Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Vaccinarea... pro si contra

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de kitty_1973 la data de Joi 24 Ian 2013, 10:14 am

ce frumos ai explicat LN hug

In alta ordine de idei... ca tot se discuta de taurina...

"Taurina apare pe lista de ingrediente la multe bauturi energizante. Ce este taurina? Este sanatoasa?
Raspuns

Taurina este un aminoacid care sprijina dezvoltarea neuronala si ajuta la reglarea nivelului de apa si saruri minerale din sange. Taurina se crede, de asemenea, ca ar avea proprietati antioxidante.
Taurina se gaseste in mod natural in carne, peste si laptele matern, si este disponibila de obicei ca un supliment alimentar.

Unele studii sugereaza ca suplimentarea cu taurina poate imbunatati performantele atletice, de aceea este utilizata in mai multe bauturi energizante. Alte studii sugereaza ca taurina combinata cu cafeina imbunatateste performantele mentale, desi aceasta constatare este in continuare controversata.
Este considerat ca fiind sigur orice consum ce nu depaseste 3.000 de miligrame pe zi. Orice exces de taurina este pur si simplu excretat de rinichi. Moderatia este importanta, totusi se cunoaste foarte putin despre efectele consumului excesiv sau pe termen lung de taurina.

Este de asemenea important sa ne amintim ca ar putea exista cantitati mari de alte ingrediente in bauturile energizante, cum ar fi: cantitati mari de cafeina sau zahar. Prea multa cafeina poate creste tensiunea arteriala si rata batailor inimii, intrerupe somnul, si cauzeaza nervozitate si iritabilitate."
Sursa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

off topic Daca am gresit punand link-ul, imi cer scuze Embarassed
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 44
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 24 Ian 2013, 10:28 am

valentina,am inteles,multumesc,
acum,daca fata mea(care are 5 ani si 3 luni) nu a facut DTaP care se face intre 4-6 ani ,dar a facut DTaP la 2 luni.4,6luni si 1 an,oare daca nu i-l mai fac si pe asta de la 4 ani,o fi grav?ca ,inteleg ca are deja niste anticorpi pt bolile astea...?anticorpii astia pe care ii are deja,nu tin toata viata?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 10:55 am

Difteria si tusea convulsiva sunt boli care se fac in anii copilariei si nu dau imunitate solida si durabila.De asta se fac rapeluri.Apoi la orice plaga susceptibila de tetanos,daca te prezinti la medic ti se face vaccin antitetatic-VTA.
La fata mea mare pe asta de 4 ani nu i l-am facut.In schimb celei mici vreau sa i-l fac pt ca nu le are pe celelate chiar toate.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 24 Ian 2013, 11:46 am

Ismi, nu mai stiu ce lipsea din fisa (dar probabil ca am scris aici la subiect si daca ai tinut tu minte e acelasi vaccin), dar nu l-au mai cerut. Ieri a facut ROR in scoala si ne-a mai ceru dovada ca are antipoliomielititcul, adica VPO si am scanat foile din carnetul de vaccinare. Eu inteleg ca nu a mai contat vaccinul lipsa (cel pe care trebuia sa-l faca la 4 ani si s-a schimbat schema de vaccinare chiar atunci). A mea are aproape 7 ani si acest vaccin (cred ca DTaP, de care zici) se face pana in 6 ani. O sa mai fie un rapel in scoala, am inteles, dar vad ca nu e trecut in carnetul de vaccinare (din 2006). Imi par si mie super complicate, recunosc. Noi am mers pe schema de vaccinuri gratis, ne-am gandit ca marea majoritate a copiilor le fac pe acestea si nu are rost sa ne indepartam de turma, in acest aspect.
In ceea ce priveste cancerul si vaccinurile. Hai sa nu zicem ca nu au deloc legatura, dar hai sa nu zicem ca din cauza vaccinurilor se face cancer. Bunicul meu, nascut prin anii '20, a murit de cancer, desi nu a facut niciun vaccin, cel mai probabil. Cancerul e suma vietii moderne, viata post industrializare, cu furnale fumegand pe cerul plin de noxe de la masini, cu sare de lamaie in ciorba si delikat peste friptura, cu folie de aluminiu peste mancarea facuta la microunde, cu plombe metalice in gura si mult stres la servici. Cancerul e mult mai mult decat se vede si nici "cercetatorii din america", nu stiu ce cauzeaza aceasta teribila boala, 100%. Cazuri de copilasi cu probleme grave nu erau inainte atatea, dar sa ne aducem aminte bine, nu existau tratamente de mentinere a sarcinii, hormonal. Daca un fetus nu e valabil, natural se indeparteaza, prin avort spontan, considerat un factor pozitiv, daca se intampla in primele 3luni de sarcina. Asta se intampla natural, dar noi, ca niste femei increzatoare in sistemul medical, ne indopam de hormoni inca dinainte de sarcina, pentru ca nu stiu ce somitate obstetricala ne-a zis ca suntem infertile si avem nevoie de pastile, ca sa tinem o sarcina. Si pastrarea unui fetus cu probleme, aducerea la termen indiferent de vrerea naturii, nu poate avea un rezultat pozitiv. Daca acel bebelus are probleme genetice, malformatii, etc. nu va rezista in primele luni de viata, cu sau fara vaccinuri.
Multe, foarte multe mame sunt totalmente inconstiente in sarcina si fumeaza, beau, mananca prost si mult, se indoapa de medicamente si antibiotice si dupa aia dau vina pe un vaccin ca le-a omorat bebelusul. Nu orice caz medical e 100% documentat si toate se leaga. Spre exemplu un avort facut prost la 16 ani, poate duce la sterilitate la 33 de ani, dar mai simplu dam vina pe existenta unui vaccin HPV decat sa ne gandim putin. Anticonceptionalele dau riscuri crescute de cancer la san si maresc riscul de embolie (sau chiaguri de sange care pot cauza chiar moartea) si nimeni nu-si face probleme ca ar fi cancerigene, ca ar strica diverse prin corp. Se iau cu pumnul de pustoaice, date chiar de mamele tematoare sa nu devina bunici inainte de vreme. Multe, foarte multe ni le facem cu mana noastra, nu e nicio conspiratie mondiala care ne spala pe creier.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 24 Ian 2013, 1:10 pm

Am citit intr-un mesaj anterior despre faptul ca in Italia s-ar admite faptul ca ROR-ul se face vinovat pentru inmultirea cazurilor de autism. La noi in familie a fost un caz in care, invers, neadministrarea acestui vaccin a adus o mare tragedie. Bunica mea provine dintr-o familie cu 8 copii dintre care patru au fost victime ale rujeolei intr-o singura saptamana. Si mama isi aminteste bine cum, in timpul vacantelor din Basarabia, numarul copiilor cu care se juca scadea dupa fiecare epidemie. As fi curioasa sa stiu cine si-ar asuma, constient, acest risc. Ma gandesc cum ar fi ca, dintre cei cinci copii ai mei, doi sa moara saptamana asta de pojar, iar eu sa am sentimentul ca am facut ce trebuia refuzand vaccinul. In cele din urma...si din razboi mai scapa cate unul... wink Intr-adevar, nu am avut probleme cu copiii din cauza vaccinarilor, nici nu am intalnit cazuri serioase de reactii extreme la ele, cum povestiti voi, dar nu cred ca as refuza imunizarile, evaluand raportul beneficiu-risc!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Joi 24 Ian 2013, 1:15 pm

Admina a scris:
Alt exemplu, baiatul unei colege de-a mamei mele (nevaccinat in copilarie absolut deloc) a facut oreion cand era adult (la vreo 20 de ani) si acum, la vreo 30 si ceva de ani e steril. O decizie foarte buna, intr-adevar... zid

oreionul il faci oricum.
eu as vrea ca al meu sa faca bolile copilariei cat e mic, tocmai pentru ca atunci cand devii adult apar complicatii.
ai spus ca ne inmultim ca iepurii ... ha ha ... da ai dreptate, dar nu lega doar "evolutia" si accesul la conditii mai salubre de aceasta crestere. Mai e si "revolutia verde", mai sunt si cresterea nivelului de trai si al educatiei, si miscarile de eliberare ale populatiei de sub diversele imperii (care tocmai in perioada respectiva au avut rezultatul scontat de inmultire a locuitorilor), de legi aberante care au interzis avorturile (il avem pe al noetru Ceausescu cu "legea decreteilor")... and so on...
Suntem prea multi pe o planeta pe care nu stim/nu se vrea sa o folosim in mod optim.
Care e cea mai simpla solutie? ... Sa fim mai putini!

~~~~~~

Alta ordine de idei.
Pe piticul meu l-a muscat cainele din curte. De fata. 9 copci. Nu despre asta e discutia aici.
Ajung dupa 2 (!) ore la coada la urgenta sa fiu trimisa la spitalul de infectioase pentru a ne fi administrat vaccinul antirabic "ca noi nu avem, doar ei". Buunnnn! Traversez orasul, ne ducem la alta coada: VAAAIIIIIII! Da' ce s-a intamplat? CUUUUMMMM? Pai si cainele? Si veterinarul? Pai trebuie sa va duceti cu cainele la veterinar! Doamnaaa...lasa cainele ...zi de copil.
Pai trebuie neaparat sa ii faceti antirabicul.
De ce?
Pentru ca ... asa trebuie.
Doamna, cainele il am de la 3 saptamani, nu a intrat in contact cu alti caini, e doar al nostru, e curat.
Pai si are ochi rosii? spuma la gura?
Nu.
Nu conteaza. Trebuie sa il faceti!
cat timp?
1 luna. 5 doze.
Serios? (asta in conditiile in care era 1 decembrie !!! )
Si daca veterinarul imi zice ca nu are nimic cainele?
3 doze. Si sa nu mai manance ciocolata copilul.
De ce?
..... nu merge vaccinul ... Suspect

End of story: am fost la veterinar, doar eu fara dulaul din dotare, si mi-a spus ca ar fi bine sa le fac mai ales ca canida nu era vaccinata niciodata (si aici eterna poveste!!!). Asa ca am facut doar 3 doze.... si toata lumea e sanatoasa tun - sau ma rog, pana la proba contrarie!

Ultima editare efectuata de catre bisisica bijuterii in Joi 24 Ian 2013, 1:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare :))
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 24 Ian 2013, 2:23 pm

Fetelor, de cand s-a racit vremea fata mea a racit de 3 ori pana in prezent...cel mai rau a fost in 17 decembrie cand m-a sunat educatoarea sa vin sa o iau de la gradinita ca a vomat de 2 ori si avea febra...am mers la medic cu ea si in 5 zile era vioaie dar mi-a dat pentru ea un antibiotic (nu sunt de acord cu antibioticele mai ales la copii). Unele mamici sunt de acord cu vaccinul antigripal pentru copii, eu am rezerve, voi ce parere aveti? Mentionez ca ii dau mereu cate ceva pentru imunitate (siropuri de la farmacie).
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 24 Ian 2013, 2:26 pm

"Unele mamici sunt de acord cu vaccinul antigripal pentru copii, "
Doctorul pediatru la care am fata inscrisa nu e de acord cu vaccinul antigripal la copii,asa ca nu il facem.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 24 Ian 2013, 2:33 pm

ismi, multumesc mult pentru raspuns.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Rimmelle la data de Joi 24 Ian 2013, 2:38 pm

eu am lucrat in centru de plasament cu copii dizabili...etc, si acolo aveam vaccinul gratuit in fiecare an, dar eu nu l-am facut niciodata, pentru k e facut sa lupte impotriva anumitor virusi, iar in fiecare an, timp, apar nou virusi, si daca prinzi un virus 'nou' si vaccinul nu lucreaza impotriva lui, scapi mult mai greu deoarece celelalte medicamente, inclus amtibioticele nu isi mai fac efectul asa cum trebuie...
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 29
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

http://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 24 Ian 2013, 2:43 pm

Eu le-am facut vaccin antigripal doar copiilor de scoala, Angelicai nu (pentru ca nu e la gradinita). Anul asta, insa, am "sarit" Smile peste vaccin si inca supravietuim toti wink Nici dr. noastra de familie nu este de acord cu vaccinul asta.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Joi 24 Ian 2013, 3:21 pm

Ma bag si eu in discutie. eu sunt partial impotriva vaccinurilor. Mai exact nu sunt de acord sa le fac copiilor vaccinuri noi cum ar fi cel pentru rotavirus. Eu (si aici este doar opinia mea) consider ca indca sunt in faza experimentala si nu vreau sa experimentez pe copii mei. Pe de alta parte nu as putea concepe sa nu le fac vaccinurile antipoliomelita si celelate vaccinuri care se fac de multi ani si clar sa constatat care sunt beneficiile .

Iarasi nu fac vaccin antigripal. Totusi la vizita din toamna, facuta la o dr pediatru foarte buna am stat putin de vorba cu ea si pe tema vaccinului antigripal. Dr asta are ceva ani de munca la activ si destui copii trecut prin mana. Zicea ca din experienta ei a constatat ca acest vaccin administrat copiilor cu imunitate scazuta ii ajuta foarte mult. Zicea ca ea face doza in doua chiar trei etape si asa este cea mai buna varinata.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 24 Ian 2013, 3:30 pm

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri. Am uitat sa va spun ca am intrebat dna dr de familie si e de acord cu vaccinul antigripal la copii cat si la adulti ...acum ceva ani am facut si eu vaccinul antigripal si m-a ajutat mult (prea mult accent nu pot pune pe spusele dansei pentru ca acum cativa ani a gresit cand a pus diagnosticul pentru nepoata mea si automat i s-a dat o reteta care nu a ajutat deloc, ba chiar a agravat situatia....la mine, la sot sau la copil nu a gresit deloc, si in caz ca nu a fost sigura 100% ne-a dat trimitere la dr de specialitate..... dar se uita la atentii, comportamentul sau devenind in momentul urmator altul.....doctorii acestia zid...scuze de off topic ).
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Joi 24 Ian 2013, 4:30 pm

Admina a scris:
In ceea ce priveste cancerul si vaccinurile. Hai sa nu zicem ca nu au deloc legatura, dar hai sa nu zicem ca din cauza vaccinurilor se face cancer. Bunicul meu, nascut prin anii '20, a murit de cancer, desi nu a facut niciun vaccin, cel mai probabil. Cancerul e suma vietii moderne, viata post industrializare, cu furnale fumegand pe cerul plin de noxe de la masini, cu sare de lamaie in ciorba si delikat peste friptura, cu folie de aluminiu peste mancarea facuta la microunde, cu plombe metalice in gura si mult stres la servici. Cancerul e mult mai mult decat se vede si nici "cercetatorii din america", nu stiu ce cauzeaza aceasta teribila boala, 100%. Cazuri de copilasi cu probleme grave nu erau inainte atatea, dar sa ne aducem aminte bine, nu existau tratamente de mentinere a sarcinii, hormonal. Daca un fetus nu e valabil, natural se indeparteaza, prin avort spontan, considerat un factor pozitiv, daca se intampla in primele 3luni de sarcina. Asta se intampla natural, dar noi, ca niste femei increzatoare in sistemul medical, ne indopam de hormoni inca dinainte de sarcina, pentru ca nu stiu ce somitate obstetricala ne-a zis ca suntem infertile si avem nevoie de pastile, ca sa tinem o sarcina. Si pastrarea unui fetus cu probleme, aducerea la termen indiferent de vrerea naturii, nu poate avea un rezultat pozitiv. Daca acel bebelus are probleme genetice, malformatii, etc. nu va rezista in primele luni de viata, cu sau fara vaccinuri.
Multe, foarte multe mame sunt totalmente inconstiente in sarcina si fumeaza, beau, mananca prost si mult, se indoapa de medicamente si antibiotice si dupa aia dau vina pe un vaccin ca le-a omorat bebelusul. Nu orice caz medical e 100% documentat si toate se leaga. Spre exemplu un avort facut prost la 16 ani, poate duce la sterilitate la 33 de ani, dar mai simplu dam vina pe existenta unui vaccin HPV decat sa ne gandim putin. Anticonceptionalele dau riscuri crescute de cancer la san si maresc riscul de embolie (sau chiaguri de sange care pot cauza chiar moartea) si nimeni nu-si face probleme ca ar fi cancerigene, ca ar strica diverse prin corp. Se iau cu pumnul de pustoaice, date chiar de mamele tematoare sa nu devina bunici inainte de vreme. Multe, foarte multe ni le facem cu mana noastra, nu e nicio conspiratie mondiala care ne spala pe creier.

admina, sunt de acord cu tine.
daca ai stii cat de tare sunt suparata de sora mea...care de - cred ca vreo 8 ani - tot sa fie - ia in continuare FARA INTRERUPERE - anticonceptionale pentru ca asa i-a recomandat medicul DERMATOLOG zid Suspect ... si culmea ... dupa atitia ani acum i s-a reintors porcaria de pe fata... de ce? pentru ca organismul a reusit , intr-un fel sau altul sa se adapteze? Cum? Nu stie nimeni, dar nu cred ca cele 73 kg ale sorei mele nu spun nimic
am fost off topic dar era pe suflet.

Mai zicea cienva pe forum de alaptare pana la 6 luni?
Si mai incolo ce are? Eu mi-am alaptat copilul pana la 2 ani si 7 luni.
Si surptinzator, dupa ce l-am intarcat eu (ca el tot ar mai fi vrut), au inceput sa se prinda de el racelile. love
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 5:53 pm

Mai fetelor,acuma sa nu dati in mine,tocmai ce+am spus mai sus ca as vrea sa-mi vaccinez fetele.In legatura cu ROR-ul asta:ce-o fi asa de rau sa faci oreion,rujeola,rubeola?Eu le-am facut pe toate astea si nu cred sa fi primit macar un paracetamol,mama nu avea in casa pastile.Tocmai ce-am discutat cu persoane avizate despre vaccinul asta.Un copil sanatos,bine hranit,care mai si face miscare in aer liber,alta decat in fata calculatorului, o sa faca forme de boala usoare,suportabile.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Joi 24 Ian 2013, 6:19 pm

Eu incep de anul asta sa-mi fac vaccinurile de sezon pt gripa.Ultima gripa a fost iadul pe pamant, nu se poate sa stau zile intregi moarta in pat ,eu nu accept usor sa stau la pat zid
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 42
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 24 Ian 2013, 6:41 pm

valentinadof a scris:.Un copil sanatos,bine hranit,care mai si face miscare in aer liber,alta decat in fata calculatorului, o sa faca forme de boala usoare,suportabile.
Nu am destule cuvinte sa-ti povestesc ce forma grea de varicela au facut copiii mei, parca erau Iov Sad . Daca as fi anticipat asa ceva, cu siguranta i-as fi vaccinat contra varicelei.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 7:05 pm

La mine mi-au facut toti 3, sotul si fetele in aceeasi perioada.Cea mica avea 9 luni,cu boala manifesta ca la carte dar nu forme severe.
Pai in urma vaccinului poti face boala si chiar in forma severa.Asa ca, Auristha nu trebuie sa ai mustrari de constiinta.
Forme usoare de boala inseamna pt mine stare de rau generalizata,febra dar fara alte complicatii gen encefalita.

Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Joi 24 Ian 2013, 7:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare text)

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 24 Ian 2013, 7:31 pm

Nu stiu cum e in cazul vostru, dar mie mi s-au facut toate vaccinurile vremii raposatului (unul singur mi-a lipsit, dar nu mai stiu care) si am facut doar varsat de vant. In rest nu am contactat nicio alta boala a copilariei, desi au mai fost copii in jurul meu care aveau.
Si in ceea ce priveste vaccinarea copilasilor sau adultilor contra gripelor, doar pentru ca sunt forme grave care umbla nu mi se pare solutia cea mai buna. Mama mea facea vaccinul, lucrand in contact cu pacienti, era recomandat, dar eu nu o tin minte sanatoasa tun, cand era sa raceasca tot racea. La noi in casa nu se fac vaccinurile anti-gripale si suntem ok, in general. Eu una fac forme usoare, cativa ani chiar nu am racit deloc tot sezonul rece si ultima iarna am facut 2 forme usoare ( vreo 3 zile, fara febra). Nu mananc nici citrice in exces si nici nu-mi iau suplimentele prea des. Dar mananc multe legume crude si iau capsule de Usturoi si Biosept (antibiotic natural din: frunze de maslin (, extract de scoarta de salcie, lichen de piatra, muguri de plop, cuisoare) si propolis pe miere, cand imi aduc aminte. Am baut rece in perioada vacantei de iarna o gramada si am stat si in frig destul. Cea mica a facut vreo doua forme grave (pe perioada gradinite) de la stafilococ sau streptococ si a trecut cu bine peste. A fost nevoie de antibiotic doar odata si de atunci face tot asa, forme usoare. Incercati sa preveniti, nu sa tratati, cu produse naturiste de calitate. Un vaccin are doar 3 tulpini gripale, care circula in anul respectiv prin lume. Daca ai norocul sa contactezi una din aceste gripe esti protejat 70-90%, dar per total, un vaccin te apara aprox. 44%, cica.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 7:54 pm

Acuma nu stiu cati ani ai tu Smile ,dar as zice ca suntem pe-aproape Admina.Pai ce, pe vremea noastra se facea ROR? Oreion stiu c-am facut eu si un frate ,ceilalti(si mai erau prin jur Smile ) n-au facut!Poate au facu forme de boala neobservata!?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 24 Ian 2013, 9:09 pm

Suntem cam de-o varsta. Smile Cine mai stie ce vaccinuri se faceau, dar mama mea a zis ceva de 20+ de bucati, nu ma intreba acum pana la ce varsta, dar pot sa revin cu detalii. Ea inca le mai stie, eu nu le stiu pe cele facute de fi-mea, acum cativa ani. rade
Si eu cred ca-i mai bine sa le faci la copilarie, chiar stiu parinti care isi duc copii sa se intalneasca cu alti pustani bolnavi, tocmai ca sa capete imunitatea pe viata. Dar cum zici si tu, expunerea nu iti garanteaza ca iei boala sigur, deci tot la intamplare e. Suntem niste minuni ale naturii, tare complicate si imprevizibile. wink

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Joi 24 Ian 2013, 9:40 pm

ioana soare a scris:Laptele matern contine taurina
ismi3ismi a scris:gianina,nu am inteles: cine a ramas insarcinata,soacra ta?
kiss Dupa atatea contraziceri ati fost de milioane, m-ati facut sa rad in hohote.

Acum sa revenim la treburi serioase.
Mi-am vaccinat copila cu toate vaccinurile obligatorii de cand s-a nascut, dar putea sta asistenta si dr. si-n cap ca daca eu vedeam ca mucăie sau nu era in apele ei (la cateva zile racea) nu i se facea decat atunci cand era perfect sanatoasa. Si anul trecut cand au facut colegii ei ea nu l-a facut pentru ca tusea. Asistenta imi zicea ca poate sa-l faca daca nu ia antibiotic, dar eu am spus ca-l va face cand va fi perfect sanatoasa si l-a facut dupa o luna si jumatete ca intre timp ne-am ales si cu o laringita.
Si eu si fratele meu am facut vaccinurile, eu am facut oreion la 10 ani, el nu a facut si avea 6,5 ani, eu am facut forma urata de varicela la 14 ani, aveam sin gura si-n cap si nici sa dorm bine nu puteam ca eram plina, el avea 5-10 bubite, in schimb la pojar a fost invers, eu usor, cu el era sa ajunga mama in spital...depinde mult si de organism.

Nu i-am facut Dianei niciodata antigripale si asta pentru ca am discutat cu un medic in care eu am incredere deplina si mi-a spus ca el nu recomanda pentru ca s-ar putea sa ia alta tulpina si sa faca o gripa foarte urata. In primul an de gradi s-a imbolnavit mult, racea un, doi asa ca eram disperata sa ne dea ceva de imunitate si m-a linistit ca perioada de imunizare in colectivitate dureaza 6 luni. Dupa ce se imbolnavise din nou de cateva ori, iar am discutat cu dumnealui si atunci ne-a recomandat LantigenB care e un vaccin bacterian oral care se intinde pe o perioada de aproape 2 luni cu pauza. Trecuse si o perioada mai mare de cand era in colectivitate, luase si acele picaturi si n-am mai avut probleme.
Inca n-a facut bolile copilariei. Vara-sa a avut pojarelul si chiar daca se intalneau zilnic pana sa-i apara bubitele, ea nu a luat.
Am colege care fac antigripal in fiecare an si tot iau gripa de la copii, eu nu l-am facut niciodata si cred ca am vreo 3 ani de cand nu m-am gripat, desi am avut multe cazuri de gripa in clasa in fiecare an.
Anul trecut, la sfarsitul lui martie, am avut in clasa epidemie de varicela, ajunsesem sa am prezenti 9 din 24, unii au facut forme usoare, altii mai grave si toti au fost vaccinati. Din cei 9 vreo 3 sau 4 au facut cand erau mai mici luand de la fratii mai mari si ceilalti nu au facut deloc. Depinde mult de alimentatie, imunitate...

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 24 Ian 2013, 10:02 pm

si eu cu cine votez? Smile ca sa zic asa...sa-i mai fac sau nu vaccinul de la 4 ani?ca mai are putin si face fata mea 6 ani si eu inca nu stiu daca mai e necesar acest al 5-lea rapel la DTP...daca ramane doar cu 4 DTP nu e bine?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de elluta la data de Joi 24 Ian 2013, 11:42 pm

ismi ...e decizia ta doar nu vrea cineva sa aiba regrete ca te-a sfatuit sa i-l faci sau sa nu...
elluta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Vin 25 Ian 2013, 1:26 am

Ismi,prietena mea careia i-am si botezat copilul,nu soacra Laughing nu stiu ce ai inteles tu...
Ioana,tu zici ca si laptele nostru contine taurina...eu vorbeam de laptele praf care e sintetic...si am gasit in wikipedia:
"Ceea ce poate nu toată lumea știe este faptul că taurina din băuturile energizante este o substanță sintetică, produsă de companiile farmaceutice și nu este derivată din produse animale, cum ar fi din taur."
Iar de cand am vazut asta pe cutie,finutul meu a fost pus pe lapte de susan,pe care-l bea si acum.
Si sotul are nepotei care acum 4 ani(acum ei au 8 respectiv 6),au facut varsat de vant si maa lor odata cu ei,la 33 de ani...
Vaccin antigripal n-am facut,nici nu vom face niciodata.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat