Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 11:28 am Scris de AlinaJ.Bijoux

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Vaccinarea... pro si contra

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Mickey la data de Lun 21 Ian 2013, 8:14 pm

Daca ar fi sa dau timpul inapoi,as refuza vaccinarea.Fetita noastra are 4 anisori si sufera de autism.Nu stim siguri daca vaccinarea ar fi cauza,dar cel mai sigur ca vaccinurile au agravat si mai mult boala.I-am facut toate vaccinurile pana la 1 an,dar dupa fiecare a facut febra,iar medicul de familie ne spunea ca este normal,ba chiar dupa vaccinarea de la 1 an a facut febra 39 aproape 3 zile.La o luna dupa vaccin copilul a inceput sa faca regres,nu a mai vorbit ,parca a ramas muta,plangea mai tot timpul.
Mickey
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 62
Varsta : 41
Localizare : Slatina
Data de inscriere : 23/11/2010

http://autismcatalina.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mar 22 Ian 2013, 1:00 am

Of,Mickey,tare greu trebuie sa fie,draga de ea...nici nu stiu ce sa zic...
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 22 Ian 2013, 8:14 am

Mickey, ar fi posibil ca vaccinurile sa fi cauzat asta? Chestia cu temperatura post-vaccinala cred ca este o reactie normala, si la copiii mei am intalnit situatia asta ( nu mai stiu sigur la care, este greu de numarat wink ).
Eu, am mai spus-o, sunt pro-vaccinare fiindca mi-e greu sa-mi imaginez copiii expusi la urmarile unora dintre bolile grave sau foarte grave contra carora se fac imunizarile. Apoi, este evident ca rata imbolnavirilor a scazut foarte mult in ultimile decenii. Nu fac o obsesie din asta, in sensul ca nu le administrez orice vaccin care apare, dar pe cele obligatorii, da.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 22 Ian 2013, 9:15 am

uffff ...fata mea are acum 5 ani si 3 luni si nici eu nu i-am facut vaccinul DTP de la 4 ani....nici nu stiu ce sa fac...vaccinl asta se face intre 4 si 6 ani ...a avut cineva reactii urate de la el?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de kitty_1973 la data de Mar 22 Ian 2013, 9:22 am

Si eu sunt pro vaccinare. Baiatul meu implineste in curand 9 ani. Pana acum i-am facut toate vaccinurile gratuite, la medicul de familie sau la scoala. Singurul vaccin cand a avut febra, este cel de la 1 an. In rest nici nu le-am simtit.
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 44
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Mar 22 Ian 2013, 11:40 am

Si totusi vaccinarea ascapat omenirea in decursul timpului de la epidemii sau pandemii.
Sunt si cazuri izolate de reactii adverse la unii copii sau adulti, dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie vaccinati copiii.
Asa si la o operatie clasica sau laparoscopica exista riscuri pe care medicul ti le prezinta inainte.
Dumnezeu sa ne ajute sa luam cea mai inteleapta decizie!
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3433
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lora77 la data de Mar 22 Ian 2013, 12:49 pm

am trei copii pana acum le-am facut toate vaccinurile dar anul acesta am refuzat vaccinarea celui din cl I, si asa voi face deacum incolo. nu le voi mai face nici un vaccin. si da e adevarat ce spune Mickey , am citti despre cazuri din germania unde in urma vaccinului au facut autism.
multa sanatate si putere sa mergi mai departe Mickey.
lora77
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 40
Localizare : bacau
Data de inscriere : 05/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 22 Ian 2013, 4:07 pm

Si eu sunt de acord cu Aurishta. Si ale mele au facut febra dupa unele vaccinari. Cea mica, dupa toate, cea mare numai la cel de la 1 an. Daca iei in calcul procentul cazurilor in care au fost probleme dupa vaccin, este infim mai mic decat daca nu l-am face. Este doar parerea mea.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de elluta la data de Mar 22 Ian 2013, 4:38 pm

Ismi vaccinul care se face acum la 4 ani se facea inainte la 2 ani. Baiatul meu cel mare care are 10 ani acum l-a facut la 2 ani. Ai meii n-au avut nici o reactie adversa la niciun vaccin in afara de un "au" dupa ce au fost intepati n-au plans si n-au facut temperatura(nici cand le-au aparut maselele n-am avut parte de vaiete, ma trezeam ca mai au cate o masea, doua in gura) .Sii eu sunt pro vaccinare banuiesc ca tine si de cat de sensibil e copilul si alte chestii doftoricesti
elluta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mar 22 Ian 2013, 4:50 pm

Reactiile adverse sunt boli grave,si nu se vad imediat la toti...mercurul si sarurile de aliminiu dat cate un pic corpului...iar vaccinurile sunt facute pe embrion de gaina,asta ce mi-a zis doctorul,ca daca ma iau dupa articolele aparute,sunt facute pe fetusi...
Eu in acest sunt intr-o mare dilema,cum poate sa faca o boala grava un bebelus?boli care n-au ce cauta la bebelusi...tocmai m-a anuntat o vecina ca nepoata ei(de la frate) de 1 an si jumatate a facut ciroza...
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mar 22 Ian 2013, 5:08 pm

Eu ... ca tot omul nestiutor le-am facut pana la varsta asta piticului meu pe toate.
Acum, dupa ce am mai citit una alta...si m-am mai luminat un pic ... parca as fi contra vaccinurilor.
Cine vrea, am o carte in format electronic, a unei doctorite romane care descrie ce si cum cu vaccinurile si de ce ar trebui sa ne ferim.
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mar 22 Ian 2013, 7:46 pm

Este vorba despre cea careia i s-a imbolnavit unul din copii,din cauza vaccinului?
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 23 Ian 2013, 7:19 am

ismi3ismi a scris:uffff ...fata mea are acum 5 ani si 3 luni si nici eu nu i-am facut vaccinul DTP de la 4 ani....nici nu stiu ce sa fac...vaccinl asta se face intre 4 si 6 ani ...a avut cineva reactii urate de la el?

nici acum nu ai reusit sa il faci? rade pana la 6 ani mai ai timp sa te gandesti. Eu i le-am facut pe toate pana acum, la ambii copii pentru ca nu vreau sa nu fie primiti in scoala sau cine stie ce piedici sa le mai puna in viata asta. Despre mine nu i-as fi facut niciunul si s-a tinut mult de capul meu dr de familie sa i le fac. Am o prietena care a refuzat vaccinurile si fata e bine mersi. Ea are si alte relatii in privinta scolii, i se poate da hartie la mana ca a facut copilul toate vaccinurile.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 9:10 am

da,diada. Smile .tot asa m-am gandit si eu,ca mai am timp pana la 6 ani,dar se cam apropie de varsta asta si nu am tragere de inima sa i-l fac...vaccinul asta DTP s-a tot repetat ,a fost inclus la fiecare vaccinare de pana acum...ma gandesc ca poate or mai fi ramas ceva anticorpi de la ele si sunt deajuns ...
Eu i-am facut seria INFANRIX .Pana acum nu a avut reactii la niciun vaccin,dar,nu stiu de ce am asa retinere pt asta...am si citit mai multe despre vaccinuri, intre timp si cred ca din cauza asta...nu e bine nici sa stii prea multe...sau e?dilema mare! kiss

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 23 Ian 2013, 9:52 am

ca si rezctie, al mu a avut doar o pata mare si rosie sa zic diametru de 15 cm daca nu 20cm. In rest nimic.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 23 Ian 2013, 9:57 am

Am semnat ieri pentru ROR in scoala (clasa I-ii) si ne-au cerut si dovada ca avem complete vacinurile antipoliomielitice. Le avem pe cele cerute si trecute in carnetul de vaccinari, din 2006, dar cine mai stie cum schimba ei schema de vaccinare. zid
Dezbaterea asta pro si contra vaccinare cred ca e la moda. Pe vremea noastra nu se mai gandea nimeni si nici nu mai faceau statistici cu copilasii ramasi cu sechele in urma vaccinului. Pe de alta parte, stiu un domn cam de varsta tatalui meu, care e schiop din copilarie din cauza poliomielitei. Boala care a facut ravagii la inceputul secolului trecut (era si mortala), in anii 50 tot lasa victime. Acum au reusit aproape sa o eradice (de la mai multe sute de mii la aproximativ o mie de cazuri pe an), desi in anumite tari fara vaccinari obligatorii si cu conditii de viata precare face victime in continuare.
Am gasit in mai multe tari scheme asemanatoare de vaccinare, deci nu suntem numai noi nebuni.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cum nu-i putem creste intr-un balon de sticla si nu stii viata ce ne rezerva, un pic de imunitate impotriva unor boli grave nu strica. Daca ajung in tari gen: India, Brazilia, Africa, etc. cu populatie multa-multa si apa potabila si igiena putina, oricum vor face aceste vaccinuri, daca nu le au, chiar si altele in plus. Alopatia face multe prostii, te baga pe o banda sanatos-bolnav si te scoate "tunat", vrei-nu vrei. Dar lupta cu virusii si interventia in caz de urgente sunt niste lucruri bune, care salveaza milioane de vieti pe an, probabil. Sa nu uitam ca speranta de viata e in continua crestere pe mapamond, calitatea vietii tine de noi cum ne-o facem.
Nu sunt de acord cu vaccinarile sezoniere, contra virozelor respiratorii, alea sunt frectie la piciorul de lemn, indiferent ce ar spune ei. Tulpinile respective muteaza foarte repede si nimeni nu poate prezice cum o sa arate la sfarsitul sezonului.

l.e. reactiile sunt normale si arata ca organismul isi face anticorpi contra virusului respectiv. ca sa nu se inroseasca local mi se pare ca se freaca usor locul dupa vaccin (dar asta trebuie sa intrebati asistenta, depinde daca e sub-cutanat sau intra-muscular, cred). si febra e normala, pana la un anumit punct.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Mier 23 Ian 2013, 10:13 am

Admina, nu cred ca e vorba de formarea de anticorpi ... ci de mai multe.
O sa primesc niste pietre in cap pentru asta, dar mi le asum.
E vorba de substantele care sunt prezente in vaccin si care sunt introduse in organism si NU au ce cauta acolo la varste fragede cand organismul nu stie sa lupte cu ele.
E vorba de control ... de crezi tu ca in tarile din lumea a 3 si pe la noi a fost introdus mirobolantul vaccin contrac cancerului de col ulterin (WTF??? deci cancerul e vindecabil prin vaccinare...wow... sa ma inclin, dar nu prea mult ... bleach!) si de ce tot in zonele respective s-a constatat o scadere a fertilitatii (prin imposibilitatea de procreatie la femei). daca tot e vaccin - de ce targhetul de varsta e 9 - 35 ani - adica fix generatia care poate sa faca copii si cea care o sa vina???
E vorba de urmari pe o perioada mare de timp pe care nu le monitorizeaza nimeni...ca toti suntem cobai pana la urma.
Eu am ajuns la neurolog pentru niste ameteli (vertijuri) ca sa descoper ca mi se trage , partial, de la niste plombe de amalgam, cu mercur, de pe vremea lu' pazvante. Mercurul e toxic pentru organism si nu se poate elimina in totalitate. Ghici ce e elementul de conservare principal din vaccinuri? Mercurul.
Daca faci un calcul cat mercur intra in corpul unui bebe in primii 4 ani de viata, cand sisteme nu sunt puse la punct....te iei cu mainile de cap si fuggiiiii!
Speranta de viata creste ... ha ha ... ar fi amuzant, daca nu ar fi deprimant. Care speranta de viata? Aia in care te hranesti cu alimente modificate genetic (sub imperiul noului Codex Alimentarus), bem apa purificata cu clor&Co, respiram aer poluat, suntem niste robotei, orizontul nostru este limitat la ziua de maine.....etc...etc...etc
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 11:04 am

20 cm!!! woww! a avut si la vaccinarile de dinainte reactia asta?ca DTP a fost facut si pana la 4 ani,cum spuneam...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 12:37 pm

Admina,DTP-ul de la 4 ani i l-ai facut,pana la urma?si,daca nu l-ai facut,i-l mai faci?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 23 Ian 2013, 1:33 pm

danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Mickey la data de Mier 23 Ian 2013, 1:40 pm

Am cunoscut o mamica care are 2 copii,18 si 14 ani,cel mare este sanatos ,iar fetita de 14 este paralizata de la 6 luni din cauza vaccinului,a facut encefalita post vaccin.A facut recuperare cu ea,in momentul de fata spune cum o cheama si cati ani are si reuseste sa se ridice pe marginea patului,dar nu poate merge singura in picioare.
Mickey
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 62
Varsta : 41
Localizare : Slatina
Data de inscriere : 23/11/2010

http://autismcatalina.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 1:56 pm

am citit ca,cu ani in urma ,vaccinul DTP continea nu stiu ce substanta care risca la aparitia encefalitei la bebelusi,facut in primele luni de viata.pt eliminarea acestui risc,s-a eliminat sau inlocuit acea substanta (nu mai retin ),astfel incat vaccinul se numeste DTaP ;acest vaccin se care se face si in ziua de azi si,inteleg ca nu mai exista acest risc.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anc@ la data de Mier 23 Ian 2013, 2:24 pm

Eu am groaza de vaccine,am auzit multe cazuri de copii care nu pot sa merga din cauza vaccinelor...bine ca pana fac ai mei 6ani stau linistita:)
ROR nu l-as face,am citit despre el...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si mie destul...
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 942
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 23 Ian 2013, 4:45 pm

Subscriu la ce a scris Bisisica...eu acum doi ani am aflat de la niste prieteni
(el doctor veterinar) ca vaccinul pt cancerul de col cauzeaza sterilitate sigur,si ca in general vaccinurile sunt foarte periculoase...
De la antipolio,un baiat din generatia sotului a facut epilepsie,o verisoara abia poate vorbi(deci nici vorba ca nu erau cazuri si inainte,persoanele de care vorbesc au 40 si ...,50 si... de ani),si exact in perioada cand au venit la scoala la fata mea si l-am refuzat(ce m-am felicitat),au aratat la stiri cum a murit un copilas de la acesta...a paralizat si a si murit.
Exact cum spunea Mickey,de la ROR copilul poate face encefalita,iar baiatul meu a fost in pericol,la 4 luni,din cauza asta iar doctorul n-a stiut sa-mi spuna atunci,sau n-a vrut sa-mi spuna si mi s-au inmuiat picioarele cand am citit asta vara ce a insemnat reactia copilului meu si cum a scapat printr-o minune...
Cu riscul de a ma repeta,pe cei care fac vaccinuri nu-i intereseaza decat miliardele care se fac de pe urma lor...asa cum a fost si gogorita cu gripa aviara...dezbaterea pro si contra nu a devenit la moda,e timpul sa ne trezim la realitate ca de aia e lumea asta asa cum e,ca tacem si mergem inainte chiar daca nu e bine...voi cauta articolul "Vaccinul,eroarea secolului".
A se intelege ca vaccinurile NU SUNT obligatorii,sunt recomandate,atat la noi cat si in afara...si ai dreptul de a refuza,si la noi,si afara...noi suntem singurii care facem vaccin la nou nascut,restul incepe de la 2 luni...iar noi suntem fruntasi la TBC,desi populatia e vaccinata,iar tarile nordice au zero cazuri in conditiile in care nu se face vaccin pentru asa ceva...asta e statistica oficiala nu o zic eu...
Si exista lege care te apara impotriva "modei" cu cerutul schemei de vaccinare la gradi si la scoala...mie nu mi-a cerut nimeni,nici nu m-a intrebat si ca urmare a refuzului copilul meu nu a fost dat afara din scoala...si apoi e un paradox...de ce copilul nevaccinat e un pericol pentru copilul vaccinat daca i se "asigura" imunitatea prin vaccin?
Cand a venit doctora la scoala pentru antipolio,si am rugat-o sa ne citeasca si noua reactiile adverse pe prospect,a spus ca alea sunt trecute asa,sa se scoata ei...deci daca copilul pateste ceva,cine raspunde?ei semneaza o garantie ca nu va pati nimic copilul?nuuu,Doamne fereste.

Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 23 Ian 2013, 5:49 pm

bisisica bijuterii a scris:...si de ce tot in zonele respective s-a constatat o scadere a fertilitatii (prin imposibilitatea de procreatie la femei). daca tot e vaccin - de ce targhetul de varsta e 9 - 35 ani - adica fix generatia care poate sa faca copii si cea care o sa vina???
Scaderea fertilitatii are multe, foarte multe cauze, nu cred ca a asociat nimeni vaccinul HPV cu femeile cu fertilitate redusa. Sa fim seriosi, fumatul, acoolul, mancarea proasta (chimizata), progamul haotic de la munca, stresul in primul rand si tot pe primele locuri in scaderea fertilitatii as pune anticonceptionalele luate de la varste fragede, dupa ureche, fara analize hormonale (prescrise asa chiar de medici gineco), avorturile repetate si facute pe banda, la clinica din colt, toate astea pot si scad fertilitatea la femei, nu un vaccin pe care nu stiu cine l-a facut (eu nu stiu pe nimeni).
Mercurul e un element periculos, dar trebuie verificata doza prezenta intr-un vaccin/ kg corp si doza maxima admisa. Daca e in limite, normal ca a trecut de testele Org. Mondiale a Sanatatii. E mai sanatos sa iti contacteze copilul o boala mortala?
Va rog insistent sa priviti putin istoria. In ciuda "decimarii" la nivel mondial a populatiei Terrei, de catre conducatorii tarilor dezvoltate, populatia Pamantului era in 1900 de 1.656.000.000 si in 2002 era de 6.215.000.000. Vaccinurile s-au inceput prin anii 1950, cand erau 2.516.000.000 de oameni... Hai sa fim seriosi, de inmultim ca iepurii, traim mult mai mult decat la 1950 si cica ne omoara astia pe capete cu Codexuri. Mai bine hai sa ne vedem fiecare de farfuria lui, ce chimicale alegem sa mancam si in ce medii nocive ne crestem copii si sa nu mai dam vina pe mai mari. Cate mame nu fumeaza cand sunt gravide si cand alapteaza, cate nu-si plimba copii pe ulita satului pe DN, ca acolo e mai interesant decat spre padure, cate nu-i indoapa cu cartofi prajiti si Delikat de la nici un an?
Imi pare tare rau pentru copilasi care chiar au avut probleme dupa vaccinuri. Sunt niste cazuri dureroase, niste drame. Dar pentru statistica sunt minoritatea. Vaccinurile au salvat mult, incomparabil mai multe vieti decat au luat, asa cum am dat exemplu si in mesajul trecut cu poliomielita. Normal ca orice practica medicala are riscuri, exista si sindromul mortii subite la bebelusi, pe care nimeni nu stie sa-l previna 100%. E o cauza naturala, nimeni nu baga mercur in copilasi si totusi mor in somn. Sad Cautati orice informatie si incercati sa o verificati, nu credeti chiar tot ce scrie in aceste mesaje panicoase pe pe bloguri care spun un mare Nu vaccinarii, dar nu dau solutia.
Alt exemplu, baiatul unei colege de-a mamei mele (nevaccinat in copilarie absolut deloc) a facut oreion cand era adult (la vreo 20 de ani) si acum, la vreo 30 si ceva de ani e steril. O decizie foarte buna, intr-adevar... zid

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos