Ultimele subiecte
»  Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (26)
Astazi la 21:08 Scris de nicoleta 2007

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Astazi la 21:05 Scris de orhapetru

» Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (16)
Astazi la 20:04 Scris de victoriacus

» PROVOCAREA NR.13 - CROSETAT - TOAMNA
Astazi la 20:02 Scris de mihulmic

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Astazi la 19:53 Scris de victoriacus

» Rochii,sarafane-XXII
Astazi la 18:55 Scris de banditqueen

» Accesorii tricotate II
Astazi la 18:15 Scris de macanetu

» Ne bem cafeaua impreuna ! (42)
Astazi la 18:13 Scris de macanetu

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)
Astazi la 18:10 Scris de macanetu

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Astazi la 17:55 Scris de Samarineanca

» CONCURS SARAFAN - VOTAREA
Astazi la 14:56 Scris de danabarbu2007

» Carte-jucarie cusuta
Astazi la 14:54 Scris de ritame

» Bijuterii din sarma 9
Astazi la 09:03 Scris de marabr

» Poze pentru inspiratie - crosetat (12)
Astazi la 08:57 Scris de hasoka

» Provocari tehnici de lucru cu lutul polimeric
Ieri la 23:32 Scris de cristi970

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Ieri la 23:07 Scris de annamaria26985

» Caciuli, basti tricotate(VI)
Ieri la 21:53 Scris de cristina07

» Origami- Plierea hartiei - 3
Ieri la 19:36 Scris de irish05

» Fuste - capitolul X
Ieri la 18:31 Scris de rosita

» SCOALA DE BIJUTERII 4
Ieri la 17:50 Scris de cami26

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

DoneazaSange-

Invatam sa tricotam, impreuna

Pagina 29 din 40 Inapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 la data de Mier 13 Ian 2010, 15:43

Salut!
Ioana, cam asa trebuiau sa sune si mesajele tale anterioare. Eu am sesizat ironia continuta de ele si asta m-a suparat; de aici si reactia mea in mesajele in care am raspuns. Am inteles acum ce te-a suparat de fapt, dar, daca ne gandim mai bine, cred ca tu ai postat filmuletele respective dupa ce mi-ai adresat acea mustrare pt. faptul ca nu ma uit prin link-uri. In fine, nu mai conteaza - ieri am vazut si filmuletele puse de tine. Multumesc frumos. Si, da, ai dreptate sa te superi atunci cand nu-ti este apreciata munca si cand nimeni nu se gandeste cat timp se pierde cu astfel de lucruri. Eu am considerat ca m-ai luat cam tare din prima; eram la al doilea mesaj, cred, si nu avusesem timp sa vizitez toate sectiunile de aici. Nu am nimic personal cu tine, mai ales acum ca s-au lamurit lucrurile. Sper sa nu mai existe animozitati pe viitor.

Multumesc si Adminei pt. incercarea de a lamuri situatia, chiar daca punctul ei de vedere nu este in totalitate impartasit si de mine.
Majoritatea dintre voi tricotati de multa vreme, pt. mine is SF-uri unele chestii. Trebuie s-o iau exact de la zero si nu cred ca se explica in totalitate cum se tricoteaza un pulover, de exemplu, pe nicaieri; chiar daca as incerca sa adun explicatii pe bucatele, cred ca tot n-ar fi complet tabloul realizarii acelui pulover. De asta am considerat ca e mai simplu sa rog aici sa mi se explice in cateva randuri cam cum se face: "faci elasticul, apoi mergi drept sau inmultesti putin acolo sau dincolo/ sub brat scazi asa, manecile se scad asa..", etc. Pt. mine, in momentul asta, ar fi cel mai nimerit ajutor. E greu sa fii creativ si sa te descurci singur cu toti pasii, atunci cand abia stii cam la ce folosesc andrelele. Smile Nu stiu nici croitorie, poate mi-ar fi mai usor daca as sti...pt. rascroieli, de ex.
Va multumesc tuturor celor care aveti rabdare sa postati materiale, explicatii, sa-i ajutati si pe altii sa creeze lucruri care pt. voi par o bagatela.

Ariadna30
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 46
Localizare: Constanta
Data de inscriere: 03/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mier 13 Ian 2010, 18:27

marlen372001 a scris:draga ioana,

eu zic sa nu te superi pe noi, ca cine trebuie sa aprecieze, apreciaza. eu am ramas cu gura cascata la montatul de ochiuri cu bumbi. tricotez de vreo 35 de ani, dar nu mi-a aratat vreodata cineva ceva asemanator. muream si nu stiam. nici de montatul de ochi invizibil, pentru ciorapi.

nici nu mi-am dat seama ca tu esti in film, intrucat seamana leit cu toate filmuletele de pe youtube, sau demonstratiile de pe net, care in marea majoritate nu sunt de aici. daca n-auzeam romaneste...

sa stii ca in jumatatea de an de cand sunt aici cu voi am invatat foarte multe. trebuie sa si vrei si sa-ti faci timp pentru asta. eu m-am ambitionat de cand am gasit pe net tot felul de chestii. ce, americancele sunt mai talentate decat noi, care avem traditii in lucrul de mana ? stau seara la TV si am lucrat in ultima jumatate de an cat in ultimii 5.postez fie dimineata devreme, fie seara dupa o ora - cand inainte de culcare ma relaxez.

dar sa nu te superi, de cate ori postam, prima ta reactie e sa ne faci observatie, sau sa cauti ce e incorect. de aici intepaturile.

si stii cum se spune "tonul face muzica". eu zic ca moderatorul "modereaza", deci tempereaza spiritele.
deci inca o data, sper sa-ti dai seama de adevar si sa nu te superi.

eu personal oricum iti sunt recunoscatoare pentru ceea ce am gasit aici de latine in principal si de la restul fetelor, deci nu am nici un gand rau si sper sa apreciezi ca sunt obiectiva cand spun asta.

marlen

marlen, te rog din suflet da-mi si mie linkul cu bumbii si cu ochiurile invizibile pt ciorapi pupi

irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor: 613
Localizare: around the world
Data de inscriere: 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mier 13 Ian 2010, 18:46

draga irish,

la acasa, aici in meniu este un tutorial, facut de ioana.

ioana a spus :
" Pentru incepatoare, recomand canalul YouTube al site-ului Lucru de mana: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acolo vor mai aparea si alte tutoriale, deocamdata pentru croitorie si tricotat.".

sper sa-ti fie de folos.

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor: 750
Varsta: 48
Localizare: bucuresti
Data de inscriere: 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 13 Ian 2010, 19:03

Ariadna la resurse si link-uri au fost postate in decembrie, iar articolul a aparut pe 5 ianuarie.

Sfatul meu era sa nu iti formezi mana direct pe un pulover, ci sa incepi cu un fular, sau o caciula (pentru a te familiariza cu scaderile), sau si mai bine, sa folosesti pna-ul ala pentru tot felul de mostre si incercari (daca tot nu e ce-ti doresti). Incerci tehnici, incerci modele, pana te familiarizezi cu toate. La fel cum la croitorie nu incepi direct cu un sacou , inveti sa cosi mai intai un tiv la o fata de masa, sa cosi drept,etc.. asa si la tricotat - incepi cu lucruri simple.

Cand incepi sa lucrezi ceva primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa lucrezi o mostra de aprox. 10/10 cm, sa masori cu centimetrul cate ochiuri si cate randuri intra in acesti 10 cm.
Iti faci o schita pe hartie si notezi dimensiunile in punctele principale - latimea la marginea de jos, latimea pe talie (daca il faci cambrat pe talie), latimea la bust, inaltimea la care incepi rascroiala manecilor, inaltimea rascroielii manecilor(distanta de la inceputul rascroielii pana la umar), inaltimea la care incepi decolteul, distanta dintre marginea de jos si talie (in cazul in care il cambrezi pe talie), distanta dintre talie si bust, largimea manecii la incheietura, largimea manecii in partea de sus, lungimea manecii, inaltimea capului de maneca (in cazul in care este maneca rascroita). Sunt date pe care nu ti le poate da nimeni, trebuie sa le stabilesti tu in functie de dimensiunile persoanei care va purta acel pulover.

Apoi toti acei cm ii transformi in numar de ochiuri si randuri. Afli in felul acesta cate ochiuri trebuie sa montezi, cate ochiuri trebuie sa scazi pentru talie (facand diferenta dintre latimea marginii de jos si latimea la talie) si in ce interval de randuri(avand deja stabilita in schema distanta de la marginea de jos pana la talie), cate ochiuri sa cresti la loc pentru bust (iarasi prin diferenta dimensiunilor) si tot asa... La maneci la fel, afli cate ochiuri trebuie sa cresti facand diferenta intre largimea de sus si largimea la incheietura. Distribui uniform inmultirile la numarul de randuri (ce iti reiese din preschimbarea centimetrilor de la lungimea manecii in nr de randuri in baza mostrei de ochiuri) , astfel vei avea de crescut cate 1 ochi la fiecare margine o data la x randuri.

O etapa esentiala, omisa de foarte multa lume, este blocarea la dimensiuni. Dupa ce ai terminat de lucrat fiecare bucata , le speli usor in chiuveta cu perwoll, fara sa freci, doar inmoi putin bucatile in apa cu perwoll, scurgi apa din chiuveta, o umpli din nou, limpezesti bucatile de lucru, apoi iar scurgi apa din chiuveta. Nu storci! Pentru a indeparta excesul de apa le rulezi intr-un prosop gros. Apoi pui bucatile pe o placa( un izopren, orice in care poti infige ace) si le prinzi in ace la dimensiuni. Masori cu centimetrul dimensiunile in punctele principale si prinzi in ace. Ar trebui sa arate asa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Este o etapa esentiala pentru a da lucrului un aspect ingrijit. Iti usureaza de asemenea munca atunci cand vei coase partile unele de altele.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor: 3593
Varsta: 35
Data de inscriere: 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de lucica la data de Mier 13 Ian 2010, 20:26

Buna fetelor
Vesta (ilic) am mai inceput o vesta dar a iesit un pulover
Eu zic mai iesit frumos.O sa-l postez la creati. Vesta pe care vreau s-o fac,incep cu torsade mici pe care vreau sa le inmultesc (de mici de la 4 ochiuri la 6-8 ochiuri la torsade pana la sub brat).
Va rog ajutati-ma!

lucica
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 9
Localizare: tulcea
Data de inscriere: 28/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Ariadna30 la data de Mier 13 Ian 2010, 21:43

Ioana, multumesc mult pt. explicatii. La prima citire n-am retinut chiar totul, urmeaza sa aprofundez. Unele dintre aspectele expuse de tine le citisem si la alte sectiuni, in special chestia cu spalarea bucatilor si prinderea cu ace. Insa nu intelegeam ce e cu metoda asta, cand si de ce se aplica; acum am inteles. Am observat ca multe fete de aici aplica aceasta metoda. Sincer, pana aici, n-am auzit si n-am vazut la nimeni asa ceva. Pot spune ca e ingenioasa, chiar daca iti consuma ceva timp si efort. Matusa mea (cea despre care povesteam in mesajele anterioare) lucra in tinerete foarte mult, nici la ea n-am vazut nimic de genul metodei descrise de tine. Poate materialele folosite de ea nu necesitau, sau poate avea destula experienta incat sa calculeze perfect, etc. Nu mai zic de rezultatul finit, care iesea impecabil; ai fi zis ca e lucrat la masina, nicidecum manual.
Cred ca n-ai vazut ce am zis intr-unul din mesajele anterioare.... am pus in doua firul de PNA, dar l-am lasat deoparte deocamdata. Am inceput puloverul copilului din acril. M-a invatat cineva sa pun ochiurile duble, am lucrat elasticul si alte vreo 30 de randuri - in faza asta sunt acum. As fi ajuns mai departe, dar m-au bulversat informatiile total diferite primite de la 2-3 persoane: Marlen imi indica sa inmultesc la fiecare al 6 lea ochi, asa cum procedeaza ea (ei ii plac bluzele ceva mai bufante), alte persoane care n-au legatura cu acest forum mi-au zis ca ar trebui sa inmultesc mai putin, etc. Deocamdata, in ciuda indicatiilor primite, n-am inmultit deloc.
Vreau ca puloverul sa iasa drept, cu maneca rascroita. Am ca model un pulover cumparat, lucrat la masina - la acela nu mi se pare ca ar fi fost inmultite ochiurile pe undeva (ma refer la spate deocamdata). Poate doar sus, aproape de sub brat pare cu vreo 4-5 ochiuri mai largut. Aici era dilema mea, de asta am stat atata pe loc.
Am folosit si proba ochiurilor, dar n-am mers atat de departe cu lucrul si cu calculele; m-am folosit de ea doar pt. a afla cate ochiuri trebuie sa pun pt. spate. La momentul respectiv m-am gandit ca voi aproxima, cand voi ajunge la rascroieli, cat trebuie sa scad.
Intrebare: se inmulteste sau nu dupa elastic, daca puloverul se doreste a fi drept?

Ariadna30
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 13 Ian 2010, 22:10

Daca vrei sa fie drept nu inmulti.
Eu nu inmultesc, dar imi place alt gen de croi decat cel la care se refera Marlen. Eu lucrez elasticul de regula pe andrele cu o jumatate de numar mai mic si atunci automat cand termin elasticul, trecand si la andrele mai mari si la model jerseu fata acea parte se va mari putin. Daca as si inmulti ar iesi prea larga. Dar depinde de tipul de corp, fiecaruia i se pootriveste altceva.
Cum spui ca vrei sa fie drept este foarte bine ca ai lucrat elasticul pe andrele de acelasi numar. Atunci cand treci la model jerseu fata nu se va mari decat f putin.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 14 Ian 2010, 09:24

draga ariadna,

nici eu nu spal bucatile inainte de a le monta. daca sunt bine masurate si lucrate, ele se imbina perfect si la primele purtari au mirosul ala de lucru nou. in plus la unele lucruri (puloverele cu maneca cazuta de ex) se mai cere imbinare partiala la umar. ca sa poti merge mai departe.
pana la site aici nu am vazut asa ceva si slava Domnului am lucrat destul.

metoda cu spalatul si intinsul cred eu ca trebuie aplicata la puloverele cu rascroieli reusite, stil taior/ jacheta. atunci da - daca sunt facute corect se imbina mai bine drepte. e ca la croitorie.

dar puloverele de copii nu sunt asa de pretentioase. te-ai hotarat ce model alegi pentru puloverul copilului ?
Apropo : aseara am vazut pe mama un pulover de-al meu purtat intai de mine, lucrat din PNA in 1991. Inca e perfect, nu s-a deformat deloc. Eu insa m-am ingrasat fata de atunci si nu mai imi vine. Asa ca puloverele de PNA se pastreaza cu ptuina grija, daca vrei.

inainte de a hotari daca sa cresti sau nu - mai masoara copilul o data si vezi daca ii este fix nr. ochiuri. daca vei considera ca este fix (stii ca te-am sfatuit sa iasa putin mai mare, ca il va purta 2-3 ani - copiii cresc foarte repede) sfatul meu este sa cresti : poftim nu 1 la 5 ochi poate 1 la 8 ochi, dar asa ii vei asigura un pic de largime. pe sub pulovere copiii iau si tricouri.

ai mei de ex, iau camasa alba de scoala pe sub puloverele albe (recent postate aici mai inainte) si este numai bine.

dar, draga mea, tot ce gasesti aici sunt numai sfaturi. nimeni nu te OBLIGA sa lucrezi astfel. tu SINGURA decide ce vei face. iar noi suntem cu toatele bine-intentionate.

daca esti la primul pulover iti inteleg emotiile, sa vezi la 4 lea al 5 lea va fi mai usor.

numai bine iti doresc,
marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 14 Ian 2010, 15:08

Am mai scris despre blocare si prindere in ace [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link - al 7-lea mesaj de sus.

Ca o completare, facand o paralela cu croitoria - sa omiti aceasta etapa este ca si cum ai omite sa calci rezervele desfacute atunci cand croitoresti ceva. E ca si cum nu ai calca cusaturile si rascroielile.

Un articol in engleza despre aceasta etapa atat de importanta - aici link

Avantajele blocarii (prinderii in ace):
- inlesneste coaserea partilor una de cealalta, face ca aceste cusaturi sa arate mai ingrijit prin indreptarea marginilor si prin obtinerea de bucati ce se potrivesc una intr-alta perfect.

- uniformizeaza ochiurile , creand un "material" fin care drapeaza frumos

- se pot aduce mici retusuri la marime, astfel incat produsul final sa se potriveasca perfect. Bineinteles ca nu poti lungi de la 10 la 15 cm, si nici sa transformi un pulover prea mic intr-unul cu o masura mai mare, este vorba doar de mici retusuri, pentru a ajuta ca acel produs sa nu "tina".

- confera produsului final un aspect uniform, echilibrat, ingrijit, profesionist.

In orice revista de specialitate si in orice model de pe internet veti citi la un moment dat ceva de genul - "umeziti partile , prindeti-le in ace si lasati sa se usuce asa" . In mesajul postat in urma cu o jumatate de an (link mai sus) am explicat modalitatea de aplicare pentru grupele de fire (naturale sau sintetice)

Stiu ca este greu sa convingi persoane cu vechime in aceasta activitate sa incorporeze inca o etapa de lucru, dar persoanele aflate la inceput, care acum invata, este bine sa invete corect, sa invete sa lucreze profesionist. Ca aplica sau nu este alegerea fiecaruia.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Brindusa la data de Joi 14 Ian 2010, 16:02

Buna1 Sunt nou venita aici, in "familia" voastra! Ma poate ajuta cineva si pe mine cu modelul urmator?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] foto 31 si 32
este vorba de un pulover alb -gri

va multumesc anticipat

Brindusa
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor: 1
Localizare: Ploiesti
Data de inscriere: 10/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 14 Ian 2010, 16:16

draga ioana,

am citit ambele articole date de tine. asa o fi ca "iti face viata mai usoara".

te rog arata-mi si mie cum arata ceva ce ai "blocat". nu trebuie sa fie tot puloverul, daca nu vrei, macar cusaturile laterale si rascroielile.

mersi,

marlen

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 14 Ian 2010, 16:30

Ioana, iti dau perfecta dreptate in ceea ce afirmi si sustii in continuare. Eu cunosc parte a tricotajului, dar mai mult cel mecanic, insa reguli sunt multe, comune cu tricotuajul manual.
In fabricile de tricotaje chiar se spala in masini automate industriale, panourile de tricot realizate pe masinile de tricotat si uscarea se face la dimensiunile dinainte stabilite.
Si eu am omis aceasta operatie de relaxare a lucrului, insa recitind de catre Ioana scris am pus in practica, si mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca nu e timp pierdut ci e calitate.

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 3298
Localizare: Germania
Data de inscriere: 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 14 Ian 2010, 16:30

Marlen eu blochez totul. Chiar si manusile din alpaca le-am prins in ace chiar daca le-am lucrat circular, pentru ca am vrut sa aranjez frumos torsada cu inimioara.Tot ce vei gasi in albumul meu de photobucket este blocat - link

La puloverul bej auriu nu doar rascroielile au fost importante, ci si bentita dantelata cusuta la marginea de jos (corp si maneci). Ea trebuia sa stea putin intinsa, pentru a avea acel model dantelat deschis frumos. Daca nu as fi blocat-o si doar as fi intins de ea cand o coseam atunci ar fi existat riscul ca acea cusatura sa nu mai stea atat de drept si frumos.

Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Vin 15 Ian 2010, 09:04, editata de 1 ori (Motiv : scos poze - s-a inteles altceva din postarea mea si am dat exemplu rau)

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ariadna30 la data de Joi 14 Ian 2010, 18:07

Buna seara!
Ioana, am mai zis ca metoda cu "blocarea" e ingenioasa; explicatiile mi se par perfect logice. Una peste alta, metoda nu poate aduce decat beneficii. Eu, de exemplu, nu am materialele necesare in casa, dar cred ca nu-i mare lucru sa ti le procuri. N-am inteles ce fel de ace sunt alea, sunt speciale pt. montarea tricoturilor? Dar se poate si improviza, nu-i problema. E cam incomoda metoda, dar, cine vrea sa o aplice si astfel sa obtina rezultate mai bune, o va aplica. Eu zic ca n-are rost sa se mai creeze discutii pe marginea acestui subiect. Marlen are si ea dreptate; considera ca are suficienta experienta incat sa nu se foloseasca de metoda respectiva. Si eu cred ca ii ies hainutele f. bine si asa.
Marlen, inca nu m-am hotarat ce model sa aplic la pulover. Deocamdata lucrez simplu (pe fata) spatele; pentru fata si maneci as vrea si ceva torsade/opturi sau cum s-or numi. Eu stiu sa le fac doar pe cele simple, poate voi incerca si ceva mai complicat. Am vazut multe modele care imi plac, ramane sa vad daca voi avea curajul sa incerc vreunul.Smile Mi-ar placea deasemnea sa inserez o imagine din desenele animate sau ceva de genul, dar nu cred ca e cazul sa incep cu asta inca de la primul pulover. Si apoi, nu stiu prea bine sa descifrez diagramele si nici cum se aranjeaza firele atunci cand folosesti mai multe culori.
De ce intrebai, ai vreo sugestie?

Ariadna30
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 14 Ian 2010, 21:08

draga ioana,

nici nu ma asteptam sa iasa altceva decat perfect.

eu inchei lucrul cap-in-cap si rand-la-rand si in plus dupa ce masor cu centimetrul, pun lucrul pe un loc plan (pe pat de ex) si masor si partile si intre ele, indreptate si sa stii ca ies cu dimensiuni identice. pana acum n-am avut nici o problema.

si nu am lucrat cu fire pretioase pana acum. mohair de aici (100% polyacril), PNA, bumbac si amestec de mohair si lana si sa stii ca nu s-au deformat. daca aveam cea mai mica suspiciune, puneam imediat fir de ata la culoare.
nu vreau sa crezi ca te contrazic asa de dorul lelii, sa facem polemica.

metoda asta cu comenzile de afara imi e accesibila numai de vreun an. imi inchipui ca dupa ce dai atatia bani pe lana 100% trebuie sa ai si pretentii sa iasa lucrul perfect.

o sa incerc sa postez si eu din astea, sa vezi.
puloverele baietilor mohair 100% polyacril (purtate intre 2000- 2002, scuze ca sunt scoase din cutii)

puloverele lui tati maro polyacril cu amestec 30% lana, gri 100% polyacril (purtate sezonier din 1997 incoace)

si un pulover de-al meu de vreo 5 ani 100% polyacril, cu detalii :

cu ochi pusi cu croset la gat :

ochi pusi croset la maneca:

si incheiere laterala, cap-la-cap (e undeva la mijloc) :

nu am cautat mai mult, ca sifonierele sunt pline.

vazand gentuta ta cea verde mi-a venit alta idee: sa te intreb daca ai captusit-o si cu material intaritor si mai ales de unde ai tipul ala de maner.

o seara buna !

marlen tricot

marlen372001
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Pagina 29 din 40 Inapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Urmatorul