Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 20 din 24 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty caciulita

Mesaj Scris de lili_janine Mar 19 Ian 2010, 5:31 am

sarsuraki a scris:Am terminat caciulita, cu greselile de rigoare (am mai pierdut ochiuri pe drum, sau imi este foarte greu sa lucrez numai pe fata). Oricum o sa pun si pozici. Numai ca altu-i baiul acum. Sotul dupa ce a vazut caciulita vrea si el una, doar ca el o vrea foarte rotunda in crestet, cum sa fac? Deja m-am apucat sunt pe la jumate (modelul 2 pe fata 2 pe dos), cum incep sa scad astfel incat sa arate ca un fund de ceaun Question

Iti spun eu cum sa scazi la caciuli e simplu.cand ajungi la calota capului scazi asa (depinde de marimea caciulii) lucrezi 9 scazi una si tot asa pana la capat radul de pe dos il faci cum vine apoi pe fata lucrezi 7 scazi una si tot asa sau lucrezi 5 si scazi una depinde de cat de mare e caciula iar la ultimul rand iei pe ac si 5 ochiuri si le scazi odata. Puloverele se scad asa la gat :se impart in jumatate apoi scazi asa 5,4,3,2,1 la randurile de pe fata.cand ai terminat si fata cosi doar un umar apoi iei pe acele de tricotat sa faci gatul ochi in ochi de la o parte la alta a pulovarului.folosesti ace cel putin cu o jumate de numar mai mic decat cele cu care ai tricota pulovarul.daca vrei sa faci doar la baza gatului atunci tricotezi dublu de cat de lat vrei sa faci gatul si il cosi inauntru.ultimele 4 randuri de la gat le tricotezi cu ace mai mari apoi inchei,cosi umarul celalalt si cosi gatul inauntru. iasa super credeti-ma.Manecile la fac de sus tot asa iei pe ace din pulovar si termini cu manseta o sa va pun si niste poze cu puloverele mele.daca vreti va dau si cum se fac sosetele cu 2 ace.

sarsuraki a scris:Nu se pricepe nimeni la pulovere pentru copii? M-am impotmolit la maneci (nu stiu de unde sa incep si cate ochiuri sa pun, e vreo formula?)si la rascroiala gatului.
la maneci e simplu .cosi pulovarul la umeri apoi iei manecile pe ace din pulovar si termini cu manseta.

Edit Ioana Soare: Lili_janine atunci cand ai postat deja un mesaj si vrei sa postezi inca unul dar intre timp nu a mai scris nimeni si nici nu au trecut 24 de ore de la precedentul tau mesaj, apesi butonul "edit" si scrii ce ai de adaugat in cadrul mesajului tau anterior. Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 19 Ian 2010, 12:01 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje si scos poza din citat)
lili_janine
lili_janine
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : sua
Data de inscriere : 19/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de teisoara Mar 19 Ian 2010, 8:12 am

Lili_janine,eu una sunt curioasa de sosetele in 2 ace.Multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 19 Ian 2010, 10:09 am

teisoara a scris:Lili_janine,eu una sunt curioasa de sosetele in 2 ace.Multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fetelor, lili-janine si teisoara buna dimineata !

stiti povestea aceea populara cu imparatul a carui ochi unul plangea si altul radea ?

asta imi vine mie sa fac acuma. sa ma stric de ras si sa si plang.

asa si cu voi : cand incepeti sa urmariti un subiect nu aveti curiozitatea sa vedeti ce am scris de la inceput ? macar sa vedeti ce parere au si alte fete, nu de alta.

chestia cu scazatura de caciula e rezolvata/ scris idee de vreo luna, iar asta cu sosetele e subiect separat "sosete cu 2/5 andrele".

mai cautati, ce ziceti ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de sarsuraki Mar 19 Ian 2010, 11:10 am

Lili multam, dar am terminat demultisor caciula sotului iar puloverul poti sa-l vezi terminat chiar pe pagina asta.
sarsuraki
sarsuraki
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mar 19 Ian 2010, 12:52 pm

Marlen,

Eu am auzit povestea cand eram mica... hug
Ce s-a intamplat de vrei sa si razi sa si plangi?

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 19 Ian 2010, 12:59 pm

draga lynda,

ma uit si eu si vad ca lumea nu citeste ce scriem decat aici si acum si post-urile de mai inainte la acest subiect nu le mai vede.
eu personal, inainte de a scrie ceva, ma pun in lcoul persoanei si vad daca aceasta ar intelege ce vreau eu sa zic. editez un mesaj si de cate 3x.
dar pentru unele persoane... nu sunt deloc atente.

deh... poate imi trece supararea.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de geany Mar 19 Ian 2010, 1:33 pm

Marlen draga, nu te supara pe mine, dar acum cred ca o intelegi si pe Ioana de ce uneori a fost cam intepata. Pai tot din aceasta cauza, ca raspunde intrebarilor de la tricotat de cand este forumul... Si se repeta tot pe rand...
Hai sa bem o cafea si sa ne treaca supararea la toate barfa
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mar 19 Ian 2010, 2:18 pm

Geany ai dreptate!!! kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 19 Ian 2010, 3:23 pm

geany a scris:Marlen draga, nu te supara pe mine, dar acum cred ca o intelegi si pe Ioana de ce uneori a fost cam intepata. Pai tot din aceasta cauza, ca raspunde intrebarilor de la tricotat de cand este forumul... Si se repeta tot pe rand...
Hai sa bem o cafea si sa ne treaca supararea la toate barfa

draga geany,

ai dreptate... stii vorba aceea : decat sa ne certam, mai bine un cantec vesel sa cantam.
[sa vin la cafea... pui tu de cafea?... ]

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de teisoara Mar 19 Ian 2010, 5:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Draga Marlen,te rog sa fii de acord cumine ca exista mai multe metode de a croseta sau tricota un produs.Pot fi diferente la cantitatea de material folosit,la timpul de executie s.a.m.d.Nu cred ca ai de ce sa plangi si nu cred ca trebuie neaparat sa folosesc strict un tutorial sau altul, mai ales ca nu cred ca am incalcat regulamentul.Nu sunt de acord cu enuntul potrivit caruia:numai ce stiu eu e bine,fa asa ca mine .Am crezut ca de aia suntem aici sa invatam una de la alta, nu sa plangem ca nu ne sunt vazute post-urile . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am facut un scan dupa Lucru de mana ,poate e de folos cuiva:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre teisoara in Mar 19 Ian 2010, 8:40 pm, editata de 2 ori (Motiv : adaugat imagine)
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 19 Ian 2010, 11:10 pm

draga teisoara,

sunt perfect de acord cu tine, fiecare are dreptul la o opinie. dar cum subiectul e si explicat deja si nu l-ai citit, nu ai cu ce sa-l compari.

eu asa am inteles la chestia cu sosetele.

asa pierzi timp pretios, si raspunsul iti fusese dat deja. poate acum sosetele tale erau gata.
daca vrei sa folosesti ceea ce gasesti aici, ramane la aprecierea ta. dar cineva s-a obosit sa-ti puna la dispozitie o informatie.

asa ca citeste ce gasesti aici si foloseste ce gasesti util. apoi pune noi intrebari. eu asa zic.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de bubulina_bis Mier 20 Ian 2010, 8:16 am

Buna dimineata,

rand circular - inseamna doar un rand sau altceva ?????
bubulina_bis
bubulina_bis
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : internet
Data de inscriere : 08/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Ian 2010, 9:39 am

Inseamna un rand circular - lucrat pe andrele circulare (sau pe andrele cu doua varfuri(de ciorapi) - lucrul nu are margini , se uneste ultimul ochi montat de primul lucrat si se formeaza un cerc inchis de ochiuri. se lucreaza asa roata. In felul acesta se lucreaza fiecare rand pe fata (sau pe dos, depinde de cum alegi) - nu se mai lucreaza dus-intors caz in care ai fi avut alternativ rand de fata si rand de dos.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 20 Ian 2010, 9:45 am

Rand circular inseamna pur si simplu un rand lucrat pe andrele circulare. In cazul in speta fiind vorba de punct lenes si lucrand circular, pentru a pastra efectul acestui punct trebuie sa alternezi "randurile circulare" unul pe fata, unul pe dos si nu lucrezi toate randurile pe fata, ca la tricotajul drept.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Scuze, Ioana, raspunsesesi tu deja [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si desigur ai dreptate, imi scapase ideea andrelelor cu varf dublu, ele nefiind printre preferatele mele [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Ana Maria in Mier 20 Ian 2010, 9:51 am, editata de 1 ori (Motiv : completari)
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Ian 2010, 9:53 am

Bine ca ai completat Ana Maria, pentru ca eu nu stiam ca in modelul respectiv este vorba de punct lenes si o induceam in eroare. Embarassed
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Antilopa Bongo Mier 20 Ian 2010, 9:57 am

Buna tuturor! A gasit cineva, din intamplare, pe undeva, o diagrama cu peste? Un peste sau mai multi... Si, in aceeasi ordine de idei, credeti ca ar fi o idee buna sa facem un subiect separat cu diagrame (eventual pe categorii: personaje din desene, animale, flori, etc etc)? Va multumesc anticipat si scuze daca nu am postat intrebarea unde trebuie...
Antilopa Bongo
Antilopa Bongo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/10/2009

http://www.alexav.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 20 Ian 2010, 10:06 am

N-aveai de unde sa stii, Ioana [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , nici eu nu stiu daca am dreptate dar m-am uitat fugitiv pe revista "Lucru de mana" [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si am...dedus. Poate vom afla?!
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de teisoara Mier 20 Ian 2010, 10:13 am

[quote="marlen372001"]draga teisoara,

sunt perfect de acord cu tine, fiecare are dreptul la o opinie. dar cum subiectul e si explicat deja si nu l-ai citit, nu ai cu ce sa-l compari.

eu asa am inteles la chestia cu sosetele.

asa pierzi timp pretios, si raspunsul iti fusese dat deja. poate acum sosetele tale erau gata.
daca vrei sa folosesti ceea ce gasesti aici, ramane la aprecierea ta. dar cineva s-a obosit sa-ti puna la dispozitie o informatie.

asa ca citeste ce gasesti aici si foloseste ce gasesti util. apoi pune noi intrebari. eu asa zic.
Draga Marlen,nu cred ca m-ai inteles prea bine.Am citit si tutorialele,dar mai vreau si alte pareri.Sigur ca am si cu ce sa compar.Nu acel raspuns il cautam.Intotdeauna am apreciat efortul unor persoane care se "obosesc" sa puna la dispozitie informatie.Sa inteleg ca daca apare un singur post despre un subiect nu am voie sa pun intrebari ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Poate sunt mai grea de cap dar nu-ti inteleg buna intentie.In rest [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Ian 2010, 10:15 am

Antilopa avem [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link subiect despre diagrame. Este pe pagina a doua de la sectiunea tricotaje si de asta este un pic mai greu de gasit.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Antilopa Bongo Mier 20 Ian 2010, 10:24 am

Multumesc, Ioana, ma duc sa imi caut pestii pe acolo wink
Antilopa Bongo
Antilopa Bongo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/10/2009

http://www.alexav.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de crystyn Mier 20 Ian 2010, 4:41 pm

Buna ziua! Daca sunteti dragute si stiu ca sunteti ma puteti ajuta si pe mine? Am un fir foarte subtire de 40% lana si 60% acryl combinat cu unul de lame si nu stiu ce model as putea sa lucrez . Am 500 gr. si nici ce as face din el nu prea stiu. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc foarte mult.
crystyn
crystyn
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Antilopa Bongo Mier 20 Ian 2010, 9:16 pm

crystyn a scris:Buna ziua! Daca sunteti dragute si stiu ca sunteti ma puteti ajuta si pe mine? Am un fir foarte subtire de 40% lana si 60% acryl combinat cu unul de lame si nu stiu ce model as putea sa lucrez . Am 500 gr. si nici ce as face din el nu prea stiu. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc foarte mult.
Pai ai o multime de optiuni: 1. Sa il vinzi wink 2. Sa faci un bolero amplu, gen sal 3. sa faci o bluza fara maneca peste care merge un bolero-chimono, tu alegi, ca sa fie set sau 4. sa ne spui ce culoare are atza, ce dimensiuni ai tu, ca sa ne putem da seama pentru ce ti-ar ajunge cele 500 g Smile
Antilopa Bongo
Antilopa Bongo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/10/2009

http://www.alexav.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de crystyn Mier 20 Ian 2010, 10:43 pm

Buna seara!
Multumesc pentru raspuns.
Firul este un gri f. deschis, iar firul de lame albastru. Ideea este ca as lucra o bluzita de primavara. Firul fiind foarte subtire si pufos nu stiu ce model pot sa pun. Dar si ideea cu un sal este interesanta sau poate un set
crystyn
crystyn
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Antilopa Bongo Mier 20 Ian 2010, 10:58 pm

Eu nu i-as mai pune model, decat eventual ceva ajurat pe boleo, in caz ca decizi ca faci set (si iti si ajunge firul). Altminteri, cred ca ar fi senzational din firul asta un sal foarte lat, cu care sa te infasori... Peste o rochie de matase, cred ca ar arata tare bine... Si nu numai peste o rochie, cred ca merge si cu un top simplu si blugi, dar cu sandale mai pretioase. Alte idei nu am, ca nu am vazut firul Smile
Antilopa Bongo
Antilopa Bongo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/10/2009

http://www.alexav.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 21 Ian 2010, 9:59 am

buna dimineata, crystyn

am vazut ideile fetelor, dar aseara mi se tot bloca calculatorul si n-am putut sa-ti dau idei.

stii ca se spune ca o poza e cat 1.000 de cuvinte. uite ce idei iti dau eu :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
firul subtire se preteaza la tricotaj dantelat. poti alege ce model vrei tu.

din 500 g iti iese o bluzita cu maneca scurta + o pelerina (daca ramai fara fir poate fi si capa, daca bluzita e decoltata rotund ca la bluzele de mai sus), sau un tricou cu bretele si o jacheta. daca vei folosi acelasi model iti va iesi un twin-set.

sau :
daca crezi ca te descurci cu crosetul, poti alege ceva crosetat - aici sunt alte idei si alt subiect la "invatam sa crosetam" - pot sa-ti dau idei si aici.

din atatea idei - ce alegi ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 20 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 24 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB