Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Quilt - arta de a imbina bucatile de material

+71
onuca28
oliv
ionela07
Carmen T
dorinami
gabriela1554
mnarcisa
alinutza_andrei08
ChrisReeana
Dorulet
danielanica
valentina_d1986
marabr
carmenzoe
Gianina4ever
zorzonica_z
aidil
tinap
ismi3ismi
Ionela.Radu
LN
fifi
mishou
bobitica
olympia
geo
vellenday
aba
emmancita
kabunta
vilcris
geany
ana_bela
Lucia.BlueFlower
MagdaMarin
ionela stefan
Biene
norelif
Steluzza
bibitu
Uca
melus
firicel
elena.habasescu
GABRELA
danyelyta28badea
danabarbu2007
danabekk
virus
Cristina_Ionela
mariag
Admina
artena_52
diana_scl
aurishta
ciucamona
Alina.C
tala
MAYA
aleahim67
duchess
Karina33
MihaelaT
feliciagl
sanctuar
chemio
teisoara
ralucis
diada
RalucaS
milena
75 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 27 Apr 2014, 8:13 pm

Depinde pentru ce-ti trebuie,crede-ma...pentru quilt,rigla de la librarie e aproape nula.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de adii Dum 27 Apr 2014, 8:27 pm

sa fac de exemplu din o pereche de blugi, pantaloni scurti si indrept materialul, am de gand si treninguri sa fac etc
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de adii Vin 02 Mai 2014, 9:59 am

kabunta a scris:Eu ma impac grozav de bine cu plansa de taiat, rigla si cuter-ul rotativ. Initial mi s-a recomadat sa tai doar bumbac cu el ca se toceste lama ( din cate stiu exista lame de rezerva de cumparat). Eu am taiat de toate : bumbac, blug, catifea, vatelina matlasata, piele, hartie.... Are 3 ani si inca nu am schimbat lama. O singura observatie insa: rigla de 15x15 nu este suficienta, iti trebuie si o rigla mai lunga ( cea de 15x60 ar acoperi toata lungimea plansei ). Eu pe aceasta o folosesc mai tot timpul. Cea de 15X15 e doar pentru bucati f mici...

Pe set scrie original, made in Japan si trebuie sa dai de vreo 10 ori la fiecare material de bumbac si de 20 ori la acel vinil, daca tu crezi ca asta e rezonabil!!!

Nu taie decat foarte greu, am vazut pe youtube niste clipuri peste tot se arata ca taie panza!!!

Daca apas cu toata puterea taie din 1-2 dar raman urme adanci in plansa!!!


adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de kabunta Vin 02 Mai 2014, 10:15 am

Imi pare rau sa aud asta. Nu stiu care e problema sau diferenta. Cuterul meu este de la Olfa si taie excelent ( chiar si dupa 3 ani ) ... taie la prima trecere, foarte rar doar daca pun materialul in multe 4-5 staraturi sau tai vatelina sau nu am apasat eu bine si perpendicular sa trebuiasca sa trec a doua oara... E foarte important si asta cu o mana tii apasat pe rigla sa fie fixa si sa nu se miste deloc iar cu celalata apesi destul de tare pe cutter si il misti cu lama lipita de rigla... eu ma las cu destula greutate in cutter cand tai.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Andata Vin 02 Mai 2014, 2:06 pm

 off topic 

adii a scris:

Pe set scrie original, made in Japan si trebuie sa dai de vreo 10 ori la fiecare material de bumbac si de 20 ori la acel vinil, daca tu crezi ca asta e rezonabil!!!

Nu taie decat foarte greu, am vazut pe youtube niste clipuri peste tot se arata ca taie panza!!!

Daca apas cu toata puterea taie din 1-2 dar raman urme adanci in plansa!!!




Cutterul acela nu ar fi trebuit sa se comporte asa.
In fine, ar trebui sa ii contactezi pe cei de la care ai cumparat (daca ai cumparat online), sa le spui problema si arati eventual filmuletul si sa ii rogi sa inlocuiasca produsul sau sa iti returneze banii. Din cate stiu, legea prevede ca in cazul in care nu esti multumit de un produs achizitionat online il poti returna in termen de 10 zile. Uite aici mai multe detalii.
Eu mi-am luat ultimul cutter rotativ de la materiale de constructii (scrie pe el ca e pt mochete), la o treime din pretul pe care l-am dat pe primul. Nu stiu cat va tine, dar deocamdata e foarte bun, taie si panza si piele fara probleme.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de adii Sam 03 Mai 2014, 12:48 pm

Am prins spilul, merci, frecat de placa merge...

Totusi arat ca placa emana un miros ingrozitor pe care l-am redus tinand placa 2 zile in apa cu dero!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de norelif Mier 07 Mai 2014, 5:12 pm

Produsele de la Olfa pentru quilt sunt foarte bune pentru...quilt!Sunt scumpe dar sunt cele mai bune!Daca se folosesc pentru altceva,nu merita sa cheltuiti atat!
Pentru a indrepta blugii in nici un caz.
Placile trebuiesc curatate dupa fiecare folosire ,aspirate si udate sub jetul dusului,mai ales vara!
Eu am setul din 2007 si este foarte bun!Dar nu am taiat vatelina pentru ca intra fibrele in spatiile de taiere.
Lamele se inlocuiesc dar fiecare o face atunci cand considera si in functie de cat lucreaza.Cu o lama buna si taiat corect materialul de bumbac se taie din prima!
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de adii Vin 16 Mai 2014, 8:48 am

L-am pus in vanzare 120 cu tot cu transp! nu e stilul meu!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de greieras Lun 17 Noi 2014, 12:08 pm

Am si eu o intrebare referitoare la materiale, am in casa resturi de captuseala diverse culori, merita sa le folosesc pentruu aceasta arta?
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 17 Noi 2014, 12:15 pm

Greieras,la aceasta tehnica se foloseste numai bumbac,nu iese cu altceva decat nervi si materiale stricate.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de greieras Lun 17 Noi 2014, 2:34 pm

Aha, am inteles.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de feerya Mar 18 Noi 2014, 12:32 pm

Imi place cum ai combinat culorile! Kabunta, chiar creezi lucruri foarte furmoase!

kabunta a scris:Hai sa va arat si o pernuta simpla facuta pentru o prietena care e inebunita dupa dinozauri Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dinozaurii si fluturasii sunt brodati.

Nu stiu cum reusesti dar tot ce am vazut creat de tine este..super! felicitari!

kabunta a scris:I-am facut si eu o paturica celui mic pe ultima suta de metri - mai ca era sa nu mai apuc sa o termin Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

____________________________________________________________________

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mier 25 Feb 2015, 6:23 pm, editata de 2 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
feerya
feerya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/10/2010

http://feeryafashion.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB