Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 9:56 am Scris de angelyc

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 8:26 pm Scris de raluk0182

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Joi 08 Dec 2016, 9:39 pm Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Mier 07 Dec 2016, 11:30 am Scris de kmn

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre masinile de tricotat

Pagina 12 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb la data de Joi 17 Apr 2014, 12:23 pm

Da, Laila, ai dreptate, WD40 nu e pt ungere masina dupa fiecare folosire; dar pt curatire masina, odata la 2 ani este ok; sau atunci cand iei masina second si ea are ulei oxidat sau rugina.
Pentru lubrifiere si intretinere se foloseste, intradevar ulei special. Asta toate forumurile rusesti spun  Smile

afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 30
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de crivas la data de Dum 04 Mai 2014, 10:39 am

Am reusit sa fac ajur cu patent pe margine, adica in lateral, folosind pt patent fonura ribber si pt ajur sania de ajur. De ex pt un puloveras mai scurt care se incheie in fata, iar patentul tine pana unde incepe decolteul. Asta ca sa nu mai fac patentul separat si apoi sa-l cos. Si iese si mai estetic, desi sensul tricotului de la patent nu mai e orizontal cum ar fi daca e facut separat.
Asta in mod normal nu merge, sania de ajur se poticneste in ribber, dar merge dand ribberul mai jos din parghiile laterale cand trebuie sa ajurati, apoi il ridicati cand tricotati.
Se incepe normal cu patentul de jos, dar ochiurile aranjate corespunzator, cele pt patentul din margine intr-un fel, eu am folosit full needle, iar la cele din partea care va urma a fi cu model am folosit 3x3. In continuare procedati cum stiti, cand terminati patentul transferati ochiurile pe knitter, mai putin cele de pe patentul din margine. Atentie, saniile raman tot acelea de la patent. Va trebui sa scoateti acele in fata in pozitia E de fiecare data cand tricotati cu sania k. Scoateti acele si dupa deplasarea saniei in stanga, adica dupa ce ati tricotat un rand. Motivul este ca sania asta, neavand rotite care sa tina tricotul "lipit" de masina, sa-ar putea sa nu tricoteze cum trebuie. Scoateti inclusiv acele de pe ribber, oricum sunt doar cateva. Cand ajurati, sania L va scoate pt ajur si ace din zona patenului, conform cu modelul. Pe acelea va trebui sa le retrageti cu mana, sa nu le ajureze, sau sa folositi din camele roz. De asemenea, acul scos pt ajur, cel mai apropiat de patent, mi s-a intamplat sa scape ochiul de pe el, si de atunci l-am ajurat de mana.
O problema poate fi tensiunea. De regula patenul de jos se face la tensiunei in jur de 3-4 la sania K si putin mai strans la sania R. Dupa terminarea lui si transferul ochiurilor de pe ribber pe kniiter, cel mai probabil veti mai slabi tensiunea. In patenul de pe margine asta nu se observa, ba chiar ar fi indicat sa o mai slabiti si pe cea de pe ribber, dar asta nu brusc si nu mult per total. Daca nu faceti asa, patentul de pe margine va iesi mai scurt ca restul lucrului si va trage. Si asa la mine a mai tras, dar nu exagerat.
Cand terminati patentul (eu am mai avut tricotat si in continuare), am procedat astfel. Cu sania in dreptul patentului, am transferat ochiurile de pe ribber pe knitter, apoi am facut incheierea latisor, agatand bucla de la final de primul ochi care ramane in lucru. Asta ca sa nu ma fac un nod. Apoi scoateti patentul de pe ace, introduceti acele in pozitia A si puteti sa treceti la tricotatul obisnuit doar cu fontura K, adica scoateti de tot fontura R si schimati conducatorul de fir de la sania K, adica il puneti pe cel cu rotite.
Cand lucrati a doua parte a puloverului, ca sa iasa egala cu prima, cand v-ati apropiat de sfarsitul lucrului, lasati tricotul in masina pana a doua zi fara greutati si apoi masurati-l. Asta daca modelul permite. Eu am avut surprize.
Mai incercati si voi, eventual mai spuneti-ne si noua.
Succes

crivas
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

masini de tricotat

Mesaj Scris de vali spinu la data de Sam 21 Mar 2015, 4:30 pm

:kiss:stie cineva unde se gasesc masini de tricotat sau sfaturi care masina este mai buna?

vali spinu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : petris arad
Data de inscriere : 28/02/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria Andreea Predoiu la data de Lun 04 Mai 2015, 12:12 pm

Buna ziua! Am descoperit de curand masina de tricotat manuala MT 01 Cugir, dar din pacate imi lipseste manualul de utilizare si modelele. Ma poate ajuta si pe mine, cineva cu manualul de utilizare?
Multumesc anticipat.

Maria Andreea Predoiu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 04/05/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 05 Mai 2015, 1:25 pm

afilimonb a scris:Da, Laila, ai dreptate, WD40 nu e pt ungere masina dupa fiecare folosire; dar pt curatire masina, odata la 2 ani este ok; sau atunci cand iei masina second si ea are ulei oxidat sau rugina.
Pentru lubrifiere si intretinere se foloseste, intradevar ulei special. Asta toate forumurile rusesti spun  Smile
WD40 e degripant, nu lubrifiant. Nu e ulei, e o solutie, destul de non-uleioasa, daca pot sa zic asa. Si se foloseste intr-adevar pentru parti ruginite, oxidate, intepenite, parti metalice. Nu stiam nici eu ca nu se da pe plastic, dar in niciun caz nu e ulei de lubrifiere pentru masini de cusut, tricotat, etc. Pentru mecanisme fine, exista ulei special, dar inainte de ungere trebuie curatata masina, ca altfel toate scamele raman acolo prinse in angrenaje si nu mai merge nimic. Puteti folosi aspirator sau spray cu aer comprimat, ca sa indepartati scamele, apoi degripant, cum explica Afilimonb si apoi ulei special.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de vali spinu la data de Mar 19 Mai 2015, 6:15 pm

va rog spuneti-mi si mie de unde pot sa cumpar ulei penyru masina de tricotat de uns si de curatat ca am luat-o sh putet-i sa imi scrie-ti si pe e-mail [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

vali spinu
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de vali spinu la data de Dum 24 Mai 2015, 9:49 pm

va rog daca mai e cineva pe forum am si eu o rugaminte am luat o masina de tricotat sh simac hand knitter dx 2000 si nu reusesc sa fac nici macar un rind manualul e in germana si nu pricep nimic daca are cineva si poate sa ma ajute cu sfaturi va-si multumi din suflet masina e semiautomata

vali spinu
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de bebelusha la data de Mier 24 Feb 2016, 9:09 pm

As vrea sa va cer parerea celor care au masina de tricotat de ceva vreme. Intrebarile pe care le am sunt daca va usureaza intr-adevar semnificativ timpul de lucru. Ma gandesc ca odata ce ai invatat cum se foloseste o astfel de masina lucrurile merg mai rapid. Am vazut online cateva modele second (Singer, Cugir, Superba), toate cu sanie si ma gandesc in ce masura merita investitia daca lucrezi doar pentru familie. Am o prietena care a primit o masina de tricotat ruseasca, nu stiu ce marca, si se schinuia saraca cu masina, trebuia ridicata, intoarsa la fiecare capat de rand. Pana la urma a renuntat sa o mai foloseasca pentru ca era foarte greu fizic Sad

bebelusha
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de afilimonb la data de Joi 25 Feb 2016, 11:26 am

bebelusha, da, usureaza semnificativ! Dar trebe luat in considerare. Sunt modele de tricotaj care masina nu le va putea face nicioadata. Si invers Smile Dk vrei sa nu te chinui cumperi masina sh numai marca: brother, silver reed sau toyota. Astea sunt usor de manevrat si se invata destul de repede pentru ca sunt o multime de tutoriale pe youtube. Nu recomand masini rusesti si nici cele romanesti. Pentru ca la ele trebuie tu sa aranjezi firul inainte sa treaca sania. La modelele de care ti-am zis, sania se ocupa de acest lucru. Ca sa ma intelegi cat de repede poti sa faci un pulover simplu: un weekend Smile  Dar asta modelul cel mai simplu.

afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 30
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de bebelusha la data de Mar 01 Mar 2016, 5:34 pm

afilimonb, multumesc de lamuriri, voi tine cont de sugestiile tale cu siguranta! Cand voi avea buget stiu spre ce sa ma orientez. Un pulover intr-un weekend suna bine, asta dupa ce prinzi putina indemanare Smile
Spor la lucru!

bebelusha
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de crivas la data de Vin 04 Mar 2016, 5:52 pm

Cand te vei decide sa cumperi o masina spune-mi si iti fac o oferta (pm). Nu prea mai am timp de ea, desi e placut si relaxant, ca tot ce e creativ dealtfel.

crivas
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 4:39 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 12 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12