Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Deschidere intreprindere individuala sau PFA EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Deschidere intreprindere individuala sau PFA

+66
alinnusha92
valentinadof
mitulina
maravela lucia florina
piciul
andreea204
Gabica
diada
cif2010
Flora-handmade
michisor
CarmenClaudia
ivanutamihaela
elutzamicutza
skydegirl
ema
aurishta
corina corina
carmendana
lacridrumas
crissteo
aleynad
Clara
MagdaMarin
Giobsy
emma90
Teodor Coca
AlinaJ.Bijoux
ikuta
cld
ismi3ismi
dorina64
veniciuc nicoleta
manus marioara
margelutamea
costi_iacob
Nicoleta Irimescu
betymi72
Amalia T. Design
RalucaS
bibi2085
andrabijoux
mssdelilah
julix_2007
flavia ana pop
firimitura
Maci
anca1820
aruan
ladybird
denygina
treinegri
MihaelaT
kristadesign
europolis
pufitza
phoenix
amnro
GIO Studio
came_lia
SilviaDumitrescu
feliciagl
andacoman
roxanam
Admina
kikimiki
70 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Cateva intrebari generale pentru fetele care au un bussines hand made

Mesaj Scris de kikimiki Joi 22 Oct 2009, 5:17 pm

Incep prin a imi cere scuze daca nu am postat corect ..dar nu prea vad unde l-as putea incadra mai bine Merci

Acum intrebarile mele ptr fete ..cum ati inceput sa vindeti ? si mai ales cum ati putut/puteti sa va luati la revedere de la creatiile voastre ?Cum stiti ca ceea ce voi creati este /nu este vandabil?

Sa ma explic ..ptr mine hand-made-ul este un hobby ...un virusache :D ..am strans toneeee de produse facute ....bratari impletite in 7 moduri diferite....tablouase de mai multe feluri ,facute prin diverse metode...etc etc etc .Unele le pastrez ptr mine ptr ca sunt facute din lucruri dragi mie sau create special ptr ceva/cineva drag mie ..le pun pe blog ...si gata ...altele le-am facut si le-am oferit cadou unor apropiati cu siguranta ca le voi mai vedea Embarassed
Nu ma intereseaza practic .... adica sa imi ziceti te duci acolo ,faci asa si asa ...pentru ca nici nu sunt in Romania si stiu ce sa fac sa le vand , problema mea e mai mult de suflet si mai ales de neincredere deplina in hobby-ul meu si calitatile mele Embarassed Embarassed .Lumea zice frumos/wow ...dar sincer nu stiu daca e wow de complezenta sau unul venit din inima ..as incerca si asa pe nv dar stiu sigur ca un eventual esec m-ar darama si as renunta definitiv ( si nu vreau asta Sad )

Sarut mana anticipat ptr raspunsuri dama dama
kikimiki
kikimiki
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Localizare : Where my heart is..
Data de inscriere : 09/10/2009

http://2mainidibace.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Oct 2009, 8:14 am

Kikimiki, voi muta postarea ta, la subforumul pentru hobby.
Eu te sfatuiesc sa incepi online sa vinzi ceva lucrat de tine, daca asta vrei. Mi se pare mult mai simplu, mai impersonal sa trimiti un colet la posta, decat sa astepti sa vina cineva, sa se uite, sa critice, sa admire, sa cumpere...
Increderea cred ca o capeti, pe masura ce vinzi din ele. Sau pe masura ce persoanele apropiate care-ti stiu lucrarile, vor sa cumpere ca sa faca un cadou sau sa foloseasca, din creatiile tale. Deci incercarea moarte nu are, daca vrei sa lucrezi ceva pentru vanzare, nu te descuraja usor. Este foarte important sa ai tu incredere in munca ta. Eu una merg pe principiul : cainii latra, usul merge si asa am ajuns sa invat multe lucruri practice. Nu excelez la nimic, beat dar pasiunea mea e sa invat cat mai multe in viata, din cat mai multe domenii si cu cat e mai practic, cu atat mai bine.
Deci... bafta!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de roxanam Mier 13 Ian 2010, 4:07 pm

Buna ziua!
As avea o intrebare pentru acelea dintre voi care v-ati deschis o "afacere" pentru a comercilaliza produse handmade. Cum ati procedat? Eu locuiesc in Iasi si lucrez cu FIMO, dar am inceput sa cochetez si cu obiecte decotrative din sfoara. Multumesc!
roxanam
roxanam
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de andacoman Mier 13 Ian 2010, 7:07 pm

Foarte buna intrebare, si pe mine m-ar interesa niste detalii de la cineva cu PFA in Constanta... Costuri, obligatii si mai ales impozite....
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Mier 13 Ian 2010, 7:28 pm

Intreprinderea Individuala si PFA se fac la Registrul Comertului, iti trebuiesc actele de studii, de identitate, dureaza cam 2-3 zile pana la eliberarea certificatului de inregistrare costuri de infiintare cam 250 ron, apoi trebuie sa te duci la administratia fiscala completezi declaratia cu venitul estimativ pe 2010 si se plateste anticipat , la trimestru 16% din profitul estimat, in anul urmator se face regularizarea. Pe langa impozitul pe venit se mai plateste la casa de sanatate contributia de sanatate 5.5% din profit( te duci la casa de sanatate locala cu decizia de impunere de la finante si iti calculeaza contributia de sanatate care se plateste trimestrial
Diferenta dintre Intrep. Indiv. si PFA este ca la intrep indiv poti sa ai si angajati in posturi cu aceasi calificare pentru care ti-ai facut PFA-ul sau II
Contabilitatea e in partida simpla se completeaza doar reg de incasari si plati si reg inventar. Cam atat.
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 13 Ian 2010, 7:53 pm

o discutie despre infiintare, costuri, acte necesare stiu ca a mai fost pe aici dar.... unde nu ma intrebati. Poate e cineva care stie si va da trimitere, daca nu.. o sa incerc sa va ajut cu ce stiu eu aici

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de came_lia Mier 13 Ian 2010, 9:31 pm

La PFA este foarte important ce declari- ce estimari faci- ce trebuie platit la stat se calculeaza dupa acele estimari- eu am avut o experienta neplacuta in acest sens- inainte de 2000- nu i-am putut convinge pe cei de la finante ca nu am avut nici o incasare- desi actele existau- mi-au aplicat un procent la (zero) incasari si le-a dat nu mai stiu cate milioane- pe care le-am platit la caserie si am lichidat PFA.

Nu va descurajati- eu doar am vrut sa va arat un aspect!!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 13 Ian 2010, 9:46 pm

la depunerea declaratiilor trebuie avut grija ce se declara cu privire la impozit. Este impozit platit pentru profitul obtinut si mai e un fel de impozit - nu stiu exact termenii- ca la muzicanti/lautari - care se palteste un anumit procent pentru un anumit domeniu de activitate
Cine cunoaste mai bine despre ce vorbesc poate explica mai bine

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Mier 13 Ian 2010, 10:32 pm

Eu m-am referit la venit in sistem real de aceea am vorbit despre venit estimativ. Daca cheltuielile nu sunt prea mari (cum e cazul cantaretilor) iar veniturile depasesc destul de mult cheltuielile e bine sa optezi pentru norma de venit si atunci se plateste un anumit procent din venit, nu se mai iau in calcul cheltuielile. Daca veniturile si cheltuielile sunt marimi comparabile, atunci optezi pentru impozit pe venit in sistem real si platesti 16% la diferenta dintre venituri si cheltuieli
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de GIO Studio Mier 13 Ian 2010, 10:42 pm

exista si ceva "scutiri speciale" pentru creatori sau studenti?
GIO Studio
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 13 Ian 2010, 10:45 pm

Ai explicat mai bine ca mine feliciag. Eu am avut ani in care am iesit cu cheltuieli mai mari decat incasari si am primit banii platiti cu titlu de impozit inapoi.
Scutiri speciale... nu am cunostinta imi pare rau

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de amnro Joi 14 Ian 2010, 9:43 am

stiti cumva daca trebuie sa ai studii speciale in domeniul in care vrei sa-ti faci PFA?
eu lucrez in domeniul financiar si o sa trebuiasca sa ma inregistrez cu codul CAEN respectiv. dar daca vreau sa fac productie de haine, trebuie sa am studii in domeniu?
si oare pot sa am doua coduri CAEN? unul principal si unul secundar, ca la firme? nu mi-e foarte clar cum e cu codurile astea.
sau daca am cod CAEN financiar si tai factura pe rochii o fi grav? Smile
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 14 Ian 2010, 10:02 am

1. nu trebuie studii de specialitate in domeniu
2. poti avea cate coduri CAEN vrei
3. firma cu profil financiar, factura pentru cusut rochii= foarte grav (ce legatura ar avea una cu alta?)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de GIO Studio Dum 31 Ian 2010, 9:59 am

sunt curioasa: stiti cumva daca primesti acordul de comert stradal de la primarie, fara sa ai pfa sau firma, cum se procedeaza in continuare in legatura cu taxele sau impozitele?
GIO Studio
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Admina Dum 31 Ian 2010, 10:59 am

Amnro, eu stiu ca se cer studii in domeniu. Doar esti persoana fizica autorizata, deci autorizarea iti vine cu ceva studii. Banuiesc ca pentru confectionarea de bijuterii sau haine, cred ca ajung ceva de studii generale plus un curs de calificare (la bijuterii mai greu, macar ceva prin corespondenta, chiar si din afara).
In principiu poti trece cate coduri caen vrei, daca nu necesita autorizari speciale (gen banci, audit, etc.), dar doar la infiintare. Daca faci modificari suplimentare, mi se pare ca se platesc. Trebuie sa suplimentez codurile la firma la care lucrez, o sa ma interesez la ORC si revin.
Da, iti trebuie coduri si pentru confectii, probabil 14.1: vezi AICI
Perosnal iti recomand sa citesti mai multe de Intreprinderea Individuala, s-ar putea sa-ti placa mai mult perspectivele, fata de un PFA. Poti avea angajati, dar nu e obligatoriu; si contabilitatea o poti tine in partida simpla, nu ca la SRL.
Arome, cel mai bine intrebi la Primarie. Am citit pe la bijuterit ca nu trebuie sa ai PFA sau firma, ca sa scoti autorizatia. Si impozitul probabil ca il platesti anual, in Fisa fiscala pentru impozitul pe venitul global, declari la alte surse de venit, in afara de salarii sau chirii, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 31 Ian 2010, 12:48 pm

Eu cred ca depinde de la primarie la primarie, fiecare cum e organizata cu privire la autorizatia pentru vanzare stradala (martisoare de ex) e posibil sa se de o autorizatie pentru 1 luna sau mai putin. In legatura cu impozitul depinde tot de la primarie la primarie. Deci trebuie mers si intrebat fiecare la primaria lui sau daca aveti printre cunostinte persoane care au avut standuri stradale anii trecuti le puteti intreba ce si cum dar tot o sa fie ceva schimbat ca ... de asa e la noi... in fiecare an se schimba cate ceva

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de phoenix Dum 31 Ian 2010, 1:17 pm

pai ,din cate stiu pt pfa trebuie acordul vecinilor de palier si administrator dc stati la bloc, se merge la registru comertului,si administratia financiara, iar la primarie trebuie mers din timp pt ca sunt multi altii care au autorizatiile aranjate, durata autorizatie cred ca este limitata doar la sarbatoarea sau evenimentul respectiv adica 1 sapt sau cateva zile si cred ca se si plateste, oricum e o mafie si acolo,cum ziceai dc cunoasteti pe cineva de anu trecut macar sa va indrume sa nu faceti drumuri de pomana.
phoenix
phoenix
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de GIO Studio Dum 31 Ian 2010, 2:44 pm

am fost la primarie, le-am zis ca nu am PFA si nici firma, si totusi mi-au dat formularul de cerere pt acord de comert stradal. cand am intrebat cum fac cu impozitul...pauza. Sun la finante de o saptamana si nu dau de nimeni...
poate reusesc sa ma deplasez pana acolo saptamana asta.

admina, poate ai vazut ca sunt "discutii" cu scoaterea sau pastrarea impozitului forfrtar. toate activitatile care au un rezultat postat pe acest site se pare ca va fi mentinut cu impozit forfetar. din cate am inteles eu, II nu sunt scutite. nu cred ca e o perioada buna pentru intemeiere de intreprinderi.

dupa ce mai aflu noutati, va mai transmit si voua.

pana atunci...poate totusi e cineva pe forum care sa fi vandut la targuri organizate de primarie, si sa stie sa imi raspunda??
GIO Studio
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty plan de afaceri - atelier de croitorie

Mesaj Scris de pufitza Dum 14 Feb 2010, 1:36 pm

As vrea sa deschid un atelier de croitorie. Are cineva info pe aceasta tema? As avea nevoie de un model de plan de afaceri.
Am voie sa fac PFA intr-un astfel de tip de afacere? Este avantajos, in conditiile in care nu voi avea angajati?
Nu sunt croitoreasa de meserie, deci nu am nici un fel de atestate care sa certifice calificarea. Cat de obligatorii sunt aceste certificari?

Multumesc
pufitza
pufitza
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : ILFOV
Data de inscriere : 14/02/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de europolis Mar 02 Mar 2010, 12:23 am

Pufiza
1. un model de plan de afaceri te-ar ajuta doar ca idee, ce puncte trebuie sa atingi, cum sa aranjeaza in pagina si cam atat.
2. daca nu vrei sa ai angajati planul de afaceri te ajuta doar pentru un eventual imprumut bancar sau doar sa ai tu o idee de costurile infiintari, utilarii, inchirieri spatiului eventual sau....nu stiu exact ce vrei sa faci;
3. pentru PFA -at.croitorie- trebuie sa ai studii minime de specialitate,
4. la PFA legea nu-ti permite angajarea altor persoane (vezi denumirea intreaga, valabil si mai sus-persoana fizica autorizata)
5. daca nu esti de meserie, faci o Intreprindere individuala si angajezi personal calificat.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de kristadesign Mier 10 Mar 2010, 10:23 pm

eu am inceput sa fac dosarul pt I.I.= intreprindere individuala, e un PFA in care poti angaja o persoana. la targuri nu imi cere nimeni acte, dar am comenzi la care imi trebuiesc
cos


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 10 Mar 2010, 10:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : scos link de la semnatura)
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 10 Mar 2010, 10:37 pm

Kristadesign, ca sa ai blogul la semnatura trebuie sa indeplinesti conditia de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de treinegri Mier 10 Mar 2010, 11:42 pm

Hai sa povestesc ce am pati eu in urma cu catva ani cand am incercat prima oara sa vand martisoare.M-am dus si eu sa imi iau autorizatie de comert stradal.Bun.Mi sa dat sa completez un formular in care trebuia specificat :pe cate zile vreau autorizatia,o suma estimativa de investitie,o suma estimativa de profit,si nu mai stiu ce ca este mult de atunci.Dupa ce am predat formularul inttreb si eu pe functionarul de acolo daca mai trebuie sa fac ceva dupa asta,pt. ca este prima oara cand cer o astfel de autorizatie,la care el spune ca NU,fara sa imi explice ca trebuie sa astept o instiintare acasa prin care mi se comunica suma pe care oam de plata (impozitul)in urma declaratiilor pe proprie raspundere a profitului.Bun,pana aici toate bune si frumoase,problema fiind urmatoarea:eu nu am primit acasa acea instintare cu plata impozitului,in schimb dupa cateva luni mi-a venit acasa o instiintare care ma informa ca aveam de platit o amenda pt. ca nu am platit impozitul.Bineinteles am fost am platit si impozitul si amenda dar am cerut lamuriri de ce nu am primit prima instiintare ,iar ei au zis ca au trimis-o desi nu stiu cui ,si am cerut o dovada, pt. ca cea de a doua am primit-o prin recomandata deci nu avea cine sa o ieie decat titularul ,au zis ca iei nu au cum sa imi dovedeasca...si tot asa ..degeaba am facut "scandal" ca tot nu m-au lamurit.CONCLUZIE:aviz tuturor celor care vor sa mearga pe acest drum al finantelor si autoriztiiilor sa se intereseze foarte bine despre toti pasii care trebuie urmati,mai ales da ca esti incepator,pt. ca birocratia te omoara. :zid:Dimineata cand m-am dus sa ma instalez si eu cu taraba mea care nu avea mai mult de 1/2 m patrat nu m-au lasat cei veniti mai devreme sa ma instalez in locul ales de mine ,desi nu era marcat cu nimic ca ar fi acupat ,pe motiv ca era locul cuiva venit din tara ca sa vanda martisoare la Timisoara.Adica eu ca timisoreanca nu aveam voie sa ma pun intrun loc ales de mine ,nefiind ocupat vizibil,pe motiv ca vine un neica nimeni venit din alt oras ca sa faca el legea in Timisoara.Nu mai spun ca in momentul cand au venit inspectorii sa controleze autorizatiile---sa vada daca corespund datele cu :suprafata pe care te-ai instalat,cu zilele trecute in autorizatie,cu specificul marfii vandute,etc, eu avand trecut martisoare,au spus ca vand suveniruri(aveam niste cosulete mititele facute manual di rafie si flori artificiale),nu mai spun ca cel de langa mine vindea la greu numai ingerasi din ghips si bineinteles ca ,cu el nu a avut treaba pt .ca el probabil "cotizase"la greu. :shot:Deci totul in tara asta merge doar pe spaga si marlanie,si atunci,sa mai faci ceva legal si cinstit daca poti.
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de denygina Joi 11 Mar 2010, 7:25 am

pufitza a scris:As vrea sa deschid un atelier de croitorie. Are cineva info pe aceasta tema? As avea nevoie de un model de plan de afaceri.
Am voie sa fac PFA intr-un astfel de tip de afacere? Este avantajos, in conditiile in care nu voi avea angajati?
Nu sunt croitoreasa de meserie, deci nu am nici un fel de atestate care sa certifice calificarea. Cat de obligatorii sunt aceste certificari?

Multumesc

Sunt de parere ca nu-ti trebuie ca nu iti trebuie calificare in croitorie pentru a-ti putea deschide un atelier , nu are nicio legatura ...
denygina
denygina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 51
Localizare : Galati
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de treinegri Joi 11 Mar 2010, 7:33 am

Pufitza ca sa deschizi atelier de croitorie trebui sa ai calificare,asta stiu de cand am fost in somaj pentru ca venise o fata sa se califice ca sa poata sa isi vanda marfa (facuta de ea )prin targuri si nu primea autorizatie .
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB