Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Vaccinarea... pro si contra

+40
Gabica
geo
MihaelaT
mnarcisa
Rimmelle
Chirrox13
valentinadof
cris_io_mat
LN
anc@
bisisica bijuterii
elluta
lora77
Mickey
myky7robc
ivanutamihaela
istitutodimoda
ioana soare
luminitza79
pufoi
Gianina4ever
olympia
tinap
ismi3ismi
emmancita
T_mihaela
danae
danniela
kitty_1973
aurishta
diada
Lucia.BlueFlower
amnro
percsovics monica
emi
pepy24
Emilia3
livia1981
Admina
Clio_Ela
44 participanți

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 23 Mar 2012, 5:21 pm

Si la mine urmeaza sa-i fac vaccinul dintre 4-5 ani.Noi,am facut,pana acum,seria INFANRIX.Ati mai facut cineva seria asta?Ati avut reactii adverse la acest vaccin de 4-5 ani?...ca ,pana acum,la noi nu au fost reactii...ne-a recomandat sa ii dau panadol preventiv 1 zi, imediat dupa fiecare vaccin si nu am avut nicio problema,pana acum.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de danae Vin 23 Mar 2012, 6:38 pm

Bia, cea mare, nu a avut reactii adverse la niciun vaccin, doar dupa cel de la 1 an a facut putina febra. La cel de 4 ani nici nu s-a simtit si vom vedea la cel din toamna de la scoala. Dar Bela, cea mica, dupa fiecare vaccin a facut febra si era plangacioasa iar vaccinul de 1 an i-a fost facut la inceputul lunii si ea abia acum se umple de bube. Cica este in prima luna dupa vaccin posibil sa faca reactii adverse. Oricum va dati seama ca nu ma asteptam sa faca rubeola dupa ce deja facuse o data. Stiam ca rubeola se poate face mai mult de 1 data in viata dar parca nu atat de des.
Si eu cred ca trebuie vaccinati copii, caci si polio a fost eradicata tot prin vaccinare.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Vin 23 Mar 2012, 7:57 pm

E o mare controversa in USA cu privire la vaccinuri.Uitati-va la cazul Hannah Poling.In 2008 avea 9 ani si autism/retard,era un copil precoce pina cind a primit mai multe vaccinuri la virsta de 18 luni.In 48 de ore sanatatea ei s-a alterat rapid.S-au luptat in tribunale 7 ani,iar in 2008 guvernul american a decis sa fii compensati.Tatal fetitei,nu e nici nespalat,nici fanatic,ci e doctor neurolog in Athens,Georgia,iar mama asistenta medicala,asa ca....problema cu vaccinurile lasa un mare semn de intrebare si multe intrebari fara raspunsuri..In America,am intilnit multe,multe cazuri de autism/retard(usor).
Parca e epidemie,controversa nu e numai intre oamenii de rind,ci intre oameni de stiinta,doctori,fiecare vine cu argumentul lui bazat pe logica medicala.Trebuie sa treaca vreo 100 de ani,apoi se vor vedea efectele,si cele bune si cele rele,mai ales cele rele,asa zic eu.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Mar 2012, 8:15 pm

Da, dar in mana cealalta nu mai vedem adulti infirmi cin cauza sechelelor lasate de poliomielita si nici nu mai auzim de familii care-si ingroapa 2-3 copii dupa o epidemie de rujeola. Eu nu imi asum riscul expunerii copiilor mei la infectii cu asemenea potential. Una este cand vine vorba de gripa si alta cand e vorba de difterie, tetanos, pojar, TBC sau alte boli grave. Parintii si bunicii nostri au trait multe drame in timul cand aceste vaccinuri nu existau, intrebati-i!
Bineinteles, fiecare face alegerea in functie de criterii personale si isi asuma sau nu riscuri, fie intr-o directie, fie in cealalta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 23 Mar 2012, 9:15 pm

In America mancarea si stilul de viata ne omoara copiii nu vaccinurile.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de emi Sam 24 Mar 2012, 2:41 pm

V-am postat mai sus un link la o carte care pe mine m-a socat. Am citit-o cand deja citisem foarte mult pe aceasta tema, dar nu stiam ca principiul de baza al vaccinarii este o mare eroare medicala.
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de aurishta Sam 24 Mar 2012, 2:49 pm

M-am apucat de citit! Smile study
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Sam 24 Mar 2012, 5:46 pm

T_mihaela a scris:Eu zic sa le faceti vaccinurile obligatorii ,fiecare stat in lume are o lista in functie de incidenta bolilor .E trendy acum sa refuzi vaccinuri, mai vezi nebuni nespalati pe net care predica nevaccinarea si viseaza conspiratii mondiale cu materii biologice...
Vaccinurile se cer la scoala si la noi, fetita mea are acum 13 ani,ii lipseste din skema un vaccin ce trebuia facut la un an si acum tre sa-l fac ,in Ro nu se facea ,era optional, aici e in skema obligatorie.e vaccinul de pojar ,rujeola, rubeola care nici azi nu s-a introdus in skema in Ro ca obligatoriu desi ieri am vazut la stiri ca se imbolnavesc copii pe capete.

Mihaela, vaccinul este in schema gratuita in Romania, dar parintele il poate refuza ca pe orice alt vaccin. Fiica-mea l-a facut anul trecut (la 9 ani) si anul asta a facut rubeola. Smile
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 24 Mar 2012, 5:51 pm

deci,chiar daca facem vaccinul,tot face boala?pai ,atunci,de ce le mai facem?
scratch
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de emi Sam 24 Mar 2012, 5:59 pm

citeste cartea si afli! wink
Pentru ca e o afacere!
Nepotica mea a facut ROR-ul in decembrie la un anisor si in februarie a facut rujeola!
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 24 Mar 2012, 6:08 pm

Asta voiam sa spun eu,face vaccinul la copii cand sunt mici,si copiii cand sunt mari,s-au chiar maturi fac boala,si cu consecinte neplacute de cele mai multe ori....si eu am intalnit cazuri de rubeola zilele astea la adolescenti intre 16 si 20 ani...e normal?si problema e ca,intalnesc cazuri de nou nascuti care fac imediat boala,de aici nenumarate cazuri de cancere si boli cronice la copiii mici si in vaccinurile de zilele noastre se adauga aluminiu si mercur ca si asa suntem prea multi locuitori pe planeta asta...deci pe cutia de vaccin scriu viu atenuat,deci i se introduce copilului virusul si cum i-o fi norocul...pentru ca nu-ti zice nimeni reactiile adverse...febra e un nimic,asta nu e reactie ,asta ne baga ei pe gat,sa ne dea sa citim pe prospect,atunci sa vezi...eu i-am facut fetei mele vaccinul de la scoala,adica toti copiii dar acum imi pare rau ca am fost de acord...e stresul mai mare invers...de acum incolo nu le mai fac,urmeaza baiatul...probabil s eva supara doctorul,e om de treaba dar ma intereseaza mai mult sanatatea copiilor mei...copiii au nevoie de ridicarea imunitatii de intoxicare
Eu abia acum imi explic de ce baiatul a a vut un comportament ciudat dupa un vaccin...,dupa ce am citi reactiile adverse...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de T_mihaela Sam 24 Mar 2012, 6:36 pm

[quote="olympia"]
T_mihaela a scris:
Mihaela, vaccinul este in schema gratuita in Romania, dar parintele il poate refuza ca pe orice alt vaccin. Fiica-mea l-a facut anul trecut (la 9 ani) si anul asta a facut rubeola. Smile

Este antirujeolicul doar.Antirubeolicul nu-l am si nici antivaricela .Pe astea trei mereu le incurc la noi e un paket "rubeola rujeola varicela "se fac toate odata la un an si apoi la 18 luni .Tre sa ai astea doua doze .Daca nu le ai , cum sunt emigrantii veniti din tari cu alte skeme de vaccinare atunci tre sa le faca cat de repede posibil, amandoua dozele .Eu acasa in Ro nu am refuzat , pe atunci nici nu stiam ca pot refuza ceva ,ma duceam la oricare la vaccinat .
Deci probabil fetita ta a facut rubeola din cauza ca nu a vost vaccinata antirubeola ci doar antirujeolicul din skema.
Noi nu putem refuza vaccinurile nu avem optiunea asta sunt date de guvern si tre sa le faci altfel nu esti primit in colectivitati cum ar fi scoala .Sunt niste scutiri pe motive religioase, e vorba de cazuri rare dar bine cunoscute si inregistrate la guvern.
Eu nu cred in teorii conspirationiste ,vaccinarea se face ca sa scapam de anumite boli sa le eradicam ,daca o simpla rubeola la un copil mic trece nevazuta , la un copil adolescent,poate ramane cu sekele grave.
Daca in Ro ai de ales ,alegi dar daca te gandesti sa emigrezi nu scapi neintzepat Smile
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de diada Sam 24 Mar 2012, 8:57 pm

Am decis sa nu il fac, EU, mai am sa-l conving pe taica-su, dar el fara mine nu se duce sa-l intepe, asa ca... e si rezolvata treaba.

O sa citesc si cartea sa ma ingrozesc mai rau rade oricum,, am observat de-a lungul timpului, chiar si aici, pe forum, e bine sa scriem si cine vrea face cine nu, nu, ce e bine pentru mine nu inseamna ca e bine si pentru tine, mai ales ca nu crezi in asa ceva, desi nu e treaba religioasa...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Sam 24 Mar 2012, 10:23 pm

Asa este Diada,e foarte bine ca aducem informatia si aici pe forum,asa aflam multe lucruri,educatie sanitara,la care media nu prea isi face datoria.In USA de exemplu,campania impotriva vaccinurilor a inceput acum 10 ani,la ei media,ziarele,TV,scriu reportaje ample,diferite cazuri concrete sint aduse la cunostinta publicului in detalii.Ceea ce se vede astazi,e numai capul ice-bergului.Am inceput sa citesc cartea,e scrisa bine,explicat in detaliu si logic,oricine poate sa-nteleaga.Mai este o carte foarte buna a dr.Tim O'Shea.se numeste "Vaccination is not immunization"Este la a 2-a editie,si e complet rescrisa,nu doar retiparita,201 pagini.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de pufoi Dum 25 Mar 2012, 12:27 am

Mai fetelor acu' am citit si eu ce discutii pro si contra pe tema aceasta.
Anul trecut ,in vacanta de vara, am adus la noi o nepotica de-a mea din Rom., sa stea cu baiatul meu,mai ales noaptea pt ca voiam sa incep serviciul, in schimbul de noapte cu sotul meu.
am adus fata, am inceput serviciul, dupa o saptamana am inceput sa lucrez la birouri, pt ca stiam limbi straine si deci, lucram de zi, nu mai era nevoie de fata, dar... daca tot am adus-o si i-a placut a ramas toata vacanta.
in loc sa-mi fie de ajutor, dupa primele zile a facut rubeola. m-am speriat pt ca nu avea asigurare medicala, am chemat-o pe prietena mea, care e si dr . acasa , a consultat-o si era o forma grava de rubeola, pt ca avea bube si-n cap si... peste tot.
doctorita a spus ca va lua boala si baiatul meu,dar el nu a facut nici o bubita ,nimic, cu toate ca au si dormit amandoi.
acum stau si ma intreb , cum de nu s-a luat boala de la unul la altul?
si daca e rau sau nu, pt ca toti au ramasi surprinsi ca baiatul nu a luat si el boala.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de emi Dum 25 Mar 2012, 8:25 am

Pufoi, la fetita mea cea mare ()clasa a VIII-a) a fost rubeola doua luni, aproape toata clasa a facut, dar a mea nu, si nici cei de acasa, desi eu nu i-am vaccinat antirubeola.

T mihaela a scris:
Eu nu cred in teorii conspirationiste ,vaccinarea se face ca sa scapam de anumite boli sa le eradicam ,daca o simpla rubeola la un copil mic trece nevazuta , la un copil adolescent,poate ramane cu sekele grave.

Tocmai aici e minciuna, ca vaccinarea nu a eradicat nici o boala. Citeste de curiozitate macar primele 50 de pagini. Am citit in multe studii stiintifice despre minciuna cu eradicarea prin vaccin.

Scria cineva desechelele grave ale rubeolei la adolescent, nu da sechele, e vorba insa de rubeola la gravide - da malformatii la copil. Cea cu riscurile cele mai mari este rujeola. Toate pot da complicatii deoarece slabesc imunitatea si pot aparea pneumonii, meningite etc. Dar sunt cazuri extrem de rare, nu mai dese decat efectele adverse la vaccinari.
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de danae Dum 25 Mar 2012, 11:04 am

Rubeola si mai nou cica si varicela se poate face de mai multe ori in viata. Cea mica a facut rubeola la 9 luni si niciunul dintre noi nu a luat desi nu am facut niciodata rubeola. Acum a facut o forma usoara ca urmare a vaccinului de 1 an.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Mar 2012, 11:29 am

pufoi a scris:
acum stau si ma intreb , cum de nu s-a luat boala de la unul la altul?
si daca e rau sau nu, pt ca toti au ramasi surprinsi ca baiatul nu a luat si el boala.
N-am nici o documentare stiintifica, dar banuiesc ca e in joc tot draguta de imunitate. Hai sa ne gandim putin la istorie, la epidemiile si pandemiile care radeau jumatate din Europa, in cateva luni. Ce mancau ei, ce carente aveau? Intra-adevar painea lor era mai sanatoasa decat un intreg meniu de la fast food, dar aveau multe lipsuri de vitamine, minerale, etc. pe care noi acum, daca vrem sa le gasim in mancare, putem (se importa marfa din toata lumea) si daca vrem sa le luam ca suplimente, putem.
Am o colega al carui fiu a facut varsat de vant (nu ma intrebati care e, habar nu am) la 30+ ani. Si se pare ca a facut-o si in copilarie, dar dupa o anumita varsta, vaccinurile oricum nu mai dau imunizare, probabil ar trebui repetate.
Priincipiul vaccinului cred ca e corect, daca se introduce in organism o mica parte din boala, acesta isi creaza anticorpi si stie sa lupte impotriva ei, cand mai apare. Problema sunt efectele adverse, in cele cateva cazuri rare si la categorii speciale, gen gravidele. Si pot exista loturi gresite din fabrica, ca orice medicament, desi e facut in laborator, poate avea defecte. Toate, dar toate medicamentele alopate au efecte adverse si contraindicatii, deci e clar ca nu o sa fie niciodata nimic sigur 100%. Totusi pe cele obligatorii le-as face tot pentru a nu avea probleme in comunitate (chiar biroctatice); as prefera sa fie toate de Cantacuzino, nu stiu de ce am mai mare incredere in laboratoarele noastre. Ticalosii astia din afara scapa de loturi care stau sa expire (vezi vaccinul de cancer de col uterin...) sau sunt prost dozate, in tarile de mana a III-a ca Romania. Asa cum dupa revolutie mancam cu totii pui americani, umflati cu hormoni si plini de grasimi nocive, in plus vechi, din rezerva statului... shot

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Dum 25 Mar 2012, 11:51 am

[quote="T_mihaela"]
olympia a scris:
T_mihaela a scris:
Mihaela, vaccinul este in schema gratuita in Romania, dar parintele il poate refuza ca pe orice alt vaccin. Fiica-mea l-a facut anul trecut (la 9 ani) si anul asta a facut rubeola. Smile

Este antirujeolicul doar.Antirubeolicul nu-l am si nici antivaricela .Pe astea trei mereu le incurc la noi e un paket "rubeola rujeola varicela "se fac toate odata la un an si apoi la 18 luni .Tre sa ai astea doua doze .Daca nu le ai , cum sunt emigrantii veniti din tari cu alte skeme de vaccinare atunci tre sa le faca cat de repede posibil, amandoua dozele .Eu acasa in Ro nu am refuzat , pe atunci nici nu stiam ca pot refuza ceva ,ma duceam la oricare la vaccinat .
Deci probabil fetita ta a facut rubeola din cauza ca nu a vost vaccinata antirubeola ci doar antirujeolicul din skema.
Noi nu putem refuza vaccinurile nu avem optiunea asta sunt date de guvern si tre sa le faci altfel nu esti primit in colectivitati cum ar fi scoala .Sunt niste scutiri pe motive religioase, e vorba de cazuri rare dar bine cunoscute si inregistrate la guvern.
Eu nu cred in teorii conspirationiste ,vaccinarea se face ca sa scapam de anumite boli sa le eradicam ,daca o simpla rubeola la un copil mic trece nevazuta , la un copil adolescent,poate ramane cu sekele grave.
Daca in Ro ai de ales ,alegi dar daca te gandesti sa emigrezi nu scapi neintzepat Smile


Mihaela, in schema este ROR (rujeola, oreion, rubeola) . Stiu exact ce spun! Eu nu le confund , rujeola e o boala grava, de-aia a fost prima pentru care se vaccina, rubeola e usoara, dar periculoasa la gravide). Era doar antirujeolic acu multi ani, fii-miu care are 17 ani a prins doar antirujeolic, acum sunt toate trei.De-aia au fost multi adolescenti bolnavi de rubeola, ca ei n-au prins vaccinarea. Numa ca uite ca se intampla s-o faci si vaccinat fiind! Vaccinul impotriva varicelei a ramas in afara schemei, inca. Fii-miu s-a imunizat prin boala, fiica-mii i l-am cumparat si i l-am facut, acum insa as prefera sa faca boala, ca e mare. Imunitatea definitiva e data doar de boala.


Ultima editare efectuata de catre olympia in Dum 25 Mar 2012, 11:57 am, editata de 1 ori
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de danae Dum 25 Mar 2012, 11:55 am

Admina, unul din fostii mei patroni povestea cu mare pofta cum dupa revolutie vindea cu sacul in spate, din magazin in magazin, pulpe de pui injectate de el cu seringa cu apa, ca sa fie mai grele. Mi s-a intors stomacul pe dos. Iti dai seama, ce reguli de igiena? Ma mai gandesc daca are hormoni carnea sau daca a fost sterila apa sau seringa lui sau cat de curat era sacul pe care il purta in spate si la ce temperatura era afara? zid
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Dum 25 Mar 2012, 12:06 pm

Admina a scris:
pufoi a scris:
acum stau si ma intreb , cum de nu s-a luat boala de la unul la altul?
si daca e rau sau nu, pt ca toti au ramasi surprinsi ca baiatul nu a luat si el boala.
N-am nici o documentare stiintifica, dar banuiesc ca e in joc tot draguta de imunitate. Hai sa ne gandim putin la istorie, la epidemiile si pandemiile care radeau jumatate din Europa, in cateva luni. Ce mancau ei, ce carente aveau? Intra-adevar painea lor era mai sanatoasa decat un intreg meniu de la fast food, dar aveau multe lipsuri de vitamine, minerale, etc. pe care noi acum, daca vrem sa le gasim in mancare, putem (se importa marfa din toata lumea) si daca vrem sa le luam ca suplimente, putem.
Am o colega al carui fiu a facut varsat de vant (nu ma intrebati care e, habar nu am) la 30+ ani. Si se pare ca a facut-o si in copilarie, dar dupa o anumita varsta, vaccinurile oricum nu mai dau imunizare, probabil ar trebui repetate.
Priincipiul vaccinului cred ca e corect, daca se introduce in organism o mica parte din boala, acesta isi creaza anticorpi si stie sa lupte impotriva ei, cand mai apare. Problema sunt efectele adverse, in cele cateva cazuri rare si la categorii speciale, gen gravidele. Si pot exista loturi gresite din fabrica, ca orice medicament, desi e facut in laborator, poate avea defecte. Toate, dar toate medicamentele alopate au efecte adverse si contraindicatii, deci e clar ca nu o sa fie niciodata nimic sigur 100%. Totusi pe cele obligatorii le-as face tot pentru a nu avea probleme in comunitate (chiar biroctatice); as prefera sa fie toate de Cantacuzino, nu stiu de ce am mai mare incredere in laboratoarele noastre. Ticalosii astia din afara scapa de loturi care stau sa expire (vezi vaccinul de cancer de col uterin...) sau sunt prost dozate, in tarile de mana a III-a ca Romania. Asa cum dupa revolutie mancam cu totii pui americani, umflati cu hormoni si plini de grasimi nocive, in plus vechi, din rezerva statului... shot


Admina, nu-i chiar asa. Antirujeolicul de Cantacuzino a bagat in spital cu cativa ani in urma o intreaga clasa de copii din Constanta. Mi-a zis o dr, mama unui coleg de-al fiica-mii. Atunci l-au retras si au trecut la ROR.
Daca fiul colegei a facut acum varsat de vant(varicela) inseamna ca n-a avut -o in copilarie, a avut poate rubeola. Io nu stiu cum le confunda lumea, rubeola are bube mici ca la alergie si trece rapid, varicela(varsatul de vant) are bube cu lichid si pot ramane semne daca se sparg, e destul de grava poate da complicatii urate(encefalite), iar rujeola are si ea o eruptie urata(fara lichid), dar mult mai pronuntata ca la rubeola, se face cu febra mai mare, mai multe zile, se poate complica si ea urat cu encefalita. asta asa ca o prezentare pe scurt. Io le-am vazut pe viu la fecior(mai putin rujeola) si bolile dau imunitate definitiva.
Inca ceva, nu exista vaccin obligatoriu, pe oricare il poti refuza cu declaratie scrisa pe proprie raspundere. Exista vaccin gratuit sau nu. Atat!
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Mar 2012, 1:06 pm

Olympia, tot ce se poate. Eu doar mi-am zis parerea. Nu mi-am pus atatea probleme, tocmai pentru ca e ceva ce marea majoritate a copiilor fac, deci sa te impotrivesti curentului (desi de obicei sunt rade ) mi s-a parut inutil.
Cat despre fiul colegei, e de-o varsta cu mine, cred ca tinea minte mama lui ce a facut in copilarie, mai ales ca nu seamana una cu alta. Eu spre exemplu am facut pe la 12 ani varsat de vant si stiu cum e, mi-au ramas si cateva semne. Deci nu as confunda daca as vedea la fi-mea. De pe Wiki: "...generează imunitate permanentă. Desigur există cazuri când imunitatea dispare și are loc un al doilea episod de varicelă însă sunt cazuri izolate." Deci niciodata sa nu zicem niciodata... Mai ales ca e posibil sa nu fi facut rapel.
Am gasit pe un site (DC, respectiv) si se numesc vaccinuri obligatorii si gratuite wink :
Schema vaccinurilor obligatorii si gratuite in ROMANIA (Valabil in 2010)*

Varsta recomandata


Vaccin


Descrierea vaccinului
primele 24 de ore de viata Hep B Vaccinare impotriva hepatitei B

1-7 zile


BCG (in maternitate)


Vaccinare impotriva tuberculozei (vaccinarea se face in maternitate)

2 luni


DTPa-VPi - Hib
si
HEP B


DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)
Hep B = Vaccinare antihepatica B,

4 luni


DTPa - VPI - Hib


DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)

6 luni


DTPa-VPi - Hib
si
HEP B


DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)
Hep B = Vaccinare antihepatica B,

12 luni


DTPa-VPi - Hib si ROR


DTPa = Vaccinare anti diftero - tetano - pertusis
VPi = Vaccinare anti polio - injectabil
Hib= Vaccinul Hib (vaccinul anti-haemophilus influenzae B)
ROR = vaccin rujeolic, rubeolic, oreion

4 ani


DTPa (rapel 2)


Vaccinare antidifterica, antitetanica / antipertusis

7 ani (in clasa I)


ROR (campanii scolare)


Vaccinare antirujeolica, antidifterica, antitetanica

9 ani (in clasa IIIa)


VPI (oral trivalent) - campanii scolare


Vaccinare antipoliomelitica - injectabil

14 ani (in clasa VIII)


DT, Rubeolic (campanii scolare)


Vaccinare antituberculoasa si antidifterica / antitetanica



Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 25 Mar 2012, 10:54 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Dum 25 Mar 2012, 1:41 pm

3 din cei 4 copii ai mei au facut varicela(varsat de vint),cel mare o forma usoara,citeva vezicule,avea 4-5 ani.Fetita,la 4 ani a facut si ea,dar rau de tot,peste tot avea vezicule,nu putea sa-nchida nici gura,era tot o rana,si-n urechi,si la p......rica,era iarna si trebuia s-o dezbrac sa-i dau cu ceva solutie care potolea un pic mincarimile.Baiatul care e cu 2 ani mai mic ca ea,a luat si el de la sora lui, la exact 21 de zile,exact perioada de incubatie,asa cum descrie medicina,tot rau.Acesti copii au fost vaccinati inainte.Baiatul cel mare a facut si scarlatina si oreion,pe care le-a trecut cu bine.Numai cea mica nu a facut varsat de vint,ea avea virsta de 6 luni cind sora si fratele ei aveau varsat de vint.Fata care are acum 19 ani a fost prima care a facut si anti-meningitis,era de-abia introdus la vremea aceea+anti-hepatic.
E foarte greu sa hotarasti,cert e ca planeaza un nor de teama si nesiguranta asupra vaccinurilor.E o sabie cu 2 taiusuri,la unii face bine,pe atii ii omoara,acum sau mai tirziu,nimeni nu stie efectul lor in timp,nimeni nu sie cit a alterat sau distrus vaccinul memoria celulei care e programata sa ucida doar intrusul negativ.Intr-o zi,aceasta celula alterata si zapacita de atitia virusuri introdusi artificial,o sa distruga nu numai celulele negative(virusuri) o sa distruga si celulele sanatoase,si de aici...cancerul..
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de emmancita Dum 25 Mar 2012, 2:23 pm

Vineri i-am facut vaccinul de 4 ani si azi.dimineata am fost cu fata la urgenta, i s-a inflamat cam tare manuta, i-am dat eu paracetamol si i-am pus compresa rece, dar...Oricum , mi-au zis ca e normal si sa nu ma sperii, ii trece in cateva zile.Stiam eu ca se poate intampla asta, dar mi se pare ca e cam mult inflamat.Nu a facut febra si nici alte reactii nu a mai avut.
A facut DiTePer si RoR .
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de pufoi Dum 25 Mar 2012, 4:55 pm

Emma imi pare tare rau de fetita ta.
sper sa nu fie nimic grav si sa-si revina cat mai repede!
kiss
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 2 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB