Ultimele subiecte
» Modele de brodat
Astazi la 10:13 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 8:47 pm Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 7:47 pm Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Astazi la 3:21 pm Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:42 am Scris de AITEN

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 7:05 am Scris de AITEN

» Pirogravura
Ieri la 5:43 pm Scris de White_Raven

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

»  Masina Pfaff 561
Ieri la 3:32 pm Scris de Saft

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:34 am Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mier 30 Iun 2010, 12:13 pm

Apropo de alaptare cand ai primul copil si nu stii ce sa faci,toate sfaturile i-ti sunt "utile"PAna de curand mi-am indopat copilul cu lapte praf.Spun ca l-am indopat pentru ca ii dadeam si san,iar socrela tot timpul ma stresa(si o ascultam ca ma gandeam ca stie ce zice)"mai dai putin lapte praf ca nu sa saturat"-"nu-i mia faci putin lapte praf ca inca ii este foame..."Iar cum copilul meu mananca tot ce-i dai ii mai faceam...si uite asa a luat 3 kg in doar 2 luni...PAna cand am spus STOP...M-am infipt tare in ea sa ma lase in pace si gata...Acum a stagnat cu greutatea dar pot spune ca nu iam dat mai deloc lapte praf...Doar san,desi recunosc ca eneori suge tot si ar mai vrea...dar ma mai joc cu ea pana mai vine laptic...evit laptele praf..si parca ma simt mai bine psihic...Plus ca ma streseaza"vai sughita ii este frig,vai imbraco mai gros....da-i lapte praf apoi completare san...dar gata..sa zicem ca m-am desteptat...
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 31
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 30 Iun 2010, 4:39 pm

este foarte bine ca mai ai san, incet, incet dispare laptele daca bebe nu mai suge, eu asa am patit.

Ana, de unde ai luat slingul? eu vroiam sa-mi fac wrap, dar daca zici ca e mai ok slingul, din ce material e facut, poti da mai multe detalii? bb mic de o luna poate fi purtat in el? mersi!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 30 Iun 2010, 4:51 pm

veniciuc nicoleta a scris:Apropo de alaptare cand ai primul copil si nu stii ce sa faci,toate sfaturile i-ti sunt "utile"PAna de curand mi-am indopat copilul cu lapte praf.Spun ca l-am indopat pentru ca ii dadeam si san,iar socrela tot timpul ma stresa(si o ascultam ca ma gandeam ca stie ce zice)"mai dai putin lapte praf ca nu sa saturat"-"nu-i mia faci putin lapte praf ca inca ii este foame..."Iar cum copilul meu mananca tot ce-i dai ii mai faceam...si uite asa a luat 3 kg in doar 2 luni...PAna cand am spus STOP...M-am infipt tare in ea sa ma lase in pace si gata...Acum a stagnat cu greutatea dar pot spune ca nu iam dat mai deloc lapte praf...Doar san,desi recunosc ca eneori suge tot si ar mai vrea...dar ma mai joc cu ea pana mai vine laptic...evit laptele praf..si parca ma simt mai bine psihic...Plus ca ma streseaza"vai sughita ii este frig,vai imbraco mai gros....da-i lapte praf apoi completare san...dar gata..sa zicem ca m-am desteptat...
Of, ce cunosc povestile astea! Asa imi facea mama la Edy. Acum nu mai merge. Nu-mi mai zice nimic, ca stie ca fac tot cum ma taie capul.
E bine sa fii hotarata si sa spui binevoitorilor ca apreciezi buna lor intentie de a te sfatui, dar ca tu esti mama si sti mai bine.
Pupici.

Diada, slingul l-am luat de pe sling.ro. Diana lucreaza foarte bine si iti trimite repede marfa, acasa, prin curier. Pretul e chiar ok. Toate produsele ei au si instructini. In sling poti sa-l pui pe bb inca din prima zi.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 39
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 30 Iun 2010, 5:57 pm

mersi mult de tot.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ana_bela la data de Mier 30 Iun 2010, 11:18 pm

diada a scris:mersi mult de tot.
oricand, cu placere.

ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 39
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 07 Iul 2010, 8:13 am

Daca va intereseaza am pus[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] catre o carte de mancare pentru bebelusi si nu numai.Daca folosti vre-o reteta sa-mi spuneti si mie sa stiu daca a folosit cuiva.
Uite un exemplu:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In album se vede toata poza. kiss

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Sam 24 Iul 2010, 10:54 am

diada, m-am tot gandit ce le-am dat celor mici contra colicilor, si iesi mi-am adus aminte ca de fap nu le-am dat le-am facut Laughing

il masezi pe cel mic pe burtica, eu foloseam ulei pt copii, dar acum stiu ca e mai bun uleiul de masline in care pui ulei esential de fenicul (5 pic de ulei esential la 10 ml ulei masline. te rog sa mai verifici cantitatile ca nu tin minte sigur). il masezi usor circular, in sensul acelor de ceas: ori faci cu degetele cercuri complete ca si cum ai intinde uleiul, ori in semicerc, cu podul palmei fix si iti misti doar degetele ori prin apasari usoare ca si cum ai intinde coca in tava cu degetele. oricum ai face, trebuie sa fie in sensul acelor de ceas pentru ca asa este pozitionat intestinul, si asta ajuta la eliminarea gazelor. dupa ce l-ai masat cateva minute, tot in pozitia culcat pe spate ii indoi genunchii si il apesi usor cu picioarele pe burtica. il tii cateva secunde apasat dupa aia ii intinzi picioarele, iar il apesi un pic si tot asa de cateva ori. nu trebuie apasat tare sa ii impiedice respiratia sau sa-l doar burtica, ci doar cat fie destula presiune ca sa iasa gazele. dupa ce faci de cateva ori treaba asta o sa vezi ca prinzi experienta si diversifici. poti sa-i ridici funduletul un pic mai mult astfel incat genunchii sa-i ajunga mai spre umeri, si daca ii place (ale mele mureau de ras) ii atingi urechile cu labele picioarelor. poti sa-i si desfaci un pic funduletul cu mainile si o sa vezi ca ies parturile pe banda rulanta.

sper sa te ajute si sa fi fost eu destul de clara in explicatii. toata noaptea m-am gandit cum sa-ti explic, eu am vazut un cd si a fost totul foarte clar. dar asa, la distanta si in scris e mai greu.

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Iul 2010, 8:12 am

problema este ca al meu nu suporta masajul pe burtica, mai rau plange, sau nu fac eu ceva cum trebuie, mai incerc, mersi. Am fost si la homeopat cu el, o sa povestesc dincolo.

mersi ca te-ai gandit la noi hug pupi

l.e. Am uitat sa va zic, am un copil (asta mic) cu o piele atat de uscata de m-a speriat! care stiti o crema foarte hidratanta, un lapte de corp, ceva, ca ma omoara, am citit pe DC cauza ar fi rh-ul meu ca nu suntem compatibili si ca pe la 5-7 luni se regleaza. Si in cap i se deshuameaza (am zis bine?) pielea si pe urechi, in urechi. I-am luat o crema de la babylove, pentru piele foarte sensibila dar se pare ca nu face fata cateodata.

si alta prblema, cu copilul mare, de vreo saptamana refuza baia, refuza sa se schimbe de tricou, dar numai de tricou, pantalonasii si chilotei ii schimba, imi vine sa-l joc in picioare (ca tot zicea cineva ca sunt mama de baieti si le tolerez eu multe zid ), eu va zic, asa este sistemul lui de copil, urla, se tavaleste, nu-l pot lasa asa, incerc sa-l iau cu frumosul, pana la urma tot fortat reusesc sa-i scot tricoul si intr-un final (nu mai detaliez zid ) ia altul.
Bine, ca lui nu-i convin multe, dar acum nu il mai ating (pana acum ii mai dadeam o palma la fund sau il luam de "ciuf") pentru ca este si cel mic si sa nu creada ca din cauza lui ia bataita... greu cu copii astia, remedii, ceva? sau astept sa-i treaca de la sine? Merci

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 25 Iul 2010, 10:27 am

Diada, problema asta cu pielea uscata a avut-o nepotica mea si dupa baita, cat pielea era inca umeda o ungeam cu ulei de la Bubchen(eu am imbaiat-o mult timp)

si apoi am trecut pe lotiune de corp.

Si la Diana tot produsele Bubchen le-am folosit si tare multumita am fost de ele.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6684
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 25 Iul 2010, 11:26 am

diada eu iti recomand tarate pt baia bebelusului ,inmoaie si catifeleaza pielea ,nu-ti mai trebuiesc lotiuni .pui tarate intr-un saculet de panza torni apa fierbinte peste ele ,lasi sa ajunga la o temp optima pt baie,repeta asta si vei scapa de descuamarea pielii. kiss
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Dum 25 Iul 2010, 4:32 pm

diada, e normal comportamentul lui Petru. Daca citesti cartea "totul se intampla pana la 6 ani" o sa vezi ca sunt "ani buni" si " ani rai". de la 2 la 3 ani e un an "rau". e varsta la care incepe sa se afirme ca personalitate, zice "nu' doar ca sa aiba si el un cuvant de spus, plus ca e perioada in care copilul nu stie daca sa se intoarca la statutul de bebelus sau sa mearga mai departe, sa se faca "mare". daca la toate astea mai adaugi si aparitia lui stefan....
trebuie sa te consolezi ca e doar o perioada din viata voastra si ca or sa urmeze si zile linistite.

amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Iul 2010, 7:14 pm

Mihaela, chiar pe alea le-am folosit si la Petru, lui i-au fost bune, la Stefan nici un efect din pacate...

Valentina, chiar ca la cel mare ii faceam guguloaie de tarate si de musetel si asa i-am facut baie vreo 3-4 luni, avea pielea curata, acum din lipsa de timp nu am mai facut asta, dar se pare ca trebuie s-o repet, sa vedem daca de data asta iese la fel.

Amnro, chiar ca asa este, am cartea pe undeva, imi printeaza sotul pe ani si chiar si el imi spunea chestia asta si de la 4 la 5 ani o sa fie nasol. zid

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 25 Iul 2010, 7:38 pm

Chiar m-ati facut curioasa cu aceasta carte si am gasit-o online .
Chiar o sa o citesc.Nu cred ca o printez ca daca am timp o citesc asa.
Are decat 107 pagini.Daca citesc in ritmul meu o termin repede.
Va multumesc de idee amnro si diada pupi
''Totul se intampla inainte de 6 ani psihologia copilului '' asta e nu?

Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Dum 25 Iul 2010, 8:04 pm, editata de 1 ori

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Iul 2010, 8:04 pm

da, asta este.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 25 Iul 2010, 8:05 pm

Mersi Diada

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam 28 Aug 2010, 10:27 am

Am si eu o problema.
Sora mea are o fetita de 3 ani si 6 luni care are intarziere in vorbire si comportament.
A fost la Bucuresti i s-au facut investigatii a spus ca are un inceput de autism si i s-a recomandat Risatarun pentru copii ,un medficament care se gaseste numai in Germania.
Mai e cineva care foloseste acest medicament?
Cum si-l procura.Noi nu cunoastem pe nimeni in Germania.
Iar daca iei de la vanzatorii de pe net te praduiesc cat pot de bine.
Nici sa-l plateasca dublu nu-i convine.
In farmaciile online din Germania am vazut cu 48E , 30 de fiole,fara reteta,ea are reteta.
Nu stiu nici germana ca ar fi fost altfel.
Multumesc.

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 30 Aug 2010, 9:32 am

Pentru acelasi medicament vorbisem eu cu Geany. Fetita unei colege avea nevoie de el. Geany nu a putut sa mi le cumpere pentru ca nu se accepta alt formular de reteta. Probabil e ca la noi, cu retetele speciale. Doctorul colegei mele ii spusese sa nu cumpere medicamentul de pe internet ca nu este sigura de substanta activa din el. Apoi a incercat sa comande medicamentul prin sensi blu si prin crucea rosie, dar pentru ca nu este acreditat in Romania, nu il pot aduce. Pana la urma, printr-o cunostinta de a n-spea spita a ajuns in legatura cu un producator de medicamente din Germania si asa si le-a cumparat. Dar a asteptat cam 3 luni.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 30 Aug 2010, 10:53 am

Gasisem si eu pe alt forum o mamica care aducea la 32E in februarie,i-am dat mesaj,acum astept raspuns.
Si am mai gasit ca prin farmacia Remedia se poate aduca cu 35 E.Dar nu e in judetul nostru.Cea mai aproape e la Sibiu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am gasit anuntul.
Cei care aduc il aduc cu 60E.
Tu esti din Buzau ia intreaba la
ca sunt nemti poate stiu ei ceva.

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 30 Aug 2010, 11:06 am

Colega mea si-a luat medicament cat pentru un an de zile. ea spera ca apoi sa nu mai fie nevoie sa ii dea. Dar uite, idee buna cu DM. Sanatate multa!
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 30 Aug 2010, 11:36 am

Sti cumva ce producator de medicamente?
Sa-l caut pe net poate vorbesc direct cu el.

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Lun 30 Aug 2010, 1:15 pm

O intreb si revin.
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 05 Oct 2010, 8:38 am

fetelor am o mare intrebare..mi-a recomandat doctorul la o banala infundatura de nas a bebelusei,Amoxacilina(cik sa nu ii dau dar sa am acolo)antibiotic,pentru copii??? affraid si mi-a mai dat si Aerius la care prospect scrie ca se da doar copiilor de peste un an..asa ca nu l-am luat.Voi ati mai dat asa ceva bebeilor...A mea are doar 5 luni si 3 saptamani deci...Pentru a evita cearta cu el,ma gandesc sa-mi mut copilul la alta pediatra
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 05 Oct 2010, 8:51 am

shot Pentru doctorii din Romanica... Nicoleta, nu ii da antibiotic, fetitei. Ia in calcul si schimbarea medicului...
Da-o naibii de treaba, ca sunt nebuni de-a binelea. Daca, Doamne fereste, are febra marisoara si nu o lasa cu Panadol, Eferalgan sau supozitoare cu paracetamol (toate adecvate varstei, nu cumpara mai tari), atunci iei in calcul antibioticul.
In rest, Vibrocilul ar fi ok pentru bebelusi, Nazomer si altele cu apa de mare, batista bebelusului (pentru aspirat mucisorii), pune un vas cu apa, pe calorifer (electric sau clasic, daca e pornit).
Daca are temperatura usor crescuta ii dai ceva cu paracetamol, din ce-am scris sus. Nurofenul este mai mult pentru durere si dupa parerea mea (si nu numai), este mai tare decat Panadolul, este de evitat.
Ceiuturi caldute, ai grija sa nu o ti in curent, in frig, baita mai rar; dar nici sa nu supra incalzesti camera in care doarme. Mai sunt remedii, pentru raceala, vei mai primi sfaturi, dar sub nici o forma, nu te arunca la antibiotic, de la varsta asta. E in joc imunitatea fetitei tale, si nu e de joaca... Stiu cateva mamici care se chinuie cu ai lor copii, pentru ca au inceput devreme cu antibioticul.
Uite, eu i-am dat la 4 ani si jumatate si imi vine sa ma zid si acum. Sa vedem daca a scapat-o de streptococ, macar sa nu fi fost in zadar. Si alapteaz-o cat mai mult, nu te lasa. Asta va ajuta mult, o va proteja de boli acum (va raci mult mai rar si va face forme usoare) si mai tarizu ii va intari sistemul imunitar. (privitor la antibiotice voi scrie ceva, la Sfaturi medicale, patita pe pielea catorva din familia mea).

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 05 Oct 2010, 9:46 am

Eu sunt de aceeasi parere ca si Admina. Daca nu are temperatura si nu tuseste, n-ai de ce sa ii dai antibiotic. Sunt suficiente picaturile de nas. Daca insa incepe sa tuseasca, este bine sa ii dai, deoarece bebelusii au bronhiile scurte si infectia coboara repede in plamani. In mana cealalta, din cate am observat, viroza asta care circula acum e doar cu guturai, cu un gat putin iritat si cam atat. Iar in ce priveste nasucul infundat, doctora mea mi-a zis ca laptele matern este excelent pentru ochisorii si nasul bebeilor.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 05 Oct 2010, 9:48 am

Multumesc de raspuns Admina.Nu l-am cumparat si nici nu intentionez...Febra a facut cel mult 38.2,dar asta dimineata imediat ce se trezise si am zis ca este ea incalzita,si totusi i-am pus un supozitor cu paracetamol de 125,iar apoi mi-au dat de la farmacie,Nurofen Pentru febra si dureri..i-am dat vreo 2zile.In rest Apa de mare si batista bebelusului...
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB