Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Despre masinile de tricotat

+94
bebelusha
vali spinu
Maria Andreea Predoiu
Laila
ynggys
afilimonb
crivas
mirelaluana
Ada Catinca
Celya_f40
Doina Talpau
SiminaR
ilovekylie
armeanu
elena_luminita
asemnificativ
delfin
Admina
mony67
nell73
MARIA247
lika
buburuza23.12
DoraS
MagdaMarin
rigo
bibitu
crist291
luisa-maria
marabr
alis79
pana de inger
Mihaela_Cezarina
annelissro
for2nity
me_a_devil_babe
ghblaura
Xorana
hanyivan
diada
marinelabur
bimbo
despina13cucli
cozma felicia
odrik
sebiichim
Vigaru Ana-Maria
mihaelabacau
smihaelaviorica
T_mihaela
cristinica_xri
SilviaDumitrescu
craciun victoria
KALE
denis21
Adela Ispas
celentano
Lucia Ro
marina40
danabarbu2007
monolitel
paraschiv_andreea
victoriacus
Camelia 1
wonderful_leave
piciul
bibidesign
adrina
cory74
laurapopescu
cristina350
anigherman
doynys
adelinda25
SCHUMA25
cris69
Larisa09
roxana096
CARLA GRIGORAS
razvan_tricoteaza
metamatrix
Giobsy
solmizel
Ana Maria
clobeer
Kristina
danadea
geany
steluta
Marisa
stoy
aly
Mada
corina.mihalache
98 participanți

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de for2nity Mar 06 Mar 2012, 8:26 am

alis79 a scris:3,6mm am inteles ca e distanta, nu are pat dublu, ce am eu nu are cartele(daca ar avea nu stiu cum ar treui sa arate, dar nu mi-a dat nici o cartela). am lucrat ceva la ea dar problema e ca nu are chestie din aia care se baga dupa primul rand(thendechea am inteles de la voi ca se numeste) are doar greutatile si nu stiu cum sa fac fara ea....

Of, am scris un mesaj cat china si l-am pierdut, stupid me.

Incerc sa reiau.
Daca nu ai de unde sa cumperi unul, poti improviza, ca in linkul de mai jos. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Personal, mi se pare simplu. Desfaci niste agrafe de birou si le rasucesti un capat pe o bara, ideal ar fi una filetata, sau una de lemn in care sa faci tu mici crestaturi ca sa stea agrafele la locul lor.
Va trebui sa le montezi la distanta de 3,6 mm, astfel incat, atunci cand o agati peste ace, sa prinda toate ochiurile. E important ca fiecare ochi sa fie contrabalansat, in caz contrar el nu va fi lucrat. Si nu uita, dupa ce agati dispozitivul peste ace (mai exact peste fire, intre ace) nu uita sa agati de dispozitiv greutatile, altfel e ca si cand nu l-ai pune. Sper ca m-am facut inteleasa.
for2nity
for2nity
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : cluj
Data de inscriere : 05/02/2012

Sanda P apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de alis79 Mar 06 Mar 2012, 10:22 am

da, chiar ai o idee super, eu mi-am strofocat creierii dar nu mi-a trecut prin minte. eu am bvagat niste fdire cu acul prin primele ochiuri si am prins greutatile de ele, e chin si pedfeapsa dar muream de curiozitate sa vad daca tricoteaza masina si am tricotat dar sa mai fac asta a dfoua oara mi-ar iesi peri albi. chiar iti multumeswc pentru idee. asw mai vrea sa te mai intreb ceva...pe sanie are un buton cu 2 randuri de reglaje, unul e numerotat de la 0-10, asta am priceput ca e un fel de marimea pasului cat de larg vreau sa fie dar celalalt m-a bagat in ceata. arata cam asa: jos e 0, in dreapta sunt 4 nivele(primul scrie S.J si are un cerculet gol cu un punct in mijloc, al doilea W cu cerculet plin, al treilea L cerculet plin si al patrulea F cerc plin) iar in stanga 3 nivele(primul C cu cerculet gol, al doilea E cu cerculet gol si ult. T cu cerculet plin), scrie in dreptul la fiecare ceva dar in japoneza... Laughing le-am incercat eu pe toate dar...la unele imi scoate lucrul afara de pe ochi la unul imi trece ata nelucrata...
alis79
alis79
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : internet
Data de inscriere : 26/01/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de for2nity Mar 06 Mar 2012, 3:40 pm

alis79 a scris:... asw mai vrea sa te mai intreb ceva...pe sanie are un buton cu 2 randuri de reglaje, unul e numerotat de la 0-10, asta am priceput ca e un fel de marimea pasului cat de larg vreau sa fie dar celalalt m-a bagat in ceata. arata cam asa: jos e 0, in dreapta sunt 4 nivele(primul scrie S.J si are un cerculet gol cu un punct in mijloc, al doilea W cu cerculet plin, al treilea L cerculet plin si al patrulea F cerc plin) iar in stanga 3 nivele(primul C cu cerculet gol, al doilea E cu cerculet gol si ult. T cu cerculet plin), scrie in dreptul la fiecare ceva dar in japoneza... Laughing le-am incercat eu pe toate dar...la unele imi scoate lucrul afara de pe ochi la unul imi trece ata nelucrata...

asta nu stiu...ce pot sa-ti spun T se foloseste pentru tuck, L pentru lace, F pt fair isle, I pt intarsia, etc.
Totusi, toate masinile fac cam acelasi lucru, plus sau minus.
Iti spun ce am eu la brother si poate reusesti tu sa gasesti echivalentul la a ta.
La fel si eu, am mai multe optiuni. Am un buton cu 2 pozitii N sau H. La N, tricoteaza normal, La H, in timp ce tricotezi, acele care le pui pe E nu le lucreaza, sare peste ele. Optiunea asta se foloseste la tesit la umeri, sau pt a obtine diverse modele.
Apoi, mai am un reglaj cu 4 pozitii. Prima pozitie e pentru tricotat normal, daca setez a doua pozitie si trec sania peste ace, duce toate acele pe D.Setez acest buton apoi am mai multe variante de lucru.: Tuck, MC sau Part. Cand e activat tuck, lucreaza doar acele de pe D. Acele de pe B le sare. Folosind optiunea asta se obtin diverse modele. daca folosesc butonul MC, posibil sa fie la tine acel F, atunci pot tricota cu 2 culori. Acele de pe B le lucreaza cu o culoare, acele de pe D cu alta culoare.

Habar nu stiu daca intelegi sau daca se potriveste ceva, in orice caz, cand faci probe, foloseste un pieptene si lucreaza cu un ac pe B un ac pe D. Asa poti vedea ce se intampla diferit la fiecare optiune.Bafta.

Poate ai noroc si apare cineva cu masina ca a ta . Bine ar fi.
for2nity
for2nity
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : cluj
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de alis79 Mar 06 Mar 2012, 3:57 pm

mersi mult de ajutor.....ma enerveaza tare chestia aswta candf ai un lucru si nu prea stii ce sa dfaci cu el dar invat pe zi ce trece....a, cand termin lucrul cum inchei, cum scad toate ochiurile? sper ca nu te-am zapacit prea tare....
alis79
alis79
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : internet
Data de inscriere : 26/01/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de for2nity Mar 06 Mar 2012, 6:25 pm

alis79 a scris:mersi mult de ajutor.....ma enerveaza tare chestia aswta candf ai un lucru si nu prea stii ce sa dfaci cu el dar invat pe zi ce trece....a, cand termin lucrul cum inchei, cum scad toate ochiurile? sper ca nu te-am zapacit prea tare....

Exista multe filmulete pe youtube unde arata explicit cum se incheie, Camelia de aici de pe forum, daca cauti postarile ei, are un blog unde de asemena face trimitere la asemenea filmulete si multe altele. Incerc sa explic doua variante: Incepand din partea opusa unde ti sa terminat ata, bagi acul de crosetat in ultimul ochi si scoti prin el penultimul ochi, si tot asa. La varianta asta, e indicat sa lucrezi ultimul rand mai larg decat restul.
sau, din directia in care ai terminat, pui primul ochi peste al doilea, le lucrezi , pui peste urmatorul ochi, le lucrezi si tot asa. Exista varianta cu acul de cusut, si inca altele.

P.S. Nu ma zapacesti, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Trimite-mi pm cu emailul tau si pot sa-ti trimit niste manuale cu tehnici de lucru.
for2nity
for2nity
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : cluj
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de wonderful_leave Joi 08 Mar 2012, 5:25 pm

Bunica are o masina de tricotat ruseasca.....

edit diada - avem sectiune de b.azar daca te intereseaza sa vinzi ceva, unde trebuie sa indeplinesti niste conditii. Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 08 Mar 2012, 9:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters reclama)
wonderful_leave
wonderful_leave
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 26
Localizare : IASI
Data de inscriere : 05/06/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de marabr Joi 08 Mar 2012, 9:51 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de luisa-maria Vin 06 Apr 2012, 9:14 am

Bun gasit!
Dupa ce v-am tot citit experientele m-am decis si eu sa-mi fac o bucurie; mi-am luat de pe ebay o masina de tricotat Empisal Knitmaster SK 160 cu distanta intre ace 6 mm.
Nu prea am avut timp sa lucrez la ea dar am resit sa termin acesti pantalonasi simpli. Sunt tare incantata de masina ...poate multe doar timp sa fie Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de stoy Vin 06 Apr 2012, 9:19 am

Ooooo ce frumos, si piciorusele astea mici si dragalase ii da o nota aparte pantalonasului. Doamne imi vine sa le pup.
Luis Maria sa o stapanesti sanatoasa si sa ne arati de acum ce faci la ea.
Pot sa te intreb si eu tara de unde ai achizitionat-o si care au fost costurile?
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de diada Vin 06 Apr 2012, 9:54 am

Luisa, superba poza!!!! felicitari pentru achizitie si sa ne mai arati ce poate face!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de luisa-maria Vin 06 Apr 2012, 11:23 am

Va multumesc! hug
Masina am luat-o din Marea Britanie. Am castigat-o la licitatie cu 131 lire si am platit un transport de 46 lire.
A fost un pic mai scumpa deoarece este din gama de mijloc in sensul ca poate tricota si cu fire mai groase. Are doar un singur pat.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crist291 Vin 20 Apr 2012, 7:24 pm

Am citit topicul si ma gandeam sa va cer ajutorul ... as vrea sa-mi iau o masina de tricotat, dar nu ma pricep deloc. Am vazut o multime de modele pe ebay ... mi-ar trebui cineva care sa-mi dea un sfat, sa-mi zica ce sa caut si probabil cel mai usor ar fi sa povestim pe messenger.
Se ofera cineva? Help me, please Smile
Cristina
crist291
crist291
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de bibitu Vin 20 Apr 2012, 7:38 pm

ce pantalonasi, ce tricotat, eu numai la picioruse m-am uitat,fara sa-mi dau seama am facut si doua versuri , sunt frumosi, sa ai spor, si sa stapanesti sanatoasa masina
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de for2nity Sam 21 Apr 2012, 8:55 pm

crist291 a scris:Am citit topicul si ma gandeam sa va cer ajutorul ... as vrea sa-mi iau o masina de tricotat, dar nu ma pricep deloc. Am vazut o multime de modele pe ebay ... mi-ar trebui cineva care sa-mi dea un sfat, sa-mi zica ce sa caut si probabil cel mai usor ar fi sa povestim pe messenger.
Se ofera cineva? Help me, please Smile
Cristina

hai sa-ti spun ce stiu eu. In primul rand conteaza ce vrei sa tricotezi cu ea, chestii subtiri, medii sau groase. Pentru asta conteaza distanta dintre ace. Din cate am inteles eu, cele cu distanta de 4,5 mm sunt pt chestii medii si groase.
Apoi, conteaza numarul de ace. Cu cat are mai multe ace, poti face chestii mai late. Daca stii sa tricotezi, imagineaza-ti ca tu tre' sa faci ceva cu 150 de ochiuri, dar nu-ti incap pe andrele decat 120. Masina mea are 200 si e super ok.
La o masina de tricotat, poti sa faci aproape orice model, dar la fiecare rand, tre' sa muti tu acele cu mana. Valabil si la facut dantele, adica la modele cu gaurele. Daca masina e cu cartele, atunci masina va citi singura modelul si acele se aranjeaza singure dupa cum cere modelul.
O masina simpla, tricoteaza doar pe fata. Daca vrei sa tricotezi un ochi pe fata, unul pe dos sau alte combinatii, ai nevoie de un al doilea pat, care se atasaza masinii. Daca nu ai, fiecare rand care il vrei pe dos, se strica si se lucreaza cu mana, exista un procedeu, care se face cu un ac special inclus de obicei in accesorii, deci nu e imposibil de facut, dar e anevoios. Iti vine sa lasi masina deoparte si sa tricotezi cu mana.

De obicei, cand cumperi o masina cu pat dublu, pretul e nitel mai mare decat una simpla, insa daca ai masina simpla si vrei pat suplimentar, pretul poate sa ajunga sa fie cat masina sau poate chiar mai mult.


Poate mai vin ceva fete cu idei, mie astea mi-au venit in minte acum. Bafta!
for2nity
for2nity
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : cluj
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de rigo Sam 05 Mai 2012, 5:44 pm

cristina350 a scris:buna ziua
as vrea sa multumesc din suflet colegei noastre care a reusit sa ma invete sa tricotez la masina si in curand am sa va arat si prima mea lucrare la masina de tricotat.....sunt foarte fericita ca am reusit sa invat sa tricotez....

Buna Cristina. Care colega te-a invatat si pe ce masina? Din ce oras?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Mesaj 2



gata, am citit pana la capat topicul este vorba de Camelia. Si eu sunt din Bucuresti. Cat te-a costat?



Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 06 Mai 2012, 4:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
rigo
rigo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 06 Mai 2012, 4:29 pm

Rigo te rog sa citesti Regulamentul forumului ( gasesti link catre el in semnatura mea) si sa nu mai scrii mesaje succesive si sa citesti si subiectul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in care se specifica faptul ca bannerul forumului nostru trebuie pus si la tine pe site daca vrei sa ai site-ul tau in semnatura.
Multumesc pentru intelegere.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de DoraS Vin 08 Iun 2012, 10:54 pm

bună ziua. Am moştenit de la soacra mea o maşină de tricotat MT-01 Cugir, ştiu sigur că maşina avea un manual de utilizare cu instrucţiuni şi ceva modele. Aş vrea să vă întreb dacă aveţi acest manual scanat şi dacă aţi vrea să mi-l trimiteţi şi mie. Cu mulţumiri, Dora.
DoraS
DoraS
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 08/06/2012

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de buburuza23.12 Mar 26 Iun 2012, 1:16 am

Buna seara,

Am citit topicul de la cap la coada si am si eu nevoie de cateva sfaturi. Eu nu prea am experienta cu tricotatul dar imi place foarte mult iar mama mea este dispusa sa ma ajute. M-am oprit asupra unei masini de tricotat computerizate - as vrea sa pun link cu poza dar apare si numele firmei care face vanzarea si nu stiu daca este ok. Asa ca o sa pun descrierea ei:

Masina manuala de tricotat cu computer, model DZB245-1/JBL245-3, are gata memorate in computer peste 800 de modele de tricot,dintre care foarte multe modele jacqard in 2 - 4 culori.
Astfel, din manualul unde sunt prezentate modelele color si grupate pe diferitele tipuri de tricot pe care masina le poate executa, dvs trebuie doar sa alegeti modelul dorit selectand-ul pe calculatorul masinii de tricotat ptr a fi executat de catre aceasta.
Din acest punct de vedere, alegerea si realizarea modelului dorit se face mult mai usor fata de varianta necomputerizata, iar persoanele ce nu poseda cunostinte avansate in domeniul operatiilor de tricotat vor beneficia de o libertate majora pentru a realiza propriile creatii.
In acest sens, mentionam cateva facilitati oferite suplimentar de catre varianta computerizata a masinii manuale de tricotat:
- permite modificarea modelelor existente in memorie;
- accepta card de memorie suplimentara;
- poate executa tricot dublu Jacqard, chiar si cu 4 culori;
- permite folosirea de pana la patru culori pe fiecare rand tricotat;
- permite sa creati modele noi de tricot(vezi foto din partea stanga);

As vrea sa stiu daca cineva a lucrat cu asa ceva sau cunoaste astfel de masini? Sunt in regula sau nu are rost sa dau atatia bani (1450 eur)?

Multumesc mult si sper ca am postat corect.
O seara placuta!
buburuza23.12
buburuza23.12
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de lika Mier 27 Iun 2012, 1:56 pm

Studiez si eu piata pt o masina de tricotat, si am gasit un material interesant AICI (puteti sa traduceti pagina prin Internet Explorer sau alte programe)
Aceasta doamna face niste modele de jacard si alte lucruri superbe! Si lucreaza pe o masina de tricotat SILVER REED SK-280 (categoria 5) . Inca nu stiu ce inseamna asta.

Pe internet am gasit 2 modele: SILVER REED SK-280 si alta mai performanta SILVER REED SK-280 60N (fabricate Japonia cu China)

Atasez cateva modele lucrate de acea doamna:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] kiss kiss
lika
lika
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2010

http://www.liveinternet.ru/users/licusca/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de rigo Mier 27 Iun 2012, 2:00 pm

si un link catre siteul de unde ai gasit aceste modele minunate?
rigo
rigo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de lika Mier 27 Iun 2012, 2:01 pm

rigo, vezi ca l-am atasat in text!
lika
lika
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2010

http://www.liveinternet.ru/users/licusca/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de rigo Mier 27 Iun 2012, 2:05 pm

silver reed sunt intr0adevar bune, eu am sk840, cred ca SILVER REED SK-280 60N se refera la faptul ca are si al doilea pat (ribber) pentru ca la mine denumirea ribber-ului e SRP60N, nu-s 2 masini sk-280 e una si aceeasi cu ribber in plus. Eu inca sunt la stadiul de invatare, si-i dau inainte Smile
rigo
rigo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de lika Mier 27 Iun 2012, 2:07 pm

Aici mai are tipa postate multe modele. Rigo, cat a costat masina ta si daca ai modele lucrate la ea, ai putea sa ni le arati te rog?
lika
lika
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2010

http://www.liveinternet.ru/users/licusca/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de rigo Mier 27 Iun 2012, 2:11 pm

inca invat, si fac bucatele, desir, iar fac, practic nu am niciun proiect terminat Smile). Am facut o caciulita si un pulovaras pentru copii si le-am desirat, invat pe aceleasi fire, intentionez sa-mi cumpar fire subtiri pentru ca eu vreau sa-mi fac exact ceea ce face doamna asta chestii dantelate, deci imi pare rau, inca nu am ce sa arat Sad

Masina mea a costat la vremea respectiva 1299$, acum pe acelasi site este 1499$. E luata de pe un site american
rigo
rigo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de lika Mier 27 Iun 2012, 2:15 pm

Vezi o carte cu modele de jacard AICI pupi Cand gasesc ceva interesant voi posta aici! Bafta si tine-ne la curent cu lucrul tau!
lika
lika
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2010

http://www.liveinternet.ru/users/licusca/

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 9 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB