Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Retete arabesti, diverse - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Retete arabesti, diverse

+9
veraelyazji
mdlupu
teisoara
iuliana72
Giobsy
degetica
arime
luminita_khader
Admina
13 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Vin 30 Apr 2010, 7:09 am

Frigarui marinate de vita si legume
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente 1 lingura ulei de masline 1 lingurita otet 1 lingura sos Worchestershire (se gaseste direct de cumparat) 1/4 lingurita piper 1 lingurita sare 1/2 lingurita mustar 1/4 lingurita praf de usturoi 700 g muschi de vita, (taiat in cubulete de 2.5 cm fiecare) 1 ardei gras verde, unul rosu si unul portocaliu (toti taiati cubulete mai maricele, cam de 3 cm- 3.5 cm fiecare, ca pentru frigarui) 1/2 ceapa, taiata la fel ca ardeii 10 ciuperci taiate jumatati bete pentru frigarui preparare - amesteca bine intr-un vas uleiul de masline, otetul, sosul Worcestershire. piperul, 1/2 lingurita sare, praful de usturoi si mustarul - pune carnea intr-o punga de plastic curata si apoi toarna sosul anterior preparat - amesteca bine pana se intrepatrund aromele cu carnea - lasa la frigider 1 ora (nu trebuie preparata de seara, deoarece pana sunt gata celelalte, e gata si marinata; - inainte de a prepara frigaruile, umezeste bine betele - apoi alterneaza carnea cu legumele (ardeii, ceapa, ciupercile), apoi ia-o de la capat, dar ai grija sa ramana o bucata de vreo 4 cm libera pentru a putea manevra frigaruile pe gratar - inainte de la pune pe gratarul incins stropeste-le cu ulei de masline si cu restul de sare - lasa-le cam 3-4 minute pe fiecare parte - mai depinde si de cat de incins este gratarul si cum le prinde - verifica sa fie carnea gata, dar ai grija sa nu arzi legumele

Pui la gratar cu sos de citrice

Ingrediente:
1/4 cana ulei de masline extravirgin
1/4 cana suc de lamaie
3 linguri oregano proaspat tocat
3/4 lingurita sare
1/2 lingurita piper negru macinat
500 g piept de pui dezosat si fara pielita taiat felii
1 cana iaurt
2 lingurite suc de portocale
1 lingurita coaja de portocala
1/2 lingurita usturoi pisat
1/2 lingurita chimion pisat

preparare:
marineaza bucatile de carne cu urmatorul sos: combina uleiul de masline cu 2 linguri de suc de lamaie, 2 linguri de oregano, 1/2 lingurita sare si piper, toate intr-un bol. Amesteca bine carnea cu acest sos si las-o sa se marineze cel putin 20 de minute.
- prepara apoi sosul de citrice: restul de suc de lamaie, restul de oregano, iaurtul, sucul de portocale, coaja de portocala. usturoiul si chimenul.
pentru un aspect mai placut se infig bucatile de carne in bete de frigarui si se pun pe gratar, cam 4 minute, si se servesc cu sosul de citrice.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de veraelyazji Dum 02 Mai 2010, 7:23 pm

Buna luminita,si eu sint casatorita ca si tine cu un palestinian,noi locuim in Gaza,tu? Si eu gatesc mai mult mincare arabeasca si e intradevar mai buna.nu am vazut printre aceste minunate mincaruri,maftul,si mnohia,pe care eu una sincer,nu o puteam suferi,dar de anul trecuta inceput sa-mi placa foarte mult mai ales preparata cu iepuri.te pup si felicitari ptr.retete arata foarte bine.Poate ca voi pune si eu citeva retete cind voi avea timp.Daca vrei ma poti contacta la adresa mea de e-mail sau pe mesenger :veraelyazji@yahoo.com kiss
veraelyazji
veraelyazji
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 49
Localizare : Gaza-Palestina
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Mar 04 Mai 2010, 8:10 am

ma bucur sa te cunosc si chiar as dori sa ne imprietenim eu la sf lunii iunie plec in palestina dar in orasul -nablos-anabta-tulkarem
mlouhie nu am postat reteta deoarece aici in romania nu este mlouhie sau poate ca este si eu nu stiu
abea astept retete de la tine ca poate vi cu ceva nou ce eu nu stiu. intre timp uite inca ceva poate tu stii sa le faci dar cu siguranta sunt fete pe acest forum care nu stiu. te pup si numai bine ps: ( vorbim mai multe pe mail)

Hummus (pasta de naut)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente: * 1 cutie de naut fiert (250g) * 1 lamaie * 3 catei de usturoi * 4 linguri ulei de masline * sare Mod de preparare: Pasam foarte bine nautul scurs de apa cu ajutorul unui blender sau il dam prin masina de tocat. Adaugam zeama de lamaie, usturoiul pisat si apa fierbinte cat sa ajunga la consistenta dorita. Amestecam bine, in timp ce incorporam uleiul de masline. Potrivim gustul de sare. Servim rece, presarat cu patrunjel tocat marunt sau boia dulce. Deasupra mai punem putin ulei de masline si cateva boabe de naut Hummusul este extraordinar daca mai adaugam la preparare si putin sos tahini (pasta de susan), dar si 2 linguri cu iaurt cremos. TAHINI Ingrediente: * 200 g susan * 8-9 linguri ulei * zeama de la ½ lamaie * sare Mod de preparare: Intr-o tava punem semintele de susan si le prajim putin la foc mic in cuptor, aproximativ 5-10 minute amestecand cu o lingura des ca sa nu se arda semintele. Lasam sa se raceasca semintele cam 20 de minute. In blender punem semintele de susan, uleiul, zeama de lamaie si mixam pana devine o pasta. Pasta trebuie sa fie groasa, dar totusi fluida. Punem in borcane pe care le inchidem ermetic si le pastram in frigider.

Frigarui marinate de vita si legume
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente 1 lingura ulei de masline 1 lingurita otet 1 lingura sos Worchestershire (se gaseste direct de cumparat) 1/4 lingurita piper 1 lingurita sare 1/2 lingurita mustar 1/4 lingurita praf de usturoi 700 g muschi de vita, (taiat in cubulete de 2.5 cm fiecare) 1 ardei gras verde, unul rosu si unul portocaliu (toti taiati cubulete mai maricele, cam de 3 cm- 3.5 cm fiecare, ca pentru frigarui) 1/2 ceapa, taiata la fel ca ardeii 10 ciuperci taiate jumatati bete pentru frigarui preparare - amesteca bine intr-un vas uleiul de masline, otetul, sosul Worcestershire. piperul, 1/2 lingurita sare, praful de usturoi si mustarul - pune carnea intr-o punga de plastic curata si apoi toarna sosul anterior preparat - amesteca bine pana se intrepatrund aromele cu carnea - lasa la frigider 1 ora (nu trebuie preparata de seara, deoarece pana sunt gata celelalte, e gata si marinata; - inainte de a prepara frigaruile, umezeste bine betele - apoi alterneaza carnea cu legumele (ardeii, ceapa, ciupercile), apoi ia-o de la capat, dar ai grija sa ramana o bucata de vreo 4 cm libera pentru a putea manevra frigaruile pe gratar - inainte de la pune pe gratarul incins stropeste-le cu ulei de masline si cu restul de sare - lasa-le cam 3-4 minute pe fiecare parte - mai depinde si de cat de incins este gratarul si cum le prinde - verifica sa fie carnea gata, dar ai grija sa nu arzi legumele,
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Mar 18 Mai 2010, 7:42 am

Falafel cu seminte de susan si sos de iaurt cu tahini
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente: * 1 1/3 cani naut uscat * 2 catei de usturoi zdrobiti * 1 ardei iute, taiat fin * 1 lingurita chimen turcesc macinat * 1 lingura menta proaspata * tocata * 1 lingura patrunjel verde, tocat * 2 cepe verzi, taiate fin * 1 ou mare, batut * seminte de susan pentru invelit chiftelele * ulei de floarea soarelui pentru prajit * sare si piper * - Pentru sosul de iaurt si tahini: * 2 linguri tahini (pasta de susan) * mai putin de 1 cana iaurt proaspat * 1 lingurita piper cayenne * 1 lingura menta proaspata * tocata * 1 ceapa verde * taiata fin Mod de preparare: Punem nautul intr-un vas, il acoperim cu apa rece si il lasam la inmuiat peste noapte. Scurgem si clatim nautul, il punem intr-o cratita si acoperim cu apa rece. Aducem la temperatura de fierbere si mentinem la foc iute10 minute, apoi dam focul la mic si fierbem 1 ½ - 2 ore pana se inmoaie. Intre timp preparam sosul de iaurt si tahini. Amestecam intr-un vas mic pasta de susan (tahini), iaurtul, piperul cayenne si menta. Presaram deasupra ceapa verde si piper cayenne si dam la rece pana la servire. Amestecam nautul cu usturoiul, ardeiul iute, condimentele macinate si potrivim de sare si piper. Punem amestecul in vasul de la robot si mixam pana se formeaza o pasta nu prea fina. Daca este prea moale, dam la rece pentru 30 de minute. Din pasta racita de naut facem 12 chiftelute in palme si le dam prin seminte de susan. Incingem uleiul intr-o tigaie larga si prajim falafel-ul timp de 6 minute, intorcand o data.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de Admina Mar 18 Mai 2010, 9:43 am

Luminita, falafelul trabuie sa fie mai uscat si se mananca cu sosul de tahini, sau mai asemanatoare chiftelelor de soia, deci mai zemoase? Eu am mancat prin oras si erau cam prea fade, uscate, sosul e ok, dar oricum nu alunecau pe gat. Si puneam multi castraveti murati, langa, sa simt un oarecare gust.
Sper sa incerc reteta ta. foame

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 09 Iun 2010, 2:20 am

luminita_khader , ti-am furat retetele si ma bucur ca te-am descoperit . astept retete noi, te felicit ca stii sa gatesti in acest fel
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Mier 09 Iun 2010, 4:45 pm

multumesc si ma bucur foarte mult sa stiu ca sunt apreciata . cred ca oricare dintre noi e fericita cand i se intampla un lucru frumos si acum ma refer la tine iti multumesc inca o data si am sa mai postez de indata ce pot deocamdata sunt si in criza de timp am multe lucruri facute si la creatii dar nu imi mai citeste calculatorul cardul de la aparatul digital si nu mai pot sa afisez poze. sper sa rezolv aceasta problema cat mai repede
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 09 Iun 2010, 6:00 pm

sa ai spor in tot ce faci ! kiss
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de clodi Mier 09 Iun 2010, 7:32 pm

Luminita, eu salivez de la prima reteta Smile
Multumim tare mult pentru retete. O sa incercam sa facem humus - il avem cumparat dar nu cautasem inca reteta cum se prepara. Incercam si cu tahini ca ingredientele le avem Smile. Bucataria arabeasca ne place tare mult, i-am dus si pe ai mei la restaurant arabesc si au plecat foarte incantati asa ca o sa-i dau si mamei retetele tale.
kiss
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de rosita Mier 09 Iun 2010, 7:37 pm

Luminita, eu cand am mai facut humus, dupa ce am fiert boabele le-am curatat de coji ca asa am citit pe net, se pare ca ar fi mai greu digerabile cojile. Tu stii ceva despre asta, e un amanunt care conteaza? Ca a fost cam migaloasa treaba, si m-as lipsi bucuroasa de etapa aia Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Joi 10 Iun 2010, 9:29 am

poti sa te lipsesti fara nici o grija draga mea si nu te mai complica stii eu de cateva ori s-a nimerit sa fac o reteta noua ( de pe net sau dintr-o carte ) dar nu intotdeuna cantitatile le-am respectat intocmai deoarece mi se parea( cam trase de par)iar daca ar fi fost sa le respect nu imi ieseau uneori te mai iei si dupa instinct(pui mai mult sau mai putin )
va multumesc tuturor pt cele ce ati afirmat si vreau sa va spun ca mi-ati facut ziua frumoasa kiss

macshe
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ingrediente:2 vinete mari, carne taiata bucati ,o ceapa tocata,pasta de tomate, ulei apa, sare si piper preparare: vinetele se curata de coaja se taie in jumatate si apoi felii se sareaza si se lasa aproximativ o jumatate de ora pt a nu absorbi mult ulei cand se prajeesc. carnea impreuna cu ceapa se caleste si cand este gata se pune sare si piper dupa gust.. vinetele se prajesc . intr-o tava se pune un rand de vinete, carnea cu ceapa si deasupra inca un rand de vinete. se face un sos subtire din pasta de tomate, apa si sare si se toarna deasupra in tava se da tava la cuptor pt o ora , o ora si jumatate. se manaca cu garnitura de orez cu migdale prajite.

Retete traditionale libaneze: Fattoush (salata verde libaneza)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de luminita_khader Lun 28 Iun 2010, 8:45 am

Ayran
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente
750 ml iaurt gras 3 % 300 ml apa rece 1 lingurita chimen ras menta dupa gust cuburi de gheata sare
preparare
Intr-un blender mare se pun ingredientele si se mixeaza bine pana cand toate sunt amestecate si preparatul face spuma deasupra. Se toarna apoi intr-un vas adanc si se mai da la rece 1 ora, la frigider. Se serveste ca atare sau la shaorma, kebab, salate de cruditati.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de Noemi Lun 28 Iun 2010, 11:00 am

Merge ayranul si fara chimen si fara blender pt cine e mai comod si nu are chimen. Eu ma multumesc cu iaurt de baut cu sare si gheata eventual. E cel mai bun lucru pe care il putem bea vara beat
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Retete arabesti, diverse - Pagina 2 Empty Re: Retete arabesti, diverse

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB