Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Lun 09 Mar 2009, 11:25 pm

Ioana, nici eu n-am prea inteles la ce fel de ata se refera Maistra. Eu m-am uitat pe papiotele, conurile si toate atele mele(am multisoare) si cam toate sunt 100% poliester Shocked Deci eu nu prea am vazut ata de bbc, sa fie declarata ca fiind bbc; e adevarat ca unele sunt mai pufoase ca altele, si unele mai sintetice decat celelalte, dar toate sunt poliester, totusi. Eu nu as vedea rostul sa folosesti ata de bbc, cum spui si tu se degradeaza in timp, daca nu e bine tratata, intra la apa(posibil) ca si materialul. Dar am gasit ceva date pe net, apropo de ata de bumbac: AICI
In alta ordine de idei, poate fi vorba de ata speciala pt surfilat materiale elastice. Se gaseste numai la con(si super con Laughing ) si are o structura aparte, este formata din multe firisoare foarte subtiri, parca toarse impreuna. Nu e ca cea obisnuita la papiota, este "plasticoasa" si usor elastica. Uite ceva conuri de acest gen(nu gasesc poza cu ea in detaliu ca ti-ai da seama):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Este foarte utila la surfilarea si imbinarea materialelor elastice(in special la cusatura uberdeck, de acoperire, in tivurile de la tricouri-pe fata e cusatura dubla si pe spate taie si surfileaza, facand tiv, in acelasi timp). Dar... se potriveste foarte greu tensiunea perfecta pt acest gen de ata si materialul folosit shot este oribil sa schimbi setarile de 2-3 ori, sa infilezi ata la triplock pt ca se rupe... pana o nimeresti perfect. Insa cusaturile surfilate aceasta ata sunt mult mai elastice, mai durabile.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 10 Mar 2009, 11:32 am

acum am inteles. si multumesc pt link, am citit si despre celelalte tipuri de ate si acum mi-e mult mai clar.
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty hartie pentru tipare

Mesaj Scris de geo Vin 13 Mar 2009, 12:10 pm

Salut,

Voiam sa va intreb ce fel de hartie folositi pentru a transfera tiparele (din Burda, de ex.). Am cautat printre posturile voastre, ce-i drept numai in topicul asta.

Mersi,
Geo
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Mar 2009, 12:18 pm

eu cumpar de la librarie coli mari de carton si folosesc indigo. Pentru minme e mai bun cartonul decat o coala mai subtire pentru ca sta mai bine pe material si stau mai tepene marginile cand trasez cu creta pe langa ele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de postoleirina Vin 13 Mar 2009, 12:24 pm

Eu fol saci menajeri. Si nu trasez cu creta pe material, prind cu boklduri sacul de material si tai dupa tipar
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Mar 2009, 12:44 pm

pai si rezervele? tiparele din Burda sunt fara rezerve, asta inseamna ca atunci cand tai trebuie sa tai de jur imprejur la fix un anumit numar de centimetri ( de obicei 1,5cm) ca sa lasi loc pentru rezerve . Si pe urma trebuie sa cosi fix la 1,5 cm distanta fata de marginea materialului ( asta e mai usor pt ca exista ghidaj la masina de cusut). Dar mie mi se pare f complicat sa am grija sa tai rezervele la fix 1,5 cm. Daca am linia tiparului trasata pe material, insailez pe urmele de creta (pt ca urma de creta sa mai sterge) si rezervele le tai ochiometric, nu e musai sa fie fix 1,5. E mai bine sa fie rezerva un pic stramba, decat tiparul final. Dar asta e doar metoda mea, cu care m-am obisnuit si mi-e cea mai comoda. Recunosc ca sunt foarte meticuloasa, de asta mi-e greu sa bag foarfeca in material daca nu am tiparul transpus exact si nu vad exact cum va arata piesa respectiva. Am facut un hanorac in carouri si metoda asta m-a ajutat foarte mult sa potrivesc la fix liniile carourilor, asa incat sa nu se observe diferente la cusaturi.
In acelasi timp insa cunosc pe cineva care croieste chiar si fara tipar, stie cum arata o maneca, taie direct materialul si mai ajusteaza pe urma la proba. Deci se poate in multe feluri, important e ca fiecare sa-si gaseasca metoda care o multumeste cel mai mult.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Mar 2009, 1:22 pm

Vroiam sa va mai spun un truc pe care l-am descoperit complet intamplator ,din lene:)
Mie mereu mi-a fost greu sa croiesc materiale usoare si subtiri (gen matasuri, satinuri, georgette, etc) pentru ca imi fugea. Fiind alunecos se tot misca sub tipar si nu reuseam sa trasez liniile cum trebuie oricate greutati puneam deasupra. Acum cateva saptamani, cand m-am apucat sa croiesc captuseala unei gentute, mi-a fost lene sa mai mut tabla de pluta la o parte ( tabla de pluta o folosesc cand blochez impletiturile, ca pot sa infig ace in ea - ) si am pus materialul direct pe ea . Nu s-a miscat nici un pic. Deeeloooc! Mi-a fost asa de drag sa croiesc, de unde de obicei se lasa cu nervi si bombaneli! Pluta este fina, deci nu agata materialul (am si facut test - am frecat de ea partea lucioasa a unui satin), dar in acelasi timp materialul nu aluneca deloc pe ea.
De atunci ma apuc mereu cu drag de croit!Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Vin 13 Mar 2009, 1:45 pm

eu cumpar folie de plastic, pun peste coala burda, trasez cu markerul toate liniile, chiar si pense, directia firului, tot, tot, si pe urma tai. Tiparele le rulez, scriu pe ele ce tipar, ce nr, din ce burda, si le am intr-o cutie, nu se stie niciodata cand imi trebuiesc.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de vilcris Vin 13 Mar 2009, 1:49 pm

Cand croiti materiale care "fug" puteti pune pe masa de croit o patura aspra din lana (din-alea mai vechi de hotel ceausist sau de camin de nefamilisti). Perisorii de lana retin materialul si in plus puteti infige bolduri direct in patura pentru un plus de fixare. Am croit eu asa zilele astea matase naturala si voal din matase naturala. Drept tipar am folosit piesele de mulaj adica rochia facuta dintr-un material ieftin de bumbac si ajustata la proba. Si asta ar fi o idee. Daca tiparul este din panza aluneca mai putin si se poate fixa infigand bolduri prin el si prin patura.
Spor la taie
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Mar 2009, 1:51 pm

super idee!
pe mine nu m-a dus capul sa ma gandesc la asta Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de postoleirina Vin 13 Mar 2009, 2:47 pm

ioana soare a scris:pai si rezervele? tiparele din Burda sunt fara rezerve, asta inseamna ca atunci cand tai trebuie sa tai de jur imprejur la fix un anumit numar de centimetri ( de obicei 1,5cm) ca sa lasi loc pentru rezerve . Si pe urma trebuie sa cosi fix la 1,5 cm distanta fata de marginea materialului ( asta e mai usor pt ca exista ghidaj la masina de cusut).
Eu stabilesc rezervele la tipar. scot intai titarul din burda si apoi ochiometric mai trag o dunga pe margine de 1,1.5 cm- 3 cm depinde cat zice in indicatiile tiparului. Deci cand tai materialul eu deja am incluse si rezervele.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Cusatura invizibila

Mesaj Scris de cristina906090 Mar 17 Mar 2009, 2:54 pm

Buna! sunt noua aici si vroiam sa va intreb daca imi puteti spune si mie cum se face cusatura invizibila. Am o masina Singer 8280, mi-am luat accesorii mai multe de la reprezentanta dar nu mi s-a explicat exact si nu stiu cum sa fac. Vreau sa fac un tiv la niste pantaloni si nu vreau sa se vada cusatura pe exterior ca asa i-am cumparat cu cusatura invizibila si arata super bine asa. Imi poate pune cineva va rog poza cu acest dispozitiv ca am mai multe si nu mai stiu exact care este acesta. Va multumesc mult, mult de tot.
avatar
cristina906090
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : cristina906090
Data de inscriere : 17/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 17 Mar 2009, 4:39 pm

Piciorusul este primul de pe pagina asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 17 Mar 2009, 8:04 pm

Cred ca am sa ma inscriu si eu la scoala de croitorie. Se mai fac inscrieri? Dati si diplome? rade
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 17 Mar 2009, 8:06 pm

Acum fara glume, dar am o colega la scoala care are ambitia de a-si coase singura si ma coopteaza si pe mine. Nu prea am timp. Pe saptamana viitoare am in plan un costum si o fusta. Asa ca se prea poate sa incerc sa le fac singura. Sau cel putin fustele, ca acolo ma mai pricep eu.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 24 Mar 2009, 12:05 pm

Dragelor hug va intreb intr-un mod foarte serios: ce sisteme de prindere a pernelor decorative stiti? Am reciclat resturile de materiale de la niste draperii si vreau sa fac fete de perna. Se pot prinde cu fermoar, petrecut(cum a aratat Diada intr-un tutorial), cu nasturi sau simple, sa nu se scoata fata de perna. Materialul e un doc gros, parca nu as pune fermoar si nici nu am fermoare grena... Le-as face cusute peste tot, sa nu se scoata si sa se spele la masina, ca si asa umpluturile sunt sintetice si merg la masina. Ce ziceti, merge?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mar 24 Mar 2009, 12:53 pm

Asa cusute peste tot zic si eu ca ar merge, numai sa nu se faca umplutura cocoloase la spalatul la masina. Eu asa am patit si de atunci m-am lecuit. Dar mege prins cu scai pe o parte daca zici ca e un doc mai grosut . E si mai subtil asa, nu se vede prea mult. Acum problema e sa gasesti scai grena rade
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 24 Mar 2009, 1:13 pm

Asa e, la spalat umplutura se face cocoloase. Am patit si eu Smile , asa ca de atunci le pun fermoar ascuns. Daca materialul nu are model incarcat, ma gandesc ca ar arata frumos husa petrecuta si prinsa cu nasturi decorativi, eventual nu facute butoniere, ci niste bride.
sunny


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 24 Mar 2009, 2:14 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 24 Mar 2009, 2:13 pm

lorinaoo1 a scris:Asa cusute peste tot zic si eu ca ar merge, numai sa nu se faca umplutura cocoloase la spalatul la masina. Eu asa am patit si de atunci m-am lecuit.

si eu tot asa am patit...
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 25 Mar 2009, 9:39 am

Am luat ieri pernite de la Ikea, mici si ieftine si sa le imbrac maine, ca ieri nu am apucat. Doar am cusut partile ramase, intre ele si am dat tighel. Am mai multe idei, dar nu prea e destul material. Si am o lene pe mine sa cos fermoare rade dar nici arici nu am, nasturi decorativi s-ar gasi dar bride sau butoniere zid vad maine si va arat ce a iesit. Plus ca intra ceva la apa materialul, trebuie sa le fac mai marisoare...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Mier 25 Mar 2009, 12:48 pm

ma bag iar si eu in seama wink poti sa faci fata de perina in forma care vrei,coase 3 laterale si introdu perinuta,si coase ascuns la mana,,,la spalat va fi mai usor de descusut si nu te risti cu perinuta in masina.... pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Eva Joi 26 Mar 2009, 6:39 pm

Am venit si eu la scoala cu o intrebare de incepatoare! Cu ce dati semne pe material cand croiti? Si de unde se poate cumpara? Pe vremuri stiu ca era o creta speciala pentru asa ceva, dar n-am vazut prin mercerii! Merci
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Joi 26 Mar 2009, 6:44 pm

Eva mai exista creta de aia de pe timpuri, in multe culori (eu acasa am pe alb pt materiale inchise la culoare si pe rosu pt materiale deschise) si nu costa prea mult. Eu le-am gasit la un magazin unde erau si ace de cusut pt toate masinile, si masini de cusut Brother in vitrina Sad . Numai ca mie nu-mi mai plac, mi se par mai indemanatice niste creioane speciale. Am vazut la Kaufland pe la noi, dar sunt cam scumpe, in jur de 6-7 lei unul. Creta e 40-50 de bani o bucata.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de zylv Joi 26 Mar 2009, 6:48 pm

intr-adevar este creta de croitorie,pe care eu o gasesc chiar si la unele librarii.sigur o gasesti la mercerie.ba mai mult.gasesti si creta invizibila,pe care o poti folosi pe fata materialului,iar dupa un timp dispare.sa te feresti de creta cerata care la calcat se topeste si lpateaza materialul.daca chiar nu gasesti,da un semn si o sa-ti trimit eu cu cea mai mare placere
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Buburuza Joi 26 Mar 2009, 6:51 pm

Cel mai bine, cu creioane speciale. sau cu cu creta... care inca se gaseste la orice mercerie, da' trebuie sa intrebi ca este mai... ascunsa, asa. Sau cu sapun (de preferinta alb) - stii cojitele alea de sapun care raman in savoniera spre sfarsit? Se usuca bine, se ascut pe o muchie cu o lama... lasa urme foarte bune si care dispar la calacatul cu aburi sau la spalat. Pe materialele deschise la culoare, poti da semnele cu un creion foarte moale (de la 3B in sus), foarte bine ascutit si fara sa apesi prea tare... eventual cu linie intrerupta - verifica mai intai daca dispare la spalat!!! De obicei dispare, dar mai bine verifici.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB