Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Design vestimentar

Pagina 3 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Design vestimentar

Mesaj Scris de denisa87 la data de Sam 18 Sept 2010, 6:43 pm

mai exact stii ce se da la proba ? sa desenezi schite cu haine..sau obiecte..sau mai stiu eu ce ?

Si eu imi doresc foarte mult sa fac cursul acesta, sper sa`l incep anu asta pt ca nu stiu cand voi mai avea timp Smile

denisa87
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 9
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Sam 18 Sept 2010, 7:02 pm

denisa eu am trecut prin aceasta proba acum 2 ani.N-i sa dat o natura de desenat cu diverse obiecte,care reflectau diverse lumini si umbre...SI daca te intrebi de ce asa si nu schite,este pentru ca noi trebuie sa reprezentam prin desen un material si de acea este nevoie de lumini si umbre.Schita este cea mai simpla de facut dar la lumini si umbre este ceva de munca.Sper sa te inscrii...

veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 30
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de denisa87 la data de Sam 18 Sept 2010, 10:33 pm

Am inteles, multumesc frumos :*

denisa87
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture la data de Dum 19 Sept 2010, 8:10 am

am citit raspunsurile voastre.vad ca sinteti pasionate de DESIGN....numai ca in romania nu exista asa ceva...avem doar citeva scolo ptr ca asa este programa..dovada este faptul ca la sfirsit apar citeva persoane cu diploma de mizgalitori....sint cam rau acum dar lucrezi inconjurat de mizgalitori....un mizgalitor este o persoana care deseneaza ceva pe o foaie pe care o pune intr un dosar...si atit...in romania nu avem designeri adevarati adica persoane care initial mureau de foame si prin vinzarea unor desene au inceput sa traiasca decent....studenta care pleaca in italia cu o bursa --sper sa fie la carlo secolli din milano sau la institutul maragonni....apoi voi toti ceilalti care doriti sa va inscrieti la cursuri de mizgalit va sugerez sa renuntati..mai bine invatati cum sa realizati o haina sa scoateti un banutz..va doresc bafta ...

haute_couture
Nou venit
Nou venit

masculin
Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Dum 19 Sept 2010, 9:57 am

Haute Couture,eu nu urmez o scoala de mazgalit.Raspunsul tau ca si al celor care ma faceau sa renunt la acest curs ma lasa rece.Sunt destul de constiienta ca in Romania nu voi face nimic cu acest curs dar i-mi va folosi mie personal.Daca esti atat de cunoscator asupra acestei scoli,ar trebui sa sti ca acolo nu se face doar"mazgaleli"se invata despre culori,modele,tipare,sa cosi,sa brodezi,sa inventezi.....lucruri care i-ti folosesc...NU vreau sa continui cu ironiile pentru ca nu are rost....

veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ionela stefan la data de Dum 19 Sept 2010, 12:13 pm

Innainte de a raspunde am tras cu ochiul la profilul 'haute_couture' si sunt putin uimita ca un om de 'breasla' se exprima asa.Vreau sa sublniez ca este foarte important sa stii sa desenezi un model pe care incearca o clienta sa il descrie,un model pe care incerci personal sa il creezi...Macar pentru orgoliul personal...Eu am invatat foarte multe si sunt incantata si multumita.Nu vreau sa fiu pe langa subiect dar tare vreau sa stiu cu ce se ocupa concret un consultant textilist ca 'haute_couture'!

ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Dum 19 Sept 2010, 3:00 pm

Felicitari celor care nu se lasa descurajate! Urmati-va visul pe orice cale (decenta) si profitati de sansele care va sunt oferite si de talentul vostru.
Icercati doar sa nu zburati prea sus inainte sa va creasca aripile indeajuns de mult.
Mult succes si aripi cat mai lungi va doresc!

melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de denisa87 la data de Dum 19 Sept 2010, 3:22 pm

Nu trebuie sa ai cine stie ce scoli ca sa devi designer.iti trebuie talent, pasiune si multa munca.Daca esti facut pentru as aceva si stii sa-ti fructifici talentul, poti face orice scoala de "mizgalitori".Sunt multi care au facut n scoli si nu `au reusits a se remarce si nu ma refer doar la design , ci in general.Asa ca scuteste-ne de comentariile toale rautacioase.Daca chiar esti buna in ceea ce face , n-ar trebui sa`ti fie teama de "mizgalitori" sau sa dai in ei . Fiecare pe lumea asta are un loc.

denisa87
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 20 Sept 2010, 12:04 am

Ma bag si eu, cred ca o persoana realizata nu ar avea timp sa se ia de niste biete "mazgalitoare" sau nici macar atat... "aspirante la titlul de mazgalitoare". Poate doar o persoana plictisita sa dea asemenea sfat.
Oare e pe forumul asta vreo fata care doar mazgaleste si nu stie sa faca o haina??? Ma indoiesc.
Spor la schitat si confectionat fetele!!!

Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture la data de Lun 20 Sept 2010, 9:41 pm

buna seara tuturor...in primul rind ma bucur ca lumea a reactionat...atmosfera era cam moale...ce nu imi place la acest site este ca toata lumea lauda ceva facut de altcineva ---dar de criticat nu critica nimeni si de aceea nu evoluam....pe de alta parte nu aveti accesul la informatii si va este greu oricita bunavointa veti avea....dar imi place ca reactionati.....ptr a afla cu ce se ocupa un consultant in industria textila ar trebui sa pleci din tara ..aici nu sint doriti consultantii ptr ca la final se vede cit de prost pregatit este patronul sau grupul de directori....cam mult de explicat dar asta este....oricum nu renuntati la visele voastre insa incercati sa realizati lucruri de calitate...mergeti in oras la un magazin de firma si vedeti cum sint cusute hainutzele --incercati la cocor--sa imi spuna si mie cineva ce marci sint acolo si discutam-bafta

haute_couture
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Lun 20 Sept 2010, 10:04 pm

haute_couture, ai dreptate, pe acest forum se lauda mult, dar si pe drept. Marea majoritate au inceput sa realizeze lucrusoare indiferent ca e vb. de croitorie sau despre alta forma de realizare a acestora, datorita informatiilor de pe forum. Este si normal sa lauzi un asemenea om. Pentru vointa lui este necesar sa-i dai aripi. La fel ca si unui copil caruia ii lauzi desenul neinteligibil. Daca ai observat slaba calitate a lucraturii, de ce n-ai facut corectura necesara? Inteleg din ceea ce ai scris pana acum ca ai experienta si inca destula... de ce nu formulezi un text simplu si totusi nu arogant pentru a aduce fetelor corectii acolo unde este cazul. Cu siguranta va invata si urmatorul produs nu-l va mai gresi si in acest fel nu se va simti nici jignita si nici nu va renunta.

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Lun 20 Sept 2010, 10:33 pm

haute_couture a scris:..ptr a afla cu ce se ocupa un consultant in industria textila ar trebui sa pleci din tara ..aici nu sint doriti consultantii ptr ca la final se vede cit de prost pregatit este patronul sau grupul de directori....cam mult de explicat dar asta este....
Chiar crezi ca este cineva interesat sa te citeasca,oricat de mult ai explica? rade ma indoiesc.si nici nu cred ca vreuna din fetele de pe aici tinde sa ajunga asa departe.
haute_couture a scris:.mergeti in oras la un magazin de firma si vedeti cum sint cusute hainutzele --incercati la cocor--sa imi spuna si mie cineva ce marci sint acolo si discutam-bafta
Decat sa ne obosim pana in Cocor(nu de alta,dar multe suntem din provincie),mai bine ne-ai arata tu cum se coase o hainuta.fa cateva tutoriale,sau cel putin exemplifica cu poze,cum ar trebui sa coasem o haina de calitate,ca de vorbe frumoase si de termeni de specialitate suntem satule.stii cum e cu proverbul ala:fapte nu vorbe

zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 44
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 21 Sept 2010, 8:37 am

Draga Haute-Couture,daca ai fi citit cu mai mare interes anumite postari de rochi,bluze,fuste etc.ai fi observat ca aici nu toata lumea doar admira...se mai si critica si corecteaza unde este nevoie...
si de unde sti tu ca nu avem acces la informatii/??Eu cred ca faci afirmatii de prost gust si jignitoare.Atat timp cat exista internet,reviste de moda,televizor,carti de profil si in cazul meu o scoala unde o pofesionista i-mi preda informatia exista,conteaza cum sti sa o cauti...

veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 21 Sept 2010, 10:37 am

haute_couture a scris:.mergeti in oras la un magazin de firma si vedeti cum sint cusute hainutzele --incercati la cocor--sa imi spuna si mie cineva ce marci sint acolo si discutam-bafta

mag cocor e inchis de mai mult de un an, pentru renovari.

oricum nu esti constant in discutie, ai plecat de la design si mazgalitori si ai ajuns la executie si cusaturi. daca mai continui acesta discutie (unde ti-ai dat seama ca esti in minoritate) probabil o sa ajungi la concluzia ca nici aici nu esti dorit pentru esti prea bun pentru noi care suntem asa slab pregatite. diferenta dintre noi si tine este ca majoritatea dintre noi suntem autodidacte, ca lucram la nivel de hobby, pe cand tu esti profesionist, asta e meseria ta. daca vrei sa ne ajuti sau sa ne inveti lucruri, o sa aprecieze toata lumea. daca nu.... chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa jignesti gratuit?

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mar 21 Sept 2010, 10:49 am

N-ati priceput nimic fetelor! Rusine sa va fie!
De cand a intrat pe forum singurul scop a fost reclama proprie)vrea sa faca scoala de haute-couture si n-are cursanti(cine stie ce scoruri de Milano are in vedere idee ).

Provocare: pune mana si arata-ne ce-ai lucrat, creat si noi o sa invatam SIGUR ceva din asta. Si daca ai avea si bunavointa sa raspunzi la intrebarile noastre ulterioare ar fi si mai minunat(o avea grad de comparatie minunatul asta?)

Ana eu tot aud reclamele ca s-ar fi deschis de la inceputul lunii sept Cocorul dar la ultima escapada bucuresteana n-am avut vreme sa verific.

Karina33
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 21 Sept 2010, 11:29 am

am inteles acum! ametit dupa ce ne-a facut pe toate terminate, incuiate si fara acces la informatie, vrea sa ne ridice la un nivel superior. cred ca nicio suma nu este prea mare pentru un asemenea demers. probabil ca nu o sa faca fata cererilor de inscriere. adevarul e ca cine nu ar vrea o diploma de designer, sau de consultat in industria textila wink, ca sa-si faca o rochie de mers la birou, hainute pentru copii sau pentru sot sau o lenjerie de pat haute couture, nu???

ps: acum vreo saptamana inca mai lucrau in interior la cocoru. poate sa-l fi deschis zilele astea.

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de denisa87 la data de Mar 21 Sept 2010, 12:59 pm

Daca vrei sa lucrezi in industria modei , e clar ca nu la noi.Noi n`avem multe specializari si oameni formati pt asa ceva.Spre exemplu, el il ador pe Gok Wan si mi-a placut emiesiunea lui "how to look good naked".Mi-ar placea sa mie sa fac ce face el.mai degraba sa lucrez pe parte de stima de sine, cum sa-ti alegi hainele potrivite chiar daca nu ai masura 0.Insa la noi....nu exista oameni deschisi pentru asa ceva.Pana la urma...eu nu vreau sa renunt la visul meu.Ca il voi realiza aici sau in afara, nu conteaza.
Si da haute, avem nevoie si de oameni care sa critice, insa eu cred ca mai degraba avem nevoie de indrumatori.De multe ori critica strica in loc sa te ajute sa evoluezi.

denisa87
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 21 Sept 2010, 1:33 pm

Asta pe ideea ca oricum, cum spun fetele, ce se face aici se face de hobby, ca altfel eram toti experti. Dar daca se cacaie cineva care nu are idee de unde sa inceapa si se buchiseste sa ii iasa ceva, tu in loc sa ii spui, bravo! uite ai facut ceva foarte frumos pentru puterile tale, ii dai una dupa cap, ca nu are scoala de stilist.

danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Mar 21 Sept 2010, 1:46 pm

off topic eheeee ce m-as duce la Cocor sa ma maseze si pe mine cineva. Cred ca pt un timp as uita de hainutze Smile

Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 21 Sept 2010, 8:04 pm

Sa lasam asa cum cazut discutia ca nu are rost.Din seria "mazgalelilor"am scos si eu una pentru o nunta la care merge cumnata mea.Schita este facuta pe fuga cu bebele,tragand de foi...Cum i-mi permite timpul fac si poza cu rochia gata terminata...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Este albastru electric,cu trandafirasi...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture la data de Mar 21 Sept 2010, 9:44 pm

salutare nicoleta --imi plac desenele tale dar ....modelele sint deja pe piata---mergi in magazinele nissa si vei vedea acesta taietura ..marcajul taliei cu acea funda in fata sau in spate si asa mai departe...ca are bretele sau nu ----nissa.ro --in cazul in care nu sint inca in magazine vor apare imediat --am vazut colectia lor---spor la cusut

haute_couture
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 21 Sept 2010, 9:53 pm

MOdelul dupa care m-am inspirat este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...Si daca nu te-ai prins in fata sunt trandafiri iar in spate funda...
iar pe site-ul pe care lai dat,nu am gasit rochia facuta de mine...

veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mar 21 Sept 2010, 10:00 pm

Nicoleta iti pierzi vremea! Nu vezi ca nu citeste ce s-a postat? El are ceva superior de postat si atat!

Spor la lucru! Astept sa vad rochita gata! O faci pe elastic la spate sau cu fermoar?

Karina33

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture la data de Mar 21 Sept 2010, 10:01 pm

stai putin ca nu ai inteles
eu discut concepte nu fundite
ceea ce ai desenat -taietura rochiei-accentuarea taliei etc....sint deja pe piata---te poti inspira de unde vrei tu----dar orice desen vei face ideea este deja pe piata....noua colectie de la nissa nu este pe net dar este in magazia lor

haute_couture
Nou venit
Nou venit

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de amia la data de Mar 21 Sept 2010, 10:02 pm

mie nissa nu mi s-a parut deloc originala si nejustificat de scumpa.
referitor la plagiat, am vazut la ei doua sacouri, unul moschino si unul armani, identice si culoare si fermoar si tot...si de atunci mi-am schimbat parerea despre ei.

amia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 12:22 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul