Ultimele subiecte
» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 10:52 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Scoala de croitorie(1)

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 26 Mar 2009, 8:14 pm

Mie imi plac cel mai mult creioanele de croitorie pentru ca le pot ascuti si trage linia foarte subtire. Cu creta iese linia un pic mai groasa. Dezavantajul e ca se consuma destul de repede si sunt un pic cam scumpe. Au la Carrefour cu aprox. 8 lei/2buc. Aaa si se mai intampla sa se rupa varful la ascutit.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Eva la data de Joi 26 Mar 2009, 11:37 pm

Multumesc, fetelor, de raspunsuri! Sunteti dragute! Merci
Faza cu sapunul o stiam, dar mi s-a pus pata sa croiesc acum si sapunul meu e aproape intreg...
La Carrefour prin ce `zona` sa caut creioane din astea, ca nu ma duce mintea Embarassed ...
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 27 Mar 2009, 8:43 am

Resturi de sapun folosesc si eu, cel mai mult. Merci Diada Merci
Sau creta de croitorie, desi te chinui cu ea, traseaza gros si nu lasa urme pe orice material, dupa cateva folosiri se face lucioasa si trebuie udata ca sa insemneze materialul.
Creioane n-am luat de la Carrefour, inca; am vazut doar albastre. Eva, gasesti la micul raion de mercerie, de langa imbracaminte.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 27 Mar 2009, 2:20 pm

Eva a scris:Am venit si eu la scoala cu o intrebare de incepatoare! Cu ce dati semne pe material cand croiti? Si de unde se poate cumpara? Pe vremuri stiu ca era o creta speciala pentru asa ceva, dar n-am vazut prin mercerii! Merci

Eu folosesc urmatoarele:
- creta de croitorie (din care am vazut la mercerie chiar saptamana trecuta, alb, roz si albastru)
- creioane colorate din dotarea copilului pe care nu le mai foloseste si mi le da mie,
- creta alba si colorata, obisnuita, tot din dotarea copilului, din care duce la scoala ca sa scrie la tabla
- scoch sau plasture din cel alb dintr-un fel de hartie pentru a marca semne mici care la un moment dat trebuie indepartate (atentie! nu trebuie calcat cu fierul peste ele).

Creta de orice fel se poate ascuti razuind marginea pe glaspapir sau pe un ciment zgrumturos (eu ies in balcon si o dau pe marginea balconului unde cimentul este bun de razuit; dupa aia puteti sterge cu apa).

"Asortez" culoarea de creta sau creion la culoarea de material. De exemplu daca materialul are imprimeu rosu pe fond alb, aleg un creion rosu sau o creta roz, ca sa nu o zbarcesc cu urmele.

Aleg creta sau creion si in functie de textura materialului, testez cum prinde.
kiss
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Eva la data de Vin 27 Mar 2009, 3:59 pm

Multumesc, fetelor, pentru raspunsuri! kiss
Tocmai incercasem si eu cu un creion alb, obisnuit pe un material gri inchis si merge! bounce Cred ca, pana ma aprovizionez cu ce trebuie, asta folosesc!
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Dum 29 Mar 2009, 3:08 pm

Cum iau masurile pt rochia asta?Masimea bustului + cat anume sa iasa asa bogata?Ma gandeam sa i pun elastic in talie,oare ar veni bine?

andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 34
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 31 Mar 2009, 10:19 am

Pentru transferul tiparelor folosesc rotita cu ace (se gaseste la merceriile mai bunicele) si orice fel de hartie ne-alunecoasa am la indemana (chiar si resturi de tapet, hartie de cadouri, hartia de ziar)

Rotita o folosesc si pentru marcarea semnelor (pense, linia taliei, "crestaturi" etc) la materialele subtiri.
Nu recomand prinderea tiparelor cu ace pe materiale subtiri (atunci cand folosesc tipare, adica mai rarut, asaaaa) ci folosirea unor greutati - profesional, se folosesc niste discuri de otel, dar eu utilizez ce am la indemana (un borcanel cu pietricele decorative, o cutiuta de lemn, o jucarica de-a lu' fi-miu, telefonul mobil... orice tine tiparul sa nu se miste cat timp croiesc...

Inca ceva: daca sunteti dreptace, taiati totdeauna pe partea dreapta a tiparului; trebuie sa aveti rezerva inspre stanga - astfel veti avea tot timpul in imagine bucata pe care o croiti, si probabilitatea de-o o zbarci este mult mai mica. Si nu rotiti pe masa* bucata de croit, miscati-va voi in jurul ei. *Eu nu croiesc pe masa, ci pe jos, in mijlocul casei, pe-o patura si ma plimb in genunchi pe langa material.

Daca va este teama sa croiti "fineturi", matasurile si materialele "cu desen" nu se croiesc pe dublu, ci pe desfacut. Croirea dureaza, ce-i drept, mai mult, insa sansa de a gresi este infinit mai mica.

Stiati ca... ? La marile case de moda (alea adevarate, de la Paris) matasurile se prind (insailat, cu punct de batir, in urma acului) pe o panza subtire inainte de croire. Si tot la ei, nu se lucreaza niciodata un produs Haute Couture direct pe material, ci mai intai se face un "mulaj" din panza, se probeaza, se modifica, iar se probeaza, iar se modifica... si cand totul este perfect, se descoase si tiparele se fac dupa mulaj.

Si un truc pentru croirea panzeturilor din fibre naturale (bumbac, in, canepa...) sau artificiale (viscosa) , ca tot vine vara: Nu uitati sa le bagati la apa!!! Si apretati-le usor inainte de croire - se vor croi si coase mult mai usor, nu se vor destrama pe timpul lucrului , nu "aluneca"...

(am copiat postarea asta aici, de la un alt subiect... cred ca aici se potriveste mai bine)

Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mar 31 Mar 2009, 10:37 am, editata de 1 ori
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 49
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 31 Mar 2009, 10:26 am

AndeeaX,

Cam dublul latimii liniei de bust (masurata de la subrat, peste sani). La spate nu este nevoie de atata "bogatie" - arata ca o cocoasa, dar daca vrei sa aiba totusi cute, adauga cam inca jumatate din latimea spatelui. Ideal ar fi sa croiesti bucati separate, topul si partea de jos - la partea de jos ti-as recomanda sa croiesti doi clini semi-cloche. Eu una nu cred ca ar arata bine modelul asta cu elasticul chiar pe talie - creaza iluzia de sani cazuti si ingroasa talia. Deci...
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 49
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cleo la data de Mier 01 Apr 2009, 2:48 pm

Bianca a scris:Fetelor, am o problema. Totul e normal la masina, dar cand incep cusatura merge 2-3 cm si apoi toata ata de jos se aduna pe cusatura incalcita ca vai de ea. Am desfacut totul, acolo totul pare in regula. Scot materialul afara, trag cele 2 fire si gata, nu mai e nici o incalcitura, cand incep sa cos iar, iarasi se aduna pe material. Chestia e ca, coase in continuare dar incalcit in partea de jos.

exact aceeasi problema am si eu.
de fapt nu eu, soacra.
de fapt, nici ea, ca mashina noua io i-am scos-o din cutie. Una Singer, arata ca a lui MIhaelaT(m-am uitat in poze), numai ca e fara fluturashi pe ea.
eu nu am mashina de cusut, nu am avut, si ce am furat cu ochiu' de la prietena tare priceputa... s-0 fi prins ceva de neuronul meu, dar dupa nastere am uitat.
deci, i-am scos mashina din cutie, am bobinat ata pe suveica(ca o talentata ce sunt i-am bobinat neuniform, numai pe jumatatea de jos a suveicii), am reusit sa ii bag ata in ac, sa ashez suveica (oarecum...) si sa cos stramb. cu atsa scamoshata pe dos. problema e ca are ata de bumbac. Acu, dinc e am cetit aici pe la voi, pricep ca una sintetica(poliester) tine mai bine. Sa isi cumpere wink
oricum, perseverez.
soacra a avut mashina clasica, acu s-a pensionat si s-a gandit ca poate face ceva. dar nu e bai, daca nu face ea, fac io wink ca sunt deshtapta, fetelor, si va am pe voi.

bun. despre suveica.
si spui ca ata tre sa se desfaca in sensul acelor de ceasornic. pai...cum sa ma uit la bobina sa fie acelor de ceasornic? ca daca o tin in mana o desfac si din fatsa si din spate, deci in ambele sensuri.
deci mai exact, in suveica bagata in locashul ei, ata tre sa stea in dreapta piciorusului ala ?

Bianca, exact ca la tine imi iese cusatura! Mai stramba la mine ca nu tineam io materialu drept Merci . Cum ai rezolvat-o?
1. deci shurubelu de la canata cu ce l-ai desfacut/strans? ai o shurubelnitsa mica mica? ca parca in accesorii nu era nik de genul asta. L-ai strans? sau l-ai relaxat?
2. si la ata de la ac cum o reglezi? adica de unde?
3. mai sunt sus 2 rotite. Una mai la dreapta, pt pasul cusaturii, si una mai la stanga pt ce e?
cleo
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 01 Apr 2009, 2:59 pm

cleo esti o dulce cum ai scris,,,
prima data daca nu e uniform mosorelul n-ai decat sa il golesti iara si sa-l faci cum trebuie,,,uniform cat de cat si nici prea strans nici larg,,,
pt acel surubel nu iti trebuie ceva special,.poti si cu un varf de cutit,,,si daca lasa fir clar e prea lejer,deci strangi dar foarte putin,si incerci iara daca ai strans prea mult mai lasi putin trebuie insa incercat wink
bafta,,,nu-i asa grava problema ta kiss
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cleo la data de Mier 01 Apr 2009, 3:16 pm

geany a scris:cleo esti o dulce cum ai scris,,,
prima data daca nu e uniform mosorelul n-ai decat sa il golesti iara si sa-l faci cum trebuie,,,uniform cat de cat si nici prea strans nici larg,,,
pt acel surubel nu iti trebuie ceva special,.poti si cu un varf de cutit,,,si daca lasa fir clar e prea lejer,deci strangi dar foarte putin,si incerci iara daca ai strans prea mult mai lasi putin trebuie insa incercat wink
bafta,,,nu-i asa grava problema ta kiss

sarutmana mult!! nu e grava deloc, doar ca era prima data cand m-am trezit singura in fatsa unei mashini de cusut.
adica mana pe masina am mai pus, dar propritara o reglase, si io nu faceam decat sa apas pedala si sa incerc sa tin drept.
nu e bai, acu ca soacra are mashina, pot sa i-o invadez - las piticania cu ea la plimbare/joaca... si sa ma dezmatzez. Daca nu s-o supara ...

io is activa la partea cu tricotatul. Tot ce am avut in casa de reparat, aranjat, am cusut de mana - ia mult timp si nici drept si nici uniofrm nu imi iese. de acu, mnai vin pe la voi, multe idei frumoase am vazut pe aici!
cleo
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Mier 01 Apr 2009, 3:19 pm

Merci buburuza Smile

Am vazut un tutorial pe youtube in care se explica despre masinile de cusut noi ca pot trece peste bold (eu scot boldurile inainte sa cos) in timpul cusutului.Voi ati incercat?Am o mare teama sa nu se rupa acul si sa mi sara in ochi sau ceva de genul asta ,cred ca dezvolt o fobie rade
andreeaX
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Joi 02 Apr 2009, 3:48 pm

andreeaX a scris:Merci buburuza Smile

Am vazut un tutorial pe youtube in care se explica despre masinile de cusut noi ca pot trece peste bold (eu scot boldurile inainte sa cos) in timpul cusutului.Voi ati incercat?Am o mare teama sa nu se rupa acul si sa mi sara in ochi sau ceva de genul asta ,cred ca dezvolt o fobie rade

Nici o teama! Partea care se rupe ramane in ata iar cealata e fixata in masina. Creda-ma! Am rupt ceva ace la viata mea. Laughing Si,da, merge si peste bolduri. Am incercat. Dar la 1 incercare din 100 se intampla sa se mai rupa si acul.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Mar 07 Apr 2009, 2:13 pm

Merci vilcris,mi s a luat o piatra de pe inima kiss

Imi poti spune,te rog,cum sa calc un voal din matase naturala?Am o masina de calcat performanta,cu trepte de caldura insa tot mi-e teama sa nu o parlesc (rochia).Sa pun ceva deasupra?O carpita?
andreeaX
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Mier 08 Apr 2009, 9:48 am

andreeaX a scris:Merci vilcris,mi s a luat o piatra de pe inima kiss

Imi poti spune,te rog,cum sa calc un voal din matase naturala?Am o masina de calcat performanta,cu trepte de caldura insa tot mi-e teama sa nu o parlesc (rochia).Sa pun ceva deasupra?O carpita?

Eu lucrez acum o rochie din matase naturala si voal de matase naturala. Daca masina ta de calcat este performanta, ar trebui sa aiba pe termostat scris SILK SAU SEIDE sau daca e cu puncte ar trebui sa scrie in carte la cate puncte trebuie sa calci matasea naturala. Ar trebui sa aiba si pentru matase sintetica, pentru care temperatura trebuie sa fie mai mica.
In principiu trebuie temperatura medie. Nu trebuie calcat cu carpa. In principiu n-ar trebui stropita pentru ca se pateaza.
Dar eu cum incalc toate regulile, ca de obicei, pot sa-ti spun ca am calcat si la temperatura ceva mai mare ca trebuia sa descalc cusaturi si am folosit si aburul. Dar matasea mea e in degrade si oricum nu se prea vede daca se pateaza. Este totusi fibra naturala si rezista la temperatura, nu se face scrum si nici nu se topeste. Fa o incercare pe o margine, fara nici o frica dar incearca totusi sa nu tii fierul prea mult intr-un singur loc. Singurul inconvenient care ar putea apare este sa-si schimbe culoarea din cauza temperaturii dar mi-e greu sa cred ca s-ar putea intampla asta. Ar trebui ca fierul sa fie incandescent.
Din matase naturala se faceau pe vremuri si parasutele, ce naiba! Laughing Ar trebui sa reziste ceva. Acum cred ca s-au inventat materiale mai avansate.
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Mier 08 Apr 2009, 3:50 pm

Super,iti multumesc inca o data hug

Cum se construieste o fusta semicloche?O vad de cateva seri pe tipa care prezinta vremea la stirile protv cu niste fuste lungi,f misto,dar nu la fel de ample ca fustele cloche,ma gandesc ca e un semi cloche...
andreeaX
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AnnieXtreme la data de Dum 03 Mai 2009, 11:03 pm

Buna seara,

Dupa multi ani in care am declarat ca sunt nula la lucrul de mana m-am hotarat sa ma apuc de...croitorie Smile Nu ca aceasta hotarare m-ar face mai putin nula, dar macar ma stradui.

Mi-am luat numarul din martie din Burda si as vrea sa imi fac tunica 120. Acum mi-au mai spus oameni ca ar trebui sa ma apuc de ceva mai usor, de exemplu de o fata de perna Smile dar va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri:

1) cand schimb acul la masina (am un Singer 351 de pe vremea bunicii oummului de mi-a imprumutat-o) e normal sa trebuiasca sa modific si tensiunea la ata? Ca mi- a scos peri albi pana am regasit setarille...
2) cum se coase un paspoal la un slit? sau la deschizatura aia din fatza de la tunica?
3) tiparele din burda is fara,...surplus de cusatura (???) sau cum se keama. Aia trebe desenata suplimentar peste tot? Exista vreo regula? Trebuie sa mentionez aici ca germana mea ii inca aproximativa asha ca m-ar ajuta daca mi-ar spune cineva pentru inceput instructiunile in romana...

Va multumesc mult,
A.

AnnieXtreme
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Elvetia
Data de inscriere : 03/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 03 Mai 2009, 11:26 pm

Bun venit printre noi. love
-Chiar daca ar fi in romaneste revista burda cam tot atatea ai intelege wink.
-Tiparele din burda sunt fara rezervele de cosere;tu trebuie sa adaugi de jur-imprejur rezerva de cosere,de 1-1,5 cm .pentru partile de imbinare si cca. 4 cm pentru tivuri.asa fac eu,dar masurat la ochi.
-Eu cred ca e normal sa reglezi tensiunea la ata,depinde de fiecare ata daca trebuie sau nu sau depinde si de ac,daca se potriveste cu materialul ce-l cosi.
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de AnnieXtreme la data de Mar 05 Mai 2009, 11:56 pm

Buna Geany,

Multumesc mult pentru raspuns! Am tot bibilit cu tensiunea la ata si am reusit pana la urma (trebuia de fapt miscat FOAARTE putin, nu din doua in doua unitati ca Bula de mine). Am doborat si minunatul paspoal de la gat (dupa ce am gugalit in toate limbile posibile si am dat peste niste saituri unde explicau oamenii cum se fac costume pentru teatru Smile). Ce n-am inteles in Burda ii de ce trebuie sa cos minunatul paspoal DUPA ce am imbinat partile?
As mai avea totusi niste intrebari:
OK, pun rezerva de coasere, din oki sau pe masuratelea. Ideea ii cum naiba mai regasesc linia dupa care tre sa cos? trebe si aia marcata cu creta sau ceva? Si daca o marchez, e vreo strategie sa fie simetrica in amandoua partile ? (de exemplu la cusaturile laterale). Sau nu masoara nimeni la milimetru si io ma stresez degeaba?
Si inca o chestie: cand fac taieturile alea mici la gat ca sa pot face gulerul, dup-aia trebuie festonate? si daca da, cum? trebuie sa fac zig zag in jurul triunghiuletzelor decupate?
Si si si, cum adik daca ar fi in romana Burda tot n-as intelege? Trebuie sa imi fie teama de explicatiile lor ? Smile)
Multumesc mult,
A.

AnnieXtreme
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de dana_mi16 la data de Mier 06 Mai 2009, 9:01 am

Hello tuturor,

Am o intrebare, nu stiu daca este bine adresata in acest topic, daca nu este rog sa fie mutata, in revista Burda, am gasit o palarie la pagina 16 (din ultimul numar), apoi la pagina 62 sunt explicatii, doar ca nu stiu exact ce intaritura sa folosesc sau intaritura iese direct din material. Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc anticipat!
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 31
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 06 Mai 2009, 9:52 am

Dana si eu am pus ochii pe aceeasi palarie!Smile
Am citit pe net ca intaritura F220 este citez "standard iron on interfacing", adica intaritura obisnuita care se lipeste prin calcare, de care sigur gasesti la noi in mercerii. trebuie sa-i pui intaritura ca altfel nu are tinuta frumoasa, dar depinde si de cat de gros e materialul din care o sa o faci. Eu o sa o fac din bumbac imprimat, usurel si subtirel si o sa-i pun o intaritura pe care am luat-o din Bucur, e netesuta si medie ca stabilitate. Si daca tot nu e suficient o sa incerc sa-i intaresc si partea de dedesubt, de captuseala, sa vad cum iese asa.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 06 Mai 2009, 10:16 am

Annie, eu una, fac asa. Intind materialul, pun partile tiparului pe el, pt croire(ei recomanda un anumit aranjament pe materialul pus in 2, eventual), dar eu nu prea ma conformez. Foarte importanta e sageata aceia mare cu directia firului(straight grain), trebuie respectata. Apoi prinzi in ace partile de tipar, trasezi cu o creta de croitorie sau o coaja de sapun uscat, conturul tiparului si apoi transcri pense, buzunare, liniute pt imbinare(la maneci, spre ex.), tot. Decupezi ochimetric, de jur imprejurul tiparului, respectand distantele date de Geany(specifica si ei, in revista) si atunci cand imbini partile vei cose pe linia trasata cu creta. Era mult mai simplu daca includeau si rezervele zid Apropo, de acele ciupituri in material(in rezervele gulerului), am mai explicat cam cum ar fi. Trebuie sa cosi gulerul de la dreapta spre mijloc si apoi de la stanga spre mijloc(nu de jur imprejur) ca sa se aranjeze mai bine; apoi vei "grada" rezervele, daca ai multe(2 straturi de material, intaritura) si vei taia in scari aceste rezerve, sa nu ramana mult material aglomerat in guler. Trebuie sa ciupesti(sau sa tai mici triunghiuri) in rezervele ramase, acolo unde se curbeaza pe gat, gulerul, ca sa ajuti materilul sa se intoarca. Dar nu festonezi nimic deoarece rezerva gulerului se indoaie inauntru si vei veni cu un tighel peste. Sau daca te referi la un guler rotund si la usurarea cusaturilor lui, la fel cand intorci pe fata(dos pe dos, punand materialele), va ramane materialul ciupit cu foarfeca, inauntru si vei da tighel deasupra.
Posibil sa nu fi fost prea coerenta, mai intreaba, ca te lamurim noi scratch
Dana, eu am facut palarii(una pt mine si una pt fetita mea), anul trecut. Este obligatoriu sa pui intaritura auto-adeziva, cum zice si Ioana wink Sincera sa fiu, avand borurile asa mari, ma tem ca va sta ca o varzuca(palaria mea, era cam asa si am improvizat la bor ca era prea moale, desi il intarisem). Cred ca se pune si alt material mai tzeapan intre cele 2 fete ale borului, un doc, ceva cu tinuta. Oricum, materialul tau sa fie tare, de felul lui, eu am pus un bbc simplu, gen de cearceaf si nu prea a stat drept borul.
O sa o fac si eu palaria in cauza, Ioana, deschidem topic separat, cu palarii... Abia astept vara flower Apropo, ce zici, merge sa punem nanghin intre borurile palariei? Deci calota, partea de pe cap sa o facem simpla si borurile cu o parte intarita cu auto-adeziv si sa punem si nanghin intre cele 2 parti. Cum ochesc un material frumos, cum fac cos

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 06 Mai 2009, 10:55 am

A trebuit sa ma uit in dictionar sa vad ce inseamna nanghin! Embarassed Embarassed
Acum ca stiu ce este rade , ma gandesc ca merge, sau orice alt material mai tare, ca sa poata sa sustina. Dar cred ca as pune si pe calota ca sa fie uniform de groasa.
Oare ajuta apretatul la sfarsit? scratch
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dana_mi16 la data de Mier 06 Mai 2009, 11:08 am

Multumesc Ioana si Admina, acum ramane sa vina weekendul si sa pot sa fac palarioara, pana atunci ramane sa imi cumpar cele necesare! hug hug
kiss
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 31
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de AnnieXtreme la data de Mier 06 Mai 2009, 7:23 pm

Admina, sarumana mult de tot. Adevaru ii ca m-a facut mama injiner degeaba:)) Deci io am fost asha deshteapta ca mi-am scos tiparu CU TOT cu rezerve (adiktelea le-am trasat pe hartie, ca acolo "masor io mai bine" ; desi adevaru ii ca nu is in stare sa trag o linie dreapta cu rigla), asa ca pas sa mai vaz io cam pe unde sa cos. Ba kiar prima data am reushit si mai bine, si anume am pus rezerve si acolo unde nu erau Smile) (recte acolo unde pui materialul in doua:))).
Metoda ta e geniala (poate de aia nici nu pun aia rezerve de coasere, ca dup-aia cum ar veni trebuie sa o masori de doua ori).
Cum is incepatoare io fac testele pe ceva bumbac neinalbit de la IKEA, mai ieftin. Dar pe treaba finala o sa fac cum mi-ai spus tu, suna tare logic si usor.
Cred ca am inteles si cum ii cu gulerul...iti spun ce a iesit.
Seara faina,

a.

AnnieXtreme
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat