Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Furnizori de materiale si materie prima- goblen

+37
carmenco
cretuelisa
MagdaMarin
emmancita
getasart
claudia1004
gobelin
oana87
mariana7
monaoprescu
delfin
viorica
FILIPCAROL
rucsy
tvc
piacel
Adorama
scami
ileana cosanzeana
georgi
mariliv
Amicuta
monicastoica
bolohanmariana
Dodo-pui
cherie
dandana
clano
diada
cris69
broderie
anca_22
mares gabriela
julix_2007
dandor
LIVIA
Admina
41 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de monicastoica Joi 11 Feb 2010, 6:47 pm

julix_2007 a scris:
monicastoica a scris:Buna Mariana,

si eu am descarcat deja de acolo o multime si mi-am pus intrebarea de unde iau atele. Intrucat modelele sunt pentru ate DMC iar eu sunt din Iasi, am dedcoperit un furnizor pentru toata gama la Radauti, Suceava. Au si site:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] De acolo poti face comanda pentru nuantele dorite. Eu am hotarat sa-mi iau in fiecare luna din nuante, pentru ca tot deodata este cam scump.

Bafta si spor la goblenit!

Totusi la cei de la Focsani nu e mai ieftin? Si au tot DMC.

Buna,

La Focsani e 2,1 ron jurubita, la Radauti e 2,2. Am sunat la Radauti si mi-au spus ca lor le lipsesc doar 2-3 nuante din gama DMC. Ce nu stiu e daca Focsaniul are toata gama, care, din ce mi s-a spus, are vreo 450 de nuante Smile
monicastoica
monicastoica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 44
Localizare : iasi
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 11 Feb 2010, 7:17 pm

Inseamna ca nu e mare diferenta. Nu stiu daca au toate nuantele, dar poti verifica intrand pe site-ul lor, dupa care poate vii si pe aici cu informatiile. Multumesc.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de cherie Joi 11 Feb 2010, 10:37 pm

Eu nu inteleg dece trebuie sa folosim doar atele indicate acolo. Eu ma uit la diagrama si potrivesc atele dupa cum am eu ate si dupa cum gasesc in comert. Cand iei un model cu tot cu ate din comert este una si cand faci tu un model...poti face combinatii.
Dar asta este parerea mea...
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Vin 12 Feb 2010, 10:14 pm

Nu a zis nimeni ca esti obligata sa folosesti atele indicate intr-o diagrama. Ideea e ca, sau cel putin asta e parerea mea, culorile sunt stabilite de cineva avizat, recte artist plastic, care stie exact cum sa potriveasca nuantele pentru a nu transforma in kitch lucrul. Nu stiu sigur, dar asa cred eu ca e normal sa fie. Si eu am lucrat multe chestii marunte (semne de carte, felicitari), la care am potrivit singura culorile/nuantele. Pentru mine zic ca ma pricep, dar doar pentru mine.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de cherie Vin 12 Feb 2010, 10:38 pm

julix_2007 a scris:Nu a zis nimeni ca esti obligata sa folosesti atele indicate intr-o diagrama. Ideea e ca, sau cel putin asta e parerea mea, culorile sunt stabilite de cineva avizat, recte artist plastic, care stie exact cum sa potriveasca nuantele pentru a nu transforma in kitch lucrul. Nu stiu sigur, dar asa cred eu ca e normal sa fie. Si eu am lucrat multe chestii marunte (semne de carte, felicitari), la care am potrivit singura culorile/nuantele. Pentru mine zic ca ma pricep, dar doar pentru mine.
Ai dreptate... Dar este foarte greu !
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Amicuta Mar 23 Feb 2010, 3:38 pm

buna. ma uit de cateva zile pe site si sunt incantata ce dragute sunteti. referitor la ce ati scris mai sus despre modelele de pe site igolki, pe ce panza vreti sa le coaseti? si in punct de goblen sau cruce?

de unde sa gasesc o panza de 10/ 10 pe cm pentru ca sa le cos si sa fie buna?

va multumesc mult de ajutor doamnelor. kiss
Amicuta
Amicuta
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 44
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 23 Feb 2010, 5:31 pm

Eu am luat din cea caroiata de la rogoblen Focsani. Am prins ceva bun, de calitate. Si cea de la Pitesti e buna, totusi cea de la Focsani e mai fina ca tesatura.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de mariliv Mar 23 Feb 2010, 9:18 pm

Referitor la cum se cos modelel de pe acel site.Cred ca depinde de cum sant prelucrate.Cele care nu au fond cred ca nu pot fi cusute decat in cruciulite(vezi Lanarte)intrucat punctul obisnuit nu acopera bine marginile.Exista un model,sau cel putin pe acela il stiu eu,care se coase in ambele puncte.In general se cos in punct obisnuit...cred.
mariliv
mariliv
helper
helper

Numarul mesajelor : 34
Localizare : acasa
Data de inscriere : 15/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de georgi Mier 24 Feb 2010, 12:16 pm

Buna ziua tuturor,
Am o rugaminte la dvs si va rog frumos sa-mi raspundeti daca aveti timp: am gasit cateva diagrame foarte frumoase pe Internet, dar nu stiu de unde sa fac rost de ate DMC!! Stie cineva vreun site corect de la care pot face comanda?
PS - am lista cu atele de care am nevoie
Va multumesc pentru raspuns
georgi
georgi
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 11/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de mariliv Mier 24 Feb 2010, 4:12 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau alte firme producatoare de kituri goblen. Incearca la mai multe pt.a face diferenta de pret.Am auzi ca s-au scmpit.
mariliv
mariliv
helper
helper

Numarul mesajelor : 34
Localizare : acasa
Data de inscriere : 15/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 24 Feb 2010, 5:45 pm

Sa ne dai de stire daca ai reusit sa achizitionezi ate DMC dupa codurile internationale. Am incercat sa caut pe site-ul rogoblen, dar am senzatia ca nu se "pupa" codurile lor cu cele internationale.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de georgi Mier 24 Feb 2010, 8:01 pm

pai, a scris celor de la rogoblen din ficsani (parca) si mi-au spus ca mai au numai cateva pe stoc si ma anunta ca nu ma achizitioneaza ate DMC. Se poate sa nu fie compatibile codurile. Nici eu nu inteleg prea bine cum sa caut. stiti...am luat diagrame de pe situl acela in rusa (cineva de pe forum ni la dat) si acolo, la legenda sunt doua coduri. Nu stiu pe care sa-l aleg daca trebuie sa fac comanda, dar, in general, cei care vand ate, le si arata in poza, ca sa ne dam seama de nuanta.
Dar cu siguranta va voi anunta daca gasesc.
Multumesc pentru raspuns
georgi
georgi
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 11/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mier 24 Feb 2010, 8:13 pm

cei de la goblenart sunt mult mai dotati in materie de ate dmc.
plus ca acum au niste oferte de discounturi.merita sa vizitati site-ul
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 24 Feb 2010, 8:49 pm

Chiar asa. Am uitat de goblenart. Dau o raita pe acolo.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de mariliv Joi 25 Feb 2010, 9:54 am

Daca te refereai la mine privitor la achixitionarea de ate DMC de la Radauti,rasounsul este da.Am achizitionat si se potrivesc.Nu stiu ce intelegi prin"coduri internatonale".Am facuf si conversie si apoi am achizitionat ate,am cerut in Anchor si au facut ei conversia si mi-au trimisa DMC.
mariliv
mariliv
helper
helper

Numarul mesajelor : 34
Localizare : acasa
Data de inscriere : 15/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Amicuta Joi 25 Feb 2010, 4:37 pm

multumesc mult de raspuns.

kiss hug
Amicuta
Amicuta
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 44
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 25 Feb 2010, 5:00 pm

mariliv a scris:Daca te refereai la mine privitor la achixitionarea de ate DMC de la Radauti,rasounsul este da.Am achizitionat si se potrivesc.Nu stiu ce intelegi prin"coduri internatonale".Am facuf si conversie si apoi am achizitionat ate,am cerut in Anchor si au facut ei conversia si mi-au trimisa DMC.

DMC-ul ala de a inventat atele astea si a stabilit niste coduri nu e din Romania, deci a impus un sistem de coduri ce apare in toate revistele straine. Ce am constatat eu e ca nu prea se "pupa" codurile originale cu codurile atelor (numite DMC) din Romania. Si ca sa fiu si mai explicita: am primit de la cineva o diagrama color in care erau precizate codurile atelor, in sistemul DMC. Diagrama era de la un kit de cusut care a avut si ate si panza. Persoana a lucrat goblenul, mie mi-a placut si am vrut sa il lucrez si eu. Am comandat exact codurile ce apareau pe diagrama, la o firma serioasa, de profil, din Romania (nu mai dau nume, ca nu are rost). Surpriza a fost de-a dreptul soc. Nici macar una din atele primite nu corespundea la culoare cu ce imi trebuia mie, desi pe ele erau exact codurile solicitate.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 25 Feb 2010, 5:02 pm

mionela a scris:cei de la goblenart sunt mult mai dotati in materie de ate dmc.
plus ca acum au niste oferte de discounturi.merita sa vizitati site-ul

Am intrat si am facut comparatia. Sunt intr-adevar codurile originale.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de scami Mier 03 Mar 2010, 12:51 pm

are dreptate dodo! Incearca la Pitesti
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de scami Mier 03 Mar 2010, 1:01 pm

draga gabriela
Pentru etamina iti sugerez sa mergi la o mercerie pentru ca etamina se gaseste, si astfel cumperi exact cat iti trebuie, la un pret convenabil şi nu trebuie sa mai platesti si taxa de livrare ca atunci cand comanzi online.
Mult succes
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de monicastoica Mier 03 Mar 2010, 7:02 pm

mionela a scris:cei de la goblenart sunt mult mai dotati in materie de ate dmc.
plus ca acum au niste oferte de discounturi.merita sa vizitati site-ul


Buna,

am intrat de curiozitate pe Goblenart si...fata de acum aproximativ o luna Domniile lor au scumpit pretul la mouline de la 2.2 la 2.5...asa ca...promotia e atragatoare, dar te costa mai mult.
monicastoica
monicastoica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 44
Localizare : iasi
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 03 Mar 2010, 10:36 pm

monicastoica a scris:Buna,

am intrat de curiozitate pe Goblenart si...fata de acum aproximativ o luna Domniile lor au scumpit pretul la mouline de la 2.2 la 2.5...asa ca...promotia e atragatoare, dar te costa mai mult.

E pret de criza, nu? rade
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de scami Joi 04 Mar 2010, 10:57 am

Tare frumoasa broderia cu margele. aplauze
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Adorama Sam 24 Apr 2010, 10:14 am

as dori si eu sa stiu un producator de panza de goblen, dar nu cei care vand la metru, ci din aceia care produc panzeturi, fabrica de panzeturi. Mi-a spus o dna de la un magazin de stofe ca ar fi la Timisoara asa ceva, dar nu am gasit pe google.
Adorama
Adorama
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : prin zona
Data de inscriere : 05/04/2010

http://www.pulbere-de-stele.com

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de piacel Sam 24 Apr 2010, 10:41 am

Bun venit printre noi Adorama !
Nu cunosc un producator de panza de goblen. Poate colegele mele de site te vor ajuta cu o informatie utila. Daca iti e de folos te informez ca eu mi-am procurat zilele acestea panza pt. goblen de la "Goblen partner",nemteasca cu 60 RON/m2 si romaneasca 15 RON/m liniar(latime 75 cm), ultima fiind in lichidare de stoc.
Spor la goblenit !
piacel
piacel
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 19
Varsta : 73
Localizare : galati
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima- goblen - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima- goblen

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB