Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 8 din 24 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Vin 23 Oct 2009, 9:58 am

Dionisia, mi-am cumparat de la Love vreo 2 seturi de 4 andrele si stiam ca si cele de ciorapi sunt tot 4 la set. Dar cred ca se lucreaza si cu 5, cum spui tu (tin minte ciorapii de lana facuti de bunica mea, lucra cred tot cu 5 andrele, aveau 4 laturi lucrate). Am pus la Resurse si link-uri pentru tricotaj, un video care cuprinde 5 parti cu explicatii despre tricotatul cu 4 andrele si am si inceput o pereche micuta, de 30 de ochiuri, cred ca ii ies buni copilei mele. Dar sigur imi prind urechile la calcai si varf, deci Merci
Am sa merg sa-mi interoghez bunica din dotare, sa vedem daca isi mai aminteste ceva. tricot Am la fire pentru ciorapi, trebuie sa invat neaparat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 23 Oct 2009, 10:32 am

Exista seturi si de 4 si de 5 andrele cu 2 varfuri. Eu am cu 5 ca asa am gasit. Daca setul are 4 atunci ochiurile se impart pe 3 andrele si cu a 4-a se lucreaza, iar daca setul are 5 andrele atunci ochiurile se impart pe 4 si cu a 5-a se lucreaza.

Eu am lucrat prima mea pereche de sosetute in urma cu o luna si ceva, pentru fetita de 1 anisor a prietenei mele.
Fiind prima si neavand nici cea mai mica idee cum se procedeaza la calcai , am lucrat dupa explicatii si a fost foarte foarte usor. Explicatiile le-am gasit aici link Pe acelasi site au si modele pentru adulti link
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Dionisia Vin 23 Oct 2009, 10:51 am

CAT SUNT DE FRUMOASE !
asta imi place : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dar pana atunci, trebuie sa exersez cum e cu calcaiul zid
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de diada Vin 23 Oct 2009, 12:49 pm

sa va raspunda o baba, desi nici nu stiu cat de explicita o sa fiu, sa nu va incurc mai rau!
am lucrat si eu sosetute la un moment dat si atunci cand ajungeamla calcai bagam un fir de ata de alta culoare, sa se vada mai usor, lasam sa atarne "moatele" lui, incheiam soseta, la calcai. Aveam o opinca sa zicem dar nu ai pe unde baga piciorul, asa ca, desfaceam ata aia, frumos, ca sa ramana ochiurile si apoi continuam in sus.

S-a inteles ceva? dar parca pusese si Adar la un moment dat un tutorial cu poze....

l.e. de fapt Adar a facut cu 2 andrele! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Vin 23 Oct 2009, 5:48 pm

Admina, uite am gasit intr-o carte veche (o am de la bunica) urmatoarele explicatii la sosete:

" sosetele se lucreaza cu 5 andrele de ciorap din 80 gr lana de orice culoare si se garnisesc cu un model din 20 gr lana alba. (ARE SI NISTE SCHITE DE SOSETE + DIAGRAMA DE MODEL, DACA TE INTERESEAZA O SA INCERC SA LE FAC O POZA, DESI CARTEA E CAM MICA)
Pentru a se tricota o soseta de marime mijlocie, se monteaza 30 de ochiuri pe o prima pereche de andrele asezate impreuna si 30 de ochiuri pe a 2-a pereche. Dupa aceea se scoate a 2-a pereche de andrele si se monteaza cate 15 ochiuri pe fiecare andrea. Cu a 5-a andrea se tricoteaza 4 cercuri in punct elastic 1x1. Apoi se tricoteaza 2 cercuri cu ochiuri pe fata cu lana alba si 9 cercuri cu lana albastra si alba, executand modelul prezentat. Dupa ce se executa modelul, se tricoteaza 2 cercuri cu lana alba si din nou 4 cercuri cu punct de elastic 1x1. Marginea tricotata se intoarce pe dos si se tricoteaza mai departe cu ochiuri pe fata, numai cu lana albastra.
Dupa ce s-au tricotat 10 cm, incepe executarea partii drepte a calcaiului. Pentru aceasta se despart pe o andrea 30 ochiuri care nu se mai tricoteaza, iar 30 de ochiuri se repartizeaza pentru calcai si se tricoteaza numai ele pe o distanta de 6 cm cu ochiuri pe fata, pe fata impletiturii si cu ochiuri pe dos, pe dosul impletiturii. Primul ochi se scoate la fiecare rand netricotat. Pe marginile calcaiului trebuie sa se formeze o impletitura egala.
Dupa ce s-a tricotat partea dreapta a calcaiului, se trece la formarea calcaiului. Pentru aceasta, toate ochiurile din partea dreapta a calcaiului se impart in 3 parti egale (2 laterale si o parte centrala). Partea centrala, adica mijlocul calcaiului, se tricoteaza fara modificari, iar pe partile laterale numarul ochiurilor se scade tricotand 19 ochiuri pe fata , iar ochiurile al 20-lea si al 21-lea se tricoteaza impreuna. Din acest moment se tricoteaza pe fata impletiturii 9 ochiuri pe fata, iar ochiurile al 10-lea si al 11-lea se tricoteaza impreuna pe fata; apoi lucrul se intoarce pe dos si se tricoteaza 9 ochiuri pe dos, iar ochiurile al 10-lea si al 11-lea se tricoteaza impreuna pe dos.
Se scade in acest fel pana ce din partile laterale ale calcaiului nu va mai ramane nici un ochi, iar la mijloc (in partea centrala) vor din nou 10 ochiuri, calcaiul luand o forma rotunjita.
Dupa ce calcaiul a fost tricotat, se trece la montarea ochiurilor de pe margini. Daca numarul ochiurilor este prea mare ele vor fi scazute si restabilindu-se numarul initial de ochiuri se tricoteaza din nou in cercuri pana la degetul mic (se incearca direct pe picior), dupa care se incepe scaderea varfului, tricotand la un rand cate 2 ochiuri impreuna, la inceputul pimei andrele si la sfarsitul celei de a 2-a, la inceputul celei de-a 3-a, precum si la sfarsitul andrelei a 4-a. Prin ultimele 2 ochiuri se trage firul cu care se lucreaza si se incheie pe dosul impletiturii."

UUUf! ca nu mai terminam de scris! Smile Sper sa iti fie de folos macar ca idee de montat nr ochiuri si realizare de calcai, etc. Sa-mi spui daca vrei si poza cu modelul.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Oct 2009, 12:35 pm

Aisha, multumesc mult. Merci Ai copiat ceva, nu gluma. Am sa incerc dupa explicatiile in romana, cred ca nu pricep nimic din abrevierile in engleza.
Am mai gasit si un video pe Youtube si arata cum se lucreaza calcaiul, cred ca trebuie mers in paralel, ca acum nu pricep nimic.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Sam 24 Oct 2009, 5:50 pm

Sper sa-ti fie de folos. O sa incerc sa fac si fotografiile zilele astea. Imi pare rau ca n-am un scanner acasa. La birou este, dar nu prea pot sa-l folosesc ca deh, cica noi lucram, nu pierdem timpul cu chestii personale! Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Oct 2009, 7:58 am

Am facut calcai ieri, cam stramb, cam... ascutit dar vreau sa merg mai departe sa vad cum se aseaza.

Si vreau sa va intreb, care e diferenta intre knit si purl, ambele referindu-se la tricotat, in limba engleza? lucru de mana

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de totolina Dum 25 Oct 2009, 8:14 am

inseamna lucrul pe fata si pe dos, eu m-am familiarizat asa de mult cu denumirile astea, incat atunci cand vad modeu asta spun direct ca e knit and purl.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Oct 2009, 8:18 am

Deci knit e lucrul pe fata, luat cu firul prin fata lucrului si purl e lucrarea firului pe dos, cu firul inspre tine?
Eu am vazut in video ca iau altfel ochiurile decat stiam eu, nu mai zic ca multe tricoteaza dand firul dupa andrea (nu stiu sa ma exprim) si atunci chiar nu mai inteleg nimic. Bine ca m-am bagat si la sosete pe 4 andrele, nu-mi gaseam ceva mai simplu. zid
Exact la acest video ma refer:



Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 25 Oct 2009, 8:47 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de totolina Dum 25 Oct 2009, 8:25 am

da, am vazut ca iau altfel ochii decat stiam si eu. cand lucreaza pe fata (knit) ei iau fiecare ochi introducand andreaua de la stanga spre dreapta, eu le iau de la dreapta spre stanga. nici nu stiu daca ma fac inteleasa. zid
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aidaalex Dum 25 Oct 2009, 2:11 pm

crysfresh a scris:Buna fetelor! Ma puteti ajuta cu indicatii cum se poate face caciula din imagine?


Multumesc!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Modelul asta e crosetat. Gasesti aici schema:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Oct 2009, 8:08 pm

Admina exact cum a zis Totolina - knit = lucrezi ochiul pe fata, purl = lucrezi ochiul pe dos. Exact asa cum stim noi de la bunica, fara alte imbarligaturi. Americancele se complica ingrozitor atunci cand impletesc, fac o gramada de miscari din incheieturi - mai ales cele care tin firul de lucru in mana dreapta.
Rezultatul e acelasi, ochiurile arata identic, numai ca sa lucrezi ca ele ar dura mai mult si ai da din maini inutil mai mult.

Spune-mi daca vrei sa-ti traduc pas cu pas un model de soseta. pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Dionisia Mier 28 Oct 2009, 2:51 pm

aisha, eu zic sa pui si poza, ca am vazut ca sunt mai multe moduri de a face calcaiul ;
mie imi place acela care are triunghi ,dar nu strica sa inveti mai multe
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marilyn Vin 30 Oct 2009, 12:37 pm

fetelor am nevoie de ajutor tricot cate ochiuri sa pun pe andrea ca sa imi iasa 53 cm????sau cum se calculeaza ochi/cm????? Rolling Eyes va rog Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 4246 ajutati-ma ca niciodata nu am stiut cum sa fac treaba asta si mereu am facut si am desfacut pana mi-a iesit si nici atunci fix cum trebe tricot
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 30 Oct 2009, 2:09 pm

depinde de firul pe care il ai si de marimea andrelelor cu care lucrezi.
Ca sa nu mai tot faci si sa desfaci, inainte de a te apuca de lucrul propriu-zis, fa o mostra , adica pune cam 20-25 de ochiuri ( cam cat crezi ca inseamna 10 cm + cateva ochiuri in plus) si lucreaza un pic mai mult de 10 cm .
Pui aceasta mostra pe o suprafata plana si pui centimetrul peste. marchezi cu doua ace o lungime de 10 cm (dupa marcajul centimetrului) si apoi numeri ochiurile dintre cele doua ace. Sau nu mai pui nici un ac, numeri pe langa centimetru cate aochiuri ai la 10 cm. La fel procedezi si pe verticala si afli cate randuri intra la 10 cm.
Pe baza rapoartelor pe care le obtii poti calcula apoi un intreg tipar de pulover, jacheta,...etc
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marilyn Vin 30 Oct 2009, 2:18 pm

hmm lucrez cu fir de aprox 2 mm si un pic..si cu andrele de 4mm.grosimea firului am estimato eu.pe scul scrie k se folosesc andrele de 4 sau 4,5 mm.multumesc mult de tot pt ajutor Merci . e bine ca am terminat niste manecute care vreau sa le atasez la pulovarasul catelusei si au cam 13 cm latime asa ca nu mai fac mostra masor direct pe ele.sunt lucrate cu acelasi fir si aceleasi andrele. multumesc inca odata pt ajutor pupi kiss hug
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marilyn Dum 01 Noi 2009, 5:24 pm

fetelor duminica nu se lucreaza asa-i???
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 01 Noi 2009, 6:22 pm

Marlyn,ai dreptate,nici nu sunt lucrati astazi ciorapii,explicatiile le-am dat astazi.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marilyn Dum 01 Noi 2009, 6:24 pm

ahh nu ti-am facut observatie doar am intrebat (pt mine) asa stiam de la bunica mea dar vroiam o parere mai "tanara" pupi n-avea legatura u ciorapeii care sunt foarte draguti love
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Noemi Lun 02 Noi 2009, 12:34 am

Eu lucrez duminica, pt ca in timpul saptamanii am servici si seara ma mai iau cu treaba prin bucatarie... iar duminica daca lucrez de mana, pt mine este cea mai mare placere si relaxare, deci nu o iau ca pe o munca deci inseamna ca nici nu e pacat... off topic
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Cum ingrijim articolele impletite manual? Cum spalam firele?

Mesaj Scris de Admina Lun 02 Noi 2009, 8:13 am

Am niste sculuri cam prafuite si vreau sa le spal chiar inainte de a le lucra. Cum spal sculurile? Manual banuiesc, dar cu ce? Detergentul praf nu ramane printre fire? Si sculurile astea sunt de lana, nu stiu daca are importanta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 02 Noi 2009, 9:40 am

Admina poti spala si fire asa cum ai tu, nelucrate, dar si firele pe care le-ai obtinut dupa ce ai desirat un pulover sau altceva lucrat, pentru a le indrepta inainte de a lucra din nou cu ele.
Trebuie sa fie facute rotocol, adica infasurate larg pe dupa maini sau pe dupa spatarul unui scaun. Le legi in doua locuri cu o bucata de fir.
Umpli chiuveta cu apa rece spre calduta (mai ales daca firul este de lana si apa calda l-ar putea impasli), si pui un pic de detergent lichid pentru lana (perwoll) sau un pic de sampon. Pui sculul (sculurile - cate incap, dar fara sa fie prea inghesuite) inauntru si il/le afunzi in apa , dar fara sa agiti. Le lasi acolo 20-25 de minute, dupa care scurgi apa din chiuveta.
Umpli din nou chiuveta cu apa si limpezesti sculurile(tot fara sa agiti), apoi scurgi apa . Daca este nevoie repeti operatiunea.
La sfarsit presezi firele pentru a se scurge cat mai multa apa din ele, dar fara sa storci , pentru ca sunt foarte sensibile cand sunt ude si se pot degrada usor.
Le infasori intr-un prosop gros si presezi pentru a absorbi apa din fire. Nu trebuie sa mai picure apa din ele.
Apoi le atarni de un umeras si le lasi la uscat. Se atarna de umeras pentru a se usca drepte firele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 02 Noi 2009, 8:10 pm

NOEMI,nu e pacat sa lucrezi,si eu lucrez duminica.stii cum e vorba aia:"nu-i pacat ce bagi in gura,e pacat ce scoti din gura".
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Noemi Lun 02 Noi 2009, 9:34 pm

maistra sau zici asa ca sa nu ma simt eu pacatoasa? asta e acum, ma simt un pic vinovata ca sunt ca nelumea, dar imi place mult prea mult. Ai dreptate, important e sa te simti un om corect, nu sa nu cosi duminica.
Oricum, daca tot sunt off topic, oricat as lucra eu si duminica, nu o sa o ajung niciodata pe camy la spor. Camy, te-ai prins de compliment?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 9 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 24 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB