Ultimele subiecte
» Aparate si ustensile din bucatarie
Astazi la 10:38 am Scris de ElenaZaileanu

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 8:42 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 8:05 am Scris de Gabica

» Jucarii homemade
Astazi la 7:57 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 9:40 pm Scris de ancaanca

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:55 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de pisi la data de Dum 28 Feb 2010, 4:32 pm

Felicitari castigatoarelor si celorlalte participante chiar daca au castigat doar experienta,e foarte buna.Membrii juriului fiind mult mai avansate decat noi celellalte cred ca au luat deciziile cele mai bune si au dat notele cat se poate de corect asa ca nu e nici o indoiala ca premiile le-au castigat exact cine a meritat.
Va pup si sa ramaneti active pe forum chiar daca concursul s-a terminat :P
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 31
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Dum 28 Feb 2010, 4:47 pm

intradevar am gresit marimea...abia dupa ce taiasem si asamblasem am vazut pe aici ca marimile din burda sunt mai mari...cat despre culoare...nu e cea mai fericita alegere dar asta este de acum...si marturisesc ca am gresit-o la gat destul de tare...la imbinarea cu rombul ala...poate a doua va iesi mai bine ca-mi place tare mult tiparul...multumesc hug

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mihamiha la data de Dum 28 Feb 2010, 4:55 pm

Buna fetelor,
Acum ca s-a terminat concursul si putem sa ne laudam sau sa ne criticam bluzitele as vrea sa-mi exprim si eu punctul de vedere.
Imi place foarte mult acest hobby numit croitorie,de aceea intr-o buna zi mi-am cumparat o masina de cusut cu care pana nu demult nu aveam curajul sa fac altceva decat scurtat de pantaloni,reparam cate ceva ce se rupea...si cam atat.Este greu sa croiesti fara sa ai pe cineva sa te indrume sa-ti explice,sa-ti arate .
Aveam nevoie de un ajutor si acel ajutor a venit intr-o zi. Nu demult v-am gasit pe voi pe acest forum si am fost extrem de bucuroasa.
De aceea eu vreau sa va multumesc in primul rand voua celor care zi de zi intrati si postati pe acest forum si de la care am atatea de invatat. Merci pupi
multumesc adminelor Merci pupi ,multumesc organizatorilor concursului pt ca m-au impulsionat sa prind curaj Merci pupi multumesc juriului pt parearea obiectiva dar si pentru timpul acordat jurizarii Merci pupi ,felicitari tuturor fetelor care au participat si evident felicitari castigatoarelor kiss

Fetelor astazi avem o bluza noua -"Prima noastra bluza" de care eu sunt tare mandra chiar daca nu am obtinut nu stiu ce nota.Pt voi conteaza atat de mult o nota? Pt mine nota nu conteaza insa ceea ce conteaza si as vrea sa stiu este parerea juriului daca se poate ,in ceea ce priveste bluza mea pt ca as vrea sa pot invata din greseli.
Intr-adevar nu a fost un concurs doar de incepatoare si spun asta pt ca eu nu as fi avut curaj sa fac cateva modele alese de unele concurente insa asta nu e un capat de lume.
Important este ca am invatat multe din acest concurs si sa nu ne oprim aici.
Sper sa mai concuram impreuna si la alte concursuri
Va pup kiss
mihamiha
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de pepy24 la data de Dum 28 Feb 2010, 4:59 pm

multumim, juriului, sponsorului, concurentelor, admina, tuturor.
pentru mine a fost o provocare, chiar este prima mea bluza, si multumesc, daca nu ar fi fost concursul acesta nu as fi avut curajul sa fac ceva pentru mine, initial am dorit sa fac doar pentru bebelusul meu.
si acum, am o rugaminte: eu vreau critici! pentru ca vreau sa le folosesc pentru a-mi dezvolta aceasta abilitate.
multumesc !
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Dum 28 Feb 2010, 5:08 pm

Acum sa incepem"criticile",sunt sigura ca le asteptati,dar spun ca si OLYMPIA,sper sa nu va suparati.
MIHAMIHA-bluzita ar fi aratat mai bine daca era mai lunguta
ADAR-bine realizata ,insa nu ti se potriveste modelul
KISSLANDIA-combinatia de materiale nepotrivita
MADALINA78-frumos decolteu,insa o haina trebuie sa ne avantajeze,nu sa dezavantajeze.
DEEAZA-rascroiala manecilor necorectata,cantul nu este finisat corect(cusatura marginii decolteului se trage spre interior nu spre exterior)
STEPHANIE-marime prea mica ,iar taietura nu ete sub bust
TOTOLINA-finisajul neingrijit,dar felicitari pt atasarea gulerului
AROMEPENTRUOCHI-model deosebit,combinatie de materiale foarte reusita si accesorii alese cu gust
SKYGIRL-lucrat neingrijit,rezervele se egaleaza,iar la un material subtirel rezervele sunt mai inguste.
MNARCISA-frumos materialul,insa modelul nepotrivit,daca ai fi facut lungimea bluzei pana la jumatatea soldului te-ar fi avantajat,asa iti scoate in evidenta diferenta dintre talie si sold
VULPEMONA-pensele pe tipar se decupeaza pt a da semne pe urma pe material,insa tu le-ai decupat si pe material
ELENA76-material frumos,model confortabil si finisat bine
DANAE-manecile sunt prea lungi
LEONUTZA-model frumos ,elegant si potrivit pt tine
RAMONICA-la silueta ta a-si fi ales un alt model(ceva cambrat sa scoate in evidenta silueta)
Astea sunt criticile mele,dar am criticat doar concurentele care sunt incepatoare,dupa parerea mea,celelate sunt intermediare si avansate.
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 45
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

http://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia la data de Dum 28 Feb 2010, 5:28 pm

Aromepentruochi a scris:hihihi :D
sunt de acord ca a iesit un pic prea mulat topul meu, insa bustul generos nu exista in realitate. port cupa A la sutien, si chiar de aceea am ales sa pun cateva volanase colorate care sa si atraga atentia de la partea jos(care e mai mare decat bustul :P) si sa si dea impresia de "bust generos".

cred ca i se potriveau volanasele si la skygirl , mai ales ca tiparul de baza e acelasi (eu am vrut sa il modific un pic pentru ca imi place mereu sa schimb lucrurile)
app: ai fost concurenta mea no 1 Smile Smile Smile
flower

poate chiar pt ca imi place mereu sa schimb lucrurile, am exagerat de data aceasta, din pacate.

Olympia ma bucur enorm ca mi-ai spus, si ca ne-ai spus lucrurile astea. Stim unde trebuie corectat pe viitor.
Merci tricot

Aromepentruochi ia gandeste-te ca ai fi facut acelasi tipar, dintr-un material uni, chiar alb... wink
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mihamiha la data de Dum 28 Feb 2010, 5:38 pm

kiss multumesc Maistra
da, ai dreptate si eu as fi vrut sa fie un pic mai lunga,dar sa sti ca tiparul scos din burda era si mai scurta rade insa am mai lungit-o eu un pic cand am taiat materialul(se pare ca nu suficient)

Eu am scos marimea 38 care dupa calculele mele mi se potriveste mai putin lungimea ....se pare
Merci
mihamiha
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 02/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Dum 28 Feb 2010, 5:53 pm

Felicitari castigatoarelor si nu numai. Flowers
Multumesc maistra, si ai dreptate, abia la poza mi-am dat seama ca atunci cand se lasa bluza pe umeri, manecile sunt putin lungi, dar nu mai aveam putere sa o desfac. Jurizarea a fost corecta, dupa parerea mea. Este destul de greu sa separi 28 de concurente. Un singur lucru vreau sa adaug si nu aruncati cu suveici... Am observat ca unele mebre ale juriului au dat note in gama 6-7 iar altele in gama 9-10, ceea ce luat pe fiecare membru, cum a gandit si a dat notele, le-a departajat pe concurente cum a crezut de cuviinta, dar pe concurent, nu mi se pare prea corect, adica aceeasi bluza a luat si un 6 si un 10. Probabil a diferit sistemul de raportare.

In rest, ce sa zic, la cat mai multe bluze, sau fuste sau ce ne propunem sa facem si la cat mai multe concursuri.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ancuta_ancuta la data de Dum 28 Feb 2010, 6:42 pm

va multumesc tuturor ca m-ati trecut de la etapa de ... care e aceea dinaintea incepatoarelor?!?! nu stiu... eu am fost probabil de cand mi-am luat masina de cusut (de prin octombrie anul trecut) - si poate acum ma repet: fara sa fi cusut vreodata la vreo masina de cusut!!!! - direct intermediara sau avansata!!!!
va multumesc inca o data!!!
eu apreciez tare acest forumul acesta si pe voi pt ca prin intermediul lui si cu ajutorul experientei voastre am invatat toata teoria pe care o stiu, am aplicat-o acasa citindu-va pe voi!!! daca de la cineva ca maistra vine replica "celelalte sunt intermediare sau avansate" si aceasta replica ma include si pe mine, nu pot fi decat mandra!!! pupi deci sunt de fapt un talent in croitorie daca nu am apucat sa fiu nici macar incepatoare!!!! bun... pana aici imi place!
zicea cineva de carouri... nu am incercat nicio secunda sa le potrivesc sau asa ceva! probabil ca a iesit de la sine! norocul meu!
apoi mai zicea cineva ca daca nu acceptam criticile... eu accept critici dar nu a venit pana acum niciuna!!! a venit doar replica (repetata) ca nu ar fi prima bluza si ca nu as fi incepatoare pt ca prima chestie dificila mi-a iesit super ok!!! asta este critica si eu nu mi-am dat seama?!?
in fine... eu am concurat aici ca sa castig! nu masina (tin sa completez faptul ca am exact aceeasi masina brother LS-2125) cum se astepta toata lumea! sa castig ceea ce inseamna incredere in mine, sa trec la un nivel superior, sa fac o bluza (fara imboldul vostru nu m-as fi apucat prea curand de asa ceva)! trebuie sa va mai zic, acum, dupa toate aceste comentarii acide pe care le-ati facut (cele care le-ati facut) ca aceasta incredere o aveam dar nu o vedeam!!! si dupa cum a zis chiar si maistra (care este o forta in domeniu si o admir pt asta) nu sunt incepatoare ci intermediara sau avansata!!! multumesc! pupi exact poate sa-mi spuna cineva cum sunt, care din cele doua?!
sper ca din acest moment am lamurit (daca mai era nevoie) si aceasta problematica... si indiferent ce rautati veti mai scrie la adresa mea (exclus criticile pe care mi le asum si chiar le astept cu nerabdare- avand in vedere ca dupa ce am priceput eu de pe-aici bluza mea e mai mult decat reusita), numai sa stim ce inseamna critici si ce inseamna "rautati") eu nu voi mai raspunde in niciun fel acestora!
postarile mele vor avea legatura doar cu croitoria!

o seara linistita va doresc!
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de skygirl la data de Dum 28 Feb 2010, 7:18 pm

multumesc maistra... asta nu stiam.. am sa stiu pe viitor, multumesc mult... ca in mod indirect "criticile" sunt sfaturi, atata timp cat stii din ce unghi sa le privesti...
skygirl
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 27
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ciucamona la data de Dum 28 Feb 2010, 7:29 pm

maistra nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca am decupat pensele si pe material trebuia oare decat sa tai materialul unde venea pensa Smile confused
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ELENA76 la data de Dum 28 Feb 2010, 7:51 pm

multumesc maistra pentru observatii si voi fi in continuare alaturi de voi in acest forum hug pentru ca sunteti extraordinare in tot ceea ce faceti kiss

ELENA76
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 85
Localizare : BRASOV
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de scamutza la data de Dum 28 Feb 2010, 7:54 pm

dupa cum a spus si ancuta..multumesc maistra..e cel mai bun compliment care l-ai putut face celor care nu sunt in lista ta si totusi sunt incepatoare..cel putin asta simt eu..multumesc pupi

scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 28 Feb 2010, 8:00 pm

Felicitari tuturora!!!!!

Mona, pensele se deseneaza pe material, se indoaie, se calca, se insaileaza, se coase la masina si apoi se calca restul de material. Nu se decupeaza...

Ultima editare efectuata de catre geany in Dum 28 Feb 2010, 8:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de tala la data de Dum 28 Feb 2010, 8:13 pm

Este afisat undeva si nu vad eu cum a notat fiecare membra a juriului? (pura curiozitate).
Cred ca nu-mi este inca foarte clar cum se defineste calitatea de incepator-intermediar (avansat cred ca stiu). Din cate retin eu, din mesajul initial al Adminei, incepator inseamna pentru acest concurs, cel putin, sa nu mai fi facut o bluza pana la acest moment si nici pantaloni, paltoane sau alte minunatii de genul asta. Iti multumesc mult Maistra ca ma consideri mai mult decat incepatoare si recunosc ca sunt destul de mandra pentru asta (si pentru bluza pe care am facut-o), insa mai mult decat lenjerii de pat, rejanse la perdele, niste gentute (postate aici pe forum) si paturici pentru puiul meu.....n-am facut. Nu pun la socoteala incercarile nereusite (materiale distruse si aruncate, sau produse finite care nu arata bine decat daca stau intr-o anumita pozitie Smile - la categoria asta intra o vesta pe care n-am postat-o pt ca chiar nu simt ca am cu ce sa ma laud). Pana la urma se pare ca s-a punctat sau s-a depunctat modelul (in functie de cat de complicat a fost) si finisajul (in sensul ca bine nu-i bine si rau e prea rau...). Era de asteptat sa iasa oarece discutii pentru ca nu s-au stabilit limitele foarte clar la inceput. POate e mai bine ca pe viitor sa se stabileasca mai strict ce si cum trebuie facut (adica nu doar o bluza, ci o bluza nu prea complicata, sau fara maneci, caci incepatoarele nu stiu sa faca asa ceva) e o mare diferenta intre un tricou si o camasa si se pare ca ambele pot fi considerate bluze. Insa, Maistra, nu-ti multumesc pentru ca ma faci mincinoasa
Maistra, sa stii ca am ales modelul asta tocmai pentru ca e mai complex si pentru ca astfel speram sa castig, nu sa fiu depunctata (imi era clar mult mai usor sa fac un tricou)

Ultima editare efectuata de catre tala in Dum 28 Feb 2010, 8:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : am uitat un 'ma')
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de GIO Studio la data de Dum 28 Feb 2010, 8:28 pm

stiti cum e? acum va luati de maistra ca e singura care a spus ce considera ea. daca ziceau toate persoanele din juriu, ce iesea aici oare? pentru ca se vede clar ca fiecare a avut alta viziune asupra "produsului".
Ati citit ce a scris admina? prima ei experienta cu croitoria?
Ca nu s-au stabilit limitele foarte clar la inceput, da e adevarat, dar ati intrebat? eu am intrebat daca e musai cu maneci, pentru ca stiam ca nu sunt capabila.
Tala, am incercat sa imi cos tiv la un fel de cearceaf din satin si nu mi-a iesit, am stricat materialul, si pana la urma l-am dus la croitorie. dara-mi-te sa fac o camasa din satin!? (nu e cazul tau)
Nu cred ca merita sa fiti ironice cu multumirile, ci sa va bucurati sincer ca ca va descurcati atat de bine in domeniul acesta! Ca pasiunea pe care o aveti chiar o puteti practica cu succes!
Eu una visez sa stiu sa cos de ani de zile, dar mereu a trebuit sa investesc in cu totul altceva. Abia acum cand mai am si eu un mic cuvant de zis am reusit sa fac ce imi place si mi-am convins parintii sa imi cumpere o masina de cusut. Si sunt fericita ca mi-a iesit bluzita, dar dezamagita ca nu am putut mai mult de atat.

Olympia nu cred ca as renunta la culori, imi plac foarte tare-am specificat si in descriere- insa cred ca daca ar fi sa o refac, as face-o mai lunguta si fara sa se lege si stranga. as coase "total" daca pot zice asa...
Daca ma mobilizez, cu siguranta v-o arat pe forum ;)
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 29
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 28 Feb 2010, 8:42 pm

tala a scris:Este afisat undeva si nu vad eu cum a notat fiecare membra a juriului? (pura curiozitate).
Cred ca nu-mi este inca foarte clar cum se defineste calitatea de incepator-intermediar (avansat cred ca stiu). Din cate retin eu, din mesajul initial al Adminei, incepator inseamna pentru acest concurs, cel putin, sa nu mai fi facut o bluza pana la acest moment si nici pantaloni, paltoane sau alte minunatii de genul asta. Iti multumesc mult Maistra ca ma consideri mai mult decat incepatoare si recunosc ca sunt destul de mandra pentru asta (si pentru bluza pe care am facut-o), insa mai mult decat lenjerii de pat, rejanse la perdele, niste gentute (postate aici pe forum) si paturici pentru puiul meu.....n-am facut. Nu pun la socoteala incercarile nereusite (materiale distruse si aruncate, sau produse finite care nu arata bine decat daca stau intr-o anumita pozitie Smile - la categoria asta intra o vesta pe care n-am postat-o pt ca chiar nu simt ca am cu ce sa ma laud). Pana la urma se pare ca s-a punctat sau s-a depunctat modelul (in functie de cat de complicat a fost) si finisajul (in sensul ca bine nu-i bine si rau e prea rau...). Era de asteptat sa iasa oarece discutii pentru ca nu s-au stabilit limitele foarte clar la inceput. POate e mai bine ca pe viitor sa se stabileasca mai strict ce si cum trebuie facut (adica nu doar o bluza, ci o bluza nu prea complicata, sau fara maneci, caci incepatoarele nu stiu sa faca asa ceva) e o mare diferenta intre un tricou si o camasa si se pare ca ambele pot fi considerate bluze. Insa, Maistra, nu-ti multumesc pentru ca faci mincinoasa
Maistra, sa stii ca am ales modelul asta tocmai pentru ca e mai complex si pentru ca astfel speram sa castig, nu sa fiu depunctata (imi era clar mult mai usor sa fac un tricou)

Exact ce am subliniat colorat inseamna incepator. Eu personal nu mai sunt incepatoare, insa am abandonat multe bluze, datorita nereusitei.... Si sunt sigura ca toate care am inceput croitoria asa am inceput... Felicitari tuturor celor care din primul produs complex realizat au trecut la intermediar si avansati.Respect!!!Eu am lucrat mult ce nu am aratat nimanui...
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de tala la data de Dum 28 Feb 2010, 8:49 pm

Arome, eu nu 'm-am luat' de Maistra pentru vre-o critica adusa produsului (cred ca-i place totusi ceva la bluza mea atata vreme cat m-a incadrat la intermediar-avansat pt asta) , ci pentru ca ma acuza ca am mintit. Atata vreme cat m-am inscris la acest conscurs am declarat automat ca sunt incepatoare, iar Maistra nu are dreptul sa afirme senin ca nu e asa si eventual sa primeasca si multumiri....
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mdlupu la data de Dum 28 Feb 2010, 8:54 pm

felicitari fetelor de pe podium, dar si tuturor participantelor! felicitari europolis, masina este minunata, eu o am din decembrie si sunt tare multumita!
dupa parerea mea toate participantele au castigat: experienta!
multumim admina, multumim juriului pt rabdarea cu care a votat, multumim sponsorului pt premii!
multumesc maistra pt ca ma considera intermediara (e putin cam mult pt mine, insa nu cred ca are rost sa vin cu argumente contra - mai ales ca exista si o vorba romaneasca care spune ca cine se scuza se acuza! rade ), insa as vrea sa aud din partea juriului si critici concrete pt a putea corecta pe viitor! sunt greseli de care mi-am dat seama (cum ar fi manseta), dar as vrea sa-mi mai fac o bluza cu acest tipar si as vrea sa corectez si sa fac o bluza mai frumoasa si mai ales, corect lucrata!
(mai ales ca ies mult mai ieftin - pe saten am dat 17 ron, o camasa costa 70-80 ron)
Aromepentruochi, draga mea, mie mi-a fost mult mai usor sa cos satenul decat jerseul! si eu am tivit niste cearceafuri de saten si nu am avut nici o problema, dar le-am lucrat insailate, iar dupa insailat am si calcat tivul inainte sa trag la masina!

asteptam urmatorul concurs pt ca mi se pare foarte motivant, pana atunci nu ramane decat sa exersam cos cos
kiss kiss noapte buna si o saptamana usoara va doresc!
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 39
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de leonutza69 la data de Dum 28 Feb 2010, 8:55 pm

olympia mare dreptate ai,din pacate pentru a ascunde ceva aripioare trebuie sa apelez la modele de genul asta, ma ajuta si faptul ca am destul san, pentru ca pe una mai slaba nu cred ca s-ar mai aseza chiar asa de bine...mersi
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 48
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de nicky3128 la data de Dum 28 Feb 2010, 9:03 pm

As vrea sa o felicit si eu pe europolis si mie mia placut foarte mult bluza ei. aplauze Si pe fetele situate pe locul 2 si 3 deasemenea.
Sincer nu ma asteptam sa ies asa jos in clasament.Se pare ca notiunea de incepatoare a avut pentru fiecare alt sens.Din cate am inteles eu din mesajul adminei incepator era considerat cel care nu facuse pantaloni,palton, sacou captusit.Iar in acelasi timp nu s-a spus niciodata ca ar trebui sa fie chiar prima bluza facuta de noi vreodata ci numele concursului era simbolic.Camasa pe care am facut-o nu a fost usoara si probabil tocmai deasta nu am fost considerata incepatoare.As fi putut sa fac un tricou simplu ,mi-ar fi fost mult mai usor,dar m-am gandit ca dak fac ceva mai sofisticat am mai multe sanse.Asta este.... eu oricum nu sunt descurajata pentru ca stiu ce pot sa fac cu manutele mele.
As dori si eu sa stiu parerea juriului despre bluza mea.
Aromepentruochi cred k si la camasa mea din satin te refereai.Vreau sa-ti spun ca este prima oara cand lucrez cu satin si nu mi-a fost tocmai usor.Dar asta nu inseamna k este imposibil.Sa inteles k cineva dak se pricepe sa faca ceva din prima nu este incepator?Nu am spus niciodata k este prima oara cand am pus mana p masina de cusut, am postat la subiectele respective lucrurile pe care leam facut.
Cel mai bine era sa se stabileask bine de la inceput o granita intre incepator si intermediar iar acum nu mai erau atatea discutii.
Sper sa nu mi se ia in nume de rau ceea ce am scris aici eu doar miam spus parerea.Dak am suparat pe cineva sincer imi cer scuze nu a fost cu intentie.
nicky3128
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 29
Localizare : braila
Data de inscriere : 19/01/2010

http://bijuuri-nicky.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 28 Feb 2010, 9:04 pm

Offf, offf.
Si eu cred ca unele concurente chiar sunt incepatoarele, iar altele mai putin incepatoare Smile ...si eu credeam ca sunt incepatoare pana m-au luminat fetele rade
Eu zic ca totul tine si de firea omului.De exemplu, eu cand imi pun ceva in cap, pai e musai sa-mi iasa chit ca asta inseamna sa stau 3,4,5 nopti cu nasu-n masina de cusut.
Cand am primit masina de cusut nici nu m-am gandit sa-mi cumpar vreun metru de material ca imi era teama ca nu-mi iese, desi cu multaaaa vreme am mai avut tentative de croitorie. Am cautat in dulapul meu sa vad ce stric si sa incerc sa-i fac matzei mele ceva. Prima oara am facut o pijama dintr-o camasa de noapte, a iesit chiar fff bine, dar avea si cusaturi "ciudate", apoi i-am facut o pereche de nadragi din alti nadragi de ai mei si iar au iesit...a urmat serbarea de Craciun si era Scufita Rosie, deci musai tinuta. Am facut-o fara tipar, am croit direct pe material si a iesit chiar fff bine...atunci am prins curaj cu adevarat. La inceput pt mine am folosit tipar din Burda, pt Diana nu foloseam deloc tipare, desenam cu creta direct pe material, apoi am inceput sa fac si pt mine cate ceva dupa aceeasi idee(fara tipar) si mai ajustam din mers.
Am povestit asta ca sa subliniez ca se poate sa fi incepatoare si sa-ti iese ceva frumos din prima pt ca-ti dai mult silinta, iti place ce faci si atunci trebuie sa obti un produs bun.
E drept ca la acest concurs au fost si fete care nu sunt incepatoare... de ne uitam prin forum vedem rochii, bluze, pantaloni sau fete care n-au fost la prima bluza pt ca inainte de asta au mai lucrat o bluza pe care au pus-o ca si creatie ceruta de regulament, dar asta deja e alta poveste...
Bucurati-va ca aveti o bluza ca-i prima sau nu.
Felicitari tuturor!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de ciucamona la data de Dum 28 Feb 2010, 9:19 pm

mersi pt sfat geany asa o sa fac la viitorea bluza care are pense Smile
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia la data de Dum 28 Feb 2010, 9:25 pm

Si eu sunt incepatoare in ale croitoriei, desi recunosc ca am facut mai multe bluze, rochii, fuste, pantaloni, chiar si vreo trei taioare si un palton , ba chiar si mai multe rochii de seara( astea imi ies cel mai bine wink ) Si nu glumesc deloc cand spun ca-s incepatoare! Asta pentru ca nu le fac repede, nu le fac usor, nu e o rutina croitoria pentru mine!

Tala daca faceai un tricou nu cred ca erai pe podium, sincer... A fost un pluton de bluzite binisor facute si care nu se prea detasau unele fata de altele.

As zice ca daca veti posta fiecare de acum incolo cam tot ce veti lucra,vom ajunge sa ne cunoastem si astfel de discutii vis-a-vis de ce poate una sau alta, vor fi de domeniul trecutului.

Leonutza, nu te complimentez aiurea, chiar ai ales cu rafinament un model potrivit!

Nicki, tu ai facut o bluza frumoasa, cu un model si o culoare care te prind de minune! Iti este un pic mare la spate, atat.
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de leonutza69 la data de Dum 28 Feb 2010, 9:36 pm

MihaelaT a scris:Offf, offf.
Si eu cred ca unele concurente chiar sunt incepatoarele, iar altele mai putin incepatoare Smile ...si eu credeam ca sunt incepatoare pana m-au luminat fetele rade
Eu zic ca totul tine si de firea omului.De exemplu, eu cand imi pun ceva in cap, pai e musai sa-mi iasa chit ca asta inseamna sa stau 3,4,5 nopti cu nasu-n masina de cusut.
Cand am primit masina de cusut nici nu m-am gandit sa-mi cumpar vreun metru de material ca imi era teama ca nu-mi iese, desi cu multaaaa vreme am mai avut tentative de croitorie. Am cautat in dulapul meu sa vad ce stric si sa incerc sa-i fac matzei mele ceva. Prima oara am facut o pijama dintr-o camasa de noapte, a iesit chiar fff bine, dar avea si cusaturi "ciudate", apoi i-am facut o pereche de nadragi din alti nadragi de ai mei si iar au iesit...a urmat serbarea de Craciun si era Scufita Rosie, deci musai tinuta. Am facut-o fara tipar, am croit direct pe material si a iesit chiar fff bine...atunci am prins curaj cu adevarat. La inceput pt mine am folosit tipar din Burda, pt Diana nu foloseam deloc tipare, desenam cu creta direct pe material, apoi am inceput sa fac si pt mine cate ceva dupa aceeasi idee(fara tipar) si mai ajustam din mers.
Am povestit asta ca sa subliniez ca se poate sa fi incepatoare si sa-ti iese ceva frumos din prima pt ca-ti dai mult silinta, iti place ce faci si atunci trebuie sa obti un produs bun.
E drept ca la acest concurs au fost si fete care nu sunt incepatoare... de ne uitam prin forum vedem rochii, bluze, pantaloni sau fete care n-au fost la prima bluza pt ca inainte de asta au mai lucrat o bluza pe care au pus-o ca si creatie ceruta de regulament, dar asta deja e alta poveste...
Bucurati-va ca aveti o bluza ca-i prima sau nu.
Felicitari tuturor!

La mine este ca si " te simti cu musca pe caciula" dar as vrea sa spun doua vorbe si nu pentru ca ma deranjeaza ceva cat vreau sa fiu inteleasa bine...eu am postat si o pereche de pantaloni si o alta bluza si postandu-le am scris ca am fost ajutata ,deci nu le-am facut singura spre deosebire de bluza de concurs care este facuta fara ajutorul cuiva, bineinteles ca tu poti sa crezi sau sa nu crezi asta pentru mine nu este o problema , eu puteam sa fiu nu smechera ci foarte smechera si sa postez numai cusaturile drepte si tivuri, dar sinceritatea e pe primul loc la mine,creatiile mele postate, eu le-am facut, in conditiile respective deci ajutata si probabil ca adminele au citit mai bine ce am scris in postarile mele , altfel as fi fost descalificata acum...oricum e ok,simteam pur si simplu nevoia sa replic...o seara placuta!
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 48
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved