Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Rochii, fuste tricotate

+79
violetas
lennny
Chirrox13
silvanam
m.a.r.i.m.a.r.
cocav
CCristinaC
romaya
Serban Valentina
denis21
albinlei
piciul
Anusca
Cristina Munteanu
nicopop
minky
silvisor
geany
tinassyliliana
corrinutza_m
tantza_m
myky7robc
corina corina
rebel
ancaiuliana
julix_2007
vero79
danadea
mariaz_09
aba
cristina350
mimiady63
stoy
Wildhoney
tomari
canadianca50
irolf
danabarbu2007
chocolate
Andronie Roxana
RamonaM
Tache Marilena
firicel
irish05
Giobsy
tamara
kmn
cory74
melus
Ofelia Buzescu
cristina_alina
cozma felicia
Noemi
MihaelaT
dienutzababy
SilviaDumitrescu
emi
europolis
Medi
reya
anda81
scami
Marry
claras
madalina78
Ana Maria
Ada000
24elena
ady_kat
Raresuca
rucsy
Laila
mihatm80
came_lia
ancush
marlen372001
DANIELA.I
ioana soare
radulescucristina
83 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Vin 26 Feb 2010, 2:46 pm

Intre timp m-am hotarat, am sa incep cu modelul descris de Rucsy, am incercat si iese foarte frumos. Am crezut ca ma gandeam la acelasi, dar al ei este superb. Am o singura problema acum, acolo unde inmultesc, pe acel rand imi raman gauri, asa trebuie, sau fac eu ceva de ies? Eu oricum acum incep "pe curat", ca am incercat o bucata destul de mare sa vad cum e.
Eu am terminat acum 2 saptamani prima rochita tricotata de mine ( de fapt primul lucru tricotat pt mine in afara de papusi,a cum vreo 25 de ani Smile) , a iesit superb. O sa le pozez pe amandoua sa le vedeti. Pentru cealalta am avut idee, m-am luat dupa o fustita pe care a facut-o bunica mea cand eram mica si pastrase modelul.
Va multumesc din suflet pentru ajutor, va pup
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de rucsy Vin 26 Feb 2010, 3:01 pm

Depinde in ce mod cresti, daca faci jeteu ( dai firul peste andrea ) iese gaura, daca adaugi un ochi pe andrea ( asa cum pui ochiurile cand incepi un lucru ) pe care il vei lucra abia randul urmator, nu-ti va mai iesi gaura. Incearca !
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Vin 26 Feb 2010, 3:14 pm

Multumesc frumos Rucsy, o sa incerc, arata mai bine fara gauri. Te pup
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Dum 28 Feb 2010, 6:54 pm

Iarasi m-am impotmolit. La modelui lui Rucsy, eu daca lucrez roata pe andrele circulare cum il fac? Ca nu am nici o cusatura la fusta si partea de sus este lucrata doar pe fata, randul de dod nu il am . Deci, randul care ar trebui sa il fac pe dos la model, cum il fac in situatia asta? Pot, sau trebuie neaparat sa ii fac cusatura pana la urma ca sa iese modelul? Va rog ajutati-ma, ca am tot lucrat si iar stricat pana acum in partea de sus, nu as mai vrea sa trebuiasca sa desfac iarasi.
Multumesc frumos,
Andreea,
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de rucsy Dum 28 Feb 2010, 7:10 pm

Nu poti lucra circular ca nu mai iese modelul. O cosi , nici nu se vede.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ana Maria Dum 28 Feb 2010, 8:34 pm

Andreea, poti sa lucrezi si circular, trebuie numai sa fii atenta sa imparti ochiurile in asa fel incat sa-ti iasa modelul continuu, respectiv 3 fata/1 dos - vei avea numai multiplu de 4 pentru ca nu mai ai margini. Eventual, daca e nevoie, mai faci un rand pe fata fara model si cresti cate ochiuri iti trebuie. Nu este o problema ca nu ai rand de dos, vei lucra in permanenta 3/5 sau cate vor fi in functie de cat cresti, pe fata, si unul pe dos. Trebuie de asemenea sa-ti marchezi ochiul de inceput, sa zicem la unul din solduri, ca sa stii cand se incheie un rand si sa faci toate cresterile pe acelasi rand. Pe mine ma ajuta sa pun un fir de alta culoare pe care il tot trag apoi dupa cateva randuri prin ochiurile corespunzatoare celui de inceput. Asa stiu in permanenta cand se incheie randul.
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 28 Feb 2010, 8:38 pm

draga ada000,

stii reclama de demult cu "daca vrei, poti " ?
pune un ac de siguranta unde incepe randul. il vai mai muta in apropierea andrelelor, pe masura ce lucrezi.
cand termini un rand PE FATA si trebuie sa incepi PE DOS, vei lucra simplu pe dos pe fata lucrului.
va avea un punct in care treci de la un rand la altul. fa in asa fel ca asta sa fie in lateralul lucrului si diferenta... e asa de mica ca nu se va vedea nimic. nu mai desface, asteapta sa vezi ce-ti raspundem.
si nu uita : la lucrul circular ochii vin rasuciti si se lucreaza invers : fata prin fata lucrului si dosul prin mijlocul lucrului !

mai intreaba-ne,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Dum 28 Feb 2010, 10:33 pm

Ada in primul rand trebuie sa stii ca orice model poate fi adaptat pentru lucrul circular.
La lucrul circular nu exista randuri de dos. In cazul acesta trebuie sa-ti modifici modelul tinand cont ca nu vei mai avea randuri de dos ci mereu randuri de fata. Eu nu am inteles foarte bine modelul explicat de Rucsy asa ca nu pot sa-ti spun pas cu pas, ci doar ideea de baza, modul cum adaptezi un model gandit si explicat pentru lucrul dus-intors la lucrul circular.
Avand mereu randuri de fata, randurile pare vor corespunde cu randurile dos de la lucrul dus-intors. Daca la modelul dus-intors la randul dos(randul par) se cere sa lucrezi anumite ochiuri pe fata, tu la randul tau circular par vei lucra acele ochiuri pe dos. Si la fel, daca la modelul dus intors ti se cere sa lucrezi anumite ochiuri pe dos, tu la randul tau circular vei lucra acele ochiuri pe fata. Dar mare atentie aceasta transformare o faci doar la randurile pare (care corespund cu randurile de dos de la modelul dis-intors). La randurile impare (care corespund cu randurile de fata de la modelul dus intors) vei lucra exact la fel cum e explicat in model.
Cum bine a zis Ana Maria, in cazul lucrului circular nu mai ai ochiuri de margine(pentru ca nu mai este nevoie de ele neavand cusaturi)
Trebuie neaparat sa iti marchezi inceputul de rand cu un marker de orice fel (un inelus de plastic, un cerculet din fir innodat) pe care il plasezi la inceput de rand circular si pe care de fiecare data cand ajungi la el il treci pur si simplu de pe andreaua stanga pe andreaua dreapta. In felul acesta stii ca atunci cands ai ajuns la inelusul din plastic ai terminat un rand. Astfel poti sa stii exact cand treci de la un rand impar (la care lucrezi ochiurile asa cum se exp0lica in model) la un rand par (la care modifici lucrul ochiurilor asa cum am explicat mai sus)
Modelarea pentru solduri o realizezi la fel ca atunci cand lucrezi fata si spatele separat. Insa - lucrandu-le pe amandoua in acelasi timp si impreuna - vei proceda in felul urmator: plasezi inca un inelus de plastic care sa-ti marcheze cealalta laterala (primul inelus iti marcheaza una din laterale iar acesta al doilea pe cealalta). Scazi 1 ochi la inceput de rand (dupa inelusul care marcheaza trecerea de la un rand la altul si totodata prima laterala) , apoi scazi 1 ochi inainte de inelusul al doilea(care marcheaza cea de-a doua laterala), apoi treci inelusul de pe andreaua stanga pe andreaua dreapta, apoi scazi iarasi 1 ochi, apoi mai scazi 1 ochi inainte de inelusul care marccheaza prima laterala si totodata trecerea de la un rand la altul. In total scazi 4 ochiuri pe un rand - 2 corespunzatoare fetei si 2 corespunzatoare spatelui.
La fel procedezi si cand cresti(inmultesti).
Trebuie sa ai grija ca atunci cand scazi sau inmultesti ochiuri sa le integrezi si pe ele in model.

Intr-adevar vei vei observa ca la lucrul circular ochiurile apar invers pe andrea decat la lucrul dus-intors - partea buclei care e de obicei in spatele andrelei acum apare in fata andrelei. Pentru a nu lucra ochiurile rasucit trebuie sa ai grija ca ochiurile pe fata sa le lucrezi prin partea din fata a buclei, iar ochiurile pe dos sa le lucrezi prin partea din spate a buclei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Dum 28 Feb 2010, 11:09 pm

Va multumesc din suflet, eu am scris atat de tarziu in speranta ca poate va vedea cineva maine mesajul, dar ca imi veti raspunde atat de multe si atat de repede nici nu ma gandeam.
Intr-adevar, am pus un ac de siguranta acolo unde eu am considerat marginea, ca sa stiu unde incepe randul, si m-am gandit ieri seara si la ideea de a face invers randul care era normal pe dos, am inceput 2 randuri, dar e prea putin ca sa imi dau seama cum iese, de aceea am zis sa va cer parerea, ca sa nu lucrez iarasi degeaba.
Nu am stiut cum sa scad la talie, prima data a iesit ca un balon, am desfacut, apoi am scazut in fiecare rand pe laterale si a iesit rau, s-a curbat, iar varianta a treia am scazut cand pe laterale cate un ochi, cand sub piept ( ca niste pense la camasa, asa am gandit) in fata si in spate, deci 4 ochiuri. Ultima a iesit acceptabil, se cam vede, dar nu mai o desfac o data, nu se vede decat foarte putin, pana acum sa zicem ca este in regula.
Maine seara o sa intru si o va spun daca mi-a iesit modelul, ca am stat pe loc deja vreo 3 zile cu desfacutul si tricotatul din nou.
Va multumesc pentru sfaturi, ma bucur ca sunteti aici alaturi de cele ca mine, care ar face, se chinuiesc singure si nu au la cine sa ceara o parere..
Va pup si noapte buna,
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 11:13 am

Buna fetele.m-am apucat si eu de cateva zile de un sarafan.Problema e ca atunci cand am masurat partea de jos era de 80 cm, si am vrut sa fac din doua parti.Faza e ca mi-a iesit de 75 cm si nu as vrea sa il desfac, pentru ca am lucrat ceva.Acum nu imi ramane decat sa adaug ochiuri.Arata mai bine asa pentru ca firul e 100% acril si fiind mai mulata se vede frumos.Trebuie sa adaug 12 cm la aprox 16 randuri.Cum ar trebui sa fac?Momentan am 129 ochiuri, si la 5 cm am 8 ochiuri.
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Mar 2010, 1:11 pm

Ada lucrand circular ai marele avantaj ca poti proba mereu si sa iti dai seama daca mai este sau nu nevoie sa cresti sau sa scazi.
Un exemplu de scadere pentru bust si talie(desi nu stiu daca vrei ca rochia ta sa arate asa) vezi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link la topul roz. Am inceput de sus si prima oara am scazut chiar sub sani (in felul acesta s-au format niste cupe) - cate 6 scazaturi sub fiecare san(2 ochiuri lucrate impreuna pentru fiecare scazatura, iar cele 6 scazaturi le-am distribuit uniform sub san). Apoi pentru a se mula pe talie am scazut la fiecare laterala (am probat ca sa imi dau seama cand am ajuns la punctul unde trebuia sa incep modelarea taliei) , cate 1 ochi de o parte si de alta a ochiului care marca fiecare laterala - deci 4 ochiuri la 1 rand de scadere. Am repetat acest rand de scadere 1 data la 3 randuri, de 6 sau 7 ori .Apoi am crescut din nou, la fel, pentru a face loc pentru solduri. Dar cifrele sunt relative , pentru ca tu nu lucrezi cu acelasi fir , nici cu andrele de acelasi numar, si mai mult ca sigur ca nu avem aceleasi masuri ca sa se potriveasca modelarea. Dar cifrele le poti adapta in functie de mostra ta de ochiuri si de dimensiunile tale. Eu ti-am dat doar un exemplu, cum am scazut ca sa se muleze frumos pe corp - o data tentru piept pentru a forma cupe si apoi pentru talie.

Madalina depinde de ce croi vrei sa obtii. Vrei sa se largeasca treptat sau dintr-o data?
8ochiuri = 5 cm. => 12 cm = 19 ochiuri.
Deci trebuie sa cresti cu 19 ochiuri pe o distanta de 16 randuri.
Pentru a stii cum sa distribui inmultirile trebuie sa ne spui in ce zona ai ajuns cu lucrul. Depinde si de croiul pe care vrei sa-l obtii.
Poti sa cresti toate cele 19 ochiuri intr-un singur rand (distribuite uniform de-a lungul randului).
Poti sa cresti doar pe laterale asa:(presupunand ca lucrezi circular pentru ca nu am inteles foarte bine) vei creste cate 4 ochiuri pe un rand (2 pt fata si 2 pt spate). Repeti randul de inmultire la fiecare al 4-lea rand si in felul acesta vei creste 20 (1 ochi in plus pentru a se imparti exact la 4) pe parcursul a 17 randuri. Adica randurile 1, 5, 9, 13, 17 sunt randuri de crestere.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 2:04 pm

Ioana am 15 randuri fata, iar pe spate sunt pe dos, urmatoarele 15 sunt dos, iar pe dosul lucrului sunt pe fata.Trebuie sa se largeasca treptat.M-am masurat inca odata si ca sa las si pt cusatura am masurat 93 cm si o sa adaug 2 ochiuri pe un rand ca in final sa cresc cu 18 cm, adica 29 ochiuri la 30 randuri.E bine asa cum zic?

M-am apucat sa adaug ochiuri pe dos si imi iasa cu gaura?De ce oare?
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Mar 2010, 3:18 pm

Madalina imi cer scuze , vreau sa te ajut, dar eu chiar nu pricep ce ai tu acolo. Si nu vreau sa-ti spun aiureli.

Deci lucrezi separat fata si spatele si le vei coase la sfarsit.
Acum esti la talie si vrei sa cresti pentru solduri?
Cei 18 cm sunt de crescut in total - circumferinta - fata + spate? Adica 9 cm de crescut la fata si 9 cm de crescut la spate?
Acesti centimetri vrei sa-i adaugi pe o distanta de 30 de randuri? Tu prin aceste inmultiri vrei sa faci curbura soldurilor?

Ca regula trebuie sa inmultesti cate 1 ochi la fiecare margine la randul de crestere. Deci 2 ochiuri la partea fetei si 2 ochiuri la partea spatelui. Trebuie sa inmultesti la fel si la partea fetei si la partea spatelui pentru a se potrivi marginile atunci cand le cosi una de cealalta.

Deci sa zicem ca am inteles bine si sunt 18 cm in total.
Deci 9 la fata si 9 la spate.
9 cm ~ 14 ochiuri
14 ochiuri de crescut pentru fata pe o distanta de 30 de randuri.
14 ochiuri de inmultit inseamna 7 randuri de crestere pentru ca la fiecare rand de crestere vei inmulti cate 1 ochi la foecare margine. Deci 7 randuri de crestere distribuite uniform pe parcursul a 30 de randuri. Inseamna sa sepeti randul de crestere la fiecare al cincilea rand. Deci vei creste cate 1 ochi la fiecare margine in randul 1, 6, 11, 16, 21, 26 si 31. Iese 1 rand in plus ca sa fie uniform. Deci in total ai crescut 14 ochiuri pentru fata.
Acelasi lucru il repeti pentru partea spatelui. Deci in total 14 randuri pentru spate.
=> in total 28 de ochiuri adaugate la circumferinta totala = 17,5cm

Vezi sa fie ok distanta aceasta de 30(31) de randuri, sa arate croiala in regula.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 3:39 pm

Ioana intai sa iti arat modelul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu va trebui sa fac o singura cusatura pt ca mi-a iesit o bucata de 75 cm si totalul era de 80 cm ( fata+spate) si ca sa nu mai desfac am zis ca sa cresc treptat, sa vina mulat sarafanul.Firul e acril 100% si la randurile pe dos se cam aduna si nu arata bine.De aceea daca cresc treptat si se muleaza pe corp atunci nu se mai aduna.Cusatura treb sa o fac la spate, nu stiu cum va arata la sfarsit.Cand m-am apucat sa adaug ochiuri cate 1 in fiecare margine am observat ca este o gaurica.Asa trebuie sa fie, pentru ca e prima oara cand adaug ochiuri.La scazut ma stiu.
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Mar 2010, 3:58 pm

Acum am inteles:)

Nu trebuie sa iasa gaurica decat daca vrei tu. Vezi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link filmulet cu metode de inmultire.

Nu cred ca e bine sa inmultesti doar la fiecare margine a lucrului ( ar insemna sa cresti doar la spate acolo unde ai cusatura). Eu zic sa marchezi ochiurile laterale (soldul stang si soldul drept) si sa inmultesti cate 4 ochiuri pe un rand, cate 1 ochi de o parte si de alta a fiecarui marker. Si distribui randurile de inmultire asa cum am scris mai sus , de-a lungul celor 31 de randuri.
Modelul se mai aseaza si la sfarsit dupa ce speli lucrul si il prinzi in ace la dimensiuni.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 4:47 pm

Multumesc Ioana pentru sfaturi.Daca fac cu markerul se mai duce la spalat?
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Mar 2010, 4:59 pm

nuuuuuuuuu, sa nu faci nimic cu carioca:)
marker am spus ca denumire pentru un inelus de plastic, o bucatica de fir innodata care formeaza un cerculet, un ac de siguranta, orice cu care marchezi acele doua ochiuri laterale - din stanga si din dreapta. Asta ca sa stii unde sa cresti. Dar de desenat nu desenezi nimic ca nu se mai duce.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 5:07 pm

Smile ok, mersi mult.Am vazut pe net inele de plastic.Sper sa gasesc ceva prin casa.
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Mar 02 Mar 2010, 12:02 pm

Am intrat ca sa va spun ca imi iese modelul de la Rucsy si arata perfect.
Acum nu stiu de unde ar trebui sa inmultesc, sa fac cutele de 5 in loc de 3, sunt putin mai jos de mijloc, acum este mulata, ma gandeam sa nu inmultesc chiar intr-un loc care nu e potrivit, sa ma arate grasa, totusi trebuie deasupra de fund ma gandesc eu. O sa fie foarte vizibila inmultirea la modelul acesta?
Si inca o intrebare: cum am inceput de sus, la manecu sunt acum la sub brat, nu stiu cum trtebuie sa scad, deoarece as vrea sa fie cu maneci lungi.
MMa ajutati va rog?
Multumesc frumos,
Andreea,
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de claras Mar 02 Mar 2010, 12:13 pm

madalina78 a scris:Smile ok, mersi mult.Am vazut pe net inele de plastic.Sper sa gasesc ceva prin casa.

Poti sa pui ca "semn" chiar niste ace de siguranta.... sau cum zicea cineva mai sus: un rest de fir, de alta culoare, cit sa il vezi si sa stii ca de acolo incepe rindul urmator.

Eu folosesc la delimitarile de modele sau la un numit numar de rinduri: pun un nodulet din firul de la alt lucrusor, un fir care sa fie "strident" si sa nu risc sa nu il vad.

Spor la treaba!
Sa vedem rochita finalizata! hug
claras
claras
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 50
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Mar 02 Mar 2010, 9:58 pm

Buna incercam si eu sa descarc o imagine si ma-m gindit sa pun o rochie tricotata de [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]curind
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Marry Mar 02 Mar 2010, 11:07 pm

Draguta rochita.Frumos lucrata,felicitari!!! S-o porti cu placere. primul
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 60
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 03 Mar 2010, 8:57 am

Raresuca a scris:Buna incercam si eu sa descarc o imagine si ma-m gindit sa pun o rochie tricotata de [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]curind

draga raresuca,

foarte reusita rochia si nici nu stii cate este "in trend". pe net se descrie ca fiind tunica, mai 3/4.

sa ne mai arati si alte creatii ale tale, acum ca s-a rezolvat problema cu postarea foto.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 03 Mar 2010, 11:12 am

Ada pentru maneci trebuie sa scazi uniform pe lungimea ei pana ajungi sa ai la manseta largimea dorita. Se scade cate 1 ochi la fiecare margine la acelasi rand de scadere. Repeti acest rand de scadere de cate ori este nevoie si la un interval de atatea randuri cat sa fie uniform. De cate ori si cat de des nu pot sa-ti spun pt ca depinde de cat sunt de mari ochiurile tale - firul folosit+grosimea andreleleor - cu alte cuvinte de mostra ta de ochiuri.

Referitor la inmultirile pt solduri citeste si ce s-a raspuns la intrebarile Madalinei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Ada000 Mier 03 Mar 2010, 1:02 pm

Multumesc Ioana, am inceput aseara sa inmultesc deja, voi vedea eu cum iese,sper ca saptamana asta sa termin partea de jos si sa trec la maneci saptamana ce vine.
Te pup si multumesc,
Andreea,
Ada000
Ada000
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Resita
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Rochii, fuste tricotate - Pagina 2 Empty Re: Rochii, fuste tricotate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB