Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

+105
Pui_dEuropolis
claudia_mami
doyna2004
maju1810
tomari
puffetta
scorpio89
iulia_stone
came_lia
andreeaX
Seven
arime
degetica
Medi
Noemi
Day
ciresicca
hope
Buburuza
ellybijoux
danae
div
cosmi
ancuta_ancuta
Uca
ELENA76
oana_007
vasiliu ana
oananastasa
Alina.C
mihaelaelena
zylv
ralucis
ByVioleta
europolis
ema
Tache Marilena
deeaz
adar
ruscri
Clio_Ela
ciucamona
geany20062006
cretu_veronica22
GIO Studio
milena
Karina33
DANIELA.I
pisi
ancush
Lenica
maria martinas
MagdaMarin
Bianca23
mady85
nicky3128
Ramonica
Giobsy
silvia elena
leonutza69
lya06k
pepy24
MAYA
mariutza
madalina78
andreea2010
diana_roxana
ancacib
mnarcisa
julix_2007
Astoonel
cristina_v
crismi
skygirl
agendatel
kla78
scamutza
valentinadof
amnro
teisoara
mihamiha
totolina
LYNDA
bobitica
mada93
dktimi
nadina_b2005@yahoo.com
tala
angells
SilviaDumitrescu
diada
Adriana13
Kristina
Camy
ileana cosanzeana
kisslandia
olympia
geany
clodi
stephanie
MihaelaT
Usagy
ioana soare
mdlupu
Admina
109 participanți

Pagina 5 din 28 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Urmatorul

In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Bianca23 Joi 04 Feb 2010, 8:56 pm

buna....am aflat de acest concurs si nu imi vine sa cred...in sfarsit un concurs pentru incepatoare:)ce trebuie sa fac ca sa ma pot inscrie si eu ?eu am mai lucrat acasa, dar doar pentru mine , o bluzita, o camasuta, deci nu ceva foarte complicat...eu sunt foarte slaba si gasesc greu o bluza sau o camasa marimea mea asa ca m-am apucat de croitorie,am inceput sa imi modific niste haine si usor usor am invatat sa mai imi fac si eu cate ceva:) abia astept sa vad ce o sa imi iasa de data asta:):D
Bianca23
Bianca23
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localizare : buzau
Data de inscriere : 22/10/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 04 Feb 2010, 8:59 pm

Bianca23 primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa citesti regulamentul de la prima pagina

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/
album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 04 Feb 2010, 9:04 pm

Foarte interesant si provocator dar din pacate nu pot participa deoarece nu am 50 de mesaje postate,dar... ma apuc de lucru poate reusesc si bluza si sa postez mesajele.

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de mada93 Joi 04 Feb 2010, 9:14 pm

marinmagda18, mesajele ar trebui sa fie ultima problema, pe ele le faci cel mai usor.
Spor la lucru fetelor si multa inspiratie va doresc! pupi
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de skygirl Joi 04 Feb 2010, 9:16 pm

bafta noilor inscrise...

usagy.. unde ai gasit acel material.. tricot.. ca eu m-am uitat mai demult prin iasi si nu am vazut... si in ce culori erau disponibile acolo de unde ai cumparat tu?
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Admina Joi 04 Feb 2010, 9:33 pm

Usagy a scris:eu am gasit material de tricouri (bumbac elastic) - sub denumirea de tricot. Nu stiu cat de corect este numele....dar macar era 12 lei metrul (latime 2 m). Smile
Usagy, eu tot de tricot il stiu. In engleza ii zice knit fabric sau knit jersey (adica jerse-ul de la noi, este mai fin, mai marunt). Si tricotul gros, ca pentru pulovere. Au in comun felul in care e facut materialul; are fata si dos, la fel ca si tricotajul manual. Fata are mici striatii verticale si dosul este cu randuri mai marunte, orizontale.

CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA - Pagina 5 Jersey_knit asa arata fata

Diferenta este de grosime, dar structura este la fel. Cel mai subtire tricot este lycra si jerseul, apoi vine tricotul de bumbac (elastic mai mult, datorita compozitiei de elastan, sau mai putin elastic datorita tesaturii gen tricotaj). Apoi este tricotul cu fir gros, lucrat la masina, cel de pulovere.

Personal nu as incepe cu materiale elastice si nici cu satin. Sunt materiale dificile pentru o incepatoare, mai ales daca aveti doar masina de cusut liniara. Incercati sa imbinati cu pas elastic (zig-zag) si tivurile sa le coaseti cu ac dublu. Daca aveti si ace de jerse, ar ajuta.
Se pot face si tricouri, normal. Atata timp cat se poarta ziua si este facut de voi, nu conteaza stilul. Doar nu o sa faceti camasa, daca nu purtati. Trebuie tinut cont de faptul ce e foarte important sa aiba un je ne sais quoi, sa fie originala si interesanta, poate.wink

Cred ca o sa va cerem ceva poze, inainte de inscriere, sau in acelasi timp. Un obiect cusut de voi, orice. Se incriu multe persone, (asta este foarte bine, ca va motiveaza acest concurs), dar nu am vazut nici un obiect facut de voi, croitorit; la multe dintre voi.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 04 Feb 2010, 10:01 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de skygirl Joi 04 Feb 2010, 9:42 pm

maine ma duc sa imi cumpar material si imi scot si tiparele din burda... sunt foarte nerabdatoare sa ma apuc sa cos... dar mai ales sa port bluzita pe care mi-o voi face... cos
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 04 Feb 2010, 10:21 pm

Mersi pt incurajare mada93 o sa incep chiar zilele astea.Eu pot lucra ziua cand dorm copii (fata are 3 luni 1/2 si baiatul 2 ani si 8 luni) si seara cand iar dorm copii.Asta daca nu stau pe net.Eu avand atelierul in pod, acolo nu e caldura si pot sta pana cand ma ia frigul.
Dar nu abandonez si merg mai departe sper sa si reusesc.
Cat despre poze cu lucruri create deja nu e o problema ca asta vara cat am fost gravida numai rochii facute de mine am purtat.
Trebuie decat sa incarc poze din concediu.

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de pepy24 Joi 04 Feb 2010, 10:22 pm

buna!
cred ca intampin alta problema: masina de cusut, este singer, veche de pe timpul bunicului meu, nu am ac dublu, nu pot coase in zig-zag, nu surfileaza si nu stiu daca pot coase fir elastic, asa cum a zis admina.....
in cazul asta ce material pot alege?
nu mi-am lucrat nimic, doar faceam haine la papusi in copilarie...
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 04 Feb 2010, 10:24 pm

Iar materiale am slava Domnului deoarece sotul a lucrat la o croitorie de dama acum 9 ani si mi-a adus o gramada materiale care abia asteapta sa fie lucrate.

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de mada93 Joi 04 Feb 2010, 10:34 pm

marinmagda18, sa-ti traiasca copilasii, sa te bucuri de ei! E bine ca ai un atelier, cred ca este tare comod si reconfortant sa mergi acolo sa croitoresti.
pepy24, nu e neaparat sa folosesti un material elastic pt bluzita, poti la fel de bine sa folosesti ceva neelastic, iar surfilatul se poate face si manual asa ca nu te descuraja. Cat despre obiectul facut de voi, intr-o pauza de la bluzita poti sa mesteresti ceva mai micut (gen portfard, portofel).
Succes si spor la treaba! pupi
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de angells Joi 04 Feb 2010, 11:11 pm

Admina, Diada, eu zic ca trebuie facut ceva si cu fetele care acum posteaza "raspunsuri" peste tot doar ca sa stranga cele 50 posturi ca sa poata participa la concurs. Ce spuneti, am dreptate? daca posteaza toate pe la tot ce apare nou facut de restul fetelor si spun doar ceva de genul: vai, ce dragut, in jumatate de ora pot strange posturile, si forumul se umplede lucruri mi putin constructive.
Bafta tuturor insa ;)
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Usagy Joi 04 Feb 2010, 11:41 pm

skygirl a scris:bafta noilor inscrise...

usagy.. unde ai gasit acel material.. tricot.. ca eu m-am uitat mai demult prin iasi si nu am vazut... si in ce culori erau disponibile acolo de unde ai cumparat tu?

Intr-un magazin mare din Bucuresti, Bucur Obor, erau peste 10 culori, rosu, visiniu, bleo, beomarin, mov deschis, galben parca si altele, dar care nu mi-au atras atentia.

Admina, multumesc pentru lamurire. Eu stiam tricotul dupa materialul acela de pulovere si de aici si nedumerirea mea. Merci kiss
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de geany Joi 04 Feb 2010, 11:57 pm

O idee buna Angells. Eu as recomanda fetelor noi venite sa posteze si ele fotografii cu lucruri facute pana acum. Cu sigurata sunt venite pe forum cu minim de practica. Deci bafta fetelor la concurs si faceti-ne si noua cunostinta cu creatiile voastre din orice domeniu al lucrului manual. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Bianca23 Joi 04 Feb 2010, 11:58 pm

Gata fetelor m-am hotarat particip si eu la concurs!Deja m-am hotarat la modelul bluzitei!Smile
Bianca23
Bianca23
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localizare : buzau
Data de inscriere : 22/10/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 04 Feb 2010, 11:59 pm

Angells, e drept ce spui, dar unele au contul abia din ianuarie, alte de anul trecut dar, este dreptul lor sa stranga 50 de postari. Sper doar ca postarile lor sa nu fie chiar asa "fara numar, fara numar" Pot vorbi si-n cfenea toata ziua, nu are sens sa posteze doar "vai, ce frumos"
De asemenea nu toate care doresc sa faca bluza sunt incepatoare.
Initial am zis ca as participa, dar nici eu nu-s chiar inceparoare(am masina de cusut din noiembrie 2008 si tot de atunci imi prind urechile prin tipare sau croit pe material), deci nu se cad sa particip.
Iar Admina vad ca a cerut sa prezinte participantele si un obiect cusut de ele.
Sper sa nu mai apara iar "discutii de discutii" ca la rochia de seara. (Pe Livia nici n-am mai vazut-o pe forum de atunci)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de skygirl Vin 05 Feb 2010, 12:06 am

eu am postat acum cateva zile o bluzita facuta de mine.. si rochia mea de banchet pe care am facut-o impreuna cu mama mea. Asta este tot ce am lucrat eu in ale croitoriei..

mai mult experienta am in cusut goblen decat in cusut haine Smile)
skygirl
skygirl
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Camy Vin 05 Feb 2010, 1:08 am

hmmm Mihaela AI DREPTATE nici eu n-am mai vazut-o.Sper ca acest concurs sa iasa bine fara discutii si alte chestii.

fetelor sporrr maxim!
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Usagy Vin 05 Feb 2010, 8:22 am

In primul rand "La multi ani" cu intarziere pentru Camy kiss .

In alta ordine de idei, nici Buburuza nu a mai aparut dupa discutiile de la concursul precedent. Si este mare pacat. Poate ar trebui puse niste premii mai mult simbolice? Pe mine nu m-ar deranja, tocmai mi-am cumparat o masinuta draguta de cusut (pe care am reusit sa o blochez din prima incercare pt. ca am pus ata gresit rade ).
......si simt cum vine furtuna si pe aici :P.

In regulament se spune ca este un "concurs pentru incepatoare in croitorie iar participantele vor fi verificate, eventualele lor creatii postate vor fi analizate, pentru a ne asigura ca nu se incriu decat incepatoare. "

Sunt foarte curioasa cum se va putea face analiza acelor useri care au doar 1-2 posturi de ex. iar pe celelalte pana la 50 le vor face scriind la cafenea . Nu am nimic impotriva lor atata vreme cat a fost in regulamentul initial.
Dar daca tot se introduc reguli noi (cum e cea cu postarea unui alt produs) poate niste detalii mai amanuntite sunt necesare.
Tot dificil , daca nu imposibil va fi de stabilit daca produsul este lucrat de persoana in cauza (pot oricand sa fac poze cu materialul taiat, etc si apoi ma duc la o croitoreasa).
Sau sa se stabileasca linia de delimitare intre incepator si intermediar.
Incepatoare este cineva care nu a mai croit in viata ei ? Daca am facut cateva lucrusoare si am avut incapatanarea sa arate si decent cum sunt considerata?
Ce vreau sa zic e ca in acest mediu virtual si in acest domeniu subiectiv nu poti fi detinatorul adevarului absolut. Si mai mult ca sigur discutii se vor crea. De aceea niste reguli foarte clare si precise ar putea ajuta la atenuarea acestora.

De aceea le doresc multi nervi moderatoarelor acestui concurs.

Scuze, cateodata vorbesc mult si nu prea coerent.
- si acum astept rosiile - bring them on fuga
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Admina Vin 05 Feb 2010, 8:50 am

Usagy, Angells& co. e usor sa va dati cu parerea, dar mai greu e sa dati solutii. Am spus pe a III-a pagina:
In principal va ganditi: am facut o pereche de pantaloni? un sacou? un palton? sau alt articol vestimentar mai complicat sau captusit integral? Daca stapaniti foarte bine aceste tehnici sunteti avansate (probabil), daca ati incercat cam din toate (indiferent ca v-au iesit bine sau mediocru) sunteti intermediare si daca ati lucrat mai mult lucruri simple: articole elastice mulate, fuste fara pense si slit, rochii mai simple, etc. puteti trece drept incepatoare in ale croitoriei, desi sunteti mai avansate decat cele care cos prima oara o bluza. Nu se poate trage o linie clara, dar eu asa vad problema.
Am mai zis ca nu hotaram noi, ci juriul. La concursul de rochii nu a castigat Livia nici unul din locurile 1,2 sau 3, tocmai din cauza ca nu a putut convinge ca e rochia facuta de ea. Se va vota cea mai realista bluza si cea mai interesanta, nu "cea mai cumparata" sau "cea mai facuta la comanda". wink
Am sa modific primul mesaj cu cerintele de rigoare privitor la creatiile celor inscrise in concurs. Pentru cultura tuturor generala, sau particulara, va rog sa mai aruncati cu ochiul la concursurile de pe alte forumuri, indiferent de teme sau premii. Au regulament de 2 fraze, nu se cere mai nimic, nu se explica mai nimic. Eu trebuie sa ma incriu la cursuri de drept ca sa intocmesc un mesaj pentru concursurile de la noi... zid si tot nu e bine.
Juriul, ca de obicei, va fi format din persoane care au habar de croitorie; deci pot stabili daca produsul este facut de un incepator sau nu. Daca nu aveti incredere in expertiza lor, atunci nu mai stiu. Nu putem merge personal in vizita la toate concurentele, spre a le cere dovezi.

Am editat mesajul 1, ceea ce apare scris cu grena, este privitor la calitatea de incepator si alte cerinte pentru participante. Continuati sa propuneti si sa dati solutii, daca mai vedeti aspecte importante pe care nu le-am atins. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de mdlupu Vin 05 Feb 2010, 10:32 am

Eu am croit deja bluza de saten, sper sa ma descurc si la cusut! am ales un model din burda cu doua stelute pe care il voi modifica putin la guler! multa lume m-a avertizat ca satenul este dificil de cusut, insa mi-a placut foarte tare materialul! Pana la urma sper sa ii dau de cap!
Cand mi-aduc aminte ce-am patit cu sarafanul rosu din tricot (postat la topicul rochii, sarafanane....) cusut numai la liniara zid zid de cate ori am cusut si am descusut, numai eu stiu!
eu am zis inca de la lansarea acestui concurs ca va fi concurenta mai mare decat la concursul cu rochii de seara!
sa speram ca nu vor fi tot atat de multe discutii pe langa concurs!

succes tuturor participantelor si nervi tari pt membrii juriului!
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Noutate multumesc draga redactie pentru invitatie

Mesaj Scris de maria martinas Vin 05 Feb 2010, 10:41 am

Sunt o admiratoare interesata sa particp la acest concurs,vreu sa fiu printre cele care se intrec la executarea unei bluze frumoase,cu mult drag Maria
maria martinas
maria martinas
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : acasa
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Usagy Vin 05 Feb 2010, 10:49 am

Multumim de completari peace .

Eu deja imi pregatesc si o armura pe langa bluza.


Succese !
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de scamutza Vin 05 Feb 2010, 10:50 am

ohh...se pare ca juriul va avea o sarcina foarte grea de data aceasta..mult succes tuturor
avatar
scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de stephanie Vin 05 Feb 2010, 11:07 am

In mod sigur ca discutii vor aparea, dar.... eu o sa am o bluza facuta de mine si experienta de a coase altceva decat cearceafuri si de a face probe pe bucati de material ca sa invat sa cos la masina si sa vad ce fel de cusaturi face si cum se regleaza.
Daca va trebui sa prezint si un alt produs pe unul din topicurile sectiunii de croitorie, o sa ma straduiesc sa il fac in timp util.

Bafta tuturor participantelor si rabdare organizatorilor si moderatoarelor concursului, ca unele dintre noi suntem incepatoare sau foarte incepatoare!
stephanie
stephanie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 67
Varsta : 41
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 15/07/2009

Sus In jos

Noutate Re: CONCURS DE CROITORIE - PRIMA MEA BLUZA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 28 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB