Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 5 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Vin 10 Apr 2009, 7:17 pm

Buna Ioana,

Am inceput sa lucrez abia acum modelul pe care mi l-ai tradus (cel cu "ridici 1 oc..."). Poti sa-mi spui cum lucrezi pe dos modelul asta?

De exemplu, la gentuta pe care tu ai lucrat-o asa, cum ai facut pe dos?

Multumesc! wink
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 10 Apr 2009, 9:26 pm

Iris uite aici am explicat modelul, detaliat pe fiecare rand. Incearca-l si vezi cum iti iese, si daca mai e ceva scrii si atunci eventual pun poze ca mai sus.
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Sam 11 Apr 2009, 1:58 pm

Multumesc Ioana,
Am vazut modelul si ca de obicei explicatiile tale sunt foarte clare (de ce nu or face asa si cei ce scriu literatura de specialitate, nu stiu).

Problema mea este cu un model la care ma chinuiesc de ceva timp: intai mental (ca asa incepe tortura) iar acum practic.

Am gasit si sablonul, schema, dar problema mea e ca imi spune ce si cum sa fac doar pe fata.

Atasez aici pozele, pentru ca eu nu i-am dat de cap nici macar cu ajutorul tau. Ma gandesc, insa, ca daca le vezi si tu si celelalte EXPERTE poate ma puteti ajuta.

Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Dum 12 Apr 2009, 11:21 pm

Iris am incercat modelul si iese intr-adevar foarte frumos, merita lucrat. O sa pun poza maine ca sa imi spui daca arata ca cel din revista, pentru ca in poza scanata nu vad bine vesta. Nu vad in detaliu.
La v-ul acela din sablon, ata o treci prin spatele lucrului, deci ea nu trebuie sa fie vizibila. Ei utilizeaza procedeul asta, cu ochiul luat pe andrea, ca sa apara pe fata lucrului un ochi alungit, lucrat o data la doua randuri ( adica doar pe randurile de dos, pe randurile de fata fiind asa cum zic ei, luat direct pe andrea fara a fi lucrat). In felul asta, pe fata lucrului va aparea un V alungit, un ochi de fata mai mare (cat doua randuri).
Eu la randurile de dos am lucrat ochiurile asa cum apar. Adica, daca la randul anterior (randul de fata) lucrasem ochiul respectiv pe fata , atunci pe randul de dos il lucram pe dos. Daca la randul de fata il lucram pe dos, pe randul de dos lucram ochiul pe fata. Ochiurile luate pe andrea ( v-urile acelea ) pe randurile de dos le lucram pe dos. Ai grija cand il lucrezi,sa nu iasa rasucit. De asta spun ei sa il iei ca pentru lucrul pe dos, in felul asta iti va aparea la randul urmator( rand dos) pregatit ca sa il lucrezi pe dos (ca sa nu risti sa il lucrezi rasucit)
La partea cealalta a modelului ( cea cu diagonalele lucrate ca si minitorsade de 2 ochiuri) deoarece se deplaseaza modelul spre dreapta sau spre stanga, vei avea mereu minitorsada de 2 ochiuri alcatuita dintr-un ochi pe fata si unul pe dos (nu neaparat in ordinea asta, si chiar daca sunt dintr-un ochi de-un fel si unul de altfel, la realizarea torsadei, le vei lucra pe amandoua pe fata, asa cum precizeaza ei la legenda, la explicatia simbolului) . Asa ca vei vedea ca torsada nu arata ca o torsada, ci ca o diagonala alcatuita din ochiuri pe fata.

Nu scrie nicaieri la explicatii ca la randurile de dos ochiurile se lucreaza asa cum apar? Eu am intalnit modele unde tot asa sablonul arata numai randurile de fata , dar undeva era precizat ca la randurile de dos ochiurile se lucreaza asa cum apar.

Sper sa-ti fie de ajutor ce ti-am scris. Revin maine cu poza.

Noapte buna!
kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Lun 13 Apr 2009, 9:50 am

Multumesc Ioana,

Am inteles asa: ochiurile nelucrate pe fata lucrului, pe spate le voi lucra pe dos.

La torsade mai am cateva neclaritati:
1_pe spatele lucrului, voi lua ochiurile pe andreaua separata spre fata lucrului? (daca pe fata le-am luat spre spatele lucrului).
2_si pe spatele lucrului voi lucra ochiurile de torsada tot pe fata?
3_voi decala ochiurile de torsada spre directia de miscare a liniei transversale? (astfel incat sa ajung la un ochi de pe fata altul pe dos).

Astept fotografiile tale, cum ai petrecut de Florii?

Pe curand! hug
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Apr 2009, 10:12 am

'neata!

Imi cer scuze, dar am uitat aparatul foto acasa(acum sunt la birou) si abia diseara o sa pot pune poze. (adica merg acasa, iau aparatul si ma intorc la birou, pt ca eu doar aici am net Sad )

Revin in 10 min. si iti scriu primele 10 randuri detaliat ca sa incerci sa lucrezi dupa explicatiile mele, nu dupa sablon.
Pe spate nu se lucreaza torsade, deci nu incaleci ochiurile, lucrezi normal. La randul de fata lucrand ambele ochiuri ale torsadei pe fata, la randul de dos vei avea la torsada doua ochiuri de lucrat pe dos, simplu, neincalecate.
Revin wink


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Lun 13 Apr 2009, 10:57 am, editata de 3 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Lun 13 Apr 2009, 10:46 am

Salut!

Aaaaaa! Acu' vin de acasa! Pai da,asa are sens. Deci pe spate nu se fac torsade!

Mrs mult, astept foto... kiss
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Apr 2009, 10:56 am

R1 (r. fata) : 1 ochi margine, 1 ochi dos, [ 1 ochi pus pe andreaua ajutatoare in spatele lucrului, ochiul urmator se lucreaza pe fata, apoi se lucreaza ochiul de pe andreaua ajutatoare pe fata, apoi 1 ochi dos] x 5 ori, [1 ochi ridicat ca pt lucrul pe dos, cu firul trecut prin spate, 2 ochiuri pe dos] x 4 ori, 2 ochiuri pe dos, 1 ochi de margine.

R2 (r. dos): 1 ochi margine, 2 ochiuri fata, [2 ochiuri fata, 1 ochi dos] x 4 ori, [1 ochi fata, 2 ochiuri dos] x 5 ori, 1 ochi fata, ochi de margine.

R3 (r.fata) : 1 ochi de margine, [ 1 ochi pus pe andreaua ajutatoare in spatele lucrului, ochiul urmator se lucreaza pe fata, apoi se lucreaza ochiul de pe andreaua ajutatoare pe fata, apoi 1 ochi dos] x 5 ori, 4 ochiuri dos, [1 ochi ridicat ca pt lucrul pe dos, cu firul trecut prin spate, 2 ochiuri pe dos] x 3 ori, 1 ochi ridicat ca pt lucrul pe dos, cu firul trecut prin spate, 1 ochi dos, 1 ochi de margine.

R4 (r. dos) : 1 ochi de margine, 1 ochi fata, 1 ochi dos, [2 ochiuri fata, 1 ochi dos] x 3 ori, 4 ochiuri fata, [1 ochi fata, 2 ochiuri dos], 1 ochi de margine.

R5 (r.fata) : 1 ochi de margine, 2 ochiuri dos, [ 1 ochi pus pe andreaua ajutatoare in spatele lucrului, ochiul urmator se lucreaza pe fata, apoi se lucreaza ochiul de pe andreaua ajutatoare pe fata, apoi 1 ochi dos] x 4 ori, 1 ochi dos, [1 ochi pus pe andreaua ajutataoare in fata lucrului , ochiul urmator se lucreaza pe fata, apoi se lucreaza ochiul de pe andreaua ajutatoare pe fata, apoi 1 ochi dos] x 1 data, 1 ochi dos, [1 ochi ridicat ca pt lucrul pe dos, cu firul trecut prin spate, 2 ochiuri pe dos] x 3 ori, 1 ochi ridicat ca pt lucrul pe dos, cu firul trecut prin spate, 1 ochi dos, 1 ochi de margine.

R6 (r.dos) : 1 ochi de margine, 1 ochi fata, 1 ochi dos, [2 ochiuri fata, 1 ochi dos] x 3 ori, 1 ochi fata, [1 ochi fata, 2 ochiuri dos] x 1 data , 1 ochi fata, [1 ochi fata, 2 ochiuri dos] x 4ori, 2 ochiuri fata, 1 ochi de margine.

Deci ai inteles, atunci nu mai continui pana la randul 10. Oricum nu e nevoie, pentru ca e la fel. wink
Diseara pun poze
kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Lun 13 Apr 2009, 11:06 am

Super tare esti frate! Ma intreb cum d-zeu te-ai prins de figura?! Si cat m-am chinuit... Merci
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Apr 2009, 10:59 am

Scuze pentru intarziere, dar aseara n-am mai apucat sa ajung inapoi la birou.

Asa mi-a iesit mie modelul din sablon (primele aprox.17 randuri). Eu am lucrat cu bumbac pus in 2 ca sa fie un pic mai gros, dar din lana cred ca ar fi fost mai moale si mai fin un pic.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Mar 14 Apr 2009, 11:03 am

Sad Ti-a iesit superb! La mine nu se vad dungile transversale, se vede ceva ca un fagure...

Nu ma mai joc...
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Apr 2009, 11:39 am

scratch nu-mi dau seama de ce. eu am lucrat exact asa cum am scris, nimic in plus sau in minus. Poti sa pui poza cu modelul care ti-a iesit tie? Poate asa imi dau seama.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Mar 14 Apr 2009, 11:41 am

Da, asa voi face: voi veni cu "probe incriminatorii", dar cand ajung acasa pt ca de la birou nu am cum...

Cred ca mana e de vina... rade
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Mier 15 Apr 2009, 3:10 pm

Buna!

Scuze ca nu m-am tinut de cuvant cu fotografiile, iar acum nici nu mai am ce fotografia pt ca am desfacut tot! Smile pentru a nu stiu cata oara...

Cand am primit explicatiile de la tine (inainte sa-mi spui R1..R2...) m-am apucat de lucru, cand am primit pas cu pas ce trb sa fac am verificat doar daca intelesesem corect si i-am dat inainte, cand am vazut foto, a fost clar: undeva greseam.

Si mi-am dat seama unde: sa nu razi! zid Incepusem modelul din partea stanga (asa cum citim) si deci de la coada la cap.

Acum, dupa ce am desfacut de atatea ori ca apoape a ajuns vesta second-hand, in sfarsit e in regula: mi-a iesit si mie ca si tie.

Multumesc mult pentru ajutor si pupici!
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 15 Apr 2009, 3:33 pm

Ma bucur ca ti-a iesit modelul! hug

Dar de ce zici ca a ajuns vesta de second hand? Nu incercai modelul cu un rest de ata de care sa nu-ti para rau? Eu asa fac cand nu sunt sigura de ce iese. Si, foarte important, inainte sa incep puloverul, jacheta, vesta etc... impletesc o mostra de 10/10cm din ata pe care o voi folosi la acel proiect, ca sa vad cate ochiuri si cate randuri intra, si in functie de asta stabilesc cate ochiuri montez, cate randuri lucrez, cate ochiuri e necesar sa scad pentru talie, cate sa inmultesc la loc pentru bust.
Daca lucrezi dupa un tipar, ca de ex. cel al vestei tale, e iarasi foarte important sa impletesti aceasta mostra, pentru ca tot tiparul se invarte in jurul atei pe care au folosit-o ei si pe care au luat-o in calcul la realizarea acestuia. Daca tu folosesti o alta ata, mai subtire sau mai groasa, un alt nr. de andrele, se schimba tot. Si daca nu tii cont de asta , vei munci o gramada dupa care vei constata ca rezultatul nu se potriveste exact asa cum ai dori.
Si eu de multe ori sunt nerabdatoare sa incep, si parca mi-ar fi lene sa mai pierd vremea cu impletitul mostrei, dar pe urma imi spun ca mai bine pierd o jumatate de ora decat cateva zile si mai rabd un pic.Smile
Spor la lucru! Te asteptam cu poze! kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de iris_damian@yahoo.com Mier 15 Apr 2009, 3:42 pm

Foarte bune sfaturile tale, dar...stii tu cum e cu mintea cea de pe urma... Sper ca pe anul viitor sa termin si eu vesta rade si sigur revin cu poze.

Succes si tie in proiectele in curs!
avatar
iris_damian@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Apr 2009, 9:48 am

Am gasit un fel de gherghef de tricotat, cautand altceva pe internet:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si informatii despre el, Aici. Eu as incerca sa-mi fac un asa dispozititv sa vad daca merge folosit mai usor decat andrelele. In principiu se tes firele printre acele cuie, pare usor... mai usor decat tricot Va tin la curent, daca il fac.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Mar 28 Apr 2009, 10:14 am

Interesant ghergheful de tricotat Admina, astept sa-l faci si sa ne scrii mai multe despre el wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mar 28 Apr 2009, 11:13 am

Mie mi se pare complicat cu ghergheful. Asta pt ca m-am obisnuit de mica cu andrelele.

Ioana, ajutor, din nou!
Pt firul meu frumos si portocaliu (pe care l-am postat la fire)am decis sa fac modelul ASTA (vorbesc numai de modelul lucrat, nu de obiectul finit) si treaba aia cu 2 ochiuri lucrate impreuna pe dreapta - pe care mi-ai exemplificat-o cu foto mai inainte - imi iese greu de tot! zid Ma chinui pana scad si trec ochiurile....o mie de ani!!! In ritmul asta, o sa termin la iarna! E vreun secret pe care eu nu il stiu? E drept ca lucrez pe andrele circulare, care sunt un pic cam boante.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 28 Apr 2009, 12:13 pm

E interesant ghergheful, eu le vazusem pe cele circulare ("loom" le spune in engleza) si mi-a placut ideea. Cu ghergheful asta am vazut ca iese impletitura dubla, cu ambele fete la fel si dosul in interiorul lor. Cred ca e mai usurel decat sa faci impletitura dubla pe andrele, dar e nevoie de exercitiu. Mie si ghergheful si loom-ul acela mi se par mai distractive si de asta cred ca ar fi o joaca creativa foarte potrivita pentru copii.

Aisha m-am uitat pe model si vreau se te intreb daca vrei sa respecti diagrama exact asa cum e ea. Ca acolo ai 3 tipuri de scaderi. La un moment dat ai si 3 ochiuri luate impreuna.

Semnul asta \ inseamna scazatura spre stanga si am inteles ca iti iese usor.

Semnul asta / inseamna scazatura spre dreapta si :

- te-as directiona catre niste filmulete de pe youtube, dar trebuie sa ai grija, ca americancele si britanicele (si or mai fi si alte natii) au ochiurile pe andrea invers decat noi. Si infasoara ata diferit.
Uite aici filmulet demonstrativ.
Daca observi are bucla este invers pe andrea adica ata care la noi e in spate ei o au in fata. Tinand cont de asta, inainte sa le lucrezi impreuna asa cum arata acolo, trebuie sa ti le intorci pe amandoua si tu pe andrea ca sa arate asa. Altfel le vei lucra rasucit, si in cazul asta scazatura ta spre dreapta va arata un pic diferit fata de scazatura spre stanga (o diagonala cu ochiuri rasucite si una cu ochiuri normale)

Semnul asta /\ inseamna : - treci un ochi nelucrat pe andreaua dreapta, cu urmatoarele doua ochiuri faci o scazatura spre dreapta (ca mai sus), apoi ochiul nelucrat il treci peste ochiul format dupa scazatura. Astfel in loc de trei ochiuri pe care le-ai avut , va rezulta un singur ochi.

Daca vrei fac diseara poza si exemplific.

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mar 28 Apr 2009, 2:27 pm

Da, vreau sa respect intocmai schema, dar vreau sa o fac cu mai putine ochiuri - ca sa iasa romburile mai mici. Nu m-am prins cum zici tu ca din 3 ochiuri raman 1 (la ultima explicatie). Adica iau ochiul nelucrat pe dreapta, scad 2 la stanga, trec peste ochiul nelucrat...deci imi raman 2 ochiuri din 3, si toate pe dreapta... dar la dreapta nu mai scad?....... zid Astept poze, pt lamurire si iluminare maxima ! Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 28 Apr 2009, 3:26 pm

Il treci peste si ii dai drumul de pe andrea. Asa ca ramai doar cu un ochi.
La dreapta nu mai scazi, pentru ca acolo este varful rombului, acolo se intalnesc cele doua scazaturi ( diagonalele spre dreapta si stanga), si asa va si arata aceasta scazatura 3 la 1, ca si cum se imbina dreapta cu stanga.
Daca te uiti pe diagrama semnul /\ e intre doua jeteuri. Jeteu = 1 ochi crescut. Deci tu la /\ scazi 2 ochiuri ( din 3 ramane 1) si cresti doua ochiuri ( cu cele 2 jeteuri) pentru ca in felul asta sa pastrezi constant numarul de ochiuri. Deci daca ai mai face inca o scazatura, ai ramane cu minus un ochi.
La rascroieli si daca vrei sa conturezi talia va trebui sa scazi nr. de ochiuri, insa asta faci la margini, nu in interiorul modelului.

O sa fac diseara poze si le postez maine dimineata, ca din pacate acasa nu am internet. Sad

O zi frumoasa in continuare! hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mier 29 Apr 2009, 9:37 am

Ioana, multumesc. Merci Acum mi-e clar. Nu stiam ca trebuie sa dau drumul ochiului de pe andrea. Modelul il mai aveam explicat intr-o carte veche de pe la bunica - dar de acolo n-am inteles nimic. Pana la urma mi-a fost de mai mare ajutor schema de pe Drops.
Acum urmeaza problema cea mai mare:calculul ochiurilor ca sa-mi iasa modelul frumos, chiar si atunci cand scad pt rascroieli.
Daca ai facut foto, te rog posteaza!

O zi frumoasa tuturor! sunny
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 29 Apr 2009, 10:30 am

Aisha acum incarc pozele pe photobucket si le postez. Au iesit un pic intunecate dar se intelege.
Referitor la nr de ochiuri chiar vroiam sa iti scriu de ieri. In primul rand, inainte sa te apuci de lucru trebuie sa stabilesti cum vrei sa iti vina. Adica sa ii stabilesti dimensiunile. Daca ai un top care iti place cum iti vine poti sa il masori si sa il faci la aceleasi dimensiuni. Pe urma, cu firul si andrelele pe care le vei folosi la impletitul topului fa o mostra cu modelul, dupa diagrama, ca sa vezi ce dimensiuni are un romb. In functie de cati centimetri are un romb pe latime stabilesti cate repetitii de model o sa ai si de aici rezulta si numarul de ochiuri pe care il montezi pentru fata, respectiv spate(pentru ca stii cate ochiuri iti intra la un romb).
La brate stailesti cam cat de rascroit vrei sa fie, adica cam cu cati centimetri vii spre interior. Parerea mea ar fi, in functie de cat de lat e un romb, sa rascroiesti cu un romb, un romb si jumatate, doua romburi (daca sunt mici)pentru a arata frumos in sus spre umeri. Dar cum la rascroiala scazatura totala se realizeaza pe mai multe randuri, atunci pana sa o termini si sa scazi cu fix un romb sau un romb si jumatate sau doua, cu care vei merge drept in sus spre umeri, vei avea cateva randuri intermediare in care ochiurile de la margine nu se vor integra foarte bine in model.
In explicatia modelului ei spun ca ochiurile care nu se incadreaza in model sa le lucrezi simplu jerseu fata.
Si la gat la fel. In poza am vazut ca la gat e lucrat jerseu fata, dar tu poti sa mergi cu modelul pana la capat, acolo e asa ca sa se potriveasca cu marginea de jos.

Aaaaa era sa uit - in functie de cat de inalt e un romb stabilesti si la ce inaltime incepi rascroiala bratelor , ca poate e nevoie sa muti cu un rand doua trei mai sus sau mai jos ca sa termini la umeri cu un romb complet sau cu fix o jumatate de romb. In felul asta cand imbini la umeri fata cu spatele vei avea o continuitate a modelului.

Revin cu poze imediat

Am revenit! Smile

Admina, Diada daca sunt prea multe poze, si ocupa prea mult loc, le las doar o zi, doua, dupa care le inlocuiesc cu un link catre albumul din photobucket. Nu stiu cum sa le pun mici pe forum si sa se deschida cand dai click pe ele Embarassed

Pozele sunt pentru scazatura 3 ochiuri la 1 , si cuprinde si scazatura spre dreapta, deci cu ocazia asta le arat pe amandoua.Smile
Pentru poze, si doar pentru poze nu am facut jeteul dinaintea scazaturii pentru ca se incurca ata si nu se vedeau bine celelalte ochiuri.

1. In prima poza - am impletit pana la locul unde urmeaza scazatura. Deci primele trei ochiuri de pe andreaua stanga sunt cele din care se executa. Le numerotez de la dreapta la stanga cu 1,2 si 3 ca sa fie mai usor de explicat. Acestea sunt:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2. Se ia ochiul nr.1 pe andrea, simplu :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Ochiurile 2 si 3 trebuie intoarse pe andrea pentru ca atunci cand sunt tricotate impreuna sa nu iasa rasucit. Pentru asta se procedeaza asa - se introduce andreaua in ochiul 2 din spate in fata ca in poza :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4. Se lasa pe andreaua dreapta :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

5. Se procedeaza la fel si cu ochiul 3 :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

6. Se trec ochiurile 2 si 3 inapoi pe andreaua stanga asa intoarse. Se observa in poza ca sunt intoase fata de ochiurile urmatoare de pe andrea , adica ata care la ochiurile 2 si 3 este acum in fata, la urmatoarele e in spate:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7. Se lucreaza ochiurile 2 si 3 impreuna in felul urmator - se introduce andreaua dreapta in ambele ochiuri din stanga spre dreapta (din fata in spate) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

8. Se lucreaza :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

9. Rezulta un ochi, si scazatura arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

10. Apoi se introduce andreaua stanga in ochiul 1 asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

11. Si se trage peste ochiul rezultat mai devreme in urma scazaturii spre dreapta si i se da drumul :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

12. Privire de ansamblu

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

edit Admina: Ioana, am editat eu mesajul, te rog sa verifici daca sunt bine puse, pozele. Parca am explicat la tutorialul de poze cum se face sa apara pozele "clickable thumbnail", daca nu, intreaba la Tehnic si vedem noi hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mier 29 Apr 2009, 1:46 pm

Ioana, mi-ai fost de un real ajutor! Iti multumesc pt explicatii + foto. Ca de obicei, foarte clare si explicite. Merci
Ai fi buna sa predai cursuri de tricotat on-line. wink

Mii de multumiri, inca o data!!! kiss
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 5 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB