Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

+70
valiusha_96
Amalthea
viorica
mnarcisa
aleinad
arime
iuliana72
milexina
andacoman
maruska
Dariaa
Clio_Ela
Iulia40
mica
carmenush
vasilica
felix_79
alimami
teisoara
ancush
chemio
cris_27
Eva
Noemi
Karina33
Cristine
LYNDA
rucsy
rozy
lorexa1987
kittygreeneyed
bubu85
angells
Kristina
ioana soare
Armeana
datsun
kitty_1973
marami
Dodo-pui
ileana cosanzeana
jojo21
adar
mihatm80
felicia13
marlen372001
maria_covacef
lilia27
Ana Maria
Lali
diada
SilviaDumitrescu
ele
ginab
geany
danadea
dariaoana
trice
aidaalex
lavinia_702
MihaelaT
Allyyna
Mimi
irish05
Bianca
angelnelias
cris69
Admina
daniela
Daniella
74 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Cum crosetez o caciula?

Mesaj Scris de Daniella Dum 30 Noi 2008, 5:16 pm

Fetelor, vreau sa-mi crosetez o caciula care se lasa pe spate (adica sa vina asa cu o banda stransa pe frunte si mai sus sa fie mai larguta astfel incat sa se lase putin pe spate). A facut careva ca sa-mi poate spune si mie tehnica sau sa-mi arate o poza?
avatar
Daniella
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Sibiu, Romania
Data de inscriere : 30/11/2008

http://www.lingua-translations.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de daniela Dum 30 Noi 2008, 11:17 pm

Cred ca ar trebui sa procedezi asa:
Incepi de sus si cresti pana ii dai largimea dorita. Apoi lucreiz fara sa cresti 2-3 randuri si apoi scazi in acelasi ritm in care ai crescut pana ajungi la circumferinta apului. Apoi lucrezi drept, fara sa cresti, fara sa scazi atatea randuri cat de larga vrei sa fie bentita.
avatar
daniela
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : undeva...in Romania
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Daniella Lun 01 Dec 2008, 8:38 am

Am gasit o poza, diferenta e ca eu o vreau crosetata nu tricotata (la tricotat imi ies ochiurile strambe Laughing ). Incep de sus cu un cerculet?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
Daniella
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Sibiu, Romania
Data de inscriere : 30/11/2008

http://www.lingua-translations.com

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Dec 2008, 1:56 pm

Mai tizelor, ce v-ati potrivit amandoua cu aceiasi pasiune... Laughing
E foarte frumos modelul de bereta, si tricotat. Astept sa vad ce frumuseti faceti, ca eu la crosetat nu m-am bagat inca, dar e timp destul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de cris69 Mar 02 Dec 2008, 12:06 am

se poate incepe de unde vrei.
eu am inceput de sus pentru ca am facut-o colorata si am introdus culorile in forma de stea. maine, adica azi ii fac o fotografie si v-o arat.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
eu am facut-o dar nu am purtat-o niciodata pentru ce eu port ochelari si imi plac caciulile in forma de palariuta, in caz ca ninge sa nu tot imi streg ochelarii.cred ca ar trebui sa-mi fac una cu stregatoare de parbrize rade


Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 29 Ian 2010, 10:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty iti trimit o adresa de unde poti descarca berete caciuli/sper sa fie cu folos

Mesaj Scris de angelnelias Lun 15 Dec 2008, 3:09 pm

Daniella a scris:Fetelor, vreau sa-mi crosetez o caciula care se lasa pe spate (adica sa vina asa cu o banda stransa pe frunte si mai sus sa fie mai larguta astfel incat sa se lase putin pe spate). A facut careva ca sa-mi poate spune si mie tehnica sau sa-mi arate o poza?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
angelnelias
avatar
angelnelias
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Bianca Mar 16 Dec 2008, 1:32 am

Si eu am crosetat o caciula si e asa de buna acuma pe frigul asta chiar daca e cu gaurele.

(Cris :pace: )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bianca
Bianca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 38
Localizare : Germania
Data de inscriere : 16/12/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de cris69 Mar 16 Dec 2008, 10:36 am

e foarte bine realizata . serios nu am de ce sa te laud doar asa de florile marului. lucrezi frumos si uniform. de acum ai sa faci multe minunatii si abia astept sa le vad.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de irish05 Sam 20 Dec 2008, 1:37 pm

eu vreau sa tric o caciula si habar n-am.
vreau sa iasa perfect.
stie careva?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Mimi Sam 27 Dec 2008, 9:44 pm

irish05,Roxana,pentru o caciulita gen bereta,incepi cu un cerc din 6-8 ochiuri pe care crosetezi 10 picioruse,apoi se creste la fiecare rand formandu-se 10 raze.Faci atatea randuri pana ce ajungi la diametrul dorit ,adica atat cat vrei sa cada pe spate,apoi crosetezi 2-3 randuri fara a inmulti si incepi sa scazi in acelasi mod cum ai inmultit(pe 10 raze) pana ajungi la circumferinta capului.Lucrezi cateva randuri cu picioruse simple,fara a mai da ata pe croseta,cat vrei sa fie bentita de lata.Daca nu am fost explicita indeajuns,sunt prin preajma.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de cris69 Sam 27 Dec 2008, 10:07 pm

esti buna de profesoara mimi. bine ai venit. eu nu stiu sa explic, lucrez cu stanga si parca e greu de explicat. mie mi-e mai usor sa arat.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Mimi Dum 28 Dec 2008, 7:10 pm

Ei,draga Cris,si eu lucrez cu stanga.De fapt inafara de scris nu pot face nimic cu mana dreapta.E tare greu cand crosetez dupa schema ca trebuie privita in sens invers.La noi in familie este comod cand stam la masa pentru ca si fata si ginerele sunt stangaci.Atat cat voi putea va voi impartasi din ceea ce stiu,desigur cand va fi nevoie.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de cris69 Dum 28 Dec 2008, 9:04 pm

Mimi a scris:Ei,draga Cris,si eu lucrez cu stanga.De fapt inafara de scris nu pot face nimic cu mana dreapta.E tare greu cand crosetez dupa schema ca trebuie privita in sens invers.La noi in familie este comod cand stam la masa pentru ca si fata si ginerele sunt stangaci.Atat cat voi putea va voi impartasi din ceea ce stiu,desigur cand va fi nevoie.
ma bucur ca esti stangace.eu si scriu cu stanga. eu incep si la scheme de la stanga la dreapta ca si arabii.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Allyyna Lun 29 Dec 2008, 11:12 pm

iata ce -am lucrat eu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
are si 2 trandafirasi, numai ca sunt de aceeasi culoare cu a caciulii si nu se prea vad in poza.
Allyyna
Allyyna
helper
helper

Numarul mesajelor : 28
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/11/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de cris69 Mar 30 Dec 2008, 12:17 am

imi place tare mult cum a iesit .si firul imi place tare .sa o porti sanatoasa.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Ian 2009, 10:25 am

Ma omor de ceva vreme cu o caciulita crosetata. Am inceput-o dintr-un pna negru si fara nici o schema zid si normal ca mi-a iesit un mileu, aproape... Acum am inceput alta, pe kaki, si m-am mai uitat pe net; sper sa iasa de data asta, am inteles ca trebuie inmultit un rand da, unul nu si apoi doua nu si unul inmultit. Apoi mergi drept si apoi... nu mai stiu.
Stie cineva cum sa fac modelul asta de Fes ?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Admina Mar 31 Mar 2009, 11:27 am

Pentru Mihaela, si nu numai. Urmariti aceste video de pe Youtube si in paralel cititi explicatiile in romana, sper sa fie mai usor: Fes crosetat
Ca sa faci un fes sau un basc, crosetat, incepi sa faci lantisor(4-6 ochiuri) si le inchizi intr-o bucla cu un piciorus simplu. Apoi hotarasti cu ce vrei lucra, picioruse simple sau duble, cred ca cel mai bine se aranjeaza daca faci primul rand de picioruse simple, in interiorul cerculetului de lant. Pt copii cred ca e mai bine cu 4 orchiuri de lant ca sa iasa mica gaurica din crestet.
Rand 1: faci 1 ochi de lant, in sus, dupa ce ai incheiat cerculetul si apoi faci picioruse simple direct in cerculet, cate incap. Din cate tin minte incapeau vreo 6-8 in cerculetul de 4, dar nu mai stiu sigur. Schema: 1-1-1-1-1-1-1-1
Randul 2: (presupunem ca lucrezi cu picioruse duble). Faci 2 ochiuri de lant acolo unde ai inceiat primul rand(te va ajuta sa te ghidezi si dupa ata de la capat, de unde ai inceput), apoi continui cu picioruse duble fie bagate intre gaurile create de piciorusele simple de la primul rand sau intre ochiurile picioruselor(depinde cum esti invatata, daca bagi in gaurile intre picioruse, vei obtine un aspect mai gauros, mai aerisit, altfel va fi lucrul mai compact). Acest rand il vei lucra crescand, lucrezi 2 picioruse intr-o gaura deci dublezi nr de ochiuri, daca la randul 1 ai facut 6 picioruse, acum vei face cate 2 in fiecare gaura si vei obtine 12 picioruse duble. Schema: 2-2-2-2-etc.
Randul 3: incepi la fel cu 2 ochiuri de lant, apoi vei creste din doua in doua gauri, deci schema 1-2-1-2-1-2-etc.
Randul 4: tot 2 ochiuri de lant, si cresterea o vei face la 3 gauri. Schema: 1-1-2-1-1-2-1-1-2- etc.
Randul 5: tot 2 ochiuri de lant, apoi picioruse duble cate unul in fiecare orificiu gol din randul anterior si crestere(2 picioruse intr-o gaura) la 4 gauri. Schema: 1-1-1-2-1-1-1-2-etc.
Acum nu mai tin minte exact cat trebuie crescut pt un fes de copil, in principiu trebuie sa obti un platou rotund, daca-l pui pe masa sa nu aiba damburi sau sa stranga, sa fie drept ca o farfurie intinsa. Si trebuie sa arate cam asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si pusa pe capul copilei sa fie cam pe calota capului, se creste dupa aceiasi schema, din ce in ce mai putin, pana ajungi la diametrul dorit. Eu tin minte ca inmulteam cam 7-8 randuri pt mine si mai putin pt copila, cam 5-6. Pot reveni cu numaratoarea, daca vrei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi vei merge drept, drept, in fiecare gaura cate un piciorus dublu pana ajungi la lungimea dorita, a fesului. Trebuie sa te gandesti daca-i faci franjuri sau ceva ca terminatie, sa o lasi ceva mai scurta. Din momentul in care vei merge drept vei observa ca din platoul intins pe care-l aveai se vor face lateralele(daca o ti cu baza in jos va arata ca un castronel, lateralele mergand drept in sus). Sa nu te ingrijorezi daca-ti pare prea mic, el va veni mulat pe cap, normal tine cont si de fir, dar lucrul va fi oricum putin elastic.
Incearca intai fes si apoi o sa-ti zic si cum fac bascul, e dragut foc si pt doamne si pt domnisoarele noastre wink
Rog expertele sa ma corecteze, poate nu fac ca la carte dar asa mi-au iesit caciulitele si mi se pare si usor de tinut minte, dupa ce o faci pe prima, merge mana singura, doar numeri din cand in cand.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 31 Mar 2009, 2:20 pm

Admina, Merci Merci Merci Merci Merci sar'na! pupi chiar azi mi-am luat niste ata oranj sa-i fac o caciula cu gaurele sa se asorteze cu hanoracul ce vreau sa-l croiesc.
Edit 22:40
...vin sa dau raportul Merci am citit, m-am uitat un pic la filmulet si cum am avut-o si pe nepoata la noi, am mai stat cu ele ca e mai sigur sa fie supravegheate...asa si m-am pus pe facut caciula...am ales sa fac 3 picioruse intr-un ochi, 2 pauza,...si vad ca-mi iese ceva.as fi terminat-o acuma, dar matza doarme si nu-mi dau seama de lungime.
maine cand pun poza iti zic cum am lucrat eu, dupa capul meu...


Edit:1.04.
Admina, am reusit ceva Merci si am pus poze aici
...am facut cum ai spus in prima faza, lant de 6 ochiuri, apoi picioruse simple si am inceput sa fac picioruse duble(cred ca asa le spune) cate 3 intr-un ochi, dar in loc sa las doua ochiuri nelucrate am lasat cate unul ca sincer nu stiu cum se inmulteste.cand am vazut ca ajunge(am facut cam 5 randuri) am inceput sa lucrez normal si caciula lua forma de ciuperca. cand am ajus spre final am scazut la fiecare rand cred ca vreo 3 randuri si am facut o margine cu picioruse simple...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Apr 2009, 10:37 am

Mihaela, am spus cam aiurea cum vine treaba cu inmultirea, nu la inceput, oricum. Pai pui 2 picioruse(de care vrei tu, simplu e cand bagi croseta, tragi firul cu ea, ai 2 pe croseta si le inchizi si-ti ramane unul; piciorusul dublu e cand dai o data firul dupa croseta, tragi un fir prin gaurica si ai 3 pe croseta pe care le inchizi de 2 ori si triplu cand dai de 2 ori pe croseta firul, inainte sa-l bagi in gaura ca sa iei alt fir si sa ramai cu patru pe croseta, sa le inchizi de 3 ori), intr-o singura gaura si astfel ai inmultit.
Am vazut caciulita, ti-a iesit super croseta, esti o priceputa si ceva. Ma bucur ca macar te-am motivat, chiar daca n-ai urmat schema. Sincer, ma intreci la crosetat(cu bolero, caciulita frumoasa si deja lucrezi la altele). pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de lavinia_702 Mier 29 Apr 2009, 4:39 pm

salut!
Puteti gasi mai multe chestii si pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
lavinia_702
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de aidaalex Dum 29 Noi 2009, 7:46 pm

Capitolele anterioare: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mult spor in noul capitol! croseta

******************************************************

Trice, foarte frumoasa palariuta facuta de tine, am facut si eu una acum cateva luni pentru o printesa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Silvia imi place mult modelul de la caciula.
Mihatm80 e foarte draguta caciulita cu Kitty.


Ultima editare efectuata de catre diada in Mar 01 Dec 2009, 9:33 am, editata de 1 ori (Motiv : facut topic 2)
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 29 Noi 2009, 8:46 pm

Mihatm80, frumoase caciuli.
Aida, imi place de nu mai pot buburuza aia...cred ca m-am molipsit de la fii-mea care e topita dupa buburuze.
Felicitari, fetelor!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de aidaalex Lun 30 Noi 2009, 9:33 pm

MihaelaT, multumesc! hug
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de trice Mier 02 Dec 2009, 3:43 pm

Sa va arat cum mi-am onorat comanda ferma data de fiica-mea queen
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A fost asa de mandra de ea incat atunci cand am mers la un supermarket, unde era foarte cald, nu a vrut sub nici o forma sa o dea jos Smile


aidaalex caciulita ta este deosebita, eu nu stiu sa realizez o bordura asa frumoasa cum ai facut tu, mai am nevoie de lectii Rolling Eyes
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de dariaoana Joi 03 Dec 2009, 9:09 am

foarte frumoasa palariuta trice
ma ajuti si pe mine cu o diagrama pentru buburuza si fluturas?te roggggggggg!
dariaoana
dariaoana
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : botosani
Data de inscriere : 08/12/2008

Sus In jos

Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2) Empty Re: Fesuri, caciuli, palarii, basti crosetate (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB