Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

+20
lushca
diada
vlavi
AlinaJ.Bijoux
ralucahanc
Noemi
julix_2007
alessia
snoopy
crixuta
ramomic
andreea_2008
dana_mi16
livia1981
avr_dana
Roxy
ana_bela
juliennej
deiutza23
arime
24 participanți

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de andreea_2008 Joi 13 Mai 2010, 9:06 am

neata fetelor kiss
ramo nici nu zic ca-s grasa doar ca nu-s cum as vrea eu iar in inaltime chiar nu mai am cum sa cresc ca sa aj ca fetele de pe aici rade rade rade oricum o sa slabesc si eu, stiu sigur wink

despre ce se intampla in tzara asta nici nu mai comentez...sunt total de acord cu voi zid
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de crixuta Joi 13 Mai 2010, 11:03 am

Neata fetelor Smile
Still waiting.... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de deiutza23 Joi 13 Mai 2010, 2:35 pm

buna fetele,sunt tare deprimata azi,nu am chef de nimic,sunt nervoasa si nu ma mai suport.
sper sa-mi revin cat mai repede.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de juliennej Joi 13 Mai 2010, 2:39 pm

ziua buna!

deea-ce s-a intimplat?hai ca nu-s toate asa rele cum par...

eu azi ,acasa...uraaa!
o sa merg la gym,la cumparaturi si ..o sa lucrez la hirtiile mele...
zi faina!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de ana_bela Joi 13 Mai 2010, 3:48 pm

Salutare la toata lumea

Eu nu mai zic nimic. Intr-un fel nici nu ar fi trebuit sa ne mire masurile politicienilor. Oricum sunt niste gunoaie toti. Din pacate nu o sa iesim curand din rahat.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de valentinadof Joi 13 Mai 2010, 6:07 pm

buna,fetelor care din voi faceti aerobic cu ghete kangoo,eu le am de un an de zile,si am o durere la ambii genunchi e suportabila n-am fost la dr dar nu poate fi vorba de artroza,voiam sa stiu daca durerea are leg cu sariturile cu ghete,oricum ma simt foarte bine in ele,fac o gim eficienta,am slabit, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de ana_bela Joi 13 Mai 2010, 7:12 pm

valentinadof a scris:buna,fetelor care din voi faceti aerobic cu ghete kangoo,eu le am de un an de zile,si am o durere la ambii genunchi e suportabila n-am fost la dr dar nu poate fi vorba de artroza,voiam sa stiu daca durerea are leg cu sariturile cu ghete,oricum ma simt foarte bine in ele,fac o gim eficienta,am slabit, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Salutare la toata lumea.
Valentina, eu nu am incercat cu ghete. Abia daca ma mobilizez si fara, asa ca nu stiu sa-ti raspund. Poate daca incerci o vreme fara iti dai seama daca de la ele.
Vai, tre sa ma apuc de referate si n-am chef deloc. Asa-mi trag un sut in Ms Dos ca sa am avant. zid
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de dana_mi16 Joi 13 Mai 2010, 9:18 pm

Hello fetele dragi,

Eu am venit acasica am papat si cam atat pe azi, dupa munci nu mai am chef de nimic, va admir ce frumos slabiti, eu mi-s cat o vaca tre sa schimb ticke-ul ca am 66 si nu pot da jos nimic, nici nu ma agit ce e drept, dar masa cea mai consistenta o mananc seara,
Va felicit pe toate pentru ca ati tinut, tineti sau veti tine o dieta eu nu pot si cu asta basta.
In rest ce sa va zic, suntem bine si fara nici un stres, deocamdata.
Va pup pe toate si va imbratisez cu drag!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kiss hug
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de ramomic Vin 14 Mai 2010, 3:00 am

Buna fetele dragi kiss .

valentinadof a scris:buna,fetelor care din voi faceti aerobic cu ghete kangoo,eu le am de un an de zile,si am o durere la ambii genunchi e suportabila n-am fost la dr dar nu poate fi vorba de artroza,voiam sa stiu daca durerea are leg cu sariturile cu ghete,oricum ma simt foarte bine in ele,fac o gim eficienta,am slabit, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

VALENTINA, eu nu am facut never exercitii cu ghete kangoo, dar fac altfel de exercitii si am observat ca ma dor genunchii atunci cand nu execut corect miscarea. De ex.la geno(u)flexiuni (nu stiu exact cum le spune Embarassed) trebuie sa-mi controlez mereu pozitia ca altfel e jale de ei genunchi lol! .
DANA_MI pupi hug .
Merg sa calculez ce am mancat azi wink .
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de juliennej Vin 14 Mai 2010, 3:01 am

seara buna!

azi acasa..la tv si cu hirtiile..
ramo-bravoo pt schimbarea prefixului.
si eu scazusem la 58 ,dar in ultimele 2 zile am mincat cioco de plictiseala.
sa dau si eu raport pe azi:
dimineata 2 oua cu 2 lingurite de feta pe deasupra+ o decaff cu lapte de soia
prinz- mincare de vinete la cuptor cu brinza pe deaspupra cu 4 cubulete de carne la cuptor
gustare-o jumate cupa fasole boabe cu salsa
cina-salata cu piept de pui rotisat ,o rosie si o jumate de cupa de kefir pe deaspura
desert o jumate cupa ricotta cu indulcitor
si cum asta mi-a deschis pofta de dulce am mai bagat si 8 ciocolatele (mici,mici) de cioco lindt:(((
mers pe jos o ora ,in pas alert!!
m-am cam lasata de sport in ultimele 2 saptamini.trebuie sa imi revin..cauza au fost genunchii!

o zi faina ,sa aveti.
ramo,astept raportul tau:)!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de crixuta Vin 14 Mai 2010, 10:23 am

Neata fetelor Smile
Ce bine ca va tineti de treaba!!!
Eu acuma as manca taman interzise interzise, respectiv fasole si varza :D.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 14 Mai 2010, 12:18 pm

buna fetelor hug
am trecut sa va salut si sa va urez un week-end cat mai frumos kiss
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de crixuta Vin 14 Mai 2010, 1:20 pm

Wow, am uitat.....
It`s friday!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu credeam ca n-o sa ma bucur de weekend cand voi fi in concediu, insa ma bucur pt ca iarasi suntem cu tati Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de juliennej Vin 14 Mai 2010, 6:16 pm

ziua buna..

weekend fain si de la mine..azi vine K inapoi!uraa!
Characteristics- 0 -4 months

Physical
Infants from birth to 4 months of age show a very rapid rate of physical development.
Reflex-grasp reflex (hand closes)
Startle reflex
Tonic neck reflex(head facing one side or other ,not facing up)
Muscular control-develops from head to feet.

Head and neck

Turns head and neck
Holds head up right with support
Lifts head slightly when on stomach
Holds head to sides and middle
Holds up head when on back and on stomach
Holds head without support

Trunk
Holds up chest
May attempt to lift himself
Holds up shoulders and chest
Leg

Rolls form stomach to back

Muscular control (develop from mid-body to limbs)
Arms- infant moves his arms randomly
Infant reaches with his arms
Hand
Opens and closes, plays with hands
Uses hands to play with objects and he uses the whole hand and fingers against thumb

Eye hand coordination

Moves arm toward object but he might miss it
Reaches hand to object ,may grab or miss it

Seeing
He can focus 8 inches from eyes

Fallow with eyes, stares, sees objects beyond 8 inches

Looks around ,stops to focus on an object that caught his attention, then he looks at something else, continual visual searching
Hearing

Responds to voices, hears range of sounds
Calms when hears low pitched sounds and agitated when hearing high pitched sounds
Locates sounds

Sleeping
Sleep much of the day and night may have irregular sleep habits
Elimination
Begins to establish predictable eating and elimination schedule
May suffer from diarrhea or constipation



Emotional development
During the first months of life infants develop their basic feelings of security. Feelings of security and trust develop out from relationships with others, parents and caregivers
Infants show excitement, stress, enjoyment, anger, fear and they can protest.



Control of emotions- feelings
Seems to occur automatically, decreases crying and increases sounds.

Comforted by holding.




Social development
Shows special closeness to parent, differentiate response to parent –voice, touch, presence or absence.
Develops familiarity with one primary caregiver.

Self-becomes aware of self-hands and feet
Smiles spontaneously
Smiles at self in mirror
Establishes eye contact with another person
Recognizes voice of parent, smiles and watches (at)people

Talks(coos)to people, laughs
Shows longer attentiveness when involved with people
Recognizes parents and individual people
Differentiate self from the parents
Initiates talking to others and plays with toys





Cognitive development
Piaget’s theory of cognitive development categorizes the first 4 months of life as part of sensorimotor stage. When they interact with the environment ,they are doing something.

Stage 1-infant carries out reflexive actions :sucking, eye movements, hand and body movements . moves from passive to active search.


Stage 2-makes small, gradual changes which come from repletion.

Coordinates behaviors, a sound stimulates looking

Puts hands, objects in mouth and suck on it.

Moves objects where he can see it.


Produces a pleasurable motor activity and repeats it.
Sensorimotor stage 1 and 2
Fallows moving objects with eyes until object disappears. Looks where the object disappeared and loses interest and turn away. Does not search for it.




Language development
Initiate sounds making ,responds vocally to another person. Make sounds and repeats them for a length of time. imitates sounds already known.

Crying is another way to communicate –different crying: when hungry, when upset, when he wants attention

Cooing
Coos in vowellike sounds and he adds a pitch


partea a doua,defapt ele ar trebui sa fie una linga alata..
Activities/strategies


Use: finger, rattle, mirror, mobile, toys. Place in infant’s palm. Place objects on the side of the crib and not above or in the middle of the crib.





Place infant on back or stomach
Place toy to one side
Support infant’s head when holding infant upright
Place infant on stomach or back






Place infant on stomach
Support back and head with arm or pillow



Allow infant to roll, place him on a flat surface where he can roll
Place objects within the reach of the infant or slightly beyond reach of infant and give them to him when he reaches for it


Give the infant toys with handles and help infant close fist around object
Place toys ,objects within the reach of the infant



Place toys or the bottle within reach of the infant



Have mirrors, mobile toys ,pictures, patterns, faces within 8 inches from infant’s face
Move object slowly after infant focuses on object
Attract attention by shape ,color, movement
Provide 2 or more objects of interest to infant
Provide eye catching objects in the room, contrasting colors and patterns



Talk, sing and select quiet ,gentle music to calm the infant

Use mechanical sound ,voices and move them around him so infant searches for sources

Adjust routines to infants changing sleep schedule


Pay close attention to both
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de crixuta Vin 14 Mai 2010, 9:56 pm

Faine informatiile Julienne. Chiar m-am lamurit pe o chestie.
Andrei are niste jucarii mici pe care le urmareste, mai ales o ratza mica mica pufoasa si observandu-l de ex ca prinde bara de la patut cu manutza, si fiind interesat de ratza, am incercat sa ii pun manutza in jurul ei (a unei aripioare de fapt), la fel si cu o alta jucarie, si le tine pret de cateva secunde.
Ma gandeam ca il poate ajuta da chiar eram curioasa daca procedez bine Smile.
Asa ca primind confirmare, o sa il mai ajut [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de juliennej Vin 14 Mai 2010, 10:37 pm

ma bucur ca ajuta.
mai am si cu 4-8 luni,daca intereseaza pe careva....defapt pina la 38 de luni...
de va intereseaza,ziceti care si le pun aici.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de deiutza23 Sam 15 Mai 2010, 8:43 am

neata.
nu mi-a trecut de tot starea aia naspa,sper sa treaca.
ieri am fost la tara,azi inapoi la invatat,dar vreau sa fac si ceva dulce,mancare am facuta.inca nu stiu ce sa fac,vad eu,dar ideea e ca as manca dulce zilnic si de 3 ori/zi Sad ,nu stiu care-i treaba.
ANA am facut faculta la Arad la Vasile Goldis la zi.
we fain sa aveti,va poooooooooop.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de crixuta Sam 15 Mai 2010, 10:11 am

juliennej a scris:ma bucur ca ajuta.
mai am si cu 4-8 luni,daca intereseaza pe careva....defapt pina la 38 de luni...
de va intereseaza,ziceti care si le pun aici.

Neata Smile
Pune si urmatoarele Julienne, ca acusica ne incadram si in cealalta categorie Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de dana_mi16 Sam 15 Mai 2010, 11:26 am

netatza fetele,

va urez un weekend placut si va pup pe toate
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de juliennej Dum 16 Mai 2010, 4:17 pm

ziua buna la linistea de aici.

ce faceti fetelor?nu mai intra nimeni pe aici?nici macar pt raport,ca de "suete" ce sa mai zic?
ieri am fost la curs,f fain, am vb despre "personal growth adn how to stay inspiered"...a fost cea mai faina clasa de pina acuma.profa ne-a adus jurnale si citate...am scris in jurnale,am fost la o plimbare linga un lac si am stat fiecare acolo cu gindurile ei..a fost fain...

la sfirsit,adica peste doua saptamini, am avut ideea sa organizam o petrecere surpriza pt doua fete.una naste in iulie si una se marita in iulie..vom aduce mincare si am strins bani ca sa le luam cite un cadou!!

de dieta,cred ca ma tin...hombre m-a asteptat ieri cu swordfish de la restaurantul preferat..a luat si pizza,dar nu m-am atins de ea.la sala ajung mai greu,ca am incaaaa hirtii de facut ,pe care nu stiu de le voi termina in timp util,adica in 2 saptamini..

na..daca nu se plinge nimeni pe aici,ma pling eu,de una singura.azi e fain afara...as merge la o plimbare,dar sufletu' ca am hirtii de scris Sad(
cris-iaca si 4-8 months
Characteristics4-8 months
Physical development

Muscular control
Head and neck-holds head up independently
Holds head in middle line position
Holds head up when on back or stomach

Trunk
Holds up chest, shoulders, arches back, hips
Sits with support
May attempt to rise self
Leans back and forth
Sits in a chair
Sits unsupported for short period of time
Pushing self to sitting position
Legs
Lifts legs when on back and stomach
Rolls form stomach to back
Straightens legs when standing
Stamps feet when standing
Rolls from back to stomach
Raises to hands and knees, uses legs to pull, push himself when sitting

Arm
Visually directs reaching or hitting
Throws objects
Hand
Grasps objects with whole hand and fingers against thumb
Picks up objects with one hand and passes them to the other hand
Uses objects with both hands, grasps and release them
Seeing
Focuses on objects near and far
Distinguish color, distance, depth conception
Has visual preferences
Hearing
Listens to own words, to other’s words and voices
And looks around to locate sound

Eating
Begins solid foods(new tongue and swallowing techiniques)
Drinks form a cup
Feeds self finger food
Teeth
2 middle lower and 2 middle upper



si parte a doua care ar trebui sa fie paralel linga prima..


Activities/strategies


Allow child to roll, move
Provide space and comfortable clothes so he can move
Support the infant when he wants to raise but do not force him to stand or to sit
Keep area where the infant plays safe
If you help infant to stand ,hold him firmly when he bounces. Provide a flat surface where he can move his feet.
Sit a short distance from the infant and call his name. encourage him to come to you












Provide large toys that infant can reach and hit against.
Place the infant in an area where he can throw objects with any danger
Place toys around him so he can use both hands
Ask for toys from one hand and give toy to each hand
provide place for dropping and throwing

change pictures to stimulate vision
provide colorful items
observe preference and display them more often

provide quiet space where the infant can listen to his own voice
allow him next to other infants where he can hear them
talk and sing to the infant


allow infant to feed self and to drink from a cup

provide safe objects that he can bite on hard
put ice in sterile cloth so the infant can bite



inca o data, ca mi-am dat seama ca nu dat copy la tot..sper sa intelegeti..

Emotional development
Shows pleasure in watching others
Shows pleasure in repetitive play
Shows fear to strangers, of falling down
Shows frustration with overstimulation
Shows happiness, joy ,humor or depression
Sometimes stops crying when cuddled or talked
Can have positive or negative mood




Place infant or allow him to be where he can see others and offer the favorite toy

Introduce strangers carefully and give him the time to accustom to the stranger at a distance
If he is falling ,keep the area clean and comfort him if crying
Share laughing ,giggling and when infant crying talk to him gently


Social development
Shows strong attachment to parent and differentiates response to parent
Shows intense pleasure and frustration to the person with whom attached
He recognizes self in the mirror
Seeks independence in actions
Plays self designed games
Observes and imitates others
Recognizes children and plays with people
Acts shy with strangers
Fallow parent or caregiver around
Seeks parents’ attention by smiling, movement or sound





Reinforce attachment to parents
Assign one caregiver to be a primary person to several infants
Accept and share pleasure ,calm and stroke sing during infant’s frustration periods

Provide a hand safe mirror to see self and others
Allow him to accomplish tasks by self when possible
Allow him to play his own games
Place the infant where he can observe the others
Play games with him, imitate each other
Let other infants or adults to play with him
Respond immediately and consistently to happy, sand, angry faces


Cognitive development

Sensorimotor stage 3
Produces a motor activity, catches interest and intentionally repeats the activity over and over
Develops hand-eye coordination
Looks for objects and touches them accurately

Object permanence
Stage 3
Visually fallows objects
Searches for a short time when objects disappears
Does not search manually
Sees part of the objects and looks for the whole object



Place toys, blocks ,balls other toys near him where he can touch/ reach them
Initiate action-wait for the infant to imitate and then repeat again

Show him a toy, play with it and the hide it. Bring it out and play again.
Cover up part of object with a blanket or paper. He will pull the object out or push away the blanket
Play peek- a -boo

Language development
Coos vowellike sounds for many minutes
Babbles syllablelike sounds
Responds to talking by cooing, babbling and smiling
Imitates sounds
Looks for person speaking
Looks when name is called

Babbles conversations with others
Uses intensity, volume, pitch and rythm










Respond with talk
Talk directly to the child
Make sound ,talk ,sing to infant

Listen and respond
Place yourself so infant can see you when you have a conversation together
Respond with talk at all times
Use normal speaking patterns and tones when talking to the infant
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de avr_dana Dum 16 Mai 2010, 6:37 pm

buna fetelor
e wk asa ca nu se inghesuie nimeni
Juli faci niste lucruri f interesante si mai ales faci ceea ce iti place. Frumos va organizati voi acolo Smile
Bravo pt dieta si pt abtinere.

Eu sa zic asa am trecut binisor wk , am papat si interzise dar is mandra ca nu am dat iama in mancare cum faceam alte wk.
Ieri am papat 2 patratele pizza iar azi interzis 2 lg mamaliga si acu rontai un pumn seminte, asta ca sa nu pap altceva ca tare am chef de ceva bun...si pana pap un pumn de seminte poate mi-o trece

Azi am papat 1359 cal ( numai semintele 320 :D)
- muschi file +br topita
- felii de pulpa porc fara grasime la tava +cas
- un ou+3 lg branzica cu smantana si alea2 lg de mamaliga
- si acu - am calc cam 50 gr seminte

maine am o sapt de cand am inceput dieta. Peste inca o sapt ma cantaresc , abia astept lol!
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de ana_bela Lun 17 Mai 2010, 12:38 pm

Salutare la toata lumea.
Bate vantul pe aici.
La noi ploua, deci stam in casa si hibernam. Of, asa nu-mi place!
Va pup si va doresc o saptamana frumoasa si insorita.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de deiutza23 Lun 17 Mai 2010, 12:53 pm

buna ziua,la noi ploua si e friiiiiig,e si Edy putin racit,deci stam in casa.
am invatat ceva ceva,am facut si mancare,trec inapoi la invatat.
am mancat in we si fursecuri si gogosi cu portocale,dar la dieta mea nu am interzise,m-am incadrat cam in 1400 cal,deci e bine.
la kg depinde cum merg la baie,intre 58-58,5,dar la cm parca nu scad nimic,sper sa nu fie doar apa eliminata si sa ramana grasime ca atunci n-am facut nimic.
maine am zi oficiala de cantar,sunt curioasa,cand scad sub 58.
fetele absente,nu ne vreti chiar deloc deloc?
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de andreea_2008 Lun 17 Mai 2010, 1:57 pm

buna fetelor wink
azi am fost 100% cuminte pana acum, sper sa reusesc sa tin si eu SBI sa dau jos ce mai e din burtica si aripioare. de luna viit cred ca merg si la sala Merci abia astept
de cantarit nu m-am mai cantarit asa ca nu stiu exact cat mai am dat hainele nu-mi sunt deloc mai stramte deci nu m-am ingrasat wink
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de avr_dana Lun 17 Mai 2010, 8:10 pm

seara buna fetelor

Andrica bv ca esti cuminte si te tii de dieta ;)

Deiutza sanatate lui Edy si sa nu va molipsiti si voi. Mie abia imi trece Rolling Eyes
Ana mai tii ceva ?
Azi am incheiat a 8 zi de dieta :D

Mi-au iesit cam multe calorii pe ziua de azi 1650, dar cantitativ nu a fost mult
per total am papat :
- 2 oo fierte
- 200 gr pateu bucegi pasare
- max 100 gr cas
- max 200 gr scrumbie prajita cu ......iar 3 lg mamaliga ( interzisa de altfel)
- 250 ml lapte cu cacao si indulcitor
Maine trec la fructe si legume , abia astept sa pap vreo 2 mere si o mega salata cu de toate ...mmmm

Voi??? cam rarut pe aici
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8 - Pagina 26 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 8

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB