Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Mai 2009, 9:04 am

Diana Roxana, tu stii cata experienta ai in lucrul fara tipar. Eu una zic sa pui pense, se aranjeaza mult mai bine cambrarea pe corp. Daca nu o vrei decat in forma de A, nu trebuie clini. Eu inteleg ca vrei ceva de genul asta, doar ca partea de sus sa fie dreapta, ca un corset, peste sani. Model rochie
Daca da, inseamna ca merge si fara pense, si doar sa-i faci forma cambrata, dar depinde mult si de material. Poti combina 2 tipare, de la 2 rochii.
Adana, s-a mai vorbit de acest gen de bluze pe la Topuri si bluze si la acest subiect: Tutorial ata elastica Nu-ti trebuie nimic special, doar infasurata cu o tensiune medie(manual) ata elastica, la bobina. Apoi cosi, cu incredere pe o bucata de proba, lasand capetele mai lungi sa poti increti dupa cum vrei. Eventual mai reglezi tensiunea in ata superioara, in functie de cerintele materialului.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Dum 24 Mai 2009, 4:49 pm

Am un material cam transparent si vreau sa il dublea cu o pzna din bumbac subtire...Ar merge sa le cos impreuna cu ata elastica?Iese la fel de frumos?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de adana Dum 24 Mai 2009, 6:25 pm

multumesc mult admina.acum reb sa si gasesc ata elastica,de unde ma aprovizionez eu cu materiale,nu aduce asa ceva scratch
avatar
adana
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 25 Mai 2009, 11:31 am

Adana eu am cumparat de la Carrefour. Au in zona cu merceria, sau in zona masinilor de cusut. La mercerii nu am intrebat si nu stiu daca au, dar ar trebui sa fie si acolo.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de postoleirina Lun 25 Mai 2009, 12:22 pm

eu cumpar de la mercerie. E 3 ron papiota.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty SCOALA DE CROITORIE

Mesaj Scris de diana_roxana Lun 25 Mai 2009, 2:33 pm

Multumesc mult de tot admina. Ceva in genul acelei rochite vreau, intr-adevar, si cred ca nu pot renunta la pense ca sa fie stramta pe talie. O sa ma orientez dupa ce o sa fac prima proba. wink
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty cateva sfaturi

Mesaj Scris de alexandra nita Joi 28 Mai 2009, 5:17 pm

buna seara! sunt noua pe acest forum!...as avea nevoie de ceva sfaturi de la voi ....de ceva vreme mi "s-a pus pata" de a crea costume de baie! ideea e ca nu am pic de experienta ci doar multa imaginatie! mi-am cumparat o masina de cusut ....accesorii... si revista burda....help!!!!
avatar
alexandra nita
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Eva Joi 28 Mai 2009, 8:43 pm

Tocmai am postat un link spre un site pe care am vazut si ceva sfaturi pentru constructia tiparelor si coaserea lenjeriei intime.... nu stiu de ce nu pot da link direct spre pagina respectiva, dar intri pe `cusut` -`construirea`- `Construirea de bazele de femei cowards-topire`
Sper sa-ti fie de folos!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 03 Iun 2009, 4:15 pm

mno, sa va intreb si eu una alta.
vreau sa-mi fac o rochie cam cum este
aceasta si ma uit in revista ca la poarta nou si nu pricep.
imi cere sa fac cusatura frantuzeasca, îi mai zice "cusatura dubla". cum o fac? cos o data si o alta cusatura la o distanta de cativa mm? ca eu asa pricep din ce scrie in revista ...Toate cusaturile partilor din sifon(n-am sifon dar am un material subtire si moale) se executa ca si cusatura frantuzeasca:partile din material se suprapun dos pe dos si rezervele cusaturii se taie la 7 mm latime.rezerverele se calca desfacut(le calc pe fata sau pe dos?) apoi, partile se pun fata pe fata si se cos dealungul liniei de cusatura marcate, prima cusatura fiind exact la indoitura.

apoi spune de cheotoare...apoi aici chiar imi prind urechile rade ce inseamna asta?

vreau neaparat rochia asta chiar de-mi cos si urechile la masina de cusut rade

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 03 Iun 2009, 4:31 pm

Cusatura frantuzeasca se foloseste atunci cand vrei sa arate frumos de pe ambele fete. Partile fiind din sifon sunt transparente si , ca sa nu se vada urat rezervele surfilate pe dos se foloseste cusatura frantuzeasca. Uite Aici un filmulet cu explicatii.

Cheotoare banuiesc ca se refera la gaicuta cusuta in afara ca sa intre nasturele prin ea. Probabil ca sus la partea de sifon e un nasture la spate sus si se face asa o gaica ca sa se incheie. Probabil ca partile de la spate nu se suprapun ca sa poti sa faci butoniera. Eu fac asa: fac vreo doua trei bucle micute cu ata de cusut ( cat sa treaca nasturele prin ele ) suprapuse chiar pe margine (ar avea forma ca de semicerc) si in jurul lor cos cu punct de margine.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de postoleirina Mier 03 Iun 2009, 4:48 pm

eu mi-am facut rochia aia...insa eu am dublat partea de sus si nu mai era transparenta. Asa ca am facut skip la cusatura frantuzeasca si cheutoare n-am facut...am dus fermoarul pana sus.
uite aici o poza cu rochia(nu e prea reusita)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu cred ca v-am mai povestit cate greutati intampin la explicatiile din burda, asa ca m-am lasat pagubasa si fac cum ma taie capul. Mai mult ma enervez incercand sa inteleg explicatiile.
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 03 Iun 2009, 5:21 pm

no am croit-o dar nu i-am mai bagat clin. facusem atunci cand a aparut o fusta rosie dupa tiparul rochiei asa ca acuma am adaptat tiparul si-o fac fara clinii laterali
Irina ti-a iesit tare bine!
eu o fac vernil, dintr-o stofa de vara, un pic elastica(asa zicea vanzatoarea desi mie nu mi se pare) iar partea de sus o fac alba...
cand ma impotmolesc vin sa va mai intreb. noroc cu Diada si Ioana, ca m-am prins cum e cusatura frantuzeasca. sar'na!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de postoleirina Joi 04 Iun 2009, 8:11 am

MihaelaT multumesc. Sunt f sigura ca si tie o sa-ti iasa ;)
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mier 10 Iun 2009, 9:23 pm

am reusit sa cos o pereche de pantaloni si chiar imi place cum arata pana acum insa m-am impotmolit la betelie.Am taiat-o pe drept si am intarit o cu intaritura din hartie insa nu mi se aseaza deloc bine la cusut.Trebuie croita sub alta forma sau trebuie sa tin cont de ceva anume cand o cos? Ceea ce parea cel mai simplu mi a mancat nervii zid
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 10 Iun 2009, 9:35 pm

Betelia eu stiu ca e curbata, uita-te intr-o revista Burda, spre exemplu. Dar depinde si de model. Ti-ai facut singura tiparul?
Oricum trebuie sa se potriveasca pe linia taliei, cea de la pantaloni, deci daca acolo este curbat, la fel se croieste si betelia. Sa incerci sa tai rezervele gradat, adica nu toate egal, si sa ciupesti putin in rezerve, pana aproape de cusatura, ca sa se curbeze frumos. Depinde si de cat de gros e materialul, clar.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mier 10 Iun 2009, 9:48 pm

Tiparul l am scos dupa o alta pereche de pantaloni de ai mei;cred ca este o idee buna sa scot betelia din burda de la alti pantaloni ,dar nu mi mai ajunge materialul Sad Ar arata ciudat sa pun alt material?Mi e ciuda de mor pt ca arata chiar ok ... Ce "desteapta" sunt;trebuia sa intreb inainte .Merci mult admina,esti o draguta,ca intotdeauna pupi

Materialul este un fel de in...
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty despre croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 10 Iun 2009, 10:08 pm

andreea in legatura cu betelia ,se poate taia si pe forma de dreptunghi(lungime cat ai pe talia masurata pe pantalon +4cm in plus pt capete si latimea pe cat vrei tu),dar inainte de montarea beteliei ,aceasta se calca pe jumatate si pe urma pe una dintre margini se calca spre dos la 1cm,deoarece aceasta va fi marginea care intra spre interiorul pantalonului.
cusatura franceza este considerata ca si o cusatura curata deoarece rezervele nu sunt vizibile si deobicei se foloseste la lenjeria intima sau lenjeria de pat pt ca aceasta este o cusatura rezistenta,iar realizarea ei este simpla ,e formata din 2 cusaturi tighel doar ca prima cusatura se incepe de pe fata si a2 se realizeaza pe dos.dupa primul tighel se richtuieste rezerva pt ca aceasta sa nu fie vizibila dupa cel 2 tighel(rezerva va ramane intre cele 2 tighele).
cusatura franceza poate fi inlocuita cu o cusatura tighel si rezervele se vor surfila impreuna ,pe urma se descalca rezeva intr-o paret si se fixeaza pe fata produsului cu un tighel de fixare la o distanta de 0,5cm(o talpa de masina).
cusatura dubla este iarasi utila ,dar deobicei se foloseste la produsele din blug si se realizeaza usor:asezarea materialelor se face la fel(fata la fata)doar ca unul dintre detalii va fii la 1cm distanta spre interior fata de celalalt,se acopera cu partea iesita mai inafara partea din interior si se executa un tighel simplu,dupa care aceste 2 detalii(gata asamblate)se descalca intrt-o parte si se executa un al2 tighel(de fixare) pe fata produsului.
sper ca am fost destul de clara,astept vacanta si va promit sa va pun poze cu variante de cusaturi tighel.va pup.pa
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mier 10 Iun 2009, 10:10 pm

Maistra asa am facut betelia;am calcat o asa cum ai spus dar nu se pupa;Ramanea oricum putin larga la spate,la proba,iar cand am inceput sa cos imi tot fuge si se aduna cumva.Ii fac eu ceva sa o repar,va multumesc
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty despre croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 10 Iun 2009, 10:16 pm

alexandra pt a confectiona costume de baie in primul rand trebuie sa ai putina experienta,adica trebuie sa cunosti tiparele de baza (bluza si chilot)dupa care vei obtine tiparele de model pt costume(sutien si slip),in al doilea rand trebuie sa ai materialul potrivit si sa tii cont de gradul de elasticitate a materialului si transversal si longitudinal.daca intereseaza pe cineva tiparul de baza (pt sutien si slip)dupa care se transforma pt a obtine tiparul de model atunci va pot ajuta ,dar pe sambata sau duminica.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty despr croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 10 Iun 2009, 10:20 pm

andreea intotdeauna produsul pe care montezi orice fel de cordon se sustine pe cordon,iar daca la spate iti faca "gura "la mijlocul spatelui ,atunci inseamna ca trebuie sa mai cambrezi spatele pe linia de mijloc a spatelui,iar inainte de a coase final betelia trebuie sa insailezi provizoriu,deoarece fara aceasta cusatura ,in timpul coaserii acesta poate da "valuri"
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mier 10 Iun 2009, 10:40 pm

Voi incerca sa insailez,de data asta ar pus doar bolduri;ar fi super sa iasa,merci mult

Mihaela uite un how to pentru cusatura frantuzeasca,cu poze

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty buna

Mesaj Scris de andrusca Vin 12 Iun 2009, 9:29 am

buna fetele,sunt noua pe aici si m-am gandit ca mi-ar face placere sa ma alatur voua.eu cos de ceva timp si acum mi-am luat angajamentul sa fac un corset pt o prietena.
doar ca problema e ca nu gasesc un timpar mai explicativ ,ma puteti ajuta,am nevoie de unul ,mersi
andrusca
andrusca
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : barlad
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Vin 12 Iun 2009, 9:41 am

Dragelor, pt a realiza surfilarea la un material tip voal Georgette, ce fel de cusatura sa folosesc ca sa iasa frumos? Nu am triplock, iar pe masina mea zig-zag-ul simplu strange un pic materialul in cusatura.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Iun 2009, 10:42 am

Aisha, este un material dificil oricum. Daca tai cu foarfeca zig-zag, se destrama? Altfel poti face un fel de tiv ingust, pe margini, sa nu se destrame (ma rog, cu multa migala si rabdare). Sau intaresti cu ceva, marginile, cand faci zig-zag-ul, cu o bentita de intaritura sau chiar hartie si apoi o rupi. Am vazut ca si la surfilat se intaresc marginile sau se dau cu un spray de intaritura (la noi nu cred ca e).
Maistra, am o mare rugaminte. Daca poti sa-mi explici cum sa fac acest top sucit, de la costumul de baie Merci Am avut unul prin adolescenta, si l-am iubit, era tot galben. Acum am revista Burda, cu acest model, dar nu am tipare la ea, sau schema. Banuiesc, dar nu sunt sigura. Te rog sa-mi dai un sfat. pupi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty creatii

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 12 Iun 2009, 12:52 pm

admina acest top este realizat dintr-o singura bucata iar materialul obligatoriu trebuie sa fie uni .daca materialul este elastan atunci eu iti spun sigur ca nu ai nevoie de tipar,se poate realiza tiparul sub forma unui dreptunghi iar pe lateralele sutienului se increteste sau se pliaza materialul.
inainte incearca pe un alt material ,mai slab,si vei vedea daca iese bine sau nu ,iar unde trebuie faci modificari.bafta,astept sa vad cum iti iese.pa
am uitat sa precizez,materialul trebuie uni deoarece materialul odata taiat pe dreptunghi ,il rasucesti pe urma.

aisha ca sa poti realiza tivul ,te sfatuiesc sa aplici panza termocolanta pe marginea tivului si atunci sigur vei reusi.

L.E. ma scuzati ca am gresit titlul subiectului.
ca si informatie utila despre tivuri:la materialele vaporoase tivul se realizeaza cu o cusatura zig-zag (pasul cusaturii intre 0-1,iar latimea zig-zag intre 1-2)insa marginea pt tiv se indoaie ca si atunci cand faci tiv simplu si zig-zag-ul se realizeaza pe marginea indoita .pe urma surplus de material existent pe dos se va taia jos cu foarfeca ,astfel se realizeaza in confectii tivurile pe care le vedem la toate rochiile sau fuste,dar de fapt merge realizat la orice produs vestimentar.


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 12 Iun 2009, 5:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB