și alta cu iz de mov în ea. Deci nu le lua pe bucăți. Dacă modelul tău necesită 2 jurubite de negru, atunci ia-ți cele 2 jurubițe atunci, și nu una acum și alta data viitoare.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de getasart Vin 27 Mai 2011, 5:27 am

Gobelin,daca ai asa multa experienta,nu vrei sa-mi desfaci si mie porcaria care a aiesit de la ... ?;fac cinste mare,un un pachiu mic si o cafea cafea
Doamne ajuta!


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Vin 27 Mai 2011, 1:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters reclama!)
getasart
getasart
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 114
Varsta : 71
Localizare : Roman/Neamt
Data de inscriere : 16/03/2010

http://www.getasart.3x.ro--si--http://getasart-picturacuacul.blo

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de emmancita Vin 27 Mai 2011, 10:30 am

Ema , nu ai alta panza sa-l incepi din nou ??Sa nu te mai chinui. E tare greu de desfacut, mie mi-a facut cadou cineva un goblen ( baiatul cu cainele, cam asa ceva...) si are doar cateva puncte lucrate, nu mai mult de trei patratele, puse cap la cap...mi-e tare greu sa-l desfac!! E si pus pe rama, nu s-a priceput sa-l faca si nu avea rabdare pt el.E si lucrat aiurea, cand spre dreapta, cand spre stanga sunt lucrate punctele.
Gobelin , poate ca era lucrat foarte larg daca s-a desfacut asa repede, nici asa larg nu-mi place sa iasa cusut, parca nu se vede asa bine la gata.
Getasart, la ce mai lucrati acum??? Ce ne mai aratati frumos? Eu am luat pauza zilele astea ca fac jacheta de la concurs, parca nu se mai termina jacheta asta!!! Smile
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de getasart Vin 27 Mai 2011, 10:35 am

RENUNT;MA IARTA


Ultima editare efectuata de catre getasart in Vin 27 Mai 2011, 3:47 pm, editata de 2 ori (Motiv : Sters reclama!)
getasart
getasart
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 114
Varsta : 71
Localizare : Roman/Neamt
Data de inscriere : 16/03/2010

http://www.getasart.3x.ro--si--http://getasart-picturacuacul.blo

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de getasart Vin 27 Mai 2011, 10:46 am

Multumesc; Spor si tie,sanatate si bucurii;
Doamne ajuta!
Geta
getasart
getasart
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 114
Varsta : 71
Localizare : Roman/Neamt
Data de inscriere : 16/03/2010

http://www.getasart.3x.ro--si--http://getasart-picturacuacul.blo

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 3 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB