Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 7 din 24 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dina_dorina Dum 28 Iun 2009, 1:42 am

Buna seara !

Daca sunteti dragute,si nu deranjej prea tare,si bine-inteles daca stiti,mi-ati putea explica cum sa fac acea margine zimtata de la botoseii de mai jos?
Multumesc frumos ! kiss
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty index termeni

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 28 Iun 2009, 3:03 pm

dina e simplu,ca sa faci colturi lucrezi cam 4 randuri normal ,de pe randul5(fata)incepi asa:scazi 2 ochiuri si inmultesti 1 ,scazi 2 si inmultesti unul,si tot asa.dupa terminarea randului lucrezi din nou 4 randuri normal si inchei.dupa terminare,se indoaie partea lucrata (dupa randul pe care ai scazut si ai inmultit )spre interior,adica spre dosul lucrului ,si asa iti apar colturile.sper ca am explicat destul de bine.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dina_dorina Lun 29 Iun 2009, 12:37 am

Maistra,iti multumesc foarte mult,ai explixat ff bine,defapt eu am facut de multe ori modelul asta insa nu stiam ca se foloseste si in acest caz zid
Inca o data,mii de multumiri kiss
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de trice Mar 01 Sept 2009, 3:54 pm

Va rog am nevoie de ajutor, nu ma descurc singura.
Am ales acest model

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si schita


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Din pacate nu inteleg mare lucru , nu stiu de unde sa incep si cu cate ochiuri. Ce sa mai spun ca din poza reiese ceva model sus in varful capului ca sa ma exprim asa parca ceva opturi, din diagrama nu inteleg ce e cu linia aceea ingrosata. Ce mai nu inteleg nimic tricot .
Am vazut imi place si vreau si eu. Va rog cine ma poate ajuta cu explicatii multe si pe indelete asa ca la incepatori Merci
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 01 Sept 2009, 4:30 pm

....habar n-am...
In afara de faptul ca torsada este de jur imprejurul cercului format din 8 sectiuni, nu in varful capului, nici eu nu inteleg nimic. Intr-adevar linia ingrosata din diagrama reprezinta o torsada.
Probabil mai intai se lucreaza banda cu torsada dupa diagrama (adica 6 ochiuri pe dos, 16 ochiuri pe fata, 6 ochiuri pe dos, iar la fiecare al 6-lea rand se realizeaza torsada la cele 16 ochiuri lucrate pe fata(8 cu 8 ) - DAR cifrele acestea sunt pentru firul folosit in modelul din revista-vezi mai jos!!),care iti va veni de jur imprejurul capului, apoi de pe una din marginile ei se ridica ochiuri pentru cerc , iar de pe cealalta margine se ridica ochiuri pentru cozoroc. Cozorocul trebuie sa fie dublu ca sa poti pune intaritura inauntru, altfel nu va sta asa.
In rest tiparul se calculeaza in functie de ce fir folosesti, cat de gros este, ce marime de andrele folosesti, cu alte cuvinte in functie de proba de ochiuri. Nu este un numar stas de ochiuri.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de trice Mar 01 Sept 2009, 5:01 pm

Ce e aia torsada Shocked
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 01 Sept 2009, 5:07 pm

8-uri cum le-ai spus tu - adica la fiecare al 6-lea rand lucrezi asa - (presupunand ca vei avea acelasi numar de ochiuri) 6 ochiuri pe dos, primele 8 ochiuri (din cele 16 lucrate pe fata) le pui pe o andrea de rezerva si le tii in fata lucrului, lucrezi pe fata urmatoarele 8 ochiuri, apoi lucrezi pe fata cele 8 ochiuri de pe andreaua de rezerva, apoi ultimele 6 ochiuri pe dos.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de trice Mier 02 Sept 2009, 2:34 pm

Am crezut ca e mai simplu dar se pare ca m-am bagat la ceva complicat Rolling Eyes
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 23 Sept 2009, 2:22 pm

Hello fetele,

Va-m urmarit la Concurs si m-a apucat si pe mine cheful sa incerc sa fac ceva, nu pentru concurs ca nu sunt capabila nici sa incep, va rog daca ma puteti ajuta si pe mine sa incep in fular, esarfa sau orice simplu sa ma pun la curent macar cu ceva simplu ca sincer sunt pe langa, pana acum spuneam ca nu imi place, dar azi mi-am luat andrele si ata sa vad daca mi-ar placea cu ele in mana rade , dar e ok, insa ma chinui de vreo 20 min sa incep si sincer nu reusesc. Va rog explicati-mi si mie. Merci Merci Merci
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 2:25 pm

Adica cum se monteaza ochiurile pe andrele?

caut imediat filmulete, pentru ca asa intelegi cel mai bine
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 23 Sept 2009, 2:31 pm

Merci Merci Merci Merci ioana, da cum se pune ata pe ace si cum se mere apoi Merci
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 2:38 pm

Uite aici filmulet cu metoda care mie imi place cel mai mult, o folosesc aproape de fiecare data.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru primul ochi de pe andrea e facut cu ajutorul unui nod simplu, ca la crosetat
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 23 Sept 2009, 2:59 pm

multumesc ioana, am reusit, mersi mult, va mai stresez, daca nu imi iese ce vreau Merci pupi
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 3:09 pm

Nu ne stresezi, daca ai vreo nelamurire suntem aici wink
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 23 Sept 2009, 3:13 pm

Va multumesc, stiu ca pot conta pe voi hug Merci Merci Merci Merci
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mier 23 Sept 2009, 4:29 pm

ioana soare a scris:Uite aici filmulet cu metoda care mie imi place cel mai mult, o folosesc aproape de fiecare data.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru primul ochi de pe andrea e facut cu ajutorul unui nod simplu, ca la crosetat
wink n-am mai vazut metoda asta interesanta. si vrei sa spui k nu pui ochiuri duble pt baza unui pulover? adica, montate asa, nu se ruleaza? sau visez eu prea mult?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Sept 2009, 8:18 pm

Sincera sa fiu nu stiu ce inseamna sa pun ochiuri duble.

Stiu mai multe metode de a monta ochiurile unele care au elasticitate si altele mai "tepene", unele decorative... Metoda asta imi place foarte tare deoarece are elasticitate, arata foarte frumos, este perfecta atunci cand ai de montat ochiuri in mijlocul unui rand , pot coase foarte frumos si estetic o bordura pe care vreau sa o atasez de respectiva margine.

De rulat se ruleaza daca randurile urmatoare sunt lucrate model jerseu, dar dupa ce spal si prind in ace la dimensiuni marginea ramane frumos dreapta si pot coase cu usurinta bordura. Nu am lucrat marginea de jos a unei bluze cu model jerseu si sa o las asa, am cusut cate o bordurica ceva. De obicei ori fac model elastic, ori punct lenes, ori elasticul il impletesc separat , pe lung (si in cazul asta lucrez doua randuri pe fata si doua randuri pe dos)si apoi ridic ochiuri de pe una din margini pentru pulover, si in felul asta nu se ruleaza nimic.

Metoda pe care am invatat-o cand eram mica mica de la bunica mea, cea in care lasi un fir lung si infasori pe dupa degetul mare mie nu prea imi place pentru ca "tine" , pentru ca raman cu ochiurile parca ar fi lucrate pe dos,nu se pot coase borduri fara sa se vada, pentru ca mi s-a intamplat de multe ori ori sa raman fara ata inainte da a reusi sa montez toate ochiurile si atunci tre sa o iau iar de la cap, ori sa ramana prea multa si atunci irosesc fir pretios.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 25 Sept 2009, 3:09 pm

Irish cum e cu ochiurile duble? M-ai facut curioasa Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Vin 25 Sept 2009, 4:22 pm

cred ca este cum spunea bunica ta, daca o fi.... wink firul se dubleaza si la montare folosesti mai mult degetul mare rade .

hai k e o metoda clasica.... sigur o stii kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty ma poate ajuta cineva?

Mesaj Scris de maximlidia Lun 28 Sept 2009, 9:46 am

salut fetelor eu sunt noua pe aici si am o mare rugaminte la voi:cine ma poate ajuta sa interpretez un tipar de tricotat?
nu cunosc prea bine abrevierele si nici nu stiu cate ochiuri se pun si cand se repeta modelul...
am un poncho pe care vreau sa-l fac..ma poate ajuta cineva si cu traducerea?despre el e vb.:
GARTER ST (back and forth on needle): K all rows.

PATTERN:
See diagram M.1. The diagram shows the pattern from the RS.
--------------------------------------------------------

SHOULDER WRAP:
Worked from neckline down, back and forth on circular needle in 2 pieces, sewn tog afterward.
Cast on 81 sts on circular needle size 5 mm with Silke-Alpaca.
Work 6 rows garter st. Insert a marker in the middle st.
Continue as follows from the RS: 5 garter sts, M.1 on the next 34 sts, K1, 1 YO, K1 (= st with marker), 1 YO, K1, M.1 on the next 34 sts, and finish with 5 garter sts.
Continue in pattern like this, AT THE SAME TIME inc 1 st on each side of st with marker on every other row - inc with yo as before. Incorporate the inc sts in M.1 as you go along. NOTE! On rows in pattern with K2 tog and YO, K all sts until there are enough sts for a full new repeat.
When piece measures 35 cm, or desired length – measure in the knitting direction and adjust to a full repeat of M.1 - cast off. Make 2 identical pieces and sew them tog in the outer loops of garter sts each side.

STRING:
Cut 2 threads measuring approx 300 cm each. Twist then until there resist, fold them double and let them twist again. Tie a knot each end and thread the string through the top row on neckline. Tie a bow at the front.
Explanation to pattern diagram
= K from RS, P from WS
= K from WS
= K2 tog
= 1 YO between 2 sts
Diagram


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
maximlidia
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : neamt
Data de inscriere : 28/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 28 Sept 2009, 10:28 am

PUNCT LENES(dus intors pe andrele): lucrati toate randurile pe fata.

MODEL:
Vezi diagrama M.1. Diagrama arata modelul vazut dinspre fata lucrului
--------------------------------------------------------

SAL:
Lucrat de la gat in jos, dus intors pe andrelele circulare, din 2 bucati care se vor coase ulterior una de cealalta.
Montati 81 de ochiuri pe andrelele circulare de 5mm cu Silke Alpaca.
Lucrati 6 randuri de punct lenes. Puneti un marker in ochiul central.
Continuati dupa cum urmeaza : Rand fata: 5 ochiuri punct lenes, lucrati dupa diagrama M.1. peste urmatoarele 34 de ochiuri, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata(ochiul central-ochiul cu markerul), 1 jeteu, 1 ochi pe fata, lucrati dupa diagrama M.1. peste urmatoarele 34 de ochiuri, terminati randul cu 5 ochiuri de punct lenes.
Continuati la lucrati modelul in felul acesta, si IN ACELASI TIMP inmultiti cate 1 ochi de fiecare parte a ochiului central(cel cu marker) la fiecare al doilea rand - inmultiti cu ajutorul jeteurilor, ca la primul rand. Incorporati ochiurile inmultite in diagrama M.1. pe masura ce avansati cu lucrul. NOTA! Ochiurile inmultite trebuie lucrate pe fata pana cand aveti suficiente ochiuri pentru a lucra din diagrama atat 2 ochiuri lucrate impreuna cat si jeteul aferent (pentru ca altfel se schimba numarul de ochiuri)
Cand lucrul masoara35 cm sau lungimea dorita - masurati pe directia in care impletiti si aveti grija sa terminati dupa o repetare completa a diagramei M.1. - incheiati toate ochiurile. Lucrati 2 piese identice si coaseti-le una de cealalta de-a lungul marginilor lucrate in punct lenes.

SNUR:
Taiati 2 fire de aproximativ 300cm fiecare. Rasuciti-le pentru a forma snurul. Innodati-i capetele si treceti-l prin primul rand al rascroielii gatului.

Daca vrei sa respecti modelul intocmai alege un fir de aceeasi grosime si cu aceeasi mostra de ochiuri ca Silke Alpaca, altfel nu-ti va iesi marimea din tipar.
Daca folosesti un fir de o alta grosime si cu o alta mostra de ochiuri, va trebui sa ajustezi tiparul in functie de mostra de ochiuri a firului pe care il vei folosi.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de maximlidia Lun 28 Sept 2009, 11:35 am

Multumesc mult Ioana..esti o dulce pupi hug

dar ai idee cat de gros e firul Silke alpaka?sau cu ce l-as putea inlocuii?
avatar
maximlidia
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : neamt
Data de inscriere : 28/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 28 Sept 2009, 11:46 am

Silke Alpaca are o mostra de ochiuri de 17ochiuri/22randuri = 10cm/10cm pe andrele de 5mm.
Un scul de 50 de grame are 60 de metri de fir.
Firul este un amestec de 80% baby alpaca si 20% matase si datorita greutatii are un drapaj foarte frumos.

Cauta ceva care sa drapeze asemanator si daca vrei sa nu mai modifici calculele pentru numarul de ochiuri cauta sa aiba aceeasi mostra de ochiuri - vezi pe eticheta sculului.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de maximlidia Lun 28 Sept 2009, 11:51 am

saru'mana scumpo hug
ai facut lumina in creierasul meu Smile pupi
avatar
maximlidia
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : neamt
Data de inscriere : 28/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de maximlidia Mier 30 Sept 2009, 12:18 pm

ioana mai am o rugaminte..
te rog frumos poti sa-mi traduci si datele acestui poncho..am doar un link
iti sunt recunoscatoare pupi
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Multumesc mult!
avatar
maximlidia
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : neamt
Data de inscriere : 28/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 7 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 24 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB