Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

+58
Marry
aidaalex
Day
Mihaela 2010
mnarcisa
alimami
Alido81
Cristale
emi
claras
Dodo-pui
Medi
Giobsy
02gaviota
lorexa1987
teisoara
scamutza
bubu mic
Astoonel
ancush
olympia
ady_kat
Karina33
cretu_veronica22
gabi1795
kisslandia
MARCELA70
SilviaDumitrescu
julix_2007
arime
Noemi
bubulic/30
cris_27
zylv
Ramonica
lili5
Kristina
mihatm80
AlinaJ.Bijoux
andacoman
milexina
Ana Maria
kitty_1973
LYNDA
europolis
anc@
danadea
ioana soare
geany
diada
maria_covacef
marlen372001
angells
rucsy
aleinad
Tache Marilena
Admina
MihaelaT
62 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de zylv Dum 24 Ian 2010, 10:37 am

marlen372001 a scris:draga zylv,

la care din cele 2 brose te referi ?

iti vand un pont : studiaza si referintele care se dau la "resurse si link-uri pentru crosetat".
eu trebuie sa multumesc cuiva (scuze, nu mai stiu cine e dar MULTUMESC MULT!!!!) care a pus link pentru " picasaweb - lirulabores".
nu mai am link-ul, dar daca vei cauta, gaseti o carte intreaga cu diagrame de toate florile si frunzele.

succes !

marlen

imi plac amandoua,dar as face intai trandafirul irlandez.multumesc din suflet pupi
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 24 Ian 2010, 11:42 am

ioana soare a scris:Europolis este "piciorus mare redus" adica denumirea unui piciorus - care se lucreaza in urmatorul ochi. Piciorusul mare redus se lucreaza asa: dai firul peste croseta, bagi croseta in ochiul indicat in explicatii, scoti pe acolo firul de lucru (in acest moment ai 3 bucle pe croseta), apoi tragi firul de lucru prin toate 3 buclele de pe croseta si ai terminat pciorusul.

Asta spre deosebire de piciorusul mare unde ai mai fi avut un pas in plus, adica in momentul in careaveai 3 bucle pe croseta mai intai treceai firul de lucru prin primele 2 bucle, apoi in pasul urmator treceai firul de lucru prin ultimele 2 bucle ramase pe croseta si terminai piciorusul.

Deci de asta ii spune "piciorus mare redus" pentru ca are ultimii 2 pasi (ai unui piciorus mare normal) redusi la un singur pas (se inchid toate 3 buclele impreuna intr-un singur pas).

draga ioana,

ce ai zis tu "piciorus mare redus" - cand am invatat eu se numea jumatate de piciorus. poate asa il gaseste mai usor.

draga zylv,

trandafirul irlandez are si el un spil :
- fiecare rand se lucreaza intai pe dedesubt si apoi se fac petalele.
nu stiu daca sa pun explicatiile tot aici sau la "invatam sa...". hai mai bine acolo.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de bubulic/30 Dum 24 Ian 2010, 1:22 pm

Buna fetelor va rog sa-mi dati si mie idee de unde as putea sa cumpar cercuri de plastic mai dur de dimensiunile uni borcan de 800g,sau poate mai mici,vreau sa-mi fac un umeras pt. esarfe ,daca o sa reusesc sa gasesc am sa va arat si voua ,este f. f. ,util.Astept raspuns de la voi ,intre timp am sa mai caut si eu.In orasul Constanta m-ar interesa.
bubulic/30
bubulic/30
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 43
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 24 Ian 2010, 2:11 pm

Bubulic, nu stiu daca se gasesc in comert astfel de inele, poti intreba pe la magazinele cu accesorii pt perdele. Exista acele inele care le prinzi de perdea dar nu stiu daca au si la marimea dorita de tine. Poti improviza ceva. Dintr-un furtun de plastic mai tare cred ca poti face. Il lipesti cu un cui inrosit la flacara de la aragaz. Daca nu-ti place culoarea furtunului , dupa ce l-ai lipit il poti imbraca cu orice fel de bentita ornamentala. Abia astept sa vad cum apare umerasul tau. Succes!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de bubulic/30 Dum 24 Ian 2010, 2:26 pm

Multumesc pt raspuns.Cand eram eu mai mica si mama croseta tin minte ca facea inele pt. macrame pe niste inele mici de plastic cat
bubulic/30
bubulic/30
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 43
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 24 Ian 2010, 5:51 pm

draga mea,

alea se gasesc si acum la orice mare supermarket de DYI - Praktiker, Hornbach, etc. rabdare sa cauti.


marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de cris_27 Dum 24 Ian 2010, 8:18 pm

Mersi de sfat Marlen,nu m-am gandit.De fapt ma gandeam ca as putea sa-i pun un nasturas in mijloc dar nu stiu cum ar arata.Mai bine fac inca 2,3 randuri wink
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 24 Ian 2010, 10:17 pm

Ma bucur ca va plac martisoarele mele. Sincer nici eu nu am mai vazut crosetate pana acum, de aceea mi-a venit si ideea!!! Smile
A...e tare draguta gentuta ta Cris!!! Imi place si astept sa o vad treminata!!! wink
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Noemi Dum 24 Ian 2010, 10:38 pm

Cris e superba posetuta. Acum am vazut-o, ca am lipsit o saptamana. Foarte de efect si simpluta.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de europolis Lun 25 Ian 2010, 7:10 am

Multumesc Marlen si Ioana m-ati luminat ca nu aveam habar cum sta treaba cu piciorusele alea.
Va arat si eu o curea nu e cine stie ce dar este de efect la blugi.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 25 Ian 2010, 12:06 pm

E foarte frumoasa, imi place firul foarte mult. Ce latime are?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de LYNDA Lun 25 Ian 2010, 12:12 pm

E super tare ideea si creatia!!!

De unde ai luat catarama?

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de europolis Lun 25 Ian 2010, 4:58 pm

Multumesc fetelor.
Catarama este luata de la alta curea care se rupsese firul... nu ma pricep sa-ti spun dar cea mai mare croseta a mea e nr. 5 si nu am putut lucra firul cu ea asa ca....am impletit cu mana (nu mai spuneti la nimeni) wink
PS: scrie pe eticheta ca se lucreaza cu croseta de 12
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de LYNDA Mar 26 Ian 2010, 8:06 am

Multumesc de explicatii!!!

Am si eu ceva curele reupte si mi-ai dat o idee buna!!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de arime Mar 26 Ian 2010, 1:58 pm

Tot ce faceti este fain rau, asa ca va felicit pe toate! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Imi place la nebunie ideea de curea crosetata europolis, sigur am sa-mi fac una cat de curand, dar intai sa termin proiectele incepute... ca tare multe mai sunt [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Cat de curand sper sa reusesc sa postez o gentuta inceputa vara trecuta (Admina, Ioana stiu de ea... sigur isi mai amintesc) [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 26 Ian 2010, 2:14 pm

eu o tot astept... Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de arime Mar 26 Ian 2010, 2:28 pm

ioana soare a scris:eu o tot astept... Smile

Ma faci sa ma simt si mai [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] oricum, lucrez intens la ea. Sper ca azi sa termin de asamblat partea crosetata si mai sper sa nu am probleme la partea cu captuseala, sa fie norocul incepatorului [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 26 Ian 2010, 2:50 pm

pai sa nu te simti asa Embarassed ca atunci ar trebui si eu sa ma simt la fel ca inca bibilesc la o gentuta inceputa in noiembrie:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de geany Mar 26 Ian 2010, 4:15 pm

...pe care eu o tot astept rade (completare pt. Ioana)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Ramonica Mar 26 Ian 2010, 6:03 pm

Am mai facut si eu niste cercei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de geany Mar 26 Ian 2010, 7:01 pm

Ramonica, sunt foarte migaloase aceste accesorii... felicitari pentru rabdarea ta. kiss

Un off topic ...marlen m-ai ingrozit cu poza de la avatarul tau. Poate ca trec eu printr-o perioada mai trista affraid
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de arime Mar 26 Ian 2010, 7:43 pm

Ramonica felicitari pt. accesorii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Geany avatarul lui marlen reprezinta chiar un personaj din filmul Avatar, nu l-ai vazut de aceea si "mirarea negativa" [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 26 Ian 2010, 9:07 pm

draga geany,

vezi filmul si mai vorbim. sunt eu e adevarat - daca as face parte din poporul Na'vi.

o sa-l schimb curand.

scuze de off-topic - serios filmul TREBUIE vazut.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de angells Mar 26 Ian 2010, 11:16 pm

Am si eu nevoie de putin ajutor va rog. Stiu ca am vazut aici ar fi trebuit, niste cercei crosetati, cu o pietricica in mijloc. erau defapt set, cercei si medalion. verzi, albastri si galbeni. cine isi aduce aminte unde sunt postati sau mai bine zis cine e creatorul, a si eu o intrebare referitor la cum au fost facuti.
merci de ajutor.
astept un PM mai bine, nu?
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de LYNDA Mier 27 Ian 2010, 8:37 am

Ce draguti sunt cerceii !!!



kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3) - Pagina 5 Empty Re: Accesorii crosetate - genti, curele, bijuterii (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB