Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

+94
marydor28
bibitu
europolis
subryna
veruta
Lucia Ro
ismi3ismi
Danny24
dandana
elena2008ro
rosita
myky7robc
geia
aleahim67
oana_007
myssym
Larrisa
valentinadof
mamiboom
polianadavid
gagaritz
Noemi
mickyta
MagdaMarin
elena_81
fragmente
catallinag
ana-maria14
marina40
neba92
vilcris
Onna
Uca
roxana096
andreeazaharcu
margot
ema
claudiaedy
copila
anca cojocea
Panea Laura
ioana soare
adelina24
amia
tomari
amnro
lushca
aurishta
nadina_b2005@yahoo.com
mnarcisa
oanadem
iliemarian71
veniciuc nicoleta
hope
crumaoli
bumbu antonia
danae
BiancaBellyDance
teisoara
Karina33
SilviaDumitrescu
mada93
bydanyela
Alina.C
aisha
geany
betrix
degetica
raluca1980
GIO Studio
scamutza
elena.vilcu
kerkyra
ileana cosanzeana
ana21maria
stargate
bobitica
totolina
DANIELA.I
diada
chemio
lil3lu
carmenzoe
ralucis
ciresicca
RalucaS
Monica
diana_roxana
clodi
MihaelaT
kolombo1221
zylv
reni0921
Admina
98 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Noi 2009, 10:35 pm

link[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Mier 04 Noi 2009, 11:25 pm

nu mai bine m-ati ajuta pe mine Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II 4246
ajutor
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de zylv Mier 04 Noi 2009, 11:29 pm

spune exact ce model vrei,ca nu am fost pre atenta la ceea ce-ti doresti.pana una alta am citit despre ce este vorba.nici nu stiu cu ce sa incep.tivul poti sa-l faci la masina.indoi cativa mm si tichelesti pe marginea materialului.la decolteu croiesti dubluri pe care le inchei pe linia umerilor,le asezi fata pe ffata pe bustiera,tragi la masina,crestezi la varful anchiorului sau pe rotunjimea decolteului,si intordi dublura,si cosi de mana.daca ti se pare ca se vede urat pe fata materialului(iti apar puncte pe unde ai cusut)renunta ,si mai bine dai un tighel la masina.ca sa fie bogata partea de jos ar trebui mai multe straturi de tul pe care le prinzi de fusta,care la randul ei vine prinsa de bustiera.pui fermoarul pe partea stanga a rochiei,si la final prinzi captuseala astfel incat sa bustiera sa cina intre fusta si captuseala.in felul acesta rezerva din talie va fi ascunsa sub captuseala si va arata bine pe dos.maine voi posta o rochita in clos,si voi face poze sa vezi cam cum ar trebui sa pui captuseala.sper ca ai inteles ceva de aici.daca nu ,astept intrebari hug


Ultima editare efectuata de catre zylv in Mier 04 Noi 2009, 11:44 pm, editata de 1 ori
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Noi 2009, 11:39 pm

reni0921 a scris:va rog am si eu nevoie de mare ajutor!!! am scris si la topicul cu rochiile dar inca nu am fost lamurita. vreau sa fac o rochita, din saten putin elastic (am cumparat deja tot), dedesubt vreau sa pun tul (daca asa se scrie), si am inteles ca trebuie si captuseala. forma cred ca ar fi clos si probabil partea de sus ar trebui sa o fac separata, si as vrea sa
fie cu maneci cazute. . cu tiparul ma descurc, dar ce nu stiu este: cum prind toate cele 3??????? cum si unde pun fermoar?????? cred ca la tul si captuseala doar partea de fusta trebuie,nu????? haba nu am cum sa ma apuc de ea........va rog sa ma ajutati!!!!!!! nu prea stiu nici tivul cum sa fac sa fie foarte fin. la cusatura invizibiila trebuie sa exersez si o sa ma descurc, dar la decolteu ??la decolteu nu cred ca se poate cusatura invizibila.
decolteul l-as prefera in V. acolo cum pot sa fac sa fie si usor si finut.
offf cate nelamuriri si intrebari intr-un singur mesaj..... zid
sper sa ma ajutati, ca am vazut ca sunteti foarte pricepute
kiss

Zylv, acesta este mesajul postat de Reni la capitolul I. A mai scris acolo niste completari, parca fusta sa fie pana la genunchi sau usor mai scurta.

Va rog, incetati sa mai scrieti offtopic aici!!! Cine nu se conformeaza, primeste o avertizare. Deja am despartit mesajele de 4-5 ori...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Mier 04 Noi 2009, 11:40 pm

zylv a scris:spune exact ce model vrei,ca nu am fost pre atenta la ceea ce-ti doresti
esti o scumpa Merci

vreau sa fac o rochita, din saten putin elastic (am cumparat deja tot), dedesubt vreau sa pun tul (daca asa se scrie), si am inteles ca trebuie si captuseala. forma cred ca ar fi clos si probabil partea de sus ar trebui sa o fac separata, si as vrea sa
fie cu maneci cazute. . cu tiparul ma descurc, dar ce nu stiu este: cum prind toate cele 3??????? cum si unde pun fermoar?????? cred ca la tul si captuseala doar partea de fusta trebuie,nu????? nu prea stiu nici tivul cum sa fac sa fie foarte fin. la cusatura invizibiila trebuie sa exersez si o sa ma descurc, dar la decolteu ??la decolteu nu cred ca se poate cusatura invizibila. decolteul l-as prefera in V. acolo cum pot sa fac sa fie si usor si finut.
si lungimea, cam pana la genunchi
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de zylv Mier 04 Noi 2009, 11:49 pm

citeste mesajul de mai sus ca am editat si ti-am explicat cam cum fac eu.fermoarul vine cam de la 7 cm de sub rascroitura subratului pana unde crezi tu.dar fiind fusta in clos,cred ca pe fusta sunt suficienti 10 cm
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Joi 05 Noi 2009, 12:13 am

am inteles chiar foarte bine!!!mi se pare putin mai greu, dar de abia astept sa vad ce-mi iese taie doar saptamana viitoare am timp sa ma apuc, pana atunci poate mai primesc idei si de la alte fete pricepute. zylv, o sa apreciez foarte mult pozele hug Merci kiss
maine o sa postez si eu cateva poze cu ce am creat, sa va faceti o idee cam ce stiu si eu cos Embarassed
mersi inca odata, si somn usor

off topic
nici nu pot sa va spun cat sunt de incantata ca am gasit acest site. pana acuma, desi eram multumita de ce am creat, parca imi era jena sa ies pe strada cu ele, ca ma gandeam ca isi da seama toata lumea ca nu-s bune ba intr-o parte ba in alta. dar mi-am dat seama ca de fapt este de apreciat si simplul fapt ca ma straduiesc Embarassed ( la fel ca multe incepatoare de pe forum) Flowers pentru toate care ne ajutati sa ajungem asa de pricepute ca voi wink
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty matritza

Mesaj Scris de kolombo1221 Vin 06 Noi 2009, 11:04 pm

buna seara....vreau sa stiu si eu exact pasii care se fac pt o matrita inainte de a se croi...mi sa spus k se foloseste o folie inainte...si sa o decupezi asa kum ai tu pe desen...poate cineva sa ma ajute?sa imi dea mai multe detalii?
avatar
kolombo1221
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Noi 2009, 11:11 pm

Vrei sa scoti tiparul dintr-o revista?
Daca asa vrei, pui folie gen sac(se gaseste la kg sau metru) sau hartie mai transparent peste tipar si conturezi toate partiele tiparului(masura care ti se potriveste), toate butonierele sau marcajele pt nasturi, pense, liniile pt imbinare, apoi ori faci si rezervele pt coasere pe folie/hartie sau pe material.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de kolombo1221 Vin 06 Noi 2009, 11:13 pm

am eu skitele..


kolombo1221 Astazi la 11:14 pm
am eu skita si vreau sa ma duc cu matrita la cineva sa o croiasca...e vb de o geanta


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 06 Noi 2009, 11:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : fuzionare postari)
avatar
kolombo1221
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Noi 2009, 11:16 pm

Ai schite la scara mica sau exact masura ta?
Daca vrei sa primesti ajutor trebuie sa dai mai multe detalii sa te poata ajuta fetele pricepute.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de kolombo1221 Vin 06 Noi 2009, 11:18 pm

nuu..am fgacut eu desene..dar nu la scara care trebuie..adik la dimensiunile normale...pe A4:D....deci ...ce am de facut?.multumesc
avatar
kolombo1221
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Noi 2009, 11:20 pm

Persoana careia i-o duci pentru cusut ma cgandesc ca e priceputa si va sti cum sa faca. Sunt persoane care lucreaza dupa dipar si persoane care nu-si fac niciun fel de tipar, deseneaza cu creta direct pe material.
Parerea mea este ca mergi, discuti cu persoana respectiva si ea stie ce are de facut.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Joi 12 Noi 2009, 9:06 pm

Buna, as vrea sa imi fac un palton simplu, scurt, gen baby doll, si as vrea sa-i pun buzunare.... eu n-am lucrat niciodata buzunare deci m-ati putea ajuta????
buzunar din acesta mi-as dori.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca mi se pare cam greu, o sa fac asa ceva, ca este usor, si asta imi imaginez si eu cum este.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

va rog sa ma ajutati !!!
mersi mult de tot Merci
kiss
seara frumoasa
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de clodi Vin 13 Noi 2009, 9:44 am

Uite aici un filmulet. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Linkul a fost postat de cineva tot aici pe forum dar nu mai stiu unde si cine. Explicatiile sunt in franceza dar cred ca se intelege din imagini. Daca nu, poti sa ma intrebi.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty constructia tiparelor - explicatii si scheme

Mesaj Scris de diana_roxana Lun 16 Noi 2009, 3:01 pm

Tocmai am admirat creatiile de la celelalte subiecte si mi-am dat seama ca sunt o lenesa. Am inceput sa fac un tipar de pantaloni de vreo cateva saptamani si nu l-am terminat inca. Tot timpul au aparut chestii mai importante si de fiecare data cand am dat de greu am abandonat lucrul. Nu e constructiva atitudinea asta deloc zid .
Maistra, mai am o intrebare, pt. tine, bineinteles wink . In tiparul de pantaloni apare dreapta 15 - 20 - linia soldului care se afla la aprox 20 - 22 cm fata de punctul 0. In cazul meu, aceasta linie este foarte aproape de linia 4-6 iar diferenta de marime dintre ele este vizibila iar linia exterioara a cracului pantalonului nu mai este o linie curba. Mai degraba ciudata. Oare se poate adapta cumva sau modifica? Sau poate am gresit eu ceva. Nici nu stiu ce ar trebui sa verific. Poate nu am masurat bine linia pasului. Cum anume se procedeaza?
Ma poti ajuta, te rog?
Cred ca o sa imi fac o mie de cruci cand o sa vad tiparul gata si o sa stiu toate amanuntele care la o prima privire nu le-am bagat in seama. kiss Multumesc
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Constructia tiparelor - explicatii si scheme II

Mesaj Scris de Monica Lun 16 Noi 2009, 8:02 pm

Clodi merci de link. Chiar am facut niste pantaloni si am renuntat la buzunarele paspoalate din spate, acum poate alta data o sa le fac.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Vin 20 Noi 2009, 10:41 am

ma ajuta si pe mine cineva cu tiparul acestei rochite?????
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si pentru aceasta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
multumesc
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Sam 21 Noi 2009, 11:16 am

nu mai scrie numeni la acest topic?????
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de RalucaS Sam 21 Noi 2009, 11:32 am

reni0921 a scris:ma ajuta si pe mine cineva cu tiparul acestei rochite?????
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si pentru aceasta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
multumesc

EU cred ca e un tipar f simplu din clini, daca ai ultimul nr din burda, poti folosi tiparul de la aceasta rochie
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si il prelungesti in jos dandu-i amploare.
La al doilea model, la fel, folosesti partea de sus, cred ca trebuie balene, si in jos tiparul de fusta clos, care este f simplu, doua semicercuri.

Succes.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Sam 21 Noi 2009, 11:46 am

hm...mie nu mi se pare sa fie acelasi tipar, cel alb cu cel postat de tine...
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de RalucaS Sam 21 Noi 2009, 12:05 pm

reni0921 a scris:hm...mie nu mi se pare sa fie acelasi tipar, cel alb cu cel postat de tine...

nici nu am zis ca e la fel, ci sa folosesti partea superioara a celui din burda si sa il prelungesti in partea de jos, dand amploare clinilor
daca ti se pare altcumva inseamna ca ti se pare intr-un fel si fa-l asa, eu am zis cum l-as face eu

sau daca ti se pare mai simplu, foloseste explicatiile maistrei

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de ciresicca Sam 21 Noi 2009, 8:15 pm

Reni, eu am folosit explicatiile Maistrei si am reusit sa-mi fac o rochie exact asa cum vrei tu, doar ca e lunga (uite un link sa vezi: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]) si nu i-am pus deloc bretelute. Mi-a iesit foarte bine dupa acel tipar.
Prima rochita postata de tine pare sa aiba taietura sub sani, aceasta e la latitudinea ta. Eu am facut-o fara si mi se pare ca se aseaza bine si asa.
spor la lucru!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de reni0921 Sam 21 Noi 2009, 8:33 pm

Ciresica, este foarte frumoasa rochia ta si iti vine foarte frumos.
am salvat si eu imaginile si indicatiile postate de Maistra, dar problema e ca efectiv nu ma pot hotari cum sa-mi fac rochita......cred ca am innebunit deja pe toata lumea de pe acest forum, ca in fiecare zi ma razgandesc si intreb de alt model, si nici nu revin cu vreun rezultat....... zid
sunt foarte nehotarata deoarece o sa fie rochita mea de logodna Rolling Eyes daca o sa fie candva gata Sad
sa speram........ Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II 4246
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de ralucis Sam 21 Noi 2009, 9:55 pm

reni, te-ajuta asta?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB