Ultimele subiecte
» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Stirile de astazi. Social!

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Stirile de astazi. Social!

Mesaj Scris de diada la data de Mar 29 Ian 2013, 10:18 pm

Dorina, nu pot sa cred ca ai trecut rin asa ceva! sa inteleg ca ai fost pe pediatrie I? acolo e mai ceva ca la inchisoare! prietena mea a intrat in depresie, lehauza fiind, au internat-o cu copilul si prin ce chinuri a trecut biata femeie. "Norocul" meu a fost ca avea copilul 1 an si 7 luni cand m-am internat prima data si am fost pe pediatrie II. Dar m-am ingrozit si exact cum zice si Dorina, nu ai ce face efectiv.

Eu m-as duce sa le zic altele, si despre fenobarbital si despre cum 20-30 min se chinuie sa-i bage o branula si efectiv nu mai gandesti in momentele alea... dupa ce i-o pune ii baga antibiotic si HSH la 5-15 minute, fenobarbital, copii sunt drogati efectiv, nu ai ce face. Eu am tot incercat sa le intreb daca chiar nu exista alt tratament, mi se pare prea dur pentru o simpla laringita Toti spun acelasi lucru: nu ai ce face, moare copilul, trebuie sa-i facem tratamentul asta.

Eu am reusit sa gasesc un dr bun, homeopat, care m-a salvat de spital. Ii multumesc in fiecare zi, in fiecare noapte cand imi ating copii pe frunte sa vad daca ai temperatura. Nu va inchipuiti prin ce stres am trecut... si nu doresc nimanui.

Nu pot intelege insa parintii care nu cred in asa ceva, in medicina homeopata sau oricare alta decat alopata. MIE daca imi deschidea cineva ochiii la timp, eu nu treceam prin asa ceva, eu nu imi chinuiam copilul cu spital, branula, tratament. Incerc sa mediatizez cat pot medicina alternativa. AM reusit sa conving cateva mamici sa o aplice pe copii lor si sunt multumita. Au scapat de chin. Altii nu vor sa inteleaga si pace.

MMa credeti ca si in farmacie imi vine sa le zic sa nu le mai ia antibiotic? trece si fara. Va asigur. Daca ai un dr bun si ai incredere in el. La noi in Buzau exista. Imi pare rau de cei mici ca sufera. Dar cum toate au un rost...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 30 Ian 2013, 9:33 am

Cu siguranta nu e caz izolat, dar asa suntem noi, romanii, sa nu facem scandal, sa nu zici ceva... Pai daca imi vad copilul legat, merg pana in panzele albe si asa nu ramane problema. Ne e prea jena/frica/lene sa facem ceva. Cu educatoarele nu discuti prea mult in contradictoriu, ca, na, se iau de copilul tau, cu invatatoarele, profesorii, la fel. Iar cu medicii si asistentele ti-e teama ca nu au grija de copilul tau. Dar de vina e sistemul. ia sa castigi, nu stiu cum, niste cazuri de mal-praxis, sa se vada si drepturile pacientilor? Atunci mai are cineva curajul sa te lege de pat?
Problema e ca e un substrat si la stirea asta. Se practica de ani de zile si se rasufla abia acum? Adica vreau sa spun ca are cineva un interes si acela nu e doar soarta copilasilor.

Edit: nu are legatura cu subiectul cu spitalele, dar mi-am adus aminte ce povestea o mamica despre doamna de la clasa 0 unde era inscrisa fata ei. Le trimitea parintilor mail cu temele pentru a doua zi, la ora 10 seara. Pai ce mai face copilul la ora aia? Ii faci o cafea si il pui la treaba? Si apoi, intr-o zi, fetita a venit batuta de un alt copil, a doua zi mama s-a dus la scoala sa vorbeasca cu doamna, iar ea i-a spus ca trebuie sa isi faca programare. Ii face programare pentru a doua zi, si cand ajunge la scoala, doamna plecase la un seminar. Pai daca pentru o bataie la scoala doamna nu e disponibila, adica ma gandesc ca ea ar fi trebuit sa ia legatura cu parintele, si nu invers, apoi pentru altceva cand o gasesti? Pana la urma a ajuns la director care i-a sugerat ca nu are ce sa ii faaca doamnei, care e prinsa in sistem si sa mute copilul la alta clasa. Ceea ce a si facut.

Ultima editare efectuata de catre danae in Mier 30 Ian 2013, 9:38 am, editata de 1 ori (Motiv : mi-am adus aminte)
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinamisov la data de Mier 30 Ian 2013, 10:44 am

La pediatrie I,atunci era sef sectie dr Rebegea pe care a bruscat-o in lift, o cunostinta de a mea (Ionita soferul lui Boscodeala)baiatul lui de un an a fost internat in stare grava - Rebegea il tinea sub observatie - probabil bajbaia la diagnostic ,asta s-a infuriat si pana nu a inghesuit-o putin in lift nu i-a dat trimitere la Bucuresti, acolo bineinteles i s-a reprosat ca de ce a venit asa tarziu...( sa nu inebunesti de furie?? da, stiu trebuie sa gandim pozitiv,dar atunci nu prea stiam noi de gandirea pozitiva) Copilul a fost salvat si acum este un istet si un frumos.
Eu am avut copilul la ped.II dr.Paslaru - ei bine, o convulsie febrila, ca sa o ia pe drumul bun spre vindecare,ne-a costat valoarea unei jumatati de masina - nu a contat nimic pentru noi - copilul s-a facut bine .

Acum copii mei,iau atitudine,sant la varsta voastra si lupta pentru copiii lor, acum se poate,atunci nu era posibil - trebuia sa fii foarte curajos.

Aici in Norvegia,daca un copil are febra 39 i se prescrie numai paracetamol
trei zile la rand -daca nu scade i se da antibiotic -Tratamentul homeopat este foarte bun si nora mea merge pe asa ceva cu copiii .

Ultima editare efectuata de catre dorinamisov in Mier 30 Ian 2013, 10:57 am, editata de 1 ori (Motiv : o curiozitate,nepotelul meu cand avea o luna dormea ziua pe terasa la minus 7 grade,numai noaptea dormea in casa(inima mea a fost cat un purice)eram prezenta,am stat cu fiica mea pana la trei luni, acum are 5 ani si orice mananca direct din frigider ,lapt)
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 69
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 30 Ian 2013, 11:19 am

Eu ma cutremur de ce citesc aici!!!!
Si multumesc lui D-zeu ca nu am avut probleme cu copii sa stau cu ei prin spitale. Sunt contra la antibiotic pentru orice. Cel mic nu stie decat de paracetamol, la inceput sirop, acum juma de pastila, numai daca are febra sau durere de cap. Preventiv.....fructe, astea is pastilele rade
Despre sistem nu vreau sa vorbesc, aici e oribil, noi platim cash si asigurarea ne acopera cheltuielile. Insa nu toti is asa norocosi Sad
Dorina cata dreptate ai, ce stiam noi pe vremuri, ce stiau parintii nostri.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Mier 27 Feb 2013, 6:00 pm

Poate va intereseaza. Eu nu prea stiu nimic despre aceasta artista!!!
Oricum, Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!!
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6581
Varsta : 32
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 10 Mai 2013, 6:48 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cum e al 3 lea an de cand merg nici anul asta nu voi rata mitingul aviatic de la Strejnic.Azi am vazut in oras ca se faceau repetitii si abia astept sa-i revad in aer.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 28 Iul 2013, 1:06 pm

...azi am deschis cam mult netul...si v-am bombardat cu stiri de tot felul..dar trebuie sa adaug aici aceasta adresa:
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4030
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Dum 28 Iul 2013, 5:43 pm

Impresionant!Am mai vazut filmuletul,dar tot e fascinant ce se poate face.
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2932
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Lun 07 Oct 2013, 1:46 am

O voce frumoasa cu un repertoriu deosebit in plina ascensiune,curmata brusc

Dumnezeu sa-i mangaie parintii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 02 Feb 2014, 12:08 pm

Prospecţiunile se vor desfăşura pe teritoriul următoarelor localităţi: Păuleşti, Bucov, Plopeni, Valea Călugărească, Blejoi, Albeşti-Paleologu, Ceptura, Plopu, Dumbrăveşti, Lipăneşti, Tătaru, Gornet-Cricov, Iordăcheanu, Urlaţi, Boldeşti-Scăieni, Băicoi, Bălţeşti.  

Cui ii convine sa-i detoneze gradina?Apoi sa-l zgorneasca din casa facuta de mana lui in alta parta ca expropriat doar pe motiv sa s-au gasit gaze in pamantul detinut pe motiv ca e acele gaze sunt propritatea statului???Ca doar stiti ce inseamna o sonda de extractie si cum arata.
Voi ce parere aveti de incalcarea proprietatii voastre??
Nu bine a facut un vecin acun cativa ani cand le-a taiat cablurile deoarece nu i-au cerut acordul cand au instalat cablurile?De a trebuit sa-l ocoleasca?Si s-a putut.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 02 Feb 2014, 1:26 pm

Eu nu prea stiu ce sa cred... Pe Wikipedia romaneasca scrie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Adica vreo 2 randuri despre beneficii si restul despre mediu.
Pe Wiki international, scrie despre expoatarile din State si la mediu doar doua randuri. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu stiu, poate pentru economie este bine, poate daca am fi o tara serioasa, in timp ar scadea pretul gazelor naturale (platite de toti) si n-am mai depinde de rusi, care maresc preturile, dupa pofta inimii sau a buzunarelor. Dar... fiind o tara care, ca pestele, se strica de la cap (conducere), sigur chiar si cu exploatari de gaze naturale, vom plati la fel sau chiar mai mult, pentru gazele de la aragaz sau centrala, desi gazele ar fi din Prahova, nu de la rusi. zid
Puteti vedea pe harta Sua, cat de intinse sunt zacamintele la ei. La fel ca la noi, terenul este al diversilor oameni, care primesc despagubiri pentru faptul ca nu mai pot cultiva pamantul (nu ca la noi s-ar face prea multa agricultura), chiar daca vor, chiar daca nu. La fel si daca decid sa treaca o autostrada prin terenul sau casa americanilor, nu stau prea mult la discutii, pentru ca e interes national.
Adica, nu mi-o luati in nume de rau, dar aceiasi romani care au taiat padurile si le-au pus pe foc, indiferent ca la prima ploaie le-a luat suvoiul casa, acum tipa ca sunt ecologisiti si gazele de sist polueaza. Pai scuze, de ce merg si dau spaga cand fac ITP la masina, dar ca sa nu o repare, de ce arunca pe jos, de ce sparg teava de motorina sau titei, ca sa fure si o lasa sa picure pe terenul agricol al omului, de ce nu dau 5lei la gunoi si prefera sa ii dea foc in curte sau sa-l arunce la marginea satului sau in vreo rapa? Romanul nu e ecologist (in marea majoritate), asta nu e o scuza valabila, dupa parerea mea.

p.s. La Ceptura avem rude, stiu zona, cat de cat. Stiu si cum arata sondele de petrol, de pe campuri, multe care nu se mai folosesc, dar nu se chinuie nimeni sa le scoata sau sa le mute. Preocupare fata de mediu, nu a fost si nici nu va fi, indiferent de cianuri, sist sau alt timp de exploatare, noua sau veche.  shot 

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 02 Feb 2014, 1:46 pm

Eu una nu sunt o "mare "ecologista dar tin la ce e al meu.Si nu as da terenul meu drag pe toti banii si sondele din lume.

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 02 Feb 2014, 2:47 pm

Eu n-am proprietati, dar ai mei au terenuri, prin Prahova si Teleorman, de la parinti. Stiu ca e dat la lucru, in arenda (ca al doamnei din video) si iau cateva milioane pe an, de pe cateva hectare (cred). Ei zic ca e putin, probabil ca isi mai opresc si rudele care se ocupa, care stau acolo.
Nu stiu cat ar da statul si nu stiu daca ar da doar odata (ar cumpara terenul) sau anual, pentru exploatarea de gaz. Deci, economic, nu stiu daca merita pentru proprietar, sa accepte asta, pe terenul lui.
Decat un teren parloaga, cu balarii (e plin pe langa Bucuresti), al unor asa zisi investitori, care asteapta sa se extinda orasul pana la 20km departare si nu cultiva nimic, macar daca ar beneficia 3 comune in jur, cu gaze naturale.
Si la fel cu eolienele. Stiu de prin 2006, ca nu-i dadeau aprobare lui Patriciu, sa monteze eoliene, prin Dobrogea, pe motiv ca localnicii nu erau de acord (cica ii deranja zgomotul). Intamplator am trecut prin zona si stupoare, satul era la cativa km distanta, la picioarele unei eoliene razlete se auzea un zumzet cat de cat, dar la cateva sute de metri, nu se mai auzea nimic. Astea sunt niste interese mai presus de noi, muritorii de rand. Statul roman, cu statul rus, vrea sau nu vrea gaze de sist, la fel cum nu vroiau eoliene in 2006, dar apoi au aparut langa autostrada Soarelui, cand a fost timpul si facute de cine trebuie... wink Nu mai cred gogoritele vandute de mass-media sau de conducatori, prefer sa ma interesez pe site-uri din afara si sa fiu in cunostinta de cauza.
La gazele de sist am inteles ca se consuma multa apa, la fel ca la cianuri, apa respectiva putand sa fie contaminata si sa se infiltreze in panza freatica, lacuri, etc. Din punctul asta de vedere, ecologic, sunt de acord, dar altfel... sloganul: "nu ne vindem tara" se vede prea bine ca ne-a adus in sapa de lemn, dupa 20 de ani, de stat cu coada bat si fudulie. zid Daca s-ar gasi investitori seriosi si s-ar negocia contractele ca-lumea, nu spaga lui X si Y care e la putere, ar aparea si locuri de munca, ar scadea si pretul produsului extras, ar beneficia economia si ne-ar creste PIB-ul. Un bun exemplu: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Vindem prea tarziu, pe nimic si tot noi platim decontaminarile si ecologizarile zonei. Si asta ne costa pe toti!

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Lun 03 Feb 2014, 12:24 am

Iata o petitie contra gazelor de sist
Cititi si voi si lamuriti-va. In principiu este in pericol apa potabila. Pentru mai multe cautati pe youtube si vedeti ce a facut fracturarea din pamintul SUA. Daca acum dam banii pe apa la sticla, asa, de fitze, o sa dam obligati, dupa timpenia asta.
Oricum, si cu Rosia Montana si cu gazele de sist am impresia ca traiesc in "epoca termitelor". O goana nebuna dupa a toca tot, tot, sa nu mai ramina nimic pentru cei ce vor veni dupa noi. Poate o sa-mi iau pietre in cap, dar am ajuns sa ma bucur ca nu am copii. Macar nu vor trai intr-o astfel de lume.
Magda, daca se va considera ca pe terenul tau trebuie pusa o sonda, nu vor tine cont ca esti proprietar. Daca nu vrei sa vinzi la pretul lor, vei fi expropriata, pentru ca e in interesul comunitatii/tarii.
Admina, daca rudele de care vorbesti sunt coproprietare cu parintii tai pe terenurile respective, atunci suma de la arenda se imparte la numarul de coproprietari. Asa se ajunge la sume mici.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 03 Feb 2014, 9:53 am

Nu humai apa contaminata, dar si seismele mai ales in zona Moldovei
Si daca sunt asa de teribile de ce tari din Europa le-au interzis (cel putin pana la descoperirea altor metode de exploatare mai putin nocive) De ce Franta exploateaza prin compania Total in Marea Britanie? (e doar un exemplu concret)
Si inca ceva ce nu are legatura cu exploatarea gazelor de sist ci cu vanzarea tarii catre straini de care vorbea Admina: care tara din Europa vinde taren strainilor?
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2295
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 03 Feb 2014, 10:37 am

Eu cred asa: ca indiferent cat poporul s-ar da cu capul de gard, guvernul va face tot cum crede de cuviinta. E chestie de manipulare a maselor si apoi de intelegere intre parti. Daca sforile sunt trase puternic si cineva isi ia banuti frumosi, poa sa se dea poporul de berbeleacul ca afacerea tot se va face. Asa cum s-au facut mai toate afacerile.
Nu stiu ce intelegeti voi prin ''vinderea tarii'' insa e o diferenta intre investitori straini si vinderea de tara. asa cum Franta investeste in Anglia si Anglia nu s-a vandut la fracezi asa si alta tara poate investi in Romania. La noi cred ca invetitia nu are succes din cauza coruptiei.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 03 Feb 2014, 10:54 am

Nu asta am vrut sa spun, Danni
Ideea era ca in Franta e interzis tocmai pt ca e foarte nociva aceasta metoda de extractie Astia aici nu glumesc cand e vorba de sanatatea lor si a mediului lor
In schimb o societate (Total face parte din grupul de la Davos, deci iti dai seama de puterea lor financiara)franceza exploateaza la altii Ii omoara incet si sigur pe altii pt beneficiul lor propriu
In concluzie nu-i omor pe ai mei da'i ucid pe altii in mama lor
E normal?
Si chiar daca guvernul va face cum va vrea, nu cred ca trebuie sa stam ca mielul la taiere Daca nu ar fi existat asa zisii "razvratiti" in toate domeniile vietii, omenirea nu ar fi progresat Din revolte (in fata stiintei, in fata vietii, in fata societatii, etc) s-au nascut marele progrese ale omenirii Eu nu sunt de acord sa aplecam cocoasa
Mie nu-mi plac francezii ca natie dar imi place ca daca nu sunt de acord cu ceva ies toti in strada si isi exprima punctul de vedere (uneori are efect) Oamenii astia lupta pentru principiile lor Nu se lasa usor
De ce pe noi nu ne respecta nici o alta natie? de ce se sterg toti cu noi la c... si vin sa faca la noi tot ce vor? Pt ca suntem pupincuristi, manipulabili,  blegi, moi, mergem pe principiul "de ce sa ma obosesc sa lupt pt dreptate cand stiu ca guvernantii vor face tot cum vor ei" sau si mai si "nu ma intereseaza atata timp cat nu ma afecteaza pe mine"
De ce altii pot si noi nu?
A si pt ca mi-am amintit: jaful cu padurile Moldovei le-au facut arabii in cardasie cu politicieni locali  Cata mobila din lemnul masiv al padurilor noastre ati vazut la noi si la ce preturi? La fel va fi si cu gazul asta
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2295
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 03 Feb 2014, 12:51 pm

"Din revolte (in fata stiintei, in fata vietii, in fata societatii)".... Nu stiu ce bine ar iesi din revolte impotriva stiintei, in general? Ramaneam fara curent, caldura in casa, fara canalizare si medicamente, daca ne opuneam la nesfarsit stiintei. Opozitia fata de stiinta, vine din nestiinta, din ignoranta si ne intaorce in Evul Mediu, cand numai bine nu era.
Revenind la ideea de "vanzarea tarii". Romanul a avut sloganul asta dupa revolutie si nu ne-am vandut, am lasat sa decada tot ce a ramas de pe vremea lui Ceausescu, au cazut combinate, s-au stricat sere, instalatii de irigatii, fabrici de industrie usoara si grea, etc. Nu e nimeni din Calarasi sa zica ce dezafectari sunt pe langa acel oras? Si nu numai acolo. E mai bine asa, sa stam cu coada bat si sa murim de foame? Trebuia sa le privatizam pe cat le privatizam atunci, cu conditia sa se lucreze in continuare in ele, cu forta de munca romaneasca si chiar cu materie prima romaneasca, indiferent de pretul de vanzare. Dar nu... mai marii au cerut spagi (ca la autostrazi) si au ajuns chiar sa vanda combinate doar pentru fier vechi, pentru strunguri si utilaje ruginite, pentru ca nu mai erau bune de folosit. Ungurii in schimb si-au vandut tara, stiu ca erau niste stiri ca si-au privatizat fabrici pe 1$, doar sa nu ajunga ruine.
In toamna lui 2011, a plecat Nokia din romania, ramanand 22.000 de romani (din zona Clujului, la Juca), fara locuri de munca. Parca au plecat in Ungaria.
In 2008, firma Kraft a inchis fabrica de ciocolata Poiana, din Brasov, lasand 440 oameni fara loc de munca. Au plecat in Bulgaria.
Coca Cola a inchis sistematic fabrici in Bucuresti, in 2007 (100 someri), in Bihor in 2008 (tot 100 someri) si in Iasi in 2009 (75 someri).
In 2008, Colgate-Palmolive, a inchis in Brasov fabrica si a pus pe liber 190 angajati, dupa care s-a mutat in Polonia.
In 2008, Nestle si-a mutat fabrica de inghetata din Bucuresti, in Bulgaria, lasand 76 de angajati fara loc de munca.
Intre 2005-2008, producatorul uleiului Floriol a inchis fabrici in Bucuresti, Oradea si Iasi, lasand 700 angajati fara loc de munca.
Toate aceste mutari, au costat statul roman mult peste valoarea somajului datorat muncitorilor respectivi. Din producerea si vanzarea marfurilor respective, statul facea bani pe TVA, impozit pe profit, taxe de drumuri, etc.
Chiar nu vedeti ca sloganul, nu ne vindem tara, e demult depasit? Ne-o vindem cumparand produsele facute la vecini, pentru ca noi n-am fost in stare sa pastram fabricile la noi. Si nu sunt singurele exemple, nu stiu ce au mai facut cei de la Dacia, dar am auzit un reportaj cu directorul general al fabricii care sustinea ca va fi necesara o mutare a fabricii in Maroc, datorita costurilor mari de productie ( amintea si de autostrazi, de lipsa lor), a salariilor care acolo ar fi mai mici, etc. In Romania nu se mai face de mult malai, faina, castraveti murati (vin din Vietnam, chiar si din Turcia), cred ca nici borsul si varza murata nu mai stau mult pe aici. Cartofii nu mai sunt de Covasna, sunt din Turcia...
Nu exploatam gazele de sist, nu-i nicio problema, o fac polonezii, o fac si englezii, noi stam cu coada bat si luam gaze de la rusi. Despre gazele de sist, se pare ca s-a dat sau se va da in curand liber la exploatari in intrega Europa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] -  sunt multe articole, acolo
Parerea este ca asta e viitorul, exploatari din ce in ce mai adanci pentru zacaminte si metode alternative de obtinere a combustibilului. Noi ne inmultim ca sobolanii, stam cu fundul in masina si sa mergem la magazinul din colt, normal ca nu mai e petrol la infinit. La fel si gaze naturale, curent electric, etc. Dar nici nu suntem o tara eco, scuze. Cand o sa ajungem ca la olandezi, mai mult pe biciclete, poate putem spune ca nu ne trebuie extractie de petrol. Si la fel cand o sa avem panouri solare/ fotovoltaice pe toate blocurile si casele, pentru incalzire, sa nu fie nevoie de gaze de la teava. In Romania, nu se foloseste transportul in comun, nici daca s-ar putea, nu prea se merge pe jos sau cu bicicleta, ca nu e cool, folosim la maxim tv, calculatoare, laptopuri, mobile, poluam, nu reciclam si tipam sus si tare... vai gazele de sist polueaza! Pai cate deversari de petrol nu au fost in ape, cate dezastre ecologice n-au fost la romani, cat braconaj piscicol nu e pe Dunare, cate deseuri nu se deverseaza in ape curgatoare? Aia nu e tot poluare? Daca gasesc apa de la put cu nitriti sau alte chimicale, de la cine stie ce fabricuta sau ferma aflata langa sat, pe aia cine ii mai verifica, cine ii mai sanctioneaza, cine isi testeaza apa de la put? Si apa de pe tevile din Bucuresti, aia e mai potabila? Daaa, pentru ca are clor, o tona si nu ne imbolnavim pe capete, dar mi-au curs pietre, bucati de rugina la robinet, de atatea ori gasit infundat.
Vindem teren strainilor si proiecte de constructie a autostrazilor, catre chinezi, de ce oare? Pentru ca nu suntem in stare sa facem noi. Se face agricultura la noi, la scara mare? Fiecare batranel isi ara lotul, mici asociatii, si pe vremuri demult apuse eram granarul Europei. Acum luam malai de la ungari si faina ungureasca, creste mai bine... zid Cate livezi ingrijite mai sunt? Am vazut una spre Sibiu, cu plase deasupra, o livada de meri, mai mare frumusetea. Altele pe unde mai stiti? Cate legume se mai cultiva la camp, pentru fabricile de conserve romanesti?
Ma rog, nu stiu de ce sunt asa vehementa, ca oricum nu conteaza, cum v-am zis. Nu se face acum, se face la urmatorul mandat (ca si Rosia Montana), dar tot se face, asa cum cei care au deversat la Baia Mare si n-au ecologizat, doar si-au schimbat numele si sediul si asteapta sa opereze iar, in Romania.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Joi 06 Feb 2014, 12:07 pm

Daca tot se vorbeste despre "vinderea de tara" aveti mai jos un exemplu
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 19 Sept 2014, 6:49 pm

Oarecum in tema discutiilor dinainte, dintr-o emisiune a lui Moise Guran, la minutul 17: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Este vorba de o fabrica care lucreaza Lohn, din Arges. E un cerc vicios, care duce la ne-ocuparea locurilor de munca (aprox. 400) pentru confectioneri textili.
Desi eu nu sunt de acord... mai bine locuri de munca pe minim pe economie, decat deloc. Din cate am auzit de la voi e foarte greu sa lucrezi in astfel de fabrici, dar decat somer sau pe un salariu (sau niciunul, daca sotul e disponibilizat, pentru ca inca e o perioada nesigura pe piata locurilor de munca), mai bine pe minim pe economie, sa ai cu ce sa platesti utilitatile si mancarea familiei. Cred ca e cam deplasata comparatia cu chinezii... de aia sunt ei unde sunt acum, economic si noi, la coada.
Ca o paranteza, in State au concedii mici, de doua saptamani si concediul de crestere al copilului, nu exista, de multe ori. Primesc cam o luna sau 3 luni, cum primeau romancele, pe vremea raposatului.
Puteti vedea aici, un tabel cu concediile in tarile lumii. Pe primul loc e Suedia cu 33 de zile, Romania are 21 si USA are 12 zile libere, pe an. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
China nici nu e pe lista...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Vin 19 Sept 2014, 7:39 pm

Admina, americanii se mai scot cu zilele de public holidays, care nu-s putine la numar wink
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 19 Dec 2014, 8:26 pm

Am primit pe mess aceasta petiție legată de masacrul celor 100 de copii din Pakistan .O distribui si aici .

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 20 Dec 2014, 7:28 am

E atat de nemasurata durerea acelor copii, nascuti intr-o tara aspra, cu bogatii la care ravnesc marii lumii. De ce in acest secol exista rautatea asta inexplicabila?
In vara a fost rapirea elevelor in Africa, tot de mercenarii "religiosi" care "fac dreptate", jihad, sau cum motiveaza ei...de fapt sunt niste drogati care violeaza fiinte umane in toate felurile posibile. Si ce fac guvernele? Nimic! Ridica din umeri neputincioase si intretin aceste brute pentu a emotiona opinia publica, in timp ce ei se ocupa de averea personala.
Dumnezeu sa-i odihneasca si sper ca au ajuns intr-o lume mai buna!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4030
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 20 Dec 2014, 8:09 am

Ce e mai trist e ca scolarizarea nu garanteaza neapartenta la grupari teroriste. Sa nu uitam de teroristii din UK, care erau nascuti acolo, scoliti si oameni normal in rest, doar umblau cu bomba in ghizdan, la facultate. shot Incep sa ma conving de ce zice sotul, ca aceste razboaie n-ar trebui incepute (multe dintre ele), deoarece nu fac decat sa faca reclama fenomenului si sa mareasca adeptii. Asa dupa Alkaida a aparut si Isis, care e deja mare si intinsa in mai multe tari.
Ce-ar fi daca n-ar mai exista religii pe Pamant? Nu shiiti si nici sunniti, nici mahomedani, dar nici crestini (ce s-au mai omorat si astia...) si de niciun fel, ca tot timpul degenereaza si se ajunge sa plateasca nevinovatii... Sad

"Ridica din umeri neputincioase si intretin aceste brute pentu a emotiona opinia publica, in timp ce ei se ocupa de averea personala." He-he, ce interese la nivel inalt au tot fost si o sa fie. Sa tina prostimea in scurt, vezi draga, ne luptam cu teroristii, va aparam pe voi (si instalam camere de luat vederi, 2 milioane de bucati, doar in Londra...), cand de fapt intra in diverse tari pentru petrol, pentru influenta politica, pentru... Twisted Evil sa-i pieptene de mai-mari ai lumii. shot

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 21 Dec 2014, 8:07 am

Fetelor, nu facem nici un rahat cu o petitie, vazand din afara, mama ce puetrnici suntem dar de fapt habar nu avem ce se intampla. Eu cu astia de la UN am ceva, cand vad cu ochii mei.....mama ei de pace....o intretii cu containere intregi de armament!!!!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul