Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

+64
Floren
barbin
lacrisel
piciul
cama82
justme123
valentinadof
sacos
diana99ndd
orhapetru
CarmenClaudia
Ais
fizicuta
Day
despina13cucli
AcidoR
mama2008
ioana soare
lacridrumas
Carmen T
scoobbyy
erika28sicilianu
leia
eriliana
Giorgi
i.xell
violeta25
kerria
silvia_ana
rosita
Cristache
SilviaDumitrescu
Uca
ismi3ismi
arielas
geany
ivanutamihaela
kabunta
niculaie
elena.habasescu
mnarcisa
Love
betymi72
teisoara
Dana 1979
roxana096
veniciuc nicoleta
Cristina R
Alina.C
Camy
amnro
lotus nufar
MagdaMarin
petronela2008
diada
Karina33
Clio_Ela
margot
Admina
RalucaS
Kristina
clodi
Buburuza
ralucapaun
68 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Sept 2010, 11:05 pm

zid Fetelor, mie tot nu mi se calca bine rufele, cu tot cu statie. Si stiu ce o sa ziceti: draga, statia calca, dar nu singura... rade
Ne-am chinuit, si eu si sotul, la niste pantaloni de-ai lui si o camasa, ambele bumbac 100%. Si am abandonat o camasa de in. Idea e ca merge bine cu abur, cam pe orice, dar daca da de material mai gros, sau mai scortos si natural, e tot cam ca la Tefal. Adica se calca, dar raman cute vizibile.
Eu nu folosesc balsam, insa. Asta sa fie "buba"? Si se usuca in mult timp, pe calorifer (rece), pentru ca nu avem balcon, sa le ia vantul. Chiar ma oftic, ca imi ia mult timp sa calc, de obicei punctez cu abur, de la butonul de pe maner si apas tare, dar tot nu ies bine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de amnro Joi 23 Sept 2010, 11:11 pm

admina si eu avut problema asta cu niste camasi (2) dar cu restul lucrurilor nu am absolut nicio grija. asa ca m-am gandit ca o fi ceva cu materialul camasilor. si mi-am adus aminte ca mama pe vremuri stropea hainele care se calcau greu si le lasa peste noapte intr-o punga ca sa se umezeasca bine. asa ca am adaptat putin metoda asta, am luat un pulverizator si pufai bine camasile inainte sa le calc, le las vreo 5 minute impachetate, cat imi calc mie o bluza si gata!

statia asta e periculoasa rau!!. mi-a invartit cineva de butonul de abur si azi dim mi-a tras o pufaiala de m-am oparit pe mana plange

ps: cum v-ati chinuit amandoi? unul impinge si altul trage??? rade
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Sept 2010, 11:23 pm


ps: cum v-ati chinuit amandoi? unul impinge si altul trage??? rade
Trage matza de coada, unul si altul trage concluzii... nu muncesc
Pai sunt nevasta moderna, nu am timp de gospodarie, asa ca fiecare face pe felia lui si impartim corvoadele. El isi calca (ca e lenea mai mare sa le duca la spalatorie), si daca nu iese bine, otreapa, striga la mine si eu ma fac ca-l ajut. rade
Uite cum invata Admina, nevestele cuminti si la locul lor, sa faca prostii... rusinica, Admina, 5 minute la colt... bataita

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 23 Sept 2010, 11:32 pm

Admina eu am un marat de tefal si la fel are al meu cateva camasi pe care le tot dau de colo colo cand evorba de calcat. Acumam laut un "apret pentru camasi" de la auchan (am inteles ca se gaseste mai peste tot) e un spray rosu, daca prei iti trag o poza. Cu asta treaba merge mai bine, nu ies chiar cum as vrea eu, dar se indreapta. Tu avand si staie e posibil sa te scoti mai bine decat mine.
Balsamul le face mai "calcabile", uscalul in timp pe caloriferul rece nu prea are nici o treaba, si eu fac cam la fel, pe calorifer, pe bicicleta, pe spatele scaunelor si tot asa, cu casa [plina de rufe insirate.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de elena.habasescu Lun 18 Oct 2010, 9:26 pm

amnro a scris:magda, modelul 9040F0 e cel mai tare. si chiar daca nu scrie la descriere, are abur vertical (acum sa nu te astepti sa calce vertical la fel cum calca orizontal ca nu se poate. la calcatul vertical important e sa scoata abur mult si asta chiar scoate, crede-ma)

cristina... cred ca glumesti. vrei sa dai 530 de Ron pe statia de calcat? noi am luat cu 200 si are caracteristici mai bune decat delonghi. eu as zice sa te mai gandesti.

Daca va rog frumos imi spuneti si mie de unde cumparati statiile astea cu aburi la pretul acesta de 200 ?Eu locuiesc intr-un oras mic unde nu gsesti nimic si poate aveti vre-o adresa unde pot face comanda . Va multumesc pentru raspuns-Elena
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de niculaie Joi 25 Noi 2010, 10:38 am

buna. am gasit si eu aici statiile voastre de calcat, fff interesant si ieftin, adica accesibil macar.
uite si aici cateva statii de calcat , dar astea sunt pentru ateliere (ceva mai scumpe)
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 15 Dec 2010, 3:43 pm

Statia care am luat-o eu in iunie cu 200 ron acum s-a facut 465 ron si cum are Karinei model 9040 au facut-o 515 ron.
Acum cea mai ieftina Rowenta e 300 roni iar cea mai scumpa 885
Inca o data Merci karinei si Diadei ca m-au inspirat sa-mi iau una.
Cu banii astia nu-mi luam.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Karina33 Mier 15 Dec 2010, 4:14 pm

Magda eu mi-am luat-o anul trecut in noiembrie cu 450 eli, apoi le-au tot ieftinit pana au epuizat stocul(zic eu) si cred ca acum au marfa noua la pret nou. Concluzia ar fi ca cine nu se grabeste poate lua mai ieftin din primavara cand reduc preturile.
Eu sunt multumita de statie si la banii astia! Chiar isi face treaba fara mofturi. S-a amortizat de mult!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de diada Mier 15 Dec 2010, 4:17 pm

este fenomenala chiar! problema mea acum este ca trebuie sa-mi schimb si masa de calcat ca mi-a cam stricat-o, este din pal si incepe sa se indoaie lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 15 Dec 2010, 5:26 pm

Eu masa am una buna vileda sau varesa cu manecar si scaun le-am luat de la metro cu 70 si ceva de lei acum cativa ani.
E cu plasa din metal si burete subtire deasupra.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de kabunta Dum 17 Apr 2011, 3:30 am

Mi-am luat si eu astazi staie de calcat Tefal , tot din asta reconditionata, si sunt extrem de incanta de ea. Totul arata mai bine si a calcat si niste panze foarte tari care cu fieru vechi nu le putem calca perfect nici ude. Pentru croitorie ce sa mai zic... pare un vis. Multumesc pentru idee.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de ivanutamihaela Dum 17 Apr 2011, 7:57 am

EU acasa am un fier de calcat Philips la care i-am ars talpa urat de tot.Ca sa calc ceva cu el trebuie neaparat sa pun o carpa dedesubt.TAnjesc si eu dupa o statie,am vazut la cumnata mea,si pot spune ca este mortala.Ea are singer,luata din carrefour.Are talpa din aluminiu scratch parca.
Cand termin cu casa trebuie neaparat sa-mi iau si eu:)
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de geany Dum 17 Apr 2011, 2:46 pm

Eu am avut fier de calcat Rowenta, am tot citit pe colo-colo de staiile de calcat si imi doream si eu... De curand, harnica tare fiind, am trantit fierul de calcat (nu am vrut, doar nu-s nebuna) dar prietenul meu a facut imediat legatura, ca nu m-am lasat, pana nu mi-am indeplinit dorinta rade Acum am statie de clacat Tefal Expres si-s foarte multumita love Alta viata, cand am cumparat-o m-am apucat de calcat si nu mai aveam ce calca si eu tot as mai fi calcat Embarassed

______________
Incearca sa cureti talpa fierului cu cenusa, sau cu ceara. Eu curatam talpa fierului cu spuma de curatat cuptorul, cred ca am mai spus pe undeva... Miroase toxic, trebuie neaparat aerisit si pe cat posibil sa nu inhalezi, dar talpa se curata ca noua...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de ivanutamihaela Joi 21 Apr 2011, 5:42 pm

Mersi Geany de sfat.Ultima data am curatat-o cu Ciff,sa curatat perfect ,dar sa facut la loc.Bine acum probabil si eu sunt de vina ca nu sunt deloc atenta cu setarile.Il uit pe maxim zid
Si o poza cu statia dupa care tanjesc si eu.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de geany Joi 21 Apr 2011, 6:06 pm

Pai daca sa curatat cu Ciff, curata tot cu Ciff, este normal sa se depuna, dar partea buna este ca poate fi curatat de cate ori este cazul.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de arielas Lun 02 Mai 2011, 3:01 pm

Fetelor, vreau si eu statie de calcat........Daca va cunosteam de anul trecut Sad Acum cea mai ieftina e de 300 ron Rowenta adica. E buna una cu jet de abur de 100 g/min si presiune 4 bari? Eu cam de atat am bani. Am vazut ca cele mai scumpe au jet mai puternic si presiune mai mare.


Ultima editare efectuata de catre arielas in Lun 02 Mai 2011, 3:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat scris)
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 02 Mai 2011, 3:08 pm

Asta te ajuta?

Karina33 a scris:Eu sunt la a doua statie de calcat cu aburi. O recomand cu drag oricarui model de fier clasic. Primul motiv ar fi ca timp de aproape doua ore calci tot ce-ai spalat o saptamana, nu-i nevoie sa intorci tricourile, pluoverere si altele si pe spate, calca bine in profunzime fara sa arda(la ele temperatura de incalzire a talpii e mai mica decat la cele clasice)
Prima statie am luat-o din Germania in 2002, o rowenta. Am folosit-o in atelier, 12-14 ore/zi cu apa de robinet. Lunar o curatam cu apa indoita cu otet.
A doua o am de prin octombrie, tot rowenta, am cautat DeLonghi dar n-am gasit atunci si nu puteam sta fara fier. Asta desi am de rezerva un Tefal cu talpa ceramica. De noua statie sunt si mai incantata, are muuult mai mult abur!

La ce sa va uitati? La putere sa fie peste 2000W, aburul sa fie peste 90ml, sa fie destul de greu fierul, ajuta la presat, sa fie varful destul de ascutit sa puteti calca detalii, sa aiba cat mai multe gauri(reale nu desenate) pentru aburi, eu prefer talpa de inox, nu lipeste si rar albeste la materiale foarte sensibile. Altceva? Sa-l incercati acasa si daca nu va place ceva la el returnati-l!

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de arielas Lun 02 Mai 2011, 3:17 pm

Da, mersi am citit tot de la inceputul subiectului de vreo 2-3 ori. Ma gandeam ca ale voastre sunt mai bune si sa-mi spune-ti daca asta e buna sau e proasta.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 02 Mai 2011, 3:28 pm

arielas,am si eu statie de calcat de vreo luna .este de mare ajutor ,fata de fierul clasic.cu cel clasic imi lua sa calc o camasa 10 min,acum,cu statia o calc in 3-4 min.lenjeriile de pat ,nu mai zic...le calc fluierand...o adevarata placere...pune deoparte bani si strange -i pana iei una ca lumea,pt ca te va ajuta fff mult dupa aceea.sfatuiesc asta pe toate fetele ,asa cum m-au sfatuit si pe mine fetele de pe acest forum,carora le multumesc inca o data (karina pupi )
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 02 Mai 2011, 3:35 pm

In principiu dupa parerile fetelor Rowent e buna,incearca s-o iei pe cea mai dotata.Mai multa putere de aburi,mai multi(nici prea multi)wati 2000-2200.
Eu personal te sfatuiesc sa iei modelul Rowenta DG5035F0.
Mult succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de arielas Lun 02 Mai 2011, 4:20 pm

Mersi, la aia ma uitam la banii mei. Va multumesc!
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de ivanutamihaela Sam 07 Mai 2011, 10:15 am

SCriu aici ca in alta parte nu cred ca merge.Acum 2 zile ma chemat o vecina tare incantata sa-si laude noua achizitie.Noul Steem o POwer.Sa apucat sa-mi demostreze mie ce nu poate face acel aparat rade Ea visa de fapt sa calce camasile,sifonate rau cu acea minune.Le aranjase frumos pe umeras,si incerca sa "calce"cu el.Dar el nimic. rade Doar le aburea. lol! Am incercat sa-i explic ca reclama este sufletul comertului,dar ei i venea sa planga ca-si facuse planuri cu acel aparat.Visa sa numai calce niciodata cu fierul clasic.
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de RalucaS Sam 07 Mai 2011, 2:35 pm

Da? si eu aveam vise cu acest steam-o-power, pentru ca urasc sa calc, m-am linistit acum :D
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Alina.C Lun 06 Iun 2011, 5:28 pm

Sa ma mandresc si eu cu noua mea achizitie...mult dorita. Voi: Karina, Diada, Magda m-ati facut sa visez la statia de calcat. Merci
Si pentru ca magazinul virtual din care ati cumparat voi s-a inchis, asta dupa ce in prealabil se scumpisera, multisor... mi-am cumparat azi din magazin un DeLonghi VVX815. Am ajuns acasa, l-am probat, imi place mult.... insa am o intrebare.
E prima data cand folosesc statie de calcat, si inca nu m-am deprins indeajuns.
Asadar, randamentul maxim al unei statii de calcat este atunci cand il folosim cu aburi continuu? (calca suuuuper cu aburi, iar fara - hmmm, asa si asa). Iar eu ador sa calc numai cu aburi. Am lasat deoparte un fier Tefal ultragliss, mai vechi de 10 ani, care scuipa calcar, varsa si apa aiurea, a luat si vreo doua trante, nu mai reuseam sa curat talpa rezonabil, etc etc, deci intr-un cuvant, ma saturasem de el....
Intrebarea mea, e ok sa-l folosesc cu aburi continuu (sau ma rog, aproape)?

Aici mandretea mea de statie de calcat, o ud daca trebuie, sa ma tina muuult si bine! Smile bere

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Lun 06 Iun 2011, 6:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : Transformat link in poza)
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 06 Iun 2011, 6:11 pm

Felicitari sa calci sanatoasa cu ea.
Eu una numai cu aburi calc,dar norocul meu e ca am masa de calcat si statia in pod si nu aburesc mobila.
Nici mie nu-mi place cum calca fara aburi.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului? - Pagina 4 Empty Re: Fier de calcat: ce marca recomandati, ce metal pt talpa fierului?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB