Ultimele subiecte
» Seturi crosetate pentru copii(9)
Astazi la 8:50 am Scris de Giobsy

» Saluri, fulare, esarfe crosetate X
Astazi la 8:44 am Scris de Giobsy

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 9:44 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre masinile de tricotat

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Mier 14 Sept 2011, 5:31 am

smihaelaviorica a scris:Buna , as dori sa cumpar si eu o masina de tricotat manuala . Ma puteti ajuta ? Daca aveti cumva una astept sa imi dati un PM sa discutam . Va poop.

Masina de tricotat sunt bani aruncati pe geam.E interesant la inceput, ceva nou dar apoi iti dai seama ce frumoasa era viata fara ea.Ce faci cu masina gasesti in magazine ...haine garla peste tot .Ce faci cu mana nu gasesti nicaieri mai ales daca folosesti fire bune.Eu am doua masini ,una manuala si una computerizata si le-as arunca pe amandou pe geam .Sunt multe multe dezavantaje la masinile de tricotat,sa faci modele mai complicate tre sa bibilesti la ace de-ti cresc fire albe ...eu sunt impotriva masinilor de tricotat .prefer sa lucrez tot la mana ,poate sa dureze si trei luni pana termin un palton , il incep din august si gata ,placerea de a invarti la andrele nu mi-o ia nimeni. tricot

T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 41
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mier 28 Sept 2011, 9:02 pm

Nu stiu daca devine o obsesie , dar mie una imi plac masinile de tricotat si ce poti face cu ele.
La inceputul anului , mi-am luat una Sh , Empisal , cu un singur pat de lucru dar are si transportor pentru dantela. Nu prea stiam multe despre lucrul cu masina de tricotat. Singurul avantaj la masina Empisal care o am eu este ca permite lucrul cu fir foarte subtire dar si fir grosut , fiind o masina de finete 2.6 , pe langa multe alte modele pe care le poate face.
Fiind insa cu un singur pat de lucru nu merge sa faci automat jerseu (1x1 sau 2x 2, etc), sau sa tricotezi circular
Dar astazi am reusit sa imi iau in sfarsit inca o masina de tricotat marca Toyota cu 2 paturi de lucru plus transportor dantela si pe deasupra , patul de lucru principal poate sa faca modele intr-un mod semiautomat prin intermediul carteleor perforate cu modele.
Bineinteles ca nu am unde sa tin 2 masini de tricotat si in final va trebui sa o vand pe prima.
Sper sa nu devina o obsesie Smile

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/05/2010

http://www.nuageknitwear.blogspot.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaelabacau la data de Lun 10 Oct 2011, 2:19 pm

Aş dori şi eu o maşină de tricotat.
Nu ştiu nimic despre ele, dar....
Aş vrea să văd şi cum funcţionează înainte de-a o cumpăra.
Sunt din Bacău.

Numai bine!

mihaelabacau
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 19/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cristina350 la data de Lun 10 Oct 2011, 3:12 pm

buna mihaela...si eu mi-am dorit foarte mult o masina de tricotat si sotul meu mi-a facut cadou una dar din pacate nu stiam nimic despre masina de tricotat si nici nu am reusit singura sa-i dau de cap ,dar cu ajutorul cameliei care-i multumesc din suflet am reusit sa invat sa tricotez si azi........imi cer scuze ca nu am mai intrat de mult pe aici...

cristina350
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 37
Localizare : com 23 august.jud constanta
Data de inscriere : 22/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Lun 10 Oct 2011, 8:56 pm

Buna Mihaela,
La inceput nici eu nu stiam nimic despre masinile de tricotat in general pana cand am gasit un blog [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] unde am vazut ce poate face o masina de tricotat.
Prima mea optiune a fost o masina cu un singur pat de lucru ca m-am gandit sa nu coste mult. Ulterior am remarcat ca ar fi fost bine daca aveam si al doilea pat ( main bed+ ribber) eventual ceva modele prestabilite, transportor pentru dantela si in final am mai luat o masina de tricotat insa nu ma pot desparti de cea veche pentru ca reuseste sa tricoteze fire mai groase decat cea noua.
Totul depinde de cat vrei sa dai pe masina respectiva si ce astepti de la ea pentru ca de invatat , eu am invatat exersand si uitandu-ma la diverse videoclipuri de pe youtube si incercand sa fac orice era pe acolo: de la sosete, plovere, etc si diverse modele.

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaelabacau la data de Mar 11 Oct 2011, 10:53 am

Mulţumesc pentru atenţie....
Prea mult n-aş dori să investesc, pentru că nu vreau să vând.
Doar pentru uzul meu personal.
Evident că nu vreau nici cea mai proastă maşină.

Să zicem până-n 10 milioane. Oare găsesc ceva?

Numai bine!

mihaelabacau
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 19/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mar 11 Oct 2011, 12:40 pm

Pentru pretul de 10 milioane poti gasi o masina SH chiar foarte buna totul depinde de unde vrei sa o iei. La banii astia gasesti pe ebay.de masini ingrijite bine si chiar cu 2 paturi de lucru (prima mea masina am luat-o de pe ebay germania si am primit-o impecabil , functioneaza f bine -vezi posturile de la paginile anterioare unde sunt si poze iar eu am dat pe ea 100 euro cu tot cu transport)
Cea de-a doua masina am luat-o de pe ebay.co.uk dar nu era ingrijita deloc. A fost chiar o zi intreaga de munca sa o demontez, sa curat toate acele, sa spal tot si sa le uleiez si apoi asamblare din nou. Per ansamblu sunt multumita si de a doua achizitie care are 2 paturi de lucru pentru ca am luat-o cu toate accesoriile complete, cu cartele perforate pentru modele si cu transportor dantela la 36 lire sterline iar transportul l-am organizat eu.
Singurul avantaj a fost ca patul al doilea -ribber era nou nout sigilat , cutie nedesfacuta de la 1986 dar patul principal era muncit , urme de rugina.
Oricum daca nu esti dispusa la investigatii pe ebay, sunt puse in vanzare cateva masini si pe okazii am vazut desi pretul cerut e mai mare decat ce gasesti in afara si nici performantele nu sunt de egalat.

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cristina350 la data de Mar 11 Oct 2011, 2:27 pm

800 roni am dat si eu pe masina mea cu pat dublu si dispozitivul de cartele perforate dar cartelele nu le are acum aproximativ 2 ani...

cristina350
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de stoy la data de Joi 13 Oct 2011, 2:45 pm

Eu am o masina manuala de Cugir e tricotat dar pentru celelalte fete pun un link cu cateva poze despre lucrul cu masina de tricotat.
Nu stiu nimik imi prind urechile in pozelelastea dar pentru o incepatoare poate ajuta.
Aici link

stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Vigaru Ana-Maria la data de Dum 13 Noi 2011, 12:54 pm

Buna ziua,

Am o masina Toyota de tricotat cu pat dublu de vanzare, daca sunteti interesate. Este in stare impecabila, are si ace de rezerva. Poate face elastic, tricot circular, are pana si cartoane cu modele automate, poate lucra si cu 2 culori.
Eu am lucrat o gramada la ea si mi-am facut proviziile Smile As vrea sa o vand cu _______ ron. Ca bonus ofer o masina manuala mica de facut snururi si vreo 3-4 plase cu ate noi pe care nu am mai apucat sa le lucrez. Daca sunteti interesate va rog sa ma contactati.

edit Diada - te-ai ales cu avertisment grav si mesageria privata dezactivata. Daca se mai repeta ai BAN. Motiv - mesaj cu vanzare de la prima postare.

Vigaru Ana-Maria
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 13/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Lun 14 Noi 2011, 9:48 pm

Cea mai mare problema la masina de tricotat e ca te leaga de scaun,te izoleaza de familie. Tre sa stai acolo intepenita singur cuc.Eu nu suport singuratatea de asta nici masina de tricotat n-o agreez deloc.Andrelele le plimb de colo colo pe unde ma duc ,car lucrul dupa mine din camera in camera ,prin curte.
Deci cand cumparati masina ganditi-va si la aspectul asta .

T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinica_xri la data de Mar 15 Noi 2011, 12:10 am

T_mihaela, tu ai o masina industriala? Eu am una facuta la cugir, simplu de montat oriunde in casa daca as vrea sa fac asta.
Si cum adica iti cari lucrul prin curte?

cristinica_xri
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Mar 15 Noi 2011, 6:54 pm

Ete asa, imi agat plasa de incheietura mainii si ies Smile Asta vara ca acum nu-mi mai arde de sta in curte.
Masina mea e foarte grea ( arunca o privire pe blog-ul meu)si daca apuci sa incepi un proiect n-o mai poti muta .

T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinica_xri la data de Mar 15 Noi 2011, 7:49 pm

Am inteles acum, esti exilata in debara Smile. Eu o am montata pe o bucata de lemn (de la o masa extensibila) si cand e fiul meu acasa o tin pe un raft in balcon iar cand pot lucra in casa o mut (in general pe birou).

Oricum e fain coltisorul tau, mi-ar placea o debara de-asta macar pentru uscat sapun daca nu pentru masina de tricotat Smile.

cristinica_xri
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

masina de tricotat

Mesaj Scris de sebiichim la data de Dum 20 Noi 2011, 12:06 pm

Imi place sa tricotez si tare imi doresc o masina de tricotat.Cine imi poate da relatii unde gasesc,cat costa?

sebiichim
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de odrik la data de Mar 06 Dec 2011, 12:01 pm

buna ziua, tare as vrea si eu o masina de tricotat... si as vrea sa si invat sa lucrez cu ea. incerc sa ma documentez inainte de a da banii pe ceva, daca ma puteti ajuta cu sfaturi, linkuri sau orice idee va rog sa o faceti. pana acum am lucrat cu andrelele si cu croseta, am facut si croitorie. toate dupa ureche dar se pare ca am rezultate bunicele de vreme ce lumea le cumpara... Smile. acum particip la unul din targurile de craciun din bucuresti si observ ca se vand foarte bine rochiile tricotate la masina. am cumparat si eu una si este foarte frumoasa, mi ar placea sa fac si eu.

odrik
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mar 06 Dec 2011, 12:15 pm

Pentru sebiichim si odrik :
In posturile mele anterioare vedeti de unde mi-am cumparat eu masini de tricotat SH -una simpla si una cu pat dublu de lucru.
Sunt si unii membri de de forum care au de vanzare.
Tot in paginile anterioare sunt si link-uri cu lucrul la masina .

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrik la data de Mar 06 Dec 2011, 1:22 pm

multumesc laura. am citit tot ce este pe aici...inca nu sunt lamurita cu ce se mananca, daca exista pe undeva un curs de asa ceva sunt amatoare love

odrik
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mar 06 Dec 2011, 1:43 pm

Daca stii engleza cat de cat , poti gasi lectii si pe youtube : knitting machine.
Insa si tricotatul la masina iti ia timp adica da , tricotatul unei forme geometrice simple ex. patrat se face mai repede decat la mana indiferent de cat de subtire este firul insa in momentul in care intervine construirea propriu-zisa a unei maneci scaderea se face prin mutarea manuala a ochilor.
In plus unele tiapre trebuie adaptate de la lucrul manual pentru lucrul cu masina, gasirea tensiunii de lucru potrivite, etc.
Incearca pe youtube [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
La adresa de mai sus gasesti un numar de 24 de lectii pentru cea mai simpla masina de tricotat de la BOND.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Blogul de mai sus contine la fel lectii despre tricotat pentru incepatori atat pe pat simplu cat si pentru pat dublu .

Eu cred ca si daca te uiti la filmulete poti sa intelegi ce si cum si care ti se potriveste.
Si nu in ultimul rand intervine suma pe care esti dispusa sa o dai pe o masina de tricotat.
Daca mai ai intrebari dupa ce vezi videoclipurile iti stau la dispozitie.

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrik la data de Mar 06 Dec 2011, 3:28 pm

multumesc laura!
excelent primul link ultimate sweter. acum am inteles cum functioneaza. dar am observat ca anumite operatii trebuie facute tot manual. de ex. un ochi pe fata un ochi pe dos nu merge si alte modele impletitura sau gaurelele tot manual le faci la masina asta. poate sunt altele mai destepte, dar nu foarte scumpe... Smile
cat despre bani... as vrea desigur sa investesc cat mai putin posibil, de aceea caut sa inteleg care sunt diferentele intre masinile existente pe piata. daca ai idee si ce preturi ar avea masinile astea ar fi tare bine asa, sa ma orientez. am gasit un site pe care sunt niste masini noi la o mie si ceva de euro... hm, prea mult pt mine. as lua si second hand...
multumesc mult pt promptitudine, imi pare bine ca v am descoperit! daca mai aveti si alte sfaturi va raman recunoscatoare love

odrik
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mar 06 Dec 2011, 3:54 pm

Ma bucur ca ai vazut cum functioneaza .
La masinile simple cu un singlur pat de lucru care nu au posibilitate de programare cu cartele perforate sau alte metode, majoritatea operatiunilor de modele , gaurele si altele le faci cu mana mutand tu ochii.
La cele cu un singur pat su cartele sau alte programe , masina face singura diverse modele de dantele, tricotaje in mai multe culori, etc. dar ca si in cazul primei variante, jerseul se face tot manual.
Masinile cu 2 paturi de lucru ( main bed+ ribber) stiu sa faca si jerseu.
Eu personal nu mi-am permis sa imi iau una noua si am ales o varianta de pe ebay mai veche cu un singur pat de lucru.
Ulterior dupa ce am mai adunat ceva banuti, m-am gandit ca mi-ar trebui totusi una cu 2 paturi de lucru si cartele perforate pentru modele pe care am luat-o tot de pe ebay.
De obicei pretul celor cu 2 paturi de lucru chiar si SH este de 2 ori mai mare decat al uneia cu un singur pat.
Daca te incumeti totusi la o masina SH trebuie sa iei in calcul si faptul ca nu toate sunt intr-o conditie exemplara si va trebui sa le mai inlocuiesti din piesele de lucru : ace, bare de burete, etc.
Eu personal am luat cea de-a doua masina de tricotat o Toyota 747 cu cartele, cu un al doilea pat de lucru, cu transportor pentru dantela si multe alte accesorii, reviste si cartele perforate suplimentare la doar 60 lire sterline cu tot cu transport .
Insa cand a ajuns, ribber-ul ( patul secundar de lucru) era cu tipla pe el, neatins, cutia nedesfacuta si in interior am gasit si certificatul de garantie din 1984 , dar patul principal , zid nu-mi venea sa cred in ce stare poate fi.
Stiam ca o sa fie ceva de lucru la ea cu curatat, etc dar erau niste ace lipsa, unele erau strambe, alte mai ruginite. Am muncit 2 zile sa o spal bucatica cu bucatica si sa o reconditionez, uleiez, etc.
Acum tot ce pot sa spun este ca merge perfect si ca singura problema a ei a fost faptul ca proprietarul dinainte nu a intretinut-o deloc.
Totul este sa ai curaj si orice decizie iei sa te gandesti bine inainte.
Mai jos sunt pozele cu masina reconditionata.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de odrik la data de Mar 06 Dec 2011, 5:14 pm

wow, laura esti o comoara! acum stiu in sfarsit ce sa caut, sper sa am noroc sa gasesc ceva functional si convenabil! spor la lucru si multumiri infinite hug

odrik
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de laurapopescu la data de Mar 06 Dec 2011, 5:29 pm

Cu placere. Daca ai nelamuriri sau chiar daca ai gasit ceva si nu esti sigura daca sa o cumperi , pot sa ma uit si eu sa vedem sa fie toate accesoriile sa nu stai sa cauti altele.
Inca ceva. Daca vezi un model anume pe care ai vrea sa-l cumperi incearca sa gasesti un manual de operare al ei de descarcat pe net. De obicei la astea mai vechi se posteaza pe net de cei care au o masina similara.
Iar in manualul respectiv poti vedea dacaface tot ce vrei tu sau nu.

laurapopescu
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cristinica_xri la data de Mier 07 Dec 2011, 9:23 am

Buna dimineata!
Vad ca vorbiti de rochite tricotate, puteti sa-mi recomandati si mie un tip de fir pentru masina de tricotat cu care sa fac o rochie?
Merci

cristinica_xri
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de cristina350 la data de Mier 07 Dec 2011, 10:11 am

eu am folosit fir alpin......pus in 2...

cristina350
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 9:58 am

Continut sponsorizat