Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 8:01 am Scris de Dorulet

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Discutii despre croitorie - 1

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de geany la data de Joi 19 Mar 2009, 10:50 am

am si eu o intrebare ....cum reglez distanta de surfilat la triploc??acum e ingusta si as vrea sa o latesc putin Merci
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 19 Mar 2009, 1:13 pm

Geany, eu n-am gasit cum sa reglez latimea cusaturii. Singura schimbare ar fi sa alegi surfilare pe 3 ace si sa pui acul superior in orificiul din stanga. La mine e cam lata pt materiale subtiri, de vara dar tot asa, doar mut acul din stanga in dreapta si se mai ingusteaza. Acum merg pe 4 ace, nu ma mai deranjeaza dimensiunea. Am o poza cu butoanele de la Privileg, de reglat:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Unul e pt lungimea cusaturii, iar celalalt pt transportorul diferentiat, care face sa traga diferit, pe tipuri diferite de material(e perfect la elastice). Daca vrei sa scanez cartea tehnica de la triplockul meu, sa zici. Nu stiu cat de asemanatoare sunt, dar poate iti da idei.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 19 Mar 2009, 1:21 pm

dupa cum vad nu sunt la fel,dar daca ai cartea sigur mi-ar prinde bine,ma refer tehnic,chiar daca nu sunt masinile la fel...eu nu am primit cartea la masina si din scoala nu mai stiu tare multe daca nu rasfoiesc putin teoria,,,si din nefericire nici caietele nu le mai am ,au ramas in romania.multumesc pentru raspunsul rapid(m-am rusinat zid ) kiss
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Masuri... aiurea

Mesaj Scris de Eva la data de Lun 23 Mar 2009, 11:18 am

Daca nu postez unde trebuie ca rog moderatoarele sa mute postul in alta parte daca e cazul! Merci

Nu stiu daca mai are cineva problema mea, fiindca majoritatea aveti niste siluete de invidiat, dar niste sfaturi mi-ar prinde bine! Deci, problema mea e urmatoarea: masurile mele care nu se incadreaza in tabelele de masuri Burda; circumferinta bust/talie se incadreaza la marimea 22, iar restul la marimea 20 zid zid zid
Intrebarea mea: cum sa scot tiparele/croiesc?
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 23 Mar 2009, 11:40 am

Si eu am aceeasi problema cu tiparele din Burda, de fapt nu numai cu tipare, ci si cu aproape orice pantaloni sau fuste as vrea sa-mi cumpar - daca imi vin pe solduri imi sunt largi in talie, iar daca imi vin pe talie ma strang peste solduri. De asta vreau sa invat sa-mi construiesc singura tiparele, dupa masurile mele. Pana atunci le ajustez pe cele din Burda. Ei in revista recomanda ca atunci cand scoti tiparul sa treci de la o linie la alta, adica tragi conturul dupa marimea potrivita la solduri, apoi cand ajungi spre talie treci lin cu conturul pe cealalta marime, cea potrivita pentru talie.
Eu fac insa altfel, nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar asa sunt sigura ca ajustez exact ca pentru mine. Scot marimea cea mare( potrivita pentru solduri), croiesc, apoi ajustez pentru talie, dupa ce probez ( adica mai adancesc un pic pensele si mai iau din cusaturile laterale). M-ar ajuta enorm daca as avea un manechin cu masurile mele ( am gasit pe aici o metoda foarte ingenioasa si cred ca o s-o incerc), dar pana atunci ajustez uitandu-ma in oglinda.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 23 Mar 2009, 1:06 pm

ioana soare a scris:
Eu fac insa altfel, nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar asa sunt sigura ca ajustez exact ca pentru mine. Scot marimea cea mare( potrivita pentru solduri), croiesc, apoi ajustez pentru talie, dupa ce probez ( adica mai adancesc un pic pensele si mai iau din cusaturile laterale).

exact asa fac si eu cred ca niciuneia nu i se potrivesc masurile perfect! dar eu ma incadrez la 40 si mai ajustez....

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 24 Mar 2009, 10:45 am

eu las rezerva de coasere mai mica si nu mai las rezerva la tiv asa am facut sarafanul Smile
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Mar 24 Mar 2009, 11:04 am

va rog spuneti-mi si mie cat costa un triplock in Romania,am inteles ca vreo 700-800 lei dar lei noi sau cum?daca puteti sa-mi spuneti in euro ca am cautat aici si cel mai ieftin l-am gasit la 350€ si mi se pare foarte scump pt mine ca incepatoare.

ps. mi-am facut si eu 2 rochite,un maieut de vara,si un costumas fustita si bluzita,am sa pun poze mai tarziu putin .

va pup si spor la creat!

am uitat sa va spun ca aici nu se gaseste triplock,numai overlock si cred ca de aia e asa scump,e mai bun overlockul??adica e mai complet?

Ultima editare efectuata de catre diada in Mar 24 Mar 2009, 2:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 24 Mar 2009, 11:17 am

kla78sunt foarte scumpe masinile astea,sunt masini speciale si e normal,,,dar eu imi luasem gandul de la o asa masina cand am vazut la ce preturi pleaca la ebay,de noua nici nu visam;si apoi prin internet cauti anunturi locale de vanzari la masini de cusut sau specifici direct overlock si cu siguranta vei gasi la pret acceptabil,dar asta inseamna rabdare si sa urmaresti destul de des anunturile,si chiar in ziarul local ai putea sa te uiti.
nu stiu cum e in spania dar in germania asa e.si dupa cum scrisesem ,imi cumparasem de la anunturi overlock in 4 fire cu 35 de euro (e important sa cauti in apropiere de tine ca sa mergi dupa ea tu,sa no lasi sa fie trimisa(e grea si costa mult sigur,dar e important sa o vezi)sa nu primesti un bolovan pe bani buni rade
bafta la urmarit presa love

completez...e valabil si pt romania,fetelor daca nu aveti mania(asa zic eu) produselor noi,peste tot la anunturi vanzari cumparari puteti cumpara la pret mai bun decat nou in magazin,dar cumparati doar pe vazute,sunt oameni care nu folosesc de ex.masina de cusut ca a ramas de la cutare si cine o are nu stie sa o foloseasca,,,sau sunt mii de cazuri,nu neaparat ca ar fi stricate,daca aveti asa sanse,nu aruncati milioanele pe ceva nou,pt.ca ceva nou e bun doar scurta vreme,vedeti si voi,plasticul devine vedeta masinilor de cusut zic aici,asta e bun doar putina vreme,(pana e gata garantia rade );cam asta e trista realitate.
kiss
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 24 Mar 2009, 12:01 pm

Geany, din pacate, in Romania nu gasesti masini de cusut bune si ieftine. Cele noi, cum zici si tu sunt plastice si daca le iei fara garantie, risti sa cada dupa cateva folosiri. Cele vechi nu se gasesc, pe vremea lui Ceausescu erau Veronica, Monica, Nicoleta, cateva rusesti si cam atat. Nu se prea gaseau Pfaff, Singer bune. Am gasit anunturi cu masini Singer, cam din 60-70, unul in Arad si altul in Timisoara, or fi aduse din Germania si vandute aici sau din tata in fiu, nu stiu; dar putine. Aici e plin de anunturi cu masini de cusut de 100 de ani, seria nu stiu care, de colectie la 3.000euro, 5.000euro, etc. zid Toti cred ca se pot imbogatii daca vand o masina veche, cred ca e plina lumea de fraieri colectionari care arunca cu miile de euro pe masini obisnuite... Triplock-uri la mana a doua, nu se gasesc decat chinezarii la pret foarte mare, deci pica si aici mana a doua. Apropo, n-am uitat, am de scanat manualul de la Privileg si cartea cu broderie mecanica wink
Kla78, nu e diferenta intre triplock si overlock, cred. Triplock se numeste cel care face surfilarea doar cu 3 fire si overlock cel cu 4 fire. Eu am un overlock Privileg(de la Quelle) si face cusatura cu 3 sau 4 fire, dar noi intre noi le zicem triplock, deoarece e mai populara denumirea asta, in Romania. Eu zic sa cauti overlock, cu incredere. Pe Ebay, anunturi, poate la voi se gasesc second ca si in Germania(desi ma cam indoiesc). Germanii au un comportament de cumparare asemanator americanilor si de aia se gasesc multe produse la secend hand. Celelalte tari sunt mai rezervate in achizitii sau in vanzari de lucruri vechi. Plus ca Germania e leaganul Burda, croitoreau nemtzoaicele de acum zeci de ani, foarte mult. In Spania cred ca faceau siesta si beau Sangria rade

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 24 Mar 2009, 12:09 pm

mda....apropo de Sangria ce am mai baut si eu in octombrie boo ....''este dulce si te duce''
ai dreptate cu croitoria nemtoaicelor de acum ceva ani,dar acum stau ele la baut vin,ca putine mai fac si fabrici aproape nici nu mai exista pe aici...toate sunt comandate in africa,china japonia...unde sunt platiti cu 1 euro pe zi...si noi le cumparam a la deutschlad zid
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Mar 24 Mar 2009, 4:16 pm

multumesc de raspunsuri fetelor,deci voi cauta overlock dar nu m-ati lamurit cu pretul la unul cum ai tu Adminacat a costat??dar spune-mi te rog in euro ca nu mai stiu cat e leul acum si de 3 ani n-am fost acasa asa ca sunt in plop cu banii romanesti,cat despre overlock second hand nu gasesc aici, de cateva zile bune tot caut in ziare si nu sunt,deci imi voi cauta unul nou dar v-am spus ca aici costa cel mai ieftin 350€ asa ca daca e mai ieftin in ro ii spun mamei sa-mi cumpere.acum am sa ma uit pe pagina la quelle sa vad ce au.

pupici
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de andreeaX la data de Mar 24 Mar 2009, 8:17 pm

In euro aproximativ 200 (de fapt ar fi 190)
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 34
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 27 Mar 2009, 9:22 am

Kla78, triplock-ul a fost cum zice Andreea, 800lei, in bani nostri. In Spania nu exista Quelle? Daca nu, comanda-l de pe site-ul .ro ca e mai ieftin decat pe cel .de(din Germania) si ti-l aduce vreo cunostinta, daca vine cu masina, la tine. Depinde cat lucrezi, dar merita fiecare leutz, fiecare euro wink
Un link pt inspiratie si tendinte: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 13 Iun 2009, 10:55 pm

Feteleee, am scos de la naftalina acest subiect ca nu am mai discutat de mult. Si am mare nevoie de cateva idei. Ce ziceti, e facubil un costum de Spiderman? Vine ziua nasicului mic si chiar nu stiu ce cadou sa-i iau, cred ca cel mai fericit ar fi daca ar primi un costum din asta (are jucarii cu Spiderman mii si il iubeste, de mult timp). Eu ma gandeam sa-l fac din 2 bucati si sa iau un fel de jerse/lycra/spandex, ma rog elastic sa nimeresc masura mai usor. Si ar fi dificil cu partea de sus, rosul cu panza de paianjen si paianjenul in sine... si masca... Aualeu, e greu rau, nu-i asa? Sad

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 14 Iun 2009, 1:23 am

eu nu il vad asa de greu ,,,ca idee ti-as spune decorezi panza rosie cu ceva snurulet sau elastic...iar paianjenul din negru decupat sin alta stofa si cusut
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 14 Iun 2009, 9:23 am

uite am gasit si eu 2 poze de costumas care par mai facubile. Acum tu stii cel mai bine, dar este foarte buna ideea lui Geany cu snurulet peste rosu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 14 Iun 2009, 6:19 pm

Daca triplockul face pasul de surfilat si pe mijlocul materialului si fara sa taie marginea atunci poti sa faci panza cu pas de surfilat des, gri. Ochii aplicati peste masca , din alb, prinsi cu zig-zag des negru.Dar pe unde vede copilul? scratch Si masca facuta sa iasa doar ea de pe cap. Ca sa poata sa o scoata doar pe ea, sa nu se dezbrace de tot. Si daca faci plasa gri cu pas surfilat ma gandesc ca poti sa ascunzi cusaturile de la masca (care dau forma rotunjita) cusandu-le impreuna cu acea surfilare la vedere. Nu am triplock, nu stiu daca se poate asa, dar daca merge, ar fi o solutie.
Paianjenul nu iese la masina de brodat? Sau nu merge pe materiale elastice?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 14 Iun 2009, 7:37 pm

Multumesc de incurajari si idei. Azi am gasit material, deci sunt multumita. Am luat o lycra foarte rosie si una foarte albastra rade adevarul e ca pe cea rosie am primit-o de la o vanzatoare foarte draguta, ca era ultima bucata din val si avea ceva lipici pe ea. Dar una peste alta, pare materialul perfect pentru costume de personaje, mai ales pentru cele mulate. Am gasit intr-o Burda recenta un tricou cu maneca lunga, model slim si o sa fac masura 98, cam asa are si fi-mea. Si la pantaloni fac unii mai mulati si cu elastic in talie. Am sa fac mansete la maini si la picioare cu rosu si partea din fata de la bluza, partial rosie. Cagula... nu am nici o idee cum sa o fac zid Ioana, poate ii fac doar o masca de Zorro, ca sa nici nu se incinga bietul copilas cu ea. Si privitor la paianjen cred ca incerc sa caut un model de brodat.
Firele de panza de paianjen de pe partea rosie as incerca pe o mica bucata sa le desenez cu vopsea textila. Am una argintie si una rosie, deci incerc cu argintiu. Dar eu cred ca ar merge mai bine dupa ce am croit partile, inainte de coasere.
Va tin la curent. hug

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 14 Iun 2009, 9:59 pm

Admina, ma gandeam acuma...nu merge sa faci ca o gluga si sa-i cosi o bucat ca un oval de marginea glugii?
nu dati cu rosii, dar eu asa as incerca.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 14 Iun 2009, 10:07 pm

si eu ma gandisem la masca...ori o faci lunga si nu o prinzi de costum,,,ca sa o poata baga la gat sub costum ori cu fermoar ..numa idei...vezi tu ce idee iti vine dupa ideile noastre rade
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Lun 15 Iun 2009, 10:50 am

cagula, ca un fes mai lung( cu colturile rotunjite ) si mai ajustat in zona gatului
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 525
Varsta : 46
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 04 Aug 2009, 10:38 pm

Ce parere aveti de rochia [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]? Si oare merge facuta din acest voal: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si captuseala din satenul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ?
Mi se pare ca ar merge mai bine cu o captuseala inchisa, probabil mov sau grena...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy la data de Mar 04 Aug 2009, 10:45 pm

ADMINA eu zic ca merge perfect rochita facuta din aceste 2 materiale.faptul ca voalul are destul alb prin el ,eu zic ca merge foarte bine satenul pentru captuseala.

imi place foarte mult modelul si combinatia de culori,iti va iesio o rochita superba.

pupicei
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 04 Aug 2009, 11:32 pm

Si eu pusesem ochii pe rochita aceasta love , dar mi s-a parut cam greu de facut.... abia astept sa vad cum iti iese si cum ti se pare la croit/cusut! Combinatia de culori imi place maxim, bravo!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos