Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Quilt - arta de a imbina bucatile de material

+71
onuca28
oliv
ionela07
Carmen T
dorinami
gabriela1554
mnarcisa
alinutza_andrei08
ChrisReeana
Dorulet
danielanica
valentina_d1986
marabr
carmenzoe
Gianina4ever
zorzonica_z
aidil
tinap
ismi3ismi
Ionela.Radu
LN
fifi
mishou
bobitica
olympia
geo
vellenday
aba
emmancita
kabunta
vilcris
geany
ana_bela
Lucia.BlueFlower
MagdaMarin
ionela stefan
Biene
norelif
Steluzza
bibitu
Uca
melus
firicel
elena.habasescu
GABRELA
danyelyta28badea
danabarbu2007
danabekk
virus
Cristina_Ionela
mariag
Admina
artena_52
diana_scl
aurishta
ciucamona
Alina.C
tala
MAYA
aleahim67
duchess
Karina33
MihaelaT
feliciagl
sanctuar
chemio
teisoara
ralucis
diada
RalucaS
milena
75 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 09 Oct 2010, 6:29 am

Multumesc pentru urari "firicel" Daca -ti place asa ceva eu zic sa-ti faci curaj si sa te apuci de lucru . E greu pana faci cateva piese reusite si daca ai intrat in aceasta lume greu o sa mai iesi. Ea iti aduce multa satisfactie , este frumoasa si utila. Daca ai nevoie de sfaturi sant aici si in functie de timpul meu liber iti stau la dispozitie. As vrea sa gasesc cateva fete preocupate de quilt poate facem si o expozitie impreuna. Spor in tot ce faci si multumesc de mesaj ! Cand esti nou intr-o lume necunoscuta , un gest din partea cuiva are mare , mare pret .
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de danyelyta28badea Sam 09 Oct 2010, 6:56 am

vad ca creatiile tale sunt foarte simple si de efect.eu ma gandeam ca in aceasta tehnica trebuie sa facem lucruri mai complicate si aici eu imi pierd interesul.dar asa simple sunt de mare efect pupi
vezi ca ti-amscris si la subiectul despre expozitie.
imi vibreaza inima cand vad ce lucruri extraordinare pot iesi din imbinarea unor bucati de material aproape neimportante la prima vedere
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 09 Oct 2010, 7:37 am

Sant si lucruri complicate , depinde ce alegi sau ce preferi sa faci . Am sa postez cateva imagini pe care eu le consider mai complicate ca tehnica de lucru , de ce ?La prima piesa si la gentuta am folosit o tehnica destul de complicata as spune desi pare foarte simpa cere mult timp si imaginatie pentru ca aici folosil tot felul de fire textile ,bucatele mici de panza , decupaje din alte piese pe care le asezam pe vatelina dupa imaginatia noastra peste ele punem un tiul , insailam si apoi rabdare sa tragi sute de cusaturi ca sa fixsezi firele de ata , bucatile de material ,sa nu se mai miste ,dupa care festonezi ce vrei sa scoti in evidenta Mai vorbim daca te intereseaza.

<script src='http://img29.imageshack.us/shareable/?i=image016mu.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
<script src='http://img818.imageshack.us/shareable/?i=image001yo.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>

<script src='http://img37.imageshack.us/shareable/?i=image003iv.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 12:17 pm

Quiltingu asta este o adevarata minunatie din pacate momentan nu am timp dar cand ma mai eliberez o sa incerc si eu.Pana atunci va doresc spor la lucru si multa creativitate
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de danabarbu2007 Sam 09 Oct 2010, 3:54 pm

va intreb- as putea sa fac si eu asta cu un innonis 900?si ce fel de materiale imi trebuie pentru partea de mijloc,dar picioruse?
va rog mult cine are -postati si niste tutoriale!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 09 Oct 2010, 4:25 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iata o adresa de unde poti comanda instrumente pentru patchwork sau quilting Ca sa poti lucra usor si frumos ai nevoie de aceste instrumente , un cuter rotativ, un liniar, o planseta speciala de taiat ( pe aceasta cuterul nu lasa urme si nici n-o deterioreaza). Am fotografiat instrumentele mele mai de mult si ti le arat aici

<script src='http://img242.imageshack.us/shareable/?i=image001a.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
Materialele folosite de obicei in arta quiltingului sant din bumbac , de diferite culori si cu modele , cu tesatura mai deasa pentru ca se lucreaza usor . In mijloc se pune vatelina care si ea are diferite dimensiuni (depinde ce vrei sa faci ) La quilturile pentru perete se foloseste vatelina potrivit de groasa, la fete de masa ,perinite haine se foloseste vatelina mai subtire, la plapumioare, cuverturi -vatelina groasa....Am cateva tutoriale dar nu stiu cum sa postez un document aici , nici nu stiu daca se poate, va trebui sa-l scriu direct aici si sa postez separat pozele. Pentru inceput sa faci ceva usor sa te obisnuiesti sa lucrezi cu instrumentele apoi sa treci la quiltuit . Si aici o sa-ti trebuiasca ceva timp sa exersezi miscarea piesei sub piciorus.Maine sant de serviciu si o sa incerc sa postez un tutorial de acolo
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de danyelyta28badea Dum 10 Oct 2010, 1:16 pm

ma intereseaza mai mult lucruri simple dar care sunt de efect.de exemplu fata de masa din a doua fotografie ceva de genul acesta si fete de perna si cuvelturi.de mica ma pasionat imbinarea bucatilor de material pentru a le da o noua intrebuintare.pe atunci nu aveam masina de cusut si le coseam de mana ,dar nu aveam rabdare sa fac lucruri prea mari gen cuvelturi.acumcu masina de cusut este altceva.cand o sa am timp o sa postez ce am incercat sa fac iarna trecuta. kiss
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Noutate quilt -tutoriale

Mesaj Scris de elena.habasescu Dum 10 Oct 2010, 1:21 pm

Cineva ma rugat sa postez pe acest forum cateva tutoriale dar nu mai tin minte cine si la ce subiect oricum era vorba de quilt si am promis ca astazi sant la servici si cand am timp liber o sa fac asa ceva . Imi cer scuze de la persoana respectiva , deschid un subiect nou unde o sa mai postez si alte tutoriale . Acestea nu sant copiate de pe internet sunt facute de mine pas cu pas . Sper da va fie de folos iar eu sa nu fi pierdut timpul degeaba.

Fata de masa rotunda


Din bucati de material de culori diferite , cu latimea de 30 cm. se taie fasii cu dimensiunea la un capat de 12 cm si la celalalt capat 3 cm.Avem nevoie de 23 de bucati pentru aceasta fata de masa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
. Capatul de 12 cm se taie sub forma de trinnghi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
toate piesela se cos intre ele si vom obtine o rozeta cu diametrul de 70 de cm.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dupa imbinarea celor 23 de piese va arata asa


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
calcam cu fierul .
Luam o bucata de vatelina mai mare decat rozeta noastra peste care vom pune dosul , de aceeas dimensiune , din orice culoare dorim si peste dos aplicam rozeta ATENTIE , cu fata in jos peste materialul pentru dos

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
insailam de jur imprejur apoi tragem o cusatura PE MARGINEA TRIUNGHIURILOR sa unim triunghiurile cu vatelina si dosul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

taiem cu foarfeca pe langa fiecare triunghi sa decupam fata de masa de restul materialului care nu ne foloseste
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O operatie necesara –taiem putin din varful fiecarui triunghi si cu varful foarfecei facem o taietura mica la imbinarea cusaturilor . Am marcat cu albastru locul unde trebuie sa taiem
Apoi indepartam tot cu foarfeca vatelina de pe langa cusatura sa nu ramana groasa marginea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa arata rozeta inainte s-o intoarcem pe fata. In mijlocul rozetei se afla un cerc ( o gaura ) prin care vom intoarce rozeta pe fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asa arata dosul momentan al piesei noastre, se vede vatelina

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iata cum intoarcem pe fata rozeta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa arata fata de masa inainte sa aplicam in mijloc un cerc din alt material

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
taiem un carton rotund mai mare cu cel putin 3 cm decat golul ramas in mijloc apoi taiem un material mai mare cu 3 cm decat cartonul nostru rotund, tragem pe margine o saia
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
punem cartonul peste materialul taiat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
strangem ata cat permite cartonul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa arata pe fata dupa ce strangem ata in jurul cartonului , calcam cu fierul sa fixam marginea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
scoatem cartonul si calcam din nou
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aplicam cercul nostru in mijloc sa acoperim golul si-l coasem pe margine in zig-zag la masina sau cu mana
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apoi quiltuim fata de masa ( o matlasam) cine nu are ac special pentru masina de cusut necesar aceste operatii poate sa quiltuiasca cu mana sau cu masina poate aplica diferite cusaturi sa uneasca cele 3 straturi. E nevoie de putina imaginatie.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa arata dosul dupa quiltuire.
Curaj si spor la lucru
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Dum 10 Oct 2010, 1:45 pm

incerc sa postez numai fotografiile la o dimensiune mai mare

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 10 Oct 2010, 1:49 pm

elena.habasescu a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iata o adresa de unde poti comanda instrumente pentru patchwork sau quilting Ca sa poti lucra usor si frumos ai nevoie de aceste instrumente , un cuter rotativ, un liniar, o planseta speciala de taiat ( pe aceasta cuterul nu lasa urme si nici n-o deterioreaza). Am fotografiat instrumentele mele mai de mult si ti le arat aici

<script src='http://img242.imageshack.us/shareable/?i=image001a.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
Materialele folosite de obicei in arta quiltingului sant din bumbac , de diferite culori si cu modele , cu tesatura mai deasa pentru ca se lucreaza usor . In mijloc se pune vatelina care si ea are diferite dimensiuni (depinde ce vrei sa faci ) La quilturile pentru perete se foloseste vatelina potrivit de groasa, la fete de masa ,perinite haine se foloseste vatelina mai subtire, la plapumioare, cuverturi -vatelina groasa....Am cateva tutoriale dar nu stiu cum sa postez un document aici , nici nu stiu daca se poate, va trebui sa-l scriu direct aici si sa postez separat pozele. Pentru inceput sa faci ceva usor sa te obisnuiesti sa lucrezi cu instrumentele apoi sa treci la quiltuit . Si aici o sa-ti trebuiasca ceva timp sa exersezi miscarea piesei sub piciorus.Maine sant de serviciu si o sa incerc sa postez un tutorial de acolo



iti multumesc mult Elena-chiar mi-ai fost de ajutor.mi-ar placea sa ma apuc de cusut dar e Duminica si eu de obicei nu cos astazi, desi sotul meu imi zice ca e ceva ce fac de placere -nu e munca!
te pup! si astept tutoriale cand poti tu..
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 10 Oct 2010, 1:53 pm

Draga mea, te rog sa citesti Regulamentul, msi ales punctul 6.
Voi inlocui pozele din prima postare cu acestea mai mari, dar dupa ce hranesc familia Smile ca de le fuzionez va iesi o postare lungaaaaaa.
Va rog sa nu incarcati forumul!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Admina Dum 10 Oct 2010, 2:11 pm

Mihaela, eu propun sa le lasam ca in prima postare. Sunt multisoare poze si se vor incarca oricum, mai greu decat thumbnail.
p.s. am incercat si eu sa editez, dar m-am incurcat in ele... sunt si flamanda, poate de aia am mancat poze... rade Sunt 19 poze in prima postare si doar 17 in a doua.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de melus Dum 10 Oct 2010, 2:30 pm

Elena, vad ca nu e foarte complicat, insa trebuie sa ai rabdare ca sa realizezi asa ceva.Bineinteles, in general, lucrul de mana presupune rabdare.Cu ideile e mai greu. Trebuie sa ai imaginatie, sa fii putin "nebun" pt. a avea curaj sa combini tot felul de culori, modele, imprimeuri in alte combinatii de forme, dimensiuni...
Intrebare: iti alegi materialele pe care le imbini dupa un criteriu sau le lasi la voia intamplarii? Adica, presupun ca mai intai iti faci un plan, o schita, iar atunci cand lucrezi modele simetrice, ce material ai pus in patratul din stanga sus, pui si in coltul din dreapta jos.E doar un exemplu.
Dar la rozeta, cred ca le-ai pus la intamplare, fara sa le ordonezi.A contat asocierea culorilor din peticele alaturate?

N-am facut niciodata un quilt, am inceput unul pe care as fi vrut sa cos petice in forma de cifre si apoi diverse animalute care sa reprezinte cifra respectiva. Nu prea am timp sa lucrez la el, dar as vrea sa-l termin inainte sa intre prichindeii la gradi.
In fine, iti admir foarte mult munca si talentul tau si astept sa ne mai inveti si alte tehnici sau moduri de realizare a quilt-ului. Mie imi plac in special cele tematice. cos
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Dum 10 Oct 2010, 2:36 pm

MihaelaT a scris:Draga mea, te rog sa citesti Regulamentul, msi ales punctul 6.
Voi inlocui pozele din prima postare cu acestea mai mari, dar dupa ce hranesc familia Smile ca de le fuzionez va iesi o postare lungaaaaaa.
Va rog sa nu incarcati forumul!
Am inteles ca nici nu avem voie sa stergem fotografiile si cred ca e bine sa le stergeti dv. pe acestea mari . Cine vrea sa vada poza mai mare se va descurca . Pentru ca fac nunai prostii de cans am venit va promot ca nu mai postez asa mesaje. cine doreste un tutorial sa-mi scrie , imi lasa adresa si il trimit pe e-mail . Nu mai vreau s supar pe nimeni sau sa va dau de lucru.Bucurati-va !afara e frumos .
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 10 Oct 2010, 2:48 pm

Admina, am priceput wink pb ramane cu postarile succesive...
Nu m-ai inteles, Elena. Eu nu te cert, iti spun doar ca nu postam doua mesaje unul dupa altul ca asta-i regulamentul, nu sa faci tutorial care sa-l trimiti prin mail sau pm sau mai stiu eu cum.
Noi ne bucuram ca faci aceste tutoriale pentru persoanele interesate, dar unde merge sa incercam sa nu mai deschidem subiect nou.
De exemplu la pantaloni este si tutorial, dar si fiecare-si prezinta creatia si cred ca si aici mergea un singur subiect mai ales ca este o tehnica pe care nu o foloseste multa lume si parca vad ca va ajunge undeva pe la pagina 4 si cu riscul ca-mi iau bataita eu fuzionez aceste subiecte, iar de Admina zice ca nu-i bine asa imi iau angajamentul si le separ.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Oct 2010, 2:59 pm

Este foarte util tutorialul, Elena, cel putin pentru mine. Imi place mult ce lucrezi, ma tenteaza sa incerc si eu.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de milena Dum 10 Oct 2010, 8:06 pm

Elena, ma bucur ca a aparut cineva care are atata rabdare sa explice fetelor ce si cum, este o arta frumoasa si iti trebuie rabdare sa poti face asa lucrusoare frumoase cum ai postat tu. Flowers
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Admina Dum 10 Oct 2010, 8:22 pm

Elena, multumim de tutorial.Flowers Este o tehnica foarte frumoasa si mi-ar placea sa aiba mai multe adepte. love
Mihaela, asa zic si eu, sa le lasam impreuna si sa dezvoltam subiectul. Daca apar mai mutle tutoriale, le despartim, apoi. Si cele doua mesaje sa le lasam asa, deocamdata ca sunt utlie si pozele mai mari. Fiind vorba de tutorial, mai ales.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Uca Mier 13 Oct 2010, 11:06 am

Elena, sunt superbe creatiile tale, m-am uitat si pe blog, sunt fascinante, spui ca sunt pictate (concurezi cu cativa pictori din Impresionism si Cubism) Smile cred ca ar fi fost invidiosi daca ar fi vazut ce iese din bucateele de material si nu din pensula.
Tot respectul. Felicitari! Flowers
Cred ca o sa ma prinda si pe mine microbul.... kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de bibitu Joi 14 Oct 2010, 8:58 am

acum am intrat pe acest tutorial daca stiam ,la cate bucatele de material am aruncat si cate am folosit ca servetele de bucatarie si apoi le auncam ,cred ca faceam o lenjerie intreaga,mai ales ca am pe cineva care aduce de la confectii de camasi fel si fel de deseuri asa le zicem noi,am avut asa de multe ca am incarcat manechinul care l-am facut cu ele
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Oct 2010, 10:44 am

Mi se pare si practic, si frumos, este pana la urma o arta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de elena.habasescu Joi 14 Oct 2010, 4:27 pm

Da , este o arta imbinarea bucatilor de materiale textile. daca tastati cuvantul quilt sau patchwork veti intra intr-o lume minunata. Este atat de vasta aceasta lume incat iti trebuie o viata sa inveti de toate.Daca vrea cineva sa se apuce de quilt si are nevoie de vre-un sfat , eu sunt aici si atat cat stiu va impartasesc si voua sau va fac un tutorial pentru ceva, un tutorial desenat si colorat.
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Steluzza Joi 14 Oct 2010, 4:45 pm

Elena cum trebuie asezate straturile de material daca vreau sa fac o plapumioara?
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Oct 2010, 9:17 pm

Multumesc mult,Elena, pentru solicitudine
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de mariag Mier 20 Oct 2010, 9:41 am

diana_scl da asa ar trebui sa iasa - ceva de suflet. Ceva foarte frumos sau spectaculos n-are cum sa iasa ca hainutele tot purtate si spalate si-au mai pierdut din culori, dar si el si noi recunoastem fiecare petec. Acum cateva seri, spre exemplu, a recunoscut o bucata dintr-un pantalon de trening pe care i-a rupt cu verii lui cand se dadea pe "tobogan" pe capacul de la beciul bunicii.

Am reusit sa imbin toate bucatelele intr-o singura bucata oarecum dreptunghiulara pe care urmeaza sa o masor intr-una din seri ca sa iau vatelina si bumbac pentru dos. Am insa o noua intrebare: cele trei straturi le cos pe toate odata impreuna?
Multumesc frumos


Ultima editare efectuata de catre mariag in Mier 20 Oct 2010, 9:42 am, editata de 1 ori (Motiv : corectie gramaticala)
mariag
mariag
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB