Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sindrom hiperactivitate- ADHD EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sindrom hiperactivitate- ADHD

+21
aurishta
melus
Mickey
danniela
moruna
Andreea_u
Day Lily
ivanoiuadela9
kittygreeneyed
diada
olympia
marina40
deliamoraru
ANYTHA
helen75
kitty_1973
julix_2007
ady_kat
Admina
feliciagl
came_lia
25 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Dum 17 Ian 2010, 1:56 pm

Nu stiu daca copilasii vostri au ADHD- statistic sunt destul de multi copii care au acest sindrom al hiperactivitatii in ultimii ani.

Al meu baiat are 14 ani si este diagnosticat de cativa ani buni- intereseaza pe cineva acest subiect?
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de feliciagl Dum 17 Ian 2010, 2:20 pm

As vrea eu sa aflu mai multe, n-am reusit pana acum sa citesc despre acest sindrom
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de Admina Dum 17 Ian 2010, 3:30 pm

Camelia, cred ca acest sindrom exista de mult, dar nu era luat in seama, cel putin la noi. Tin minte macar un coleg de scoala care avea multe din simptome, a avut mari probleme, consum de droguri si dezintoxicare, in liceu. Provenea dintr-o familie buna, implicata politic pe vremea comunistilor. zid Dar nesupraveghiat si netratat, a ajuns foarte violent si a avut mari probleme.
Cred ca se poate tine in frau, cu multa grija din partea parintilor si tratament corespunzator. E bine ca au fost si campanii la Tv pe aceasta tema, de multe ori e greu de diagnosticat, multi copii arata semne de ADHD, desi doar sunt neastamparati datorita varstei.
Am gasit informatii in romana pe Wikipedia: Aici si pe siteul ADHD

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Dum 17 Ian 2010, 7:03 pm

Este posibil, Admina- desi am inteles ca era mai rara boala in trecut.

In mare este doar un baiat super-nazdravan- vorbesc de baiatul meu.....
Dar mai este ceva- un fel de neliniste permanenta, si lipsa de concentrare.
Ceea ce e interesant- a avut o boala de crestere, osteocondroza, si din acest motiv a stat 30 zile cu un picior in ghips de sus pana jos- si parca s-a linistit putin.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de ady_kat Sam 23 Ian 2010, 6:32 pm

am si eu un nazdravan..nu sta locului nici 2 minute..e in stare sa vorbeasca continuu..eu spun 1 ..el spune 10..cand e vb de invatat vrea joaca..si nu e atent niciodata la ceea ce spun
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de julix_2007 Sam 23 Ian 2010, 10:25 pm

Nu inseamna ca are neaparat ADHD. Are multa energie, care trebuie consumata cumva: un sport de performanta, spre exemplu. Apoi mai e si curiozitatea lucru ce denota o inteligenta oarecum peste medie. ADHD-ul e insotit si de lipsa de concentrare. La un moment dat cand au inceput campaniile pentru diagnosticarea ADHD, vedeam in orice elev mai agitat un posibil client.
Cat despre invatat, incearca sa transformi aceasta ... corvoada intr-un joc.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de ady_kat Dum 24 Ian 2010, 7:24 am

aaa..dar nu am spus ca sufera de ceva...nici nu as vrea sa ma gandesc..
chiar asa spun si eu..are mai multa energie.
am incercat ceva sport, dar locuiesc intr-un oras mic si nu sunt prea multe optiuni
pe timp de iarna am luat o pauza, dar cum se mai incalzeste..cum plecam iar la sport
neatentia vine si din vina noastra..fiind mic..si mult asteptat(si singurul baiat din familie)..e rasfatat
incerc sa invatam jucandu-ne si nu il obosesc..zic eu!
daca aveti sfaturi suint dispusa sa le aud!
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de kitty_1973 Dum 24 Ian 2010, 3:22 pm

Am descoperit si eu acest subiect . Si eu am un baiat diagnosticat cu "tulburari de comportament si de limbaj" . Am ajuns cu el la control la neuropsihiatru dupa ce a inceput caminul. Zi de zi eram "bombardata" de catre cei din jur (mama, educatoarea) cu remarci de genul : este foarte obraznic , e cel mai obraznic din grupa ! Asa m-am hotarat sa il duc la control sa vad daca are probleme de comportament( ADHD) sau e greseala de educatie. Timp de un an si jumatate i-am dat tratamentul recomandat de catre d-na doctor , apoi comportandu-se normal si eu, uitand cum era inainte , am intrerupt tratamentul . Ca m-am gandit sa nu imi intoxic de pomana copilul cu tot felul de medicamente chimicale de sinteza ! Apoi au reinceput problemele . M-am informat si ... in prezent ii dau omega 3 . Dupa aproape jumatate de an de cand ia omega 3 incep sa vad rezultate. Oricum inainte m-am consultat cu medicul de familie.
Si...la camin sau la scoala conteaza si tactul pedagogic al cadrului didactic. Eu mi-am mutat copilul la alt camin, am vorbit cu doamnele de la noul camin prezentandu-le situatia .Acum nu mai am probleme cu disciplina baiatului la camin si ...cred eu , nici cu concentrarea la ore . Mi-ar fi spus doamnele daca e vreo problema.
Multa sanatate copiilor ! kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Dum 24 Ian 2010, 9:34 pm

Buna idee cu Omega3- am sa vb si eu si cu medicul de familie si cu psihiatrul infantil la care am fost pana acum.
Lui Robert i s-a prescris Stratera- intr-adevar se vad rezultatele- se concentreaza mai usor, scrie mai frumos- dar unii spun ca pe termen lung are efecte secundare. In vacanta nu i-am dat, tocmai din acest motiv.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de kitty_1973 Lun 25 Ian 2010, 9:58 am

Sanatate pentru baiat Came_lia ! Al meu a urmat mai multe scheme de tratament , cate 3 luni pentru fiecare schema. A luat carbamazepina , tonotil , encephabol , piracetam si a facut niste injectii ... uf ... nu imi mai aduc aminte cum se numesc ! Ceva pe baza de extract de encefal de porc. Acele injectii au facut minuni . Dupa ele am observat un brusc si exceptional progres.
O zi buna !
kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de helen75 Lun 25 Ian 2010, 3:14 pm

Buna fetelor,
Si eu sunt interesata, dar totusi un tratament puternic tot nu i-as da. Ma gandesc de efectele pe termen lung...
Stefan are 9 ani si jumatate, este istet, dar cateodata, mai ales la teme, nu are rabdare .. Ma gandeam si eu la ADHD, dar parca nu as merge pe un tratament cu neuroleptice.

Pt. Julix_2007 : am vazut intr-un post ca lucrazi in invatamant. Poate ne poti ajuta cu experienta de la catedra .

Si uitati ce am gasit pe un blog :http://temepentruacasa.wordpress.com/ .

Cu salutari,
avatar
helen75
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Localizare : gura humorului, suceava
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de ANYTHA Mier 27 Ian 2010, 7:40 pm

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema la baietii mei .Am incercat tratamentul clasic cu Strattera,dar au aparut reactii adverse destul de urate,motiv pentru care am fost nevoita sa intrerup medicamentatia.Ne este foarte greu sa-i stapanim...Am incercat sa-i despartim,dar nu pot sta unul fara celalalt,iar cand sunt impreuna iese razboi shot
Momentan fac personal cu ei psihoterapie,dar deocamdata nu prea se vad rezultate.Tratamentul medicamentos este de un real ajutor,si trebuiesc combinate psihoterapia si medicamentatia Exclamation
Ii voi mai lasa putin si o sa reincep schema de tratament...
ANYTHA
ANYTHA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Mier 27 Ian 2010, 10:35 pm

kitty_1973 a scris:Sanatate pentru baiat Came_lia ! Al meu a urmat mai multe scheme de tratament , cate 3 luni pentru fiecare schema. A luat carbamazepina , tonotil , encephabol , piracetam si a facut niste injectii ... uf ... nu imi mai aduc aminte cum se numesc ! Ceva pe baza de extract de encefal de porc. Acele injectii au facut minuni . Dupa ele am observat un brusc si exceptional progres.
O zi buna !
kiss

daaa..crelizin si hematodin? nu? sau ceva in genul asta.....
am luat si eu-acum multi ani, cand faceam un efort intelectual deosebit de puternic....


ANYTHA- cum faci cu copiii psihoterapie?
Al meu nu ia Straterra mai mult de 3 saptamani consecutiv....si nu am inima sa-l oblig, gandindu-ma ca e mai bine mai putin....
Problema este ca face fata cu greu la sistemul de invatamant actual- el stie multe lucruri, din toate domeniile, imi pune diverse intrebari tehnice la care fac fata cu greu- dar cand e vorba sa invete lucruri oarecum simple- sa invete o lectie, pur si simplu- nu face fata....doctorita lui mi-a zis ca el invata numai ce-i place, pare sa fie adevarat- sunt profesori care au reusit sa-i starneasca interesul.
Din cate am inteles eu, vorbind si cu psihologul scolii-acesti copii au nevoie de reguli ( poate mai mult ca alti copii)- dar inca nu am reusit sa fac sa mearga bine acest sistem....
Mai am o fata care acum are 23 de ani, dar baiatul de 15 ani, ma solicita enorm.
Cu fata era altfel- asculta, cat de cat, invata tot timpul foarte bine, cu baiatul, este un haos....
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de ANYTHA Mier 27 Ian 2010, 11:50 pm

Pai incerc sa-i ajut invatandu-i sa asculte cu atentie,cum sa se joace,cum sa se exprime intr-un alt mod decat cum se exprima de obicei(ai mei au un limbaj agresiv,mai ales din cauza desenelor animate difuzate pe jetix),cum sa se comporte cu ceilalti copii...Cel mare are si probleme emotionale si incerc sa-i induc anumite informatii care sa-i creeze o stare de bine.Eu sunt ultimul an la psihologie si incerc sa-i ajut folosind ceea ce am invatat pana acum.Problema este ca ,psihoterapia mea nu le taie absolut deloc din energie.Cat au luat Strattera erau mielusei,dar vomau non-stop,erau palizi si ma suna tot timpul invatatoarea celui mare sa vin sa-l iau de la scoala ca-i este rau...


Ultima editare efectuata de catre ANYTHA in Mier 27 Ian 2010, 11:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : am papat litere :))
ANYTHA
ANYTHA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 28 Ian 2010, 9:29 pm

Buna seara ! Am revenit . Mi-am adus aminte cum se numesc injectiile : Cerebrolisyn ( sper ca am scris bine ).
Baiatul meu inca e mic - are doar 5 ani si 11 luni . La matematica si alte lucruri ce tin de tehnica e foarte bun . Insa cand are de invatat cate o poezie ... greu, greu mai merge. Mai mult cu amenintari invata !
Eu nu imi fac probleme . Vad ca e istet , inventiv si are o memorie extraordinara . Insa retine foarte usor doar ce vrea el . Oricum la scoala notele sunt irelevante . Nu am sa il fortez niciodata sa fie premiantul clasei.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Lun 01 Feb 2010, 9:00 pm

Problema la fiul meu este ca este foarte istet- dar nu vrea, sau nu poate sa faca sistemului de invatamant actual. De aceea l-am dus la medic si asa a ajuns sa fie diagnosticat cu ADHD.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Buna ,in legatura cu tratamentul

Mesaj Scris de deliamoraru Sam 17 Apr 2010, 11:48 pm

Buna ziua, eu am un baiat de 3 ani si jumatate pe care l-am dus la doctor o data cu inceperea gradinitei deoarece nu era deloc cuminte nu se intelegea cu educatoarea ,se batea ciu copii,deranja clasa.Cea mai importanta problema era sii este intarzierea limbajului,care cu greu este la nivel de aproape 2 ani.In rest la socializare etc...sta f .bine,este curios are memorie vizuala,prinde repede orice etc..
A gfacut injectii cu cerebrolizyn si a mai inceput sa spuna cuvinte noi.Asta asociat cu sedinte de logopedie .Acum suntem pe encephabol 20 zile cu tanakan 10 zile asta pt 2 luni.L agradinitza am avut noroc ca s-a schimbat educatoarea si pe noua educatoare o asculta si pot sa il duc 2-3 ore din 4,este gradi cu program scurt.In afar de problema cu vorbirea ar mai fi schimbarile de stare,cand rade,cand are nervi si e furios,cand e super cuminte si face tot ce ii spun si ma ajuta...Urla din senin de multe ori fara nici un motiv,iar isterii are cand i se spune nu sau e intors din directia in care vrea sa mearga.La doc ni s-a spus ca pana la 5-6 ani nu poate fi diagnosticat corect si nici nu exista tratament decat calmante.
Ba ietelul tau cum era la acceasi varsta? Poti sa-mi dai mai multe detalii ,cum a fost in timpul tratamentului cu encephabol? deoarece eu nu vad nici o schimbare
Merci mult si multa sanatate
deliamoraru
deliamoraru
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de marina40 Dum 18 Apr 2010, 12:59 pm

Am o fetita de 3 ani si 2luni,a fost diagnosticata cu adhd la 2 ani, nu am facut tratament medicamantos,avea si limbajul intaziat,am facut cateva sedinte de psihoterapie si am asteptat sa mai creasca ca vedem evolutia.Acuma vorbeste destul de corect,incercam sa-i gasim activitati in care sa se implice,dar e foarte energica si nu are rabdare.Luna viitoare mergem la Cluj si vedem ce mai zice doctorita
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de olympia Dum 18 Apr 2010, 1:22 pm

Eu as fi un picut mai reticenta vis-a vis de un asemenea diagnostic. Sindromul nu este foarte cunoscut la noi, de aceea statistica arata multe cazuri in ultimii ani pentru ca pana atunci nu se punea un astfel de diagnostic. Acum se pune des , dar oare si corect?
Inainte de a recurge la medicamente, as incerca alte solutii de bun simt. Baiatul meu a fost iute rau, nu avea stare, stateam mai mult afara cu el, cu sandvisuri dupa noi, ca sa-si consume energia. Iesiri si conflicte am avut si noi la scoala, rabdarea pentru invatat lucruri de rutina lipsea.
Zgomotos si zapacit e si acum ca adolescent, dar in timp, mai negociind mai ajutandu-l, iata ca s-a facut de liceu, are rezultate foarte bune la scoala, ramanad totusi un elev mai dificil, care pune la incercare des calmul profesorilor. E "originalul" clasei, cu bunele si cu relele ce decurg de aici.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de kitty_1973 Dum 18 Apr 2010, 3:11 pm

Buna ! As vrea sa ii raspund Deliei. Baiatul meu nu reusea sa numere pana la 5 si avea 4 ani. Si am tot repetat cu el inca de cand era mic. De cate ori urcam scarile numaram fiecare treapta, zi de zi. In plus, avand deficit de atentie nu invata nimic la camin ... pana am inceput tratamentul prescris de neuropsihiatru. Sa mai spun ca la 3 ani inca nu vorbea ,decat putin, cateva cuvinte. Dupa un an si jumatate de tratament am intrerupt si am continuat cu omega 3. Acum nu ii mai dau niciun medicament. La camin doamnele educatoare imi spun ca nu este neastamparat sau neatent. Chiar are o mare colectie de buline rosii cu F.B. pe ele. F.B.-urile sunt calificativele pe care le obtine in urma participarii la lectii. A progresat foarte mult, stie operatii matematice simple - adunari, scaderi. Cunoaste banii. Recunoaste aproape toate literele. Este foarte pasionat de electronica, electricitate. Singur, acum cateva luni si-a conceput un circuit electric simplu- 2 baterii , o sarmulita si un beculet. Baiatul meu este in grupa mare. Eu sunt cea care se ocupa de educatia lui. Tatal lui este aproape inexistent in viata lui, fiind mai tot timpul sub influenta alcoolului. Iar atunci cand este treaz il ignora. Inainte ne certam mereu si poate din aceasta cauza baiatul avea tulburari de comportament. Acum ne ignoram reciproc si nu ne mai certam. Si baiatul nu mai are probleme.
Si al meu a luat encephabol. El era mai agitat in timpul tratamentului. Din cate imi amintesc acest medicament este pentru limbaj. Insa nu a luat niciodata tanakan.
O zi buna !
hug
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de came_lia Sam 15 Mai 2010, 11:50 pm

Ia uitati ce scrie pe Wikipedia

Conform studiilor, fără tratament, 30% dintre cei care suferă de ADHD merg către delincvenţă juvenilă. Dacă nu au inteligenţă superioară, o familie care să-i susţină, dacă părinţii sunt şomeri, dacă nu au suportul educaţional şi material, ajung să comită infracţiuni.Un alt studiu de psihopatologic realizat în cadrul Direcţiei Generale a Penitenciarelor din România a relevat faptul că 85% dintre deţinuţi suferă de ADHD.
Ce parere aveti?
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de diada Dum 16 Mai 2010, 11:22 am

Cine srie wikipedia? eu, tu, oricine. Asta ca un offtopic. Ma depaseste subiectul, zic asta pentru ca multa lume crede ca ce scrie acolo e si adevarat.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de marina40 Dum 16 Mai 2010, 3:12 pm

De ce sa fie afectati ca sunt parinti in somaj?Copii au nevoie de suportul parintilor,eu ma ocup foarte mult de fetita si rezultatele sunt pe masura.Cine poate supraveghea un copil hiperactiv mai bine ca mama lui?O bona sau o educatoare credeti ca este mai motivata ca si o mama?
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de kittygreeneyed Joi 24 Iun 2010, 4:34 pm

Baiatul meu cel mare, de 8 ani si jumatate, a fost diagnosticat cu ADHD acum vreo 2-3 ani. I-am dat mult timp medicamente homeopate, asta dupa ce am renuntat la Straterra din cauza efectelor adverse. Acum nu-i mai dau nimic, ii tratez doar carenta de calciu si fier, ca la un moment dat aveam plasa de medicamente si fiecare fel avea restrictiile si conditiile lui.
Clasa I a fost de groaza, se batea in fiecare zi cu colegii, nu reusea sa stea decat vreo 2 ore cat de cat potolit, apoi invatatoarea il punea invers cu banca, langa catedra ei, sa nu-i bazaie pe ceilalti colegi. Am ajuns cunostinte bune cu directorul scolii... Sunt recunoscatoare ca doamna invatatoare a acceptat starea lui si, desi nu stia nimic despre ADHD, s-a informat, am discutat, am colaborat foarte bine. Domnul director este un om care stie ce inseamna un copil (adica nu robot) si stie sa se poarte cu ei, ferm, dar intelegand situatia. In sfarsit, clasa I a trecut, iar acum, in clasa a II-a, a fost mult mai bine, in sensul ca e mult mai atent la ore, nu se mai bate, desi mai are muuulte parti negative: se crede tare destept, vorbeste intr-una (cateodata ii zic "mai gandeste si cu gura inchisa"), dar e foarte inteligent (ex. mentiune la Eurojunior, calificative foarte bune, premiul I la Media Kinder, etc ) in schimb nu-l intereseaza cum stau hainele pe el, de-abia acum a invatat cum sa lege sireturile, etc
La noi e foarte dificil cu lectiile. Nu-i place sa scrie deloc si ar face orice, inclusiv sa-mi toarne minciuni, numai ca sa scape. Asa ca merg cam in fiecare zi la scoala.
Concluzia mea este ca trebuie muuuulta rabdare, trebuie directionata energia spre ceva pozitiv (de exemplu Adi a facut si bijuterii de margele - l-am lasat, desi apoi am strans o saptamana margele de prin casa), mereu gasit ceva nou sa-l tina ocupat (desi e tare greu).
kittygreeneyed
kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 25 Iun 2010, 8:39 am

Interesant acest subiect ... chiar m-am gandit la el si acum l-am descoperit. Nu stiu daca fiica mea are ADHD , nu am citit care sunt simptomele sau cum se manifesta inca , cert este ca eu nu ma inteleg deloc cu ea ... de vreo 3 ani nu mai asculta deloc ( de cand am dus o la gradinita , zilele trecute a facut 8 ani ) raspunde , e obraznica , trebuie sa ma rog de ea ore intregi sa si faca lectiile si apoi dureaza vreo 5-6 ore pana le termina . Nu are stare deloc , e mai tot timpul nervoasa , nu i convine nimik ... e isteata dar e lenesa ... nu ar face nimik din ce i spunem noi ... doar ce vrea ea si daca nu i convine incepe sa planga , e fffff slaba si inalta - la 8 ani are doar 22 kg , nu are pofta de mancare deloc , i am luat si vitamine si degeaba nu pune nimik pe ea , cred ca din cauza rautatii - acum e geloasa si pe cel mic ca petrecem mai mult timp cu el dar asta nu inseamna ca ea e neglijata ... o scoatem in parc cu trotineta , ne jucam cu ea ...
In ultimul timp se trezeste ffff devreme ... cel putin eu cred ca un copil in vacanta ar trebui sa doarma cel putin pana la ora 9 . Azi de dimineata , pe la 6 cel mic s a trezit ca ii era fomita si cand m am dus sa i fac laptele am vazut becul aprins la ea in camera , am crezut ca poate s-o fi aprins singur din cauza intrerupatorului care mai face figuri ... si cand colo ce credeti ... Luiza mea era in fund si citea ... zic mama ce faci la ora asta ... nu pot sa dorm zid ... pune capul jos si culca te ca e abia 6 dimineata ... acum vad ca doarme zid
Deja nu mai am rabdare ... sunt unele zile cand cred ca o sa innebunesc ... nu stiu cum sa ma mai comport cu ea ... zid zid zid

kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sindrom hiperactivitate- ADHD Empty Re: Sindrom hiperactivitate- ADHD

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB