Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lucrul de mana - sursa de venit

+106
Albina Maia
symos
dorina64
romaya
ismi3ismi
geo
rosita
danabarbu2007
Chirrox13
violetas
danniela
nicopop
lori16ro
geo_narcisa
zylv
valentinadof
EuIrinuca
Lucia.BlueFlower
Shtefania
Aditza
Comoara casei
aurishta
bibitu
kitty_1973
Aghata
alimami
Cazimi
tomari
lucianemil
betymi72
telena
firicel
danyelyta28badea
Savu Ramona
Giobsy
Maci
Steluzza
elena.habasescu
Kristina
veniciuc nicoleta
natasaSV
madalina_mihalcea24
hinamaturi
Clio_Ela
cata13lina
canadianca50
gagaritz
ciumiki
ivanoiuadela9
carmenush
andra_racing
bubu85
Adeana
myky7robc
viviene
ileana cosanzeana
MagdaMarin
iuli.b
Alido81
teisoara
europolis
adelina24
lotus nufar
manus marioara
Fraise
treinegri
denygina
kristadesign
bubu mic
Alina.C
Noemi
julie.didy
Floren
scami
cris69
cretu_veronica22
letho
olympia
mnarcisa
aleahim67
ady_kat
geany
phoenix
Armeana
MARCELA70
milena
degetica
dina_dorina
AlinaJ.Bijoux
amnro
diada
ralucis
DANIELA.I
noel
ioana soare
costi_iacob
Ana Maria
felicia13
maria_covacef
Camy
Monica
Admina
mihatm80
Usagy
SilviaDumitrescu
MihaelaT
110 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 03 Feb 2010, 10:03 am

Foarte interesant subiectul.
Eu pot sa va zic cam ce preturi se practica pe aici, ma rog care le stiu eu.
In magazinul Titan la croitoria de acolo pentru scurtat o pereche de pantaloni (nu conteaza care) e 13 lei si fuste tot cam pe acolo (aici nu stiu exact ca nu am avut nevoie)
Dar sa vedeti ce patesc. Caut pe net si vad o rochita neagra care imi place mult de tot,neagra, simpla, doar la bust avea ceva mai deosebit. Bun, ma hataras ca trebuie sa o am si prin intermediul unei cunostinte ajung la o croitoreasa care face de toate de la costume de baie la rochiii de mireasa. Sunt fericita ca sigur imi va face rochia exact ca in poza. Se uita si zice ca poate,intreb de material si zice ca are ea, in gandul meu super ca nu mai am de alergat sa caut maretial. Intreb pretul ...... sa cad jos nu alta ..... ma ia cu ameteala ...... cic ca ma las de munca si ma apuc de croitotie ca ies mult mai bine. Tipa zice: Pentru ca ai venit recomandata de cutarita 700 lei ca alt fel e 800, dar cum cutarita este client fidel iti fac si tie o reducere.
Va dati seama ce fata am putut sa fac si am multumis si salutat politicos din mers.

Concluzia mea este ca fiecare cere cat crede.
Eu ma gandeam ca de ar fi sa vand caciulitele care le fac as cere in jur de 30 lei, asta si in functie de material. Nu este mult nici pentru mine, dar nici pentru un eventual client plus ca tot camatat costa si o caciula in piata din aia de la chinezi.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de olympia Mier 03 Feb 2010, 10:49 am

Poate ca pretul era cu material cu tot, depinde ce material, captuseala, furnituri...
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 03 Feb 2010, 11:19 pm

olympia a scris:Poate ca pretul era cu material cu tot, depinde ce material, captuseala, furnituri...


Da pretul era cu tot cu material, dar si asa mi sa parut enorm.

Pentru crosetat si tricotat am aflat de la mama cam cu se calcula cand era ea asa mai ca noi si cred ca ar merge si acum foarte bine: pretul firului x2 plus eventula plus indca ceva acolo. Mie mi se pare in regula si asa preturile sunt undeva in zona celor din magazine.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de letho Sam 27 Feb 2010, 10:00 pm

Singura data cand am lucrat ceva pe bani a fost cu multi ani in urma cand lucram goblen. In rest, ca si multe dintre voi - cadouri sau "sarumana". Vreau doar sa-mi exprim aprecierea pentru cele care nu-si vand munca ieftin.
Sa va spun de exemplu astazi: intra o vecina si-mi vede martisoarele - vai ce frumoase, tu le faci? cum le dai? incepusem deja sa-i zic ca ii fac cu placere, n-o costa nimic, cand imi zice "vai saraca vecina, uite ce face ea pentru un ban"; am ramas cu gura cascata, pe de o parte pentru ca n-oi fi bogata dar nici in situatia de a spune "saraca" dar mai ales pentru ca eticheta asta se pune in multe cazuri celor care lucreaza de mana. Am mai patit ceva de genul acesta anul trecut de ziua mea cand eram in magazin cu sotul meu, tare bucuroasa ca-mi luase masina de cusut. Ma intalnesc cu o cunostinta, imi zice la multi ani si inevitabilul "ce-ai primit de ziua ta?" Eu dand din coada "masina de cusut!"; ea face ochii mari..... "pai...ce sa faci cu ea?? si incet la ureche imi zice "n-ai putut si tu sa-i zici sa-ti ia ceva frumos, scump?" M-a enervat foarte tare, mai ales ca facusem o gaura serioasa in buget si i-am raspuns cu destula rautate "mai scumpa de 18 milioane n-am gasit!" Astazi nu i-as mai spune asta, nu a meritat sa-mi consum nervii si sa devin rautacioasa.... Vecinei nu i-am spus decat ca martisoarele mele nu au inca pret.
Imi cer scuze daca v-am plictisit, am vrut doar sa va spun de ce astazi mi-am jurat ca daca voi vinde vreodata ceva, n-o voi face doar ca sa-mi iasa banii dati pe material, pentru ca sunt cu adevarat putini care stiu sa aprecieze lucrul de mana.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Sam 27 Feb 2010, 10:31 pm

Preturile postate de ALEAHIM67 mi se par destul de rezonabile.
Narcisa,ai dreptate,preturile cerute de acea doamna sunt exagerate.Sau poate ea lucreaza nuami pentru vipuri de cere asa mult.
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de cris69 Sam 27 Feb 2010, 10:41 pm

am citit tot topicul. interesant.
eu aveam o vecina care tot timpul vroia sa ii cos sau sa ii repar cate ceva. cand zicea cate ceva asta insemna vreo 4-5 perchi de pantaloni pe care trebuia ori sa ii scurtez ori sa ii repar intre picioare ori fermuoar. imi lua ceva timp oricum. imi era jena sa ii cer pana intr-o zi cand dupa un mersi ma revansez m-am enervat. cand a venit din nou am refuzat-o pentru ca nu am timp. s-a tot rugat de mine si culmea am auzit si cuvintele pai stii ca platesc de imi venea sa ii si pleznesc una, parca pana atunci ar fi zis altceva decat mersi. am lasat-o pe ea sa faca preturile si acum este totul ok.
cu torturile am pret la kg si daca vad ca cine isi doreste tort si stiu ca nu sta cu banii foarte bine atunci ii faceam reducere.
pomisorii mei sunt destul de cautati si stiu sigur ca preturile la ei nu sunt mari pentru ca am comenzi. imi place sa ma inteleg de la inceput cum vrea fiecare ca apoi sa nu fie nemultumit. si oricum nu pot face doi la fel. totdeauna am cate o surpriza la final. totdeauna e mai frumos ca si precedentul.
pentru o geanta neagra tricotata cu captuseala si aplicatii dein piele ceva in genul hipie am primit 160 lei de era sa cad jos . si de atunci tanara doamna imi tot comanda cate o chestie hand-made pentru prietenel ei.
pentru 9 fete de masa de 80*80 si doua draperii micute de 150*90 am primit 100 lei.
preturile cred ca trebuie sa fie fixe numai ca de multe ori primesti produse in locul lor.
ma distreaza chestia asta.la schimbatul a doua fermuoare pt doua geci de barbati -pe care oricum nu stiam cat sa cer pt ca era o cunostinta de a mamei m-am trezit cu 20 oua si 4 l de lapte.altadata cu o gaina.
al meu rade de moare. caci se trezeste la usa cu coletele. si sa nu radeti dar mai nou asa se intampla.
de craciun am facut niste perdele de organza care trebuiau terminate in 3 ore si pernute decorative-10 bucati de am cusut intr-o noapte la ele.si cand a fost la pret nu stiam cat sa cer, adevarul ca mi-era si jena putin asa ca i-am spus cat vrea si m-am trezit cu carnati, cardabos, jumeri si vreo 3 kg de carne. al meu zicea: mai femeie tu ce faci? ca vin astia ca la magazin dar nu sa cumpere ci sa aduca.
la inceput mi-era jena , pt ca faceam multe lucruri de drag dar daca se poate face bani de ce nu?
felicia are dreptate pretuiti-va. e timpul vostru. sunt lucruri pe care altele nu le fac pt ca nu stiu sau sunt comode.totul se plateste acum voi stiti unde faceti reduceri.si cine e multumit vine din nou cine nu atunci la revedere sa caute mai ieftin.important este ca lucru facut de voi sa fie ingrijit si de calitate.
va pup si sper sa mai ajung si eu sa pun poze cu ce am mai facut ca m-am lasat pe tanjeala.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de scami Mier 03 Mar 2010, 1:20 pm

Fetelor gasiti preturi pe breslo.ro pentru orice e facut de mana
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Mier 03 Mar 2010, 2:08 pm

letho a scris:Singura data cand am lucrat ceva pe bani a fost cu multi ani in urma cand lucram goblen. In rest, ca si multe dintre voi - cadouri sau "sarumana". Vreau doar sa-mi exprim aprecierea pentru cele care nu-si vand munca ieftin.
Sa va spun de exemplu astazi: intra o vecina si-mi vede martisoarele - vai ce frumoase, tu le faci? cum le dai? incepusem deja sa-i zic ca ii fac cu placere, n-o costa nimic, cand imi zice "vai saraca vecina, uite ce face ea pentru un ban"; am ramas cu gura cascata, pe de o parte pentru ca n-oi fi bogata dar nici in situatia de a spune "saraca" dar mai ales pentru ca eticheta asta se pune in multe cazuri celor care lucreaza de mana. Am mai patit ceva de genul acesta anul trecut de ziua mea cand eram in magazin cu sotul meu, tare bucuroasa ca-mi luase masina de cusut. Ma intalnesc cu o cunostinta, imi zice la multi ani si inevitabilul "ce-ai primit de ziua ta?" Eu dand din coada "masina de cusut!"; ea face ochii mari..... "pai...ce sa faci cu ea?? si incet la ureche imi zice "n-ai putut si tu sa-i zici sa-ti ia ceva frumos, scump?" M-a enervat foarte tare, mai ales ca facusem o gaura serioasa in buget si i-am raspuns cu destula rautate "mai scumpa de 18 milioane n-am gasit!" Astazi nu i-as mai spune asta, nu a meritat sa-mi consum nervii si sa devin rautacioasa.... Vecinei nu i-am spus decat ca martisoarele mele nu au inca pret.
Imi cer scuze daca v-am plictisit, am vrut doar sa va spun de ce astazi mi-am jurat ca daca voi vinde vreodata ceva, n-o voi face doar ca sa-mi iasa banii dati pe material, pentru ca sunt cu adevarat putini care stiu sa aprecieze lucrul de mana.

super tari si vecina si cunostinta rade rade . ai putea sa le pui la sectiunea de bancuri.
totusi, ce ti-a zis tipa dupa ce i-ai zis cat a costat masina?
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Floren Mier 03 Mar 2010, 3:09 pm

Buna!Am sa va zic ceva,dar sa ma credeti pe cuvint!Acum 3 ani am facut goblenul "Cina cea de taina"care masoara 55/18cm si
pe care l-am vindut-e adevarat,in strainatate-cu 13.500 euros!JUR!Adevarat este ca nu cred sa mi se mai poata repeta experienta!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty lucrul de mana -sursa de venit?

Mesaj Scris de julie.didy Mier 03 Mar 2010, 10:13 pm

buna tuturor.

numele meu este iulia. sunt nou venita pe site'ul acesta. este minunat tot ce vad pe aici. am facut si eu putin din toate, dar nu am reusit niciodata sa ma axez pe ceva anume.

astazi vreau sa deschid un nou subiect (din cate am vazut,inca nu s'a pus intrebarea asta)

eu am 22 de ani, sunt o proaspata mamica ... am o fetita Diana-Elena. are doua luni, deci dupa cum va puteti da seama nu am timp sa merg la munca, tot timpul I'll dedic ei. sotul meu merge la munca, dar nu ajung banii care ii castiga. si ma gandeam poate din toate chestiile minunate care se realizeaza cu mana ar iesi vreo sursa de venit.

Voi ati facut vreodata pentru bani lucruri de mana? credeti ca este vreo sansa sa reusesc sa vand creatiile?

inspiratie am destula Smile sunt inca un copil visator ;)) ... dar nu stiu cum sa incep si daca se merita. putina lume in ziua de azi mai apreciaza adevarata arta a lucrului manual.

astept ideile voastre,sfaturi si pareri! multumesc tututor!
julie.didy
julie.didy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Noemi Mier 03 Mar 2010, 10:45 pm

Arata-ne si noua ce stii sa faci. Bineinteles ca poti castiga niste banuti. Depinde de cum stii sa iti vinzi marfa.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de julie.didy Mier 03 Mar 2010, 11:20 pm

asta e mica mea problema: nu stiu cu ce sa incep!

Noemi, momentan sunt colegata de pe mobil,pc'ul este cu mici probleme. curand o sa pun si niste poze.

cum sa'mi fac intrarea pe piata afacerilor mai bine?
julie.didy
julie.didy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de letho Joi 04 Mar 2010, 12:09 am

amnro a scris:
totusi, ce ti-a zis tipa dupa ce i-ai zis cat a costat masina?
a facut o fata lunga si mi-a repetat obsesiv "si ce faci cu ea, ce faci cu ea?" ca mi-a si intrat bine in cap, ca de fiecare data cand ma uit la masina imi zic ca mare dreptate a avut Smile . N-am reusit decat sa-mi fac o pereche de pantaloni care au iesit catastrofal: talia mi-a iesit undeva aproape de sani,pe laterale de frica sa nu fie prea stramt am lasat cate 7-8 cm si-am cusut si descusut de mi-a venit acru iar la lungime.... am dat-o in bara rau de tot ca asa lungimea totala era ok dar dupa ce am mai scurtat talia, mi-au ajuns undeva pe la jumatatea gambei... Ca s-o dreg cumva am adaugat jos cate o bucata de vreo 10 cm; la talie nu prea am reusit s-o mai repar, sta cumva intr-o parte.... Aveam materialul luat cu mult timp in urma pentru un costum pantalon-sacou..... Ce sacou ca mi-au ramas vreo 50 de cm..... Si altceva nu am mai avut curajul sa incerc; in schimb imi iau Burda in fiecare luna, colectionez tot ce tine de tipare de pe net, poate poate intr-o zi.....

Florentina!!! pai mai am si acum cateva neinramate.... le dau pe toate, caut si la vecini pentru banii astia Smile Felicitari, esti o norocoasa!
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Unde vindem?

Mesaj Scris de scami Joi 04 Mar 2010, 10:59 am

Fetelor ati reusit sa vindeti lucursoarele facute de voi? Unde?
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Joi 04 Mar 2010, 11:22 am

letho a scris:
amnro a scris:
totusi, ce ti-a zis tipa dupa ce i-ai zis cat a costat masina?
a facut o fata lunga si mi-a repetat obsesiv "si ce faci cu ea, ce faci cu ea?" ca mi-a si intrat bine in cap, ca de fiecare data cand ma uit la masina imi zic ca mare dreptate a avut Smile . N-am reusit decat sa-mi fac o pereche de pantaloni care au iesit catastrofal: talia mi-a iesit undeva aproape de sani,pe laterale de frica sa nu fie prea stramt am lasat cate 7-8 cm si-am cusut si descusut de mi-a venit acru iar la lungime.... am dat-o in bara rau de tot ca asa lungimea totala era ok dar dupa ce am mai scurtat talia, mi-au ajuns undeva pe la jumatatea gambei... Ca s-o dreg cumva am adaugat jos cate o bucata de vreo 10 cm; la talie nu prea am reusit s-o mai repar, sta cumva intr-o parte.... Aveam materialul luat cu mult timp in urma pentru un costum pantalon-sacou..... Ce sacou ca mi-au ramas vreo 50 de cm..... Si altceva nu am mai avut curajul sa incerc; in schimb imi iau Burda in fiecare luna, colectionez tot ce tine de tipare de pe net, poate poate intr-o zi.....

Florentina!!! pai mai am si acum cateva neinramate.... le dau pe toate, caut si la vecini pentru banii astia Smile Felicitari, esti o norocoasa!

nu pot sa-ti zic decat ca esti pe drumul cel bun. si eu lasam la inceput "rezerve" mai mari decat produsul in sine de-mi ieseau corturi. asta pana m-am prins ca daca las de ex 1 cm la fiecare cusatura o sa am in final cel putin 4 cm in plus asa ca am inceput sa calculez wink

si cu burdele... tot pe drumul cel bun. eu le citeam in loc de romane, stiam fiecare poza si explicatiile la fiecare model. si dupa vreo 5-6 ani de citit intens a inceput sa se miste treaba (cu niste practica in paralel, am trecut la avansati). asa ca nu te descuraja. hug

scuze de off topic
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Alina.C Joi 04 Mar 2010, 12:09 pm

Scuzati de off topic dar m-ai fcut sa rad amnro, pentru ca si eu fac la fel, in fiecare seara la culcare citesc burda ca pe un roman, instructiunile de la fiecare model in parte...si care imi plac mai mult visez sa mi le fac. Si ma gandeam ca daca m-ar vedea cineva mai priceput in domeniu ar rade cu gura pana la urechi. Dar daca nu sunt singura, m-am linistit.

Legat de preturi, insa, si eu m-am cam saturat sa lucrez pe "multumesc". Prin lucrat a se intelege scurtat pantaloni, stramtat diverse lucruri, cusut petice pe diverse rupturi, fete de masa, cersafuri de pat, de perne, de pernute.... Nu prea stiu cum sa procedez cu unele persoane sa inteleaga ca munca se plateste, eu nu as avea indrazneala sa cer nimanui sa-mi faca nimic pe gratis...


Ultima editare efectuata de catre Alina.C in Joi 04 Mar 2010, 12:15 pm, editata de 1 ori
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Joi 04 Mar 2010, 12:14 pm

Alina.C a scris:Scuzati de off topic dar m-ai fcut sa rad amnro, pentru ca si eu fac la fel, in fiecare seara la culcare citesc burda ca pe un roman, instructiunile de la fiecare model in parte...si care imi plac mai mult visez sa mi-l fac. Si ma gandeam ca daca m-ar vedea cineva mai priceput in domeniu ar rade cu gura pana la urechi. Dar daca nu sunt singura, m-am linistit.

Legat de preturi, insa, si eu m-am cam saturat sa lucrez pe "multumesc". Prin lucrat a se intelege scurtat pantaloni, stramtat diverse lucruri, cusut petice pe diverse rupturi, fete de masa, cersafuri de pat, de perne, de pernute.... Nu prea stiu cum sa procedez cu unele persoane sa inteleaga ca munca se plateste, eu nu as avea indrazneala sa cer nimanui sa-mi faca nimic pe gratis...

nu-mi ramane decat sa-ti urez spor la citit hug

referitor la plata muncii tale eu cred ca poti sa faci aluzii despre cat iti platesc altii (chiar daca ei nu exista, asta o stii doar tu wink ) si sa nu refuzi persoana respectiva ci doar sa o amani. Adica tie iti face deosebita placere sa o ajuti, dar e normal sa acorzi prioritate celor care platesc. Si ori intra si ea in randul lumii ori asteapta pana se plictiseste.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Alina.C Joi 04 Mar 2010, 12:23 pm

Multumesc, amnro! Ai dreptate...numai ca asta ar insemna sa fiu si eu ceva mai lipsita de bun simt, si pana acum nu prea mi-a stat in caracter....dar daca trebuie, trebuie, si gata.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de amnro Joi 04 Mar 2010, 12:34 pm

important e sa-ti faci tu o poveste frumoasa pe care sa incepi sa o crezi (totul in limitele normalitatii Smile ). Despre cat de bine o sa mearga treaba si cum or sa te caute oamenii pentru ca stiu ca faci lucruri frumoase wink
Daca tu ai incredere in tine or sa inceapa sa aiba si altii.

si ce ti-am spus in mesajul anterior nu are nicio legatura cu lipsa de caracter. Dimpotriva, chiar e diplomatie ca doar n-o sa-i arunci in fata daca nu-mi dai bani nu-ti fac Laughing
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Alina.C Joi 04 Mar 2010, 1:01 pm

Logic. Smile Multumesc de sfat. kiss
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de bubu mic Joi 04 Mar 2010, 2:18 pm

buna.

letho si amnro m-ati facut sa rad cu gura pana la urechi...fetelor poate puteti sa-mi ziceti cat luati voi pe o palatiuta tricotata (la care intra f mult fir).am tot facut si le-am dat cadou , dar mai nou mi s-au propus bani pentru lucrusoare deastea si nu stiu cat sa cer... cu materialul meu.
bubu mic
bubu mic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Varsta : 44
Localizare : de aici
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de kristadesign Mier 10 Mar 2010, 10:19 pm

eu vand la targuri creatiile mele, la expozitii...


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 10 Mar 2010, 10:39 pm, editata de 2 ori (Motiv : scos link de la semnatura)
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de denygina Joi 11 Mar 2010, 7:15 am

Si eu am masina de cusut , de mica o am in casa , de la mama, lucrez mereu la ea , nu fac croitorie in schimb , scurtez , modific , aplic , diverse...fac si la altii...munca voluntara , niciodata nu le cer nimic si m-am hotarat , munca se presteaza deci se plateste , asa ca nimic - gratis! Doar o singura data am lucrat niste fete de masa si huse de scaun pentru amenajarea unui restaurant , atunci munca mi-a fost rasplatita.

Bubu mic...la noi in piata sunt doamne mai in varsta care croseteaza palariute , basti ...si le vand , te poti orienta ...eu lucrez doar pentru fetita mea , un model nou pe care il vad aici il fac doar pentru printesa mea , fiindca il lucrez cu multa dragoste , nu lucrez pentru altcineva , fiidca munca nu este rasplatita dupa merit si efort...
denygina
denygina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 51
Localizare : Galati
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de treinegri Vin 12 Mar 2010, 6:04 pm

Fetelor hai sa va zic ceva:mama mea lucra si ea croitorie pe timpul lui "ceasca",dar asa la nivel de amatoare desi avea postliceala de croitorie,lucra doar pentru prietene ,vecine,imi facea mie tot felul de rochite si fustite dar cind venea vorba sa fie platita ea nu lua bani ca zicea ca" lasa ca ma ajuti si tu altadata "sau ii era rusine sa ceara bani la prietene.erau care se revansau cu cate o atentie sau cu un ajutor dar de cele mai multe ori se afla cu lucru pe degeaba si tot asa pana s-a scarbit si a renuntat sa mai lucreze,dupa aia am crescut eu si am preluat ideletnicireaiar cand asa ziselele prietene au inceput sa vina la mine sa le fac cate ceva a reinceput povestea dar eu am refuzat sa lucrez pentru persoanele care nu se revansau cu ceva ,macar o ciocolata daca scutam o pereche de pantaloni,la urma urmei este munca si timpul meu.Si tot asa invocand diverse motive ,ba ca nu am timp ,ba ca mis-a stricat masina s-au rarit aceste personaje.Concluzie:cum ii anvatati de la inceput asa merg in continuare si uite asa am cunostinte de ale mamei care vin in draci la mine cu modificari (caci cu asta ma acup in special)si au tupeu sa apeleze de fiecare data pentru ca nu se simt nici ele prost ca vin pe degeaba si le e jena alteori sa mai apeleze. cos cos taie
treinegri
treinegri
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Fraise Joi 25 Mar 2010, 3:55 pm

Pentru ca lucrez in domeniul artei, am avut fel si fel de oameni/clienti care uneori mi-au spus ca iau prea putin pentru munca depusa, altii, prea mult, altii exagerat ... desi unii dintre ei au fost rautaciosi. Lucrez din pasiune, dar intr-un fel o fac sa si supravietuiesc, pt ca in ziua de azi materialele, timpul si studiile mele costa ... tin cont de orice lucru. Daca doreste sa ia, ia, daca nu, nu-l oblig, daca imi reproseaza ca's prea scumpe, ... nu-ti convine, nu ma supar ca vei lua de la vecinul, dar niciodata nu ma aliez cu preturile de la piata ... eu sunt eu si-mi apreciez munca pe care o fac.
Fraise
Fraise
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 43
Localizare : Ormylia, Halkidiki
Data de inscriere : 19/02/2010

http://handmadecorative.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 3 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB