Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Diagrame/explicatii - crosetat

+80
anitza
oana b
raluca.terente
MihaelaT
Muravka
LORIMAR
annamarya
natalitafelix
lenus70
virginia
aureliamva2006
albastrea
kla78
rodica411
firicel
gretty
godeta
georgeta.prnic
dorina64
adelina24
geo
emmancita
romaya
mishou
Lorena_C
rucsy
dorinamisov
Octa75
dienutzababy
vivianasorea
cozma felicia
Serban Valentina
danniela
anamaria79"
mykya
Maria51
aisha
denis21
craluca
Marry
crina68
letho
NEAGU LAURA
Gini
canadianca50
violetas
ancush
antonina
cosmi
Donatella
carmenush
geany
Popescu Ana
kristadesign
ady_kat
mihaelavama
petronela2008
iuliana72
europolis
denygina
miclescumirela
lovely_janette
Laila
MamideIngerasi
mnarcisa
SilviaDumitrescu
lorenita
ioana soare
Amy
oananastasa
adrianatodor
julix_2007
mihatm80
vandalu
gabi-27
viorica
elegantza
vasilica
dannie
Eva
84 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de Muravka Dum 24 Iun 2012, 1:20 pm

Lorimar, la "Poncho crosetat" cap.1, pag.13 am gasit o floare-stea pe care o sa o incerc cand mai invat. Tot pentru un bolero. Doar ca e in cinci colturi, insa nu cred ca deranjeaza... partea de sus iese mai putin ampla...
Muravka
Muravka
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 20 Apr 2013, 10:27 am

M-am gândit că unora le sunt de folos aceste poze.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de raluca.terente Sam 20 Apr 2013, 1:45 pm

Mihaela,

Penultima piesa, poncho-ul, este absolut superb! Ai cumva toata diagrama? Vad ca este doar diagrama de la floricica.

Multumesc,
Raluca
raluca.terente
raluca.terente
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de oana b Sam 08 Iun 2013, 2:04 pm

buna fetelor!sint noua pe acest forum si sint mindra ca pot sa stau de vb cu voi!as fi tare curioasa sa stiu cum sa fac o bobita de strugure crosetata!stiam sa fac dar cu mult timp in urma!va rog daca puteti sa ma ajutati cu o schema sau cum puteti voi
oana b
oana b
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 08/06/2013

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de anitza Mar 02 Iul 2013, 9:57 pm

buna, as vrea sa fac si eu rochita asta si nu stiu de unde sa incep ... si nu stiu nici cum sa fac modelul tricot  scratch ma poate ajuta cineva? va rog
se pare ca nici sa atasez poza nu stiu Smile
anitza
anitza
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Mar 02 Iul 2013, 10:15 pm

Raluca, e o bluzita nu un poncio, si in afara de schema rozetei ai si modul de incepere - de sus, de la gat. Apoi continui cu plasa sau cu picioruse, cum vrei tu, si iar rozete.... Daca e prea greu si nu intelegi, cred ca ar trebui sa incepi cu lucruri mai simple ca sa capeti experienta,desi nici acesta nu e greu.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de liavas Mier 10 Iul 2013, 10:50 pm

Felicitari sunteti foarte bune multumim pt modele
liavas
liavas
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Vin 12 Iul 2013, 10:09 am

Rozetele mele pt bluzita somon:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe un inel din 6 ochiuri, festonate cu 12 pic scurte (reduse) se croseteaza 1 pic, 1 ochi... rezulta 12 gaurele; in fiecare se fac 3 pic duble impreuna (de 2 ori pe croseta) si apoi 3 ochi; rezulta 12 grupe de 3 pic duble lucrate impreuna.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe randul urmator, 4 pic normale(inalte), 5 ochi de lant, asa cum se vede in model; toate buclele sunt de 5 ochi de lant; legaturile intre rozete se fac in punctele in care am pus eu ace, si se fac in timpul executarii ultimului rand la noua rozeta. Acolo se fac 2 ochi, se leaga, iar 2 ochi.

Editez: eu curat capetele de fir la sfarsitul fiecarui rand altfel ma aglomerez si asta ma supara...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de danniela Vin 12 Iul 2013, 12:59 pm

Grety, te-am pupat!! Rozete scrie pe mine!!! Asta daca nu ma infing in adrele ca nu stiu ce sa fac mai intai....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Vin 12 Iul 2013, 1:39 pm

Sa ai spor! Eu zic sa incerci rozetele acum, cat ti-au dat un imbold...Si intreaba-ma unde te impiedici...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de cozma felicia Vin 12 Iul 2013, 7:13 pm

Foarte frumoasa bluzita;am desfacut si eu cateva patrate la bluza si acum fac separat partile.Atunci o sa vad care varianta merge.Intre timp am inceput si altceva de alta culoare ,ca vad numai patrate in fata ochilor.Mult spor.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 13 Iul 2013, 1:03 am

Foarte frumoasa ! multumim de explicatii !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de liavas Mier 17 Iul 2013, 7:23 pm

Esti geniala Gretty foarte frumos lucrat,ce fir ai folosit.
liavas
liavas
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de ALICET Joi 18 Iul 2013, 4:00 pm

Cine ma poate ajutaaaa?
Cum zmeu' se lucreaza modelul asta?
Ca mi-au crescut pene de cat am facut si desfacut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de annamarya Joi 18 Iul 2013, 5:48 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ALICET sper sa intelegi ce am vrut eu sa desenez
se incepe de la sageata cu lantisor care e reprezentat de linia neagra cat ai nevoie, in continuare se face ce e cu rosu, urmand verdele , maro, iar dupa se fac 3 ochiuri de lantisor cele cu albastru, apoi bleu, galben, roz= 6 ochiuri lantisor, portocaliu, samd.
din pacate nu ma pricep la explicatii, sper sa-ti fie cat de cat de folos.
la randul 2 mi se pare mai simplu de inteles, dar daca nu iti iese da de stire si o sa incerc o descriere mai buna
annamarya
annamarya
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 35
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de cica elena Vin 19 Iul 2013, 12:08 pm

Annamaria nici eu nu inteleg cum se fac primele 3 picioruse,cele cu rosu.
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Vin 19 Iul 2013, 1:09 pm

Cand incepi rd 2 acela cu floricele, ai pe verticala3 ochi formand primul piciorus, apoi te intorci la primul din astea 3 si in acest ochi faci 2 pic lucrate impreuna.Pe cel verde in faci in ochiul de pe primul rand, cum vezi in schema si faci acolo 3 pic lucrate impreuna. Procedezi la fel cu cel maro, vezi in ce ochi din rd de baza il faci,pe urma faci cele 2 pic impreuna cele cu bleo, urmeaza galben:3 ochi si 1 pic scurt, apoi rozul cele 3 ochiuri de lant si continui cu cel portocaliu....Vezi ca la petalele orizontale sunt cate 3 ochi , astea se fac pe randul urmator asa: de la stanga la dreapta in schema, ai 3 ochi cu care te ridici, apoi 3 ochi la prima petala, 2 ochi in care te prinzi cu petalele de pe rd urmator, apoi 3 ochi la petala a doua culcata,urmeaza 2 ochi in care vei face pe rd urmator cele 2 pic inalte, faci cele 3 ochiuri de la petala urmatoare... La acest model trebuie rabdare si putin exercitiu inainte cam pe 6-7 randuri sa-l intelegi.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de ALICET Vin 19 Iul 2013, 3:48 pm

Da stiu ca mi-am ales ceva , n-am ce spune.O sa fac mai spre seara ceva experimente.Imi dau seama ca e dificil.Da' nu ma las.....Multumesc pentru explicatii
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de ALICET Lun 22 Iul 2013, 9:42 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Na asa.Cam asa ceva imi iasa.

Am facut asa
1.Am facut ochiurile de pe orizontala + 3 + 3.In al treile ochi am facut cele 2 picioruse impreuna.Ca altfel nu stiu cum as putea face cele 2 picioruse. Cele pe rosu.
2.Am facut verde si maro in ochiurile corespunzatoare.
3.Fac 3 ochiuri lant dupa care ma intorc si fac in ultimul ochi cele 2 picioruse bleu
4.Fac 3 ol, apoi m-am prins cu piciorus scurt, iar 3 ochiuri de lant + inca 3 pe care ma intorc si fac 2 picoruse cele portocalii.
4.In capat fac picorusul inalt apoi ma ridic cu 4 ol.Lucrez 3 picoruse in gaura facute de petalele de dinainte, inca 3 ol, inca 3 picoruse in aceeasi gaura.
5.Fac un ol si m-am blocat.........
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Lun 22 Iul 2013, 1:27 pm

Ai ochiurile astea care formeaza un V si deasupra lor faci cele 2 pic care le vezi ca un V intors. Unul intro latura si celalalt in cealalta latura a acelui V de jos dar le lucrezi impreuna. Vad ca mai sunt si cate 1 punct, deci ochi de lant, inainte di dupa. Apoi faci urmatoarea floare ca pe prima.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de annamarya Lun 22 Iul 2013, 3:03 pm

ALICET imi pare rau ca nu te-am mai bagat in seama, dar de abia acum am revenit in bucuresti unde am net. Ma bucur ca a avut timp gretty sa-ti explice ce si cum, ea chiar se pricepe la explicatii. Multumim frumos frumos gretty, si eu am invatat la randul meu foarte multe din explicatiile tale! kiss kiss
annamarya
annamarya
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 35
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de ALICET Lun 22 Iul 2013, 3:14 pm

Nu-i nimic.Acum am desfacut si am mai facut o data.Ca nu-mi iasa florile alea clare si perfecte.Poate e si ata de vina.Cu o ata mai subtire s-ar vedea mai bine.
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de gretty Lun 22 Iul 2013, 5:03 pm

Annamarya ma bucur ca ti-am fost de folos...Alicet, asa e, s-ar distinge mai bine modelul cu un fir mai subtire dar pana acum te-ai descurcat. Mergi pana la capat cu modelul dar pt un produs, parerea mea e sa alegi un model mai usor.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de ALICET Mar 23 Iul 2013, 8:44 am

Si-mi trecea prin cap sa-l folosesc pentru o rochie. shot
Cred ca o sa ma limitez sa incerc un bolero cu modelul asta.Gretty poti sa-mi recomanzi un fir mai subtire, si sa fie cat de cat festiv? Laughing 
Vreau sa mi-l fac pentru cand voi fi nasa.
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de deliadeparte Sam 01 Noi 2014, 2:04 pm

Buna ziua stimate domnite,
Este cineva dispus sa ma ajute sa interpretez diagrama urmatoare, va rog mult?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

este o caciulita galbena ajurata de pe senpolia

multumesc din suflet!
deliadeparte
deliadeparte
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 26/10/2014

Sus In jos

Diagrame/explicatii - crosetat  - Pagina 6 Empty Re: Diagrame/explicatii - crosetat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB