Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

+16
miki72
Giobsy
kisslandia
mady85
avr_dana
Roxy
livia1981
ramomic
alessia
juliennej
deiutza23
ana_bela
dana_mi16
crixuta
andreea_2008
arime
20 participanți

Pagina 7 din 30 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 26 Ian 2010, 10:21 pm

am revenit si eu Smile

Marti:
Md: 2felii sunca pui, 2lingurite philadelphia light, 3rosii cherry, 1cafea cu lapte
P: 3liguri fasole, 2felii pastrama
C:pipote de pui cu sos de rosii, salata verde
G: 140g nutriday 0%, 50g seminte
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de Roxy Mar 26 Ian 2010, 10:43 pm

Seara buna, fetelor !

Andrica, cum a fost la examen ? Bafta mai departe, si tie, si Anei, si lui Arime !

Cris, m-ai nimerit cu faptul ca sunt ocupata, dar m-ai nimerit si cu emoticonul, pentru c aprintre picaturi mai tricotez cate ceva si pentru Tudor. In seara asta am ajuns la 10 acasa. De acuma tot ocupata o sa fiu dupa-mesele, am cursul de la centrul de limbi, meditatii cu copii, o cartulie in curs de traducere. Iar dimineata, stau cu Tudor, gatesc, il mai scot cand e vreme buna etc. Asta e acuma ! Sunt buni si banutii.
in ce priveste alaptatul, nu stiu, la mine a venit totul destul de natural, desi inainte ma luptam cu aceleasi temeri ca tine. Din pacate sunt si femei care nu sunt la fel de norocoase. Eu iti doresc sa mearga totul de la sine si ka momentul respectiv, vom fi pe aici sa iti raspundem la intrebari,
Arime, eu nu cred ca doar utilizand mameloanele e alaptatul igienic. Adica si folosind mameloanele, e igienic doar daca le sterilizezi permanent, ceea ce cred ca e destul de greu, dupa fiecare alaptat sa faci asta, mai ales cand bebe e mic si alaptezi des. Dar cu o igiena corporala riguroasa nu cred ca apar probleme alaptand. Eu una nu am avut. Tudor nu a facut afte deloc sau alte minuni. Zic si eu din experienta mea, nu inseamna ca asa e cel mai bine.

Merg sa il culc pe Tudor si incerc sa revin.
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 26 Ian 2010, 10:48 pm

multumesc de intrebare roxy. am luat 9. am facut totul perfect dar n-am avut prezenta 100% asa ca n-a vrut sa-mi dea 10 zid
mai am un ex si-un proiect si gata sesiunea asta

da' chiar ca ai toata ziua ocupata...rezisti? kiss
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Mar 26 Ian 2010, 11:19 pm

ana_bela a scris:Cris, chiar ma gandeam ca ar trebui sa spun, de exemplu la pampers. Nu stiu daca ai observat, dar pe margine, la picioruse are ca niste volanase. Alea trebuie scoase, ca daca nu se intampla accidente cu kk (oups). Daca nu ai inteles ce am vrut sa spun, iti mai explic inca odata. Laughing
Legat de pozitia corecta la san, bb trebuie sa stea cu barbia lipita de tzitzi si tzitzi sa intre cat mai mult in gurita, cat mai mult din areola.
Fetele, ne scuzati de detalii picante. Smile

Fetele cu experienta, asteptam si alte explicatii despre orice.

Ana, eu zic ca e pacat sa te opresti aici, ca explici misto pupi bucurie rendeer
Cu tzitzi am vazut ca tre sa il faci sa ii bagi in gura cat mai mult din ea.....acuma mi-e mila de bietu copil, cum reuseste, sau cum ii explici tu :D. Am vazut ca ii poti pune un degetel pe barbita si sa tragi nitel in jos ca el sa prinda tot albino
De-abia astept sa aud cum scoate sunete din alea de munca lol! , si sa aiba fata aia concentrata, muncita tricot

Roxa, si eu m-am apucat de tricotat, am facut un botosel si mai am unul. Dar mi-e lene sa ma apuc de el :D, ca acuma sun tin faza de documentare, extragere informatii, citit carti pt cel mic wink
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de arime Mar 26 Ian 2010, 11:28 pm

Roxy a scris:
Arime, eu nu cred ca doar utilizand mameloanele e alaptatul igienic. Adica si folosind mameloanele, e igienic doar daca le sterilizezi permanent, ceea ce cred ca e destul de greu, dupa fiecare alaptat sa faci asta, mai ales cand bebe e mic si alaptezi des. Dar cu o igiena corporala riguroasa nu cred ca apar probleme alaptand. Eu una nu am avut.

Seara buna tuturor!
Nu pot sta, dar am vazut mesajul lui Roxy si am vrut neaparat sa intervin [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Legat de sterilizare, aceasta operatiune de sterilizare la protectii de
alaptat era obligatorie. Am avut sterilizator si dupa fiecare alaptat
acest eveniment nu lipsea. Este si recomandat, la fel ca la suzi, ca la
biberoanele pt. laptic [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Si sa stii ca nu este chiar asa o operatiune dificila, in 7 minute (cazul meu), sterilizator ce se baga la cuptorul cum MW ... treaba este gata [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Andreea felicitari pt. nota! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va doresc o seara buna [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 26 Ian 2010, 11:32 pm

multumesc arime kiss
seara buna si tie
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Mar 26 Ian 2010, 11:32 pm

Medeea, si eu tot sterilizator de microunde vreau sa imi iau ca e mai ieftin, da am zis ca mai astept nitel, ca poate alaptez exclusiv mai multa vreme si nu am nevoie chiar de la inceput.
Oricum am inteles ca daca fierbi biberoane sau alte minuni, se fac urate, si e pacat sa iti iei o sticluta buna de la Avent si sa o faci sa arate ca naiba.
Mai ziceti ca sunt pe faza.
Cel mai in plop sunt cu pompa de muls. Nu-mi iau pt inceput, dar as vrea sa stiu ce sa imi iau ca sa stiu ce sa il trimit pe sot sa cumpere.
Voi ce ati folosit, sunteti multumite?

LE: Scuze Andreea, obsesia cu cel mic ma face neatenta Smile
Bravo, felicitari wink
Fug la somn ca-s rupta, byyyeeeee
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 26 Ian 2010, 11:38 pm

nici o problema cris wink ai o "obsesie" fffff frumoasa
noapte buna
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Mar 26 Ian 2010, 11:45 pm

Buna fetitzele kiss .
CRIS si asta am tot vrut sa spun, dar normal ca am uitat. Depinde foarte mult ce fel de sfarcuri ai ... ale mele sunt destul de mici si de acolo cred si problema cu ragadele. Eu mi-am pregatit sanii riguros inainte, dar tot degeaba, iar Garmastanul il aveam in geanta la maternitate, deci l-am folosit de la inceput. Cred ca ai aflat ca este bun si pt.bb, deci nu trebuie spalat sanul dupa el, adik speli sanul, dai cu Garmastan si apoi la papa wink . Pana m-am vindecat complet, faceam asa de fiecare data (sfat primit in maternitate), iar apoi nu am mai folosit Garmastanul. De fapt eu puneam garmastanul pe san si apoi puneam mamelonul, deci nu stiu cat ii folosea Marutzei Rolling Eyes , dar oricum probleme prin gurita nu a avut wink .
ROXA ma bucur ca ati ajuns cu bine acasa pupi si iti tin pumnii sa reusesti sa le faci pe toate fara prea mare efort hug. Sa pui poza cu tortuletul Merci . Apartamentul nostru are doar 2 camere + bucatarie, deci tocmai aia nu imi place, ca nu avem 2 dormitoare si living Sad . Dar pentru inceput e bine si asa Merci .
ANA sa sti ca nu e obligatoriu sa fi slabit doar atat, daca nu te-ai cantarit pana azi deloc sa vezi cum se modifica greutatea de la o zi la alta. La mine de ex.variaza foarte mult, azi aveam 87.7, ieri 87.9, acum o saptaman 87.4 si apoi in urmatoarea zi 88.2. Deci fara nici o logica, ba mai mult, am observat ca atunci cand mananc mai putin, a doua zi cantaresc mai mult zid .
ANDRICA felicitari pt.nota pupi .
ARIME bafta cu eaxamenele si tin pumnii sa fie buna nota de la primul exam. Pup balaur pupi .
ALESSIA asta era reteta hug . Mersi mult pupi .
Iar scriu romane, dar de maine promit sa dau doar raport si sa-mi tin pliscul Merci .

Sa raportez ce am mancat azi dama :
- o mandarina = 55.7 kcal
- 1/3 dintr-o conserva de ton in ulei (scursa de ulei) si o felie de paine integrala = 407.6 kcal
- 2 ciupercutze cu branza = 68.4 kcal
- un bol ciorba de fasole boabe cu ciolan = 470 kcal
- cereale Fitness cu lapte = 262.5 kcal
TOTAL: 1264.2 kcal

Va pup fetele pupi prietenie .

PS: Eu nu am folosit sterilizatorul wink ... am fiert sticlute, mameloane, suzete la greu si nu s-au facut urate deloc (decat atunci cand le-am uitat vreo 2 ore pe foc rade ). Si toate au fost Avent wink ... inclusiv strelizatorul.
Pompa de la Avent mie nu mi-a folosit, dar in schimb o pompa no name luata apoi de la farmacie mi-a fost super buna Smile . Din pacate nush cum se numea, dar era cu para din aceea de trebuia stransa in palma Smile .


Ultima editare efectuata de catre ramomic in Mar 26 Ian 2010, 11:52 pm, editata de 1 ori
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mar 26 Ian 2010, 11:48 pm

ce promisiune e asta ramo? cum adica sa dai doar raport? stai aici cu noi si scrie ca mie-mi plac mesajele tale kiss

l.e.: cum a ajuns conserva ta sa aiba atat de multe calorii? sau ai mancat o felie de paine de vreo 200g? ca altfel nu-mi explic caloriile alea

l.l.e: ma duc si eu la somn. vise ravasite wink
oare ce mai face livia?
kiss pupi hug hug pupi kiss
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Mier 27 Ian 2010, 12:09 am

Pai scriu in continuare ANDRICA, dar sper ca mesaje mai scurte ca doar eu scriu mesaje kilometrice wink .
Pe conserva mea de ton nu scrie cate calorii are, asa ca am luat una medie ca numar de calorii de pe oneden. Si am mancat 100 gr.paine (ca se mai intampla sa mananc putina paine goala la final Embarassed ). De multe ori prefer sa mananc mancarea fara paine si apoi sa mananc painea separat lol! .
Noapte buna Andrica pupi . Eu cred ca LIVIA va intra mai des dupa ce se "obisnuieste" din nou cu mersul la munca wink .
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 27 Ian 2010, 12:18 am

pai tot nu-mi iese....
conserva de ton cu cele mai multe cal de pe oneden are 255cal.... 1/3 din ea inseamna 85cal + 100g paine int vreo 250cal(iar am pus max) ies 335 + ca la conseva de fapt sunt si mai putin cal pt ca ai scurs uleiul ;)
si la ciorba mi se par cam multe 470ca;
oricum mie mi se pare ca ai mancat destul de putin dpdv cantitativ

acum chiar ies wink paaa
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Mier 27 Ian 2010, 1:21 am

ANDRICA, poate ai dreptate wink ... eu am calculat asa:
Paine Vita Rustica Vel Pitar - 100 grame, 217.6 calorii, 7 proteine, 1.2 lipide, 44.7 carbohidrati, 3.4 fibre
Conserva de ton in ulei vegetal Victory - 95 grame, 190 calorii, 25.7 proteine, 9.5 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
Ciolan de porc - 100 grame, 337 calorii, 16 proteine, 29 lipide, 0.3 carbohidrati, 0 fibre
Fasole boabe fiarta - 100 grame, 132 calorii, 8.9 proteine, 0.5 lipide, 23.7 carbohidrati, 8.7 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 395 grame, 876.6 calorii, 57.6 proteine, 40.2 lipide, 68.7 carbohidrati, 12.1 fibre

Probabil la ciorba e prea mult ca in bolul din care am mancat eu incape un polonic si jumatate max, deci cu zeama cu tot o fi avut vreo 200 gr. Oricum, de obicei cantaresc tot si calculez la fix, dar acum nu m-am gandit ca voi manca si eu ciorba, asa ca nu am calculat.

Abia astept sa vina ciclonul si sa treaca si sa ma apuc de sport wink .
Trebuie sa caut exercitiile alea format dvd sa le pot face si eu ... problema mea cu spatiul zid .
Plec si eu la somn ca iar e trecut de 1.
pupi prietenie
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Mier 27 Ian 2010, 5:36 am

seara buna

andrica-felicitari pt nota!mai ai un pic si scapi.cum mai stai cu sportul?mai faci?
ana-feli pt cele 20 de minute de biciclit.bravoo! beat imediat ma ajungi!
roxy-chiar esti ocupata...dar e bine ,nu?spor la impletit.ce mai face tudor?mai pune poze cind ai timp. flower
dana mi ,sa te faci bine si sa te apuci si tu de sport!
cris-e bine acasa..imediat vine bebe andrei si apoi vei fi tot ocupata cu el.am zis ca o sa sacanez articloul ala ,dar n-am avut cind.defpat nu eu,ci hombre..sper sa poata weekendul asta.
ramo-pupici la maruta ! Flowers si dupa ciclon ,dai raport de sport,da?Smile
alessia-spor la treaba..

si eu sint inaintea bucuriilor.azi cred ca am mincat 500 gr de piine,asa pe reprize..am facut 30 minute alergat si 35 eliptica...
pe linga piine ,am mai mincat 2 banane ,o salata din o rosie,o felie avocado si un castravete +otet balsamic si o mina nuci si una cranberries..

o zi faina.spor la examene.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de Roxy Mier 27 Ian 2010, 9:37 am

Neata, fetelor !

Andrica, felicitari pentru nota ! pacat ca nu ti-a dat 10 daca atat meritai, dar ce sa-i faci ? Oricum, notele astea stii tu ca nu te mai intreaba nimeni de ele. Daca inveti, inveti pentru tine sa ramai tu cu ceva. Mai ai putin si scapi.

Arime, eu am sterilizator Chicco si l-am folosit cu solutie Chicco. E un sterilizator destul de mare, merge pe principiul sterilizare la rece, adica apa rece+ solutia chicco si se lasa jumatate d eora. Eu faceam operatiunea asta de 2-3 ori pe zi. Dupa ce a inceput diversificarea, sterilizam si vasele din care manca. Sau daca eram nevoita sa folosesc pompa de muls, la fel sterilizam, dar separat de restul lucrurilor. Stiu ce presupune operatiunea asta, si nu e nici foarte grea, dar nici tocmai simpla. poate ca merge mai rapid cu MW, dar eu am evitat sa folosesc MW pentru bebe mai ales atunci.

Cris, Ana explica tare bine, mai ales ca ea e in plin exercitiu acuma. Ai intrebat de pompa, eu nu mi-am luat dinainte niciuna, dar am avut nevoie din primele zile pentru ca aveam lapte prea mult. Nici nu mai stiu daca mama sau sotul mi-a cumparat o pompa simpla, cea mai simpla, din aceea para care se strange in mana. A mers oki. Nu am folosit foarte mult. Sa fi fost vreo luna... oricum cand am renuntat la alaptat, mi-am luat alta si am nimerit mai bine, am folosit de doua ori cred si am pus-o la pastrare, e mult mai buna. E tot pe acelasi principiu, dar para e din sticla, nu din plastic si are partea aceea din cauciuc care se strange in mana. Faptul ca e din sticla o face sa adere mai bine pe san si mulsul e infinit mai usor. Ambalajul l-a deteriorat Tudor, dar cred ca era marca Nuk si a costat vreo 23-27 lei. Ceva pe acolo. Hai ca m-am lungit si eu. Sper sa fie de folos. A, despre biberoane. Pana pe la 6 luni, am folosit chicco din sticla, apoi in paralel am introdus avent cu o tetina speciala. Si am tot continuat cu avent luat tetina adpatata varstei, modelul respectiv face foarte usor si bien trecerea spre canita. Tudor de la un si doua luni bea lapte si apa din cana normala. O vreme am mers in paralele si apoi gata ! Suzeta a fost tot chicco, dar eu l-am dezobisnuit pe la 6-7 luni de ea. Finutul nostru abia acum, la 3 ani si 4 luni a renuntat la suzeta. Si foarte greeeeeu !

Ramo, uite ca nu te las singura. SI eu scriu kilometrice. Sper sa nu obosesc pe nimeni. Ma bucur ca avanseaza lucrurile cu apartamentul. Important e ca e al vostru. Si noi planuim s ane mutam in casuta la sfarsitul anului, nu stiu daca vom si reusi, ramane de vazut. Eu sper sa mobilam macar parterul si atunci viitorul biorou sa fie pentru o vreme camera lui Tudor, iar livingul sa fie al nostru. Dar mai avem pana acolo. O s apun poze cu tortuletul, dra le-am facut cu aparatul cumnatului meu si astept sa mi le trimita. I-am dat aparatul inapoi si nu am apucat sa le salvez si el acuma e departeee...dar s-ar putea sa le trimita in seara asta. Aparatul nostru isi face de cap.
Sa stii ca imi pare ca mananci putin. Ai grija sa nu treci dintr-o extrema in alta.

Juli, e bine ca sunt ocupata, ma simt mai activa. Ma gandesc cu groaza la toamna cand Tudor va merge la gradi de dimineata pana la 4, iar eu voi fi acasa dimineata, dar dupa-masa nu. Si mi se pare mult sa il las acolo atatea ore. SI apoi s anici nu fiu pe acasa cand el va fi. Va trebui sa gasim o solutie... Inca nu l-am inscris la gradi. VOiam la germana, dar la gradi respectiv, cele doua educatoare titulare vor lipsi primii doi ani, una a intrat acuma in concediu de maternitate si una intra din toamna. Nu ma incanta ideea sa tot schimbe suplinitoare, sa nu aiba continuitate. Stiu prea bine ce inseamna asta. Si acuma cica nu au voie sa inscrie decat copii din cartier. Nah, noi nu suntem din niciun cartier, stam la 5 km de oras. Probabil v atrebui sa umplu punga mai bine. zid

V-am dat material de citit o gramada. Merg la trebusoarle casnice. V-am pupat pe toate ! zi frumoasa !
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 27 Ian 2010, 10:01 am

neata fetelor
julie din pacate luni si marti n-am mai facut nimic ca am stat si-am invatat...cantarul imi arata 53 si nu stiu de ce ca parca n-am facut prostii asa mari in week-end zid poate retin apa dar de slabit se pare ca sigur n-am mai slabit
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Mier 27 Ian 2010, 11:36 am

Neata fetelor
Ramo, inca sunt in stadiul de documentare pentru pompa de muls…..da stiu ca e destul de costisitoare, si nu stii exact cat si la ce o vei folosi, daca te va ajuta mult, sau doar pentru a-I lasa lui bb acasa niste laptic daca iesi 2 h din casa, sau poate va fi super importanta ca nu papa bebe tot si ai mult lapte de scos…..uffff
Julienne, cand ai timp, astept articolul, stai linistita….eu stau acasa si mi se pare ca am asa putin timp la dispozitie…
Roxa, probabil va fi mai greu sa te adaptezi la schimari, dar cred ca e inevitabil la un moment dat sa petrecem mai putin timp cu bebeii.....
Eu m-am adaptat greu si cand am terminat facultatea, mi se parea naspa sa nu mai stau non stop cu sotul....dar cand mi-am gasit servici sa imi placa, mi-a fost mai usor sa nu mai consider ca pierdute orele petrecute la program....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ana_bela Mier 27 Ian 2010, 2:48 pm

Salutare fetle
Cris, eu mi-am luat pompa de la Avent. A fost destul de scumpa, 175 de lei noi parca. La inceput am folosit-o ca sa ii las sotului pentru cand eram plecata la examene sau cursuri, dar Iannis nu vrea sa bea deloc din biberon si am abandonat mulsul. Nu am avut probleme cu sani prea plini, pentru ca ori organismul meu a reglat secretia de lapte, ori Iannis a fost super mancacios de la inceput, asta inca nu am elucidat si acum e prea tarziu sa mai aflu vreun raspuns. La Edy am avut o pompa din aia simpla, cu para de cauciuc, dar eu nu m-am putut mulge cu ea. Biberoane am de la dr. Brown (parca asa se scrie), sunt primite din USA, dar sunt sigilate. Nu le-am folosit niciodata pentru ca am pornit pe ideea ca voi alapta exclusiv. Nu i-am dat nici ceai si nici altceva. De fapt in maternitate asa se si recomanda, alaptare exclusiva pana la 6 luni, fara apa, fara ceai, pentru ca bb nu are nevoie de asa ceva.
Va pupacesc.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Mier 27 Ian 2010, 4:41 pm

Merci Ana, la pompa mi se pare important daca o folosesti mai mult sa fie una destul de buna. Asa ca 175 nu va fi asa de mult. Dar inca nu-mi iau pana nu nasc, who knows?
Probabil nici nu ma incanta foarte mult ideea de muls, mi se pare cam nasol Sad, uffff.
Mi-ar placea sa nu fie nevoie, si sa ii dau lu cel mic direct.
Nu mai zic ca imi povestea o prietena cu canalele infundate ca au muls-o asistentele de la maternitate ca sa o ajute, ca deja avea furia laptelui, si a zis ca era super dureros, asa naspa mi se pare.... Sad
Probabil de asta tot am intrebat in stanga si in dreapta, in speranta ca daca ma pregatesc, n-o sa trec prin chestii similare...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de avr_dana Mier 27 Ian 2010, 5:01 pm

buna fetele...moamaa ce ma bucur ca se anima treaba pe aici Smile

Inca nu am citit tot..dar asa printre randuri am obs ca a revenit Roxy....Doamne dar ce ocupata esti.!!! Cum de rezisti sa le faci pe toate?? Pupici la Tudor

Cris...eu zic sa nu-ti iei nimic pana nu nasti..Apoi vei vedea cum is sfarcurile, sau daca iti trebe pompa.
Eu una nu am avut mameloane, chiar daca nu am avut sfarcul format, dupa 2 zile s-a obisnuit si papa tare frumos....iar pompa am avut una ff ieftina pe care nu am folosit-o . SI la inceput aveam o productie de lapte de numa...curgea la propriu prin haine ca un rauletz.
Acu la fiecare e altfel..de aia zic sa astepti .
Abia astept sa ne pov cum molfaie la tzitzi hug

Ramo felicitari pentru apartament , Intr-adevar e cam micut..dar daca nu-l supra aglomerati cu mobila si il amenajati cum trebuie o sa fie oki. MAi ales sa aibe si MAra spatiul ei .
Alessia felicitari pt kg pierdute

Andricafelicitari pt nota...dar ce pacat ca ele nu conteaza in viata. Bv pt meniuri...is fff ff ...... wink

Arime, Ana bafta la examene !

sper sa mai revin bee bee
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 27 Ian 2010, 9:21 pm

Ceau fetele,

Ce frumos e aici, eu va tot citesc si ma minunez la atatea informatii pentru mamici sau viitoare mamici si bbii lor, cred ca le salvez si eu undeva sa imi fie candva de ajutor.
Va pup ca tre sa fug, vine sotzul.
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ana_bela Mier 27 Ian 2010, 10:09 pm

Cris, si eu zic ca si fetele sa mai astepti cu pompa. Inca nu-ti lua, ca poate dai banii degeaba pe ea. Eu, ti-am spus am folosit-o ca sa strang laptic si mandrul meu nici nu vrea sa auda de biberon, asa ca am renuntat la ea demult. Cred ca pentru desfundatul canalelor au la maternitate din aia electrica si e ok. Eu nu am folosit-o, dar colega mea de salon a avut nevoie si e ok, nu cred ca se mai practica metoda mulsului manual in maternitate, adica la Timisoara stiu sigur ca nu.
Nu cred ca trebuie sa iti faci griji, ca totul va fi altfel atunci. Savureaza ultimele saptamani de sarcina.
Am fugit sa ma epilez. Auci!!
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Mier 27 Ian 2010, 11:35 pm

Asa fac Ana, imi iau ceva mai incolo dca am nevoie Smile.
Si eu ma epilez mai des acuma, ca sa intretin o atmosfera destinsa ca nu se stie niciodata :D.
Cand ma gandesc ca cine stie cand ma mai epilez dupa ce nasc, ca deh, cicatricea e cicatrice.....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 27 Ian 2010, 11:44 pm

hello hello wink

Miercuri:
Md: Md: 2felii sunca pui, 2lfelii branza, 4rosii cherry, 1cafea cu lapte
P: fasole batuta (ff putin ulei), 4felii pastrama
C:1/2pulpa pui, macarica de dovlecei, salata verde
G:50g seminte
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Joi 28 Ian 2010, 1:52 am

Buna seara fetele cochetele kiss .
Raport pe azi:
Paine graham French Toast - 160 grame, 392 calorii
Linte fiarta - 70 grame, 81.2 calorii
Ou de gaina - 35 grame, 50.1 calorii
Sunca Italiano cu rosii si busuioc Zimbo - 150 grame, 166.5 calorii
Cascaval vaca Dalia Albalact - 100 grame, 272 calorii
Ciorba de fasole uscata cu ciolan - 150 grame, 250 calorii
Banane - 90 grame, 80.1 calorii
Pomelo - 200 grame, 76 calorii
Ciocolata neagra cu migdale fara zahar Torras - 15 grame, 72.8 calorii
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 970 grame, 1440.7 calorii

Paine am mancat o felie cu pasta de linte verde si o felie mai incolo cand am scos painea din cuptor wink .
Am citit mai devreme ce ati scris si am uitat ce vroiam sa zic, dar sigur ceva legat de bb-ei Smile .
pupi prietenie
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 7 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 30 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB