Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Modificarea si stramtarea hainelor

+80
Panea Laura
olympia
Gianina4ever
stoy
Steluzza
zsofia
iolanda evelina
ismi3ismi
aurishta
Uca
rosita
aurelia.c
florindogul2011
SilviaDumitrescu
firicel
myhappyfeet
Motzu
margot
dktimi
ramonasimon_74
feiercarmen
christel
ema
bibitu
iris6
sandydeea
cory74
Danny24
mickyta
Giobsy
narcisa
MagdaMarin
clodi
monica11
came_lia
augustin87r
amnro
Raluck_Doll
bobitica
Alina.C
europolis
BITZA7575
caty80
DANIELA.I
scamutza
kisslandia
myky7robc
Usagy
Karina33
degetica
leonutza69
madalina16
zylv
sweetlizzuka
alexaaa08
fufa021978
dana131208
ileana cosanzeana
ioana soare
deja
ariana
aisha
RalucaS
abbba
geany
julix_2007
vilcris
duchess
lorinaoo1
dorinamisov
Camy
kla78
arime
MihaelaT
Kristina
tomari
emilia
Admina
diada
kindaras
84 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de Danny24 Sam 16 Oct 2010, 4:32 pm

Ingenioasa modificarea, Mickyta!
Vin si eu cu 2 modificari efectuate vara asta.
Primul este un tricou cu trupa mea de suflet, Korn, cumparat acu vreo 8 ani. Initial a fost un M ptr barbati, ca pe vremea aia nu se prea gaseau tricouri rock pentru fete (si aucm sunt prea scumpe). Am hotarat ca e pacat sa stea degeaba in dulap, si am vrut sa-l port vara astala concertul lor din Tg. Mures.Nu e exceptional, dar e purtabil.Asta a iesit: Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Al doilea este un tricou primit cadou tot la festivlaul Peninsula de la Tg.Mures de care am pomenit mai sus, in urma colectarii si reciclarii a 40 de pet-uti sau 1,5 m pahare de plastic (am fost grup de 4 si am luat fiecare cate un tricou):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Danny24 in Sam 16 Oct 2010, 4:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : micsorat poze)
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de geany Dum 17 Oct 2010, 12:13 am

Frumos rezultat, sa le porti cu placere de cate ori ai ocazia.Smile

Si eu am in plan niste modificari, sper sa apar in curand cu ele...
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de Danny24 Dum 17 Oct 2010, 4:02 am

Multumesc, Geany. am si eu mai multe in plan, dar timp sa fie.... deh, facultate, an terminal..... dar tot fac eu cumva Smile
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de cory74 Dum 17 Oct 2010, 10:03 am

Danny, super modificari, te-ai orientat bine ! Chiar ca era pacat sa le ti degeaba, cand le puteai modifica chiar tu! Smile

Eu am tricouri cu imprimeuri americane, temtica rock ( imprimate de mine) si chiar ma gandeam sa nu le mai arunc pe cele uzate, ci sa pastrez fata imprimata pt a face pernute de decor pt camera lui fi-miu! wink
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de amnro Dum 17 Oct 2010, 10:35 am

danny, super tricourile. si eu folosesc metoda asta, facem circuitul tricourilor in familie: eu pe ale sotului, cele mici pe ale mele lol!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de Danny24 Dum 17 Oct 2010, 12:53 pm

Si la mine e in familie.... de obicei tricourile prietenului meu nu ii mai sunt bune dupa un an, doi, si m-am hotarat sa le reciclez pe cele vechi pentru mine Smile . Cory, vrem sa vedem si noi fetele de perna wink !
Danny24
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de sandydeea Dum 17 Oct 2010, 9:14 pm

Eu modific cam tot ce imi pica in mana. Majoritatea pantalonilor mei(blugi sau oricare alt material) sunt modificati. Am si bluze modificate, dar mai putine. Momentan am inceput prin primavara o rochita faina ca cea verde din filmul Enchanted. Momentan am modificat un capot vechi intr-un soi de pelerina(ca in film). Uff...sper sa o termin candva...acum am gasit si o rochita veche ca sa pun pe dedesupt...voi vedea

Ei...daaa..visez sa arate asa...dar nu cred ca va fi asa fain...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sandydeea
sandydeea
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2010

http://www.sandydeea.ro

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de iris6 Vin 12 Noi 2010, 11:04 am

Buna si bine v-am gasit!
Sunt noua pe aici pe forum, il citesc cu mult drag si bineneteles sunt noua in croitorie.Am o rugaminte daca se poate sa ma ajutati si pe mine cum as putea modifica o pereche de pantaloni a sotului. Nu stiu ce ar trebui facut la ei, insa mie nu imi place cum ii vin. Voi incerca sa atasez si poze
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu ma gandeam sa ii descos niste blugi care sunt buni de el si sa ii fac si pe acestia dupa tiparul blugilor :D.
Astept idei,va rog...sa nu ii stric pantalonii Smile)
iris6
iris6
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/11/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de bibitu Vin 12 Noi 2010, 2:18 pm

in general pe persoanele mai ......... nu prea le vin bine hainele si cat am cauta sa le strimtam sa le modificam nu ies ca cele de cumparat ,eu m-am chinuit cu o pereche de pantaloni ai unchiului meu si nu am reusit mai ales ca eram incepatoare,una e cand ii croiesti tu si ii faci si alta e cand ii modifici,deci trebuie sa-i desfaci detot si apoi sa -i croiesti si sa-i faci la loc ,asta e parerea mea ,daca are altcineva altceva de spus nu ma supar .Si altceva niciodata nu o sa stea o pereche de pantaloni de stofa sau alt material asa cum stau blugii
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de tomari Sam 13 Noi 2010, 11:06 am

Iris asa cum a spus bibitu singura solutie este refacerea lor. Din foto clar rascroitura la spate este prea scurta, lateral se vad cutele care "trag spre spate" iar linia cusaturii nu cade drept ci ) , la fata vesnica poveste cu cracii interiori largi. Exista varianta sa-i desfaci doar la spate de sus pana jos ptr remediere dar mi se pare mai complicat fiind novice in croitorie.
Poate vin fetele si cu alte idei




tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de iris6 Sam 13 Noi 2010, 10:45 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca ii voi desface si voi incerca sa ii refac, pentru ca asa oricum nu il las sa ii mai poarte. Cand i-a cumparat nu erau asa, dar dupa cateva spalari au devenit insuportabili pentru mine.Sper sa iasa intr-un fel :d.
Spor la lucru!
iris6
iris6
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/11/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de ema Mar 16 Noi 2010, 12:18 am

am cumparat acum citiva ani un compleu Frumos, nimic de zis dar la umeri parca as fi Tom (Tom si Jerry) cind isi pusese un umeras in veston ca sa-si lateasca umerii Au pus cretinii umeri din burete gros (cred ca sunt pentru paltoane) la material subtire de vara Eu am gitul lung si subtire si capul micut si cu umerii aia arat minunat Sta compleul meu si se uita la mine si eu la el Daca reusesc sa-i dau umerii jos (au o cusatura ca naiba ca merge buretele acela pina in cusatura reverului) si il las fara umeri, credeti ca se vede aiurea? Macar sa nu-l stric Asa caut pe cineva cu capul mare si git gros si-l fac cadou
Si inca ceva; de ce toti pantalonii pe care ii fac din Burda stau pungiti in fata de la jumatatea prohabului in jos? Cum sa-i iau?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de geany Mar 16 Noi 2010, 8:30 am

Incearca sa rascroiiesti curbura turului. Eu asa am observat la mine, daca turul e ma rotunjit nu mai arata pantalonul ca imbracat peste pampers Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de ema Mar 16 Noi 2010, 8:46 am

Multumesc Geany Eu ii mai luam pe parti dar stateau prea intinsi Am sa incerc si asa
Ce zici: sa scot sau nu umerii din burete de la taiorul de vara?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de bibitu Mar 16 Noi 2010, 11:10 am

ema incearca si scoate umerasii cei grosi si pune altii mai subtiri poate scapi numai cu asa ceva ca am patit-o si eu ,iar eu sunt mai grasuta si tot nu mi-au placut ,am scos si am pus altii mai mici
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de bibitu Sam 20 Noi 2010, 8:37 pm

am venit cu 2 poze de la modificat pantaloni special blugi deoarece sunt mai plinuta


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de christel Lun 29 Noi 2010, 1:10 am

Am si eu o pereche de blugi cumparati acum un an(mi-au placut atunci mult dar erau cam mari, dar i-am cumparat asa, iar acum in ultimul an am mai slabit, asadar acum sunt cam cu vreo 2 numere mai mari. Cum as putea sa-i modific? Sunt tare largi,lungi cum ii modific pe parte exterioara, la buzunare ca are capse, la tur cum ii modific, betelia o dau jos?

Tot citesc ca ati modificat blugi, dar n-am gasit unde s-a mai scris.

Multumesc si astept pareri.
avatar
christel
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/11/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de bibitu Lun 29 Noi 2010, 8:19 am

am patit si eu cu o pereche ,am cumparat barbatesti ca cei de dama nu imi veneau si iam luat cam mari dar eu am taiat din portiunea de linga fermuar si buzunar ca acolo nu sunt capse ,am taiat cite o fisie mica ,dar trebuie sa lasi si de rezerva de coasere sa nu ii faci prea mici pe urma
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de feiercarmen Mier 01 Dec 2010, 1:38 pm

Buna. As dori sa stiu cum sa stramtez umerii unui palton. Inainte de asta l-am stramtat pe parti si manecile. acum as dori in schimb sa ii stramtez umerii deoarece is prea iesiti in afara umarului meu. Multumesc anticipat pt raspuns.
feiercarmen
feiercarmen
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 01/12/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de ramonasimon_74 Mier 01 Dec 2010, 1:53 pm

La stramtatul blugilor daca nu sunt prea mari eu procedez astfel:ii stramtez la spate refacand cusatura originala.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Astefel nu stric nimic de pe parti, doar ca se apropie un pic buzunarele de la spate.
ramonasimon_74
ramonasimon_74
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 49
Localizare : home
Data de inscriere : 23/04/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de dktimi Joi 23 Dec 2010, 10:21 am

Admina a scris:
Miha, ii intorci pe dos si ii indoi. Calculezi lungimea finala in functie de tivul existent deja si cusatura o dai chiar dedesubtul tivului. E exact ca la explicatiile de pe BurdaStyle doar ca eu cos pe dos deci nu se vede tighelul ala. Si cand calc ramane tivul vechi si nu se vede cusatura.

Admina, mersi pentru info Merci Am gasit si eu tutorialul cu aceasta metoda pentru scurtarea blugilor, si e foarte buna wink am facut pozele inainte sa calc blugii, dupa calcare arata si mai bine. Eu am taiat surplusul de material ca sa nu-l deranjeze pe sotior la purtare, si in loc de surfilare am pus o a doua cusatura.

Aici e linkul catre tutorialul in limba engleza: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dktimi
dktimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 37
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de margot Sam 08 Ian 2011, 1:33 pm

Fetelor, daca tot subiectul e despre modificari si reciclari... iata si un concurs pe aceasta tema
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Bafta, albinutelor!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 08 Ian 2011, 1:51 pm

Interesant concurs...imi face cu ochiul Smile sa vad daca am timp si ceva de modificat si poate ma bag rade Erau buni si nadragii Dianei rade dar ioc poza clara inainte de modificare. Shocked

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 08 Ian 2011, 7:53 pm

Si eu vreau sa particip.Iar timp e destul. ura

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de Motzu Dum 09 Ian 2011, 11:08 am


Buna, ma puteti lamuri si pe mine cu acest concurs?
Trebuie sa faci tot o piesa de vestimentatie sau poate fi si altceva: o decoratiune, o patura, o jucarie, o geanta, etc. Spune ca trebuie sa fie ceva functional si frumos. Se mai poate completa si cu alt material?
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Modificarea si stramtarea hainelor - Pagina 8 Empty Re: Modificarea si stramtarea hainelor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB