Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Culturi straine EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Culturi straine EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Culturi straine EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Culturi straine EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Culturi straine EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Culturi straine EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Culturi straine EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Culturi straine EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Culturi straine EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Culturi straine EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Culturi straine EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Culturi straine EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Culturi straine EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Culturi straine EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Culturi straine EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Culturi straine EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Culturi straine EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Culturi straine EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Culturi straine EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Culturi straine EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Culturi straine

+4
clodi
Medi
came_lia
skygirl
8 participanți

In jos

Culturi straine Empty Culturi straine

Mesaj Scris de skygirl Sam 06 Feb 2010, 11:39 pm

Nu stiu unde puteam sa postez acest topic, aici mi s-a parut cel mai potrivit (daca am gresit rog un moderator sau pe admina sa mute topicul acolo unde ii este locul). Si nici nu am vazut un alt topic despre acest subiect.

O alta pasiune a mea este cultura japoneza... De vreo 3 ani de zile imi place foarte mult aceasta cultura. Este atat de interesanta, si pot spune ca e aproape la 180 de grade fata de civilivatia noastra.

Am studiat si un an de limba japoneza, si pot spune ca nu este deloc atat de grea pe cat mi-as fi imaginat, singurul lucru mai dificil este invatarea caracterelor (desi si alea au o logica, cel putin alfabetul kanji), pentru ca sunt foarte multe. In rest gramatica nici nu se compara cu a noastra sau cu a altor limbi europene.

De asemenea ceea ce imi place in aceasta cultura este faptul ca principala regula, ca sa spun asa este RESPECTUL. In mod traditional poti jigni o persoana pur si simplu prin modul in care i te adresezi (exista diverse formulari ale unor cuvinte/propozitii in functie de "ïmportanta" acelei persoane).

Asta este asa ca o mica prezentare. In Iasi este si o ONG, o asociatie roamano-japoneza.

Mai sunt persoane pasionate de alte culturi? Araba, coreeana, chineza, indiana, poate chiar japoneza, etc. Poate mai gasesc si pe aici pe forum o persoana careia sa ii placa cultura japoneza. Asa ca am fost deja o data surpinsa, ca mai exista 2 persoane pasionate de puzzle-uri (un alt hobby al meu). Chiar nu ma asteptam sa mai dau de cineva cu aceasta pasiune si culmea este ca nu a fost o singura persoana, ci chiar 2.
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de came_lia Dum 07 Feb 2010, 7:08 pm

Stiu foarte putine despre cultura japoneza. Dar sunt interesata sa aflu mai mult. Am mai citit cate ceva despre Japonia, despre alimentatia lor atat de sanatoasa, despre modul lor de viata. Plus ca am citit ca copiii lor nu au ADHD.!!
Civilizatia indiana si cea araba ma intereseaza deopotriva.
Am citit Coranul, dar nu am inteles mare lucru. O ruda de-a mea este casatorita cu un marocan, si l-am mai intrebat pe el cate ceva- dar la ei femeile trebuie sa stea in la locul lor, asa ca am ajuns repede la conflict cu el.

Cum de ai studiat limba japoneza?
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de Medi Lun 08 Feb 2010, 12:34 am

In facultate, am stat in camera cu o fata care studia ca limba principala, japoneza. In anul intai, noi, celelalte patru, mergeam la disco in Preoteasa, iar ea, ofta "pictandu-si" de nu stiu cate ori ideogramele, ca la clasa intai...
De la ea am invatat cate ceva despre aceasta cultura... Sincer, imi recunosc neputinta de a o intelege in profunzime, cu tot efortul depus; sunt atatea diferente; unele foarte vizibile, altele...
Mie imi place mult cultura rusa...
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de clodi Lun 08 Feb 2010, 1:25 pm

Si eu am facut un an de japoneza in care am invatat hiragana si katakana, cateva cuvinte si formulari, putina gramatica si cand am inceput kanji am inceput si clasa a 12-a si nu am mai avut timp pentru aceasta pasiune.. ulterior am imprumutat cursurile mele cuiva care mi le-a pierdut Sad
Am aflat despre multe principii economice care desi au fost promovate in lume de catre americani, acestea au fost formate de japonezi, cum ca la ei au fost oameni angajati pe viata la o companie (asa era contractul). Intr-adevar sunt diferente foarte mari.

In legatura cu puzzle si eu am facut pana cand nu am mai avut unde sa le pun si nici prieteni carora sa le dau Smile ba mai mult... mi-am molipsit o prietena si acum face si ea puzzle


Ultima editare efectuata de catre clodi in Lun 08 Feb 2010, 1:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de skygirl Lun 08 Feb 2010, 6:46 pm

da.. cam asta am invatat si eu intr-un an de limba japoneza... cam ce ai facut si tu.. dar si lucruri despre cultura.. eu din fericire mai am cursurile de atunci Smile Eu nu am mai putut continua deoarece profesoara a plecat inapoi in japonia Sad.. si in loc venise o profesoara de origine romana si nu mai era la fel.. asa ca am renuntat.
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de tala Lun 08 Feb 2010, 7:59 pm

Nu stiu mare lucru despre cultura japoneza (decat ce am vazut prin filme sau ce am citit prin carti dar nu orientat direct spre cultura lor). M- a intrigat ce a spus Camelia - despre lipsa ADHD si ma face sa ma intreb daca la ei lipseste aceasta afectiune la copii din cauze genetice sau de educatie (prea stricta sau poate din contra, cu respect pentru copil). Imi cam dau cu presupusul caci nici despre ADHD nu stiu suficient. Poate pur si simplu boala nu exista in nomenclatorul lor.
tala
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de came_lia Mar 09 Feb 2010, 5:42 pm

tala a scris:Nu stiu mare lucru despre cultura japoneza (decat ce am vazut prin filme sau ce am citit prin carti dar nu orientat direct spre cultura lor). M- a intrigat ce a spus Camelia - despre lipsa ADHD si ma face sa ma intreb daca la ei lipseste aceasta afectiune la copii din cauze genetice sau de educatie (prea stricta sau poate din contra, cu respect pentru copil). Imi cam dau cu presupusul caci nici despre ADHD nu stiu suficient. Poate pur si simplu boala nu exista in nomenclatorul lor.

S-ar putea sa fie din cauza alimentatiei lor.

sau s-ar putea sa ai dreptate, ei nu considera hiperactivitatea o boala- Stiu ca si in medicina chinezeasca se accepta ca cineva sa fie hiperactiv fara sa fie considerata o boala.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de tala Mar 09 Feb 2010, 6:26 pm

came_lia a scris:[
sau s-ar putea sa ai dreptate, ei nu considera hiperactivitatea o boala- Stiu ca si in medicina chinezeasca se accepta ca cineva sa fie hiperactiv fara sa fie considerata o boala.

oare de ce? am citi undeva ca in ziua de azi prea repede se ingramadesc doctorii sa arunce cu diagnostic de autism si adhd. scuze de off
tala
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de skygirl Joi 11 Feb 2010, 10:10 am

poate fi si ceva genetic.. inca o chestie care o stiu.. este ca japonezii nu transpira... (poate transpira, dar nu asa cum transpira europenii)
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de ellybijoux Mier 23 Iun 2010, 2:51 pm

Eu sunt interesata de cultura indiana. Ar fi frumos daca am putea discuta despre acest lucru. Mai sunt pe aici persoane interesate? Smile
ellybijoux
ellybijoux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 36
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de denis21 Vin 27 Aug 2010, 1:37 pm

Interesanta cultura japoneza si cea indiana.Bine ar fi daca as ajunge sa vizitez aceste tari , pt. a cunoaste oameni , locuri , traditii ,frumusetile naturii,etc.
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 53
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de Uca Vin 27 Aug 2010, 2:09 pm

Salutare,
Chiar nu am stiut de acest topic pana azi.
Si mie imi place cultura asiatica, imi plac tarile precum Japonia, China, Koreea.
Imi place sa ma uit la filme asiatice (aseara am vazut Kamui).
Am mai studiat si catutat pe internet despre cultura lor, dupa ce mai vizionam cate un film si vroiam sa mai descoper cate ceva, sau sa vad cat de mult respecta realitatea.
Imi plac filmele facute de ei pentru ca mereu au cate o morala , sau te invata cate ceva.
Pana in prezent, cel mai frumos film artistic asiatic pe care l-am vazut este IP MAN (maestu in wing chun ) si un serial pe care l-am urmarit cu interes Queen Seon Deok, din punctul meu de vedere exceptional.

Mereu, dupa ce vizionez filmele lor, imi dau seama cu regret ca suntem departe fata de ei, nu avem acelasi respect si aceeasi scara de valori.

Poate mai dezvoltam subiectul.
Va pupic!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Culturi straine Empty Re: Culturi straine

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB