Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 9:40 pm Scris de ancaanca

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:55 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 12:35 pm Scris de Gabica

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Vaccinarea... pro si contra

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de myky7robc la data de Mier 23 Ian 2013, 6:08 pm

Vedeti ca sunt f multe articole de pe tot felul de surse care nu sunt semnate de nimeni, deci informati-va doar din surse autorizate.
Astazi am vaccinat copiii din cl a I-a ROR si a fost un singur refuz.
Inca ceva: a venit un cetatean salariat pe un vas de croaziera care a terminat scoala de mult si a cerut dovada de vaccinari ca altfel nu il angaja acolo in strainatate.
Si noi aproape toti am fost vaccinati de la nastere, in cursul scolii, s.a.m.d. si nu a mai facut nimeni caz de asta, iar acum suntem bine.
Slava Domnului!
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3433
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 23 Ian 2013, 6:28 pm

Da,si eu am o prietena care a facut toate vaccinurile si a facut oreion la 20 de ani care i-a cauzat sterilitate(pana cum doi ani cand a rezolvat problema fara sa vrea cu produse naturiste,dar doctorii i-au spus ca a fost o minune sarcina ei ca avea colul "sters" si placenta praevia) asa ca...
Moartea subita a bebelusului e una din reactiile adverse a vaccinului...cum adica nimeni nu baga mercur in copilasi?toate vacinurile au mercur.
Bineinteles ca fiecare il are cum il ingrijeste,il alimenteaza,dar si in lapte praf e introdusa taurina...
Vaccinul de col a fost stopat acolo unde s-a creat deoarece persoanele pe care se testase au inceput sa moara...
A,si sub pavaza OMS se ascund multe porcarii,din pacate.
Da,am si spus de ce suntem bine...cu ce sunt facute vaccinurile acum?
Si daca in anii 60,70 erau cazuri rare de copii afectati ,acum sunt cu sutele.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 23 Ian 2013, 8:37 pm

Gianina4ever a scris:Da,si 1. eu am o prietena care a facut toate vaccinurile si a facut oreion la 20 de ani care i-a cauzat sterilitate(pana cum doi ani cand a rezolvat problema fara sa vrea cu produse naturiste,dar doctorii i-au spus ca a fost o minune sarcina ei ca avea colul "sters" si placenta praevia) asa ca...
2. Moartea subita a bebelusului e una din reactiile adverse a vaccinului...cum adica nimeni nu baga mercur in copilasi?toate vacinurile au mercur.
Bineinteles ca fiecare il are cum il ingrijeste,il alimenteaza,dar si in lapte praf e introdusa taurina...
Vaccinul de col a fost stopat acolo unde s-a creat deoarece persoanele pe care se testase au inceput sa moara...
A,si sub pavaza OMS se ascund multe porcarii,din pacate.
Da,am si spus de ce suntem bine...cu ce sunt facute vaccinurile acum?
Si daca in anii 60,70 erau cazuri rare de copii afectati ,acum sunt cu sutele.
1. Orhita urliana, adica inflamarea testicolelor este provocata de virusul oreionului. Deci daca nu ai testicole nu are ce sa ti se inflameze, in caz de oreion, deci prietena ta sigur a avut alte cauze pentru presupusa sterilitate.
2. Citat de pe Sfatul Medicului, raspuns la ce a subliniat cu numarul 2:
Cauza SMSS este necunoscuta. Cu toate acestea, exista cativa factori de risc, dar nu intr-u totul clarificati. Acestia sunt greutate scazuta la nastere, prematuritatea, multiparitatea (nasteri multiple ale mamei), lipsa ingrijirii adecvate a mamei pe perioada gravidiei, mama mai tanara de 20 ani si expunerea la fumul de tigari. Baietii sunt afectati mai des decat fetele. Incidenta bolii este mai crescuta in timpul iernii.
Cercetarile efectuate arata ca SMSS poate fi rezultatul inabilitatii creierului de a controla temperatura sau respiratia in timpul primelor cateva luni de viata. Odata cu maturarea creierului, acest risc se reduce.
Deci, de unde ai concluzionat ca moartea subita a bebelusului este o reactie adversa la vaccinare? Shocked Acest sindrom nu are cauze cunoscute, deci nu are nicio legatura cu mercurul din vaccinuri.
Am si eu o intrebare, cate din voi chiar nu v-ati vaccinat copii? Adica una e sa vorbiti de pe bloguri hippie si alta e sa sustineti convingerea prin exemplul propriu (desi nu e propriu, e al copiilor vostri). Cred ca fiecare facem ce vrem cu viata noastra si a copiilor nostri, deci oricum fiecare trebuie sa ia decizia in cunostinta de cauza. Dar sa crezi intr-o conspiratie la nivel mondial si sa negi beneficiile reale ale acestor vaccinuri, de-a lungul timpului, imi pare tratarea superficiala a problemei. Se vehiculeaza articole Anti vaccinare pe aceleasi bloguri pe care se spune ca pierdem sufletul, daca ne facem pasaport biometric... zid deci da-ti-mi voie sa ma indoiesc de veridicitatea datelor prezentate acolo. Cred ca suntem care pe care in lumea asta, consumam prea mult si prea prost, sistemul medical e o industrie si mai marii lumii sunt interesati 100% de bunastarea lor si se joaca cu masele ca si cu marionetele. Dar pe asta cu vaccinurile ucigase, nu o servesc. Scuze. Flowers
Si hai sa mergem pe ideea asta cu exterminarea populatiei planetei, sa presupunem ca totul merge rau si foarte rau si ca incepe o debandada totala ca in Mad Max sau in Terminator si ajungem sa traim in colonii, cu igiena precara si fara canalizare. Eu una as prefera sa am vaccinurile facute, sa am oleaca de imunitate la bolile astea cica eradicate, dar care in caz de mizerie se pot intinde iar cu viteza pe care o aveau in Evul Mediu.
Tetanosul:
Tetanosul este o infectie care poate duce la deces. Ea apare atunci cand o rana (chiar superficiala) este contaminata cu pamant continand spori de tetanos. Afecteaza sistemul nervos central (creierul si maduva spinarii).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 8:46 pm

brrrr mi s-a faut pielea de gaina

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 23 Ian 2013, 9:15 pm

1.Asa i s-a spus de catre medic,ca de aia e sterila...
2. "Vaccinurile în loc să prevină, ne îmbolnăvesc.
Ce soluţii avem?
Dr. Christa Todea-Gross
Cluj-Napoca
Bolile produse de vaccinurile „obligatorii”:
Orice vaccin conţine „antigene”( care induc formarea de anticorpi: virusuri, toxine, proteine străine, etc) şi substanţe chimice ( mercur, aluminiu, antibiotice, etc) care atacă şi aruncă sistemul imun imatur al sugarului într-o luptă inegală şi foarte periculoasă. Din această luptă, copilul va ieşi întotdeauna cu un sistem imun modificat iar consecinţele nu pot fi prevăzute de niciun medic. Reacţiile imediate (acute) sunt evidente şi deseori nu sunt atât de grave, sau dacă sunt (moartea subită a sugarului, encefalita postvaccinală, etc), ele nu sunt recunoscute în mod oficial deoarece nu există niciun interes în acest sens. Este lesne de înţeles de ce… Grav este faptul că majoritatea bolilor postvaccinale apari după ani de zile, uneori şi după zeci de ani, când nu sunt atribuite vaccinurilor. Cu toate acestea, miile de studii din lume din ultimii 40-50 de ani ( majoritatea studiilor fiind particulare sau finanţate de către Universităţi, etc.) vin să confirme ceea ce vedem cu mare îngrijorare în zilele noastre: s-au înmulţit enorm leucemiile şi alte boli cronice deosebit de grave care în trecut erau foarte rare la copii. Acum ne confruntăm şi cu adevărate epidemii cu astfel de boli: encefalite cronice, leucemii, autism, hiperactivitatea (sindromul ADHD). Sunt tot mai frecvente bolile alergice grave: astmul bronşic, alergiile la alimente, bolile autoimune (reumatismale, intestinale ), etc. Toate aceste boli sunt determinate de către un sistem imun slăbit, bulversat care nu mai face faţă provocărilor care sunt vaccinurile „obligatorii”, combinate şi mult prea multe pentru organismul sugarilor (trivaccin, tetravaccin, pentavaccin, hexavaccin, heptavaccin). Un sugar în România primeşte până la vârsta de 1 an nu mai puţin de 27 de vaccinuri „obligatorii”(!), conforma Calendarului de vaccinare, ORDIN NR.1.318 DIN 19.10.2009."

Bineinteles ca fiecare face ce vrea cu viata lui...aici se discutau argumente pro si contra,nu ne certam...
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 9:59 pm

Un sugar în România primeşte până la vârsta de 1 an nu mai puţin de 27 de vaccinuri „obligatorii”(!)

chiar?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 23 Ian 2013, 10:07 pm

Aia cred ca a fost o eroare de tipar,ca sunt 17...
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LN la data de Mier 23 Ian 2013, 10:13 pm

E prima data cind deschid subiectul asta si dupa ce am citit pagina asta nu am curaj sa merg mai in urma sa citesc tot...
M-am enervat deja...cum e posibil ca fete destepte ca voi sa nu analizeze cu mai mult discernamint duimul de informatii ce va trc prin mina?!
Cum puteti doar o secunda sa puneti la indoiala binefacerile vaccinarii?!
Chestia asta ma depaseste...
Voi nu tineti cont de conditia de baza a oricarei vaccinari reusite: organismul trebuie sa fie in perfecta stare de sanatate , cind sistemul imunitar nu e slabit de nici o lupta pe care e pe cale sa o dea.
Asta e problema cheie, faptul ca medicii care administreaza vaccinul nu-si fac treaba cum trebuie ca sa scape de grija vaccinarii , cind nu gresesc dozajul....
si ce daca copilul e un pic racit ....
ce daca fata a spus in fata mamei ca nu a inceput viata sexuala si nu e adevarat iar vaccinul pentru cancerul de col vine peste te miri ce a cules ea deja...
si ce daca batrînul tuseste un pic si e in puseu reumatic, facem vaccinul contra gripei ca nu e grav daca nu rezista....
Si eu am refuzat sa-mi vaccinez copii intr-un moment in care erau raciti dar de cum i-am pus pe picioare i-am dus urgent sa faca vaccinul.
Primul lucru pe care mi l-au cerut aici cind am venit si i-am dus la scoala a fost carnetul de vaccinare.
Si nu , nu e adevarat ca in afara nu e obligatorie vacinarea, e o minciuna.
Toate vaccinele sint obligatorii intre 0si 3 ani iar apoi sint unele obtionale si mai sint rapeluri pentru cele facute in primii 3 ani care sint si ele obligatorii pina la 12 ani.
Si apoi mai sint persoanele à risc, cele cu sanatatea fragila, care nu sint obligate dar de exemplu pentru gripa o data pe an si pentru pneumonie la 4 ani, sint sfatuite sa se vaccineze iar casa de sanatate le ramburseaza aproape in totalitate pretul vaccinului.
Si nu va spun povesti; sint lucruri verificate din pacate nu mai departe de saptaminile trecute;
De 15 ani sotul meu face parte dintre aceste persoane cu sanatatea fragila; de15 ani face vaccinul contra gripei toamna si toata iarna se simte ca si cum ar avea un guturai zdravan, dar nimic f grav.
Toamna asta a hotarît ca el e destept( cum sint barbatii incapatinati citeodata) si doctorul prost, si nu a facut vacinul. În preajma Anuli Nou a inceput sa tuseasca iar 2 saptamini mai tirziu era la spital cu o bronsita ce l-a pus pe genunchi. Doctorul a fost simpatic , nu a spus cind a venit sa-l vada la spital decit ca l-a programat deja pentru toamna viitoare la vaccinare ....a avut rabdare sa-i explice ca mai bine un guturai lung decit o infectie ce te poate costa viata in cazul lui.
Iar explicatia e simpla : prin vaccinare sistemul imunitar intra in alerta si cit ar fi de slabit incepe lupta deci anticorpii se inmultesc iar un organism adult rezista...problema e pentru copilasii care sint vaccinati pe fundalul altor probleme de sanatate existente, de unde nenorocirile...
Deci treziti-va fetelor, nu vaccinul face rau ci incompetenta celor care ar tebuii sa aleaga momentul propice vaccinarii!!!Nu va ramine decit sa fiti voi vigilente in privinta starii de sanatate a copilului vostru in momentul vaccinarii si mai ales nu uitati ca exceptia confirma regula, si da e o mare nenorocire sa pierzi un copilas insa nu e o fatalitate, e un lucru ce-l puteti controla si voi ca mame.
Va rog sa ma iertati pentru aceasta interventie un pic vehementa dar mi se pare ireal ca cineva sa mai gindeasca asa in zile noastre...
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 23 Ian 2013, 10:16 pm

asa e! la vaccinare,copilul trebuie sa fie perfect sanatos!

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 23 Ian 2013, 10:42 pm

Eu zic ca depinde de organism,soacra mea are o sanatate "fragila" si de cate ori a facut vaccinul antigripal,a facut gripa,si pentru ea este foarte rau ca din cauza ficatului nu are voie sa ia orice medicament si antitermice cu restrictie maxima...
Da,am vazut copil murind pentru ca i s-a facut vaccinul de la 6 luni cand era racit,si asta l-a imbolnavit grav...
Ce imunitate are un nou nascut sa faca fata bolii din vaccin?si apoi e un paradox in ce spui tu...ai zis ca prin vaccin corpul are puterea sa-si faca anticorpi...pai atunci de ce n-are si cand ia virusul fara a-i fi injectat?
Doamna doctor amintita mai sus,decsrie mai departe ce boli degenereaza din fiecare vaccin si spune ca toate vaccinurile pot induce cancerul...poate asa se explica de ce in timpurile astea "moderne" cancerul se face de la primul an de viata...
Cum sa nu ne indoim,cand in Italia s-a recunoscut oficial(in sfarsit,ca pana acum nu voia nici unul) ca autismul e generat de vaccinul ROR?!
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lora77 la data de Mier 23 Ian 2013, 11:23 pm

LN , eu nu mi-am vaccinat copilul, vaccinurile nu-ti dau imunitate 100% si nici pe perioade f mari ci doar cca 6 ani . deci prefer sa faca acum o boala a copilariei cari ii da imunitate fata de acea boala 100% decat sa o contacteze cand va fi mare. cunosc persoana care a facut toate vaccinurile dar la maturitate a facut oreion si a ramas steril.
lora77
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 40
Localizare : bacau
Data de inscriere : 05/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de LN la data de Mier 23 Ian 2013, 11:44 pm

Nu am zis ca , corpul incepe sa faca anticorpi iar o infectie cu adevaratul virus de gripa nu mai "cade" pe un teren complet nepregatit.
Iagineaza-ti ce ar patii soacra ta daca ar face o forma de gripa grava si asta e sigur in cazul unui organism slabit...ti-am zis , am aceasi problema cu sotul meu care de 15 ani face in fiecare iarna o forma usoara de gripa ce dureaza si 3 luni dar e pe picioare; anul asta a facut pe desteptul si nu i-a fost tocmai bine, iar acum e iar in pericol permanent fiindca a fost nevoie de antibiotice f puternice si pina in primavara daca o sa aiba nevoie nu stiu ce o sa mai poata lua.
În ce priveste imunitatea noului nascut pina la 6 luni e data de laptele matern; d-aia majoritatea vacinurilor sint concentrate in aceasta perioada, pentru a pregatii copilul timpului cind anticorpii mamei nu mai ajung pentru al proteja.
Iar cancerul...capacitatea de a creea celule canceroase o are fiecare organism trebuie doar sa aiba conditiile propice, iar conditiile astea se gasesc in tot ce ne inconjoara, in tot ce folosim(cind ma gindesc la placa de asbest ce o pusesem in cuptor ca sa nu mai ard cozonacii ma ia ameteala), in tot ce mincam...Vaccinul e o picatura intr-un ocean iar eu nu mai fac atentie de mult la cei ce fac teoria chibritului doar ca sa iasa in fata ca doctora de care amintesti.
Românul are f mult bun simt, in general, bun simt sadit in suflet de parinti de cind vine pe lume; folositi-l si nu va mai lasati manipulate de cei ce vor doar sa va dea teme de reflectie altele decit cele care va amarasc viata de zi cu zi, care va impidica sa va cereti dreptul la liniste si la un viitor pentru copii vostri.
nu, nu vacinul e problema asta e doar sarea in ochi ca mama sa nu se gindeasca ca, copilul ei va fi somer cu masterul luat fiindca azi nimeni nu se gindeste la viitorul lui.
Ma opresc ca devin off topic
Inca o data iertati-ma dar nu vreau sa supar pe nimeni...

E adevarat ca vaccinul poate sa nu imunizeze complet si definitif dar forma de imbolnavire e de obicei mult mai usoara.

Ultima editare efectuata de catre LN in Mier 23 Ian 2013, 11:48 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
LN
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 23 Ian 2013, 11:59 pm

Gianina, dar eu nu ma cert. Nici cu tine si nici cu nimeni. Eu doar aduc argumente si vreau sa faceti si voi asa. E o discutie constructiva, oricum adevarul e la mijloc. hug
Revin, nu ca fac reclama industriei farmaceutice, dar, prospectul pentru Pentaxim (vaccin facut la 1 an de fi-mea):
Each dose (0.5 mL) of Pentaxim after reconstitution contains diphtheria toxoid ≥30 iu, tetanus toxoid ≥40 iu, Bordetella pertussis antigens: Toxoid 25 mcg, filamentous haemagglutinin 25 mcg, inactivated poliomyelitis virus type 1 40 DU#+, inactivated poliomyelitis virus type 2 8 DU#+, inactivated poliomyelitis virus type 3 32 DU#+, Haemophilus influenzae type b polysaccharide conjugated with tetanus protein 10 mcg.
Pentaxim also contains the following ingredients: Sucrose, trometamol, aluminium hydroxide, phenol red-free Hanks medium, formaldehyde, phenoxyethanol and water for injections.
Si in continuare alte medicamente care se recomandau pentru noi-nascuti, pe vremea cand am nascut eu (2006), acum poate sunt la moda altele.
Debridat, suspensie (bun tare pentru colici, cica si se da fara probleme si noilor nascuti):
100 g granule pentru suspensie orală conţin trimebutină 0,787 g.5 ml de soluţie reconstituită conţin trimebutină 24 mg.
Celelalte componente sunt: polisorbat 80, aromă naturală de portocale (ulei esenţial de portocale pe suport de gumă arabică), zahăr, colorant Galben amurg (E 110).

Compozitie si Mod de Prezentare Sab Simplex (tot pentru colici, tot pentru bebelusi din prima zi)
Un ml suspensie orală (aproximativ 25 picături) conţine: 69,19 mg dimeticonă 350 dioxid de siliciu 92,2:7,5 şi excipienţi: metilhidroxipropilceluloză, citrat de sodiu, acid citric, aromă de vanilie, carbomer, ciclamat de sodiu, aromă de zmeură, benzoat de sodiu, zaharină sodică, apă purificată.

Ingrediente Baneocin pulbere cutanata (se da pe buricutul noului nascut wink):
Baneocinul este o combinatie de antibiotice exclusiv pentru uz extern care contine bacitracina si neomicina, antibacteriene singerice, cu o puternica activitate locala.

Deci folosim antibiotic cutanat pentru buric, pentru colici acid citric, ciclamat de sodiu si benzoat de sodiu (E-uri cunoscute ca sunt nocive si in alimentatia adultilor) si coloranti cu nume poetic (auzi la ei... galben amurg E110) si refuzam cu atata vehementa putin mercur. Hai mai fetelor, ca e loc destul in organismul uman natural, de toate aceste chimicale. Trebuie sa ne adaptam, ca si gandacii de bucatarie oricarui spray: Raid, Flit, etc. rade Daca tot sunteti anti-vaccin, feriti-va copii si de toate chimicalele, nu doar de o parte. Si nici macar nu incep lista cu chimicalele mancate si respirate in timpul sarcinii de mama, cu medicamentele trecute prin placenta la nastere, daca e cezariana sau s-au folosit alte substante in perfuzii si epidurale. Credeti ca alea sunt facute cu ceai de tei si pufulita cu flori mici? Hai sa fim serioase? Trebuie sa traim in mijlocul padurii, printre campii cu flori de camp eco si sa mancam roadele naturii tot de acolo, sa nastem la izvor si sa ne crestem puii exclusiv din produsele bio crescute in acele zone mirifice, ca sa stim ca i-am ferit 99% de chimicale. 100% oricum e imposibil, in secolul asta, din pacate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Joi 24 Ian 2013, 12:30 am

Terenul se pregateste prin ridicarea imunitatii,nu prin administrarea bolii,dar fiecare cu parerea lui...soacra mea a facut forma grava,si a scapat-o cu naturiste ca de la medicamente s-a facut mai rau...
Da-i sotului tau propolis in fiecare zi ,pana la primavara si nu o sa mai aiba probleme.

E adevarat ca ii da copilului prin lapte pana la 6 luni,dar cand se naste ce imunitate are?nu toate mamele au anticorpi,iar daca fac una din bolile copilariei in timp ce sunt gravide(fiind vaccinate in copilarie),nu-i mai transmite nici o imunitate bebelului,din contra...am spus si mai devreme nou nascut vaccinat la nastere antihepatic,a facut a doua zi boala care la 10 luni s-a sfarsit,cu diagnosticul ciroza,deci cancer la ficat...asta e numai unul din cazuri.
Da,pai ne rugam sa fie sanatosi,sa ajunga adulti,ca gasesc ei de lucru..
Cand e mai usoara forma,la maturitate cu sechele?Deci oricum boala se face,depinde numai cand si cu ce urmari...si eu am fost vaccinata cand eram mica,si am facut toate bolile copilariei,iar varsatul de vant l-am facut la 18 ani ca l-am luat de la sora mea,mult mai mica.
N-ai suparat pe nimeni,stai linistita..fiecare isi spune punctul lui de vedere. kiss
M-am ciocnit de Admina...
A,nu,ne certam,Doamne fereste...
Eu ii feresc pe ai mei cat pot,am si avantajul ca stau la tara...pe al doilea copil l-am ferit ,din burta,de multe si se vede ca e mai rezistent ca fata si tot asa...
Da,si paracetamolul are cofeina.A,si taurina la bebelusi?taurina e un energizant.
Sanatate va doresc!
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 24 Ian 2013, 1:31 am

Gianina nu mai inghiti tot ce ti se toarna, nu mai lua de bun tot ce-ti povesteste tanti Mita biciclista, documenteaza-te temeinic. Faza cu oreionul care a cauzat sterilitate la o "ea" a fost distractiva, apoi ca s-a tratat cu naturiste a fost de coma. Te rog nu te supara pe mine, dar esti vehementa intr-o privinta, fara sa ai in spate o documentare temeinica, ceea ce nu este un lucru prea intelept. Asta o dovedeste si aversiunea ta fata de taurina, fara ca macar sa stii ce este ea. Daca esti atat de impotriva ei, atunci ma tem ca ai facut o greseala ca ti-ai alaptat copiii.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Joi 24 Ian 2013, 1:47 am

Nu-i asa ca e incredibil?asa a fost si la ea,dupa ce a trait cu acest diagnostic mai bine de 10 ani,si acum s-a trezit insarcinata,a fost un soc pentru toata lumea,oricum,e poveste lunga,pentru ca am spus ea a luat naturiste sa-si rezolve un stafilococ si un streptococ si uite ca a rezolvat si altele.
Taurina este un energizant pe care o folosesc mai ales sportivii,si stiu de la colegii de drumetie...la fel e si carnitina,care se gaseste tot in celebru lapte praf...astea le-am citit eu pe o cutie de lapte praf,nu mi-a zis cineva ca sa ma uit...acum am vazut pe net,ca nu sunt singura ca a ramas socata de aceste ingrediente...
N-am inteles ce legatura are cu copiii mei,ca eu i-am alaptat la san.
Nu ma supar ca eu in urma documentarii afirm pe aici.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 24 Ian 2013, 1:50 am

Laptele matern contine taurina
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 24 Ian 2013, 9:19 am

gianina,nu am inteles: cine a ramas insarcinata,soacra ta?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 24 Ian 2013, 9:20 am

Eu cred ca incepem sa citim ce au descoperit " niste cercectatori britanici, americani sau australieni", dupa caz, si ignoram statisticile insumate in zeci de ani de vaccinari. Vad ca avem cam aceeasi varsta, si va intreb, cate dintre noi nu am fost vaccinate? Nu am patit nimic pana acum si daca voi face cancer cu siguranta nu va fi de la nu stiu ce vaccin. Poate fi de la Cernobal, poate fi de la predispozitie genetica, poate fi de la orice, dar nu de la un amarat de vaccin.
Eu nu inteleg de ce ne emancipam si dintr-o data nu mai dam copiilor nici antibiotic atunci cand are siroaie de puroi in gat sau cine stie ce infectie, il tin acasa si ii dau ceaiuri sau nu il vaccinez ca s-a gasit cine stie ce duduie sa scrie pe net ca nu e bine.
Admina, asa este cu antibioticul la bebelusi. Cat timp ii dai Baneocin? Doar nu ii dai pentru perioade lungi.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Joi 24 Ian 2013, 9:33 am

Am o nedumerire mare (e cam pe langa subiect,dar daca ma poate ajuta cineva cu o parere sau un sfat...)Azi la scoala se fac vaccinarile anitrujeolice.Ioana a facut un vaccin priorix in noimbrie acasa (matusa e asistenta pediatra).BUuun.Imi zice azi o mamica despre fetita ei ca a facut amandoua vaccinarile care trebuie facute...Ioana mea are in carnetul de vaccinari trei :scratch:are Rouvax la 7 luni,un priorix la 1an si 6 luni si un priorix acum in noiembrie...in total 3!nu ma dumiresc de ce are 3 iar mama colegei spune ca nu se fac decat doua..(asta pana vb cu matusa,voiam o parere de la alta persoana stie careva ceva despre vaccinurile acestea si cum si cand se fac?
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 44
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 9:37 am

Imunitatea poate fi dobandita sau mostenita.Dobandita pasiv prin administrare
de seruri imune(contin anticorpi gata formati)si dobandita activ prin administare de vaccinuri(contin virusi morti sau cu virulenta atenuata).Imunitatea mostenita se refera la generatii anterioare care au facut boala (ciuma ,holera).Ideea e ca nu poti fi imun adica sa ai anticorpi la un virus pe care nu l-ai intalnit cumva,asta inseamna iminitatea.Sistemul imunitar are memorie si daca el nu recunoaste un virus va purcede la fabricarea de anticorpi ,e chestiune de aparare si conservare a speciei.Si da,vacccinurile nu dau imunitate 100% dar atunci cand virusul patrunde in organism sistemul imunitar imediat isi aminteste ca are anticorpi specifici fabricati la o intalnire anterioara si chiar daca nu sunt in cantitate suficienta
macar nu e luat prin surprindere si total nepregatit.
Sper ca am fost coerenta. love

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Joi 24 Ian 2013, 9:39 am

cris, acum se vaccineaza copii din cl a I-a cu vacc ROR=rujeola-oreion-rubeola.
Daca fetita ta a facut acest vaccin in luna noiembrie anul trecut nu mai tb sa il faca si acum, iar de la scoala iti va cere asistenta sa aduci dovada de vaccinare de la medicul de familie.
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3433
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 24 Ian 2013, 9:55 am

eu nu inteleg un lucru:de ce se fac rapeluri ?nu sunt suficienti anticorpii si ii inmulteste prin rapel ?sau anticorpii astia dispar cu timpul?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LN la data de Joi 24 Ian 2013, 10:04 am

Sint bucuroasa, draga Gianina ca nu esti suparacioasa si ca esti de acord cu mine cel putin asupra unui punct: "Terenul se pregateste prin ridicarea imunitatii"; Si cum se face asta dupa parerea ta?
Da-mi voie sa incerc sa-ti explic altfel;
la nastere un copil e ca o carte cu majoritatea paginilor albe. zic majoritatea fiinca in cele 9 luni cit sta in burtica se inscriu in aceasta carte pe linga toate informatiile genetice si cele pe care organismul in formare le invata de la organismul mamei hranit de acelasi singe, deci si cele legate de imunitate.
Asa incep sa se inscrie in carte , TITLURI pe fiecare pagina. Deci un nou nascut nu are imunitatea 0 dar nici anticorpi in cantitate destul de mare incit sa-l apere de boli. Si atunci, omul desept" ce si-a zis el:
Hai sa nu mai las copilasii astia mici sa dea cu capul de pragul de sus si sa scriu eu citeva titluri pe paginile cartii lui.... si asa s-a nascut Vaccinul.
Cantitatea de virus e calculata in asa fel incit boala , daca nu are deja inscris titlul in carte sa fie inscrisa, iar in cazul cind titlul exista deja, deci organismul stie despre ce e vorba, sa creasca numarul de anticorpi existenti . Empiric, cam asa se explica lucrurile.
Din pacate particica asta de "boala" care e vaccinul e o chestie f fragila.
Ce se intimpla Gianina cu o bucata de carne pe care o uiti afara din frigider?
Se strica!
Daca vorbim numai de conditiile de depozitare sau manipulare, fara sa ne legam de dozare, cite doze de vaccin improprii la administrare sint totusi utilizate fiindca infirmiera zice:" ma doare in cot ca nu e copilul meu", iar sefii zic :l-am platit, nu sint bani pentru altul, asta e ! nimeni nu poate zice ca nu mi-am facut datoria"
de aici cite derapaje daca ne gindim numai la informaiile inscrise pe pagina din carte!....
În orice caz nu exista indoila: un sistem imunutar eficient il avem cind corpul stie sa recunoasca cit mai multe elemente agresive si stie cum sa produca anticorpii ca sa-l combata.
In ce-l priveste pe sotul meu si pe soacra ta , pentru care cartile sint aproape scrise, imagineaza-ti ca ai o armata pe care o trimiti pe mai multe fronturi, deci fortele iti sint impartite, deci mai slabe.Si vin eu cu vaccinul ca sa-i spun :"Hei, pentru un timp concentreaza mai multe forte pe frontul asta ca e bai! Poate nu e suficient ca sa cistigi razboiul dar e mai usor sa rezisti!"
Si da, draga mea, cunosc si eu propolisul pentru ca am crescut cu un bunic apicultor, iar sotul meu il ia, insa cind e "groasa", naturistele sint frectie la picior de lemn!
hug
LN
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 24 Ian 2013, 10:07 am

Vaccinurile sunt dozate pt a nu fi impactul prea mare adica "hai sa-l luam cu usurelul" Smile .Rapelurile sunt facute pt a creste nr anticorpilor si a intari puterea de aparare a celor existenti.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos