Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

+58
Marry
aidaalex
Day
Mihaela 2010
mnarcisa
alimami
Alido81
Cristale
emi
claras
Dodo-pui
Medi
Giobsy
02gaviota
lorexa1987
teisoara
scamutza
bubu mic
Astoonel
ancush
olympia
ady_kat
Karina33
cretu_veronica22
gabi1795
kisslandia
MARCELA70
SilviaDumitrescu
julix_2007
arime
Noemi
bubulic/30
cris_27
zylv
Ramonica
lili5
Kristina
mihatm80
AlinaJ.Bijoux
andacoman
milexina
Ana Maria
kitty_1973
LYNDA
europolis
anc@
danadea
ioana soare
geany
diada
maria_covacef
marlen372001
angells
rucsy
aleinad
Tache Marilena
Admina
MihaelaT
62 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 21 Ian 2010, 5:19 pm

Shocked
Ai putea, te rog, sa ne pui niste poze si sa ne spui cat este transportul? Cred ca ar fi destul de multe persoane interesate. Multumim mult de tot. Merci Merci
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Kristina Joi 21 Ian 2010, 5:42 pm

Ana Maria a scris:Shocked
Ai putea, te rog, sa ne pui niste poze si sa ne spui cat este transportul? Cred ca ar fi destul de multe persoane interesate. Multumim mult de tot. Merci Merci

Uite, promit ca pana luni ma duc la posta sa intreb cum e cu transportul international!

am cautat site-ul postei de aici si am gasit toate informatiile,
un pachet de peste 0.5 kg dar pana in 2 kg cu tot cu (,) cutie costa 15 euro!
mie mi se pare un pic c-am mult!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 21 Ian 2010, 6:02 pm

Multumesc mult, intr-adevar transportul este cam mare si probabil ca nu "incap" mai mult de 5 perechi la greutate, inclusiv cutia... Nu pot sa-mi dau seama exact.
Daca mai ai vesti, poate ne mai spui
Merci hug
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de lili5 Joi 21 Ian 2010, 6:34 pm

Felicitari fetelor pt. creatiile voastre pupi


Vreau sa pun si eu o poza, dar este prea mare....nu stiu cum sa o micsorez..
ma ajutati voi?
avatar
lili5
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Kristina Joi 21 Ian 2010, 8:51 pm

Ana Maria a scris:Multumesc mult, intr-adevar transportul este cam mare si probabil ca nu "incap" mai mult de 5 perechi la greutate, inclusiv cutia... Nu pot sa-mi dau seama exact.
Daca mai ai vesti, poate ne mai spui
Merci hug

Intamplator am cateva perechi in casa, ma duc sa le canteresc!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de LYNDA Vin 22 Ian 2010, 9:16 am

E super frumoasa!!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 22 Ian 2010, 1:04 pm

lili5 a scris:Felicitari fetelor pt. creatiile voastre pupi


Vreau sa pun si eu o poza, dar este prea mare....nu stiu cum sa o micsorez..
ma ajutati voi?

draga lili5,

ai instalat in computer microsoft office? deschide poza cu MSOffice PictureManager (te duci cu click dreapta pe ea "open with' si alegi acest program, 2 click) si vezi in meniu "resize" - optiunea "web small' si ti-o reduce incat s-o poti pune aici.

te-am lamurit ? am facut de atatea ori asa ca acum nu-mi mai dau seama daca am fost suficient de explicita.

daca nu, intreaba-ma PM.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de milexina Vin 22 Ian 2010, 5:20 pm

buna fetelor,mai puteti? sa va arat ce am mai lucrat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
doua coliere
milexina
milexina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 54
Localizare : forum
Data de inscriere : 07/01/2010

http://elidapasiuneameaarta.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 22 Ian 2010, 7:49 pm

fetelor,

va pun si eu 2 brose noi :
trandafir irlandez
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
buchetel de trandafiri
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

de-abia le-am terminat si nu m-am hotarat daca sa le pun pe o geanta.
spor lalucru si voua !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de milexina Vin 22 Ian 2010, 7:52 pm

superbe marlen felicitari kiss aplauze
milexina
milexina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 54
Localizare : forum
Data de inscriere : 07/01/2010

http://elidapasiuneameaarta.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Ramonica Vin 22 Ian 2010, 8:34 pm

Am facut o brosa in forma de fluture, pe care am oferit-o cadou unei prietene

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de europolis Vin 22 Ian 2010, 9:49 pm

Milexina foarte frumoase colierele tale, imi place in mod deosebit primul.
Marlen cred imi faci in ciuda ca nu m-am dumirit nici acum cu frunzele.
Ramonica sti de cand ma chinuiesc sa fac un fluture?? zid
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Ramonica Vin 22 Ian 2010, 9:54 pm

Eu l-am facut dupa un filmulet de pe Youtube.
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 22 Ian 2010, 10:24 pm

europolis a scris:Milexina foarte frumoase colierele tale, imi place in mod deosebit primul.
Marlen cred imi faci in ciuda ca nu m-am dumirit nici acum cu frunzele.
Ramonica sti de cand ma chinuiesc sa fac un fluture?? zid

draga europolis, credeam ca ai primit raspunsul pana acum:

eu lucrez mult dupa scheme - ai sa vezi ca e foarte usor. pot sa-ti spun si aici (si nu la "invatam sa...") :
- frunze :
1. 10 ochi de lantisor. 3 ochi de lantisor in plus, intorci lucrul si faci picioruse scurte (nu dai deloc dupa croset si tragi cei 2 ochi odata).
faci astfel tot sirul.
2. la ultimul ochi din capat faci 2 picioruse scurte, 2 ochi de lantisor 2 picioruse scurte si treci pe partea cealalta de lantisor, lucrand si partea opusa - MAI PUTIN ULTIMII 3 OCHI
3. faci 3 ochi lantisor si te intorci (aicea e spilul !) la intors piciorusele scurte nu se prind in lantisorul creat de piciorusle de sub ele, DECAT LA PARTEA DIN SPATELE LUCRULUI. reiei asadar si in capat faci cei 2 picioruse 2 ochi de lantisor 2 picioruse - iese mereu ca un bradut / in poza gaurelele
4. treci pe partea ailalta (idem prinzi de partea din spate numai) FARA ULTIMII 3 OCHI. aici te uiti sa fie si simetrice partile
5. faci cei 3 lantisor + tot randul, in capat cei 2 - 2 lant - si tot asa.
6. dupa ce ai un varf si de fiecare parte 4 colturele - frunza e gata. la unele mileuri se pun puncte de prindere in ultimul rand intors si in capat la sfarsit, la altele se cos
eu la brose am cusut.

daca te intrebi ce cauta cei 3 ochi lant in capat: arata ca un picou, dar nu trebuie prinsi.

ca sa vezi ce zic uite o poza cu o fata de masa mai veche a mea : detaliu frunza :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ca astea de pe brosa le-am cusut deja.

fetelor, daca e off-topic - SCUZE ! dar apelul ei era disperat si cam de multisor.

spor, europolis !

sa-mi zici neaparat ce-a iesit !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de zylv Vin 22 Ian 2010, 10:24 pm

marlen372001 a scris:fetelor,

va pun si eu 2 brose noi :
trandafir irlandez
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
buchetel de trandafiri
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

de-abia le-am terminat si nu m-am hotarat daca sa le pun pe o geanta.
spor lalucru si voua !

marlen

superbi,draga mea!!!!!cum se fac?caci,mai nou m-au apucat turbarile intr-ale floricelelor.am facut flori din material(ssst Embarassed sa nu ma spui ioanei,caci i-am facut dupa tutorialul ei,si nu am pus poza),si mai nou fac crosetate.am facut dupa un filmulet,si am tot exersat pana mi-au iesit.acum vazandu-i pe ai tai,vreau din astia flower dar ma gandesc ca or fi mai complicati,si drept sa spun eu nu am tinut croseta in mana pana acum kiss
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 23 Ian 2010, 12:23 am

F. frumoase brosele marlen!!! Smile Si mie imi plac mult florivelele crosetate si am facut cateva modele dupa tutoriale gasite pe YouTube!!!
Acum vreau sa va arat cateva martisoare facute zilele astea care sper sa va placa!!! Sunt niste floricele crosetate, ca tot vorbim de ele!!! Azi am facut si cateva cu inimioare crosetate dar nu le-am tras in poza inca!!! Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 23 Ian 2010, 1:34 am

Alina ce idee buna ai avut, eu pana acum n-am mai vazut martisoare crosetate! Foarte frumos ti-au iesit!

Zylv te-am prins! boo Te-astept cu poze Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 23 Ian 2010, 2:13 pm

draga zylv,

la care din cele 2 brose te referi ?

iti vand un pont : studiaza si referintele care se dau la "resurse si link-uri pentru crosetat".
eu trebuie sa multumesc cuiva (scuze, nu mai stiu cine e dar MULTUMESC MULT!!!!) care a pus link pentru " picasaweb - lirulabores".
nu mai am link-ul, dar daca vei cauta, gaseti o carte intreaga cu diagrame de toate florile si frunzele.

succes !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de zylv Sam 23 Ian 2010, 2:37 pm

marlen,pt mine e cam greu sa lucrez dupa diagrame caci nu cunosc semnele.dupa filmulet am invatat sa fac un tip,dar dupa diagrame...mai fac sapaturi.mersi
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 23 Ian 2010, 3:58 pm

zylv a scris:marlen,pt mine e cam greu sa lucrez dupa diagrame caci nu cunosc semnele.dupa filmulet am invatat sa fac un tip,dar dupa diagrame...mai fac sapaturi.mersi

draga zylv,

iti voi trimite eu PM cu exact ce ai de facut punct cu punct. ce floare vrei ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de LYNDA Sam 23 Ian 2010, 7:04 pm

Marlen,

Foarte frumos!!!
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de cris_27 Sam 23 Ian 2010, 7:28 pm

Am lucrat si eu o gentuta tip "plic",prima de altfel.Nu e cine stie ce dar mie imi place[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 23 Ian 2010, 7:51 pm

draga alinaj.bijoux,

multumesc, eu de-abia acum am inceput sa lucrez flori-floricele. noroc cu forumul asta de unde - daca vrei - poti sa inveti oricand ceva nou.

ce idee ai avut cu martisoarele ! ma gandeam si eu dar sa pregatesc pentru ai mei ca timp nu prea am cat as vrea.

draga cris_27,
e foarte frumos plicul, dar nu mai ai putin fir sa mai pui cateva randuri la capac ? stiu din experienta ca daca mai pui ceva inauntru se ridica si deci partea de deasupra se face cam 1/2 - 3/4 fata de ce-i dedesubt.

spor, fetelor !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de europolis Dum 24 Ian 2010, 8:35 am

Alina foarte frumoase martisoarele si foarte buna ideea.
Cris imi place gentuta ta dar si mai mult imi place firul si culoarea dar si eu am aceeasi parere ca trebuie sa mai faci cateva randuri mai ales ca modelul de la capac este frumos si ii va da plicului un plus de shic.
Multumesc frumos Marlen am reusit sa fac o frunza (cu mici defecte e adevarat) dar...e frunza. Daca nu-mi spuneai mura in gura nu reuseam greseam acolo unde vin gaurile, la cele 2 picioruse, 2 ochi de lant si iar 2 picioruse in acelasi ochi. Acum trebuie sa mai incerc si frunza Ioanei (la aceea ma blochez la "redus in al treilea ochi). Scuze de mesajul asta lung dar sunt bolnava si am logoree kiss
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 24 Ian 2010, 9:48 am

Europolis este "piciorus mare redus" adica denumirea unui piciorus - care se lucreaza in urmatorul ochi. Piciorusul mare redus se lucreaza asa: dai firul peste croseta, bagi croseta in ochiul indicat in explicatii, scoti pe acolo firul de lucru (in acest moment ai 3 bucle pe croseta), apoi tragi firul de lucru prin toate 3 buclele de pe croseta si ai terminat pciorusul.

Asta spre deosebire de piciorusul mare unde ai mai fi avut un pas in plus, adica in momentul in careaveai 3 bucle pe croseta mai intai treceai firul de lucru prin primele 2 bucle, apoi in pasul urmator treceai firul de lucru prin ultimele 2 bucle ramase pe croseta si terminai piciorusul.

Deci de asta ii spune "piciorus mare redus" pentru ca are ultimii 2 pasi (ai unui piciorus mare normal) redusi la un singur pas (se inchid toate 3 buclele impreuna intr-un singur pas).
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 4 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB