Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Carte frumoasa,cinste cui te-a scris !

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Carte frumoasa,cinste cui te-a scris !

Mesaj Scris de teisoara la data de Sam 13 Feb 2010, 9:26 pm

Dragele mele,stiu ca toate am avea nevoie de f.mult timp liber sa putem face tot ce ne place si ce am vrea.Deci,cred,ca fiecareia dintre noi ii ramnae f,putin timp si pt.citit.Totusi,faceti-va o mare bucurie si mai ales timp pt.a cumpara si citi o carte speciala care poate schimba vieti(in bine).

NOUA ORDINE ALIMENTARA de prof.Mencinicopschi .Costa 46 ron fara transport(eu am comandat-o online si am citit-o pe nerasuflate.Cred ca nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa mai ales acolo unde sunt si copilasi. kiss
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 46
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Carte frumoasa,cinste cui te-a scris !

Mesaj Scris de ioncica la data de Joi 13 Ian 2011, 10:43 am

Si eu apreciez aceasta carte.
ioncica
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun 14 Feb 2011, 6:26 pm

Acesta este Tiziano Terzani, preferatul meu. Mi-ar face placere sa "faceti cunostinta" cu el, citind aceste randuri. Din pacate, azi, nu mai este printre noi. Au ramas doar cartile si mesajele. Terzani m-a fascinat din prima clipa cand am citit prima carte. Nu stiu daca exista in lb roman, daca il gasiti, vi-l recomand cu caldura.
Scrisoare de pe Himalaya

Ce e de facut?

Himalaya indiana, 17 ianuarie 2002

Imi place sa fiu intr-un corp care deja incepe sa imbatraneasca. Pot sa privesc muntii fara dorinta de a-i escalada. Cand eram tanar as fi vrut sa-i cuceresc. Acum pot sa ma las eu cucerit de ei. Muntii, ca si marea, amintesc o masura de grandoare ce inspira omul, il usureaza. Aceeasi maretie se afla in fiecare din noi, dar ne este greu sa o recunoastem. De aceea suntem atrasi de munti. De aceea, de-a lungul secolelor, atatia barbati si femei au venit aici sus in Himalaya sperand sa gaseasca in aceste inaltimi raspunsurile ce le scapau ramanand la campie. Continua sa vina.
Iarna trecuta prin fata refugiului meu trecu un batran sannyasin imbracat in portocaliu. Era insotit de un discipol, si el un renuntator.
“Unde mergeti, Maharaja?” l-am intrebat.
“In cautarea lui Dumnezeu”, raspunse, ca si cum ar fi fost cel mai de la sine inteles lucru.
Eu vin aici, ca si de data asta, sa incerc sa-mi fac putin ordine in minte. Impresiile din ultimele luni au fost foarte puternice si mai inainte de a pleca iarasi, de a “cobori la campie” iar, am nevoie de liniste. Doar asa se poate intampla sa auzi vocea care stie, vocea care vorbeste in noi. Poate e vocea bunului simt, dar e o voce adevarata.
Muntii sunt intotdeauna generosi. Imi daruiesc rasarituri si apusuri de nerepetat; linistea e tulburata doar de sunetele naturii ce o fac si mai vie.
Existenta aici e foarte simpla. Scriu asezat pe dusumeaua de lemn, un panou solar alimenteaza micul meu computer, folosesc apa unui rau din care beau animalele padurii - uneori si un leopard - , coc orez si legume la o butelie cu gaz, facand atentie sa nu arunc chibritul folosit. Aici totul e la os, nu se face risipa si se invata repede a da valoare si celui mai mic lucru. Simplitatea e un enorm ajutor la facutul ordinii.
Uneori ma intreb daca sensul frustratiei, impotenta pe care multi, in special tinerii, o au in fata lumii moderne e din cauza faptului ca ea le pare asa de complicata, asa de greu de inteles incat singura reactie posibila e sa o crezi lumea altuia: o lume pe care nu poti pune mana, o lume ce nu se poate schimba. Dar nu e asa: lumea este a tuturor oamenilor.
Si totusi, in fata complexitatii mecanismelor inumane – administrate cine stie unde, cine stie de catre cine – individul e tot mai dezorientat, se simte pierdut, si sfarseste asa prin a face doar mica sa obligatie in munca, in sarcina pe care o are dinainte, dezinteresandu-se de restul si facand sa creasca astfel izolarea sa, sensul sau de inutilitate. De aceea e important, dupa mine, readucerea fiecarei probleme la esential. Daca se pun intrebari de fond, raspunsurile vor fi mai usoare. Vrem sa eliminam armele? Bine: sa nu ne pierdem in discutii ca inchiderea fabricilor de pusti, de munitii, de mine antipersoana sau de bombe atomice va crea someri. Mai intai sa rezolvam chestiunea morala. Aceea economica o vom infrunta dupa. Ori vrem, inainte de a incerca, sa ne supunem faptului ca economia determina totul, ca ne intereseaza doar ceea ce ne este folositor?
“ In toata istoria au existat mereu razboaie. De aceea vor continua sa fie”, se spune. “ Dar de ce sa repetam vechea istorie? De ce sa nu incercam sa incepem una noua?” raspunse Gandhi celor ce-i ridicau aceeasi, banala obiectie. Ideea ca omul poate sa rupa cu propriul trecut si sa faca un salt evolutiv de calitate era reiterativa in gandirea indiana din secolul trecut. Argumentul e simplu: daca homo sapiens, cel care suntem acum, este rezultatul evolutiei noastre din maimuta, de ce sa nu ne imaginam ca acest om, cu o noua mutatie, devine o fiinta spirituala, mai putin atasata de materie, mai implicat in raportul sau cu aproapele si mai putin rapace cu restul universului?
Si mai apoi: din moment ce aceasta evolutie are de-a face cu constiinta, de ce sa nu incercam noi, acum, in mod constient, sa facem un prim pas in acea directie? Momentul n-ar putea fi mai potrivit avand in vedere ca homo sapiens a ajuns la maximul puterii sale, inclusa aceea de a se distruge pe el insusi cu acele arme pe care, putin intelept, si-a creat. Sa ne privim in oglinda. Fara indoiala, in ultimele milenii am facut un progres enorm. Am reusit sa zburam ca pasarile, sa inotam sub apa ca pestii, mergem pe luna si trimitem sonde pana pe Marte.
Acum suntem in stare sa donam si viata. Si totusi cu tot acest progres nu suntem in pace nici cu noi insine nici cu lumea din jurul nostru. Am infectat solul, profanat fluvii si lacuri, am taiat paduri intregi si am facut infernala viata animalelor, in afara de aceea a putinora pe care le numim ” prieteni” si pe care alintam pana cand satisfac necesitatea noastra de un surogat de companie umana.
Aerul, apa, pamantul si focul, pe care toate vechile civilizatii le-au privit ca elemente baza ale vietii – si de aceea sacre – nu mai sunt, cum erau, capabile de a se auto-regenera in mod natural de cand omul a reusit sa le domine si sa le manipuleze forta pentru propriile scopuri. Sacra lor puritate a fost poluata. Echilibrul a fost rupt.
Marele progres material nu a mers la pas cu progresul nostru spiritual. Dimpotriva: poate din punctul acesta de vedere omul nu a fost niciodata atat de sarac de cand a devenit asa de bogat. De aici ideea ca omul, in mod constient, trebuie sa inlocuiasa aceasta tendinta si sa reia controlul acelui extraordinar instrument care este mintea sa. Acea minte, pana acum ocupata in mod prevalent sa cunoasca si sa se imposeseze de lumea externa, ca si cum aceeea ar fi singura sursa a fericirii noastre ce ne scapa, ar trebui sa se intoarca spre explorarea lumii interne, la cunoasterea sinelui.
Idei absurde ale unui fachir asezat pe cuie? Deloc. Acestea sunt idei ce, intr-o forma sau alta, cu limbaje diverse, circula de ceva timp in lume. Circula in lumea occidentala, unde sistemul impotriva caruia aceste idei se indreapta le-a absorbit deja, facand din ele “produsele” unei deja vaste piete “alternative” ce merge de la cursurile de yoga la cele de meditatie, de la aromaterapie la “vacantele spirituale” pentru toti frustratii goanei dupa iepurii de plastic ai fericirii materiale. Aceste idei circula in lumea islamica, sfasiata intre traditie si modernitate, unde se redescopera semnificatia originara de jihad, care nu e numai razboiul sfant impotriva dusmanului extern, ci mai ales razboiul intern impotriva instinctelor si patimilor cele mai josnice ale omului.
Dar nu neaparat o dezvoltare umana spre inalt e imposibila. Trebuie sa nu continuam inconstient in directia in care suntem pe moment. Aceasta directie e nebuneasca, cum e nebunesc razboiul lui Osama bin Laden si cel al lui George W. Bush. Amandoi il citeaza pe Dumnezeu, dar cu asta nu fac mai divine masacrele lor. Atunci sa ne oprim. Sa ne imaginam momentul nostru de acum din perspectiva stranepotilor nostri. Sa ne uitam la azi din punctul de vedere al lui maine pentru a nu trebui sa ne caim mai apoi de a fi pierdut o ocazie buna. Ocazia este sa intelegem o data pentru totdeauna ca lumea e una, ca fiecare parte are sensul sau, ca e posibila inlocuirea logicii competitiei cu etica coexistentei, ca nimeni nu are monopolul a nimic, ca ideea unei civilizatii superioare alteia e doar fructul ignorantei, ca armonia, ca si frumusetea , sta in echilibrul opusurilor si ca ideea de a elimina unul din doi e pur si simplu blasfematoare.
Cum ar fi ziua fara noapte? Viata fara moarte? Sau Binele? Daca Bush ar reusi, cum a promis, sa elimine Raul din lume?
Aceasta manie de a vrea redus totul la o uniformitate este foarte occidentala. Vivekananda, marele mistic indian, calatorea in Statele Unite pentru a face cunoscut induismul. La San Francisco, la sfarsitul unei conferinte, o doamna americana se ridica si il intreba: “ Nu considerati ca lumea ar fi mai frumoasa daca ar fi o singura religie pentru toti oamenii?” “ Nu”, raspunse Vivekananda. “Poate ar fi si mai frumoasa daca ar fi tot atatea religii cati oameni pe pamant.”
“ Imperiile cresc si imperiile dispar”, spune inceputul unuia din clasicii literaturii chineze. Se va intampla si celui american, cu atat mai mult cu cat va incerca sa se impuna cu forta bruta a armelor sale, acum foarte sofisticate, in loc de a se impune cu forta valorilor spirituale si a idealurilor originale ale Parintilor Fondatori.
Primii ce au bagat de seama intoarcerea mea aici sus au fost doi vechi corbi ce in fiecare dimineata, la ora micului dejun, se protapesc pe deodar, copacul domnului, un maiestuos cedru din fata casei si caraie cat se poate de tare pana cand nu au obtinut resturile iaurtului meu – am invatat sa mi-l fac – si ultimele bobite de orez in farfuriuta. Chiar de-as vrea, nu as putea sa uit de prezenta lor si de o poveste pe care indianii o spun copiilor in legatura cu corbii. Un domn care statea, ca mine, sub un copac din gradina sa, intr-o zi nu a mai putut de acea caraiala de corbi. Isi chema servitorii si aceia cu pietre si bate ii alungara. Dar Creatorul, care in acel moment se trezea dintr-o motaiala, isi dadu imediat seama cad in marele concert al universului lipsea o voce si, foarte suparat, trimise urgent un asistent pe pamant sa puna iar corbii in copac.

Aici, unde se traieste in ritmul naturii, sensul ca viata e una si ca din totalitatea sa nu se poate adauga sau scoate nimic fara pedeapsa e mare. Fiecare lucru e legat, fiecare parte e intregul. Thich Nhat hanh, calugarul vietnamez, o spune bine in legatura cu o masa, o masuta mica ca cea pe care scriu eu. Masa a aici datorita unui lant nesfarsit de fapte, lucruri si persoane: ploaia cazuta peste padure unde a crescut copacul pe care un padurar l-a taiat pentru a-l da unui tamplar ce l-a pus impreuna cu cuiele facute de un faurar cu fierul unei mine… Daca un singur element al acestui lant, poate strabunicul tamplarului, nu ar fi esistat, aceasta masuta nu ar fi aici.
Japonezii, inca de pe cand locuiam in tara lor, se gandeau sa protejeze clima insulelor lor nu taind padurile japoneze, ci mergand sa taie cele ale Indoneziei si ale Amazonului. Curand si-au dat seama ca si asta se intorcea asupra lor: clima pamantului se schimba pentru toti, japonezi inclusi. In acelasi fel, azi nu ne putem gandi sa continuam sa tinem saraca o mare parte a lumii pentru a o face pe a noastra mai bogata.
Mai devreme sau mai tarziu, intr-o forma sau alta, contul ne va fi prezentat. Ori de catre oameni, ori de catre insasi natura. Aici sus, senzatia ca natura are o prezenta psihica a sa e foarte puternica. Uneori, cand incotosmat impotriva frigului ma opresc sa observ prima raza de soare ce aprinde varfurile ghetarilor si incet ridica valul intunericului, facand sa apara lanturi lanturi de munti din fundul laptos al vailor, o arie de bucurie imensa impregneaza lumea si eu insumi ma simt invaluit, impreuna cu copacii, pasarile, furnicile: mereu aceeasi viata in atatea diferite, magnifice forme.
Ceea ce ne face nefericiti este senzatia de a fi separati de acest tot. Precum sentimentul de diviziune de semenii nostri. “ Razboiul nu rupe doar oasele oamenilor, rupe si raporturile umane”, imi spunea la Kabul acel vulcanic personaj de Gino Strada. Pentru a repara acele raporturi, in spitalul Emergency, unde repara orice alta despicatura a corpului, Strada are un salon in care tinerii soldati talebani stau la doi pasi de “dusmanii” lor, soldati in Alianta de Nord. Unii sunt prizonieri, altii nu; dar Strada spera ca mutilarile asemanatoare, ranile asemanatoare ii vor apropia.
Dialogul ajuta enorm la rezolvarea conflictelor. Ura creaza doar alta ura. Un tintas palestinian ucide o femeie israeliana intr-o masina, israelienii reactioneaza ucigand doi palestinieni, un palestinian se captuseste de tritol si merge sa se detoneze impreuna cu cateva zeci de tineri israelieni intr-o pizzerie; israelienii trimit un elicopter sa bombardeze un autocar plin de palestinieni, palestinienii… si tot asa inainte. Pana cand? Pana cand se termina toti palestinienii? Toti israelienii? Toate bombele?
Desigur: fiecare conflict are cauzele sale si acestea trebuie infruntate. Dar totul va fi inutil pana cand unii nu vor accepta existenta celorlalti si faptul de a fi egali, pana cand nu vom accepta ca violenta duce doar la alta violenta.
“Frumoase discursuri. Dar ce-i de facut?” aud ca mi se spune chiar si aici in liniste.
Fiecare din noi poate sa faca ceva. Toti impreuna putem sa facem mii de lucruri.
Razboiul impotriva terorismului azi e folosit pentru militarizarea societatilor noastre, pentru a produce noi arme, penru a cheltui mai multi bani pentru aparare. Sa ne opunem, sa nu votam pe cei ce sprijina aceasta politica, sa controlam unde ne-am depus economiile si sa le luam de la orice societate ce are de-a face chiar si pe departe cu industria armamentului. Sa spunem ce gandim, ce simtim ca e adevarat: a ucide e in orice circumstanta un asasinat. Sa vorbim despre pace, sa introducem o cultura de pace in educarea tinerilor. De ce istoria trebuie sa fie predata doar ca o nesfarsita secventa de razboaie si masacre?
Eu, cu toate studiile mele occidentale, a trebuit sa vin in Asia pentru a-l descoperi pe Ashoka, unul din personajele cele mai extraordinare din antichitate; unul care trei secole inaite de Hristos la culmea puterii sale, chiar dupa ce a adaugat un alt regat la marele sau imperiu ce se intindea de la India la Asia centrala, isi da seama de absurditatea violentei, hotaraste ca cea mai mare cucerire e cea a inimii omului, renunta la razboi si, in multele limbi vorbite in teritoriile sale, sculpteaza in piatra aceste edicte ale eticii sale. O stela a lui Ashoka in greaca si aramaica a fost descoperita in 1958 la Kandahar, capitala spirituala a mulahului Omar in Afganistan, unde acum isi au bazele militarii americani. O alta, in care Ashoka anunta deschiderea unui spital pentru oameni si unul pentru animale, e azi la intrarea Muzeului National din Delhi.
Mai mult decat in afara, cauzele razboiului se afla inauntrul nostru. Sunt in patimi precum dorinta, teama, nesiguranta, lacomia, orgoliul, vanitatea. Incet incet trebuie sa ne eliberam. Trebuie sa ne schimbam comportarea. Sa incepem sa luam hotarari ce ne privesc si care privesc si pe ceilalti pe baza unei mai mari moralitati si unui mai mic interes. Sa facem ceea ce e corect in loc de ceea ce ne convine. Sa ne educam fiii sa fie cinstiti, nu sireti. Sa reluam anumite traditii de corectitudine, sa reintram in posesia limbii in care cuvantul “dumnezeu” azi a devenit un fel de obscenitate, si sa ne intoarcem la a zice “ a face dragoste” si nu “ a face sex”. Cu timpul si aceasta face o mare diferenta.
E momentul sa iesim in fata, e momentul sa muncim pentru valorile in care credem. O civilizatie se intareste prin fermitatea sa morala mai mult decat prin arme.
Mai ales trebuie sa ne oprim, sa ne luam timp pentru a chibzui, pentru a sta in liniste. Adesea ne simtim angoasati de viata pe care o facem, ca omul ce fuge speriat de propria-i umbra si de ecoul pasilor sai. Cu cat alearga mai tare, cu atat vede mai mult umbra ce se tine dupa el; cu cat alearga mai tare, cu atat zgomotul pasilor sai e mai puternic si il agita, pana cand nu se opreste si se aseaza la umbra unui copac. Sa facem la fel. Vazute din punctul de vedere al viitorului acestea sunt inca zilele in care e posibil sa facem ceva. Sa-l facem. Uneori fiecare pe cont propriu, alteori toti impreuna. Aceasta e o buna ocazie. Drumul e lung si adesea inca totul de descoperit. Dar preferam acela al degradarii umane ce ne sta dinainte? Sau acela, mai scurt, al extinctiei noastre?
Atunci : Drum bun! Atat in afara cat si inauntru.
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de violetas la data de Dum 27 Feb 2011, 5:01 pm

Am terminat "Agonie si extaz" -Irving Stone. V-o recomand cu caldura!
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 48
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 27 Feb 2011, 7:10 pm

e adevarat ca nu mai ramane timp suficient si pt citit....si mi-am luat o multime de carti noi:Herta Muler,Mario Vargas Llosa,Coelho,Elizabeth Gilbert a carei carte ''Mananca,roaga-te ,iubeste'' o citesc.
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bobitica la data de Mier 17 Aug 2011, 3:30 pm

A trecut ceva timp e cand nu s-a mai recomandat ceva pe aici.Mie imi place mult sa citesc,aproape orice.Ma relaxeaza,imi aduce cunostinte noi si ma rupe de multe ori de realitate(ca sa imi arate o alta).Citesc acum :Paulo Coelho
Învingătorul este întotdeauna singu
r.E o carte interesanta pentru ca arata realitatea din spatele modei si filmului.Dar mai bine va las sa cititi prezentatrea cartii:24 de ore în culisele celebrităţii.
Un portret necruţător al timpului nostru.

O zi la Cannes. Scena: strălucitorul festival de film. Personaje principale: Igor Malev şi Ewa, fosta lui soţie. Personaje secundare: actorii principali şi figuranţii fastuoasei lumi a filmului şi a modei. După o despărţire dureroasă, Igor, un om de afaceri rus, elaborează un plan pentru a-şi recâştiga fosta soţie. E dispus să facă orice sacrificii, inclusiv umane, în numele acestei iubiri devastatoare, care distruge totul în jur, dezintegrându-i inclusiv pe cei care o trăiesc.

Cu un scenariu „imaginat“ de autorul care a vândut peste 100 de milioane de exemplare din cărţile sale, Învingătorul este întotdeauna singur este o parabolă a superficialităţii, lăcomiei şi cultului celebrităţii, un crud portret al lumii de azi.

„Când m-am hotărât să fac o descriere fotografică a epocii în care trăim, am scris acest roman“, spune Paulo Coelho. Învingătorul este întotdeauna singur e o meditaţie asupra laturii întunecate a succesului, asupra destinului visurilor inocente într-o societate marcată de o profundă disoluţie a valorilor.(http://www.humanitas.ro/humanitas/invingatorul-este-intotdeauna-singur).
Lectura placuta! bucurie

bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 41
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 18 Mar 2012, 3:08 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...am sa cumpar aceasta carte si intreb daca 2 % din impozit il pot da la ong-ul acestei romance....nu cred ca o fiinta umana ajunge sa se prostitueze de buna voie
...semnalul de alarma tras de Iana Matei este ca aceste fapte se petrec in sec. XXI!

Trist prea trist pentru acesta zi de primavara autentica...cu cer senin si soare...cu ghiocei si boboci ce stau sa plesneasca..cu zumzet de albine....
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 23 Aug 2012, 11:03 am

Cand a iubi inseamna a suferi, inseamna ca iubim prea mult.

Cand aproape toate conversatiile noastre cu prietenii se invart in jurul LUI – problemele lui, gandurile lui, sentimentele lui – si aproape toate propozitiile noastre incep cu “EL…”, inseamna ca il iubim prea mult.

Cand ii gasim scuze pentru indispozitiile, iritarile, indiferenta sau tacerile prelungite, punandu-le pe seama unei copilarii si incercam sa actionam ca terapeuti, inseamna ca il iubim prea mult.

Cand nu ne plac valorile lui, comportamentul si caracterul lui, dar le suportam, gandindu-ne ca, daca suntem indeajuns de atragatoare si tandre, va dori sa se schimbe de dragul nostru, inseamna ca il iubim prea mult.

Cand relatia cu el ne pericliteaza fiinta emotionala, si poate chiar sanatatea si integritatea corporala, e deja clar ca il iubim prea mult…

Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 23 Aug 2012, 11:53 am, editata de 1 ori

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 la data de Joi 23 Aug 2012, 11:14 am

kiss ia uite ce am gasit eu aici.....abia astept sa rasfoiesc aceste minunate pagini! hug
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 55
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 la data de Dum 14 Oct 2012, 4:31 pm

Amore zucchero e cannnela-Amy Bratley, am terminat-o recent.
Autoarea este o jurnalista londoneza la prima ei carte. Draguta foc povestea, simpla si reala, inspirata din viata contemporana.
Inainte de aceasta carte, citisem o alta care m-a impresionat profund:( A minha vida com Osama Bin Laden)Viata mea alaturi de Osama-Jean Sasson.
Este incredibila poveste a primei sotii a lui Osama, secretele ascunse ale vietii private ale acestuia. Merita citita, eu personal am avut multe de invatat din aceasta carte, si am convingerea ca lectura ei va va acapara pe oricare dintre voi.
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 30 Iul 2013, 3:23 am

E vara, e canicula si e vremea concediilor...a aparut de curand cartea Ilenei Vulpescu "Noi, doamna doctor, cand o sa murim?" Merita citita.
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Mar 30 Iul 2013, 7:23 am

Fiecare carte a Ilenei Vulpescu merita citita!Ca si multe altele.Eu citesc acum romane din seria premiatilor Nobel.
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2930
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Ducess la data de Mar 30 Iul 2013, 7:35 am

Tocmai am terminat ,, Inferno'' de Dan Brown, o recomand:kiss: 
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 43
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 30 Iul 2013, 3:30 pm

Celya...ce carti citesti...!!!
Eu citesc The host, vreau sa citesc cartea si apoi sa vad filmul filmul.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de kmn la data de Mar 30 Iul 2013, 10:09 pm

si mie imi place si mi-a placut dintotdeauna sa citesc, desi in ultimii ani timpul pentru citit a scazut dramatic, am acum pe noptiera
"Idiotul" a lui Dostoievski...inainte am citit seria Sherlock Holmes
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1055
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 31 Iul 2013, 12:52 pm

Kmn, daca ai citi seria inseamna ca mai gasesti timp pe ici colo....mie mi-a luat calculatorul tot timpul, si eu iubeam sa citesc, apoi am avut o perioada in care nu mai aveam rabdare, nici macar un film sa vad darmite o carte sa citesc !!
Acum sincer imi impun, inainte de culcare cat de tarziu ar fi. Mai am o carte despre India, marea mea iubire, locuri de vizitat si ceva din istoria si legendele lor, interesanta!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mier 31 Iul 2013, 7:13 pm

Prietenul fidel este cartea! Cel putin pentru mine! Si se spune ca atunci cand vrei un raspuns, la ceva, il vei gasi intr-o carte!..Carte care va apare in calea ta sa-ti dea raspunsul pe care-l cauti!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kmn la data de Mier 31 Iul 2013, 10:18 pm

daniela....e drept ca nu mai citesc o carte pe saptamana cum faceam acum cativa ani, dar uneori duminica la somnul de pranz al copiilor mai pun mana pe ea sau daca mergem la socrii la tara, cat se joaca copiii si sunt supravegheati de altcineva mai citesc un capitol/ doua....
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1055
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Joi 01 Aug 2013, 7:40 am

Ma bucur sa vad ca e inca valabil ceea ce spunea cronicarul:"ca nu este mai de folos si mai frumoasa zabava in viata omului decat cetitul cartilor".Asta am incercat (si am reusit in cea mai mare parte) sa le insuflu si elevilor mei,de-a lungul anilor.Cartea e prietenul mut,langa care te refugiezi in clipe grele,de cumpana.
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2930
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Celya_f40 la data de Lun 05 Aug 2013, 3:42 am

danniela a scris:Celya...ce carti citesti...!!!
Eu citesc The host, vreau sa citesc cartea si apoi sa vad filmul filmul.
Scuze Danniela, abia cum am vazut ca mi te-ai adresat...
Momentan citesc Marele Gatsby in portugheza, ca sa-mi mai imbunatatesc gramatica potugheza, si "rasfoiesc" cu mare drag , romanul meu preferat din tinerete "Torente".Acesta l-am gasit cu mare greu in format electronic, pe un site de Chisinau.
Mai am cateva carti in italiana , ( la fiecare cursa prin Italia, cumparam cate o carte...)...tot asa ca sa nu uit limba.
De drag si dor, mai arunc o privire peste colectia Dumas, Paul Feval...eeeh, nostalgia tineretii...

Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Lun 05 Aug 2013, 10:27 am

Celya, şi eu am citit cu drag Torente.
O recitesc din când în când....
Acum încerc să ţin pasul cu fetiţa mea, citând în avans cărţile pe care trebuie ea să le citească ca să le putem apoi comenta.
Aşa că acum sunt la Fram, ursul polar.
Înainte de asta am citit volum 2 din Cireşarii, pe hârtie, şi volumul 1 pe internet.
În acest mod o verific şi pe ea să văd dacă citeşte sau doar stă cu cartea în mână; E greu în ziua de azi să convingi un copil să răsfoiască o carte.
Eu perseverez.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Lun 05 Aug 2013, 10:37 pm

Eu am terminat "Persuasiune" de Jane Austen.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Lun 05 Aug 2013, 11:41 pm

Torente...am citit si eu cu mare drag aceasta carte...multele mele carti ma asteapta sa ma intorc la ele in Romania, mi-e asa de dor de ele!!
Acum am recitit Crima si pedeapsa, de Dostoievski.
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 44
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crina68 la data de Mar 06 Aug 2013, 8:58 am

*Noi,doamna doctor,când o să murim?* Ileana Vulpescu
O ador...excepțională scriitoare....și greu încercată de viață...

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de bluetteblue la data de Mar 06 Aug 2013, 11:51 am

dune - un sf cu un milion de semne de intrebare !
e a IVa oare cand o recitesc si de fiecare data imi pare alta, cu alte deschideri spre alte intrebari
bluetteblue
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 43
Localizare : focsani,romania
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB