Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(3)

+83
iuli.b
Uca
dony_papusik
pisi
alexaaa08
alex_ro
ana_a
mamiboom
mb09
aandreicasiiuliana
mada93
letho
Luminita_lm
kerkyra
mitzulache
puffetta
Ela
veniciuc nicoleta
degetica
Adriana13
simona77
vilcris
Raluca2903
scamutza
elena_florescu
luminita_khader
tomari
ralu-ralu
danae
elena popescu
BiancaBellyDance
helen75
Camy
Ramonica
totolina
oanadem
tiana
Admina
scorpio89
rochiimireasaeu
maju1810
deliandreea
ELENA76
KanKan
rammy
valentinadof
Alina.C
europolis
milena
ellybijoux
amnro
ionela stefan
RalucaS
angells
MagdaMarin
danam
geany20062006
clodi
deeaz
diada
zylv
odrina
mdlupu
kisslandia
oana_007
olympia
Usagy
noel
aisha
SilviaDumitrescu
DANIELA.I
gandreea
MihaelaT
geany
ramy
leonutza69
mady85
ana21maria
stephanie
Karina33
medeeams
Corina Radoi
by_ella84
87 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de letho Sam 06 Mar 2010, 8:14 pm

mada93 a scris:... cum pot sa scot un tipar in acest format, pe coli A4
- alegi optiunea hartie A4 (nu letter sau default sau... spun tot ca nu stiu ce imprimanta ai tu si ce setari Smile )
- ai o casuta unde scrie Choose Paper Source by PDF page size - ai grija sa nu fie bifata
- la Page Scaling alegi din meniu optiunea Tile all Pages; la Tile scale sa fie 100% si la overlap pui doar daca vrei sa suprapui din imagine - mai bine nu scrii nimic.
Atat, daca nu ai inteles ceva, mai intreaba-ma.
A.... saru'mana pentru ca mi-ai amintit de unde le-am luat, la ce adunatura am in pc, nu mai stiu de pe unde le-am adunat Smile
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mada93 Sam 06 Mar 2010, 8:26 pm

Multumesc frumos de raspuns, explicatiile sunt foarte clare, am inteles care e problema. pupi
Imi poti spune te rog ce versiune ai? Eu am Adobe Reader 9 si la "Page Scaling" nu am optiunea "Tile all Pages".
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de letho Sam 06 Mar 2010, 8:40 pm

Hmm.... nu ti-am spus ce era mai important zid Acrobat readerul simplu nu suporta tile printingul, trebuie sa instalezi adobe acrobat (eu am 8.1 dar nu are relevanta). Sau ar trebui sa-l poti converti intr-un fisier gen dwg, stiam ca programele care citesc dwg-uri (nu neaparat autocadul ci astea free), suporta tile printing
Rog moderatorii sa nu ma impuste daca devine off topic
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mada93 Sam 06 Mar 2010, 10:08 pm

Am inteles, multumesc mult Flowers
Gata cu off`topicul, va rugam sa ne scuzati Laughing
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de puffetta Joi 11 Mar 2010, 6:55 pm

m-am apucat de o poseta si pt ca am dublat materialul a iesit cam gros si acum am probleme la cusut. masina face efort sa treaca peste imbinari, nu mai face tighelul uniform, face niste pasi mici, mici. cred ca nu poate trage materialul cum trebuie. mi-e frica ca am sa dereglez masina Sad are cineva sfaturi pt lucrul cu materiale groase?
puffetta
puffetta
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : pufflandia
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty incepatoare

Mesaj Scris de aandreicasiiuliana Joi 11 Mar 2010, 7:03 pm

salut!as vrea sa aflu cit mai multe despre critorie ...nustiu sa croiesc dar imi doresc foarte mult sa stiu...poate cineva sa ma ajute????

*****************************

salut! as vrea sa-mi croiesc o rochie poate cineva sami daie vreun sfat...unde as putea sa gasesc niste modele cu croiuri??????????


*****************************

Te rog sa citesti regulamentul site-ului!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 11 Mar 2010, 7:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : fuzionare postari si subiecte)
aandreicasiiuliana
aandreicasiiuliana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Localizare : R.MOLDOVA
Data de inscriere : 26/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de clodi Joi 11 Mar 2010, 7:05 pm

Eu zic ca atunci cand trece peste imbinari si e prea gros sa nu mai apesi pedala ci sa invarti de roata din dreapta si sa tragi usor (dar usor) de material in spate ca sa ajuti un pic transportatorul.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 11 Mar 2010, 7:30 pm

Aandreicasiiuliana, era normal sa cauti mai intai in forum daca exista vreun topic unde poti primi ajutor.
Ai deschis un topic cu nik-ul tau care nu sugera nimic, apoi am mai gasit inca un topic cu titlul "incepatoare"...
Cand ne facem cont pe un site mai intai citim regulamentul acelui site, cel putin mie asa mi se pare normal.
Ce model doresti, unde vrei sa porti rochia,...?
Exista in site
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] topic pt inspiratie.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de aandreicasiiuliana Joi 11 Mar 2010, 7:37 pm

as dori un model in stil clasic daca se poate... Merci
aandreicasiiuliana
aandreicasiiuliana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Localizare : R.MOLDOVA
Data de inscriere : 26/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mb09 Joi 11 Mar 2010, 8:01 pm

Cine are rabdare sa ma ajute sa fac o maneca. Am facut un tipar dar se pare ca e prea mic pentru ca la final maneca era fixa. Acum nu stiu daca sa o fac din nou mai mare sau am gresit si cu rascroiala. Am mai taiat putin din rascroiala manecii. Oricum sunt in impas.

****************************************************************

M-am linistit... si am mai croit una si a iesit.


Punctul 6 din regulament.


Ultima editare efectuata de catre geany in Joi 11 Mar 2010, 9:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
mb09
mb09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 42
Localizare : Smeura-Arges
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mamiboom Vin 12 Mar 2010, 10:20 am

Buna fetelor
Nu reusesc sa pun manecile la o bluza.

Sa ma invete si pe mine cineva va rog. sunt manecute simple, fara creturi sau alte brizbrizuri ... dar nu-mi ies, imi ies incretite si se vede urat:-(
Am cautat pe forum si am dat si cautare pe site. Daca aveti voi un link direct la vreun articol de pe site ar fi super
Vreau sa fac si eu o bluza frumoasa la fel ca cele pe care le faceti voi.

Multumesc anticipat:-*


Edit Geany: Ti-am mutat postarea aici. Poate in cadrul acestui subiect vei gasi informatia cautata


Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 12 Mar 2010, 10:36 am, editata de 1 ori (Motiv : postare fuzionata)
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de scamutza Vin 12 Mar 2010, 10:46 am

buna mamiboom...si eu am avut aceeasi problema sia m gasit pe aici pe forum cred o tehnica care mie mi s-a parut super utila..nu cosi bluza pe parti si nici manecutele...prinzi cu ace sau ata manecile incepand de la umar sus spre subtiori, cand vezi ca sunt asezate bine le cosi definitiv si apoi tragi bluza pe laterale pana la sfarsitul manecii..sper ca ai inteles ca nu prea stiu sa explic prea bine...apoi faci tivul bluzei si tivul manecutelor...mult spor..daca gasesc link-ul o sa-l scriu aici...pupici

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pupi


Ultima editare efectuata de catre scamutza in Vin 12 Mar 2010, 10:48 am, editata de 1 ori (Motiv : gasit link)
avatar
scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mamiboom Vin 12 Mar 2010, 10:55 am

mamiboom a scris:


Edit Geany: Ti-am mutat postarea aici. Poate in cadrul acestui subiect vei gasi informatia cautata

Multumesc. kiss

Scamutza->>Am intrat pe link numai ca pb e ca eu deja am incheiat lateralele pt ca am vrut sa o fac" ca la carte" , si daca desfac se strica materialul ca e cam pretentios. Offf ce rau imi pare ca nu am camera sa va arat si poze.... poate asa eram mai bine inteleasa..

off topic : imi place puiul tau de scamutza
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Mar 2010, 11:14 am

Mb09 si Mamiboom, ar fi mult mai usor daca ati folosi tipare din Burda, pentru inceput. Mamiboom, daca ai folosit tipar gata facut, cauta in revista explicatii pentru atasarea manecii. Sunt semne transversale pe umar sus si apoi inca o liniuta (parca) pe la mijlocul rascroielii maneciii, in partea din fata; aceste semne trebuie sa sa potriveasca cu cele de pe torsoul bluzei, in rascroiala manecilor, unde le prinzi. Maneca in general se potriveste "tandi pe mandi" in spate, la umar in fata, trebuie ajutat materialul si incretit usor. Ai maneca, croita si o vei incretii intre cele doua puncte de pe tipar (le transferi pe material cu creta); incretirea o faci cu doua cusaturi drepte, paralele, una in stanga si alta in dreapta liniei manecii, acolo unde vei coase de bluza. Cosi cu cel mai mare pas de la masina si lasi rezerve de ata ca sa incretesti tragand de fire. Apoi prinzi in ace maneca de torsoul bluzei si incepi sa ajustezi incretirea, ca sa "se pupe" o lungime cu alta. Cel mai corect e sa insailezi si apoi sa cosi, pentru ca datorita transportorului masinii, se deplaseaza straturile de material, chiar daca sunt prinse in ace.
Sper sa fi inteles ceva, nu am mai cusut o maneca de cateva luni, rusine mie... Embarassed Probabil sunt metode mai usoare, dar pentru inceput cred ca e bine sa faci cum e mai sigur, din ochi nu ies manecile perfect; mie nu-mi ieseu la inceput, cel putin.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de mamiboom Vin 12 Mar 2010, 11:20 am

SUPER ADMINA am inteles perfect. bluza e dintr-o burda mai veche, numai ca nu am reusit niciodata sa fac maneci dupa explicatiile lor . acum am inteles perfect ce e cu cele doua puncte. Daca imi recuperez camera maine termin bluza si va arat si voua ce a iesit. Multumesc muuuult.


O zi buna sa aveti
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de diada Vin 12 Mar 2010, 12:30 pm

scamutza a scris:..nu cosi bluza pe parti si nici manecutele...prinzi cu ace sau ata manecile incepand de la umar sus spre subtiori, cand vezi ca sunt asezate bine le cosi definitiv si apoi tragi bluza pe laterale pana la sfarsitul manecii..sper ca ai inteles ca nu prea stiu sa explic prea bine...apoi faci tivul bluzei si tivul manecutelor...mult spor..daca gasesc link-ul o sa-l scriu aici...pupici

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pupi

Asa o fac si eu acum, Camy mi-a zis ca asa le face si ea si ca asa se fac in croitorii, adevarul e ca daca te uiti pe un dos de maleta de ex se vede ca asa sunt facute.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Mar 2010, 12:38 pm

Diada, dar mi se pare ca merge numai la materiale elastice, sa intinzi partea din fata a manecii, asa. La satin sau orice aluneca sau nu e elastic, nu merge "din ochi", potrivita cusatura.
Privitor la ordinea operatiilor, adica sa cosi intai maneca de top si apoi sa cosi cusatura de sub brat si cea de pe laterala, asa zicea si Buburuza si asa am inceput sa fac si eu, e mult mai usor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 12 Mar 2010, 12:50 pm

Eu lucrez mai mult materiale neelastice si de obicei croiesc maneca putin mai larga cu doi cm, asa daca am de modificat rascroiala sau punctul de varf de maneca am de unde jongla. Si foarte rar aplic maneca pe circular. Prefer sa le aplic incepand din umar, sustinand cat 'cere' materialul si apoi asez normal pana la subrat. Ce-i in plus dupa corectiile de dupa proba tai pierdut. Apoi fac cusatura laterala maneca-corp.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de ana_a Vin 12 Mar 2010, 7:54 pm

buna fetele!!

ma inscriu si eu la scoala de croitorie

Inca nu am masina de cusut...este pe lista, insa o sa primesc una veche, de la soacra, manuala, oare as putea sa invat cu ea?
este marca aceea nemtzeasca, nu stiu exact cum se cheama, ea o lauda, zice ca ii merge foarte bine si ca ma pot folosi de ea pana voi reusi sa-mi cumpar una moderna.

Va citesc cu mare interes.
O seara placuta tuturor!
ana_a
ana_a
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de geany Sam 13 Mar 2010, 12:06 am

O masina de cusut, daca e functionala, se invata cu siguranta mai mult decat iti imaginezi; numai vointa sa fie Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de ana_a Sam 13 Mar 2010, 12:54 am

geany a scris:O masina de cusut, daca e functionala, se invata cu siguranta mai mult decat iti imaginezi; numai vointa sa fie Smile

multumesc foarte mult pentru incurajare!
Am mari emotii, am tratat pe maine cu soacra sa o aduc la mine acasa, va trebui probabil putin curatata ca ea na mai folosit-o de foarte mult timp.
Apoi...o sa incerc sa cos ceva, orice, inca ma gandesc ce material sa imi cumpar pentru inceput si ce tipar sa folosesc....
Pentru inceput probabil voi coase in linie dreapta sa vad ce iese....

O prietena mi-a zis ca are o carte despre croitorie, o iau imprumut si mai studiez, desi cred ca alaturi de voi o sa invat multe lucruri.

Juniorul meu cel mare ar fi foarte incantat sa-i croiesc un costum de Alladin sau ceva costum mai simplu de carnaval Smile .
ana_a
ana_a
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de geany Sam 13 Mar 2010, 2:49 pm

Cauta prin casa "carpe" haine ce nu mai folositi si joaca-te. Coase linii pur si simplu, sa te obisnuiesti cu masina, sa cosi cat mai drept, sa poti controla materialul. Apoi incepe cu ceva simplu, o fata de perna, un sorulet de bucatarie, coase tivuri pe material ce nu-ti foloseste la nimic sau bucata dintr-un produs aruncat prin debara... Cam asa se invata, asa te imprietenesti cu masina. Desi suna ciudat, o masina cat de buna ar fi, coase numai daca vrea cu tine... deci trebuie sa va imprieteniti si apoi te rasplateste.
BAFTA!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 14 Mar 2010, 11:29 am

Daca nu-i bine postat aici rog moderatoarele sa mute unde considera! Multumesc!

Admina pusese zilele trecute intrebarea despre cum se face tivul rulat ingust, pe matase sau voal. Am avut de scurtat o rochita de voal si-am facut poze ca sa va arat cum se face fara piciorus special.
1. Se taie materialul la maxim 1cm sub linia finala de tiv
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2.Se coase la varf de ac, pe dos, pe linia de tiv
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Se taie cat mai aproape de cusatura surplusul de material
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4.Se indoaie si se coase iar la varf de ac pe fata sau pe dos, eu am cusut pe fata, si va arata asa fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asa dosul, se vad cele doua cusaturi suprapuse
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Scuzati calitatea pozelor, eram grabita ca ma prindea seara si inca aveam de munca.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Admina Dum 14 Mar 2010, 11:59 am

Merci Merci Karina. Voi incerca asa; mai greu ca pe matase trebuie sa calc, inainte... zid
Am gasit piciorusul de tiv rulat, de la Pfaff; adevarul e ca nu stiu sigur daca l-am folosit corect si eram si cu lenea la maxim, nu am insailat, nu am prins in ace... dar a iesit frumos pe alocuri. Pe alte "alocuri", a sarit cusaturi sau a incretit. Deci oricum era de refacut esarfa, ii tai tivul si incerc cum ai zis tu. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de alex_ro Mier 17 Mar 2010, 5:06 pm

buna,

sunt foarte la inceput cu croitoria si momentan inca parcurg paginile forumului cu dictionarul alaturi Smile am inceput prin a croi o bluza dupa un model de rochie din ultimul numar din burda (model 103) si am observat ca, in dreptul umerilor fata si spatele au latimi diferite, insa inteleg ca ar trebui sa incep sa cos de la umeri. Exista vreun motiv sau vreo regula care imi scapa mie referitor la cum ar trebui sa le potrivesc?

multumesc!
alex_ro
alex_ro
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : romania
Data de inscriere : 19/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(3) - Pagina 10 Empty Re: Scoala de croitorie(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB