Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Quilt - arta de a imbina bucatile de material

+71
onuca28
oliv
ionela07
Carmen T
dorinami
gabriela1554
mnarcisa
alinutza_andrei08
ChrisReeana
Dorulet
danielanica
valentina_d1986
marabr
carmenzoe
Gianina4ever
zorzonica_z
aidil
tinap
ismi3ismi
Ionela.Radu
LN
fifi
mishou
bobitica
olympia
geo
vellenday
aba
emmancita
kabunta
vilcris
geany
ana_bela
Lucia.BlueFlower
MagdaMarin
ionela stefan
Biene
norelif
Steluzza
bibitu
Uca
melus
firicel
elena.habasescu
GABRELA
danyelyta28badea
danabarbu2007
danabekk
virus
Cristina_Ionela
mariag
Admina
artena_52
diana_scl
aurishta
ciucamona
Alina.C
tala
MAYA
aleahim67
duchess
Karina33
MihaelaT
feliciagl
sanctuar
chemio
teisoara
ralucis
diada
RalucaS
milena
75 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Uca Mier 20 Oct 2010, 9:44 am

Elena, tu ai o masina speciala pentru quilt sau se poate folosi la fel de bine si un acasnica care are zig zag si cateva cusaturi deorative?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Steluzza Joi 21 Oct 2010, 10:23 pm

Elena dupa ce asezi cele 3 straturi de materiale trebuiesc insailate intre ele sau prinse din loc in loc?Multumesc mult.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de milena Vin 22 Oct 2010, 5:21 am

Eu prind cu ace de siguranta, sa intinzi bine materialele si inca un sfat, dosul il lipesc cu banda de zugravit pe parchet, apoi vin cu vatelina si urmeaza fata materialului, ambele intinse foarte bine.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Steluzza Vin 22 Oct 2010, 2:23 pm

Milena, deci tu zici ca lipestii dosul pe parchet, iar la sfarsit dupa ce ai pus straturile le prinzi toate trei cu acele de siguranta?De unde incepi sa prinzi din mijloc?Ca ma gandeam sa nu se faca denivelari. Multumesc mult.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de milena Vin 22 Oct 2010, 6:19 pm

Eu incep dintr-o parte si dosul sa fie un picut mai mare, cel mai bine este sa unesti 3 straturi, pentru a face o paturica mica, sa zicem pentru o papusa ca sa-ti dai seama de tehnica.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Steluzza Vin 22 Oct 2010, 9:02 pm

Multumesc Milena. Merci
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 23 Oct 2010, 5:49 am

Balasa Mariana Claudia a scris:Elena dupa ce asezi cele 3 straturi de materiale trebuiesc insailate intre ele sau prinse din loc in loc?Multumesc mult.
Eu insail tot , este mai sigur ca cele 3 straturi stau bine fixate cand quituiesti si saiaua nu te incurca la cusut . Sigur ca se poate si prinse cu ace de siguranta . Pentru ucabesty ( daca nu i-am gresit numele ) Nu am masina speciala de quiltuit , poti folosi orice masina in afara de cele romanesti vechi la care nu se adapteaza piciorusul special de quiltuit sau matlasat. Deci folosesc un piciorus special pentru matlasat . Masinile vechi romanesti au multe came pe care le poti folosi la cusaturi decorative. Eu n-am incercat toate camele , folosesc doar una singura -cusatura ondulata - care se poate folosi la paturica pentru copii
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aurishta Sam 23 Oct 2010, 8:42 am

Cum arata piciorusul special?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Dum 24 Oct 2010, 11:06 am

aurishta a scris:Cum arata piciorusul special?

intri pe aceast adresa si gasestu piciorusul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
eu l-am primit acum cateva zile, pe cel vechi l-am rupt , s-a desfacut surubul care-l fixa si n-am vazut si in timpul lucrului s-a rupt suportul de plastic. Daca faci comanda ti-l trimite prin posta si te costa 40 lei tot. La alte magazune este 45 lei fara transport
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aurishta Dum 24 Oct 2010, 11:34 am

Multumesc mult, Elena.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Steluzza Dum 24 Oct 2010, 11:37 am

Multumesc Elena.Acum ramane sa ma apuc de paturica si sa vad ce iasa. rade
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de mariag Mar 09 Noi 2010, 1:57 pm

zid tot n-am reusit sa termin paturica pentru Alex.
Am crezut ca partea cea mai grea este imbinarea bucatilor de material pentru fata (pentru ca nu-s de aceeasi lungime, latime), dar vad ca de fapt cel mai greu este sa gasesc vatelina. Stie cineva de unde (in Bucuresti) pot sa cumpar vatelina?
mariag
mariag
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de milena Mar 09 Noi 2010, 2:47 pm

La magazinul Bucur Obor, au si jos un raion la festonat covoare si sus la etaj langa cosmetice.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Lun 06 Dec 2010, 3:52 pm

Bine v-am gasit!Ma bucur ca s-a deschis o rubrica pentru quilting!Cine incearca, sigur nu va putea sa mai renunte!
Milena,pentru cineva care a invatat singura, ai avansat frumos!Felicitari!
Cine este din Bucuresti are posibilitatea sa se inscrie la cursuri de patchwork!Exista si Asociatia Romana de Patchwork ((nonprofit).
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Biene Mar 07 Dec 2010, 1:52 pm

Bun gasit si din partea mea!
Nici nu stiti ce tare ma bucur ca v-am descoperit!
Pt inceput va pun doua intrebari, sa vad daca mai sunteti active pe forum wink . Ata ce o folositi e una speciala? Si culoarea cum o alegeti? Sa fie in ton cu cea mai inchisa culoare din materialele folosite sau cu cea mai deschisa? Exista vreun secret?

Norelif, uite ca mi-e si mie o data ciuda ca nu-s in Bucuresti! Mi-ar place sa merg la cursuri!

Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Mar 07 Dec 2010, 8:18 pm

Ata ar trebui sa fie ca materialul, 100%bumbac dar cum nu se gaseste la noi decat rar si intr-o gama restransa,eu folosesc pe cea din mercerii.In general este din poliester, finetea 120.Grosimea atei ar fi buna cea de 75 sau 8o dar nici ea nu se gaseste in merceriile noastre.
Culoarea o alegi in functie de ce vrei sa faci.Daca ai un quilt din tesaturi imprimate vei folosi ata ca materialul de fond,daca ai un material uni si vrei sa iasa in evidenta modelul de quilting ,vei folosi o ata in culoarea unei tesaturi inchise la culoare.Depinde si de "gust"!Este greu de spus asa, in general.
Ai lucrat ceva pana acum?
Pentru ca sunt noua si nu ma descurc foarte bine pe aici, am si multe de citit,va intreb ceva:
---pot sa scriu despre o expozitie de patchwork care are vernisajul vineri, 10 decembrie 2010??
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Biene Mar 07 Dec 2010, 10:36 pm

Norelif, multumesc mult! N-am lucrat nimic de genul asta pana acum. Dar sunt croita sa incerc. Intotdeauna mi-au placut, dar habar n-am avut cum se numesc Embarassed Acum caut info, incerc sa ma pun la punct cu partea teoretica (daca imi poate spune cineva unde gasesc info de baza... Merci )

Imi mai poti spune, te rog, pt fetele de masa se foloseste vatelina foarte subtire? Si la fetele de perna cum se procedeaza? Se imbina cele trei straturi pt fata pernei (iarasi vatelina din cea mai subtire?) si apoi se mai pune inca un strat pt spatele pernei?

Despre expozitie eu cred ca poti scrie linistita (hi hi, eu n-am decat 2 mesaje la activ), am vazut si pe blogul Asociatiei Romane de Patchwork anuntul, membrii forumului n-au decat de castigat, nu stiu de ce s-ar supara cineva.
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Mier 08 Dec 2010, 12:18 am

Iti raspund repede acum si mai multe saptamana viitoare!Ma pregatesc pentru expo si mai am de rezolvat cate ceva!Pentru fetele de masa folosesti vatelina subtire de 80gr/mp sau 120gr/mp.Daca sunt mai multe doritoare din acelasi oras, se poate comanda la Minetconf Pitesti (dar costa f.mult transportul) sau vedeti pe siteul lor unde au depozite cu acelasi pret ca la ei.
La perne nu este necesar sa mai pus un dos dar trebuie sa surfilezi marginile.Cele trei straturi se unesc prin acel quilting=cusatura decorativa facuta cu piciorusul de free motion.Este buna vatelina subtire sau daca este mai groasa , faci un quilting mai marunt!
Cat despre expo , poate vede un administrator intrebarea !
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Biene Vin 10 Dec 2010, 10:22 pm

norelif, participi la expozitie? Super!!!

Multumesc pt raspuns!
Dar inca mai am intrebari Smile Patratele au de obicei o anumita dimensiune? Eu trebuie sa incep fara chenarele acelea si cuterul rotativ. Intai treb sa vad ca sunt in stare sa fac asemenea minunatii si apoi imi cumpar si ce-mi trebuie. In video-urile ce le-am vazut, patratele par toate la fel de mari, asta ma nedumereste. Ah si inca ceva: cand cumparati material, cum apreciati cat va este necesar din fiecare tip?

Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ionela stefan Vin 10 Dec 2010, 11:03 pm

Despre ce expozitie este vorba?
Cred ca ar fi interesant de vazut...admirat...oftat...
Deci asteptam detalii,impresii si chiar foto...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Sam 11 Dec 2010, 8:06 pm

Expo este deschisa la Casa Schiller pana pe 19 dec.Se poate vizita de luni pana vineri, inclusiv intre:00 si 17:00.Un quilt este pentru tombola din 19dec,banii sunt donati sub forma de cadouri de Craciun unui camin de varstnici.
Biene,ai ales un model anume?Iti trimit 2 adrese iar daca postezi o poza cu un model, iti pot spune mai multe.
--http://www.mccallsquilting.com/Block_Reference.html
--http://www.quilterscache.com/QuiltBlocksGalore.html
Sper sa fie active!Si sa-ti fie de folos!
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Biene Dum 12 Dec 2010, 10:49 pm

Norelif, cred ca asta ar fi indicat pt o incepatoare ca mine. Crezi ca e ok, sau sa incep cu altceva?

Iti multumesc mult de tot ca incerci sa ma ajuti. pupi

Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Mar 14 Dec 2010, 10:33 am

Daca este prima ta lucrare, poate iti place acesta, mai usor de facut:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sau:http://www.quilterscache.com/O/OhioStarBlock.html.Ohio Star este unul din cele mai folosite blocuri traditionale, se face la orice curs de incepatori.Iar cu materiale de Craciun, iti iese un napron frumos, de servit cafeaua !
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Biene Mar 14 Dec 2010, 1:43 pm

Norelif, desi imi plac mult ambele, cred ca prima varianta data e tine e buna pt inceput, a doua necesita din start mai multe tipuri de material. Vineri merg sa cumpar materiale si te rog mult daca poti pana atunci sa-mi explici cum imi pot da seama cat imi trebuie. Merci Eu am niste perne nu foarte mari pt sufragerie la care imi trebuie fete, as incepe direct cu asa ceva. Abia vineri merg sa cumpar materiale, pt ca in oraselul nostru nu gasesc metraj zid Abia astept sa incep odata!
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Mier 15 Dec 2010, 12:24 pm

Pentru o perna de 40cmx40cm,pentru una din fete, iti trebuiesc 8 patrate de culoare inchisa=A si 8 patrate de culoare deschisa=B, de 12,50cmx12,50cm (pataratele la gata vor fi de 10cm ,eu ti-am dat si rezervele)..
O sa-ti spun o metoda mai rapida de a obtine patrate bicolore si o sa caut si un tutorial.Pe dosul patratelor B trasezi o diagonala cu un creion.Suprapui fata la fata patratele (faci perechi A+B) si cosi de o parte si de alta a diagonalei trasate, la o distanta de 7,5cm =latimea piciorusului de la masina ta de cusut.Urmeaza sa tai patratele astfel cusute exact pe diagonala trasata cu creionul si vei obtine 16 patrate bicolore.Patratele bicolore le calci cu rezerva spre culoarea inchisa.Le masori si toate trebuie sa aiba 11,5cmx11,5cm.Le asezi dupa cum arata modelul , le cosi pe siruri, le calci si apoi le cosi pe randuri, calci!!In faza asta va avea dimensiunile 40,75cmx40,75cm.Daca vrei o perna putin mai mare, poti pune o bordura.
Ca si material,fara bordura, ai nevoie numai pentru cele 2 fete de 0,25cm pentru fiecare material,lat de 1,50m.Iti trebuie vatelina di material pentru dos,ca sa poti quiltui.
Daca ai nelamuriri, scrie!
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB