Ultimele subiecte
» Seturi crosetate pentru copii(9)
Astazi la 8:50 am Scris de Giobsy

» Saluri, fulare, esarfe crosetate X
Astazi la 8:44 am Scris de Giobsy

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Pagina 4 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 10 Feb 2010, 11:06 am

ioana,

m-am saturat sa intru in polemica cu tine. nu stiu cum se face de le stii tu toate asa bine.

nu putem obliga pe nimeni sa posteze poze daca nu vrea, nici sa lucreze ceva daca nu vrea.

nu stiu ce "invataminte" vrei sa tragem. de ce nu le expui tu si sa terminam o data ?

nu te intrebi de ce nu ma mai amestec in celelalte topicuri ? chiar nu mai ai nimic altceva de moderat ?

ti-am reprosat in particular atitudinea asta de "le stiu eu mai bine pe toate", dar acum chiar ma deranjeaza. nu trebuie NIMENI sa-ti dea tie socoteala, nici sa-ti spuna daca a tras invataminte sau nu.

dupa ultima discutie referitoare la atitudinea ta nu s-a schimbat decat un singur lucru : acum aduci laude tuturor, indiferent daca le merita sau nu.

eu una stiu un singur lucru : daca mai vad AICI vreun post de-al tau MA RETRAG !!

Nu-ti doresc o zi buna, ca deja pe-a mea mi-ai stricat-o.

marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 10 Feb 2010, 11:34 am

Va rog sa reveniti pe subiect, pe tema data. Marlen pentru insulta avertisment. Moderatorii sunt facuti sa ajute, este sectiunea ei trebuie sa intervina. Nu ai de ce sa te superi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 10 Feb 2010, 11:37 am

draga diada,

data trecuta am avut curtoazia sa vorbesc despre toate astea in particular. te rog vorbeste cu admina. am ramas atunci pentru ca ea a vazut lucrurile obiectiv.

i-am cerut voie sa deschid subiectul asta, in care sa fac EU recomandari cum cred ca e mai bine, ba mai mult, m-am ferit sa mai postez peste ce scrisese ioana, pentru ca sfaturile ei sunt bune la teorie. in practica, nu stiu cat sunt de aplicabile.

dar toate lucrurile au o limita.

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Mier 10 Feb 2010, 11:59 am

marlen ma o intrebare daca fac un pulovar cu rascroiala la maneca, este obligatoriu sa fac maneca separat si sa o cos ulterior sau pot sa culeg ochiiuri pentru a o executa, am postat adineauri un mesaj in care am spus ca sunt dacord cu ioana soare prin faptul ca un proiect trebuie finalizat
dar sunt deacord si cu ceea ce ai spus tu ca nu pot obliga pe nimeni sa termine proiectul inceput si nici sa posteze poze cu ceea ce a lucrat si mai ales nici sa traga concluzii sau invataminte despre ce i s-a prezentat
char e misto topicul acesta facut de tine marlen
mie sincer imi place foarte mult
felicitari

bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 10 Feb 2010, 12:16 pm

Ca sa ne fie de ajutor cu adevarat, uite ce va propun :

- astept 2-3 zile propuneri cu ce ati vrea sa lucrati si ce fir aveti (grosime sau pe ce andrele se lucreaza)
- imediat ce am primit mai multe propuneri, voi selecta un proiect sau mai multe la care pun poza si in 1-2 zile si modalitatea de lucru
- va provoc sa lucrati proiectul si pe masura ce o faceti imi puteti adresa intrebari.
- cred ca cca 2 saptamani sunt suficiente sa-l facem
- postati poze cu rezultatul final

Marlen, eu am inteles ca tu lansezi provocarea, celelalte membre interesate incep sa propuna si apoi se selecteaza un proiect. In cazul de fata asa a fost, s-a ales un pulover babratesc pe care tu, impreuna cu cele care si-au manifestat dorinta, il tricotati in paralel; fiecare cu firul si modificarile sale; iar tu le ajuti cu sfaturi, in timpul lucrului. Eu stiu metoda de la americani, varianta de la croitorie se numea Sew along; banuiesc ca aici s-ar numi Knit along.
Dar acum am citit ca tu lucrai alt proiect in acest timp si cele care au inceput puloverul barbatesc fie nu au avut timp sa-l termine sau oricum nu postau poze. Din cate am inteles scopul era motivarea, si ajutorul tau dat celor care lucreaza primele articole mai complicate. Dar trebuie sa aiba o finalitate, asa cum ai spus si tu in primul mesaj. O poza cu mobilul facuta partii din spate sau unei maneci a puloverului, si tot ar fi ceva.
Cred ca Ioana nu a constatat decat ce explic si eu mai sus. Ideea este intr-adevar foarte buna, foarte utila; multa lume este receptiva la acest proiect; dar trebuie o finalitate pentru fiecare proiect, chiar daca timpul s-ar impinge la 3 saptamani, spre exemplu.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu am cateva proiecte incepute si uitate. Sad Nu conteaza ca intarziati 2-3 zile, dar terminati proiectul si incercati sa postati puloverul barbatesc pe care l-ati lucrat cu sfaturi de la acest subiect. hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 10 Feb 2010, 12:50 pm

draga admina,

asa a fost lansat subiectul si asa ar trebui sa mearga in continuare. eu nu am putut coopta mai mult de 3 participante si nu am spus niciodata ca nu le astept sa termine si sa posteze rezultatul.
daca te uiti, am mers mai departe si chiar am pus intrebari gratuite, in ideea de a ajuta cat mai multa lume.

de ce nu lasam lucrurile sa vina de la sine ? sunt foarte mandra de schema postata de cineva la mijlocul subiectului, care spunea ca pana acum n-a mai facut scheme pentru un lucru. ce alte "invataminte" ne mai trebuie ? fireste ca la final ar fi trebuit sa intreb si daca experienta asta le-a fost de folos si daca CEL MAI IMPORTANT : se pot apuca singure de alt lucru pentru copil sau femeie, pe aceeasi schema.

nu stiu de ce ar trebui sa se simta obligate sa posteze. as fi vrut s-o faca de bunavoie.

nu cred ca s-a simtit faptul ca eu am lucrat la altceva. am spus asta numai la sfarsit. oricum am lucrat "n"pulovere de felul asta ca le visez cu ochii inchisi si pot sa sfaturi oricand, utile as zice eu.

voiam numai sa vina lucrurile de la sine si sa faca oricui placere sa revina la topicul asta stiind ca aici gaseste sfatul care-i trebuie. dar nu, a trebuit sa vina cineva sa ne dea cu bata in cap si sa puna lucrurile la punct.

le-am sugerat numai sa se gandeasca la urmatoarea tema.

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Mier 10 Feb 2010, 2:43 pm

Fetelor,

Imi pare sincer rau ca s-a ajuns la astfel de discutii. Eu cred ca toata lumea trebuie sa ia o pauza ( fiecare are zile bune si zile rele) pentru ca aici ar trebui sa fie un coltisor in care sa mai uitam de griji si sa ne desfatam ochii cu lucruri minunate facute de manutele noastre ale tuturor.

Haideti sa dam vina pe oboseala, stres, griji dar nu una pe alta, va rog!!!
Ar fi pacat pentru ca acest topic chiar este foarte bun si sunt sigura ca multa lume il urmareste (chiar daca nu scrie) si asteapta poze cu puloverele in lucru.
Toata lumea care da sfaturi pe acest site este bine intentionata, asta fara nici-un dubiu!
Eu una imi fac "mea culpa" pentru ca am promis niste poze aseara si nu le-am pus. Adevarul e ca m-am luat cu treaba acasa si am uitat, dar nu cred sa se supere cineva pe mine din cauza asta, stim cu toate cum este sa te iei cu treaba.....
Deci, eu am terminat fata si spatele (pun poze diseara!!!!!) si sper din suflet sa incep maneca. Am s-o incep de jos si pe urma am s-o cos asa imi vine mie mai usor.
Mie personal mi-a prins foarte bine sa lucrez dupa chema si de-acum incolo clar o sa-mi fac schema pentru fiecare proiect inainte sa-l incep. Nu a trebuit sa desfac absolut nimic (asa cum se intampla in trecut cand lucram din ochi).

Va imbratisez pe toate si va trimit un zimbet care sa va-ncalzeasca sufletul!! hug Flowers

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 40
Varsta : 46
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 10 Feb 2010, 4:48 pm

Multumim Lauricson pupi

Asta era si ideea pe care o exprimasem mai sus, poze, impresii, flori, pupaturi, poza de grup Smile inainte de a incepe altceva. Altfel se amesteca borcanele si e pacat. Exact ce ai spus tu mai sus - ca ai invatat sa faci o schema - mi se pare esential si un mare pas inainte , un lucru de care poti sa fii mandra, si care merita evidentiat.
Daca v-ati imbarcat in aceasta calatorie impreuna si ati imbratisat aceasta provocare, e bine sa o finalizati impreuna, sa impartasiti impresii si sa va bucurati impreuna. Abia apoi, dupa ce se va fi tras linie sa inceapa un alt proiect, alta promotie:)

sunny

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3871
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 10 Feb 2010, 6:25 pm

dragi fetelor,

asemeni lui lauricson, va rog sa ne spuneti in ce stadiu sunteti cu proiectul si sa estimati cam de cat timp mai aveti nevoie pentru a-l termina.

am retinut undeva ca ati ales alte solutii, alte modele - cineva spunea ca a inceput un pulover de copil.

si mai ales ganditi-va daca si ce anume mai vreti sa lucrati, sa avem idee pentru un alt proiect.

spor la treaba !

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Mier 10 Feb 2010, 8:15 pm

Buna seara fetele,

Am revenit cu 2 poze ( fata si spate pulover). Scuze pentru calitate, nu am nici lumina buna acum si nici nu am stat sa le intind frumos. Daca o sa para ingust este pentru ca nu e intins si fetita l-a vrut oricum mai mulat pe corp. Vreau sa reamintesc ca eu am adaptat puloverul barbatesc pentru fetita mea Maia, care are aproape 11 ani.
O sa observati ca am cusut partile doar la un umar, vroiam sa fiu sigura ca se potrivesc.
Deocamdata, asta e stadiul in care ma aflu.
Marlen, cred ca o sa mai am nevoie de inca o saptamana ca sa-l termin. Daca ar fi dupa mine, l-as termina in 2 zile dar nu am timp. Stiti cu toate cum e: casa, serviciu, copil, etc. De tine nici nu mai zic ca ai gemeni! hug

Si acum pozele:

Pentru urmatorul proiect, ma gandeam la un bolero. Poate un model mai simplu, dar eu sunt o fire deschisa provocarilor asa ca, astept cu interes alte propuneri si orice s-ar alege, ne descurcam noi pana la urma, ca doar o avem pe Marlen langa noi sa ne indrume, nu-i asa? kiss

Spor la lucru si va doresc o seara linistita!

P.S. Pe o pagina anterioara am postat schema dupa care lucrez, dar am uitat sa precizez ca lucrez cu andrele de 3,75mm (de bambus) si fire ROSA.

Ultima editare efectuata de catre lauricson in Mier 10 Feb 2010, 8:18 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare text)

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 10:00 am

draga lauricson,

eu sunt multumita de ceea ce vad. banuiesc ca te pregatesti sa montezi ochii de maneci, da ?

nu uita : ia 2 perechi de andrele si pune ambele maneci odata, ca sa iasa la fel. poti mege mai mult in jos in parti, dar primele randuri vei scadea cate 3-4 ochi la inceput de rand. la fete merg manecile astfel si iese ceva interesant. scazi ochii astia pana ajungi la 120% din nr ochi propusi pentru maneca si apoi scazi cate 1 ochi la 6R- pana la 100% (asta va ajunge pana la cot).

iti stau la dispozitie pentru orice alte intrebari.

alte fete ? cosmina ?

spor la treaba !
marlen
P.S : am retinut despre bolero.

Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Joi 11 Feb 2010, 12:34 pm, editata de 1 ori

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Joi 11 Feb 2010, 10:33 am

am terminat fata pulovarului, am scazut la gat exact cum ai aratat marlen in schema mai sus, am facut deja cam jumatate din spate, am sa incer sa fac diseara poze, dar vor fi facute cu telefonul pt ca nu am aparat foto, nu vor avea ele o claritate prea buna dar tot va fi ceva, sper ca azi sa termin spatele

si marlen mai o intrebare daca fac un pulovar cu rascroiala la maneca, este obligatoriu sa fac maneca separat si sa o cos ulterior sau pot sa culeg ochiiuri pentru a o executa?

bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 12:18 pm

draga cosmina

exista 2 optiuni:
- pulover cu maneca cazuta - PROIECTUL
- pulover cu rascroiala - nu face parte din proiectul nostru.

trebuie sa stii ca intre ele ca si diferenta finala la aspect : aceasta nu e prea mare. eu am ales maneca cazuta, pentru ca e mai usor de lucrat.

am mai explicat cuiva inainte ca la rascroiala trebuie sa ai multa grija :
- se incadreaza la nivel mediu- expert de dificultate
- rascroielile respecta un tipar de croitorie
- scazatura se stabileste in functie de grosimea firului
- CEL MAI IMPORTANT ! scazatura manecii trebuie sa fie pereche cu cea de la fata/ spate - altfel iese o sucitura si efectul e ratat.

daca nu esti expert, nu vad de ce te-ai complica cu maneci cu rascoiala. si DA, maneca se lucreaza separat, se masoara de "n" ori (eu asa fac pana o termin) si apoi se coase de fata/ spate.

dar daca alegi sa lucrezi puloverul cu rascroiala - acesta nu mai e obiectul proiectului nostru.

eu iti voi respecta alegerea si daca vei decide rascroiala, iti mai pot da detalii pe PM, sau la alt topic.

deci - astept raspunsul tau !

marlen

Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Joi 11 Feb 2010, 12:31 pm, editata de 1 ori

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Joi 11 Feb 2010, 12:21 pm

mai inteles gresit doream sa stiu ca sa-mi fac o idee despre maneci cu rascroieli eu am facut pulovar din acest proiect cu maneca cazuta ca asa mi se pare cel mai simplu si e singurul mod in care stiu sa fac o maneca

bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 12:51 pm

draga cosmina,

uite ce voiam sa zic eu :

eu am lucrat si a fost mult mai multa munca. atunci voiam musai sa pun pernite la pulover si este super, dar nu se merita.

nu vreau sa te influentez.

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Joi 11 Feb 2010, 12:52 pm

stai linistita ca nu ma influentezi, si ai dreptate ca este mult mai mult de munca

bubu85
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Joi 11 Feb 2010, 1:01 pm

Draga Marlen,

Din pacate nu am decat o singura pereche de andrele nr 3,75mm (am cumparat un set intreg si am toate numerele dar doar cate o pereche).
Eu pana acum am lucrat manecile separat dar m-as incumeta sa pun ochiurile de la fata si spate si sa-ncep de sus.
Fata de schema initiala, masuratorile pe lucru terminat (fata, spate) au iesit:
latime: 35cm (fata de 34cm in schema) - 64ochi (62 +2) si lungime 52cm - 130 randuri (conform schemei).
Deci in final am pentru o mostra de 10x10cm : 16 ochi si 25 randuri.
Dupa socoteala mea, maneca ar trebui sa aiba 38 ochiuri la manseta (36 pentru model + 2ochi pt. margine). Stiu ca pare mult dar manseta am masurat-o cu elasticul facut la fata si spate (2 pe fata, 2 pe dos). Stiti ca lucrul iese mai strans cand lucrezi elastic.
Marlen, te rog sa ma ajuti un pic cu socotelile pentru maneca sau sa-mi confirmi daca sunt bune calculele mele.
Conform schemei, sus la maneca am nevoie de 17cm (42,5 randuri) pe fiecare parte. Asta inseamna 42+42 = 84 ochiuri luate pe andrea. Poti sa ma indrumi un pic cum sa fac scaderile ca sa iasa frumos si sa ajung la 38 ochiuri?

Mersi mult si o zi frumoasa tuturor! Flowers

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 1:45 pm

draga lauricson,

mai intai poti monta ochiurile celei de-a doua maneci pe andrelele 3 din set, ca doar nu lucrezi pe ele, numai ochii asteapta. e foarte important sa ai acelasi numar de ochi la ambele maneci.
cand se monteaza ochii cu crosetul se iau cate 1 ochi pe fiecare lant din lateral + la al cincilea se monteaza 2. porneste din mijloc de sus si numara sa ai numar exact identic de ochi pe ambele jumatati.

apoi : uite schita mea

am facut calculele si pornesti cu 70 ochi, care scad la 40 ochi (nu-ti ies fix 38).
raman de scazut cate 15 ochi pe fiecare parte : 1ochi/ 8 randuri si apoi lucrezi drept ultima parte pana iese lungimea de 52 cm (minus partea pentru elastic).

asta este ce asteptai ?
marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Joi 11 Feb 2010, 1:55 pm

Mersi mult Marlen,
In mare parte este exact ce asteptam, doar ca m-ai pierdut un pic cand ai spus ca "la al cincilea se monteaza 2. porneste din mijloc de sus ". Adica doar la al cincilea ochi, montez 2? Si nu-nteleg cum sa pornesc din mijloc de sus zid . Eram convinsa ca trebuie sa incep de jos pe una din parti si sa termin pe partea cealalta, tot jos.
Nu te supara dar mai explica-mi o data ca nu pricep. O fi vremea de vina!!

lauricson

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 1:58 pm

iti fac poze deseara, si postez - mai ai putintica rabdare.

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Joi 11 Feb 2010, 2:01 pm

marlen372001 a scris:iti fac poze deseara, si postez - mai ai putintica rabdare.

marlen

OK Mersic frumos! Nu-i problema ca-i diseara, ca oricum is la birou pana la 19:00. zid

lauricson

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 8:20 pm

draga lauricson, dragi fetelor,

am sa plasez aici un TUTORIAL pentru montarea ochiurilor la maneci din croset.

ma mira ca nu m-a mai intrebat nimeni pana acum. poate am facut multe poze, dar vreau sa fie foarte explicit.
[scuze pentru manichiura mea nefacuta.... ]

sa incepem :
1. avem lucrul, eu am facut un petecut sa fie baza :

2. pe lateral, daca am lucrat ingrijit si lucrul are mereu primul ochi al randului luat nelucrat lucrul are ca un lantisor :

3. se ia un croset marime medie - eu am nr.2 (2 mm) si se face un ochi de lantisor :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

4. se trage prin ochiul lateral al lucrului bucla de inceput cu crosetul :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

5. se trage ochiul, dar se mai face un ochi de lant :

6. se continua astfel pentru 4 ochi :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

7. in al 5 ochi lateral se pun 2 ochiuri :

8. se continua astfel pana se pun exact numarul de ochi doriti :

9. se trasfera ochii de pe croset pe andreaua dorita (circulara sau dreapta) de la spatele crosetului catre varful andrelei ochi cu ochi:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

10. se incepe lucrul pe andrea. totdeauna primul rand e pe dosul lucrului, ca atunci cand montam un lucru de la zero :

11. gata, acum putem lucra normal :

asa arata lucrul dupa ce montam ochii. acum putem face scazaturile intentionate pentru maneca.

fetelor cam asta e - spor la treaba ! astept intrebari daca e cazul.

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Joi 11 Feb 2010, 9:02 pm

Buna seara Marlen,

Am inteles cum vine treaba cu 2 ochi pusi in al 5-lea ochi de margine.
Am totusi o nelamurire (uff, daca nu pricep, nu pricep, asta e!). Ma uit la ultima ta poza. Presupun ca bucatica ta de lucru este fata puloverului si incep sa pun ochii cu crosetul de sus in jos adica de la umar pana unde vrem sa fie maneca- pana aici ok. Dar cu ochii de margine de pe spatele puloverului cum facem? Facem acelasi lucru de 2 ori pentru aceeasi maneca? Ca eu acuma inteleg ca o sa avem 2 cusaturi la maneca (iertare daca suna prostesc, dar eu asa "vad")? Ce sa-i faci, e greu cu incepatorii!!!
Spune-mi te rog, cum ai facut tu la puloverele pe care le-ai lucrat.
Mersi frumos.
lauricson

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 11 Feb 2010, 10:08 pm

draga lauricson,

ai inteles bine. fiecare maneca isi va pune ochii din doua jumatati. de lucrat se va lucra dintr-o parte in cealalta - tot.
metoda asta de la mijloc (de sus, de la umar) catre margini e cea mai buna, fiindca te ajuta sa "ajungi" cu ochii simetric si pe fata si pe spate.

deci : montezi ochii de la mijloc catre margini - acelasi nr. de ochi. pozitionezi fata si spatele si compari pe loc plat daca sunt simetrice.
lucrezi apoi de la o margine la cealalta - tot lucrul.

seara buna !

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lauricson la data de Joi 11 Feb 2010, 10:11 pm

Marlen,

Multumesc, s-a facut lumina in capul meu idee . Acuma este cat se poate de clar.
Te anunt maine cum merge lucrul.

Noapte buna!

lauricson

lauricson
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos